GEGOOCHEL MET HEUPGORDEL VOOR HAARLEMSE RECHTBANK Discussie over bejaardenhulp sluizen 1 havens mee onder de motorkap Konijntje reed WME ELS f’ miva interieur I- I I i Lv l «fr f O.I.G. viert feest voor Velsense gehandicapten h k I 'J RIJ-INSTRUCTEUR STRIJDT DOOR Vormingscentrum naar Prof. v.d. Leeuwschool Zwemfeest lichamelijk gehandicapte kind 7 NIFUWS UIT STAD EN VRIJDAG 1 3 FEBRUARI 19 7 6 y Jammerklacht Bestuurder Blokkeren Trekken Tel. 02550-15389 Tips redactie: Ko van Leeuwen en hoe u deze progressieve zitwand inpast in het concept van uw persoonlijk interieur „Ik had de hele middag bood schappen gedaan en omdat ik wist dat de ventilatorriem van m’n auto een beetje aanliep, wil de ik daar even naar kijken. Ik maakte de motorkap open en tot mijn stomme verbazing zat daar naast de accu een konijntje. Een echt levend konijn en het zat heel rustig en vriendelijk naar me te kijken. Het verroerde zich eerst niet, maar het was ook helemaal niet versuft. Nou, is zoiets nou niet wonderbaarlijk? Dat het dier is blijven leven... terwijl ik er toch de hele mid dag mee heb rondgereden... ik vind het ongelofelijka”. "■•I Een der eerste rederijen van het IJmuider trawlerbedrijf is ook de Maatschappij „De Kotter” geweest, welke onder directie stond van de heer J. F. Klercq. Deze rederij schafte in het jaar 1901 de eerste stoomtrawlers aan door aankoop van de Pavonia en de Cephalonia in Engeland. Eerstgenoemde kreeg in IJmuiden de naam Nelly IJM.9 en de andere Luitenant Genraal den Beer Poortugael IJM.81 en werden van dat moment af in een adem genoemd als de Nelly en De Beer. o t x f f 3 - - ADVERTENTIE (Van onze rechtbankverslaggeefster) (Van een onzer verslaggevers) ARTE VAN DER VEER IS. F 4 1 t i s voor j een auto bij Wie aanspraak meent te kunnen maken op deze komische verstekeling kan het Kerbertasyl bellen. Het tele foonnummer is 15744 in IJmuiden. fraaie schip in IJmuiden onder de naam Haarlem IJM. 9 en is met het zuster schip Delft IJM' 37 de laatste stoom trawler geweest die nieuw aan de IJ- muider trawlervloot is toegevoegd. Vertelt van een tocht met 45 auto’s op het strand en op de zuidpier en zegt: „Als je dan iemand ziet huilen en je vraagt of zij verdriet heeft en je krijgt als antwoord: „Nee, maar ik was in dertig jaar niet op het strand geweest”, dan heb je het zelf ook niet meer”. Legio zijn de activiteiten die met een leger vrijwilligers voor de gehan dicapten worden ontplooid. Elke twee weken een soos in De Abeel, nu al twee jaar voor een deel een Spanje- reisje en elk jaar een tuinfeest, om er zomaar enkele t noemen. uit de vaart genomen en verliet op 14 oktober 1960 voor goed IJmuiden om te worden gesloopt- In 1961 kreeg een nieuwe motortraw- ler het letterteken en nummer IJ M.9 en dit schip, afkomstig van de Sleephelllng Mij. Scheveningen, kreeg de naam Haar lem en behoort toe aan de Visserijon- derneming v/H J. C. Pronk die indertijd de schepen van De Vem heeft overgeno men. De Haarlem kwam op 17 juni 1961 in bedrijf onder schipper N. Korbee en daarna hebben er andere schippers mee gevaren tot eind vorig jaar toen het schip werd opgelegd. De Cristat zit-wand in massief eiken met rundleder. Het nieuwste - maar ook het beste op het gebied van modern zitten en worien. Luxe zitelementen met een dubbele functie - onverge lijkelijk zitcomfort en doelmatige bergruimte in een subliem ontwerp. TO De crisisjaren hadden tot gevolg dat een cn nder werd ingekrompen omdat veel stoomtrawlers werden opgelegd. Het bedrijf onderging een reorganisatie en in 1933 werd opgericht de N.V. Visscherij- onderneming De Vem met ongeveer 20 schepen. De overigen hebben jaren in de Haringhaven gelegen waaronder ook de Nelly en de Luitenant Generaal De Beer Poortugael die beide met vele andere in 1936 van de vloot werden afgevoerd wegens verkoop voor de sloop. VELSEN. De Prof, van de Leeuw school in IJmuiden zal huisvesting gaan bieden aan het Kennemer Vormingscen trum. Dt besluiit is donderdagavond door de commissie onderwijs genomen. Daarmee heeft de commissie het college voorstel overgenomen. J ammerklach- de officier) in ge- (Van onze stadsredactie) Nadat het dier een liefderijke eer ste opvang bij haar gekregen had, belde mevrouw Zijl verschillende kleuterscholen in de omgeving van haar woning in de Cepheusstraat op Nergens werd een konijntje vermist. sneedjes brood gegeven, nou zeg, dat dier had me toch een honger. Mis schien heeft het wel langer dan een dag in die auto gezeten. Dat er hele maal niets vreselijks met dit konijnt je gebeurd is, dat mag toch wel een wonder heten”. Het is de IJmuidense automobiliste een volkomen raadsel hoe het knuf feldier op zijn plekje terecht geko men is. Dat moet een hele klauter- partij geweest zijn. Tijdens de Tweede Wereldoorlog heeft de Haarlem gevaren in Britse marine- dienst als Haarlem FY. 306 en keerde op 15 juli 1946 in IJmuiden terug na een afwezigheid van ruim zes jaar. Na in de oorspronkelijke staat te zijn gebracht kon de trawler pp 29 augustus weer ter visvangst vertrekken onder schipper L. Blok, die het schip in 1938 ook nieuw uithaalde en er onafgebroken mee heeft gevaren. Na een uitstekende staat van dienst werd de Haarlem op 1 maart 1960 Eën van de mannen van het eerste uur is oprichter Jan Dienaar. Praten over zichzelf wil hij niet: „Ik ben ëën van degenen die in het bestuur de zaak mag leiden. Richt u de aandacht maar op de vele vrijwilligers die steeds weer klaar staan om ons te helpen. Die gehandicapten in hun au to willen rijden en daar geen enkele vergoeding voor vragén. Zonder die mensen kunnen we niets”. Het letterteken en nummer van de Nelly, IJM. 9, werd in 1938 gegeven aan een nieuwe stoomtrawler welke in dat jaar gereed kwam bij Cochrane Sons te Selby. Op 6 maart 1938 arriveerde dit IJMUIDEN. De afdeling IJmuiden van de Vrouwenbond NW heeft voor dinsdag 24 februari een duscussie-och- tend georganiseerd, te houden in gebouw „Velserduin” aan het Velserduinplein. Inleiders zijn de heren J. Doeve, direc teur van de samenwerkende Groene Kruisverenigingen in de IJmond en J. DM Jonker, directeur van de Interkerkelijke Stichting voor Gezinsverzorging. Zij zul len spreken over de gezins- en bejaar denhulp, waarbij vragen aan de orde komen als „Wie krijgen er hulp, wat zijn de normen, hoe worden de werku ren verdeeld en waarom komt er soms in het geheel geen hulp”. De bijeen komst begint om half tien en is voor alle belangstellenden toegankelijk. Taunus spreekt. Dinsdagmiddag had zij heel wat kilometertjes gemaakt, was zelfs nog naar Beverwijk ge weest en daar was me daar zomaar een konijn als verstekeling meegere den. Uitlaatgassen, benzinedampen, motorlawaai, alles werd eenvoudig door het laconieke beestje getrot seerd. Het enige dat het diertje na zijn vreemd avontuur vertoonde was een bijna niet te stillen honger. „Ik heb het bij mij thuis in een doos gezet”, vertelt mevrouw Zijl. „Onmiddellijk heb ik het een paar Het Kennemer Vormingscentrum is nu gehuisvest in het oude Cusagebouw aan de Santpoortse Hoofdstraat. Daar kampt het vormingscentrum al geruime tijd met groot ruimtegebrek. De gemeente is al meer dan een jaar met het centrum in gesprek over nieuwe huisvesting. Nu de Prof, van de Leeuwschool deze zomer leeg zal komen (in verband met de samenvoeging met de Insignerschool), is de school aan het vormingscentrum aan geboden. O.I.G. is geboren tijdens een brui loftsfeest je, zo verhaalt Dienaar. Zelf speelt hij al jaren op bruiloften en partijen accordeon of electrisch orgel en op een vrolijke avond zei een conferencier tegen hem dat het best aardig zou zijn om eens iets voor bejaarden of gehandicapten te doen. Dat voornemen werd met medewer king van nog enkelen spoedig in da den omgezet Waar de heer Busman het ding nou voor had meegenomen, was het aanto nen dat zo’n automatische heupgordel kan blokkeren. Ook als-ie vast zit, was „Nu heb ik het maar naar het Kerbertasyl gebracht”, zegt mevrouw Zijl wat spijtig. „Ik hoop maar dat de echte eigenaar dit leest, want ik denk dat het diertje van één of ander kind de vraag? Ook dan, als de zaak niet in balans is, volgens de heer Busman. Mr. Cokart: „Ja, als als Busman hield vol dat dat vooral in grotere auto’s het gaval kan zijn. Zijn verweer berustte op twee peilers. De eerste dat hij moet worden vrijge sproken omdat hij in deze situatie geen bestuurder kan worden genoemd. De tweede dat hij zonder gordel (welke dat ook mag zijn) in een overmachtsituatie handelt en derhalve ontslagen moet worden van rechtsvervolging. Wilt u er geen kleurbeschrijving van in de krant zetten, laat degene van wie het is dat maar bewijzen door de kleuren zelf te noemen. Want ik wil beslist niet dat dit beestje in verkeerde handen komt. Daar werd het niet voor gespaard”. „Met z’n vieren begonnen we een comiteetje” vertelt Dienaar. „Op het fietsje naar fabrikanten en zo om geld te vragen. Hier een tientje, daar vijfentwintig gulden. Opeens hadden we 287 gulden bij elkaar en toen gaven we een feestavond. Er waren 125 gehandicapten met -hun begelei ders, maar we kregen in het Patro- naatsgebóuw zo’n korting dat we nog Op dinsdag 17 februari viert ëën van de meest sympathieke „clubs” in Velsen zijn tweede lustrum. Dat is de Stichting Ontspanning Invaliden en Gehandicapten, kortweg bekend als O.I.G. En in die tien jaar bestaan heeft O.I.G. overal in de gemeente wel zo duidelijk van zich doen spre ken, dat weinigen het goede werk dat daar verricht wordt zal zijn ontgaan. De stichting gaat het 10-jarig jubi leum vieren en zij wil dat geheel doen volgens de doelstelling van O.I.G., die overduidelijk door de naam kenbaar gemaakt worden. Het wordt feest voor de gehandicapten in Velsen. Dat feest zal gevierd worden in De Rank aan de Koningin Wilhei- minakade. O.I.G. bestaat ook bij de gratie van gulgevige burgerij. „Het mooiste ge schenk kregen we „De Branding”, zegt Dienaar. Dat was een complete rolstoelambulance. Nu, bij de feest viering vraagt O.I.G. geen cadeaus. Maar wil iemand iets doen, dan graag een financiële gift die aan de gehan dicapten ten goede zal komen: 256517 ten name van Stichting O.I.G. te IJmuiden. Een zitgroep die tegelijk wandkast is! Voordelig ook, want nu is bij uw zitcombinatie een bergmeubel inbegrepen! Prijs 2+3 zits f 3475 Ook diverse andere mogelijkheden. Dennenlaan 53 (de winkelstraat) te Zwanenburg, telefoon 02907 - 4590/ 5909, dagelijks geopend 8.30 - 18.00 uur, zaterdag 8.30 - 17.00 uur. Voor elke partikulier vrij entree. Lekker dichtbij tussen Haarlem en Amsterdam. VRIJDAGAVOND KOOPAVOND van 19-21 uur. Daags nadat de nieuwe wet was inge gaan op 2 juni, liet hij zich al verbalise ren zonder gordel onder het motto: „Ik wil een principeuitspraak”. De Haarlem se kantonrechter stelde hem in het on gelijk met een boete van f 25. Busman had vooral aangevoerd dat die drie- puntsgordel hem het bewegen belette. De kantonrechter was, evenals de offi cier van justitie in eerste aanleg, van mening dat de man net zo goed een heupgordel kan nemen. „Twee weken nadat ik die zaak had gehad ging het CBR (Centraal Bureau afgifte Rijvaardigheidsbewijzen, red.) om” aldus Busman. Eerst schreef het CBR die driepuntsgordel voor, maar nu liet zij weten dat men een automatische heupgordel moest nemen. Busman nog niet tevreden: want dat zijn ook ondin gen, is zijn mening. mits aan diverse voorwaarden in de auto is voldaan (dubbele rem, koppeling etc.). Derhalve bestaat er voor de wet maar één bestuurder, punt uit. De rest is passagier. Als meneer Busman zich dus geen bestuurder voelt is hij passa gier aldus de officier. „En de leerling rijdt dan toch zonder rijbewijs...” zei Busman verbaasd. Hetgeen een duidelij ke waarheid was. 37 gulden over hadden toen het feest voorbij was. Daar waren we trots op, maar de mensen vonden het zo mooi dat we niet meer konden ophouden”. over van de maatschappij die onder directie had gestaan van C. Planteydt en toen de beschikking kreeg over 21 stoomtrawlers en daarmede de grootste stoomtrawlerrederij in IJmuiden was- In 1920 ontstond door samenvoeging van de Algemeene Visscherij Maat schappij met de Maatschappij Shamrock en de Vereenigde Steenkolenhandel de Vereenigde Exploitatie Maatschappij, be ter bekend als de VEM. Dit is de grootste stoomirawlerrederij geweest die we ooit in ons land hebben gekend mei 53 stoomtrawlers, 2 stoomloggers, 5 stoomdrifters. 3 motorloggers en 18 zeil- loggers. De walorganisatie bestond uit een eigen reparatiewerkplaats, zeilmake rij, touw- en staaldraadsplitserij, netten zolders en proviandmagazijn. Dit alles in in bedrijf gebleven tot aan het begin van de jaren dertig. BLOEMENDAAL. In samenwer king met de Nationale Federatieve Vere niging voor ontspanning aan lichamelijk gehandicapte kinderen houdt de Vrijwil lige Bloemendaalse Reddingsbrigade op 23 en 24 april een zwemfeest voor licha melijk gehandicapte jongeren van twaalf tot zestien jaar uit Noord-Holiand. Deel nemers worden ondergebracht in de Ripperdakazeme en zwemmen in De Planeet. (Sport)verenigingen voor gehan dicapten zijn door de organisatie recht streeks benaderd. Mevrouw H. D. Zijl uit IJmuiden is er nog helemaal beduusd van als zij over de niet alledaagse ontdekking onder de motorkap van haar Ford Er is nog een beperkte inschrijving van individuele zwemmers mogelijk. Liefhebbers dienen zich uiterlijk 15 fe bruari schriftelijk te melden bij de Bloemendaalse brigade, postbus 51 in Bloemendaal. Financiële bijdragen kan men storten bij de kantoren van de Nederlandse Middenstandsbank ten gun ste van het zwemfeest BVR. HAARLEM. Voor rij-instructeur Ton Busman uit IJmuiden was gisteren de grote dag aangebroken waarop hij met de Haarlemse rechtbank in de clinch zou gaan over de autogordel. Gisteren schreven we al over zijn vurige strijd, die wat hem betreft door mag gaan tot aan de Hoge Raad, want hij is er heilig van overtuigd dat een autogor del, of dat nou een driepunts- of een heupgordel is, voor een rij-instructeur een onding is. Bij een manoeuvre van een leerling moet hij kunnen ingrijpen en volgens hem belet een gordel dat. De instructeur moet volgens Busman de ri sico’s van het „los in de auto zitten” dan maar zelf dragen. zaal. „Dan is-ie misschien kapot” opper de mr. Cokart. „Voor mij is dit echt De rechtbank leek het erover eens dat geen bewijs dat ze het allemaal niet doen hoor”. En de oudste rechter, mr. Ba- rendse-Cleveringa: „Ze zijn niet alle maal zo, ik heb een heel andere...” je z weinig kan constateren, met zo’n je z weinig kan constateren, met zo’n riem voor j op tafel. „Je moet toch eerst een auto bij de hand hebben” aldus de president. De officier van justi tie mr. Remmerts de Vries vond dat het ding grote gelijkenis vertoonde met een huishoudcentimeter in het groot. „Het kan zijn dat het een riem is, maar ik zie het er niet van af. We zien hem toch niet in zijn werkelijke toestand”. Over de verbouw en aanpassing van het schoolgebouw en de financiering daarvan wordt nog onderhandeld. Ten bewijze kwam hij gisteren bij de behandeling van zijn hoger beroep dooi de Haarlemse rechtbank, aandragen met een automatische heupgordel. „Trekt u hem er nou maar eens uit” nodigde hij de president mr. Cokart uit. Die aan het trekken en snorren, maar nee hoor, het ding gaf geen krimp. Hilariteit in de Het waren zusterschepen, in 1899 ge bouwd door Cochrane Cooper te Be verley, groot 183 bruto ton en de lengte bedroeg 35,05 m. breedte 6.40 m en d° holte 3,40m. De voortstuwing geschiedde door een met kolen gestookte Schotse ketel, die de stoom leverde voor de 3 cil. triple expansie machine, fabrikaat J. Cran Co te Leith, vermogen 300 pk. Schipper op de Nelly werd Toon Zwaan en„De Beer” ging naar zee onder schip per M. Zwart. Beide schepen zijn tot 1936 bij elkaar geblev’en en de eerste verandering had plaats in 1908 toen de Algemeene Vis scherij Maatschappij werd opgericht en onder directie kwam van de heren J. F. Klercq en E. H. Hijmans. De nieuwe rederij nam in dat jaar 19 stoomtrawlers Mr. Remmerts de Vries kon noch met het ene, noch met het andere argument meegaan. Busman’s theorie is dat er een juridisch bestuurder bestaat (voor de wet, dus ook de instructeur) en een feitelijke bestuurder (de leerling). Aan gezien hij belemmerd wordt in zijn situ atie als juridisch bestuurder meent hij die status niet te mogen dralen en ook niet als zodanig te kunnen worden aan gesproken. De officier: dat is een terminologie die de wet helemaal niet bezigt. De wet spreekt over de bestuurder die achter het stuur zit („alle weggebruikers behal ve voetgangers”), of onder wiens toezicht een ander een motorvoertuig bestuurt, ,s I.. Volgens de officier is er ook beslist geen sprake van een overmachtsituatie. „Op zijn minst genomen is niet voldoen de door de feitelijke omstandigheden aangetoond dat de gordel hinderlijk voor hem is” aldus de officier. „Integendeel, ook de brieven van het CBR geven daar op geen enkele wijze voedsel aan”. Dat je met een gordel om moeilijker kunt lesgeven en ingrijpen bestreed hijje kunt net zo goed bij stuur, spiegel, remmen en koppeling, zéker met de heupgordel. Verdachtes ten” (het woord is van werden volgens hem nergens steund, en hij vroeg bevestiging van het vonnis van de kantonrechter van 25 dat, zo zei hij, al lager dan gebruikelijk in dergelijke situaties is. Uitspraak 26 februari.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 7