worden doorgelicht De Loden Verrader GELD Onderzoek Onteigening zonder vergoeding dreigt voor aandeelhouders Organisatie-opzet van D A F-trucks moet Vakbeweging Angola krijgt ruim 2 ton Israel grootste exporteur van diamanten I BEURS Philips giflozingen uk Billiton iiossin i huis, kleurentelevisie mat MODESHOWS VEESTAL FLORABEURS MECHANISATIE OLIECONCERN GAAT OP GROTE SCHAAL KOLEN PRODUCEREN Mogelijk 180 gedwongen ontslagen KS R: R Topman Amev kritiseert VAD De lente begint in Bovenkarspel miljoen gulden aan prijzen Sportvisser spoorloos op Oosterschelde Hè ZATERDAG 1 4 FEBRUARI 1 9 76 ECONOMIE 11 10 3 995 Kolen N (Van een medewerker) Damrak Gunstig jaar Lockheed (naart (adres plaats [tel m ling ti ien inden 43ste Westfriese Flora 16 t.e.m. 22 februari 1976 I I I I I I I I I I I Meer dan 100.000 tulpen, hyacinten, narcissen, irissen en bijgoed gewassen. I” i i i i l i i i ,i i DEN HAAG (ANP) Energiebesparing is van essentieel belang, wil men crises in de Nederlandse energievoorziening voorkomen. Dit is een van de conclusies uit een studie van de Koninklijke Shell Groep. N Rl AMSTERDAM De vorige week was het de week van het aardgas en de vaste gulden met een willige effectenmarkt. Deze week was het de week van de valuta. Vooral de halfjaarlijkse conferentie van de regeringsleiders van Frankrijk en West-Duitsland bracht hernieuwde valutaspeculatie en onrust teweeg, die zich uitte in een fiks aanbod van Franse en Belgische francs. I N RK openingstijden: 16 februari 14.00 - 22.00 uur 17 t.e.m. 21 februari 9.00 - 22.00 uur 22 februari ^^00 -18.00 uur Snelk ikken. "‘TT W’ W ■wi Studie van Shell wijst uit energiebesparing noodzaak processen een EEDAH N ,a. N Lockheed-zaak betekende weinig voor beurshandel ADVERTENTIE f nu ADVERTENTIE t, s weken verwacht. I I VLISSINGEN (ANP). De rijkspoli tie te water heeft gisteren in de Ooster schelde gedregd naar het lichaam van de 17-jarige sportvisser Petrus Kessel uit Oud Gastel die sinds donderdagmiddag op de Oosterschelde vermist wordt. Kes sel was met de 39-jarige C. Suijkerbuik uit Nispen de Oosterschelde opgevaren om in een kleine roeiboot, voorzien van een buitenboordmotor te gaan vissen. Nadkat ze pech hadden gekregen met hun buitenboordmotor en ze vast kwa men te zitten op een eilandje, besloten de twee mannen te proberen zwemmend het oude kreek krak over te steken naar Bergen op Zoom. Dat was gistermorgen rond vier uur. Suijkerbuik zag de zwempartij achteraf niet zitten. Toen het water hem tot de oksels was gestegen keerde hij terug naar de plaat. Daar werd hij vrijdag morgen door een boot van de Rijkswa terstaat van af gehaald. Petrus Kessel is i en moet daarbij volgens de rijkspolitie naar alle waarschijnlijkheid verdronken zijn. De zoekacties hebben tot nog toe geen resultaat opgeleverd. Wat de wereldsituatie betreft, zegt de Shell-studie, dat het misschien nog 75 Stichting Vakcentra- Hoewel de Lockheed-affaire een groot aantal landen bezighoudt en grote poli tieke opschudding veroorzaakte, had de zaak op zich weinig voor de beurshandel te betekenen. De opgewekte stemming van vorige weken werd grotendeels ge handhaafd En ook Wall Street hervond na een aanvankelijke aarzeling zijn oude elan weer terug. aantal gedwongen ontslagen dit jaar bij krachten kunnen worden beperkt. 2.70 5.55 6.69 Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische fr. (100) Duitse mark (100) Ital. lire (10.000) Portugese esc. (100; Franse fr. (100) Zwitserse fr. (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenr. sch. (100) Spaanse pes. (100) Finse mark (100) rur AM Jansen! st jn Hoewel de produktie in december dus wat lager uitviel dan in november, blijft het CPB toch optimistisch over de ont wikkeling, omdat de stijging in novem ber bijzonder groot is geweest. De prijs stijging van een half percent werd een meevaller genoemd, te meer daar zeker driekwart van die stijging is voortge vloeid uit door de overheid toegepaste ol toegestane tariefsverhogingen. De centrale banken van ons land en West-Duitsland hebben dan ook grote bedragen aan francs moeten opkopen om te verhinderen dat de diverse mun teenheden te ver van de aan de mone taire slang gekoppelde tarieven zouden gaan afwijken. Toch leek die vrees voor de Franse franc overdreven, want in het midden van de week bleek dat Frank rijk over 1975 nog een klein overschotje heeft behaald op de betalingsbalans, te gen een groot tekort in 1974. Maar de bestaande onrust die ook mede beïnvloed wordt door het al gerui me tijd niet meer verhandelen van de Italiaanse lire, wijst er nog eens op hoe sterk de nationale economieën binnen de EEG in kracht en ontwikkeling verschil len. i i i i i i i i i i rwerk enz waarschijnlijk wel doorgezwommen Te winnen in de Nationale Puzzelaktle t.b.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. UTRECHT (ANP). „Aandeelhouders waren tot voor kort de feiteli.ike eigena ren van de onderneming. Van hun eige naarsrechten is nog maar eet) klein deel over, te weten: het recht op winst. Dooi de invoering van de Vermogensaanwas- deling (VAD) worden ook deze rechten TEL AVIV (Reuter). De diamantin dustrie in Israel heeft vorig jaar gesle pen diamanten uitgevoerd ter waarde van 580 miljoen dollar (bijna 1,6 miljard gulden); dat is twee keer zoveel als in 1971. Israel is nu de grootste exporteur van geslepen diamanten. EINHOVEN (ANP) Bij een grondige herziening van de organisatiestructuur van DAF Trucks zal het personeelsbestand dit jaar met 739 man moeten worden ver minderd. Door natuurlijk verloop van 119 personeelsleden in de afgelopen vier maanden (tussen 4 oktober en ‘17 januari) en nog eens 325 man in de rest van 1976, alsmede een aantal interne overplaatsingen (115 werknemers) zal het eventuele deze onderneming tot circa 180 arbeids- is welv Hing he ti In het algemeen was 1975 voor Amev (verzekeringen) een gunstig jaar. De groei van de omzet heeft de inflatie ruimschoots kunnen bij houden, hetgeen een eerste vereiste is voor het handha ven van de positie van Amev. De gege vens voor de jaarstukken zijn nog lang niet verwerkt, maar het laat zich aan zien dat over 1975 goede resultaten te verwachten zijn. Het verzekerd bestand van het levens- verzekeringsbedrijf (exclusief jaar- en beleggingskassen) steeg van 24,6 miljard tot 28,5 miljard en het premie-inkomen van 508 miljoen tot 577 miljoen. Het premie-inkomen van het schadeverzeke ringsbedrijf nam met 7,6 pct toe van 264 miljoen tot 284 miljoen. Het in geschreven bedrag van jaar- en beleg gingskassen steeg van f 336 miljoen tot 359 miljoen, het verzekerd bedrag van 492 miljoen tot 544 miljoen en pre mies en stortingen van i 22 mln. tot 24 mln. Per saldo had Amev f 314 mln. belegd aan het einde van het vorig jaar tegen 352 mln. een jaar daarvoor. processen en daarin te vervullen func ties en pas daarna in personen. Volgens de werkgroep wordt bij de organisatie problemen van de onderneming wooral vanuit en in personen gedacht. Voorgesteld wordt voor de coördinatie diverse permanente interdepartementale stuurgroepen in het leven te roepen, die niet duidelijk gebonden zijn aan een bepaalde afdeling of bedrijfsonderdeel. Genoemd worden de vier stuurgroepen produktievernieuwing, planning, kwali teit en produktverbetering. Ook wordt aanbevolen een vierde lid aan de raad van bestuur toe te voegen. Er zouden besparingen (totaal 21 miljoen) kunnen worden gerealiseerd door herstructuering inkoop 5 mil joen), minimaliseren ombouwkosten ƒ6 miljoen) en vermindering voorraden (ƒ4,3 miljoen), aldus de werkgroep. Overigens is Shell al kolenhandelaar: vorig jaar is de eerste door een olie maatschappij internationaal verhandelde steenkool door Shell vervoerd van Zuid- Afrika naar Europa. Dit gebeurde onder een .zogenaamd investerings-koopcon- tract. Shell heeft winnings- en-of opspo- ringsconcessies voor kolen in Australië, Botswana, Canada, Indonesië, Zuid-Afrj- ka, Swaziland en de Verenigde Staten. In dit laatste land heeft Shell Oil een gebied gepacht van ongeveer 12.000 hec tare in Montana, waar zich meer dan een miljard ton bitumineuze kolen met een laag zwavelgehalte bevinden. Nog in de jaren zeventig zal Shell hier met produceren beginnen. Het was ditmaal ook de week van Lockheed, want geen onderneming in de wereld zal zoveel en op zo’n ruime schaal zijn naam gebruikt als dit grote Amerikaanse vliegtuigconcern. Meestal is bekendheid een voordeel in het zaken doen en wordt een ruime publiciteit voor het afsluiten van orders als een belajigrijk pluspunt gezien, maar dit maal gold het omgekeerde. Want als de berichten juist zijn, ziet Lockheed zich de ene grote order na de andere ontglip pen. Het aandeel dat ook in Amsterdam genoteerd wordt, is, sdert de ongunstige publiciteit rond zijn bedrijf begon, te ruggelopen en staat nu op circa 6 dollar, de helft van de hoogste koers in 1975- ;t verrii den bemoeilijkt, zo zei hij. in uit ons gt :en De vermogenspositie van Amev is bo vendien aanmerkelijk versterkt, waarbij niet alleen de emissie een rol heeft gespeeld. Amev vertrouwt dat ook 1976 goed zal zijn. Het jaar is echter pas begonnen en het kan nog zodanig wor den beïnvloed door allerlei onvoorzien bare omstandigheden. Volgens voorlopige cijfers is de omzet van Amev (waarin voor het eerst opge nomen de omzet van Schaap, Citroen, Van Gelder) vorig jaar ten opzichte van 1974 gestegen met 14,2 percent van 1,12 miljard tot f 1,28 miljard. Aan het Amsterdams Rijksscheepvaart- museum is gisteren het schegbeeld „De Loden Verrader” dat de afgelopen eeuw traditiegetrouw een tiental malen door bemanningen van marineschepen op Curasao is „gestolen” overgedra gen. Het beeld is een overblijfsel van het fregat Alphen, dat in 1778 in de haven van Willemstad in de lucht vloog omzetting van kolen in gas of vloeistof is nog toekomstmuziek. Er wordt echter gewerkt aan de technologie op dat ter rein. Samen met het Duitse bedrijf Krupp-Koppers bouwt Shell in Duits land een kolenvergassingsinstallatie, die dient om een eigen vergassingsproces te demonstreren. De installatie gaat 60 mil joen gulden kosten. Dit alles valt te lezen in het eindrapport van de werkgroep kosten structuur Daf Trucks, dat gisteren is aangebeden aan de raad van bestuur, de centrale ondernemingsraad en de vakor ganisaties. Bij deze personeelsinkrimping is uitgegaan van de geplande jaarcapaci- teit van 14.000 trucks (vorig jaar be droeg deze als gevolg van de werktijd verkorting circa 11.000 eenheden). Volgens het eindrapport zal zo. spoedig mogelijk met behulp van een marktana lyse moeten worden nagegaan of de geplande fabricage van 14.000 trucks in 1976 wel een realistische prognose is. De werkgroep vraagt zich af of dit aantal voor de komende jaren wel haalbaar is. In het eindrapport wordt gesteld, dat de gehele organisatie-structuur van Daf Trucks grondig moet worden doorge licht- Men dient daarbij te denken in ingeperkt. Er dreigt een onteigening zon der vergoeding,,’ zo meent de voorzitter van de raad van bestuur van Amev NV (Verzekeringen), mr. C. C. Nengerman. Hij acht dit voor de toekomstige kapi- taalverschaffing een ongewenste ontwik keling. jaar zal duren, voordat men de thans bekende energiebronnen (olie, aardgas, kernsplijtingsenergie) voor het grootste deel zal kunnen missen. Na deze over- -bruggingsperiode zullen bijvoorbeeld zonne-energie en kernfusie in de vraag naar energie kunnen voorzien. In de komende 15 tot 20 jaar kunnen moei lijkheden in de wereldenergievoorziening worden vermeden. Dank zij de zeer grote kolenreserves hoeft ook lang na 2000 geen sprake te zijn van fysieke schaarste. De Amsterdamse beurs verwerkte in de eerste helft van de week een groot aantal winstnemingen, waaronder soms vooral voor de hoofdfondsen toch ook weer brede belangstelling en vraag. De beurs had zelfs het genoegen de minister van financiën, dr. Duisenberg, in zijn midden te mogen begroeten, die uiter aard veel belangstelling toonde voor zijn hoek waar de staatsfondsen verhandeld worden. De minister vertelde er niet bij wanneer hij weer met een nieuwe staatslening denkt te komen, ook al wilden sommige beursgeruchten dat deze zeer aanstaande zou zijn. Deze geruchten werden op de laatste beursdag van deze week bewaarheid, toen bekend werd dat de staat een 8 percents 15-jarige lening gaat uitgeven ook weer volgens het tendersysteem. L «J»»;: Volgens deze studie kunnen problemen ten aanzien van de Nederlandse energie voorziening op korte termijn worden vermeden, zelfs bij een sterke toeneming van het verbruik. Voor een evenwichtige groei zal de bijdrage van kolen en- kernenergie evenwel van steeds groter belang worden. Een toeneming van het energiegebruik, zoals in de periode 1960- 1973 (ruim 8 pet per jaar, inclusief olie en aardgas als grondstof voor de chemi sche industrie) zou echter over vijftien jaar al tot zeer ernstige problemen lei den. Een dergelijke sterke groei van het verbruik is niet meer haalbaar. 2.60— 5.25— 6.39— 102.50— 105.50 29.50— 33.50 7.10— 9.10 58.00— 61.00 102.75—105.75 58.75— 61.75 46.50— 49.50 41.75— 44.75 14.47— 14.77 3.88— 4.18 68.00— 71.00 Amsterdam begon deze week echter met een vrij scherpe reactie die in hoofdzaak uit de wens winst te nemen was voortgekomen. Hoewel na enkele dagen van wat heen en weei' trekken de ook hier bekende sfeer van optimisme en kooplust spoedig terugkeerde, konden koersverliezen toch niet worden goedge maakt. Twee belangrijke economische gegevens werden bekend, de licht terug gelopen produktie in december en de gemiddelde prijsstijging van een half percent in de periode midden-december midden-januari. UTRECHT (ANP). De Ontwikkelingsamenwerking les (SOSV) van NVV, NKV en CNV is van plan, de Angolese vakbondsorgani satie UNTA dit jaar te steunen met 225.000. Van dit bedrag wil.de SOSV twee ton halen uit de „pot” van minister Pronk voor vakbondsprojekten in ont wikkelingslanden en 25.000 uit het ei gen fonds van de SOSV. Met het geld zullen onder meer kan toorbehoeften, een drukpers, megafoons en documentatie worden aangeschaft. Ook zal er een deel van de personeelssa- larissen mee worden betaald. De Angolese vakbeweging is nog in opbouw, omdat er tijdens het Portugese bewind geen vrijheid van vakbeweging bestond. In die periode zijn er ook nauwe banden ontstaan tussen de UNTA ’en de bevrijdingsbeweging MPLA en enkele UNTA-leiders hebben nu nog functies in de MPLA. De secretaris generaal van de UNTA, heeft onlangs echter verklaard dat de bestuurders zo snel als de situatie dat toelaat van die dubbelfuncties af willen, omdat de UN TA ondanks haar sympathie voor de MPLA een onafhankelijke vakbeweging is. winnen. daarvoor van vier a vijf jaar. ’dat is een van de redenen, waarom Shell pas over enkele jaren als grote kolenleverancier op de markt zal verschijnen. Shell gaat voor het zeevervoer van de kolen een eigen vloot opbouwen, die aanvankelijk uit kleinere schepen zal bestaan. Naarmate de verzend- en ont- vangsthavens worden uitgebreid en ver beterd, zullen de schepen groter worden- Shell zoekt inmiddels, naar technieken om de kolen zo schoon mogelijk te verbranden. Voorlopig gaat het om ae toepassing van kolen zonder omzetting; Philips kleuren, échte kleuren! Dat ervaart u als u straks de gelukkige winnaar bent van deze fantastische Philips kleuren- ontvanger. U geniet van het royale 66 cm. grootbecld.de natuurgetrouwe kleuren, het kristalheldere geluid en de uiterst comfortabele bediening. Dit is pas écht TV. Deze luxe Philips alf-transistor heeft een winkelwaarde van: 2.545.- Overigens, zo zegt mr. Nengerman, zullen daarmee ook de reeds bestaande winstdelingsovereenkomsten met de 1 werknemers op de tocht worden gezet. ■«De werknemers zagen hun positie steeds sterkei' worden. Zij kregen onderne- mingsraden, en tal van bepalingen over hun beloning, werktijden en vele andere ■mmh zaken werden ingevoerd of uitgebreid. „Men heeft zoveel rechten gekregen dat in Noo het wel eens moeilijk is te beseffen dat er ook nog plichten zijn”, zo merkte mr. Nengerman op. Het bestuur van Amev heeft al vele jaren een vruchtbare samenwerking met haar ondernemingsraad. Daarom be treurt mr. Nengerman het in hoge mate eer vw dat thans uit ideologische overwegingen wijzigingen worden voorgesteld in de samenstelling en de taak van de onder nemingsraad. Amev verwacht dat de be sluitvorming en daarmee de slagvaardig heid van de onderneming sterk zal wor- Naar de gemeentevoorlichting in Arn hem meedeelde zullen de bevindingen van de Utrechtse werkgroep nader wor den bekeken door het Coronelli-instituut van de Amsterdamse universiteit, de af deling luchtverontreiniging van de Landbouwhogeschool in Wageningen, de Rijkswaterstaat, het Zuiveringschap Oosterlijk Gelderland en deskundigen van provincie en gemeente. Ook een [Vertegenwoordiger van de werkgroep zal hij het onderzoek worden betrokken. eerste rapport wordt over ongeveer Overigens viel het deze week op dat de belangstelling op de obligatiemarkt vrij gering was en dat vooral het bui tenland zich afzijdig hield. Kennelijk wordt de rente hier te lande te laag- De nieuwe lening van de Waterschapsbank van 8,5 percent tegen pari mislukte zelfs. Wel stelden de hypotheekbanken hun 8,25 percent-pandbrieven op een afgiftebewijs van 100 percent. ARNHEM (ANP). Gedeputeerde Staten van Gelderland en B. en W. van Arnhem hebben besloten een onderzoek te laten instellen naar beweerde omvan grijke giflozingen door de bedrijven van de Billiton in Arnhem. Enkele weken -J seleden publiceerde de Werkgroep Pro- jectonderwijs uit Utrecht de resultaten van een onderzoek, waaruit zou blijken Qk dat de lozingen reden voor ernstige on- Uk jerustheid geven voor de volksgezond" ^4 heid van 50.000 inwoners. Het onderzoek werd uitgevoerd op verzoek van het Milieu-Aktiecentrum Nederland, afde ling Arnhem. Een economische groei van 3,75 pet per jaar, genoemd in de uitgangspunten van het sociaal-economische beleid, cor respondeerde tot dusver met een groei van het energieverbruik van 5 pet en is ook slechts voor een beperkte periode uitvoerbaar. Zelfs bij een exponentiele groei van slechts 2 pet per jaar, zullen in de toekomst crises gaan optreden. Energiebesparing is daarom van essen tieel belang. Daardoor zal de groei van het energieverbruik in Nederland na 1980 kunnen afnemen en zullen in de komende decennia knelpunten worden voorkomen. De vooruitzichten voor dit jaar zijn bijzonder gunstig, zo heeft de directeur van de Israëlische diamantbeurs, Moje Schnitzer, gezegd. Hij verwocht dat er dit jaar voor 100 miljoen dollar meer zal worden uitgevoerd dan in 1975. In janu ari werden geslepen diamanten geëxpor teerd met een waarde van 57 miljoen dollar dat is 20 percent meer dan in januari 1975. Vorig jaar ging een kwart van de Israëlische diamantexport naar de Vere nigde Staten. Na de VS is het Verre Oosten de belangrijkste exportmark. Vooral Japan en Hongkong zijn grote afnemers. Naast genoemde landen zijn er nog 50 landen in Europa, Azië en Afrika waar de Israëlische diamanten aftrek vinden. De Koninklijke Shell Groep zal in 1979 of later op grote schaal zelf gepro duceerde kolen gaan verkopen, zo staat in het blad „Shellvenster”. Het concern is niet van plan ondergronds te gaan mijnen. Het zal kolen in dagbouw gaan De grote graafmachines, die nodig zijn, hebben levertijden

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 11