Slechte ervaringen van Heemaf 1 ■I H J I 1 ■si S GEVECHT ACHTER DE SCHERMEN OM WERKGELEGENHEID ROND F 16 Henk Vos: We houden vast aan de 25000 manjaren ra I “WRIli Fokker door Theo Klein Gebeten Dt L <5 Met de aanvaarding door de Tweede Kamer van het voorstel van minister Vredeling om tot de aanschaf van 84 bommen werpers van het type F 16 (met een mogelijke uitbreiding tot 102) over te gaan, leek er op 5 juni van het vorig jaar een einde te zijn gekomen aan het maandenlange gekrakeel rond deze „order van de eeuw”. Even nog werd kort daarop de schijnwer per gericht op deze 2,4 miljard gulden verslindende affaire, toen de minister van defensie bij de ondertekening van de intentieverklaring verstek liet gaan. Een intensieve speurtocht naar de verdwenen bewindsman had echter succes, Vredeling werd gevonden, de handtekening gezet en daarmee leek de zaak in kannen en kruiken. De rust die daarna over deze fragile kwestie neerdaalde was echter bedriegelijk. Achter de scher men begonnen toen pas de onderhandelingen over de orders die de Amerikanen volgens de overeenkomst in Nederland zouden plaatsen en die onze werkgelegenheid een rugge- steuntje van 25.000 manjaren op moest leveren. In april moet bekend zijn welke maatschappijen wat gaan produceren. Dan zal Vredeling opnieuw de pen ter hand moeten nemen om nu de definitieve overeenkomst met de Amerikaanse fabriek General Dynamics te ondertekenen. Spijt Niet openbaar 1 I MSi M 1 OS: I low® O - n oOslz 'en staan, SLECHTE ERVARINGEN HEEMAF Bij de nadering van dat belangrijke mo ment, is de ongerustheid in vakbondskrin gen over de naleving van de door de Ame rikanen gedane beloften echter snel toege nomen. Bij de Industriebond NW is lang zamerhand de zekerheid gegroeid dat ons ongeveer de helft van het aantal manjaren door de neus zal worden geboord. Vorige week zaterdag hing Industriebondsbe- stuurder Henk Vos het wantrouwen van zijn organisatie voor het eerst aan de grote klok. De uit Purmerend afkomstige vak bondsbestuurder houdt zich in het bijzon der bezig met de gang van zaken in de Nederlandse vliegtuigindustrie, in casu Fokker. Het voorstel van de vakbond ten gunste van de Zweedse jager kon echter niet genoeg gewicht in de schaal leggen, om de regering en de volksvertegenwoordiging naar de Zweedse kant over te halen. Een beslissing waar zij volgens Henk Vos wel- eens flink spijt van zouden kunnen krij gen. Zelfs het feit dat er inmiddels twee Viggen-Eurofighters zijn neergestort, wat zelfs enige tijd een vliegverbod tot gevolg had, doet daar niets aan af. Vos: „Dat kan nauwelijks meespelen. Want dan zullen we ook eens moeten gaan praten over de tweehonderd Starfighters die intussen al leen in West-Duitsland al naar beneden zijn gekomen”. Berouw zou er volgens de Industriebond kunnen volgen, wanneer in april blijkt dat de Amerikanen niet de beloofde 25.000 manjaren, maar slechts de helft daarvan aan Nederland overlaten. Volgens Vos is dat het gevolg van het door de Amerika nen gehanteerde „dual source producti- on”-systeem, wat er op neer komt dat in de landen waarin het vliegtuig wordt gepro- duceert naar Amerikaans voorbeeld een produktielijn wordt opgezet. In de praktijk blijkt echter dat de kleine re landen het met hun beperkt aantal te fabriceren vliegtuigen niet op kunnen ne men tegen de Amerikaanse broeder. Aan de overzijde van de Oceaan staan er veel meer vliegtuigen op stapel, waardoor de prijs zodanig wordt gedrukt dat concur rentie vrijwel niet mogelijk is. „In zo’n geval kunnen de bedrijven hier twee din gen doen”, aldus Henk Vos, „arbeidsbe sparende systemen invoeren of een deel van de produktie weer uitbesteden aan Amerika”. De Industriebond schat op grond van de gegevens die haar op het ogenblik ter beschikking staan, dat daar door circa vijftig percent van de beloofde orders weer verloren zullen gaan. Vos: „Er zijn jongens van de luchtmacht die be weren dat wij te pessimistisch zijn. Dat er hooguit dertig percent weer de grens over zal gaan. Dat zou betekenen dat er altijd nog voor een miljard teruggaat naar Ame rika. Maar ik zeg dat het meer is en dat kunnen wij aantonen ook”. pers< 'uUjjueen ar istriebon< rikanen in'ieder gi komen. Zij houdt jaren. En kunnën^ dustrie gegeven wi andere branche. maar at te goed dat ze in de vliegtuigbouw een machtspositie bekleden, omdat je in het westen vrijwel geen vliegtuig kan bou wen zonder dat er een Amerikaans onder deel in zit. Ze maken daar gebruik van, maar daarom hoeven wij nog geen werk gelegenheid door onze vingers te laten glippen. Laten ze dan maar investeren in de off- shore-industrie. Onze werven ver keren in grote moeilijkheden, orders zijn hier welkom”, aldus Henk Vos. Htlle Za- rom an ver- Ir. Vredeling ■B^Bnae bedrijven. Op grond van die gegevens hebben wij nu zekerheid. Ons standpunt is bovendien al van verschillen de zijden bevestigd. We willen echter dat men inzicht kan krijgen in de voorlopige offertelijst. Want als dat niet gebeurt, dan kunnen we in april nog voor een voldon gen feit worden geplaatst.” PvdA-defensiespecialist Klaas de Vries heeft zich inmiddels voor deze zaak inge zet. Op 26 februari zal de vaste Kamercom missie van defensie een onderhoud met Vredeling en waarschijnlijk minister Lub bers van Economische Zaken hebben over deze problematiek. Tot die tijd wil De Vries geen uitspraken doen. De Industrie bond NW voelt echter weinig voor deze „stille” benadering. Ze wil de zaak o- pengooien voor het te laat is. „Alle infor matie die wij hebben gaat zo de straat op”, verzekert Henk Vos, „de discussie moet op gang gebracht worden voor alles bekok stoofd is en we er niets meer aan kunnen doen. De hele kwestie moet worden terug gedraaid naar waar het begon, op het politieke vlak. De zaak moet opnieuw in de Tweede Kamer aan de orde komen. We willen niet wachten tot Lubbers en Vrede ling eens informatie wensen te geven”. a c o e De Industriebond NW is bijzonder ge beten op het behoud van deze werkgele genheid. „Het is eigenlijk de eerste keer dat we op deze wijze bij zo’n grote transac tie betrokken zijn. Natuurlijk zijn er vroe ger ook al miljardencontracten afgesloten. En ook bij de aankoop van de Starfighter zullen er wel afspraken over compensatie- orders geweest zijn. Maar toen hebben we er ons nooit zo fanatiek mee bemoeit. Misschien kwam dat wel omdat die aan koop gedaan werd in een tijd waarin ieder een dik brood op de plank had. Maar nu ligt dat anders. Het staat slecht met de werkgelegenheid. We kunnen ons geen verlies van zoveel manjaren veroorloven. We moeten wijzer worden. Het zal van nu af aan ook niet meer voor kunnen komen dat er transacties gesloten worden met zulke grote bedragen overheidsgeld zon der dat wij daar bij betrokken zijn. „Ik ben niet zo naief te denken dat deze transactie niet door zal gaan, al blijft de theoretische kans natuurlijk altijd aanwezig wanneer de Amerikanen in gebreke blijven, maar we kunnen er op zijn minst op toezien dat de verplichtingen worden nagekomen”. Als voorbeeld noemt hij Fokker, een van de bedrijven waar compensatie-orders uit gevoerd zouden moeten worden. Vos: „Voor het maken van bepaalde vliegtuig onderdelen voor de F 16 heeft Fokker een speciaal soort grote draaibanken nodig. Er is werk voor zeven van die machines, wat een investering van 15 tot 20 miljoen zou betekenen. Maar de directie van Fokker heeft gezegd dat zij zich dat niet kan veroorloven. Ze kunnen er hoogstens twee kopen, wat zou betekenen dat het overige werk toch weer in Amerika moet worden verricht”. Volgens Vos kan het de directies, op een enkele uitzondering na, weinig of niets schelen dat er daardoor veel manjaren verloren gaan. „Het zal ze eén zorg zijn”, legt hij uit, „het gaat him er bij zo’n project voornamelijk om dat zij de know how van de Amerikanen cadeau krijgen. Bij de produktie van een geavanceerd vliegtuig als de F 16 doen ze een schat aan techni sche kennis op. Daar willen ze desnoods best een financiële veer voor laten. Maar in Ir. Ver Loren van Themaat gelooft niet dat de schuld voor deze gang van zaken direct bij de Amerikanen ge zocht moet worden. „In het algemeen is het bij deze grote zaken zo dat de afspraken over compensatie-orders op hoog niveau worden gemaakt, maar dat ze in de praktijk erg moeilijk uit voerbaar blijken te zijn”, aldus de Heemaf-directeur. Daarom hebben wij het aanbod van General Dynamics geweigerd. We zijn echter nog wel in onderhandeling over compensatie langs andere weg. We houden ons aanbevolen voor orders van General Dynamics die beter in ons productieproces passen.” Ir. H. Ver Loren van Themaat, direc teur van de Heemaf in Hengelo beves tigt de bewering van Henk Vos dat zijn bedrijf ongunstige ervaringen heeft ■met het uitvoeren van orders middels het door de Amerikanen gevolgde dual source systeem. Heemaf maakte inder tijd op die basis boordgeneratoren voor Amerikaanse vliegtuigen. Dat werd geen financieel succes. Toen Ge neral Dynamics onlangs afkwam met een soortgelijke order besloot de Heemaf-directie dan ook daar niet op in te gaan. General Dynamics heeft vervolgens geprobeerd de order in België aan de man te brengen, maar In België is eveneens ongerustheid ontstaan over de compensatie-orders voor de F 16. Minister Van den Boey- nants van defensie heeft naar aanlei ding daarvan al meegedeeld dat hij deze definitieve overeenkomst met de Amerikanen niet zal tekenen zolang er geen absolute zekerheid is verkregen over de compensatie-orders, zoals die met General Dynamics zijn overeenge komen. Desgevraagd deelde een woordvoer der van het ministerie van Economi sche Zaken in Den Haag mee, dat er tussen Nederland en België regelmatig contact is over het verloop van de F 16-zaak. Nederland heeft volgens hem de garantie van de Amerikaanse rege ring dat de overeenkomsten met Gene ral Dynamics volgens de letter worden uitgevoerd. „De heer Van Den Boey- nants heeft met zijn uitspraak waar schijnlijk bedoeld te zeggen, dat de overeenkomst komt te vervallen wan neer de Amerikanen zich niet aan de afspraken zouden houden”. In Nederland is er, aldus de woord voerder, geen enkele reden aanwezig om tot zo’n uitspraak te komen. Men is nog steeds bezig met het opstellen van de voorlopige offertelijst, die zolang hij nog niet volledig is inderdaad niet aan de openbaarheid wordt prijs gegeven. De directie van Fokker-VFW heeft al laten weten het niet eens te zijn met de uitspraken van de Industriebond- NVV. In het beleid van Fokker-VFW staan onder alle omstandigheden de werkgelegenheid en de continuïteit van de fabriek voorop, aldus de direc tie. Hoewel de onderhandelingen met de producent van de F 16, General Dynamics, nog niet zijn afgesloten, is Fokker zo overtuigd -an de hoeveel heid toegezegd werk, dat het de wer ving van nieuw personeel in de komen de dagen zal voortzetten. Het F 16- programma zal volgens de directie van Fokker-VFW aan honderden mensen in alle Nederlandse vestigingen werk verschaffen. In de voorbereidende fase, toen Vrede ling nog druk onderhandelde met de ver schillende kandidaten (Dassault, North rop, General Dynamics en Saab-Scania) was Henk Vos betrokken bij de „schaduw- besprekingen” die de vakbond hield met dezelfde fabrieksvliegtuigfabrikanten. „We hebben ons er toen mee bemoeid omdat er compensatie-opdrachten in het geding waren en daarmee natuurlijk de werkgelegenheid”, aldus Vos, die een deel van de gesprekken met de Franse, Ameri kaanse en Zweedse delegaties voerde. Rond de tijd dat Vredeling en later de meerderheid van de Tweede Kamer tot de conclusie kwam dat het de F 16 moest zijn, stelde de Industriebond NW vast dat het voor de werkgelegenheid in ons land het beste zou zijn wanneer we met de Zweden in zee gingen. Vos: „Dat oordeel was uitsluitend geba seerd op het belang voor onze werkgele genheid. We hebben er bij die besprekin gen steeds voor gewaakt betrokken te ra ken bij discussies over de technische mo gelijkheden van de vliegtuigen. Dat is ons pakkie an ook niet. Wij hebben geen ver stand van die zaken. Maar van anderen, wel deskundig op dit gebied, hadden we de verzekering gekregen dat de technische voordelen van een F 16 lang niet zo groot zijn als ons werd voorgehouden”. De voordelen voor de werkgelegenheid van Saab was in ieder geval wel duidelijk aantoonbaar. In zijn streven vaste voet op de Europese markt te krijgen bood de Zweedse fabriek compensatie-opdrachten aan met een totale waarde van 236 percent van het aankoopbedrag (2,4), ruwweg 6 miljard. Niet alleen in de militaire, maar ook in de civiele sector (produktie van Scania-vrachtwagens, uitgebreide inko pen van Volvo in Nederland en toenemen de orders van o.a. Saab- Scania, Volvo en LM. Ericsson) wilden de Scandinaviërs tegen aantrekkelijke voorwaarden inves teren. Toen Vredeling vorig jaar de eerste overeenkomst met General Dynamics te kende kwam er een einde aan de competi tie tussen de verschillende vliegtuigfabri- kanten. Het geraas verstomde, maar de vakbond bleef attent om zo goed en zo kwaad als het ging te controleren of de compensatie-orders inderdaad geplaatst werden onder de afgesproken voorwaar den. Dat kan niet optimaal gebeuren, om-, dat de voorlopige offertelij^L orders en eventuele ujjjBlBHH niet openbaar is. Vo‘s£,’,Dle lijst beheer van de afdeli ook daar voelde men er niets voor, zodat de order en de daaraan verbon den werkgelegenheid uiteindelijk vrij wel zeker toch weer in Amerika te recht zal komen. Ir. Ver Loren van Themaat: „Je moet die zaak in een bepaald perspectief zien. Voor ons zijn dit betrekkelijk kleine orders, waar voor je enerzijds aan de door de Ameri kanen vastgestelde prijzen gebonden ben, terwijl je er anderzijds hoge voor- bereidingskosten voor moet maken. Je moet er soms zelfs zeer gespecialiseer de mensen voor aannemen, voor wie er na afloop dan geen werk meer is. De uitvoering van de Northrop-order is voorspoedig verlopen, maar financieel was het voor ons niet aantrekkelijk. NW gelooft dat Economische Zaken ingepakt is door de Amerikanen ruil voor die know how gaan voor ons duizenden manjaren verloren.” Volgens Vos is het systeem van de „dual source production” niet nieuw. Een bedrijf als de Heemaf bijvoorbeeld zou er bij de uitvoering van een contract voor Northrop al zoveel nadeel van hebben ondervonden, dat het niet meer mee wenst te doen aan de produktie van de F 16 op deze voorwaar den. „En als je mij nou vraagt: vind jij Amerikanen zulke slechte mensen, dan zeg ik nee. Ze doen alleen keihard zaken. Het gaat er ons alleen om dat iemand hier zijn ogen open had moeten houden toen ze met die voorwaarden kwamen. Op Econo mische Zaken zitten toch ook geen kleine jongens. Ik heb weleens horen zeggen dat wij die F 16 eigenlijk in 1969 al gekocht hadden, toen Luns hier nog was. Misschien zit er meer achter wat wij niet weten. Tenslotte gedroeg Vredeling zich ook niet normaal toen hij die intentieverklaring moest tekenen. Zover wij Vredeling ken nen, is het toch geen bange jongen die weg kruipt. Het is__toch bekend dat hij ook Lere voorkeur had”. ■KV eist dat de Ame- afspraken na- ^aaanade 25.000 man- :'X feonomi Irikane! 0 W fa s o b c d

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 15