SCHEPEN EN VLIEGTUIGEN VERDWIJNEN MYSTERIEUS A d Pro: leefgemeenschap die vorens idealen werkt 7; w de Bermudadriehoek Het geheim van 3K Sp It Anti Hen [JN van de arbeid I £7 M MS® Nee tegen verafgoding Go\l \i.y Mexxcró^. ft? U 5 Cuba^i Haïti’ "S 16 ZATERDAG 1 9 76 ZATE FEBRUARI 1 4 va r Bahama-ln. l Jamaica door Cees de Graaff Piri Reis Buitenaards Uitbouwen door Pieter Ta££ijn Rin Inzinking Gelukkig nog i indut De Haar halte (rijdt strek tuine derei Vei weili Haar nen). begn van i lea Haar Oud- De rust, crate, de p. gesm of da een n nenp Mo ken volks van t den schat alles voort ook n lijk i metrt 'hï A *1 ca -- «u... '"■9 II •HBfclF Vai en di door) kopst onver- voren Dit gouden voorwerp uit een pre-Columbiaans graf wordt door velen gezien als een model van een prehistorisch vliegtuig. Er zijn op tal van platasen in Zuid-Amerika nog meer van deze voorwerpen gevonden (rechts). ■I'S Het Vooi wonen in hur Vooi door c Vooi maker Vooi natuui Dwe gemee spoort van di uitmoi zou w lopenc l Bermuda-ln. i -v i r 1 Het ringlij ruimti lijn zu Var verdei van d spoor] Vat kunne om de Vai En Zaans De hetzel volkst een k (huisv het w wie ir baar De gen te Lelys te lat< te wc De lege taxistandplaats voor het station van Deventer wordt door regen en wind belaagd. Een troosteloze toestand, die de reiziger bepaald niet opvrolijkt. Een enkele passant spoedt zich onder een paraplu voorbij. Nee, hoe de dienstregeling van de stadsbussen in elkaar steekt weet hij niet, slaagt hij boven de gierende wind duidelijk te maken. Gelukkig geeft de chauffeur van taxi 71, die mij in zijn be haaglijk verwarmde voertuig naar de Kannenburg rijdt, zich niet over aan te veel loze priet-praat. Dat zou genoeg zijn geweest om er het bijltje maar helemaal bij neer te gooien. W.it: i •’«‘fel:- i. Een heel wat minder spectacu lair, maar niet minder boeiend facet van De Bermuda Driehoek wordt gevormd door de terugblik in het voor ons verborgen verle den van onze aardbol voor de Grote Ijstijd. Het gebied van de Bermuda Driehoek bevat sporen van een verloren beschaving, die ver voor de beschavingen van Egypte, Griekenland of Babylonië gelegen moet hebben. Onder de zeespiegel in dit gebied liggen heel wat geheimen te wachten. Zo heeft men bij de Bahama-eilan- den, vooral bij Bimini steenbrok ken gevonden van wat eens mach tige bouwsels geweest kunnen zijn De Bimini-muur, in 1968 ontdekt door dr. J. Manson Valentine ii daarvan wel de bekendste. Zou men van de gewaagde veronder stelling durven uitgaan, dat er al zo’n 12.000 jaar geleden een bescha ving op de aarde was, dan is het niet zo vreemd dat de sporen van die beschaving nu onder water en op de zeebodem te vinden zijn. Over de Bermuda Driehoek, een gebied dat ruwweg wordt begrensd door Florida, Porto Rico en Bermuda, hangt een waas van geheimzinnigheid. Meer dan honderd vliegtuigen en schepen verdwenen in dit gebied spoorloos, een aantal van hen met de complete bemanning. Nooit werd een enkel lichaam of wrakstuk teruggevonden. Piloten en zeelieden vertellen al jaren lang verhalen over „vreemde verschijnselen” in dit gebied; kompas sen, die doldraaien, lichten, die onverklaarbaar uitgaan, accu’s, die worden leeggezogen. Wetenschappelijke verklaringen voor al deze verschijnselen zijn tot nog toe niet gegeven. Zeemansverhalen over onverklaarbare verdwijningen en spook schepen bestaan al eeuwen. De naam „Marie Celeste” is niet alleen in zeevaartkringen, maar ook daarbuiten overbekend. De belangstelling voor de Bermuda-driehoek is echter na de Tweede Wereldoorlog pas tot ongekende hoogte gestegen. De voor naamste reden is wel geweest, dat het in dit gebied niet bij sterke verhalen over schepen is gebleven, maar dat er ook vliegtuigen gingen verdwijnen, vaak terwijl er radio-contact was. Zulk soort zaken pakken we dan op en proberen een oplossing te vinden. Ook laten we ze van in vloed zijn op ons eigen leven. Daarom hier in huis zo weinig mogelijk plastic, geen wasmidde len met fosfaten en geregeld voe ding in de macro-biotische sfeer En van deze Unidentified Flying Objects terug naar de Bermuda Driehoek is maar een stap. Berlitz meldt, dat UFO’s in gro ten getale in het gebied van de Bermuda Driehoek gevonden wor den. Niet alleen zijn er mensen, die ze door de lucht zien vliegen, maar ook mensen, die deze „ruim- techepen van onbekende oor sprong" de zee zien induiken en zelfs weet hij te melden, dat een van deze UFO’s, die zich onder water voortbewoog, lange tijd ge volgd is door een schip, maar tenslotte met een onvoorstelbare snelheid wegschoot. Watervliegtuig van een type dat lijkt op het toestel dat Vlucht 1 19 te hulp kwam. Na het uit zenden van één radioboodschap verdween ook dat toestel, met bemanning (links). „We willen gelukkige mensen zijn, die anderen gelukkig maken. Niet door het verzamelen en geven van goederen als dure au to’s, buitenlandse vakantiereizen, fuiven en meer van dat soort zaken. Als we denken aan het feit dat tweederde van de wereldbe volking honger lijdt, dan kunnen we onze huidige levensstijl niet meer voortzetten. We willen pro beren een beetje te verbeteren, het eskader noch van het red- dingsvliegtuig, dat naderhand naar hen op zoek ging is nooit meer een spoor gevonden. Het meest interessante van het boek is niet zozeer de vraag, wat nu eigenlijk de verklaring voor al die vreemde verschijnselen is. Veel meer boeien de beschrijvingen van de verdwijningen en bizarre voor vallen als zodanig, vooral als Berlitz er een groot aantal andere onver klaarbare zaken bijhaalt. Dan steekt het verhaal rond de kaart van Piri Reis bijna vanzelfsprekend de kop op; een kaart, die in 1929 in Top- kapi in Istanbul werd gevonden. Het zou een deel van een comple- te wereldkaart zijn, die is geko pieerd van een Grieks origineel in de bibliotheek van Alexandria. Die kaart zou dus minstens 2000 j aal oud geweest moeten zijn. Het ver bluffende van de kaart van Piri Reis is, dat de gehele oostkust van Noord- en Zuid Amerika erop staat plus de kust van het Zuid poolgebied, maar dan zonder ijs. Ook een andere, minstens even verbazingwekkende kaart van het zuidelijk halfrond uit 1737, even eens van oude Griekse kaarten gekopieerd is afgebeeld. Het gaat hier om zogenaamde Buache- kaart, waarop Antartica wordt af gebeeld als twee losse continenten zonder ijs. In het geofysisch jaar 1968 is vastgesteld, dat Antartica werkelijk uit twee delen bestaat, al is het hele gebied al millennia lang bedekt door een dikke ijs korst. Dat zijn verbazingwekkende dingen, die juist daarom zo boeiend zijn, omdat er een wereld vol geheimen achter ligt. Waar kwam die kennis vandaan en hoe konden de beschavingen uit de oudheid dingen weten, die wij met onze techniek nu pas kunnen onderzoe ken? Driehoek optreden en voor de vele onverklaarbare verdwijningen. De andere uitleg gaat nog een stapje verder en veronderstelt, dat er een complete onderwaterbeschaving in dit gebied bestaat, die voor de verdwijningen verantwoordelijk zou zijn. Die beschaving zou zich middels het ontvreemden van mensen en machines op de hoogte houden van de vordering van we tenschap en techniek van hun op het land levende medebewoners van de planeet aarde. totale inkomsten van de groep be streden. Het is een soort oefenen met een nieuwe levensstijl, waarin Pro tot een rechtvaardiger verde ling wil komen. Dat is nu volgens Schuiling een duidelijk verschil met andere leef gemeenschappen. Daar zou het be perkt blijven tot oreren op de sofa en wordt het geld niet hutje bij mutje gelegd. Voor hem is deze wijze kweken van een stuk solida riteit met de mensen waar je mee omgaat. Dat is het aan den lijve ondervinden van de consequenties van je visie op het leven. „Als goedwillende amateurs vin den de Pro-mensen in dit brede veld een plaatsje. Bijvoorbeeld verspreiden van wijkkranten, lei den van een kinderclub, meehel pen bij kabelomroep, spitten van tuintjes bij bejaarden, meehelpen bij voorbereiding van acties tei verbetering van woningen, verko pen van brochures over ontwikke lingssamenwerking en noem maat op. In dit welzijnswerk werken we in veel gevallen samen met de buurtcommissie in de wijk waar we wonen of met instellingen voor buurtwerk, opbouwwerk, be j aar- denwerk en dergelijke”. Wat Pro betreft heeft een huis niet alleen woonfunctie, je moet er ook kunnen werken. In die gedachte past het ook niet meer een echte slaapkamer te hebben Want wat Is er nu gekker dan een kamer helemaal in te richten al' je er alleen komt om er acht uur je ogen dicht te doen? Daarom moet je de kamer zo inrichten, dat je er veel meer kunt doen. Het huis waar Jan Schuiling met vrouw Ank en dochter Krista woont is duidelijk volgens dat idee ingericht. De woonkamer bevat zoveel stoelen dat er ook kan worden vergaderd terwijl bureaus uitnodigend klaar staan om te wor den gebruikt. Als het zo uitkom: ook door de kinderen. Want die hebben net zoveel recht als de ouderen. Daarom hangen er tussen de vele papieren aan de muur ooit kindertekeningen. „Pro is een voorbeeld, je kan het anders uitwerken. Ook als je er niets voor voelt om je huidige werkkring of gezinsleven vaarwel te zeggen. Want ook dan kan je samen met anderen wat doen, kan je bezig zijn om jezelf te vormen en er wat bij te leren. We moeten wel in de gaten houden dat we niet alles kunnen. We eten hier vrij vaak macro-biotisch; één van ons werkt in een vleesfabriek en dat kan dan eigenlijk niet. Dat is een bittere concessie aan de reali teit, er moet op één of andere manier geld binnenkomen”. Tot afscheid voegt Schuiling me bij de deur toe „Ons idee is niet zo abnormaal. Iedereen doet aan de drie poten, wij hebben de ver deling bewuster gemaakt. De mens moet het werk niet zo verafgo den”. Indachtig zijn opmerkingen over verspilling durf ik hem niet te vragen een taxi te bellen. Door de gure wind wandel 4 naar de bushalte. Tot mijn aange name verrassing brengt de ver voersonderneming me voor slechts twee kwartjes naar het station Nog een goed idee dat vanuit De venter uitgedragen kan worden.. maar daarin willen we bij onszelf beginnen”. Een jaar of tien geleden werden we overspeeld met allerhande groepen die op actie waren ge richt. Provo, Kabduters, de we reldwinkels en milieugroepen. Een paar jaar later was het al bezin ning en verrijking van de geest wat de klok sloeg. Yoga, Jesus Movement. Pro mikt meer op een combinatie. Het is een groep die de actie niet schuwt maar daarnaast ook de bezinning binnen de leef-werkge- meenschap niet uit de weg gaat. In het begin waren de reacties over het algemeen welwillend. Men vond het leuk dat de deelne mers zo consequent wilden leven. Er zijn nu echter ook heel wat mensen die zonder meer het etiket wereldvreemd op Pro plakken. Daartegenover staan gelukkig ook anderen, die het doen en laten van Pro positief volgen. Zeker als men er op een of andere manier mee te maken heeft gehad. En dat kan vaak gebeuren, omdat de groep op het gebied van het welzijnswerk wel het een en ander verzet. Wetenschappers zoeken ijverig naar verklaringen voor de buiten issige gebeurtenissen in de Ber muda Driehoek. Een echte verkla ring is nog nooit gegeven en het Een van de laatste berichten tijdens het radiocontact meldde, dat de zee er zo vreemd uitzag. Dit laatste blijkt meer bij berich ten over verdwijningen voorgeko men te zijn. Een van de bekende, zij het nog altijd onverklaarde natuurverschijnselen in dit gebied is het zogenaamde „Witte water”, stroken water met een melkwitte kleur, die op onregelmatige tijden verschijnen en even plotseling vaak weer verdwijnen. fHll'L I I In zijn boek De Bermuda Drie hoek besteedt Charles Berlitz aan al deze stromingen aandacht. Na een zakelijke opsomming van alle verdwijningen van schepen en vliegtuigen in de Bermuda Drie hoek en de aparte behandeling van een aantal uitzonderlijke ge vallen, komen al deze verschillen de „oplossingen” voor het raadsel Bermuda Driehoek naar voren. Serieus gaat Berlitz op al deze oplossingen in echter zonder zelf standpunt te kiezen voor de meest of minst waarschijnlijke. Het lijkt er soms zelfs op of Berlitz alle oplossingen als dé verklaring be schouwt. De groep is nu weer in wat rustiger vaarwater. Alles wat in de woelige periode van opbouw is tegengekomen wordt weer gebruikt om de zaak verder uit te bouwen. Het heeft er in ieder geval toe bijgedragen, dat men wel verplicht was een stuk agogie toe te passen: de leer van het oplossen van pro blemen. En men gaat weer verder om zicht te krijgen op de politieke en economische structuur, zoals die meteen om de hoek is te merken. Men zoekt alles heel dicht bij huis. Wie maakt een produkt en wie beslist dat het gemaakt moet worden? Hoe springen we om met ons milieu? Op welke wijze wor den de inkomens verdeeld? „We weten dat er nog veel te weten is”. Om meer te leren wor den sprekers uitgenodigd. Worden zoveel mogelijk informatiebronnen aangeboord. Studeert en verwerkt men alles en trekt de consequen ties. Als de vragen te moeilijk zijn (zoals: waarom gaan de prijzen omhoog, waarom hebben de men sen zo weinig politieke interesse) dan probeert men de zaken te versimpelen en toch een antwoord te vinden. „We willen meer greep krijgen op ons eigen leven en invloed kunnen uitoefenen op onze omge ving. Daarom moeten we niet af hankelijk zijn van allerlei grote instituties. De maatschappij is grootschalig ingericht. We hebben het idee dat we worden gedegra deerd tot consumenten, meer niet. Een ander zorgt wel voor ons en we moeten maar vertrouwen dat het goed is”. Naar het idee van Pro worden de grote beslissingen ver weg ge nomen: door het parlement, door het gemeentebestuur. Het is niet onze bedoeling daar de schuld en onze frustraties op af te schuiven. Maar we willen wel een idee heb ben hoe alles nu in elkaar zit. Het gaat erom hoe de kleine man de wereld beleeft, hoe wij ons kun nen aansluiten bij zijn proble men”.- De kosten van huur, gas, water en licht van de vier huizen die de groep bewoont worden gezamen lijk betaald. Ook alle kosten die er verder nog zijn worden uit de Jan Schuiling: „Werklozen moeten arbeid kunnen delen met de wel- werkenden.” De M.S. Marine Sulphur Queen, een 425-voets vrachtschip met een be manning van negenendertig koppen. Dit schip verdween bij goed weer in de buurt van Dry Tortugas. Nooit werd er een spoor van schip en be manning teruggevonden. gevolg is, dat de meest wilde ver klaringen, compleet met bewijs de ronde doen. Buitenaardse bescha vingen, die mensen en machines verzamelen voor hun collectie zouden volgens sommigen debet zijn aan de verdwijningen. Men gaat zelfs zover om te zeggen, dat die verzamelingen aangelegd wor den om nog iets over te hebben voor het geval de onderzochte be schaving zichzelf zou vernietigen. Een andere pseudo-wetenschap- pelijke verklaring gaat uit van een gaat in de „ruimte-tijd-dimensie”, waardoor schepen en vliegtuigen in een andere tijd en/of andere dimensie terecht komen. Daarbij schroomt men niet om hierbij we tenschappelijke verhandelingen over ruimte en tijd aan te halen om het geheel een zekere mate van deskundigheid te verlenen. Woorden als elektromagnetische en zwaartekrachtsdraaikolken De zaken nemen een prettiger wending als blijkt dat de Kannen burg deel uitmaakt van nieuw bouwwijk het Oostrik. Vroegere ervaringen hebben mij geleerd, dat de betrokken architecten het nu eens niet hebben gezocht in beton nen miskramen die men aanduidt als comfortabele flatwoningen. Uitgaand van één basisgedachte is men erin geslaagd op een klein oppervlak veel woningen neer te zetten. Zonder een enkele flat en zondér dat het er propvol lijkt. Stapelwoningen worden afgewis seld met bejaardenwoningen en eengezinshuizen. In één van die laatste is het centrum van Pro gevestigd, een leef-werkgemeen- schap die ongeveer een half jaar draait. Initiatiefnemer en Pro-theoreti- cus Jan Schuiling ontvangt mij hartelijk, maar ook wat gereser veerd. Het is niet zijn eerste erva ring met „de pers” en hij herin nert zich nog heel goed een radio interview dat totaal de mist in ging. Die gereserveerdheid smelt al gauw weg en maakt plaats voor een stevig brok enthousiasme. Gemakkelijk formulerend vertelt Schuiling over Pro, een maat- schappijvorm waarin het werk niet centraal staat. De tien mensen die bezig zijn met het experiment hebben een duidelijk nee laten horen tegen de verafgoding van de arbeid. Zij delen de veertigurige werkweek in drie delen: een deel werk om in het levensonderhoud te voorzien, een stuk eigen vor ming en scholing en de rest van die tijd wordt besteed aan wel zijnswerk. Schuiling, de inspirator van Pro, heeft zo’n tien jaar full-time in het vormingswerk gezeten. In die periode ging hij steeds duidelijker merken dat werk en vrije tijd niets met elkaar te maken hadden. Zijn arbeid, zijn gezinnetje, zijn belangstelling voor zaken als reli- worden bij dergelijke verklaringen gebruikt alsof het hier gaat om natuurverschijnselen, die voor de hedendaagse mens eigenlijk geen geheimen meer hebben. Nog twee al even fantastische verklaringen worden in praktisch alle publikaties over de Bermuda Driehoek naar voren gedragen. De een gaat ervan uit, dat het fabel achtige en legendarische Rijk van Atlantis in de buurt van Bermuda gesitueerd moet worden. Dit rijk zou voor onze geschiedenis zijn weggezakt tot onder de zeespiegel, maar zijn technologie was zo groot, dat er nog steeds op de bodem van de zee machtige ma chines en apparaten zijn, die na al die eeuwen zijn blijven werken of door bepaalde omstandigheden in werking worden gesteld. Deze vreemde machines zouden dan verantwoordelijk zijn voor al die „storingen”, die in de Bermuda gie en politiek het waren allemaal afzonderlijke grootheden. Ook be merkte hij, dat men vaak het idee had dab hij wel het nodige van het welzijnswerk wist, maar niet van wat zich verder in de wereld afspeelde op de hoogte was. Voor hem was dat reden zich eens diep te bezinnen en te bekijken, of hij zijn leven niet anders kon gaan inrichten. Zo kwam hij terecht op de driedeling: werk, welzijn en vorming-scholing. „We hebben deze driedeling (werken in een bedrijf, werken in een welzijnsinstelling en meedoen aan scholing en vorming) gekozen, omdat we van mening zijn dat deze drie onderdelen niet los van elkaar kunnen en mogen bestaan. Door deze driedeling verwachten we dat we aandacht kunnen be steden aan erg veel aspecten van de maatschappij. We willen in Pro een beetje in de gaten krijgen hoe de maatschappij in elkaar zit”. Vanuit die filosofie is men nu een half jaar bezig. De afspraak is gemaakt, dat de tien een jaar bij elkaar blijven en dan de zaak opnieuw bekijken. Met als keuze mogelijkheden uitstappen of door gaan. Van een aantal is inmiddels al zeker dat zij niet meer mee zullen doen. Zij gaan studeren of weer „normaal” werken. Het is in dat half jaar zeker niet allemaal koek en ei geweest. „Na drie maanden kregen we een in zinking. We vroegen ons af of het nu wel zo geweldig was wat we aan het doen waren. Of het wel echt zo anders was als we dach ten. Of we met het gekozen model nu wel iets findamenteels aan de maatschappij konden veranderen”. En ook al zit de groep verspreid over vier huizen in drie wijken, er kwamen toch ook persoonlijke wrijvingen. Men zag elkaar im mers veel meer dan in andere omstandigheden. Die moeilijkhe den kwamen echter niet wacht, ze waren van te ingebouwd. Het is een sociaal onrecht dat meer dan 200.009 Nederlanders gedwongen worden werkloos te zijn, terwijl er genoeg mensen zijn die best wat minder zou den willen werken. Volgens Pro, een leef/werkgemeenschap in Deventer, zouden veel meer mensen half-time kunnen moe ten gaan werken. Dan krijgen werklozen de kans, om de an dere helft van de veertigurige werkweek vol te maken. Een situatie dus, waarbij steeds meer mensen een inkomen hebben dat voor de helft uit loon en voor de helft uit ww is opgebouwd. Deels is men erin geslaagd zo te gaan leven. Er wordt door de deelnemers twintig uur per week gewerkt en men heeft gemerkt dat je met een half loon ook rond kunt komen. Uit het hele land bestaat daarvoor veel belangstelling. Honderden mensen hebben zich al op de hoogte laten stellen hoe de vork in de steel steekt, voor het eerste experiment (waaraan tien mensen meedoen) waren 75 belangstellenden. In diverse plaatsen bestaat belangstelling om naar het voorbeeld van Pro een gemeen schap te beginnen. Grootste probleem daarvoor is het ge schikte „kader” te vinden: mensen die de zaak kunnen begeleiden en stimuleren. Als die er zijn kan er zo nog een aantal projecten van start gaan. Voor inlichtingen kan men terecht bij Pro, Kannenburg 201 in Deventer, telefoon 05706- 1523. In zijn boek Bermuda Driehoek gaat Charles Berlitz diep in op de meest spectaculaire van alle ver dwijningen: die van vlucht 19, waarbij vijf marinevliegtuigen met hun bemanning zomaar ver dwenen, wat later gevolgd door een groot reddingsvliegtuig met dertien man aan boord, dat naar het verdwenen eskader op zoek was. Op het moment van de ver dwijning had vluchtleider Charles Taylor radiocontact met de vlieg basis in Fort Lauerdale in Florida. De vluchtleider meldde, dat het eskader niet meer wist waar het was en volledig de richting kwijt was. Tijdens het radiocontact werd de verbinding steeds zwak ker en verdween tenslotte. Van Bijna vanzelfsprekend komen dan ook de UFO’s aan bod. OVO’s zouden ze in het Nederlands moe ten heten: Onbekende Vliegende Objecten. Voorwerpen die zich door de lucht bewegen zijn al uit de oudheid bekend. Een aantal hemelverschijnselen, die in de Bij bel genoemd worden wijzen in de richting van UFO’s. Ook oude In diase geschriften omvatten be schrijvingen van dingen, die heel goed UFO’s geweest kunnen zijn. „Het is ons doel te leren leven, ervaren wat nu precies de proble men zijn en hoe je er een oplos sing voor kan vinden. We gaan uit van de problemen die wij zelf ervaren in onze sa menleving. Zoals de Kalkar-hef- fing en al het wegwerp-plastic.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 16