Het grote woon boek Philips Lely wil ingenieur zijn ten dienste van welzijn o Ob p r f .jgp'sta ROOSTERMAT Planten die eikaars gezelschap zoeken tips voor vrije tijd E Lil GATENSNIJDER ft I Tochtbestrijding MP Oi U „We worden steeds afhankelijker van technologie” LIJMEN ■A fa ZÉ F o ZATERDAG 14 FEBRUARI 1976 21 door Pieter Taffijn Ril F1 2 Ki’in „Men heeft mij ervaren als een tegenaan-schopper, te veel als een man met kreten. Daardoor heeft het te weinig aandacht gekregen dat ik echt verontrust ben over het hanteren van de technologie. We hebben het belangrijker ge vonden de achterkant van de maan te ontdekken dan na te gaan wat de maatschappelijke gevol gen van de technologie zouden zijn”. De 28-jarige Philip Lely (ergens in de verte is hij nog familie van de „grote Lely”) heeft geprobeerd zijn verontrusting tot uitdrukking te brengen bij de uitreiking van zijn diploma technisch natuur kundig ingenieur aan de TH in Delft. Hij had daartoe, in overleg met ethicus prof. dr. A. J. Rasker uit Leiden, een belofte opgesteld die hij wilde uitspreken op de uitslagvergadering. Dat was ech ter tegen de regels, zodat het bij een voornemen moest blijven. Lely wilde beloven dat hij alleen in het welzijn van de mensheid en de menselijkheid wilde werken. Zijn arbeid mag geen bedreiging vormen voor de natuurlijke leef omgeving van de mensheid. „Mijn arbeid zal gekenmerkt worden door solidariteit met de verdruk ten en misdeelden in onze samen leving. In ht bijzonder zal ik geen arbeid verrichten teneinde oor logstuig te vervaardigen of te ver volmaken”. Hij vindt dat elke we tenschapper een dergelijke be lofte zou moeten afleggen en heeft zich laten inspireren door de ver plichte eed die een arts bij het uitreiken van zijn diploma moet afleggen. O 73 ARGWAAN fag»».. PLICHT 1 -Wl gbC '1 \i I I r’ Dit product druipt niet (het is thixo- Uü a Een uitbreiding niet een drietal muren, voor een garage en een bergruimte. Heath Robinsons ruiniiebesparende ideeen ten aan zien van de combiiuilie el en en siajien. Velpon lijmt alles was vroeger dé reclamekreet. Sinds het uitkomen van die kreet is er echter wel het een en ander aan te plakken materialen bijge komen. Denk maar aan alle soorten kunststof en plastic. Velpon heeft zich aangepast. Er is nu Velpon Special op de markt, dat bedoeld is voor allerlei huishoudelijke en hobby-karweitjes. gingen van planten in eikaars gezel schap. De grote vraag is: waarom groei en sommige planten beter als ze be paalde andere planten in hun naaste omgeving hebben. In alfabetische volg orde worden planten en biologische be grippen nader besproken, vooral dan in verband met de aantrekkingskracht of het afstoten van planten (en ook die ren). Aan de hand van die gegevens kan men zelf ook experimenteren. 4 Het maken van grote gaten in o.a. hout, spaanplaat, plexiflas en PVC- kunststof is een lastige zaak. Als je slechts over eenvoudige hulpmiddelen beschikt (zoals een boortje en een schrobzaag) ben je een tijd bezig en het resultaat is niet daverend. Voor de doe- het-zelver is er nu een zg. universele veiligheids-gatensnijder (zoals de naam te raden laat is het vein Duitse oor sprong) op de markt gebracht door Zenses (importeur J. Graves, Zuider- dreef 59, Nieuw-Vennep). De gatensnij der kan op alle typen boormachines bevestigd worden, de boordiepte is 50 mm, de doorsnee van de boorgaten maximaal 105 mm. Het mes kan op alle doorsneden vanaf 35 worden ingesteld. De toepassing van dit stuk gereedschap is duidelijk: voor het boren van gaten voor dikke kabels, contactdozen, pijpen enz. Voor de veiligheid is een kapje aangebracht. Bij Elsevier is „Het grote woonboek” verschenen, geschreven door Terence Conran, een Engelsman, die van huis uit textielontwerper is, zich ontwikkel de tot binnenhuisarchitect en nu een imperium heeft van winkels, fabrieken en ontwerpstudio’s. „Het grote woon boek” ziet er prima uit, zit barstensvol met kleurenfoto’s, met tekeningen; alle denkbare onderwerpen, die met wonen te maken hebben, worden behandeld. Bij het begin van zijn studie speelden dit soort gedachen bepaald nog niet door zijn hoofd. Hij dacht dat techniek wel het straatje was waarin hij zou kunnen lopen, maar merkte al spoedig dat hij vraagte kens moest zetten bij alle gevestigde tradi ties. In dat prille begin van zijn studie voegde hij zich echter nog zo goed en kwaad als dat ging naar de normen van de harde-mannenmaatschappij. Lid van het corps is hij echter zeer bewust nooit ge worden. „Na een paar jaar ontstond er echter een gat, waarin ik pontificaal dook. De combi natie bewust-zijn van de leefsfeer en tege lijkertijd bezig-zijn met de oorzaken van die leefsfeer, kon ik niet goed meer aan. Ik begon erover te denken hoe ik mijn studie zo kon inrichten, dat ik het wel kon aan vaarden. Ik probeerde maatschappij-ge- richte vakken te introduceren en organi seerde in het voorjaar van 1973 een sympo sium over de wereldenergiehuishouding. Dat was maanden voor de oliecrisis, maar er was wel al bekeken wat de gevolgen voor de westerse wereld zouden zijn als de olietoevoer zou verminderen. Al deze activiteiten hadden wel tot gevolg dat hij met argwaan werd bekeken. Dat werd nog sterker toen hij niets zag in het traditionele fysisch-technisch onderzoek als afsluiting voor zijn studie. Hij voegde ke Engelse badplaatsen is geweest, dan weet men, wat je op dat punt te wach ten staat. De gruwelijkste pasteltinten worden op de stenen gesmeerd. De Britten zijn daar kennelijk gek op. Dat het hier om een Engels wat bewerkt boek gaat is vaak duidelijk aantoon baar. Neem de aanbouwsels aan be staande huizen. Hier worden die „bul ten” onmiddellijk van de tafel geveegd door de schoonheidscommissie. En vaak terecht. We willen maar zeggen: als je dit boek doorneemt moet je wel kritisch te werk gaan. Met die instelling opererend kun je er veel plezier aan beleven. Want tips, dikwijls hele goede, vind je in dit woonboek. Wel krijg je nogal eens de indruk, maar dat is nor maal bij interieurfoto’s, dat het meer om het plaatje dan om de te realiseren praktijk gaat. Je treft bijv, in dit boek vertrekken en badkamers aan, waar van je vermoedt dat die alleen in Holly- woods paleizen of dergelijke optrekjes te vinden zijn. Maar eerlijk is eerlijk er staan ook gewone badkamers in, die met simpele middelen een stuk aan trekkelijker gemaakt kunnen worden. Het grote woonboek geeft op allerlei gebied adviezen, vaak al lang bekende, mag je veronderstellen, maar ook origi nele. Je vindt er wetens waardigs in over kleurengebruik, verwarming, ver lichting, ramen, wanden, vloeren, werk ruimten, slaapkamers, woonkamers, tuinaanleg en ga zo maar door. De enorme wijnkelder en het zwembad in het souterrain neem je dan maar voor exuberant lief. Het boek kost 89,50. Plantenboeken zijn er volop, ook nieuwe uitgaven. Een goed gidsje om zijn bezit aan planten te verrijken is „Planten vermeerderen” door Peter en Adrienne Oldale (bewerkt door Julia Voskuil). Het gaat niet alleen over het zaaien, maar ook over het stekken, scheuren, enten Voor de liefhebbers met groene vingers en voor de geduldi- gen staat dit boekje-zonder-pretenties vol met goede raadgevingen Met een voudige hulpmiddelen valt er veel te bereiken Je hoeft echt geen dure broei kas te hebben om succes te hebben. Behalve tips vooi het kweken van plan ten vind je trouwens in dit boekje ook adviezen mei voorbeelden voor het zelt maken van broeibakken Een goe de uitgave van Kosmos .Amsterdam troop), trekt geen draden en loopt niet uit de tube. De lijm droogt zeer snel transparant op, is bestand tegen koud water en geeft een sterke hechting. Vel pon Special is ook geschikt voor het lijmen van balsahout (modelvlieg tuigen). Teba (postbus 40, Heerhugowaard) heeft een nieuw soort roostermat geïntrodu ceerd. Zij bestaat uit een rooster, dat men zelf kan opvullen met blokjes borstel. De borstels zijn geheel uit kunststof, veerkrachtig nylonvezel, vervaardigd. Deze zijn vocht- en weerbestendig. De borstels nemen zelf geen vocht, maar wel veel vuil op. Het aardige is, dat men zelf een bepaald patroon of een naam in de mat kan aanbrengen. De blokjes borstel zijn beschikbaar in de kleuren oranje, rood, blauw, geel en groen. Er zitten prachtige vondsten in, maar ook werkelijk afschuwelijke ideeën. kan veel nut hebben van dit boekje, waarin uit de doeken wordt gedaan hoe je de cactussen en vetplanten in leven houdt kunt vermeerderen hoe je ziek ten schimmels en schadelijke diertjes op een afstand kunt houden Een aantal foto's laat ten overvloede zien, dat er nogal wat soorten cactussen zijn. Een wat vreemd boekje is „Planten die eikaars gezelschap zoeken” (uitg. Hoilandia) Het is eigenlijk een expert menteerboekje De auteurs Philbrick en Gregg hebben in hun eigen tuin onderzoekingen gedaan naar de gedra De tochtbestrijding blijft in de be langstelling staan. Weer twee nieuwe oplossingen. Daar is het door Ropers en Zn. (postbus 9, Nunspeet) geïmporteer de Engelse Foam Seal, een tochtstrip gemaakt van een niet-onderling samen hangend celvormig PVC. De Home Comfort Foam Seal, zoals het produkt officieel heet, kan niet alleen gebruikt worden tegen het weren van tocht, maar is ook geschikt voor het oplossen van afsluitingsproblemen bij auto’s, ca ravans, boten, ijskasten enz. Het is grijs van kleur. Een andere oplossing voor het uit bannen van tocht doet Henkel Chemie aan de hand. Dit concern heeft een slimme manier gevonden om zijn silico nenkit, dat al jaren bestaat, een nieuwe zet op de markt te geven. Onder de slogan „neem vloeibare tochtstrip op maat” propageert men het gebruik van de siliconenkit. Hoe werkt het als tocht strip? Men spuit de kit met een „pis tool” of een schroefsleutel. De plaatsen waar de gesloten deur of het gesloten raam het kozijn behoort te raken maakt men eerst goed schoon en vetvrij (met bijv, verdunner). Zonodig nog wat pri mer aanbrengen voor de hechting. Dan wordt de siliconenkit opgespoten. De voegkit wordt vervolgens afgedekt met scheidingsf olie om te voorkomen dat de kit aan het raam of de deur gaat plak ken. Want men duwt nu voorzichtig raam of deur dicht. Men begrijpt water gebeurt. De kit voegt zich naar de plaat sen, waar ruimte zit tussen deur (raam) en kozijn. De kit wordt nu veerkrachtig hard. De folie kan verwijderd worden en de voegkit wordt met een scherp mesje op maat gesneden. Een pasklare tochtstrip dus. Even een trucje: in plaats van de folie zou je ook (om het aankoeken aan deur of raam te voorko men) groene zeep of een afwasmiddel op de deur/raam kunnen aanbrengen. Tochtstrip maken is dus maar één soort gebruik van de siliconenkit. Je kunt er verder van alles mee doen om gaten, spleten enz. te dichten, bij glas (aquarium), keramische tegels, glazuur, emaille, staal enz. Opgelet: je kunt deze kit niet schilderen. zich bij een experimentele stedebouwkun- dige studiegroep om na te gaan hoe be paalde modellen gebruikt zouden kunnen worden in de ruimtelijke ordening en hoe die hun plaats zouden moeten vinden bin nen maatschappelijke kaders. Omdat zoiets niet kon worden geaccepteerd als afsluiting van de studie, hield hij zich ook bezig met een wereldmodel voor de ener gievoorziening. Als lid van de commissie-wetenschapsbe oefening heeft hij kunnen overzien hoe de besluitvorming tot stand komt. Daar heeft hij bepaald geen hoge pet van op. „Het huidige beleid wordt veelal bepaald door de persoonlijke interessen van de hoogle raar. De invloed van buitenaf is gering, zeker van maatschappenjke groeperingen. Het bedrijfsleven kan nog wel enige in vloed uitoefenen”. Overigens zet Lely ook een vraagteken bij de advisering door hoogleraren aan de overheid. Velen van hen zijn ook als adviseur aan de industrie verbonden, of hebben er nauwe banden mee, zodat hun onafhankelijkheid met een korreltje zout moet worden genomen. „Het is mijn bedoeling de discussie op gang te brengen. Dat gebeurt nu nog in te kleine clubjes. De problematiek wordt steeds belangrijker en krijgt gelukkig meer belangstelling. Eigenijk zouden we een soort beroepsethiek moeten creëren, een beroepscollega voor bèta-wetenschap- pers op vrijwillige basis”. Het zal echter nog wel enige tijd duren voor het zover is. Als een van de belang rijkste bezwaren ziet Lely het systeem van de economische orde. „Als we in Ne derland het leger afschaffen, krijgen we werkloosheid, wordt ons altijd voorgehou den. We zijn echter helemaal niet in staat van oorlog, maar op die oorlog zijn we ons wel aan het voorbereiden. Dat is een soort werkgelegenheid die geen zinvolle produk- tie oplevert”. Als we doorgaan op diema- nier te denken, zal er weinig veranderen, vreest Lely. Hij wil daarom graag van gedachten wisselen met mensen die het niet met hem eens zijn, maar wil niet zo maar zonder meer als ketter worden ver oordeeld. Philip Lely is een voorzichtig mens. „Wat ik hier geleerd heb, is dat ik het niet weet. Heel veel mensen weten het niet, maar ze doen of ze het wel wéten. De frustraties daarover stoppen we zover mogelijk weg. Hoe meer we afhankelijk worden van de technologie, hoe moeilijker de discussie te voeren is. De ongelukken (en de ongeluk ken zitten zeker in de technologie in de kleine hoekjes) die kunnen gebeuren, wor den steeds groter. Kijk maar naar de ver vuiling: daar worden hele landen bij be trokken. Discussie over dit soort zaken heb ik erg gemist in mijn studie en toch zijn er raakpunten met het technologisch handelen.” Wat voor soort werk de kersverse inge nieur zal gaan doen, weet hij nog niet. Graag zou hij onafhankelijk proberen te blijven en dan overheid en parlement advi seren. Een dergelijke positie bestaat nog niet. Hij weet ook niet hoe hij een dergelij ke baan zou kunnen veroveren, maar wil daar graag met de betrokken mensen over praten. Een andere mogelijkheid ziet hij in door gaan in de ruimtelijke ordening. De me thodische inbreng vanuit de technische natuurkunde zou volgens hem goed kun nen worden gebruikt. „Al wil ik daarmee niet zeggen dat onze samenleving metho disch zou zijn opgebouwd. We moeten het juist erg waarderen dat mensen onvoor spelbaar en creatief reageren, al moet dat wel worden begeleid”. „Ik zie mijn opstelling als een maatschap pelijke plicht, ik heb iets geleerd op kosten van de samenleving. Ik wil beslist niet meer waardering krijgen dan iemand an ders, omdat ik nu toevallig ingenieur ben geworden. De wetenschapper zal een poli tiek wezen moeten worden. We moeten niet terugschrikken iets te gaan verande ren in de benadering van wetenschap en samenleving, ook al is het moeilijk. Het zal wel veel inspanning kosten We hebben de technologie, vooral na de Tweede Wereld oorlog, opgejaagd, zonder ons te bekom meren om de maatschappelijke gevolgen ervan. De verandering zal daarom schoor voetend gaan en dat is misschien wel goed, omdat we niet precies weten hoe het moet. Als we maar niet uit het oog verliezen dat we relatief weinig tijd hebben De proble men rijzen de pan uit” Voorlopig zit Philip Lely nog op zijn ka mer in Delft Hij probeerde al eens op bouwwerker te worden m Drenthe, maar een ingenieur zag men daar met zo zitten Dat net bedrijfsleven nem rnei open armen zou willen ontvangen, gelooft nij met en hij neeft daar ook niet zoveel Belangstelling voor Een ding is voor hem in ieder geval duidelijk De opleiding die hij aan de tech nische hogeschool in Delft kreeg, voldeed met aan de m de wet gestelde eisen Daarin wordt gesteld dat ei aandacht moei wor den geschonken aan de bevordering van maatschappelijk verantwoordelijkheids besef En daar heeft hij nog nooit iets van bemerkt Dat laatste met name als het over gevel- opknappen gaat. Als men in de zuidelij- Hoilandia is ook de uitgever van „Bonsai - boom in pot” een handlei ding voor het kweken van dwerg- boompjes, geschreven door Joan Mel ville Je moet er van houden van deze mim-boompjes, een cultuur, die in Ja pan geworteld is Ook hier geldt: je hebt geen dure installaties nodig om tot goe de teelt te kunnen komen. Dat maakt dit boekje meer dan duidelijk. Je leest trouwens ook over achtergronden van de bonsai-kweek, waarbij boompjes van geslacht op geslacht worden over gedragen Natuurlijk wordt uitvoerig beschreven hoe je de bonsai goed kunt begeleiden I De minnaars van cactussen en vet planten kunnen bij dezelfde uitgeverij terecht Noltee en De Graaf compo neerden „Cactussen en vetplanten” Dankzij de grotere luxe in inze huizen centrale verwarming bijvoorbeeld gedijen dit soort planten iok betel Met name de pas beginnende liefhebber Ruimteproblemen opgelost door Heath Robinson. GEZINÉORMATIE ■ar"S7 F AU-9 z' I -F- ''F.-.Ar1

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 21