Winterspelen toch we! gezellig h CLUBEIGENAAR THEO KINSBERGEN: r n ■n Hi ja LI: m j Kinzo ier BL.S- ZATERDAG 14 FEBRUARI 1976 door Pieter Mul basketbait met zes spelers uit de VS. Bobslee Krienbüh! Bob Geuens is een door de wol geverfde Belgische sport journalist die voor Het Laatste Nieuws al tijden de Europe se basketbalwereld in de gaten houdt. Het Brusselse dag blad is bepaald niet vies van spektakel in haar kolommen en publiceert bijgevolg nogal eens wat teksten die eerder aantrekkelijk dan waarheidsgetrouw zijn. Laatst liet Geu ens een artikeltje van zijn machine komen waarin hij wees op de opgang van het basketbal in Nederland en in de ogen van de Belg waren daarvoor vijf „prominenten” verant woordelijk. Na de namen van Jan Janbroers (nu coach van Remington), toparbiter Piet Leegwater en Kees Akerboom wordt als eervolle vierde die van Theo Kinsbergen ver meld. Een knappe prestatie, zo lijkt het, voor een man die het Amstelveense Kinzo. Belgische Bob gaat echter zwaar in de fout zodra hij motiveert waarom Kinsbergen dan wel zo prominent is. „Kinsbergen is de ontdekker van de Hollandse Amerika nen. „Een opmerking die kant noch wal raakt al moet wel meteen worden opgemerkt dat de lijstaanvoerder van de eredivisie basketbal de eerste ploeg is die maar liefst vier Amerikanen met een Nederlands paspoort telt. Geuens zal wel in de war zijn geraakt op de internationale toernooien die hij bezoekt en waar ook Kinsbergen wel verschijnt. Prominent mag Kinsbergen misschien als zakenman wezen we hebben het er nog over in de basketballerij denkt men bij zijn naam eerder aan termen als „geld” en „gerucht makend”. Super Voetbal IBI Meeste geld Beroemdheden -1 25 I |F j| I Nederlanders moeten de doorslag geven beschermd gen, ërte a! J5 STOPPER JE !n „We hebben nooit gemeten hoe bekend Kinzo nu is bij de mensen maar ik zie hoe vaak die naam in de kranten en op radio en tv komt. Dat is voor mij voldoende. Kinzo is spon sor vanwege de publiciteit die het oplevert en niet voor de sport. Daar om vind ik Nationale Nederlanden Het grote ideaal van een zwakke schaatser moet natuurlijk zijn om in de En wat het later kunnen aanmel den van nieuwe spelers betreft, dat is alleen al nodig om je tegen de macht van de spelers te bescher men. Er zijn superprofessionele jon gens bij die het er bij laten zitten zodra ze weten dat voor hen geen ander meer kan komen. Of ze gaan hun eisen opschroeven. Daar moet de club tegen beschermd zijn. Een andere reden kan ik duidelijk ma ken aan de hand van een voorbeeld. Gesteld dat Donar in degradatiepro- op die smallere, snelle ijzers te laten rijden mislukten omdat zij gingen slingeren”. En dat hij niet slingerde, omdat zijn techniek dusdanig was, dat hij onhoorbaar schaatste, ook bij zijn afzet. Ik heb alleen maar een vage herinne ring aan Friese doorlopers, dus ik zal het wel niet technisch perfect weerge ven wat Pesman vertelde, waar het om gaat is dat zulke inside-verhalen alleen bij de bron zelf zijn te halen. Daarom was het van Studio Sport een heel juiste beslissing om Ard Schenk en Joan Haanappel als verslaggevers naar Innsbruck te sturen, en die andere cory feeën als stand-by naar de studio te halen. Bij dat streven is voor geklaag over de positie van zijn spelers geen plaats. In zijn ogen zijn zij een soort gereedschap, net als het produkt waarin hij handelt. Voldoet het niet langer, dan neem je ander mate riaal. Een opvatting die leiders in het betaalde voetbal nooit zo naar buiten zullen (durven) brengen. Waar het betaalde voetbal er na ja- ren nog altijd niet in is geslaagd het begrip koehandel uit te bannen, kun je nauwelijks verwachten dat een basketbalbond de problemen van de geldinjecties bij de clubs van de laatste vijf jaar wel allemaal in goe de banen kan leiden. Voor Kinsber gen trouwens liggen er nauwelijks problemen op dat terrein. „Het bas ketbal aan de top is profsport ge worden. de bond is nog amateuris tisch ingesteld. D’r komt geklets van omdat we elkaar voor de gek zitten te houden. Die spelers zijn gewoon profs. De bond is er ook niet om die profs te beschermen. Ben je gek, die jongens drijven handel met hun bas- ketbalcapaciteiten en het zijn de clubs die tegen overmacht van die jongens beschermd moeten worden”. melijk in de zakenwereld. Ik zit er nu lang genoeg in om dat te weten. En bescherming via de VSN heb ik niet nodig, dat kan ik zelf wel dacht ik.” Kinsbergen (37 jaar) lijkt nog wei nig te hebben van de onderwijzer die hij ruim vijftien jaar geleden was. „Ach, er is niet zoveel verschil dacht ik. Het leven is toch hetzelfde, als het maar prettig is. Maar ik ver diende geen moer als onderwijzer. Om financiële reden ben ik eruit gestapt, alhoewel ook het gebrek aan vrijheid meespeelde. Ik ben eerst vertegenwoordiger geworden en daarna startten we met Kinzo”. 1 U IS en. - i Di ver se! ned 11 le 7 Kinsbergen, nu met broer Martin eigenaar-directeur van het bedrijf, windt er geen doekjes om. Hij was bij lange na niet de eerste sponsor in de basketballerij (zes jaar terug gaf Levi’s het voorbeeld via een over eenkomst met het Haarlemse Fla mingo’s) maar hij is wel het meest consequent in zijn handelen, gooit er vermoedelijk ook het meeste geld tegenaan. „Dat eerste jaar was het helemaal niet zoveel. We zaten toen in de eerste divisie en in dat seizoen heb ik twee redelijke buitenlanders hierheen gehaald. Alles bij elkaar was ik maar 50.000 kwijt”. Over de uitgaven in de daarop volgende ja- ren wil Kinsbergen geen cijfers ver strekken maar zonder al teveel re kenwerk kom je al gauw op een bedrag van enkele honderdduizen den guldens (niet meegeteld: de af trekposten voor de belastingen). Daar tegenover staat de naamrecla- me voor zijn bedrijf. Geruchtmakend was in elk geval al de manier waarop „Kinzo B.V.” tweeënhalfjaar geleden zijn entree in de basketbalwereld maakte. Voor een tijd van drie seizoenen sloot de importeur van gereedschappen een sponsorcontract met de Basketbal Vereniging Amstelveen, voordien Amstelveen-Zapad geheten. Daar was een duidelijke reden voor. Theo Kinsbergen: „We waren al een paar jaar bezig met de vraag hoe we reclame konden maken voor de naam Kinzo. Zo’n veertien jaar te rug zijn mijn vader, mijn broer Mar tin en ik (Kinsbergen en zonen, van- daar Kinzo-red.) begonnen met het importeren van gereedschappen. Tegenwoordig komt dat materiaal uit de Oostblok-landen, China, Ja pan ga zo maar door Wat wij doen is de boel verpakken en aan handela ren leveren. Zij voerden bij de ver koop echter niet de naam Kinzo en dat is voor ons bedrijf natuurlijk een linke zaak want zo'n verkoper kan er genoeg van krijgen en naar een ander stappen. Zijn klanten wis ten toch niet van wie hun gereed schappen kwamen. Wij wilden dus vraag kweken en daarvoor is het nodig dat je naam bekend is. Wij zijn uit op publiciteit en van daar het sponsorcontract. De bv Amstelveen is in haar geheel Kinzo gaan heten maar alleen het eerste herenteam is een bedrijfsploeg ge worden. of laat ik zeggen een ploeg die gemanaged wordt door Kinzo. We geven een donatie voor de jeugd en de dames krijgen wat steun. Dat eerste herenteam is een aparte organisatie met daarin zes profs die bij Kinzo op de loonlijst staan. Het is helemaal het Ameri kaanse „franchise”-idee dat wil zeg gen een circusachtig geheel dat voor een zakenman de show moet gaan stelen”. Kinsbergen balde zelf in AMVJ (van ’53 tot ’58) werd landskampioen maar was zo’n beetje als enige in de ploeg geen international. „Ik speel de met beroemdheden als Jan Hille en Henk van de Broek, maar ik was jonger en brak pas door toen de ouderen vertrokken. Toen ging ook AMVJ achteruit. Later ben ik nog sportwagenkampioen van Neder land geweest (Kinzo bv omvat ook een garage en het dealerschap van Alfa Romeo en Porsche).” Als zakenman en eigenaar/trai- ner/coach van Kinzo maakt Kins bergen het wel. Hij en zijn assistent Roel Tuinstra trainen de ploeg (met dit jaar acht nieuwe mensen) vier keer per week. Zonder officieel pa pier coacht Kinsbergen zelf. „Het spaart zo’n 70.000 gulden uit en bo vendien moeten de spelers het doen. Zij moeten de bal door de ring gooi en. Ik moet de goeie bailers bij el kaar halen en bij elkaar houden. Dat is belangrijken dan je technische taak. Het is jammer dat we voor de beker door Sperry Remington zijn uitgeschakeld. Dat is gebrek aan concentratie geweest. Ik kan het ze niet kwalijk nemen. Ze hadden voor hun gevoel net de competitie beslist en je op meer dingen concentreren is moeilijk. Ik weet dat uit de tijd dat ik zelf speelde en racede”. En met die opmerking zijn we aangeland bij een brief die de club- eigenaar juist heeft verstuurd aan de bond en aan andere eredivisie clubs. Kinsbergen pleit voor het la ten vervallen van de regel dat een club per team maar drie Amerika nen mag opgeven. Daarnaast stelt hij voor de uiterste datum van op gaven van spelers aan de bond te verschuiven van 1 januari naar 1 maart. „In het begin van het seizoen had ik al twee jongens gehad die we bij Kinzo niet konden gebruiken, later heb ik* Owen Wells zelf uit Amerika gehaald. Kijk, iedereen mag zoveel Nederlanders naar zijn ploeg halen als hij zelf wil maar als je verdomme al drie Amerikanen hebt gehad ben je de pisang. Ik heb vier jongens uit de Verenig de Staten met een Hollands pas poort, daar wordt ook veel over ge zeurd. Toen ik bezig was met jon gens als Kip, Ombre en Harrewijn was het ook niet goed. Wat willen ze nou? En de Amerikaanse markt is echt nog niet afgeroomd. Herman Pluym (speler van Kinzo) heeft vijf broers, Jimmy Woudstra (uitko mend voor Pioneer Punch) heeft er drie. .Er zijn toch honderdduizenden Nederlanders naar de VS geëmi greerd. Maar ik vind ook dat de Neder landse speler binnen een team de doorslag zouden moeten geven. Alle Amerikanen in de eredivisieploegen zouden elkaar moeten nivelleren zo dat de club met de beste Nederlan ders wint. In zijn brief voert Kinsbergen nóg een reden aan om het mogelijk te maken Amerikanen makkelijker te vervangen. Het niet zo „cleane” Amerikaanse agentendom (de han delaars in basketballers) haalt nog al eens wat trucs uit met niet fitte spelers en onjuiste gegevens. En on der de basketballers van overzee zouden zich nogal wat druggebrui kers hebben bevonden. „Daar zijn wel degelijk namen van te geven. Kijk, zo’n jongen die in of bij Am sterdam gaat wonen kan makkelijk tot vreemde gewoontes komen, om het zacht uit te drukken. Die spelers moet je eruit kunnen trappen, die moeten naar huis. Vergeet niet dat het om topsporters gaat. Iemand die door drugs of alcohol of wat dan ook geen prestaties meer levert houdt zich niet aan zijn contract”. Praten over dit soort zaken binnen de VSN, de Vereniging van Sport- sponsors in Nederland, doet Kins bergen niet. „In het begin ben ik wel wezen luisteren maar ik ben er geen lid van. Veel gewauwel. Ik weet wel wat ze willen. Ondermeer samen dan zo en zoveel te betalen. Nou, laat ze dat maar doen dan bied ik dui zend gulden meer. Zo gaat het na- Joe Wallace voor Kinzo op weg naar de basket, daarbij ondersteund door Buff Kirkland van Punch. blemen zou komen (een theoretisch geval) en Wendell Madkins wordt met afspraken maken om niet meer uitgeschakeld dan komt die ploeg in vreselijke problemen. Immers, na 1 januari mag je geen nieuwe speler meer halen”. i dat hij tegen de Oostduitser Winter de 5000 m. reed. Winter had weliswaar in Alma Ata al eens 7.13,4 op de 5000 m gereden, maar Alma Ata is Innsbruck niet, zodat Krienbühl er waarachtig in slaagde zijn 26 jaar jongere tegenstan der in de tijd van 7.53,11 te kloppen'. Dolle vreugde in alle bejaardentehui zen! Uiteindelijk reikte de Zwitser daarmee niet verder dan de 17e plaats, hij moest daardoor toch nog net iets meer rijders voor laten gaan (16 stuks) dan erna hem kwamen (14 stuks), maar het bleef natuurlijk een knappe presta tie. Bovendien verbeterde Franz Krien bühl, als ik het goed begrepen heb, voor de zoveelste 1000e keer zijn eigen re cord, want omdat hij de enige Zwitser se schaatser is, is hij ook steeds zijn enige Zwitserse tegenstander. Over igens liet hij voornamelijk nationali teiten van „Zwitsprs” allooi achter zich: een paar Italianen, een Belg, een paar Finnen, een paar korte-afstands- Japanners, een Brit, maar toch ook een Zweed en een echte Canadees. De vraag is nu alleen nog, hoe Franz Krienbühl verder gaat. Hij kon zijn eigen records dit seizoen verbeteren dank zij die nieuwe naadloze nylon- pakken met glijmiddel, maar wat moet hij nu verder? Naakt maar beschilderd, op een verwarmde piste? Met het risico dat iedereen Dirty old man” gaat zin gen zodra hij de baan opkomt? Ik wacht in spanning af U moet het maar zeggen als ik het mis heb, maar mijn indruk is dat de winterspelen bij gebrek aan voldoende sporten wat al te gretig een sport als rodelen aan hun assortiment hebben toegevoegd. Om de waarheid te zeggen geloof ik ook al niet erg in het bob sleeën, ook wel bobben genoemd, want dat is volgens mij meer een kermisver maak dan een sport. Je schijnt onder weg wel een beetje te kunnen sturen, en de eerste tientallen meters als die jon gens hun ontwielde karretje zijn aan- vangssnelheid moeten geven, kun je waarlijk als een sportieve krachtme ting beschouwen, omdat elke tiende seconde die daarmee op de concurrent gewonnen wordt beslissend is voor de einduitslag, maar daarna is er toch sprake van een opgevoerde combinatie van het spookhuis, de rupsbaan en de achtbaan van de kermis. Er zijn natuur lijk wel meer sporten waarbij je in een karretje zittend moet zorgen niet uit de baan te vliegen, bijvoorbeeld de autora- cesport, maar dan is er nog altijd spra ke van bochtenwerk, gas geven en gas minderen, de motor niet te zwaar be lasten, en al dat soort dingen. is, dat Studio Sport er tot nu toe in geslaagd is er nog iets eigens aan mee te geven, dankzij de aanwezigheid in de studio in Hilversum van vergane glorie: de ene keer gaf Stien Baas- Kaiser commentaar op de prestaties van de dames, de andere keer zat Eddy Verheijen klaar, of kregen we een ge filmd interview met Jan Pesman. Onze enige ski-ster van enige betekenis, Lin da Esser, zat ter plaatse bij Herman Kuiphof in het commentatorhokje, en in al die gevallen viel het op dat deze verslaggevers honoris causa nog zinni ge toevoegingen konden geven op het gewone commentaar van de jongens met de Noorse truien. Zij, die ex-sportsterren, hebben in de loop der jaren zoveel extra gewicht aan inside information en ervaringen mee gekregen dat ook de best ingevoerde verslaggever daar moeilijk tegenop kan. Alleen Stien Baas-Kaiser kan ons vertellen dat zij, op weg naar goud. in de laatste ronde bezorgd aan haar fami lie thuis dacht, omdat iedereen daar in opperste spanning zat te kijken terwijl zij op dat moment al zeker wist dat ze geen inzinking meer zou krijgen, niet zou vallen, en het goud al in handen had! En alleen Jan Pesman kan ons uitleggen dat hij op uitzonderlijk smal le, scherpe ijzers reed en ook kón rij den, omdat hij alleen de achterkant van die ijzers gebruikte om er op te glijden. Dat pogingen om ook andere (dat het Groningse Donar steunt) een domme sponsor, of ik moet ei genlijk zeggen, een sponsor met een ander doel. Zij zeggen altijd dat ze de sport willen steunen. Nou, als Kinzo een ploeg in de middenmoot of in de staart zou zijn is het afgelo pen met het sponsorschap want dan krijg ik geen publiciteit meer.” Voorlopig krijgt Kinsbergen ech ter zijn deel. Een paar maanden terug was hij in het nieuws omdat hij weigerde zijn Amerikaanse spe lers met een Nederlands paspoort af te staan voor het nationale team. Een zaak die inmiddels de wereld uit is. Een meer dan incidentele bron van publiciteit evenwel is de eerste plaats op de ranglijst van de eredivi sie. Een positie die Kinzo nu al maandenlang inneemt terwijl num mer twee, Buitoni, op vier punten achterstand staat en een duel meer heeft gespeeld. Voor velen is Kinzo, met nog tien wedstrijden te gaan, de nieuwe landskampioen. Kinsber gen: „Wacht even, we weten he lemaal nog niet of we kampioen worden. Ik vind zelf ook wel dat het te gek zou zijn als we die titel niet haalden maar sport blijft sport. We hebben nog zware uitwedstrijden voor de boeg, ondermeer tegen Bui toni dat ons twee van de vier neder lagen (in 25 duels) heeft toegebracht. Worden we kampioen dan spelen we volgend jaar Europa Cup en heb ik m’n doel bereikt, gewoon omdat dat nog meer publiciteit oplevert”. Kins bergen zou met het halen van de landstitel al binnen drie jaar hebben verwezenlijkt wat hij bij het begin van het sponsorschap hoopte. Al leen dacht hij destijds vijf jaar no dig te hebben. eerste rit te starten tegen een nog zwakkere schaatser Hij wint dan de ri t, en over de hele wereld wordt vervol gens rondgeseind dat hij tevens het klassement aanvoert. Als het een beetje meezit (en meestal zit het mee, want de tussentijd van vier jaar tussen twee winterspelen is zeker voor een nog onontwikkelde sport als schaatsen kolossaal) heeft hij dan ook nog als eerste het Olympisch record verbeterd: weliswaar verbeteren na hem alle ande ren dat Olympisch record ook, maar dat neem t niet weg dat hij later zonder te liegen tegen zijn kleinzoontje kan zeggen dat hij in 1976 nog het olym pisch record op de 5000 meter heeft verbeterd! Franz Krienbühl, van wie iedereen zonder meer aanneemt dat hij inder daad 47 jaar is, een goedgelovigheid die men in andere omkopingszaken niet ten toon spreidt, startte weliswaar niet in de eerste rit. maar had het geluk Ik zou liegen als ik zei dat ik een wintersportmaniak ben (tenzij u zo vriendelijk bent ook het voetbal tot de wintersporten te rekenen, maar de ech te wintersporten zijn natuurlijk de sneeuw- en ijssporten), maar ik moet toch toegeven dat al die reportages overdag vanuit Innsbruck me wel een feestelijk gevoel geven. Ik ben nog maar nauwelijks op, of ik herinner me opeens dat het de hoogste tijd is mijn gids te raadplegen, want de ene keer beginnen de reportages weliswaar pas om 10.30 uur zonder datje er 12 bij moet optellen om de juiste aanvangstijd te weten te komen (22.30 uur), maar de andere keer word je al om half tien opgetrommeld. En dan boffen we nog dat we geen Duitsers zijn (ook om an dere redenen trouwens), want die be gonnen vaak al om half negen, omdat ze ook belangen hebben in sporten als rodelen en bobsleeën. Toch een feestelijk gevoel, als de televisie zich zo’n twee weken lang gedraagt als een radio, vooral voor thuiswerkers zoals ik. Wie gewoon naar zijn werk moet zal zich op zijn gun stigst toch weer met de radioreportages tevreden moeten stellen, zodat het er toch op neerkomt dat al die recht streekse reportages vanuit Innsbruck een vorm van huisvrouwentelevisie zijn, en maar ten dele bij de werkelijk geïnteresseerden terechtkomen. Toch is het goed dat ze er zijn, en nog beter tflw- g - 7 - ■fi

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 25