Lei, Miljoenenoplichting bij Stichting ’40-’45 voorkomen Den Uyl voelt niets voor enquête Bloemen voor vorstin, steun voor prins VI va Bijstand niet meer aanvulling maar vervanging inkomen dit Bonden krijgen nieuwe cijfers iXn a-sanering r O I 1 Klein overweegt registratie neveninkomen wetenschappers w 1 Is „Jeetje vloek of stopwoord? 'O W2 BlSi Documenten woensdag overhandigd 4 than Fran niet Tekenen economisch herstel Engeland Lily Phons overleden Ml r 5' ZAT 1 2 BUITENLAND BINNEN' 19 76 EN FEBRUARI 1 4 ZATERDAG 0L-' f Schrikkelbruid 4 99 Itali; Veilige zomertijd Vloot veroudert Burgemeester OGEM Mayotte-referendum Wh S 5 E? Eg 3» Valium en librium *W' SE ES tol Britse schapeschurft Wolven Ss Swinborne’s derde echtgenoot. J (Van onze redactie economie) WEWKRAPPORTBN 15 1 DEN HAAG (ANP) Het driemanschap Donner, Holtrop en Peschar, door de regering benoemd voor een onderzoek naar de juistheid van de beweringen over prins Bernhard in de Lockheed-affaire, is in de afgelopen week aan het werk gegaan. „De drie mannen zijn in volle draf”, aldus heeft premier Den Uyl gisteravond gezegd op zijn wekelijkse persconfe rentie. DEN HAAG De bijstandsuitkeringen hebben steeds minder het karakter van een aanvulling op het inkomen en steeds meer dat van een inkomensvervanging, althans voor thuiswonende bijstandstrekkers onder de 65 jaar. Dit blykt uit een onderzoek dat het Instituut voor Onderzoek van Overheidsuitgaven in opdracht van het minis terie van CRM heeft ingesteld. New York Tunis DALLAS. De Amerikaanse opera zangeres Alice Josephine (Lily) Phons is gisteren in de Amerikaanse stad Dallas op 71-jarige leeftijd na een langdurige ziekte overleden. Klein wijst erop, dat Nederland rela tief gezien het meeste geld ter wereld ons vertelde, „de enige koninklijke smalweverij”. De heer Hegener wilde per se genotuleerd zien, dat hij de lintjes niet uit reclame-overwegingen had meegenomen naar Amsterdam. Koningin en prins, die er beiden nogal vermoeid uitzagen, werden door de gasten, die f 175,per couvert haden moeten neertellen voor het diner, met een bijzonder warm applaus verwelkomd. Hilariteit ontstond toen de prins zwaaide met een bordje met het nummer '13, dat stond op de tafel die was bestemd voor het koninklijk paar. Overigens was dit bordje op speciaal verzoek van de prins, die 13 beschouwt als zijn geluksgetal, op de tafel neergezet. van nu Om d ten-derr don d ere de por1 voorlop Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca nno nno nno no n nno nno nno n n w z wnw o nw n nno w ozo zzo ono nnw windst. nno wnw w nw wzw windst. n n n z wnw’ o zo z nw n zw w ui s» o 1 7 4 2 1 1 1 1 4 0 4 0 0 7 3 7 20 0 0 0,2 0 0 o 7 0 o o 3 0,1 0 0,2 4 0 0,5 0 16 0 0 VOORUITZICHTEN VOOR MAANDAG: Zonnige perioden, overwegend droog en in de nacht meest lichte vorst. Aantal uren zon: 1 tot 6. Minimumtempera turen: oqmstreeks min 1 graad. Maximum temperaturen omstreeks 5 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 percent. In a: het or herfst houc STO( ongelut gen vs veroorz constru de reg dat gist De fraude werd door de stichting zelf bij een interne controle opge merkt, maar omdat vele personeelsle den tot taak hebben overschrijvingen computer-klaar te maken kon men niet vaststellen wie de dader was- Daarom werd de recherche inge schakeld, die de onrechtmatige over boeking op de rekening van de Ne derlander ontdekte. Diens adres was Volgt vleugel sp&nnir die er gels afl miljoen heeft j verongi eerst g< dam-West. Toen bleek dat er gepoogd was om ook een bedrag over te schrijven op een door de Engelsman geopende girorekening, werden beiden aangehouden. Kort daarna werd de Nederlander gearresteerd. Alle drie hebben een volledige bekentenis afge legd. De t' blijk v mechan „slang”, opdract de rust ventie 1 ST. F is ond niets dt Franse rechtva Giscard besprek West-D jarige Stephen Gale zei ja. Gale wordt I Sj mevrouw Swinborne’s derde echtgenoot. i Veilig Verkeer Nederland heeft in het blad Wegwijs gesteld, dat de invoering van de zomertijd (tussen half april en half september de klok één uur vooruit) het verkeer in ons land misschien een beetje veiliger zou maken. VVN baseert die mogelijkheid op het feit, dat de kans op ongelukken bij duisternis groter is dan bij daglicht; hoeveel groter is echter ook voor VVN de vraag. De Amerikaanse marine heeft bekend gemaakt, dat de vloot veroudert. Tegen eind ’77 zullen ruim 60 schepen de grens I van 30 jaar de leeftijd waarop sche- I pen plegen te worden afgedankt o- I verschrijden. Voor eind ’77 komen er echter 28 nieuwe schepen bij. In een voorlopig bouwprogramma van de mari ne dat voor vijf jaar gelden moet, wordt gesproken van 111 schepen. HILVERSUM (ANP/ Bij de behandeling van de begroting 1976 heeft het NOS- bestuur gisteren overwogen, dat verhoging van de omroepbijdrage noodzakelijk is. De heer A. H. KIoos, voorzitter van de VARA, uitte de wenselijkheid, dat het NOS- bestuur het kjjk- en luisterpubliek hierop voorbereidt. Hij zei dat de omroepbijdrage in de jaren 1977-’78toi tot f 145 of f 150 moet worden opgetrokken. Dan zou nog 40 miljoen uit de reserve die het ministerie van CRM beheert moeten worden bijgepast, aldus de heer Kloos. Het bestuur stemde in met deze gedachte die nader zal worden uitgewerkt. Het dagelijks bestuur van de KVP heeft zich uitgesproken voor de benoe ming van een KVP- of CDA-burgemees- ter in Heerlen. Deze post is vakant doordat burgemeester drs. F. J. W. Gij- zels met ingang van 31 januari eervol ontslag kreeg. Ik -0 De Britse handelsbalans over januari wijst een tekort van 179 miljoen pond sterling (ca. 950 miljoen gulden) aan. Dat is ongeveer 30 miljoen pond (160 Gisteravond hebben koningin Juliana en prins Bernhard een galadiner van het Wereld Natuur Fonds bijgewoond in het Amsterdamse Hilton Hotel. Op de foto worden koningin en prins welkom geheten door de general manager van het hotel, waarbij de vorstin bloemen kreeg aangeboden. Het galadiner liep uit op een massale aanhankelijkheidsbe- tuiging ten gunste van koningin Juliana en vooral prins Bernhard. Bij de aankomst van de bijeenkomst was er onder de 350 gasten één, die een oranje lint in het knoopsgat droeg. Korte tijd later verschenen er in tientallen knoopsgaten oranje linten. De bron van deze demonstratie van eensgezind heid was de heer Hegener uit Hees, directeur van, zoals hij zeggen dat ze hun werk al zo ontzettend goed doen en er gemakkelijk een baan bij kunnen nemen, vergeten dat ze inge huurd zijn om in hun gebied net nog wat meer te doen, zodat ze tot de echte coryfeeën gaan behoren’, aldus de be windsman. Volgens hem is de tijd voor bij dat er uitsluitend met ontzag tegen de wetenschap wordt opgekeken. „Ik eis van het wetenschappelijk personeel dat het ervoor zorgt, dat zijn vakgebied vooruit gebracht wordt. Dat betekent niet, dat men geen tijd heeft voor an dersoortige maatschappelijke werkzaam heden, maar het kan toch niet zo zijn dat we tot een soort onderwijsinstituut komen, dat een beetje freewheelt-” niet bekend, hij bediende zich van een postbus. Wel bleek dat de man zich had opgehouden in een kraak pand in de grote Bickerstraat. ARNHEM (ANP). De Industriebond CNV, de Unie BLHP en Vereniging Ho ger Personeel AKZO hebben van de raad van bestuur van Enka Glanzstofl' (Akzo) nader uitgewerkte cijfers ontvan gen over de al eerder aangekondigde inkrimping in de nietproduktie-sector. In deze sector moet door Enka ongeveer 150 miljoen gulden worden bespaard, wat zal neerkomen op een vermindering van 2500 tot 3500 arbeidsplaatsen. Wan neer het Belgische bedrijf Fabelta een zelfstandige maatschappij wordt (in sa menwerking met de Belgische overheid) zullen deze aantallen ongeveer 250 lager zijn. Het aantal te verminderen arbeids plaatsen in Nederland bedraagt in de niet-produktiesector ongeveer 900. Hierin zijn niet opgenomen de ongeveer 130 arbeidsplaatsen in de niet-produktiesec- tor van het bedrijf Emmen, die al eer der waren overeengekomen bij de capa- citeitsafbouw. Binnenkort zal nog een laatste perso neelsvermindering in de niet-produktie- sector worden voorgesteld. Deze heeft betrekking op het hogere stafpersoneel en de top van de onderneming. Volgens Enka gaat het niet om grote groepen werknemers. nen, die geen recht op enige uitkering hadden. Het betrof hier uitkeringen op grond van de Wet Uitkeringen V ervolgingsslachtof f ers 1940-1945 OGEM Holding heeft in het afgelopen boekjaar een nettowinst van f 15 mil- I joen behaald tegen f 30,1 miljoen in 1974. De teruggang in de resultaten is I voornamelijk te wijten aan de teleur stellende cijfers van de handelsdivisie, aldus het concern. Voorgesteld wordt het dividend te verlagen van ƒ2,30 tot f 1,70 per aandeel van 10. „Driemanschap in volle draf” LONDEN (Reuter). Er zijn tekenen dat het met de Britse economie de goede kant op gaat. De buitenlandse handel en de betalingsbalans ontwikkelen zich gunstig en de inflatie is op zijn retour. De geringe stijging van de verkoopprij zen van de kleinhandel in januari, 1,3 percent, geeft goede hoop dat de Britse regering erin zal slagen de geldontwaar- dig dit jaar tot onder de tien percent terug te dringen. NOS wil hogere omroepbijdrage Het controleren van de werkzaamhe den van wetenschappers wil Klein niet vanuit Den Haag doen. Het ministerie zou zich moeten beperken tot het geven van algemene richtlijnen, waarna de universiteiten en hogescholen zelf een verantwoordingsplicht instellen voor de faculteiten en val roepen. „Wat zou er nou op tegen zijn om als wetenschapper je College van Bestuur inzicht te geven in wat je er zoal bij doet, opdat die als werkgever ook een oordeel kan hebben over jouw functioneren. En natuurlijk ook wel even de revenuen, die daaruit voortkomen, aldus de staatsscretaris. Een oud Engels gebruik wil, dat vrou wen in een schrikkeljaar een man ten huwelijk mogen vragen zonder maat schappelijk „in opspraak” te raken. De 90-jarige Mary-Anne Swinborne (met I vijf kinderen, in leeftijd variërend van 50 tot 73 jaar) greep die kans en de 57- De uitgaven krachtens de Algemene Bijstandswet aan thuiswonende bejaar den vertonen sinds 1970 een daling (ge volg van de optrekking van de aow tot het netto-minimumloon). De bijstands uitkeringen aan mensen in bejaarden oorden stegen daarentegen met 30 a 38 percent per jaar. Dit is een gevolg van de stijging van de verzorgingstarieven van dergelijke tehuizen met 12 a 16 percent per jaar die de toeneming van de eigen inkomsten van deze groep over trof. Ook het feit dat er nieuwe tehuizen met veelal hoge tarieven bij zijn geko men speelt hierbij een belangrijke rol. Het instituut verwacht dat deze stijging uitgavenstijging zich in de komende ja ren zal voortzetten. Bij het onderzoek, dat enige weken in beslag heeft genomen, is gebleken dat met de verduistering reeds een begin was gemaakt. Op de giroreke ning van de derde verdachte was via de computer van het tegoed van de stichting een bedrag van 13.300 overgeboekt zonder dat de man er enig recht op had. Vervolgens kwam aan het licht, dat nieuwe pogingen werden voorbereid om op soortgelijke wijze vele tonnen in de wacht te slepen. Via valse boekingen in com- puterformulieren zouden die bedra gen worden overgeschreven op perso- NET B dondert! premier vinden binnen! Het is die tot ming v woordel binnen! nieuwe Het Franse referendum op Mayotte, waarbij de bevolking van dat Comoren- eiland zich onlangs met overweldigende meerderheid uitsprak voor het behoud van de banden met Parijs, zal door de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (O- AE) niet als recht- en wetmatig worden erkend. De OAE zal van deze zaak waarschijnlijk een agendapnnt maken op de conferentie van 23 februari in Addis Abeba. Minister-president Den Uyl meent dat voorzichtigheid geboden is bij het enta meren van groots opgezette onderzoekin gen naar praktijken van fabrieken van wapens, vliegtuigen e.d. Slechts „indien daartoe aanleiding is”, zal men bijvoorbeeld een parlementaire enquête dat is een zeer breed opgezet onderzoek mogen overwegen. De pre mier zei verder, dat de pers ervoor kan zorgen dat er onder het publiek geen algemeen gevoel van wantrouwen en achterdocht ontstaat of gaat ontstaan. Om zo’n situatie te voorkomen is te rughoudendheid met het voorstellen van een parlementaire enquête geboden. „Men moet minstens sterk vermoeden dat er iets loos is voordat zo’n onderzoek gerechtvaardigd lijkt”, aldus de premier. Hij waarschuwde voor een sfeer waarin iedereen de ander wantrouwig gaat be naderen. De premier ontkende dat de commissie die in opdracht van de regering de beschuldigingen tegen prins Bernhard uitzoekt, pas volgende week echt aan de In d< gers to zijn da gels g Dick S geheel veiligh* vliegtu: Leden van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer hebben minister Lubbers I en staatssecretaris Hendriks schriftelijk I gevraagd, wanneer nu eindelijk eens de prijsverlaging van valium en librium in ons land wordt doorgevoerd. De karte- lafdeling van het gerechtshof in Berlijn De bijstanduitkeringen aan deze groep namen tussen 1969 en 1973 met 30 a 40 percent per jaar toe, terwijl de eigen inkomsten van deze mensen vrijwel con- Na brede discussie werd de begroting 1976, die sluit met een eindcijfer van ruim 458 miljoen gulden en een tekort vertoont van bijna 55 miljoen, in eerste lezing aanvaard. Nadat de begroting de ondernemingsraad is gepasseerd, zal zij in het bestuur terugkomen voor defini tieve vaststelling. Dan zullen tal finesses waarnaar bestuursleden vroegen, worden geregeld. Veel tijd besteedde het bestuur aan een discussie over de klachten van de C-- omroepen, EO en VPRO, over de inde ling van de televisiezendtijd per 1 okto ber. De C-omroepen zijn ontevreden over de verbrokkelde zendtijd die hun toevalt eq de verdeling ervan over twee avonden. Drs. L_ P. Dorenbos, directeur van de EO, zei dat de C-omroepen worden be schouwd als hinderlijke sluitpost van de omroep. Er is onvoldoende qverleg ge weest en geen goede coördinatie, aldus de heer Dorenbos. Zowel EO als VPRO wnst een principieel bestuursgesprek over zijn positie ten opzichte van de A- omroepen. Voorzitter Jurgens zegde toe, dat de raad van beheer hierover in de volgende bestuursvergadering een voor stel zal doen. Na net debat in de Tweede Kamer over de regeringsbeslissing inzake de opdracht, dinsdag jongstleden, had premier Den Uyl contact met het driemanschap. IWiens- dag zijn de drie van documenten voorzien. stant bleven. De groei van deze uitkerin gen hangt vooral samen met de verho ging van de uitkeringsnormen. Boven dien stijgt het aantal bijstandtrekkers in deze categorie sterk (in het bijzonder gescheiden en verlaten vrouwen en al leenstaande mannen). miljoen gulden) minder dan in decem ber. In de afgelopen drie maanden is de omvang van de Britse uitvoer met vijf percent toegenomen terwijl de invoer op hetzelfde peil bleef. Nevenfuncties, waaraan de staatsecre taris beslist paal en perk wil stellen, zijn de commerciële bijbanen. „Degenen, die een grote slag te slaan. Zijn plan was om een twintigtal nog niet in beta ling genomen dossiers, die betrekking hadden op uitkering aan vervol- gingsslachtoffers, frauduleus zodanig computer-klaar te maken, dat de uit keringen op diverse verkeerde girore keningen zouden belanden. Met ieder dossier was een bedrag van 116.000 gemoeid. De totale verduistering zou dus tot 2,3 miljoen gulden hebben kunnen oplopen. In zijn woning wer den twee van deze dossiers aangetrof fen, alsmede een aantal administra tieve bescheiden van de stichting, a. 5 6 5 1 5 6 2 6 5 6 13 17 2 11 6 3 5 —11 5 2 14 6 7 5 14 20 15 3 11 0 9 10 10 0 3 4 16 18 Tjjdens het onderzoek werd de grond de Fransman te heet onder de voeten. Hij nam plotseling ontslag en wekte daarmee argwaan. De recher che merkte, dat de man bevriend was met de Engelsman, met wie hij sa menwoonde op een kamer in Amster- investeert in hoger onderwijs. Daarom moet er zijns inziens alles aan gedaan worden om te voorkomen dat we op allerlei gebieden komen achter te liggen. Bij zijn bekentenis vertelde de Fransman dat het in zijn bedoeling had gelegen binnen zeer korte tijd geneesmiddelen produceert, gelast de prijzen ervan in Duitsland met 28 per- I cent te verlagen. geh. bew. geh. bew. sneeuw sneeuw regen geh. bew. sneeuw geh. bew. Zuid-LÏmburg sneeuw onbew. weerlicht onbew. geh. bew. geh. bew. regen motregen regenbui licht bew. zw. bew. Kopenhagen geh. bew. t zw. bew. geh. bew. zw. bew. sneeuw half bew. onbew. half bew. regen regen geh. bew. geh. bew. regen zw. bew. geh. bew. driftsneeuw regen i zw. bew. Las Palmas zw. bew. New York licht bew. zw. bew. ROTTERDAM (ANP) Staatssecre taris Klein (Onderwijs overweegt om een verplichte registratie in te voeren van alle nevenactiviteiten van hoogleraren, lectoren en wetenschappelijk medewer kers. Hij zegt dit in een vraaggesprek met het blad Quod Novum van de Erasmus universiteit in Rotterdam. Klein heeft niet de bedoeling de weten schappers in een keurslijf te persen, maar vindt wel dat er iets moet gebeu ren. Als je er niets aan doet, krijg je vanuit het wetenschappelijk corps een klimaat van „catch as catch can”, het geen niet het optimale wetenschappelij ke klimaat is, dat wij ons voorstellen. AMSTERDAM (ANP). - Na aangif te door het stichtingsbestuur zelf heeft de Amsterdamse recherche drie verdachten gearresteerd, die volgens de politie bezig waren om de Stich ting ’40-’45 via valse voedingen in de computer voor kapitale bedragen te bestelen. De drie verdachten zijn een 24-jarige Fransman, werkzaam bij de stichting, diens 25-jarige Engelse vriend van beroep kok en een 21- jarige Nederlander. In de Amerikaanse staat Alaska geldt een strikt verbod op de wolvenjacht. Daardoor is het aantal wolven er zo toegenomen, dat de autoriteiten best een paar duizend van die dieren kwijt wil len. Maar geen enkele staat, waar wol ven ooit inheems waren, wil het beest een nieuwe kans geven. De enkele tien tallen wolven die onlangs in de staat Michigan werden uitgezet, zijn binnen de kortste keren door jagers doodge schoten. Door de toenemende import van En gelse schapen is de laatste maanden in I ons land het aantal gevallen van de zgn. I Britse schapeschurft meegegroeid. De Benelux-werkgroep voor veterinaire I vraagstukken heeft nu besloten, de in- I voer van fok- en gebruiksschapen uit het Verenigd Koninkrijk in de Benelux voorlopig niet toe te laten. Ontheffingen zijn echter mogelijk. Deze schurft is een lastige, zij het niet dodelijke ziekte, die de vlees- en wolproduktie en de voort planting ongunstig beïnvloedt. slag kan- De commissie werkt al op volle toeren. Het kabinet heeft er echter geen kijk op, wanneer het eerste rapport met bevindingen tegemoet kan worden gezien, aldus drs. Den Uyl. Hij wees erop dat de vaak gehoorde termijn van zes weken nooit door het kabinet is genoemd. Volgende week wordt bekend wie het secretariaat gaat vormen en waar de heren Donner, Holtrop en Pe schar domicilie kiezen. De pren 'er zei dat de bevindingen van de nu ingestelde commissie mogelijk lei den tot een of meer nadere onderzoekin gen op een ander niveau. Hij benadrukte dat de commissie alle mogelijke mede werking krijgt van de regering, die haar overigens geheel vrij zal laten. Een parlementaire enquête, waarop met name door D'66 wordt aangedron gen, is ook niet altijd zo’n doeltreffend instrument als door sommigen wordt beweerd. Men vergeet dat de vergaande bevoegdheden tegenover hen die men wil horen in grote lijnen alleen voor Nederlanders gelden, aldus de premier. heeft het Zwitserse concern, dat deze UTRECHT (ANP)- Is „jeetje’’ een vloek of een stopwoord? Op deze vraag zal de Centrale Raad van Beroep te Utrecht een antwoord moeten vinden. Gisteren diende de zaak van de 21-jarige Henk Oussoren uit Den Haag. Hij was in beroep gegaan tegen het vonnis van het ambtenarengerecht, vorig jaar april, waarin werd bepaald dat het ministerie van CRM hem terecht had ontslagen als medewerker bij het Algemeen rijksar- chief, „omdat hij niet geheel aan de verwachtingen voldeed”. De eigenlijke reden voor het ontslag zou zijn geweest, dat Oussoren steeds aan collega’s vroeg niet meer te vloeken als zij „Go” of „Jeetje” zeiden. De juridisch adviseur van Oussoren, mr. B. W. Maris, voerde aan dat zijn cliënt zich beroept op artikelöO lid 2 van he Ambtenarenreglement, waarin staat dat een ambtenaar in diensttijd niet mag vloeken. „Het ministerie ver schuilt zich nu achter de vraag wat het verschil is tussen een vloek en een stopwoord”, aldus de advocaat, „maai het gaat hier om een principiële vraag”. Mr. Maris vro&g zich af of Henk Ousso ren niet had kunnen worden overge plaatst, in plaats van ontslag te krijgen. Uit getuigenverhoren was gisteren ge bleken, dat Oussorens collega’s hem best tegemoet wilden komen, maar dat hij het hen niet kwalijk moest nemen als zij eens onbewust een vloekje lieten vallen. In augustus 1974 was de bom gebarsten: Oussoren tikte zijn chef de heer H- J. van Meerendonk weer eens op de vingers. Toen werd er een verklaring opgesteld waarin Henk werd verboden tijdens zijn werk nog langer op stop woorden te reageren en over godsdienst te spreken. Hij bleef het toch doen en werd ontslagen. Tot nu toe heeft hij geen ander werk gevonden, als hij solli citeert, stuurt het rijksarchief als refe rentie een weekbladartikel over Henks handelwijze. Amsterdam De Bilt Deelen Belde Eindhoven Den Helder geh. bew. Rotterdam Twente Vlissingen Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 2