Leider van coup gearresteerd - Onzekerheid over lot staatshoofd Bewering Angolese Unita-leden: Pornokoek Lockheed-affaire in Japan: Muurkrantcampagne en Volksdagblad was te zwak Vleugelbouw van Viggen Personeel Smit en Bolnes in wilde staking Dood van man nog raadsel Europese lening voor Ierland Oud-premier Tanaka ontkent verklaringen van Kotchian VAN MOCAMEDES” „RUSSISCHE SCHEPEN BESTOOKTEN HAVEN keren zich tegen Chinese leiders c Italiaans kabinet Franse franc zal niet devalueren Niet genoemde vice-premier Teng mikpunt van kritiek ;em open mil- n in en is leur- visie, vordt 0 tot thans compleet EN BUITENLAND BINNEN» 19 76 1 4 ZATERDAG FEBRUARI Schietpartijen ft en uni ft JE um de bers slijk 3 de n in rte- 'lijn deze de per- tijd JOHANNESBURG Leden van de verdreven Angolese verzetsbe weging Unita hebben gisteren ge zegd dat Russische schepen de ha ven van Mocamedes onder vuur hebben genomen. De Unita-troepen hebben van hun leider, Jonas Sa- vimbi, opdracht gekregen de bossen in te vluchten en vandaar uit een guerrilla-oorlog te beginnen tegen de marxistische verzetsbeweging MPLA van dr. Neto die, geholpen door Cubaanse en Russische vrij willigers, op het punt staan heel Angola in handen te krijgen. Burser kleding Verklaringen Ontvanger Delegatie Doodgeschoten dert Üi, 1111 i N JAKOEBOE GOWON (Van onze redactie buitenland) MOERTALA MOHAMMED premier Aldo Moro gelukt iemand te nu ventie te vergroten. de Nigeriaanse radio meldt mislukking van staatsgreep tegen Moertala Mohammed ook Het Kotchian zou de socialistische delega tie hebben verteld dat Tanaka eigener beweging contact met hem had gezocht. Het blad verwijt deze partijleiders voorts de lessen van voorzitter Mao in plaatsgevonden. Na een bespreking gis termorgen met minister Van der Stoel werden de verdere agendapunten voor die dag afgezegd. Kotchian, aldus de Japanse persbe richten, situeert het eerste gesprek met Tanaka echter reeds in 1970, toen er zou zijn gepraat over een niet nader aange duid projekt van Lockheed. Inmiddels is Osano, een van de rijkste mannen van Japan en een van de figu ren waarop Tanaka’s politieke carrière steunde, donderdag vanuit Hawaii weer in zijn land teruggekeerd. Osano is door Kotchian aangewezen als de waarschijn lijke ontvanger van een deel der ruim zeven miljoen dollar die door Lockheed zijn uitbetaald aan de ultra-rechtse poli ticus Joshio Kodama. Osano moet begin volgende week getuigen voor de begro tingscommissie van het Japanse lager huis. de wind te slaan bij het zoeken van hun medewerkers en roept op tot voortzet ting van de kritiek op het Confucianis me, de „ideologische bron van het revisi onisme”. ten de te te de produktie wil opvoeren en de klasse- strijd wil afzwakken. het ring 1 en ruit) een ;eert kans >r is :hter >tte, en- nde oud de (O- den aak ken in Ie et m dt •t. n- in 'n. landse zaken, duidelijk te kennen gege ven dat Zuid-Afrika bereid is om met de MPLA te praten. Hij zie woordelijk: „Zuid-Afrika is bereid om met de door de Russen gesteunde MPLA te onder handelen zodra elke bedreiging tegeno ver het Cunene-rivierproject en Zuid west-Afrika verwijderd is. Onze regering zal echter niet terugschrikken om hard toe te slaan als daar agressie gepleegd wordt”. LAGOS (Reuter) De Nigeri aanse regering heeft gisteravond bekendgemaakt dat een poging tot staatsgreep is verijdeld. In het be lang van de nationale veiligheid en het openbaar welzijn blijft er ech ter een uitgaansverbod van kracht, zo werd in een radio-uitzending meegedeeld. Een groepering die zich „jonge revolu tionairen” noemde had in de ochtend radio-Nigeria bezet en had verklaard dat zij de regering van generaal Moertala Mohammed had verdreven. Over het lot van de generaal heerst overigens nog onzekerheid- De Nigeriaanse radio maakte ook be kend dat luitenant-kolonel Dimka, die de leiding had van de mislukte staats greep, tegen de avond in Lagos is gear resteerd. De radio sprak van „luitenant- kolonel Dimka van de verbïndingsoplei- dingsdienst”. Er is een aantal arrestaties verricht. De uitzending eindigde met de woorden „lang leve de federale repu bliek Nigeria”. Het dagblad The Star kwam gisteren tot de conclusie dat dit de enige juiste weg is en dat zelfs als men aanneemt dat Swapo zeker niet de sterkste verte genwoordiging in Zuidwest-Afrika heeft, deze organisatie zeker niet ter zijde geveegd kan worden. Intussen heeft ook dr. Hilgard Muller, minister van buiten- In zijn verklaring repliceert Tanaka dat hij in 1970 nog geen bewindsman van handel was, maar secretaris-gene- raal van de liberaal-democratische par tij. Tanaka ontkent Kotchian om een onderhoud te hebben verzocht en zegt dat hij hem in 1970 niet eens kende. Ten tijde van het gesprek was Tanaka minister van internationale handel en industrie. In zijn verklaring beklemtoon de Tanaka dat hij in het kader van het projekt, de ontwikkeling van ’n Japans- Amerikaans vliegtuig voor de middel lange afstand, niet alleen werd benaderd door Lockheed, maar ook door andere Amerikaanse vliegtuigbouwers. Het Volksdagblad, het orgaan van de Chinese communistische partij, heeft gisteren een felle aanval gepubliceerd op bepaalde partijleiders en opgeroepen tot een grondiger voortzetting van de cultu rele revolutie. Volgens kringen die ooggetuigen ci teerden, was generaal Mohammed door de rebellen doodgeschoten toen hij van zijn huis naar zijn hoofdkwartier in de kazerne van Dodan, een afstand van één kilometer, reed. Een man in burger na derde de zwarte Mercedes van de gene raal toen deze in een verkeersopstopping stil moest houden en vuurde een reeks kogels daarop af. Daarna keerde hij naar zijn eigen auto terug, vulde hij zijn pistool met kogels, liep hij terug naar de Mercedes en vuurde hij opnieuw. Idt ht. zo :en dl- ol- est ;n- aat len ge- Kringen uit de omgeving van de Nige riaanse radio deelden over de poging tot staatsgreep van gisterochtend mee dat na een schietpartij op 300 meter van het omroepgebouw luitenant-kolonel Dimka in burgerkleding de studio had betreden, omringd door gewapende soldaten. De twee staatslieden gaven opnieuw blijk van hun verbondenheid met het mechanisme van de Europese monetaire „slang”. Zij hebben hun centrale banken opdracht gegeven voor het herstel van de rust op de wisselmarkten hun inter- Buitenlanders die een bezoek brachten aan de campus van de universiteit heb ben gezegd dat de muurkranten duide lijk zinspelen op Teng, die wordt af ge schilderd als een „kapitalistsche zwer ver”, een term die zeer populair was tijde van de culturele revolutie in jaren zestig. Alvorens de microfoon ter hand nemen om zich tot de bevolking richten had hij zijn uniform aangetrok ken. De kolonel zag er nerveus uit. De militairen bleven op het radiostation tot eenheden die trouw waren gebleven aan de regering-Mohammed, in de loop van de middag een tegenaanval deden. Na ongeveer tien minuten schieten namen deze de radio weer in bezit, aldus ge noemde kringen. De opstandige militairen werden over meesterd en weggevoerd. Spoedig daarna werden de uitzendingen hervat met lich te muziek. Het duurde twee uur voordat het mislukken van de coup gisteravond officieel werd bekendgemaakt. meer een zogenaamde Inmiddels maakt de Marubeni Trading Co., het op twee na grootste handelshuis in Japan, bekend dat zij zal blijven optreden als agent van Lockheed in weerwil van het schandaal. Zegslieden van Marubeni hebben ont kend dat het bedrijf betrokken is ge- 3e ire n- ait ux en en lie rt- O o In Washington onderzoekt een delega tie van de Japanse socialistische partij momenteel de verklaringen die Kotchian met name over de Lockheed-verkooppo- litiek in Japan heeft afgelegd tegenover de senaatscommissie van Frank Church. Deze delegatie geeft zijn bevindingen stukjes bij beetjes vrij aan Japanse journalisten die zijn meegereisd en Ta- naka’s verklaring is kennelijk een reac tie op die berichten in de Japanse pers. AMSTERDAM (ANP)- Nog steeds noemt de Amsterdamse recherche de dood van de tien dagen geleden ’s nachts overleden 37-jarige Henk Scholte, chef bij een drukkerij raadselachtig. Geble ken is dat in de nacht van 3 op 4 februari, de nacht waarin hij de dood heeft gevonden, in zijn woning aan de Herengracht 227 (3) te Amsterdam een diefstal is gepleegd. Ontvreemd zijn droogscheerapparaat, Vertegenwoordigers van het internati onale Rode Kruis zijn in Zuidwest- Afrika aangekomen om de opvang van de duizenden vluchtelingen uit Angola te regelen. In de ochtend had luitenant-kolonel Dimka gisteren via de radio bekendge maakt dat een goep jonge revolutionaire officieren zich meester had gemaakt van de macht in Nigeria het dichtst be volkte en rijkste land van Afrika en op de wereldranglijst de achtste olieprodu- cent. Aan die bekendmaking waren schietparijen in. enkele stadsdelen van Lagos voorafgegaan. Eerder deze week bleek, dat op de universiteit van Peking een muurkrant campagne is begonnen tegen Teng Hsia- o-Ping, de man waarvan politieke waar nemers hadden verwacht dat hij tot opvolger van wijlen premier Tsjoe En- Lai zou worden benoemd. De correspondent van het Japanse persagentschap Kyodo heeft gisteren ge zegd dat in Peking wordt verwacht dat vice-premier Teng Hsiao-Ping en tweede vice-premier Tsjang Tsjun-Tsjao belang rijke functies in de communistische partij zullen krijgen en dat zij terugge trokken zullen worden uit de regering. BOURGES (AFP). Op 18 maart wordt in Bourges in midden-Frank- rijk vonnis gewezen in de zaak van de plaatselijke banketbakkers Ro- mangeon en Hersant die amandel- koeken hadden gebakken in een vorm die een voorbijganger zedekwetsend had gevonden en waarover hij een klacht had ingediend. De Nigeriaanse delegatie, die woensda gavond jl. op uitnodiging van minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat in ons land arriveerde, heeft gistermid dag in verband met de vermeende staatsgreep in Nigeria, Nederland over haast weer verlaten. ZIERIKZEE (ANP). Het voltallige personeel van de scheepsdieselmotoren- fabriek Smit en Bolnes in Zierikzee (185 man) is gisteren een wilde stakingsactie begonnen. Alle toegangen tot de fabriek zijn afgesloten. De actie is spontaan en tegen de wil van de vakbonden tot stand gekomen- De werknemers, die al sinds begin oktober in het ongewisse verkeren over de voortzetting of sluiting van het be drijf, voelen zich in de steek gelaten door het ministerie van Economische Zaken, die steeds beloofd heeft alle po gingen in het werk te stellen de werkge legenheid voor Zierikzee te behouden. In de loop van de volgende week zullen de vakorganisaties een gesprek hebben met de directie van IHC, de moedermaatschappij van Smit en Bol nes. Tijdens de culturele revolutie was Teng het mikpunt van de kritiek van de rode gardisten. Hij verdween voor zes jaar van het politieke toneel maar werd in 1973 gerehabiliteerd en nam langzaam maar zeker de taken over van de met zijn gezondheid sukkelende Tsjoe En- Lai. ST. PAUL DE VENCE (Reuter). Er is onder de huidige omstandigheden niets dat een waardeverandering van de Franse frank en de Westduitse mark rechtvaardigt. Dit heeft president Valery Giscard d’Estaing gisteren na afloop van besprekingen met kanselier Schmidt van West-Duitsland bekendgemaakt. end- egen 'rens ;che- o- n er een nari- rordt Generaal Gowon, de voorganger van Moertale Mohammed, studeert momen teel politiek en internationale staatskun- de aan de Warwick-universiteit van En geland. Hij ontkende gisteren ook maar iets af te weten van de „jonge revolutio nairen” die de mislukte staatsgreep pleegden en zei niet van te voren van hun plan op de hoogte te zijn geweest. TOKIO (Reuter) Oud-premier Kakeui van Japan heeft gisteren bij monde van zijn secretaris laten weten dat hij in januari 1972 een ontmoeting heeft gehad met Lock- heed-president A. Carl Kotchian. Het gesprek vond plaats op Kot- chians verzoek en handelde over een Amerikaans-Japans ontwik- kelingsprogram voor de vliegtuig bouw, aldus Tanaka’s verklaring. De heren zouden aan elkaar zijn voorge steld door de Japanse 'industrieel Kenji Osano. weest bij onwettige praktijken en gezegd dat de van Lockheed ontvangen gelden niets anders waren dan haar rechtmati ge verkoopcommissie. Een van de muurkranten had het over „een oude kapitalistische zwerver die kliekjes om zich heen verzamelde”. Uit een andere bron werd vernomen dat Teng ervan wordt beschuldigd de kritie ken te steunen die zijn gericht tegen de onderwijspolitiek vam partijleider Mao. won begon Mohammed aan een reeks hervormingen en maatregelen om Nige ria’s dringende vraagstukken aan te pakken en op te lossen. De uit zes leden bestaande delegatie, die onder leiding stónd van de minister van transport Yar Adua, zou oorspron kelijk zaterdagmorgen uit Nederland vertrekken. Gistermorgen kreeg de dele gatie in Den Haag te horen dat in Nigeria een staatsgreep zou hebben Intussen trekken duizenden Angolezen in de richting van Zuid-Afrika, Zapte en Zambia, op de vlucht voor de MPLA- militairen. De MPLA-leider, Neto, ver klaarde gisteren volgens het Joegoslavi sche persbureau Tanjug, dat de lijken van de veertien Britse huurlingen die op bevel van hun commandant in Angola zijn geëxecuteerd, in het noorden van Angola zijn gevonden. De commandant, die de huurlingen had doodgeschoten, omdat zij niet aan de kant van de FNLA zouden hebben willen vechten, noemde zich kolonel Callan. Hij zou later zelf zijn doodge schoten. Toen deze mensen op het politieke toneel verschenen, aldus het blad, be gonnen zij wijzigingen aan te brengen in de partijpolitiek en de tijdens de cultu rele revolutie genomen besluiten in twijfel te trekken. Meegedeeld was dat de militaire pro vinciegouverneurs waren ontslagen en vervangen waren door commandanten van legerkorpsen. Gewaarschuwd werd dat verzet tegen de machtsovername krachtdadig zou worden onderdrukt. In dit verband werd met de doodstraf ge dreigd. Waarnemers achtten het niet on mogelijk dat de mislukte machtsgreep verband hield met recente constitutione le wijzigingen in Nigeria. De regering van Mohammed Moertala had tien da gen geleden bekendgemaakt dat het aan tal deelstaten van Nigeria van 12 was uitgebreid tot 19 en dat de hoofdstad in de toekomst niet meer Lagos zou zijn, maar gelegen zou zijn in dunbevolkt gebied 400 km er vandaan. In zijn be kendmaking verklaarde Dimka dat „Mo hammed® schijnheiligheid” was ontmas kerd. Volgens de commissie ontstond in de vleugelliggers van 12 mm een te grote spanning. Daardoor traden scheurtjes op die er tenslotte toe leiden dat de vleu gels afbraken. Het onderzoek dat zeven miljoen kronen (ongeveer 4,2 mln) heeft gekost, heeft aangetoond dat de verongelukte machines behoorden tot de eerst gebouwde Viggen. In de nieuwere toestellen zijn de lig gers tot 41 mm verzwaard. Tot dusver zijn daar geen mankementen in de vleu gels geconstateerd. Luchtmachtstafchef Dick Stenberg verklaarde zich „in het geheel geen zorgen te maken” over de veiligheid van de piloten die deze jacht vliegtuigen besturen. In afwachting van het resultaat van het onderzoek werd in de afgelopen herfst besloten de Viggens aan de grond ie houden. De Cubanen, die in het MPLA-leger in de voorhoede vechten, staan op 300 kilometer voor de grens van Namibië (Zuidwest-Afrika). De MPLA-soIdaten schijnen de stad N’Giva, in het zuiden van Angola, te hebben veroverd op de gecombineerde strijdkrachten van Unita en FNI.A. Betrouwbare bronnen zeggen dat campagne woensdag is ingezet. Teng Romangeon en Hersant haalden de koeken uit de etalage, maar zetten er een kartonnetje in waarop werd mee gedeeld dat ze binnen te krijgen wa ren. Strafrechtelijk vervolgd wegens aantasting van de goede zeden, waren de banketbakkers op 17 oktober vrij- gesproken.Maar de officier van justi tie tekende hoger beroep aan. Op de voorgeleiding van donderdag constateerde de officier dat de be klaagden uitvinders waren van „por nografische comestibles”, des te meer af te keuren waar het een zaak betreft die openstaat voor kipderen. Dg verdediger vond alles maar gro tesk. Hij zag niet in hoe amandelkoe- ken de sexuele appetijt zouden kun nen opwekken. De ondernemingsraad van S. en B heeft zich ihmiddels in een brieftot de minister van Economische Zaken ge wend, waarin de trage gang van zaken wordt bekritiseerd. Het blad noemt bepaalde leiders van de partij „leerlingen van Confucius”. Hun namen worden echter niet vermeld. Volgens het Volksblad gaat het hier om „voorstanders van de kapitalistische weg op wie tijdens de culturele revolutie kritiek is uitgeoefend, maar die geen berouw hebben getoond”. NET ROME (DPA). In de nacht van tgf I donderdag op vrijdag is het de Italiaanse vinden voor de functie van minister van VP oe- I binnenlandse zaken in zijn vijfde kabinet. ®s- ant 'ij vol wordt in de muurkranten niet met name genoemd. Wél wordt een van zijn be roemdste uitspraken geciteerd, „Het maakt mij niets uit of een kat zwart dan wel wit is, zolang hij maar muizen vangt”. STOCKHOLM (UPI. Drie recente ongelukken met Zweedse jachtvliegtui gen van het type Viggen AJ-37 zijn veroorzaakt door een zwakke vleugel- eonstructie. Dit staat in een rapport van de regeringscommissie van onderzoek dat gisteren is gepubliceerd. onder een calculator, een zilveren penning uit de serie „ambachten in zilver” van Johan nes en Caspaares Luiken,voor stellende „de zilversmit”. Deze penning lag in een kunstlederen blauwe cassette. Sectie op het stoffelijk overschot heeft geen oplossing over de mysterieuze dood opgeleVerd. Inmiddels is echter wel vast gesteld. dat Henk Scholte veelvuldig ho mofiele contacten zocht in de directe omgeving en in de hal van het Centraal Station en in diverse bars en cafés in de binnenstad van Amsterdam, aldus de recherche. De politie heeft een duidelij ke getuigenverklaring, volgens welke Scholte in de middernachtelijke uren van woensdag 4 februari in de hal en in de buurt van het Centraal Station is gesignaleerd. Maar men is er niet in geslaagd vast te stellen met wie hij toen is meegegaan. Zijn voorkeur ging uit naar Zuideuropese en Noordafrikaanse typen, aldus de recherche. Mohammed, lid van de grote noord- Nigeriaanse Haisastam, nam op 29 juli 1975 na een putsch tegen generaal Ja- koeboe Gowon de leiding over op een kritiek ogenblik in de geschiedenis van Nigeria. Aan de omwenteling was een langdurige periode van ontevredenheid, industriële beroering en economische chaos voorafgegaan- Na de val van Go- Teng en Tsjang zijn de belangrijkste rivalen van waarnemend premier Hua Kuo-Feng. Hua heeft de beste kansen voor het premierschap, maar het lijkt waarschijnlijk dat zijn twee tegenstan ders de strijd niet zonder meer willen opgeven, tenzij zij genoegen nemen met een leidinggevende functie in de com munistische partij. Chinadeskundigen stonden vorige week versteld, toen bekend werd dat Teng niet als waarnemend premier was De muurkranten zeggen verder dat Teng aangesteld. In Zuid-Afrika zelf worden de stem men van de zogenaamde „duiven” die dus een gesprek met de MPLA voor staan, steeds luider. Vooral nadat de pro-Zuidafrikaanse landen Ivoorkust, Gabon en Senegal de MPLA als de wettige regering van Angola erkend hebben. Politieke waarnemers in Preto ria en Kaapstad, waarop het ogenblik het Zuidafrikaanse parlement in verga dering bijeen is, zijn van mening dat de tijd thans rijp is voor een gesprek met de MPLA. De leider van de oppositie partij sir De Villiers Graaff had donder dag reeds de regering opgeroepen om gesprekken met zowel de MPLA als ook Swapo in Zuidwest-Afrika te beginnen. BRUSSEL (ANP). De Europese ge meenschap zal bij Saoedi-Arabië een lening aangaan van 300 miljoen dollar. Dat geld zal ter beschikking gesteld worden van Ierland, aldus is vrijdag in kringen van de Europese commissie in Brussel vernomen. De ministers van financiën van de EEG komen maandag in Brussel bijeen. Zij zullen dan hun formele goedkeuring geven aan het verzoek van Ierland om een „communautaire lening” aan te gaan. De lening aan Ierland wordt de eerste lening van de gemeenschappen aan een lidstaat van de EEG. De mogelijkheid tot dit soort leningen werd vorig jaar februari geschapen. De ministerraad van de gemeenschap werd het er toen over eens dat de EEG op de internationale geldmarkt leningen moest kunnen aan gaan om dit geld uit te lenen aan lidstaten van de EEG die betalingsmoei lijkheden hebben als gevolg van de in ternationale energiecrisis en de gestegen olieprijzen. Het is de 47-jarige Francesco Cossiga, die tot dusver alleen voor de hervor ming van de staatsbureaucratie verant woordelijk was. Hij heeft er binnenlandse zaken bij genomen, nieuwe kabinet is nu compleet- Om de beëdiging van de nieuwe chris- ten-democratische minderheidsregering donderdag niet te vertragen, had Moro de portefeuille van binnenlandse zaken voorlopig onder eigen beheer genomen.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3