Voetbalinterlands in Cruijff schitterde Antwerpen en Brussel tegen Granada: 0-2 Telstar kwaad na beslissing grensrechter André: „Het was beslist geen goal” „Gouden” dag voor Pfrommer Notten: „Er is bij ons iets mis” !w ii I IA Ib I Él - j WEISWEILER BELACHELIJK GEMAAKT G' v 1 6 MAANDAG FEBRUARI 19 7 6 SPORT 11 IS Complete chaos Mis Listig *e* Verrassing R SPORT! c (Van onze sportredactie) VEEL HERRIE ROND GELIJKMAKER AZ’67 (Van onze sportredactie) Ajax weer eens ongeïnspireerd (Van onze speciale verslaggever) ROB HOOGLAND Voor Leen Pfrommer betekende de eerste plaats van Piet Kleine een uiterst belangrijk punt in zijn stelling dat hij best nog een jaartje meekan als schaatscoach. Daarmee deed de Duitse trainer Cruijff te weinig eer aan want de sublieme spelverdeler oereidde beide Barcelona-doelpunten voor. Het was de tweede keer dat „Barca” buiten Nou Camp tot winst kwam. Achteraf zal Weisweiler erg blij zijn geweest dut hij Cruijff toch heeft opgesteld. Dit was overigens gebeurd onder druk van het Barcelona-bestuur en de andere spelers. Sinds het conflict met de Nederlander, die donderdag prompt zijn ontslag aanvroeg, wordt Weisweiler in de Catalaanse stad nagejouwd. De Graafschap-trainer Evert Tennissen krijgt een hand van een zeer bars kij kende Rinus Michels. De Ajax-trainer, die toch al erg slecht tegen zijn verlies kan, was na afloop van het duel met de Doetinchemmers niet best te spreken. BARCELONA Zoals reeds zo vaak in zijn loopbaan heeft Johan Cruijff de vloer aangeveegd met degene die hem in het nauw probeerde te drijven. De Nederlandse vedette leidde FC Barcelona in de lastige uitwedstrijd tegen Granada naar een 2-0 overwinning. Na afloop kon Hennes Weisweiler slechts verbijsterd vaststellen dat Cruijff „als regisseur goed optrad”. De wedstrijd uit groep 4 van de voorronden voor het wereldkampioenschap tussen België en Nederland wordt op 26 maart 1977 gespeeld in het stadion De Bosuil te Deurne bij Antwerpen. Het bestuur van de Belgische voetbalbond besloot de wedstrijd voor het Europees kampioenschap, op zaterdag 22 mei (20.00 uur) te doen spelen in het Heizelstadion. Zou België zich plaatsen voor de halve finales in Joegoslavië, dan zal op 2 juni een oefenwedstrijd worden gespeeld in Deurne. Toen was de chaos compleet. Woen- dende Telstar-spelers omringden Arts, Castenmiller was trouwens best tevre den met het resultaat: „Er is goed ge voetbald. Met veel overleg en rust in het spel. Dat vind ik een groot pluspunt, als je een paar weken niet hebt gespeeld. Bovendien heb ik het idee dat het pu bliek toch wel aan zijn trekken is geko men. Die toestanden bij dat doelpunt van AZ: dat vinden ze toch mooi. Dat willen ze graag zien. Of ik denk dat het een goal was? Kijk, de grensrechter constateerde dat-ie zat, dus dan zal het wel zo wezen.” de, onze> Of het nu wel of niet een goal was zal altijd wel in het midden blijven. Commentaar van Stout; „Hij kan hel nooit gezien hebben, omdat hij al naar het midden rende voordat de bal het doel had bereikt. Hij zal wel gedacht hebben, net als ik trouwens: dat wordt een erg mooi doelpunt en daarom draai ik me maar alvast om.” En Fred André: „Het was absoluut geen doelpunt. Ik stond er met mijn neus bovenop. De bal stuitte zeker twintig centimeter voor de lijn.” Van der Meeren: „Ik heb het niet gezien, omdat toen ik me omdraaide de bal al van de grond was afgesprongen.” De fotografen achter het doel van Van der Meeren verklaarden één voor één dat zij dachten dat het wél een geldige treffer was. Notten achteraf: „De Graafschap heeft twee goede kansen gehad en allebei benut. Maar er is bij ons iets mis. En goed ook. Wij gingen pas goed spelen toen het 2-0 was. We missen sinds kort, vind ik, allemaal de scherpte om te scoren”. Ajax, dat zich op dat momental lang verslagen wist, was moegestre den. De Graafschap-trainer Tennis sen: „De Ajax-mensen verdienen wel viermaal zoveel als de onze, maar ik heb vergeefs gekeken naar datzelfde verschil in kwaliteit”. Wat was er aan de hand? In de 25e minuut van de tweede helft, vlak nadat Telstar-rechterspits Co Stout zijn ploeg aan een verdiende 0-1 voorsprong had geholpen, loste AZ-midvoor Kees Kist van zo’n 25 meter een voortreffelijk schot, dat onbereikbaar voor de verraste goalie Paul van der Meeren in het doel leek te verdwijnen. De bal caramboleer de echter via de onderkant van de lat tegen de grasmat, waarna Van der Mee ren zich over het leer ontfermde. Intus sen jubelden de AZ-spelers, omdat zij de mening waren toegedaan dat de bal de lijn was gepasseerd. En daar waren de voetballers van Telstar het niet mee eens. Verwarring alom, niet in de laatste plaats omdat scheidsrechter Siem Wel- linga zich te ver van het Telstar-doel bevond om te kunnen zien wat er was gebeurd. Terecht begaf hij zich daarop, na aandringen van AZ-aanvoerder Hans Mol, naar de inmiddels naar de middel lijn gerende Arts, die in een tweege sprek met Wellinga vertelde dat hij dacht dat het een doelpunt was. Waarop Wellinga de treffer goedkeurde. ALKMAAR. Er zijn amateur- scheidsrechters die graag in het betaalde voetbal willen meedraaien en daarom genoegen nemen met de vlag. Velen beleven aan deze „stap omhoog” veeel plezier, maar er zijn er ook die dat beslist niet doen. Grensrechter Th. J. Arts bijvoorbeeld heeft ongetwijfeld wel eens meer pret aan een wedstrijd be leefd dan aan het duel waarbij hij gisteren ais vlaggenist optrad: de streek- derby tussen AZ ’67 en Telstar (1-1). Arts was er persoonlijk verantwoorde lijk voor, dat de gelijkmaker van de Alkmaarse ploeg geldig werd verklaard. Dat wekte bij diverse Telstar-spelers zoveel ergernis op, dat zij Arts bijna aanvielen, in ieder geval op zijn minst onwelluidende taal toevoegden. Het was uiteindelijk Telstar-trainer Joop Casten miller die de beschamende situatie red de, door persoonlijk zijn spelers bij de zich niet erg op zijn gemak voelende grensrechter weg te sturen. Hoewel AZ voor die goal al enige kansen had laten liggen (Van Marwijk en Meister stuitten op Van der Meeren), was het toch verrassend dat de Alk maarse p’oeg nog langszij kwam. Of de treffer nu werkelijk geldig was of niet: Wellinga vond van wel en daarom pronkte na afloop een 1-1 stand op het scorebord. Co Stout had dat bijna nog voorkomen, maar hij prikte de harde voorzet van de onberekenbare Frank Kramer, die het publiek opnieuw ver maakte met allerlei komische acts, net naast. Schoenaker omspeelde de uitgelo pen Schrijvers listig en zorgde met deze tweede treffer voor de nodige opwinding in het Vijverbergstadion- Tevergeefs heeft Ajax, dat ook Castenmiller: „In de rust heb ik tegen Leendert de Goey gezegd: Ga maar wat meer diep. De jongens moesten wat offensiever spelen.” In de twintigste mi nuut van de tweede helft had dat suc ces. De Goey speelde Nygaard uit en passte op Bijl, die een hoge voorzet op de weer in vorm groeiende Van Kooten afleverde. Van Kooten kopte daarop door naar de toestormende Stout, die met een strakke schuiver scoorde (0-1). die het zichtbaar benauwd kreeg in deze voor hem niet zo aangename situatie. Vooral Co Stout en Fred Bischot en zelfs aanvoerder Frans van Essen schol den de huid van Arts vol. Een onver kwikkelijke toestand, waaraan dankzij notabene Castenmiller een einde kwam. De toegestormde trainer verwijderde, met harde hand, Stout en Bischot en liet ook Van Essen weten deze gang van zaken niet op prijs te stellen. Castenmil ler redde daarmee vooral Co Stout, om dat Arts op het punt stond diens optre den aan Wellinga te rapporteren. Drie minuten na het schot van Kist werd het spel pas hervat INNSBRUCK. Het Olympisch koud en zilver van Piet Kleine en de drie bronzen medailles van Hans van Helden zullen aan het einde van het schaatsseizoen belangrijke bewijs stukken vormen voor de stelling van Leen Pfrommer, dat hij nog best een jaartje als herencoach mee kan. Na acht seizoenen kernploeg staat de llandmachtmajoor te trappelen van [ongeduld om het nog één keer alle- Imaal mee te beleven: de kameraad- Ischap en de successen. Een deel van Ide landelijke technische commissie en look een deel van het hoofdbestuur Izijn niet zo enthousiast van Pfrom- Imers plannen als de kleine coach Izelf. Een beslissing over zijn aanblij- Iven zal pas aan het eind van het I seizoen worden genomen. Mühren het veld liet ruimen voor Meijers, daarna getracht alle registers open te trekken. De Graafschap kreeg het een enkele maal moeilijk bij het pressie-voetbal van de Amsterdam mers die pech hadden toen Geels met een kopbal de paal trof en een tref fer van Brokamp afgekeurd zagen omdat Hulshoff de uitstekende doel man Doornebosch vasthield. De spaarzame uitvallen van De Graaf schap waren zeker niet van gevaar ontbloot. Overgoor, na rust ingevallen voor De Jonge, kopte zelfs nog een keer raak, maar het was arbiter Wee- rink niet ontgaan dat de Doetinchem- mer daarbij op Suurbier had geleund. De tegentreffer die Brokamp na een vrij ongevaarlijke situatie op de val reep toch nog liet aantekenen bracht de zege van De Graafschap niet meer in gevaar. Trainer Joop Castenmiller probeert zijn woedende spelers (van links naar rechts Van Essen, Jonker Van Kooten en Stout) bij grensrechter Arts vandaan te houden. DOETINCHEM. Sinds De Graaf schap in 1973 zijn entree in de eredi visie maakte heeft Ajax in het Vij- verbergstadion nog geen enkel com- petieduel van de Doetinchemmers ge wonnen. Ook ditmaal dropen de Am sterdammers met lege handen af- De Graafschap, zonder de geschorste Ha- zelhekke, werd geen moment over klast door het vooral voor de rust tamelijk ongeïnspireerd spelende Ajax. Een alles of niets offensief in de tweede helft, nadat de achterstand tot 1-0 was opgelopen, zagen de Am- serdammers herhaalderlijk stuklopen op de resoluut ingrijpende verdedi ging van de thuisclub. De aanslui- tingstreffer kwam pas twee minuten voor het einde tot stand, te laat om de nederlaag nog te kunnen afwen den. Tot overmaat van ramp raakte bij Ajax topscorer Ruud Geels halverwe ge de tweede helft vrij ernstig ge blesseerd na een ongelukkige botsing met de opvallend sterk spelende voorstopper Brands, die pas aan de vierde wedstrijd in de hoofdmacht van De Graafschap toe was. Omdat Michels reeds twee wisselspelers had ingezet moest Geels, die een gekneus de enkelband bleek te hebben opgelo pen noodgedwongen blijven mee strompelen. Of de onfortuinlijke Ajax-speler woensdag in het inhaal- duel tegen FC Twente alweer van de partij kan zijn is nog onzeker. Aan scoren kwam Geels op de Vijverberg niet toe. Toch kreeg hij enkele goede kansen maar onderstreepte daarbij nog eens het huidige manco van het allerminst slagvaardige Ajax. Het waren trouwens niet alleen de aan vallers die het lieten afweten. Ook op het middenveld konden Hulshoff, Notten en Mühren de zaken maar zelden naar hun hand zetten. Het werd er allemaal niet beter op toen De Graafschap na ruim een kwartier een counter met succes afrondde. Steinvoort, de vervanger van Hazel- hekke kon de bal nog net voor de out-lijn voortrekken waarna Storm van dichtbij doelman Schrijver kans loos passeerde. Van Dord ging bij deze treffer niet vrij uit en werd in de rust vervangen door Wickel, die als voorstopper ging fungeren terwijl Dusbaba naar de linker vleugel ver huisde. De ingreep van Michels had een averechts effect, want al in de vierde minuut na dc hervatting ver zuimden Krol en Wickel de na een puntgave pass van Hiddink in de diepte gezonden Schoenaker dc door tocht te beletten. BRUSSEL (ANP) De interlandwedstrijden BelgiëNederland voor de kwart finales van het toernooi om het Europees kampioenschap en de voor ronde van het wereld I.amnioenschaps toernooi zullen in Brussel (Heizel) en Antwerpen (Deurne) worden gespeeld. Pfrommer kon zijn tranen niet be dwingen, toen dit weekeinde de moe gestreden Piet Kleine aan het eind van een van de meest heroïsche tien kilometers uit de geschiedenis in Innsbruck als winnaar over de finish gleed. „Juist voor Piet vond ik het zo geweldig. Die jongen was op de 1500 meter zo benadeeld, dat ik het hem: zo verschrikkelijk graag gunde”, zei" hij, toen de emoties wat bedaard varen. Maar er zat meer achter die geweldige vreugde-uitbarsting. Te langen leste had Pfrommer een kam pioen, die hij helemaal zelf had ge haakt. Schenk en Verkerk waren Metten, voordat Pfrommer het to- heel beklom. Zijn eigen pupil Jan pols haaide de top net niet. Later Kwamen daar Harm Kuipers, de doe- pet-zelver en Hans van Helden, de eigenzinnige, bij. Grote bewondering Ivoor Pfrommer, daar niet van. Maar peen eigen maaksel. En nu juist op pet moment dat die twee andere pfrommer-pupillen Jan Derksen en ■Klaas Vriend van het ziekbed mach tloos moesten toekijken, veroverde pe derde adept, Piet Kleine, zomaar [Olympisch goud op de Olympische ptayersstand. Onverwacht eigenlijk [’oor iedereen, behalve voor Pfrom- |mer zelf. Voor hem is het de conse quenties van zijn seizoen-opbouw, die pa de straffe nederlagen in de lan- penwedstrijd tegen de Noren en het [Europees kampioenschap in Oslo zo- [zeer werd gekritiseerd. Onder Ten- Itann hebben de Noren gewerkt aan pen conditie, die direct van het land rP het ijs kon worden overgebracht. |Uen Pfrommer, behoudender dan pijn Noorse collega, had voor een pffigzame opbouw gekozen. Bang als« pl) was, dat zijn pupillen het lange peizoen anders niet goed zouden door nomen. Een begin van het gelijk peeft Pfrommer in Innsbruck alvast pekregen. Zie voor berichtgeving van [Olympische Spelen in Innsbruck |wrde en vierde sportpagina. Brand: „De taktiek van Telstar ver raste ons. Ik had pressie verwacht, om dat zij compleet waren en wij niet. Bovendien waren mijn middenvelders, zoals Hovenkamp,, nogal bang voor de arbitrage, na die schorsingen. Ze durfden bijna geen enkele sliding aan.” AZ’s omstreden gelijkmaker vormde een van de weinige gebeurtenissen in het treffen tussen AZ en Telstar die als „spektakel” kunnen worden betiteld. Voor het grootste deel leverden beide ploegen de 10.000 toeschouwers een nog al saai schouwspel, iets wat vooral AZ ’67 mag worden verweten. De ploeg van Joop Brand slaagde er niet in om het spel te maken. AZ viel wel meer aan, maar dankte dat bovenal aan het tegen spel van Telstar, dat zich bewust nogal verdedigend opstelde. Een geliefkoosde taktiek van de IJmuidenaren, die het zoals bekend in uitwedstrijden van dee counter moeten hebben. Telstar opereer de dan ook veel uitgekookter dan AZ, dat in de eerste helft vrijwel geen kans kreeg. Castenmiller: „In de eerste helft hebben we op 0-0 gespeeld. Dat ging goed.” Bovendien waren in de eerste 45 minuten de beste kansen voor Telstar, maar André kopte na een counter via Stout en Van Kooten te zacht in, terwijl Stout in kansrijke positie voorlangs schoot. René NOTTEN

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 11