Onafhankelijk Aruba krijgt geen ontwikkelingshulp Van der Stoel genodigd BEZUINIGING VAN EEN MILJARD Wn Roemenië te bezoeken 2 doden F dt Egmond Zeeviswedstrijd in Re Auto tegen boom: nei Huurlingen uit Brussel vertrokken naar practisch uitgeschakeld FNLA „IntÈ® dit ffcj I r ii V) MINISTER DE GAAY FORTMAN IN TV-UITZENDING: Politieke oplossing tussen Zuid-Afrika en MPLA in zicht 2 MAANDAG 1 6 19 7 6 FEBRUARI BINNEN» EN BUITENLAND MA. (Van onze redactie ceonomie) MIN] Niemandsland deel van hen in de oorlog in Vietnam gevochten heeft. SF - Ongeluk bel: wen zi schotel in wei met hi gonner dit var ten dal bij dez zijn ge ontbrel incider aansla; DEN HAAG. Minister Van der Stee van Landbouw overweegt de rentesubsidie af te schaffen. Dit houdt in, dat boeren en tuinders het vrijwel onmogelijk wordt gemaakt nieuwe bedrijven met vreemd geld te stichten of bestaande te moderniseren. Minister Van der Stee zou tot dit bezuinigingsbesluit zijn gekomen, nadat hij evenals alle ministers van minister Duisenberg van Financiën de opdracht had gekregen voor 1980 een miljard te bezuinigen. In totaal moet het kabinet volgens opdracnt van de Tweede Kamer met een nota komen, waarin plannen tot over heidsbezuinigingen van zo’n tien miljard moeten worden waargemaakt. Verwoest Truc Hongerstaking BRUSSEL (ANP). Uit Brussel zijn vanmorgen vroeg vijftig huur lingen per vliegtuig naar Kinsjasa vertrokken. Een zekere Leslie Asuin die met vijfentwintig van deze huurlingen uit Londen kwam, zei tegen verslaggevers dat zij een contract hebben afgesloten met het FNLA, het Nationale Front voor de bevrijding van Angola, dat, voor zover bekend, militair praktisch is uitgeschakeld door zijn rivaal, de MPLA. Leslie Aspin liet weten dat er bij de huurlingen Nederlafiders, Amerikanen, Canadesen, Nieuw Zeelanders, Austarliërs en Britten zijn en dat een groot Z Diplomatieke weg Pelikaan Verkiezingen MB .x 4 Minister van Landbouw In het drieeneenhalve pagina’s tellen- van y. 0 -2 4 De kans dat Zuid-Afrika de MPLA- I. :-ƒ .■v' 6 1 -5 overweegt rentesubsidies agrariërs af te schaffen Het gesprek, dat de minister met de MEP-delegatie, die verleden week in Nederland was, heeft gehad, noem de hij „verhelderend aan weerskan ten”. De MEP streeft onafhankelijk heid van Aruba na, verandering van de verhouding tussen de eilanden van de Nederlandse Antillen is heel goed mogelijk, maar dat moet binnen de Antillen zelf tot stand komen, zo zei hij. Volgens de minister laat het sta tuut voor het Koninkrijk niet toe, dat de Nederlandse regering een andere dan de Antilliaanse regering als ge sprekspartner aanvaardt. Hij heeft de MEP-delegatie ontvangen omdat die daar volgens zijn mening recht op had en omdat de Antilliaanse rege ring er geen bezwaar tegen had. Antillen in Nederland Maduro in de zelfde uitzending. Omdat er ook mi nister in de delegaties zaten, heeft de MEP de goede naam van de Antilli aanse regering in discrediet gebracht, meende hij. De Venezolaanse regering is vol gens Maduro daardoor gecompromit teerd en heeft een aantal zaken later, bij het bezoek van minister Van der Stoel aan dat land, weer rechtgezet. Van der Stoel vertegenwoordigt als minister van Buitenlandse Zaken ook de Nederlandse Antillen in het buite- land. 8 -10 i 9 1 -2 -3 reeds enkele laren verstrekte rentesubsi dies is hen niets bekend. „Als dat inder daad het plan van de minister zou zijn, zou dit onder de Nederlandse boeren en tuinders een ontzettende onrust verwek ken”, zo werd ons gezegd. geval in de archieven kwam. Maduro: „Als ik het zo zie, dan komen ze niet eens in die archieven.” In de Spaanse provincie Avila zijn zaterdag zes leden van een gezin bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. De auto, waarin het gezin zat raakte van de weg en vloog in brand. De le katholle en ex-p Tiep, e vrijdagi genome; officier was bij soldaat o no w.stil w.stil w.stil no n nno no ono zw w.stil ono 8 17 11 -2 3 1 2 -2 13 5 SITTl van Jui bijeen k< zegd da niet zal bedrijvf nemings kabinet spraak wetsvon Voort: de „org; voor h< over eei valsemr national ren gev den val dit in h -3 0 -12 0 0 o 5 2 0.1 0 0 59 0.2 3 0 r 10 19 9 -2 14 -3 12 -2 -3 7 -8 J»3 c o J o 0,1 o o o o o 0,1 1 o 9 0.1 9 0 0 0 0,1 9 0 0 0 Dit staat in het gezamenlijk Neder- lands-Roemeens communque dat zater dagmorgen is uitgegeven aan het einde van het officiële bezoek van de Roe meense ministei van buitenlandse zaken en zijn echtgenote van 11 tot 14 februari aan Nederland. De Roemeense minister is zaterdagmorgen naar Boekarest terug gekeerd. HILVERSUM (ANP). „Wanneer Aruba onafhankelijk wordt, dan be tekent dat, dat de Nederlandse ont wikkelingshulp als feit wegvalt.” Mi nister De Gaay Fortman van Neder- lands-Antilliaanse zaken heeft dat gisteravond gezegd in een televisie uitzending van de NOS-actualiteiten- rubriek Panoramiek. De minister be streed uitspraken, als zou Aruba in het verleden te weinig hebben gepro fiteerd van die hulp. De cijfers wij zen anders uit, aldus de bewindsman. 1. be«'. geh. bew. geh. bew. onbew. geh. bew. onbew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. motr. 1. bew. h. bew. onbew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. z. bew. geh. bew. onbew. z. bew. v.and. z. bew. Binnen de Nederlandse tuinderswereld circuleren al geruime tijd geruchten als zouden per 1 oktober van dit jaar de aardgasprijzen worden opgetrokken van 10 tot 15 cent per kubieke meter. Sinds 1 oktober 1975 werden in het kader van steunmaatregelen aan de in grote moei lijkheden geraakte tuinbouw de aardga sprijzen door het kabinet bevroren voor een jaar op 10 cent per kubieke meter. Wel werd daarbij gezegd, dat de aardga- sprijs ook voor d tuinbouw opgetrok ken moet worden tot het peil van de olieprijzen, doch dat deze optrekking geleidelijk aan zou gebeuren. daaruit af dat de MPLA oereid is met Zuid-Afrika tot een modus vivendi te komen. Zaterdag is in Eindhoven een beddefa- briekje door brand verwoest. Ook de daaraan grenzende woning van de eige naar brandde uit. De schade loopt in de tonnen. W««rr tn blfMion- «n buitenland Door op een in Den Haag geparkeerde auto een „namaakbékeuring” te plakken heeft een tot nu toe onbekend gebleven persoon zijn eigen zak willen spekken. Op het briefje stond de opdracht binnen tien dagen een bedrag van 141,50 over te maken op een girorekening. Dit om strafvervolging te voorkomen wegens twee gepleegde feiten. De „Justitie-imi- tator” had daar tevens keurig twee wet sartikelen bijgezet. Deze bleken later echter niet te bestaan. Ondanks enige schrik was de eigenaar van de auto, niet bereid zomaar van zijn geld af te raken. Nadat hij zich met de Haagse politie in verbinding had gesteld werd hem duide lijk dat van een officiële bekeuring geen sprake was. De Haagse politie zal een onderzoek instellen naar de „slimme po- st-rekeninghouder”. SAIG I stroepei hebben van he tijdens een rot gedood, dag bek voerder dingen dienst nadere ziekenhuis ver- Zu Amsterdam De Blit Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Geneve Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Londen Luxemburg geh. bew. onbew. geh. bew. 1. bew. ijzel z. bew. mist z. bew. motregen geh. bew. regen geh. bew. Nu al anderhalve week lang zijn zes leden van het jongerencentrum de Pijp in de Rotterdamse Afrikaandersbuurt in hongerstaking uit protest tegen het ge meentelijk beleid tegen hun werk. Ge sprekken tussen het gemeentebestuur en de Pijp hebben totnogtoe niets opgele verd. Het twistpunt is de financiering van het door het drinkwaterbedrijf in gebruik was. Het gemeentebestuur wil het pand niet verhuren, omdat het de cember vorig jaar door de jongeren gekraakt zou zijn, terwijl de laatsten zeggen met toestemming van gemeente- instanties het gebouw als clubhuis inge richt hebben. c 4S <i 1 o i i o 1 1 Zon op 7.53 uur onder 17.56 uur Maan op 20.53 uur onder 8.11 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 4.47 uur en 16.58 uur Laagwater 0.32 uur en 12.55 uur Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Stockholm Wenen Zurich zij de door Zuidafrikaanse militairen bezette ongeveer vijftig kilometer brede grensstrook in Angola onmiddellijk zal ontruimen als de MPLA zich bereid verklaart de bescherming van de bij Calucque in aanbouw zijnde krachtin- stallaties op zich te nemen en de voort zetting van de werkzaamheden garan deert. Als het de Antilliaanse regering uitkomt, gaat minister De Gaay Fort man van 5 tot 17 maart naar de Antillen, zo vertelde hij nog. Tijdens de gesprekken daar zal de staatkun dige verhouding binnen de Antillen ter sprake komen. Verder zal het hoofdzakelijk gaan over vragen van ontwikkelingshulp aldus de bewinds man. De Antilliaanse regering heeft de bezoeken van MEP-delegaties aan landen in Zuid-Amerika (Venezuela, Columbia, Costa Rica en Panama) niet in dank afgenomen, zo vertelde de gevolmachtigd minister van de Politieke waarnemers in Kaapstad zeggen dat de Zuidafrikaanse regering langs diplomatieke weg en vermoedelijk door bemiddeling van Mozambique dc de slotcommuniqué wordt ruime aan dacht besteed aan de betrekkingen tus sen beide landen. De beide bewindslie den die constateren dat de relaties goed zijn, constateren verder dat ze nog meer kunnen worden uitgebreid. Tussen de MPLA-troepen en de Zuid- afrikanen in Zuidelijk Angola lag giste ren nog een niemandsland van ongeveer 150 km breed. Volgens onbevestigde be richten zouden de grotendeels uit Cuba nen bestaande MPLA-stoottroepen hun opmars hebben vertraagd. Daarvoor worden twei argumenten aangevoerd. Het kan zijn dat de MPLA haar troepen pas op de plaats laat maken om in het zicht van mogelijke onderhandelingen met Zuid-Afrika een confrontatie te vermijden. Een andere reden kan echter zijn dat de MPLA een dergelijke con frontatie nog niet aandurft zolang de aanvoerlijnen voor haar de laatste we ken snel opgerukte troepenmacht nog niet zijn georganiseerd. Van de troepen van Unita, die thans overal door die van de MPLA zijn verslagen, is weinig meer te merken. Op bevel van hun leider, Jonas Savimbi, onthouden ze zich van contact met de MPLA-legers en zijn ze in de rimboe verdwenen om vandaar een guerrilla te beginnen. Al een aantal jaren kunnen boeren n tuinders voor nieuwbouw, en modernise ring van bedrijven in aanmerking ko men voor een rentesubsidie. Dit houdt in, dat voor het aantrekken van vreemd kapitaal van een bank door boer en tuinder niet meer dan vier percent rente behoeft te worden betaald. De hogere rente wordt door het ministerie van Landbouw gesubsidieerd. DEN HAAG (ANP). De Roemeense minister van Buitenlandse Zaken, Geor ge Macovescu, heeft zijn ambtgenoot, mr. Max van der Stoel uitgenodigd voor een bezoek aan Roemenië. Minister Van der Stoel heeft de uitnodiging met ge noegen aanvaard. De juiste datum moet nog worden vastgesteld. Dë bezoeken van de MEP-delegatie aan het bureau van de Socialististi- sche Internationale in Londen en aan de Dekolonisatiecommissie van de Verenigde Naties in New York heb ben volgens Maduro nog minder op geleverd dan wat minister De Gaay Fortman er al van had gezegd: „De heren zijn nog steeds aan het anti chambreren”, zei Maduro. 'Minister De Gaay Fortman had gezegd, dat het verzoek om onafhankelijkheid van de Antillen in het gunstigste regering zal erkennen lijkt steeds reëler te worden nu de ene na de andere Afrikaanse -taat zich achter de regering in Loeanda opstelt. Van de 44 lidstaten van de organisatie voor Afrikaanse een heid (OAL) zijn er tot dusver 36 tot erkenning van het MPLA-bewind over gegaan. Zambia scheen gisteren overstag te gaan. President Kaoenda verklaarde op een bijeenkomst van de regerende Vere nigde Onafhankelijkheidspartij erken ning van de MPLA als de wettige rege ring van Angola ernstig te overwegen. Wij laten ons echter niet dwingen tot het nemen van beslissingen die tegen onze beginselen indruisen, zei hij- Zam bia is een van de landen die tot dusver krachtig voorstander waren van een re gering van nationale eenheid in Angola. Met de val van de Angolese stad Loeso, die gisteren door MPLA-troepen werd ingenomen, beheerst deze bevrij dingsbeweging thans voor honderd per cent de Benguela-spoorweg, die Zacre en Zambia met de Atlantische kust ver bindt. Volgens een in Loeanda uitgegeven communiqué werd Loeso na een langdu rig beleg op troepen van de Unita vero verd. Voorts vielen in handen van de MPLA-strijdmacht de plaatsen Boeela, aan de grens met Zacre, en Coeimba, bij de stad San Salvador. In Zuid-Afrika is in het weekeinde de hoop gegroeid dat de dreigende situatie in het Angolese grensgebied enigszins kan worden verbeterd en dat een gewa pende confrontatie tussen de strijd krachten vaa de MPLA en van Zuid- Afrika kan worden vermeden- In het grensgebied zijn Zuidafrikaanse militai ren gelegerd om de voor Zuid-Afrika belangrijke waterkrachtcentrales te be schermen. Er zijn aanwijzingen dat zo wel Zuid-Afrika als de MPLA-regering voelhorens hebben uitgestoken om met elkaar tot een regeling te komen. De re georgan Saigon vorig j eerder plattela: noemde politiek. Lande merkte de Kan kabinet nog ge< heer V< omdat bij de l op de niet het te verki nen aai worden, de was april”. Volge PPR. i kabinet trachtei het kab -2 -2 -3 -5 z ■■■->■< BEDUM. Zaterdag hebben de 18- jarige P .L. Dis en de 19-jarige J. J. van Dijken uit Bedum in hun woonplaats het leven verloren. De jongens slipten met een huurauto en kwamen tegen een boom tot stilstand. Zij waren op slag dood- Twee andere inzittenden werden ernstig gewond. De 64-jarige J. van Dalen uit Breda is in de nacht van vrijdag op zaterdag in Teteringen om het leven gekomen. Hij reed mee in een auto waarvan de bestuurder in een bocht naar links rechtdoor reed. De auto botste tegen een lantaarnpaal en twee bomen. De be stuurder werd gewond. De 28-jarige mevrouw M. J. Raats- Goossens is in de nacht van zaterdag op zondag in haar woonplaats Hoogerheide (gemeente Woensdrecht) omgekomen. Zij zat in een auto, die door haar man werd bestuurd. Deze botste tegen een boom. Gisteren is de drie-jarige Remco Bart Schuttert uit het Drentse Coevorden in zijn woonplaats verongelukt. Het jonge tje liep aan de hand van zijn grootmoe der te wandelen toen hij aan de over kant voor een kerk de auto van zijn vader zag. Hij rukte zich los en stak de straat over en liep onder een auto. Het kind overleed ter plaatse. Eveneens gisteren is de 22-jarige A. P. R. Bakker uit Friescheloo in het Gro ningse Veendam om het leven gekomen- De man haalde met hoge snelheid in een bocht in. Toen hij een tegeligger zag naderen week hij uit naar rechts; zijn wagen sloeg om. Hij werd met ernstig schedelletsel naar een voerd waar hij later is bezweken. De 18-jarige Leo van Stiphout uit Helmond heeft gisteren in zijn woon plaats- het leven- verloren. De jongeman fietste op een dijk. Hij werd van achte ren door een personenauto aangereden. De plannen tot afschaffing van deze rentesubsidie zullen een grote klap bete kenen voor boer en tuinder. Als de plannen tot afschaffing van die rente subsidies inderdaad door zullen gaan, vrezen boeren en tuinders een grote ongelijkheid binnen dezelfde bedrijfstak. Boeren en tuinders, die nu besluiten hun bedrijven uit te breiden, zullen binnen kort dan het volle pond aan rente moe ten betalen, terwijl anderen juist hun bedrijven hebben gemoderniseerd met in feite goedkoop geld. Volgens niet bevestigde berichten zou minister Van der Stee de hoofdinge- nieurs-directeur een zeer vertrouwelijke brief hebben geschreven, waarin hij hen opdracht zou hebben gegeven geen aan vragen om rentesubsidies meer te hono reren. Bovendien zou in die brief wor den geadviseerd het voornemen van de minister niet openbaat' te maken, omdat anders een stormloop op de rentesubsi- dieregeling wordt verwacht. De rente subsidies die reeds zijn verstrekt, zullen onaangetast blijven, dat wil zeggen, dat over reeds aangegane leningen de rente subsidie zal worden betaald zolang de lening loopt. u ono nno no no ono ono no no ono ono w.stil nw n no nno ono no ono zw ozo no Vooruitzichten voor woensdag, opgesteld door het KNMI: Droog en vrtf zonnig. ’s Nachts lichte, plaatseljjk matige vorst, temperaturen in de moddag enkele graden boven nul. Aantal uren zon 0 tot 9, minimum temperatu ren omstreeks -4 graden, maximum tempera turen omstreeks 4-3 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 95 percent, kans op een geheel droog etmaal 90 percent. WEERRAPPORTRN Zuid-Afrika. zou ook bereid zijn de MPLA-regering de jure te erkennen. Met belangstelling is in dit verband in Kaapstad kennis genomen van een ver klaring van MPLA-minister van buiten landse zaken Jose Eduardo Dos Santos. Deze heeft in een interview met hei Franse dagblad Le Monde gezegd dat Zuid-Afrika zijn belangen in Angola zou kunnen beschermen door de MPLA-re gering te erkennen. Waarnemers leiden De tuinders vrezen, dat een drastische verhoging van de aardgasprijzen voor vele bedrijven funest zal blijken te zijn. Vanaf oktober 1975 hebben zij rekening gehouden met het optrekken van deze aardgasprijzen tot 12 cent per kubieke meter. Over de verhoging van de aard- gasprijs zal eerst nog moeten worden onderhandeld met het ministerie van Economische Zaken. De aardgasleveran ciers zullen eerst met prijsvoorstellen moeten komen. De tuinders vrezen nu, dat de gasleveranciers een stijging van 10 tot 15 cent per kubieke meter hard zullen weten te maken bij de onderhan delingen op Economische Zaken. De landbouworganisaties zijn de afge lopen weken ook geconfronteerd met deze geruchten, doch zij deelden mee nog geen enkele aanwijzing te hebben dat de aardgasprijs inderdaad zo sterk zou stijgen- Over de rentesubsidies wordt gezegd, dat deze zaak inderdaad wel op de tocht staat en dat men niet vreemd zal opkijken over een plan tot bijbuiging van het systeem van deze rentesubsidies op lange termijn. Van een plan tot het op korte termijn afschaffen van de i 12 -5 3 1 DINSDAG 17 FEBRUARI 1976 Zon- en maanstanden naar zich toe. In Egmond werd een zeeviswedstrijd gehouden, waarvoor gro te belangstelling bestond. Bijzondere aandacht wordt besteed aan de gevolgen van de Conferentie voor Europese Veiligheid en Samenwer king. Beide ministers STELLEN dat de akkoorden van Helsin ki verder moeten worden uitgewerkt. Een werkelijke en duurzame vrede in Europa hangt ten nauwste samen met doeltreffende maatregelen op het gebied van de ontwapening. De twee landen spreken zich ook duidelijk uit voor een stopzetting van de wapenwedloop en voor een algemene en volledige ontwa pening onder een nauwgezette en doel treffende internationale cotrole. Het strand lokte het afgelopen wee keinde weer grote hoeveelheden mnsn In de haven van Lemmer is gisteren een pelikaan gesignaleerd. Deze zeldza me vogels broeden onder andere in Roe menië. Soms zwermen ze in westelijke richting uit naar Zweden, Duitsland en Spanje. Men neemt aan dat de pelikaan één van de zwermende vogels is. President Walter Scheel van de Bondsrepubliek Duitsland heeft 3 okto ber van dit jaar definitief aangewezen als dag van de Kamerverkiezingen in de Bondsrepubliek. 1 N. k 1

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 2