Moertala Mohammed gedood bij mislukte staatsgreep Wraakacties IRA duren voort Treinongeluk Zwitserland doodgeschoten Rebellie in Zuid-Vietnam neergeslagen Gevecht tussen Algerijnen en Marokkanen in Sahara Voormalige Lockheed-medewerker Hauser: 16 miljoen dollar omgekocht Iran verlaagt prijs ruwe olie „Westduitse CSU met Vrouwen in Belfast in J ife «Br w ES vaneen bloeiende plant IR i M1 EM1LE MEIJER BRUISEND 55 KOM, KOM door mco scheepmaker „Groenevelt gaat bedrijven niet regeren” - V t 111» MAANDAG 1 6 FEBRUARI 1976 BINNEN- EN BUITENLAND 3 TENNECO I 8: het overlijden in een Britse gevan genis van de Ierse republikeinse guerrillastrijder Frank Stagg die 61 dagen in hongerstaking is geweest. aan eren dza- Roe- lijke 1 en taan gen jest sluk zijn een De n de ?ruc ierde kken even eken, nnen over t om ;gens •imi- wet- later enige niet aken, ie in uide- geen een PO- ing 1|P LAGOS (AFP, Reuter)). De nieuwe president van Nigeria, ge neraal Oloesegoen Obasanjo, heeft verklaard dat hij „tegen zijn per soonlijke wil” als staatshoofd was aangewezen, maar dat „deze eer had aanvaard in het belang van het land en ter nagedachtenis aan de vermoorde president Moertala Mo hammed”. MINISTER VAN AGT: BELFAST (Reuter)Drie voru- wen zijn gisteravond laat doodge schoten toen onbekenden een huis in west-Belfast binnendrongen en met hun automatische wapens be gonnen te schieten. De politie die dit vandaag bekendmaakte, liet we ten dat twee mannen en een vrouw bij deze schietpartij zwaar gewono zijn geraakt, nadere bijzonderheden ontbreken nog. Het was het ergste incident in vier dagen van bom aanslagen en straatgevechten na 11 WW MOERTALE MOHAMMEED 3 ADVERTENTIE de ikto- ezen n de efa- de :ige- i de i is in Hij de nks een be- its- op dde Zij erd In zijn eerste, via de radio uitgezon den, boodschap tot de natie, beloofde hij plechtig het land te zullen leiden op de geniet oma veel langer. Verras haar eens via een Fleurop-bloemist. lart in ge- oe- er- zijn de Het 18- zan ats ten »en lag len zes Pijp t in ge- Ge- r en ele- ring E in wil de sren sten nte- nge- uit on- nan ite- ■n. P. ro- aen- een zag zijn stig 'er- SAIGON (AFP, UPI) Veiligheid stroepen van de Zuidvietnamese regering hebben afgelopen vrijdag twee rebellen van het leger van het vorige bewind tijdens een nachtelijk vuurgevecht bij een rooms-katholieke kerk in Saigon gedood, zo hebben de autoriteiten zater dag bekendgemaakt. Volgens een woord voerder hadden de opstandelingen bin dingen met de amerikaanse inlichtinge- dienst CIA. Hierover werden echter geen nadere bijzonderheden verstrekt. RABAT (Reuter). Het Marokkaanse garnizoen in de oase Amgala in de westelijke Sahara heeft zaterdag zware verliezen geleden bij een treffen met Algerijnse strijdkrachten, zo heeft ko- Bij een botsing tussen twee treinen op een bergspoor in Zwitserland zijn zater dag zes mensen om het leven gekomen 'en zeker 40 gewond geraakt. Een van de treinen was .door en onveilig signaal gereden. Het ongeluk deed zich voor op het bergspoor van Yverdon aan het meer van Neuchatel naar Sainte-Croix in de Jura. De treinen kwamen uit tegengestelde richting. De reddingswerk zaamheden werden bemoeilijkt doordat een reddingsvoertuig op de smalle berg weg naar de plaats van het ongeluk defect raakte en het verkeer blokkeerde. firma politici en officiële functionarissen in tien Amerikaans» staten van geldbe dragen voorzien. De firma heeft de ver' klaringen zaterdag bekendgemaakt in een verklaring aan de commissie van veiligheid en handel. Hauser verwachtte vandaag naar Was hington te zullen gaan, omdat hij gelooft spoedig door die subcommissie te zullen worden opgeroepen. Hij beschreef zich zelf als een „onvrijwillige getuige” die nooit verklaringen zou hebben afgelegd als hij niet door de justitie was bevolen dit te doen. .De genoemde Westduitse politieke par tij was de Christen-Sociale Unie (zuster partij van de CDU), die in het begin der jaren ’60 betrokken was geweest bij de aanschaf van 1.000 jagers van het type F-104 (Starfighter), zei Hauser Het geld was echter niet rechtstreeks betaald aan de leider van die partij, de toenmalige minister van Defensie Franz Josef Strauss, zoals eerder was meegedeeld. Hauser zei al lang bevriend te zijn met Strauss, die ervoor gezorgd had dat Twee weken geleden is er ook tussen Marokkaanse en Algerijnse troepen ge vochten om de oase. De Algerijnen en de partizanen van Polisario werden toen door de Marokkanen verdreven, waarbij de Marokkanen volgens eigen zeggen 200 Algerijnen deden sneuvelen en er 109 gevangen nam. Volgens de Algerijnse lezing van dat incident begeleidden de Algerijnse soldaten een voedselkonvooi en was men op een Marokkaanse troe penmacht van 4.000 man gestoten. Vol gens Algerije werden er 400 Marokka nen gedood. Algerije steunt Polisario, dat voor on afhankelijkheid van het voormalige Spaanse gebied is. Spanje heeft het ge bied aan Marokko en Mauretanië gege ven. Koning Hassan geeft Boumedienne in overweging te kiezen tussen een openlij ke oorlogsverklaring en een internatio naal gegarandeerde vrede in west-Saha- ra. Hij herinnert de Algerijnse president aan een belofte die hij de afgelopen zomer deed, namelijk dat de Marokka nen in west-Sahara nooit door Algerijn se troepen of met Algerijns materieel zouden worden bevochten- TEHERAN (Reuter). Iran heeft be sloten de prijs van ruwe olie met 9,3 dollarcent tot 11,40 dollar per vat te verlagen- Dit heeft een woordvoerder van de nationale Iraanse oliemaatschap pij gisteren meegedeeld. De New York Times die de prijsverla ging zaterdag al voorspeld had, schreef dat de oliemaatschappij daarmee wilde proberen een deel van de kort geleden verlogen gegane markt te heroveren. hij in 1961 zijn betrekking bij Lockheed kreeg. Een senaats-subcommissie heeft giste ren documenten gepubliceerd waaruit blijkt dat de vliegtuigfabriek Lockheed een rechtse Japanse politicus de verkoop van haar vliegtuigen in Japan en Zuid- Korea moest bevorderen. Alle kwitanties en documenten over beweerde betalin gen in Japan zijn bij het 239 pagina’s tellende document gevoegd. De leiders van de opstand, de rooms katholieke priester Nguyen Quang Minh en ex-parachutist majoor Nguyen Ngoc Tiep, en een aantal volgelingen zijn vrijdagmorgen na het gevecht gevangen genomen, aldus de Woordvoerder. Een officier van het Zuidvietnamese leger was bij de strijd omgekomen en een soldaat gewond. Voorts werd meegedeeld dat de groep, de „organisatie van het volk en het leger voor het nationale herstel”, beschikte over een radiozender en apparatuur voor valsemunterij. De gouverneur van de nationale bank van Vietnam heeft giste ren gewaarschuwd dat grote hoeveelhe den vals geld in omloop zijn. Hij deed dit in het officiële blad „Giai Phong”. De rebellie van vrijdag was het eerste georganiseerde en gewapende verzet in Saigon sinds de nieuwe regering in april vorig jaar de stad overnam. Wel is eerder sprake geweest van verzet op het platteland. De regeringswoordvoerder noemde de opstand „De belangrijkste politieke misdaad sinds bevrijdingsdag”. ning Hassan van Marokko gisteren verklaard in een boodschap aan presi dent Boumedienne van Algerije. De Al gerijnse eenheid was uitgerust met zwa re wapens, aldus de koning. Ik heb toch maar getekend, want ik herinnerde me twee dingen. Ten eerste een verhaal van AR-fractieleider Aan- tjes in „Machiavelli”: Doordat een Ka merlid op de wc zat, hoorde hij het belletje voor een stemming niet, met het gevolg dat iets met één stem verschil werd aangenomen. „Dat scheelde 20 mil joen gulden”, zei Aantjes anekdotisch. Het ontbreken van een belletje op de wc kostte derhalve Emile Meijer (bij wijze van spreken) zijn budget voor 333 jaar. Het tweede ding dat ik mij herinner de, was dat de Tsjechische, internatio naal vermaarde hartspecialist dr. Peles- ka vanwege zijn Dubcek-sympathieën uit zijn door hem zelf opgerichte insti tuut werd gezet en vervolgens directeur van een ander bureau werd gemaakt, met als bijkomstige bijzonderheid dat hem verboden werd dit bureau ooit te betreden. Emile Meijer werd niet alleen geschorst door het ministerie, maar hem werd ook verboden zijn „eigen” Van Gogh Museum te betreden. Zelfs al zou hij een toegangsbiljet willen kopen, dan nog mag hij er niet in. Ik denk dan: Kom, kom en ik heb mijn handteke ning gezet. Harry Mulisch heeft ook getekend, zei Mischa de Vreede, die zich dit voorval nog herinnerde. En Carmiggelt ook. Carmiggelt beschouw ik in zo’n geval als een vrijbrief, een beter alibi kun je moeilijk aanvoeren. Maar tochIk weet dat Meijer voor de nevenactivitei ten van het Van Gogh Museum het belachelijk lage bedrag van 60.000 gul den per jaar toegewezen heeft gekregen, zei ik, en ik teken van harte als hij dit budget met niet meer dan het drie- of viervoudige heeft overschreden. Maar stel dat hij ter opsiering van sijn mu seum, en weliswaar niet ten eigen bate maar om zichzelf de naam te bezorgen van de actieve, vindingrijke, bruisende, neo-sandbergiaanse museumdirecteur, zijn krappe budget met het tienvoudige heeft overschreden, dan vind ik dat CRM gelijk heeft en dat hij „zijn hand overspeeld heeft”, zoals dat in kaart- kringen waarschijnlijk heet. Exacte cijfers kon Mischa de Vreede ook niet geven, maar ze nam aan dat Emile Meijer de prijzenswaardige activi teiten ongeveer als volgt gefinancierd had: eerst de extra tentoonstelling in huis halen, en dan, als het al t» laat was om de zaak terug te draaien, de reke ning naar het ministerie sturen, dit alles onder het motto dat hij een goede zaak diende. En dat laatste is natuurlijk waar, want als het Van Gogh Museum het alleen van Vincent van Gogh moest hebben, zou het een museum uitsluitend voor buitenlanders worden. Die zonne bloemen zijn natuurlijk prachtig-mooi, maar als je ze één keer ge»en hebt, hoef je de eerste vijf jaar niet meer In januari 1969 was met Kodama een overeenkomst gesloten, waarna deze vol gens functionarissen van Lockheed meer dan zeven miljoen dollar van de maat schappij heeft ontvangen. Het ging om de verkoop van de L-1011 Tristar onder meer aan Zuid-Korea. Kodama zou 3,3 miljoen dollar krijgen wanneer de Kore aanse luchtvaartmaatschappij de Tristar zou aanschaffen of huren van ofwel Lockheed of de Japanse luchtvaartmaat schappij All Nippon. Voor elk geleverd vliegtuig zou Koda ma 120.000 dollar ontvangen, van het zevende tot het vijftiende. Daarna zou hij voor elk vliegtuig 60.000 dollar krij gen. De documenten zijn vrijdag vrijgege ven op verzoek van Japanse autoritieten en journalisten. Het Amerikaanse weekblad „Newswwk” heeft drie namen toege voegd aan de lijst van landen waar mensen steekpenningen van Lockheed zouden hebben aangenomen: Zuid-Afri ka, Nigeria en Griekenland. Fleurop Interflora garandeert uw bestelling. Koninginnegracht 135, Den Haag, wijze die zijn voorganger volgde. „Alles zal verder gaan zoals in het verleden. De tragische gebeurtenissen kunnen slechts aanzetten tot meer toewijding óm het land te verheffen en vooruitgang te boeken”. z De president dankte! de strijdkrachten en de politie die een terugkeer naar het 'normale leven mogelijk maakten. Hij vroeg hen hun waakzaamheid niet te verminderen. Generaal Obasanjo noemde zijn voor ganger „een van de beste zonen van Nigeria” die het land een „uniek gevoel voor plicht” had gegeven. President Mohammed, zijn chauffeur, en zijn adjudant werden gedood toen zij op weg waren naar het bureau van het staatshoofd tijdens een mislukte poging op vrijdagochtend van luitenant-kolonel Dimka tot machtsovername. De opperste militaire raad die een onderzoek naar de gebeurtenissen instelt, heeft al tal van arrestaties verricht. een stuk menselijkheid tegenover de overwonnen bevolking van Biafra w'' betracht. Obasanjo werd chef van de mili taire staatsgreep van 29 juli 1975 die de val betekende van de regering van Ya- koeboe Gowon en die Mohammed aan de macht bracht. De Nigeriaanse politie heeft gisteren verklaard dat de leider van de mislukte coup, luitenant-kolonel Dimka, gezocht wordt. Eerder werd aangenomen dat Dimka gearresteerd was. De politie deel de mee dat het voor ieder „een beledi ging” zou zijn Dimka verborgen te hou den. Het huis van Dimka in Ikoyi wordt bewaakt door troepen met tanks. Gisterochtend werd in de Nigeriaanse hoofdstad bericht ontvangen dat er in de noordelijke stad Kano, de geboorteplaats van de vermoorde president, ongeregeld heden waren uitgebroken. Maar inwo ners van Kono meldden dat daarvan niets bekend was. De schrijfster Mischa de Vreede belde me gisteren op om te vragen of ik mijn handtekening wilde zetten onder een „Red Emile Meijer”-actie ten behoeve van de geschorste directeur van het Van Gogh Museum, die zijn -budget zover heeft overschreden, dat het ministerie van CRM zijn geduld verloor en hem voorlopig op non-actief zette. Je eerste reactie is in zo’n geval: ik teken. Hier dreigt immers een individu verpletterd te woren door de bulldozer van d« autoriteit, en dan heeft het individu gelijk en de bulldozer ongelijk. Althans, zo voel je dat instinctief, als je zelf een individu en geen bulldozer bent. Toch aarzelde ik in dit geval. Ik ken Emile Meijer alleen van zien voorbijko men, maar ik heb hem in het verleden wed eens in de krant te kakken gezet nadat Harry Mulisch met stentorstem tegen hem gezegd had: „Mijnheer. Wilt u deze ruimte onmiddellijk verlaten”. Mulisch wist niet dat hij dit tegen de directeur van het Van Gogh Museum zei, in het Van Gogh Museum zelf. Wat was het geval? Mikis Theodorakis, de Griekse componist-politicus, hield in een der zalen van het Van Gogh Museum zijn boek ten doop met een inleiding waarin hij ook wat politieke inzichten ontvouwde, en terwijl hij sprak was Emile Meijer hinderlijk Iruk bezig te praten, en ook zei hij, als ik mij goed herinner, zoiets als: „Stel je voor dat Toon Hermans in het buitenland over zijn politieke inzichten ging staan bab belen”. Dat verveelde Mulisch wia is die vent, dacht hij, en hij „beval” hem het museum te verlaten, als voorloper dus van het ministerie van CRM Nieuwe president van Nigeria zal koers voorganger volgen Britse militairen hebben gisteren in Belfast een man gedood en twee ge wond, aldus legerwoordvoerders. De Britten hadden het vuur geopend op het voertuig van de slachtoffers, die in een protestantse wijk op voorbijgangers schoten. Volgens de woordvoerders was de auto in een ander, katholiek deel van de stad, gestolen. Voorts is in Belfast een legerkamp met mortiergranaten beschoten. Er vie len geen slachtoffers. Het was de tweede maal dat het kamp het doelwit was van een aanslag. Anderzijds is in de Britse hoofdstad Londen zaterdagnacht opnieuw een bom ontdekt, de derde sinds de dood van de IRA-hongerstaker Frank Stagg. Even eerder was een bom ontploft in een vlak in de buurt van de ontplofte bom gele gen gebouw. Bij deze explosie, de eerste in Londen in bijna vier maanden, werd niemand gewond. Vrijdagavond was een bom gevonden in het metrostation Oxford Circus. Vol gens de politie waren er honderden slachtoffers gevallen als de bom was afgegaan. Bij een ontploffing in de Victoria Sporting Club, een bekend casino in het Londense Westend, zijn zaterdagavond twee mensen gewond. De ontploffing werd hoogst waarschijnlijk door een bom veroorzaakt. Een Noordierse guerrilla-groep heeft zaterdag „onbeperkte wraakacties” in Engeland aangekondigd voor Frank Stagg. De groep „Irish Volunteer Force” zegt te hebben gebroken met het gehei me Ierse republikeinse leger (IRA) en verantwoordelijk te zijn voor het plaat sen van de bom van 10 kilo vrijdag op het Oxford Circus-station. Woordvoer ders voor de Irish Volunteer Force heb ben Britse zondagsbladen opgebeld en gezegd „vanaf nu zullen alle spoorweg stations en luchthavens doelen zijn." Het nieuwe staatshoofd verzekerde dat de schuldigen snel zouden worden over gedragen aan de militaire justitie. Hij riep de Nigerianen op niet het recht in eigen hand te nemen en vertrouwen in de justitie te stellen die de samenzweer ders zwaar zal straffen. De nieuwe president is chef-staf van de strijdkrachten gewst. Hij was al d tweede man in de. hiërarchie van de bedrijven door manipulaties met onder nemingsraden zolang de KVP nog in het kabinet zit. De minister deed deze uit spraak tijdens een discussie over het wetsvoorstel op de ondernemingsraden. Landelijk KVP-voorzitter W. Vergeer merkte op dat alle partijen in de Twee de Kamer voorzichtig met het huidige kabinet moeten omspringen, zolang er nog geen alternatief gevonden is. De heer Vergeer kwam tot deze uitspraak omdat zijn partij verwten wordt dat zij bij de behandeling van het wetsontwerp »P de ondernemingsraden, het kabinet niet heeft laten vallen. „Het is niet meer te verkopen bij de kiezers politieke figu ren aan de top het niet eens kunnen worden. Voor de ARP slaat het uur van de waarheid in de CDA-zaak op 15 april”. Volgens de heer Vergeer moet de PPR. indien zij wil breken met het kabinet, dijt openlijk doen en geen breuk trachten te forceren door een bom onder het kabinet te leggen. De Amerikaanse oliemaatschappij Tenneco heeft bekend aan individuele parsonen in 24 verschillende landen be talingen te hebben gedaan. Ook heeft de Tenneco heeft over een periode van vijf jaar ongeveer 12 miljoen dollar betaald aan buitenlandse advocaten, ad viseurs, raadgevers en agenten in ver band met bepaalde transacties. De 24 landen waarin dit zou hebben plaatsge vonden werden niet met name genoemd. Aan een buitenlandse regeringsfuncti onaris werd 10.000 dollar en aan bepaal de buitenlandse militaire autoriteiten 500.000 dollar aan steekpenningen be taald. Laatstgenoemd bedrag was voor het kopen van bescherming van haar activiteiten. Familieleden van een aantal rege ringsfunctionarissen hebben om erbij te helpen dat de Amerikaanse oliemaat schappij Occidental Petroleum in 1971 een contract verwierf om in Venezuela te mogen werken, van Occidental geld ontvangen. Dit werd het afgelopen wee keinde m kranten in Caracas onthuld. Er zou volgens de pers een onderzoek naar worden ingesteld. PHOENIX (AP, Reuter) Lockheed heeft aan een Westduitse politieke partij 16 miljoen dollar en aan personen in Griekenland 500.000 dollar betaald in verband met de verkoop van jagers. Dit heeft de voormalige Lockheed-medewer ker Ernest F. Hauser gezegd in een vraaggesprek met het blad „Sunday Ari zona Republic”. Dit bedrag kwam nog bij de 22 mil joen dollar, die zoals al door de maat schappij was. bekendgemaakt, sinds 1970 al aan politieke partijen en hoge functi onarissen in andere landen was betaald Hauser, nu 55 jaar, was tot 1964 toen hij een hartaanval kreeg hoofd van de afdeling douane-betrekkingen voor Lockheed. Hij is thans een zelfstandige zakenman in vliegtuigonderdelen. Volgens hem zouden de betalingen aan West-Duitsland en Griekenland mis schien al morgen ter sprake komen in de subcommissie van de senaat die de handel en wandel van multinationale Amerikaanse ondernemingen nagaat. strijdkrachte en zetelde naast generaal Mohammed in de opperste militaire raad, het leidende orgaan van de repu bliek. Obasanjo, die zaterdag tot opvolger van de vermoorde president werd be noemd, is afkomstig uit het westen van Nigeria de meerderheid van Nigeriaan se officieren stamt uit het noorden en midden van het land). Hij staat bekend als een gematigd en bekwaam leider. Zijn divisie, de derde mariniersdivisie, bracht in januari 1970 de genadeslag toe aan het Biafraanse verzet waarbij echter 4 SITTARD (ANP)- Minister Van Agt van Justitie heeft zaterdag tijdens een bijeenkomst van de KVP-Limburg ge- ïegd dat vakbondsleider Arie Groenevelt niet zal toekomen aan het regeren van V j: S-" ■fa

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3