VERGUNNINGENSTELSEL VOOR HELE EEG REDEN VOOR WIJZIGING VAN WISSELKOERSEN Hemspoortunnel Bouwdok voor British Enkalon Duisenberg bepleit maatregelen op Europees niveau 1 een miljoen gulden aan prijzen CNV is tegen melkpoeder in veevoeder Geen minimumprijzen voor Europees staal „SLANG’’-LANDEN: GEEN Een op zes niet tevreden over georganiseerde reis Chili kan binnen vijf jaar olie exporteren in rode cijfers K SABENA* Exportgroei kleiner dan invoerstijging Beladingsgraad KLM in januari hoger Apothekersassistenten 7 pet prijscompensatie 15 ECONOMIE D INSDAG FEBRUARI 197 6 17 4 Chaos Go Belgian. Go Sabena. iJt W t 2 Egypte BRUSSEL (ANP) De Nederlandse regering is zeer bezorgd over de maatregelen, die enige EEG-landen onlangs genomen hebben inzake ex- port-kredietverzekering en -financiering. Ze maakt zich speciaal zorgen over de concurrentievervalsing die hieruit voor de ondernemingen in de EEG voortvloeit. Minister van Financiën Duisenberg heeft daarom giste ren in Brussel een krachtig pleidooi gehouden voor het op Europees ni veau regelen van deze zaak. Geen maximumprijs 8601 Aardappeluitvoer naar Engeland nu aan banden ADVERTENTIE (Van onze redactie economie) ADVERTENTIE I'- ek itenJ UTRECHT (ANP). De organisaties van apothekers-assistenten en de Konin klijke Nederlandse Maatschappij ter Be vordering der Pharmacie zijn een prijs compensatie overeengekomen van zeven percent, zo heeft een woordvoerder van de vakbonden meegedeeld. De compensatie is gebaseerd op de prijsstijgingen in de periode oktober 1974-oktober 1975. Een voorschot dat de assistenten vorig jaar al hebben gekre gen, zal nu worden verrekend. De nieu we afspraak geldt tot 1 juli 1976. Overi- hangt af van de toekomstige ontwikke lingen op de aardappelmarkt. De grootste vijf aardappelexportbe- drijven van Nederland, die zich door gaans in deze tijd van het jaar uitslui tend met de uitvoer bezighouden, hebben schillen waargenomen tot soms wel 70 cent per kilo. DEN HAAG Een onderzoek on der 2.000 leden van de Consumenten bond heeft aangetoond dat van dege nen die hun vakantie lieten verzorgen door een reisorganisator, 17 percent niet zo of zelfs ontevreden was, ta melijk tevreden 24 percent en geheel tevreden 56 percent. De meeste kri tiek werd geleverd op de voorlichting. Van de ontvredenen gaf 37 percent het gebrek daaraan als voornaamste reden op. In de eerste 10 maanden (april 1975 tot en met januari 1976) van het lopende boekjaar daalde het beladingsgraad-per- centage echter van 55,1 tot 54,3, zo blijkt uit cijfers van de KLM. Het totale vervoer steeg in januari met 8 percent van 124,7 miljoen tot 135 miljoen tonkilometer en in de eerste 10 maanden met 2 percent van 1443,9 tot 1474,3 miljoen tonkilometer. De produktie groeide in januari met 3 percent van 248,6 tot 255,9 miljoen ton- kilometer en in de eerste 10 maanden met 4 percent van 2620,4 tot 2712,7 mln tonkilometer. UTRECHT —Het CNV is tegen het verwerken van melkpoeder in het vee voeder. Het bestuur van de christelijke vakcentrale heeft een beroep gedaan op de regering om zich te verzetten tegen de plannen van de Europese Commissie; Brussel wil de veevoederindustrie ver plichten melkpoeder in de produkten te verwerken om een einde te maken aan het enorme melkpoederoverschot dat de EEG-landen hebben. «SB Wilgenlaan 68, Zwanenburg-tel. (02907) 3541 DEN HAAG (ANP) Sinds vandaag geldt voor de Nederlandse uitvoer van aardappelen naar EEG-landen een vergunningenstelsel. Volgens de voorzitter van het Produktschap voor Aardappelen, dr. C. H. J. van Beu- kering, zullen evenwel de leveranties aan onze traditionele afnemers bin nen de EEG (West-Duitsland, Italië en Denemarken) hun normale omvang behouden. De bedoeling van de maatregel is te voorkomen dat de export naar Engeland te groot wordt (met alle prijsverhogende invloeden daar van). In Amsterdam wordt hard gewerkt aan de voorbereidingen voor de bouw van de Hemspoortunnel. Men zal gebruik maken van de dokken die destijds dienst deden bij de bouw van de Coen- en de IJ-tun- nel. Deze zijn samengevoegd tot één enorm bouwdok, waarvoor 450.000 m3 weggegraven werd. Het terrein, dat naast het Noordzeekanaal ligt, beslaat een oppervlakte van 60 hectare. Frankrijk, Italië, het Engeland en Bel gië hebben kortgeleden allemaal maatre gelen genomen die de internationale ex portpositie van hun ondernemingen be voordelen. Daardoor dreigt een afglijden naar een steeds sterker protectionisme, aldus Duisenberg. De Nederlandse minis ter wees erop, dat ook hij onlangs 50 miljoen gulden heeft moeten reserveren voor steun aan Nederlandse bedrijven die „aantoonbaar” zullen lijden onder deze concurrentievervalsing. Het dringend beroep dat Duisenberg op de Europese Commissie deed, vond gehoor. Het „dagelijks bestuur” van de EEG zegde namelijk toe binnen enkele weken voorstellen op tafel te zullen leggen voor harmonisering van het ex- port-kredietbeleid. Het voorstel van Dui senberg om deze zaak op Europees ni veau te regelen vond onmiddellijk steun bij Duitsland, Italië, Ierland en België. Of de zaak werkelijk geregeld kan worden zodra de Europese Commissie haar voorstellen heeft gedaan, is nog maar zeer de vraag. In Europese kringen in Brussel wijst men erop, dat Frankrijk onomwonden duidelijk gemaakt heeft, gisteren de geregelde invoer van Egypti sche aardappelen (van hetzelfde ras als de bekende Malta-aardappelen) op gang gebracht. Gistermiddag kwam de eerste duizend ton van deze aardappelen aan bij een firma in Kruiningen die in totaal 10.000 ton Egyptische aardappelen zal importeren. Nederland is zeer bezorgd over concurrentievervalsing in EEG BRUSSEL (ANP). De Europese mi nisterraad is gisteren niet tot een uit spraak gekomen over het al dan niet vaststellen van minimumprijzen voor Europees-staal. De Europese Commissie, had de raad om zijn mening gevraagd, alvorens eventueel tot het instellen van zulke minimumprijzen over te gaan. Amerikaanse dollar 2,60-2,70 Engelse pond 5,25-5,55 Belgische fr. (100) 6,40-6,70 Duitse mark (100) 102,25-105,25 Ital. lire (10.000) 29,00-33,00 Portugese esc. (100: 7,20-9,20 Canadese dollar 2,60-2,70 Franse fr. (100 58,00-61,00 Zwitserse fr. (100) 102,75-105,75 Zweedse kroon (100) 58,75-61,75 Noorse kroon (100) 46,50-49,50 Deense Kroon (100) 41,75-44,75 Oostenr- sch. (100) 14,44-14,74 Spaanse pes. (100) 3,89-4,19 Griekse drachme (100) 6,50-7,75 Finse mark (100) 68.00-71.00 Over het gehele land gerekend is de gemiddelde prijs, die de consument voor Bintjes moest neertellen, gestegen van 73 cent per kilo in december tot 87 cent in januari. In het vorige seizoen, aldus cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek, was dat gemiddeld 45 en 44 cent. In de grote steden lag de gemid delde aardappelprijs begin deze maand al op 1,10 per kilo. Tussen de verschil lende diverse winkels werden prijsver- dat het vergevorderd is met een „eigen” gentlemans” agreement, die het met de VS en Japan hierover wil sluiten. Daar bij zouden de andere EEG-lidstaten zich dan kunnen aansluiten. Die overeen komst, aldus veronderstelt men in Brus sel, zal zeker veel minder ver gaan dan een werkelijke Europese regeling. Te winnen in de Nationale Puzzelaktie t.b.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. De regering, zo zei dr. Van Beukering, wilde geen maximumprijs voor aardap pelen invoeren omdat men daarmee de aardappelen „het land uit zou jagen”. Om een verdere stijging van de aardap pelprijs te voorkomen moest met name de export npar Engeland aan banden worden gelegd. Een dergelijke export stop gericht tegen één land binnen de Gemeenschap is volgens de regering echter in strijd met de EEG-bepalingen. Daarom is nu besloten tot een vergun ningenstelsel voor de uitvoer naar alle lidstaten. Engeland, zo zei dr. Van Beukering, wordt beschouwd als een gevaarlijke klant omdat het een structureel tekort heeft van honderdduizenden tonnen aar dappelen die het overal probeert te ko pen. Andere punten van ergernis waren de reisleiding, het lange wachten bij aankomst of vertrek van vliegtuig, trein e.d.; het toewijzen van een an dere kamer of een ander hotel, ap partement of huisje dan was afge sproken; de maaltijden en de behan- allerlei speciale tarieven aantrekkelij ker te maken. Het betekent dat het voor de consument praktisch ondoen lijk is om zelf maar enigszins te kunnen nagaan of de prijs van een treinbiljet juist is berekend. De Consumenten Bond illustreert deze bewering met een voorbeeld in zijn blad van een familie met drie kinderen, die een reis wil maken naar Italië. Door gebruik te maken van alle kortingsmogelijkheden in de diverse landen op de route, kan zij enkele honderden guldens besparen. De Consumentenbond heeft niet de illusie dat aan deze onoverzichtelijke toestand binnen afzienbare tijd een einde zal komen. De beste raad die kan worden gegeven op dit gebied blijft voorlopig: vraag bij verschillen de reisbureaus, en ook bij de NS, prijsopgave. om de wisselkoersen van hun valuta slechts binnen nauwe grenzen te laten variëren. Het „slang”-overleg duurde niet lang* ongeveer een goed half uur waren de ministers bijeen. Die tijd bleek voldoen de om te concluderen „dat alle partners van de monetaire overeenkomst vastbe sloten zijn realistische en constante pa riteiten te handhaven”. De ministers za gen in de jongste gebeurtenissen op de wisselmarkten dan ook geen reden om de waarde van, om het even welke „slang”-munt te wijzigen. was het zelfs slechts 56,3 percent, aldus gegevens van de Europese Commissie. De recessie in de staalnijverheid kwam ook tot uitdrukking in een aan zienlijke daling van de staalprijzen. In oktober van vorig jaar lagen in de gemeenschap de prijzen vooi’ produkten van gewalst staal 35 tot 45 percent onder de hoogste prijzen van 1974. De prijzen voor de exportprodukten lagen ongeveer 50 percent lager dan het jaar daarvoor. De crisis in de staalnijverheid had voornamelijk gedeeltelijke werk loosheid tot gevolg. Het aantal ontslagen in de staalnijverheid viel mee. Sinds begin december controleert de Europese Commissie prijs en omvang van de staalinvoer in de Gemeenschap. Midden januari beval het raadgevend comité van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (EGKS) aan om binnen de gemeenschap minimumprijzen voor staalprodukten vast te stellen. Voorlopig komen deze minimumprijzen er dus niet. Bepaalde lidstaten, waaronder Neder land, verwachten dat de prijzen zich in de komende maanden verder zullen her stellen. In november vorig jaar is een lichte verbetering ingetreden (een prijs stijging met ongeveer 10 percent) en men verwacht dat deze ontwikkeling zich zal doorzetten. De ministers Van der Stee (Landbouw) en Lubbers (Economische Zaken) hebben hun instemming betuigd met de export- regeling, die gisteren formeel werd aanvaard, eerst door het bestuur van het Produktschap voor Aardappelen en ver volgens door het bestuur van het Hoofd- produktschap voor Akkerbouwproduk- ten. Dit hoofdproduktschap had van de regering opdracht gekregen de aardappe- lexport binnen de EEG te reguleren. Engeland wordt vooral de dupe van de exportmaatregel. In de afgelopen tien jaar had dit land geen Nederlandse aar dappelen ingevoerd. Pas dit seizoen is dit land daar weer mee begonnen, en wel op zeer grote schaal. Tot 1 februari nam Engeland 193.000 ton aardappelen af vergeleken met West-Duitsland (normaal gesproken onze grootste klant) 185.000 ton. De komende weken zal de aardap- pelexport naar Engeland gewoon kunnen doorgaan, maar of de uitvoer naar dat land daarna kan worden voortgezet De Nederlandse minister woonde in de Belgische hoofdstad het overleg van de ministers van financiën van de Europese „slang”-landen bij. Deze landen (de Be nelux, Duitsland, Denemarken en Frankrijk) houden zich aan de afspraak deling bij het reisbureau. Het bleek verder dat vergelijken derwijs de leden Roemenië en Bulga rije minder goed was bevallen. In mindere mate gold dit bezwaar voor Spanje. Landen waar het de onder vraagden goed was bevallen: Enge land en Ierland, Finland, Noorwegen en Zweden. Griekenland. West-Duits land en Zwitserland. De resultaten van dit onderzoek staan in de Consu menten Reisgids van februari ver meld. De Consumenten Reisgids stelt dat er een ware chaos van regelingen voor korting op spoorwegtarieven be staat. De vaak fors verlies lijdende Europese spoorwegmaatschappijen doen hun uiterste best het reizen met Vooral Luxemburg wilde minimum- staalprijzen. „Liever vandaag dan mor gen”, zo luidde het Luxemburgse stand punt. West-Duitsland daarentegen vond het volstrekt niet nodig. Alle overige EEG-landen namen min of meer een tussen-standpunt in. De raad heeft de Europese Commissie slechts gevraagd de ontwikkeling in de staalsector aandach tig te blijven volgen. In 1975 is die staalproduktie in de Europese Gemeenschap teruggelopen met 19,5 percent (vergeleken met het jaar daarvoor). Ze was ongeveer even groot als in 1968. Slechts 65 percent van de produktiecapaciteit werd gebruikt en in het derde kwartaal van vorig jaar BRUSSEL (ANP). De monetaire gebeurtenissen van de laatste tien dagen en de nog voortdurende spanning op de Europese wisselmarkten zijn niet abnor maal. De Nederlandse minister van Fi nanciën. Duisenberg, ziet de situatie dan ook niet somber. Met behulp van het normale overleg over het rente- en kre- dietbeleid zullen we de situatie best in de hand kunnen houden, aldus de be windsman gisteren in Brussel. DEN HAAG. (ANP) - In- en uitvoer zijn in december gestegen, maar de in voer meer dan de uitvoer. Volgens de door het CBS samengestelde voorlopige gegevens van de buitenlandse handel is, exclusief de handel met België en Luxemburg, in december 1975 ingevoerd voor 6.936 miljoen gulden (december 1974: 6.138 miljoen gulden) en uitge voerd voor 6.701 miljoen gulden (decem ber 1974: 6.264 miljoen gulden). In december 1975 is ten opzichte van december 1974 de waarde van de invoer met 13 percent en de uitvoer met 7 percent toegenomen, terwijl de prijzen bij de invoer met 4 percent en bij de uitvoer met 3 percent zijn gestegen. LONDEN (Reuter) De Britse vezel- dochter van Akzo, British Enkalon, heeft vorig jaar per saldo een verlies geleden van 2,17 miljoen pond tegenover een winst in 1974 van 820.000 pond (inch belangen van derden), zo is in Londen bekendgemaakt. AMSTELVEEN. (ANP) Voor de vierde achtereenvolgende maand in het op 1 april 1975 begonnen boekjaar is de beladingsgraad bij de KLM gestegen. In januari kwam de beladingsgraad uit op 52,8 percent tegen 50,1 percent in dezelf de maand van 1975. De CNV-verbondsraad vindt dat melkpoeder een te hoogwaardig produkt is om in veevoeder te worden verwerkt. Het kan beter worden gebruikt ter be strijding van de honger in de ontwikke lingslanden. Gevreesd moet worden dat de gesuggereerde verwerking zal leiden tot hogere prijzen van diverse vleessoor ten, eieren, pluimvee, e.d., waardoor het prijsbeleid kan worden verstoord. Een volledig verzorgde 15-daagse vakantie voor twee personen naar Indonesië aange boden door de Belgi sche Luchtvaart Maat schappij Sabena. SANTIAGO (Reuter). Chili is in staat binnen vijf jaar te beginnen met de uitvoer van olie, zo heeft de Chileen se staatsoliemaatschappij ENAP bekend gemaakt. Momenteel produceert hef land slechts dertig percent van wat het nodig heeft en moet het de resterende zeventig percent ter waarde van jaarlijks 300 miljoen dollar invoeren. Een booreiland dat in de Verenigde Staten wordt gebouwd zal in augustus aan ENAP worden geleverd. De maat schappij zal nog twee booreilanden ko pen. Deze zullen worden gebruikt in de Straat Magallaan waar de reserves wor den geraamd op dertig miljoen kubieke meter olie. ENAP zal ook buitenlandse maatschappijen uitnodigen voor het ont ginnen van olievelden in Chili. o 0

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 15