Anderlecht-doelman krijgt tegen Schotland zijn grote kans JONG ORANJE VOOR RUITER a SPRINGPLANK NAAR A-TEAM Ik train harder dan ooit X wil naar MANAGER TEGENSTANDER: SCHANDALIG Hockeyselectie voor Londen Andalusië Weer zege Karstens in Joke van Gerven Spelen tf ;jjg ii I S' 17 197 6 SPORT dinsdag 1 7 FEBRUARI Wh Uitgangspunt Zelfvertrouwen E &S" win Topspelers woo - i -.7 ''-'''WW 900% (Van onze sportredactie) Alleen juryleden zagen De selectiegroepen van beide landen: in James Vrij de winnaar (Van onze sportredactie) James Vrij in actie tijdens de partij in het weltergewicht tegen de Engelsman Henry Rhiney. Vrij (links) won dit duel op punten. n T •t i; n s B i; n ït ek iet en jk. lts ide te ier iet iet ;ek n ?t t: Is Is en es en or de ep ns er. nu tie él, ag en ie ze a- ij- e- jd 3e en Hè ■le ig o- :n. stelbare beslissing. Ik heb twaalf jon- „Jammer natuurlijk, maar ook op de 1500 meter moet ik via een tijd van tussen de 4 min. 10 en 4 min. 12 kunnen slagen. Ik zal er alles aan doen om datgene te realiseren dat in het vorige Olympishe jaar de mist inging. Toen liep ik op de valreep voor München op Papendal nog een 1500 meter. Hoewel ik voldeed aan de limiet, werd ik toch piet uitgezon den”, herinnert Joke van Gerven zich nog maar al te goed. De wedstrijden in de kwartfinales van het toernooi om de KNVB-beker worden op woensdag 25 en zondag 29 februari afgewerkt. Linda Haglund (Zwe) heeft tijdens de Finse indoor-atletiekkampioenschappen in Helsinki het wereldrecord op de 60 meter verbeterd en gebracht op 7,0 seconden. De zestiende profronde van België zal dit jaar worden verreden van 28 maart tot en met 1 april. Frisol heeft nog twee renners aangetrok ken. Het zijn Ko Blok, die het afgelopen seizoen in België reed, en de baanrenner Fred Rompelberg. gens in Engeland onder contract maar hier kom ik nooit meer” De wedstrijd wordt geleid door, de Deen Nilsen, geassisteerd door zijn land genoten Larsen en Gensen. „Het uitgangspunt van mijn atle- tiekbeoefening is ook veranderd. Sa men met mijn man leid ik een sport zaak. Een stuk verantwoordelijkheid dus, en bovendien heel drukke en lange dagen, waarbij het geen uitzon dering is dat ik ’s avonds om negen uur nog eens eten moet gaan koken. De atleliekbeoefening is voor mij dan ook veel meer een stuk uitleven ge worden, iets dat je dan ook met veel plezier doet”, vindt Joke van Gerven, die nogal eens het stempel opgeplakt kreeg van „mentaal zwak”. „Ook wat dat betreft ben ik veel sterker ge worden. Ik zal het blijven bewijzen. Ja, om tenslotte t och nog in de Olympische ploeg terecht te komen. Ik voel dat ik er de capaciteiten voor heb”, klinkt het bijzonder overtui gend. Joke van Gerven: „Ik heb Henry Rhiney, neit als Vrij 24 jaar, bleef er zelf nogal rustig onder. On danks zijn jeugdige leeftijd heeft de profbokser al 32 partijen achter da rug waarvan hij er zeven verloor. Over twee maanden woont deze schitterend ge bouwde atleet tien jaar in Engeland en dan mag hij om de nationale titel bok sen. Barclay ziet in zijn prijsvechter zelfs een uitdager voor de Europese weltertitel. Zijn klasse maakte Rhiney in een van beide zijden prachtig gevecht in elk geval waar. De agressief openende Vrij, voor de eerste zware klus in zijn twaalfde prof partij, kreeg weinig kans bij de rustige Rhiney. Diens dekking was goed gesloten en vandaar uit scoorde hij zeer regelmatig met stopstoten. De Ne derlandse kampioen pakte in de derde ronde goed uit met een directe en een rechtse hoek. Rhiney bracht de volgende ronden op zijn naam maar in de zesde kwam de inmiddels flink geraakte Vrij terug met twee rechtse directen. Het eind van de ronde bracht redding voor Rhiney die in de ronde erop minder snel van reactie was. In de slotronde had Rhiney vol doende aan het voorzichtig benaderen van de Amsterdammer maar de Jama- caan wilde meer. Vrij incasseerde een knallende hoek en kreeg acht tellen rust van de scheidsrechter. De Nederlander brak nog wel een maal door de dekking van Rhiney maar dat kon hem niet redden. Die schijn had het tenminste. Juryleden Kneppers, Knol en Zweijds dachten er tesamen anders over. Twee van hen presteerden het Vrij te laten winnen, de derde gaf onbeslist. enkele goede buitenlandse wedstrijden nodig". „Dit is werkelijk een schande”, zei manager Johnny Barclay in de kleedka mer. „Ik had het gevoel dat Vrij die partij alleen nog maar had kunnen win nen als hij Rhiney k.o. had geslagen. Nu moest Vrij nog rust hebben in de laatste ronde en dan nog wijzen ze hem de partij toe. Ik heb overigens niets tegen die jongen maar dit is toch een onvoor- MONTILLA. Nadat hij maandag middag al het eerste gedeelte hadi ge wonnen, zegevierde Gërben Karstens ’s avonds ook in het tweede gedeelte van de derde etappe van de Ronde van Andalusië. De Nederlander boekte daar mee zijn vierde achtereenvolgende ritze- ge. De 89 kilometer lange etappe van Antequera naar Montilla bevatte slechts één klim: de Puerto de Burameji, een helling van de derde categorie. De Ne derlander Tino Tabak kwam als eerste 'boven en verstevigde daardoor zijn eer ste plaats in het bergklassement. Op de finish in Montilla was het peloton ech ter weer bijeen. Karstens won de sprint voor de Belg Verplancke, de Spanjaard Eulalio Garcia en Gerrie Knetemann. Algemeen klassement: 1. Karstens 6.37.13, 2. Tabak (Ned) op 24 sec., 3. Knetemann op 34 sec., 4. Kuiper (Ned) op 36 sec. Aardig was dat in de tweede hoofd partij van de avond zwaarwelter Rudi Koopmans werd begeleid door Avena- mar Peralta, de halfzwaargewicht die anderhalf jaar terug in Ahoy mocht kennis maken met de Nederlandse maatstaven voor buitenlandse boksters. Tegen Rudi Lubbers werd de in Duits land wonende Argentijn om kwalijke reden gediskwalificeerd. Net als Koop- mans staat Peralta onder contract bij Willy Zeller, vandaar de assistentie die hij gisteren aan de Nederlander verleen- „Ik heb geen moment aan mijn zege getwijfeld” vertelde Vrij na afloop. „Dit is de mooiste wedstrijd die ik ooit ge bokst heb. Ik heb er echt vertrouwen in dat ik het ook tegen zware tegenstan ders kan maken. Dat ik die arm van Rhiney omhoog stak was omdat ik waardering voor hem had, niet omdat ik dacht dat hij de winnaar was”. Het besluit Vrij tot winnaar uit te roepen maakte het zonneklaar dat niet alleen buiten Nederland wordt gemanipuleerd middels aanvechtbare beslissingen. Voor zover dat nog niet bekend was. Eddy Merckx heeft wegens griep de zes- daagse van Milaan moeten staken. Het begin van het WCT-toernooi van Rome is 24 uur uitgesteld omdat elf van de zestien deelnemers zijn opgehouden in Nigeria ten gevolge van een mislukte staatsgreep. AMSTELVEEN. De selectie voor de Nederlandse herenhockeyploeg, die zich gaat voorbereiden op het Vierlanden- toernooi in Londen (13 en 14 maart) en het jubileumtoernooi van de Schotse hockeybond te Edinburgh (1 tot 4 april) bestaat uit de volgende spelers: Jan Boerma, Hans Jorritsma, Koen Kronen berg (Amsterdam), André Bolhuis, Paul Litjens, Wibo Weidema (Kampong), Derk Doyer, Wouter Kan, Hans Kruize, Ron en Tim Steens (HCKZ), Theodoor Doyer (Bloemendaal), Marinus Dijkerman, Wouter Leefers (HGC), Flip van Lidth de Jeude, Maarten Sikking (Sckaerwey- de), Bart Taminiau en Siem Voermans (Tilburg). De mogelijkheid bestaat dat Derk Doyer het toernooi in Londen niet zal kunnen meemaken. In dat geval is Kampong-doelman Rob Toft zijn ver vanger. Bondscoach George Knobel was gistermiddag weer druk in de weer om uit te leggen dat zelfs het formeren van een sterk Jong Oranje-team indruist tegen de club belangen. Met name tegen die van PSV, een elftal dat nogal wat spelers aan ver tegenwoordigende elftallen levert. - Of dat nu meteen betekent dat Jan Ruiter achter Piet Schrijvers de tweede man wordt voor de A-selectie, daarover wilde Knobel zich nog niet uitlaten. „Wel is het zo dat er met Anderlecht afspraken zijn gemaakt, zodat we te allen tijde - extreme situaties uiteraard daargelaten - de beschikking kunnen krijgen over de bij de Brusselse ploeg spelende Nederlanders”, aldus de bonds coach. Afspraken - een principe beslis sing noemde Knobel het - zijn er inmid dels ook gemaakt met de verenigingen die spelers leveren aan het Nederlands elftal. Met name een club als PSV voelt er niet zo heel veel voor steeds zijn topspelers voor de Nederland vertegen woordigende elftallen beschikbaar te stellen. Overeengekomen is nu dat na de wedstrijd van woensdagavond in Breda tegen Jong Schotland in het vervolg de vaste eerste-elftal-spelers van de Neder landse topclubs niet langer zonder meer vrij worden gegeven omdat er anders een kans van overbelasting op verschil lende spelers bestaat. Wat dan betekent dat Knobel voor de eerstvolgende wed strijd van Jong Oranje, de uitwedstrijd Atje Keulen Deelstra heeft een marathon- wedstrijd over 25 ronden op natuurijs gewon nen. Het is thans definitief dat het toernooi om het schaakkampioenschap van Nederland van 15 tot en met 27 april in Leeuwarden zal worden gehouden. De Marokkaanse voetballer ..J3.Qudrlki is zondag door drie opgewonden toeschouwers gedood. De daders werden gearresteerd. AS Roma heeft gisteravond voor de Itali aanse competitie met 2-2 gelijkgespeeld tegen Cesena. Zondag kon de wedstrijd geen door gang vinden vanwege hevige regerivai. De Belg Frans Verbeek heeft de derde etappe van de ronde van de Mediterranee gewonnen. Roy Schuiten blijft leider in hel algemeen klassement. Zoetemelk verloor dooi materiaalpech opnieuw een minuut op Schui ten. V"' SCHEVENINGEN. Een zwaar gete kende James Vrij liep gisteravond direct na zijn bokspartij tegen Henry Rhiney door de ring terwijl hij de arm van zijn tegenstander in de lucht stak. De Am sterdamse weltergewicht wilde duidelijk maken dat hij in zijn van Jamaica afkomstige opponent de winnaar van het treffen zag. Voor de veertienhonderd man publiek in het Scheveningse Cir custheater, een uitverkocht huis, had het in elk geval die schijn. Vrij’s manager Henk Rühling bleek het gevaar in te zien want boos riep hij zijn pupil tot de orde. „Het was amateuristisch van me,” wist Vrij later,” wat ik deed had de jury kunnen beïnvloeden”. Onder wat voor invloed die jury dan wel gestaan had was niet helemaal duidelijk want Vrij werd tot winnaar verklaard van een ontmoeting die Rhiney in zijn voordeel leek te hebben beslist. Slechts één man was maandagmiddag vrij zeker van zijn plaats in het Jong Oranje-team: Anderlecht-doelman Jan Ruiter, hoewel de ex-Volendam-doelman als enige in de selectiegroep de leeftijd van 23 jaar ruimschoots overschrijdt. Knobel: „Er zijn in Nederland nu een maal niet zoveel goede keepers voorhan den. En omdat Ruiter de laatste tijd bij Anderlecht heeft bewezen in een uitste kende vorm te steken, vind ik het een doodnormale zaak dat je zo’n speler bij de selectiegroep haalt om hem beter te leren kennen en hem in een internatio nale wedstrijd uit te testen”. „Dit jaar kan ik slagen. Maar dan heb ik uiteraard wel enkele goede buitenlandse wedstrijden nodig, waar ik tijden kan neerzetten. Het vorige seizoen had ik die wedstrijden nau welijks. Ik vind dat ze me nu daar voor alle kansen moeten geven. Ik dacht dat ik vorig seizoen toch heb aangetoond dat ik sterker ben dan ooit”. Het zelfvertrouwen straalt van Joke van Gerven af. „Inderdaad heb ik meer zelfvertrowen dan ooit. Dat heeft verschillende oorzaken. Zo train ik harder dan ooit. Vroeger was het zo’n vijf keer in de week nu dage lijks twee keer, ’s Morgens om kwart voor zeven sta ik op en trek dan met mijn clubgenoot Piet Waaning de bossen of de duinen in, terwijl het strand bij redelijk weer ook een goe de „accommodatie” is. Ja, ik train altijd samen met mannen. Met Piet dus, en met mijn man Wim. Dat heeft zeker voordelen. Geloof maar niet dat die twee het rustiger aan doen als ze zien dat ik het moeilijk heb. Ze doen er dan nog liever een schepje bovenop. Ik ben dan ook een stuk harder geworden”. Jan onze sportredactie) BREDA Pas vanavond zal bondscoach Georg Knobel het elftal van Jong Oranje bekendmaken dat woensdagavond op het NAC-terrein in Breda tegen de Schotten zal aantreden. Als reden voor die vrjj late definitieve formering gaf Knobel op: „Ik wil niet opnieuw het risico lopen dal ik het elftal in verband met een blessure op het allerlaatste moment weer moet wijzigen. Indertijd vlak voor de wedstrijd tegen de Finnen heb ik Wim Rosbergers vanuit Zeist terug moeien sturen. Én omdat het gros van de spelers nogal gemakkelijk een blessure overschat, wil ik eerst de medische keuring van dinsdag afwachten eer ik een definitieve opstelling bekend maak”. Behalve de Knobel-equipe is ook de formatie van de Schotten niet definitief bekend. Wel is het zeker dat zowel Pettigrew en Ken Dalgish mee zal spelen. Knobel: „Weliswaar heb ik de spelers niet als team zien spelen, maar ik heb bij onder andere Manchester United en Celtic diverse kandidaten aan het werk gezien. Met dat materiaal jnoet het mogelijk zijn een duidelijk beter dan gemiddeld goed elftal te formeren”. LISSE. Voor Joke van Gerven betekende het Amersfoortse crossge- beuren van afgelopen zondag meer dan het streven naar de nationale titel. Heel nadrukkeljjk heeft de Noordwijkse willen aantonen dat er rekening met haar gehouden zal die nen te worden, wanneer in juni de definitieve ploeg voor Montreal wordt samengesteld. Hoewel niet uitverko ren voor de voorlopige Olympische selectie, geeft de 25-jarige midden- en lange-afstandloopster zichzelf wel degelijk kansen om via de „achter deur” Montreal te bereiken. Joke van Gerven heeft daarbij wel degelijk een been om op te staan. Was zij het niet die vorig jaar in het bloedhete Drachten de interland tegen de. Hon gaarse en Britse dames nog wat glans gaf door op een imposante wijze de 1500 meter te winnen? Was zij ook niet ëën van de grote winnaressen van de nationale atletiektitelstrijd op Papendal, waar ze zowel de 1500 als 3000 meter won? De laatste afstand zelfs in een knappe recordtijd van 9.12,40. „Prestaties die toch best gehono- reerd hadden mogen worden met een plaats in de voorlopige Olympische selectie”, vindt ze, al beseft Joke van Gerven dat ze de pech heeft dat dit I jaar die drie kilometer nog niet op het Olympische programma staat. tegen de Schotten, niet kan beschikken over exact dezelfde selectie, zoals die voor woensdagavond werd opgesteld. Knobel: „Zo wit-zwart moet dat nu ook niet weer worden uitgelegd. In sa menspraak met de clubbesturen zal worden nagegaan of een speler al dan niet vrijgegeven kan worden. Op dit moment worden er nogal wat spelers van PSV uitgenodigd Voor de diverse selectiegroepen. Dat is nu eenmaal de tol die een topclub betaalt door topclub te zijn. Maar ik geloof beslist dat wanneer het overleg in alle redelijkheid gebeurt, er geen noemenswaardige problemen be hoeven te zijn. Ik althans héb volledig begrip voor de situatie waarin een club als PSV kan komen te verkeren wan neer er naast de Europa Cup - en competitiewedstrijden - ook nog eens duels voor vertegenwoordigende teams dienen te worden gespeeld”. „Bovendien”, vindt Georg Knobel, „kunnen anderen dan internationaal se- lectievoetbal spelen en daarbij hun mo gelijkheden laten zien. Hét jammerlijke is natuurlijk wel dat je dan de steun zult moeten missen van een aantal rou tiniers, oudere spelers waarbij doorgaans minder sprake is van vorm-höogtépun- ten of laagtepunten. Een man als Thijs- sen had ik er woensdagavond graag bij gehad, maar omdat op diezelfde avond Twente-Ajax wordt gespeeld is hij niet beschikbaar. Voor spelers als Thijssen en ook in Jan Peters is het een absolute voorwaarde via de vertegenwoordigende elftallen zich verder internationaal te bekwamen omdat hun verenigingen op dit moment weinig internationaal con tact hebben Ik geloof dan - ook niet dat hup verenigingen in de nabije toekomst niet genegen zijn die spelers- af te staan”. de. Het mocht Koopmans (16 partijen gewonnen, veertien door k.o.) niet tot grote dingen inspireren. Opponent Clement Tshinza, afkomstig uit Zaïre en wonend in Luxemburg, was een meester in het afklemmen. Tot een fatsoenlijk gevecht kwam het niet, ook al, gaf de scheidsrechter Tshinza een openbare waarschuwing wegens dat klemmen. De donkere routinier, 27 keer winst in vijfendertig partijen, liet Koop mans voortdurend het initiatief. De 28- jarige Fries wilde of kon de partij echter niet af maken. Hij ontkende zijn Rechterhand bewust te hebben gespaard na de blessure die hij twee maanden terug aan dat lichaamsdeel opliep. Tshinza verloor weliswaar maar bleef de volle tien ronden staan. Voor meer was hij Waarschijnlijk ook niet gekomen. Zwaargewicht Hennie Thoonen won een gevecht tegen de Zairees Lissomo Obutobe via knock out in de derde ronde. De trage zwarte reus had nog niets laten zien en werd in die derde ronde zwaar geraakt. Bert „Nikkelen” Kuyper won in de tweede ronde van de Zairese zwaargewicht Bukassa Sheiba. Deze werd gediskwalificeerd toen hij voor de tweede keer een „break” com mando negeerde. JONG ORANJE Ruiter (Anderlecht), Kist (AZ), Rijs- bergen, Nico Jansen en Everse (Feye- noord), Arntz en Van Deinsen (Go Ahe ad Eagles), Peters en Schellekens (NEC), Poortvliet, Van Kraay, René en Willy van .der Kerkhof en Lubse (PSV), Meut- sigge en Balkenstein (Sparta), .- JONG SCHOTLAND Albiston (Manchester United), Brem- ner en Brownlie (Hibernian), Craig, Hansen en Rough (Partick), Gray (Aston Villa), Johnston (Rangers), Miller, McLelland en Smith (Aberdeen), McVie en Pettigrew (Motherwell), Varey (Dun dee United), Prentice (Hearts), G. Smith en Stewart (Kilmarnock). ^8 i:, I

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 17