ANWB toont zichtbare fiets Meer mensen P ir p al Proces tegen de treinkapers wellicht in maart nn lil Veel aanvragen bij fonds voor geweldsmisdrijven Mr. Scholten in Raad van State o5otnfc dit mg] met griep Bezuiniging van 30 mln. door eenvoudiger subsidieregeling voor gezinsverzorging T. 01 r MM Lockheed-affaire zou betrekkingen kunnen schaden 01 be Toch nog schade vergoeding VS voor Wouw Dierenbescherming: „Inenting tegen hondsdolheid veel te duur” I DINSDAG 2 17 FEBRUARI 1976 BINNEN- EN BUITENLAND D r 1 F1 Lucifers Kans (Van onze parlementaire redactie) Vf Geblokkeerd Stropers Geen „kruistocht” Mr. Abspoel Opgeschort Vrienden Alcoholisme Luxe cel Zelfmoord Irian Jaya Actie voor Superfilir. Verdeeld Volkspartij Hongerstaking Vluchtelingen Ziek door straling? Vervolgd (Van onze correspondenten) TOKIO De regeringspartij van de Japanse premier Miki oefent druk uit op de Amerikaanse rege ring om geen namen meer te ont hullen van vooraanstaande Japan ners die betrokken zouden zijn bij het Lockheed-omkoopschandaaL Een regeringswoordvoerder zei gis- e* Grondwet Cuba Schmidt populairder DEN HAAG (ANP) De ANWB heeft gisteren in Den Haag een door deze organisatie ontworpen fiets gepresenteerd, die in schemer en duisternis een maximum aan zichtbaarheid en herkenbaarheid heeft. De fiets heeft bovendien een verlichtingssysteem dat een zo groot mogelijke bedrijfszekerheid en veiligheid waarborgt. Marchais .5 =5 ga 4 van nnnt»Lciiö xz; uuiycivcui. geheel droog etmaal: 90 percent. WEERRAPPORTEN 13 5 0 DEN HAAG Mensen die een gezinshulp hebben en hun bijdrage in de kosten daarvan niet kunnen betalen, hoeven voortaan geen be roep meer te doen op de Algemene Bijstandswet. Het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschap pelijk Werk heeft een nieuwe sub sidieregeling voor de gezinsverzor ging ontworpen, waarbij de bij dras ge naar draagkracht wordt bere kend. Bovendien betekent deze re geling een bezuiniging van onge veer 30 miljoen gulden per jaar. De Bilt Deelen Belde Eindhoven Lissabon Locarno Londen ozo z no w.stil no 1 0 8 2 15 een dynamo met een meer constante spanningsopbrengst om doorbranden van lampjes tegen te gaan. paatsing van de dynamo op een min der kwetsbare plek; een voorlamp met een betere optiek, waardoor een beter lichtpatroon ook in de breedterichting wordt verkregen; een neerd dubbele bedrading met goede aansluit- verbindingen waardoor de kans op sto ringen tot een minimum beperkt wordt. De nieuwe fiets van de ANWB met de reflecterende streep op de banden en de trappers en spatscherm van weerschij nend materiaal. De zolai nisal bert< pron dent dat ledei Ven< delig krijs De van het in I spro in V Rf teld< spro den. Ee adv< de Han ook Een stuu de dat D< 60-j: hau! tere' gert In vooi San zijl mer Oc verk een rege: van terie niet land de J land Scan Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Istanboel Las Palmas New York Tel-Aviv Tunis 4 1 12 12 2 0 10 14 13 1 15 -3 3 13 17 3 4 1 17 9 20 2 2 2 1 2 1 3 0 2 1 5 17 11 1 4 1 3 2 -5 7 5 2 0 0 10 -2 CA een acht ke aanr Occi heef Medi H< polit in initi: melt opge dens de men; De ren in van voor erke: Tv ware bij Zai’ri torit eerst na n Di T1 gistt zi’s de stuu date bekl „G de 1 striji W Stra van Hui: het late: het S gen offi lan 1 0 1 0 1 0 1 11 1 -2 -3 1 0 0 -O In de Genenboshaven in Zolder (Be- gië) liggen nog steeds twee Nederlandse schepen geblokkeerd die er mijnsteen laadden voor de Deltawerken in Neder land. De haven werd eind vorige week afgesloten door Belgische schepen die van mening zijn dat de Nederlandse schippers zich niet houden aan de af spraak zich te bevrachten via de schip persbeurs. gecombi- en een een tweepuntsbevestiging van de dy namo waardoor een betere afstelling mogelijk is. De hoorzitting wordt vandaag voortge zet met onder meer het verhoor van vier hoge functionarissen van Maroebe- ni, de importeur van Lockheedvliegtui- gen. ASSEN (ANP). Het is de bedoeling om de zeven Zuidmolukse verdachten van de treinkaping te Wijster in Assen te berechten alvorens de termijn van 102 dagen der voorlopige hechtenis zal zijn verlopen. Die termijn eindigt in de week van 15 maart aanstaande. .c. £B ES i i 1 De Eindhovense gemeentepolitie heeft zes stropers aangehouden. Vijf van de stropers probeerden met een auto te ontsnappen, maar konden na een korte achtervolging staande worden gehouden. De Amerikaanse evangelist Billy Gra ham heeft ingestemd met uitstel van de „kruistocht voor Jezus” die hij tegelij kertijd met de Olympische Spelen in Montreal had willen houden. Het Inter nationale Olympisch Comité had be zwaar gemaakt tegen deze massale bij eenkomst. een tweepunts bevestiging van de voorlamp waardoor een betere afstelling mogelijk is; Als het niet zal lukken de zaken dan te behandelen, zullen de treinkapers ve- moedelijk in april terecht staan. Het proces zal drie dagen duren. De zaken zullen dienen voor de Asser rechtbank in het Gerechtsgebouw in Assen. Dat Gerechtsgebouw is zeer klein, zodat de uiterste terughoudendheid moet worden betracht met toelating zowel van pu bliek als van persvertegenwoordigers. S< yorks plaar rapi de i had heef Kodama wordt genoemd als de politicus die de verkoop van Lockheedvliegtuigen in Japan moest bevorderen. Hij zou een aanzienlijk bedrag krijgen als Japan Lockheedtoestellen zou kopen. Behalve Osano werden gisteren de se- cretaris-generaal van de regeringspartij, Nakasone, en de president en de vice- president van All Nippon Airways ge hoord. ANA heeft vijftien Tristar-passa- giers-vliegtuigen van Lockheed aange schaft. De directieleden zeiden gisteren, dat de aankoop niet was geschiea via omkoperij. Kodama, een oorlogsmisdadiger, via wie alle betalingen van Lockheed aan voor aanstaande Japanners zouden hebben gelopen. Kodama had gisteren ook voor de commissie moeten verschijnen, maar hij was afwezig. Zijn artsen hadden de commissie een verklaring toegezonden, waarin stond dat Kodama’s gezondheid niet toeliet dat hij werd verhoord. De begrotingscommissie heeft nu artsen op dracht gegeven te zien of Kodama wer kelijk niet in staat is voor de commissie te verschijnen. 4 achterlampeenheid met de rode reflector Mr. J. J. Abspoel, Officier van Justitie te Amsterdam, is door de minister van Justitie aangewezen als waarnemend hoofd van het parket in Alkmaar. Het ligt in de verwachting dat hij per 1 april a.s. als definitief hoof van dit parket wordt benoemd. Er is voor deze benoe mingsprocedure gekozen omdat mr. Ab spoel in Amsterdam als officier de zaak nog moet behandelen tegen de zeven Zuidmolukkers die eind vorig jaar het Indonesische consulaat in Amsterdam bezetten. Intussen zijn twee bekende Japanners wier namen door de commissie-Church uit de Amerikaanse senaatscommissie voor de multinationals in verband zijn gebracht met de omkoperij, voor de begrotingscommissie van het Japanse Lagerhuis verschenen. Deze commissie stelt een onderzoek in naar de Lock heed-affaire. Een van de twee is Kenji Osano, een schatrijk onderwereldfiguur. Osano ontkende heftig dat hij ooit geld had^ontvangen van Lockheed of dat hij voor Lockheed diensten verricht zou hebben. Osano dreigde via zijn advocaat een aanklacht in te dienen tegen Lock- heed-vice-president Kotchian, die zijn naam had genoemd in verband met de corruptie. De Surinaamse typografen, die sinds vorige week donderdag in staking wa ren, hebben hun actie opgeschort. Van daag zouden ze zich beraden over even tuele voortzetting van him actie, die kracht moest bij zetten aan eisen om hoger loon en betere secundaire arbeids voorwaarden. DEN HAAG (ANP). Het schadebu reau van de op het vliegveld Soesterberg gestationeerde Amerikaanse luchtmaeht heeft toch besloten de gemeenten Wouw (NB) de kosten te vergoeden, welke gemaakt zijn nadat in oktober 1974 bo ven Wouw een Amerikaanse straaljager en een Nederlands sportvliegtuig met elkaar in botsing waren gekomen. Aldus blijkt uit het antwoord, dat staatssecre taris Polak van Binnenlandse Zaken gis teren gegeven heeft op schriftelijke vra gen van de Tweede-Kamerleden Veilen ga en Spinks (beiden PvdA). Osano is een vriend van de voormalige premier Tanaka, die in 1974 aftrad nadat hij betrokken was geweest bij verdachte financiële manipulaties. Osano en Tana ka zouden in 1972 op Hawaii in hetzelf de hotel hebben gelogeerd. Tanaka had toen besprekingen met ex-president Nixon. Hij zou toen hebben toegezegd voor de Japanse luchtmacht Lockheed vliegtuigen aan te zullen schaffen. Osano is ook goed bevriend met Yosjio De ANWB heeft deze fiets verder voorzien van een verbeterd achterlicht, gecombineerd met een rode reflector die ook nog werkt als hij onder een hoek wordt beschenen. Het witte spatbord is vervangen door een gele reflecterende strip, zodat het geheel aan de achterzijde aan een lucifer doet denken. Verder heeft de fiets, zoalst egenwoor- dig al vaak voorkomt, gele reflecterende pedalen. De fiets heeft bovendien licht- reflecterende banden, die onder vrijwel alle omstandigheden de hoepelvorm van de fietswielen te zien geven en als zodanig te herkennen zijn. Deze banden zijn in ons land gemaakt. In de Verengi- de Staten zijn deze al in vier staten voorgeschreven. Het alcoholisme onder vrouwen neemt in Italië op verontrustende wijze toe, aldus een rapport van de Romeinse ze nuwarts Cancrini. Hij zegt dat het alco holgebruik sinds 1963 verdrievoudigd is. Het aantal kinderen van twaalf tot veertien jaar dat wegens alcoholisme wordt o pgenomen, groeit. Een op de dertig Italianen is verslaafd aan alcohol. DEN HAAG (ANP). Met ingang van 1 maart 1976 is benoemd tot lid van de Raad van State, mr. W. Scholten, lid van de Tweede Kamer voor de CHU. Mr. Scholten werd op 1 juni 1927 te Deventer geboren. Hij studeerde van 1945 tot 1950 aan de Rijksbelastingaca- demie te Rotterdam en deed in 1965 doctoraal examen fiscale studierichting aan de Universiteit van Amsterdam. Mr H. Dijk, directeur-secretaris van de commissie, heeft de indruk dat de televisiespot die op de mogelijkheid van een schadeclaim wijst, goed is doorge drongen bij de bevolking „Dagelijks krijgen we 50 a 60 aanvragen te verwer ken. De helft van de aanvragers komt weliswaar niet in aanmerking omdat hun geval niet binnen de bepalingen valt, maar dat is niet erg. We sturen in alle gevallen de folder, waaruit men kan zien wie wel en wie niet in aanmerking komt voor een uitkering”, aldus mr. Dijk. De Hoofdofficier van Justitie in het arrondissement Utrecht, mr. W. Over- beek, heeft er gisteren op gewezen dat in aanmerking komende slachtoffers zelf voor 1 maart hun aanvraag moeten indienen bij de commissie in Den Haag. „Ik reken het tot mijn plicht die mensen op de hoogte te brengen dat ze van deze nieuwe regeling gebruik kunnen maken, maar de termijn is voor ons veel te kort om uit te zoeken wie er onder de regeling vallen en ze dan nog aan te schrijven. Bovendien zouden we daar mee vooruit lopen op het oordeel van de commissie”, aldus mr. Overbeek. Wel is de Hoofdofficier van plan om na 1 maart, als de aanvragen van de afgelopen 36 maanden zijn behandeld, direct een folder te versturen aan de slachtoffers van opzettelijke geweldsmis drijven zodra daarvan bij het parket een proces-verbaal binnen is gekomen. prijs van f 5,50. Een voorbeeld: iemand met een netto-inkomen van/1300 maakt gedurende 30 uur per vier weken ge bruik van een gezinshulp. Hem zou maxlmaaal 30 maal 5,50 in rekening gebracht kunnen worden, dat is 165. Bij een netto-inkomen vaan 1300 be hoort echter een maximum-bijdrage van 85 volgens de tabellen van CRM. De betrokkene behoeft dus niet meer te betalen. CRM subsidieert de resterende f 80. Bovenstaande cijfers en voorbeelden gelden voor een gezin met kinderen. Gezinnen zonder kinderen en alleen staanden vallen in speciale tariefgroe pen. Uiteindelijk behoeft niemand meer dan 37 procent van de kosten van de gezinsverzorging voor zijn rekening te nemen. Rotterdam Twente Vllsslngen Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen geheel bew. motregen Luxemburg geh. bew. zwaar bew. motregen onbewolkt onbewolkt zwaar bew. mist geheel bew. mist geheel bew. geh. bew. geheel bew.veranderl. geheel bew. Casa Blanca half bew. zw. bew. zw. bew. regen niet ontvangen licht bew. zw In Tokio is men er van overtuigd dat zowel Osano als Nakasone voor de be grotingscommissie hardnekkig zullen weigeren namen te noemen van politici die steekpenningen zouden hebben ont vangen. Liever zouden ze een gevange nisstraf van één of twee jaar in een luxe cel riskeren. Een beweging van rechtse nationalis ten heeft van Kodama, die kroongetuige is in de Lockheed-zaak, geëist dat hij rituele zelfmoord pleegt „omdat hij zo schaamteloos is geweest geld aan te nemen van de Lockheedfabrieken”. Ko dama zou in totaal zeven miljoen dollar hebben ontvangen. Voor de riante woning van Kodama houden honderden zwart geüniformeerde en met spijkerstokken bewapende volge lingen van zijn fascistische beweging de wacht. Zoals bekend heeft de commissie- Church documenten gepubliceerd waarin De organisatie heeft tegenover het hoofdbestuur van de Koninklijke Neder landse Maatschappij voor Diergenees kunde te Utrecht haar teleurstelling uit gesproken over het feit, dat zonder enig overleg de adviesprijs voor de anti- rabies-injectie is vastgesteld op 20, verhoogd met 20 cent voor het entings- bewijs en 3 voor een internationaal entingsbewijs. Dierenbescherming bepleit ook een goedkopere wijze van enten voor dieren die de asielen verlaten. De voorlichtingsdienst van de regering van Papoea-Nieuw-Guinea meldde giste ren dat in Irian Jaya, Indonesisch grondgebied, de rebellenactiviteit is toe genomen. Momenteel is het zo dat mensen die een gezinshulp hebben, een bepaalde bij drage in de kosten moeten leveren. Die bijdrage ligt nu op 15 tot 20 percent van de totale kosten. De rest komt uit de subsidies van CRM. Veel mensen kun nen die 15 tot 20 percent niet zelf betalen en moeten daarom een beroep doen op de algemene bijstandswet. Grote nadelen van dat oude systeem zijn dat de gezinsverzorging uit drie Russische dissidenten hebben aan de secretaris-generaal van de Wereldraad voor Kerken, Potter, schriftelijk ge vraagd te pleiten voor de 32-jarige Ga briel Superfin, die sinds 22 januari in hongerstaking is in de gevangenis van Vladimir. Superfin is volgens de brief schrijvers zo zwak dat voor zijn leven moetworden gevreesd. Hij weegt nog maar' 45 kilo en wórdt kunstmatig ge voed. Hij was in hongerstaking gegaan tóen hem zijn bijbel was afgenomen. De muntschat die drie duikers twee jaar geleden hebben opgedoken uit het in 1725 voor de Noorse kust gezonken Hollandse schip Akerdam, is nu einde lijk verdeeld. De verdeling tussen de duikers en de Noorse staat heeft zo lang op zich laten wachten omdat men het niet eens was over de eigendoms rechten. Het bestuur van de Westduitse CDU heeft zich gisteren uitgesproken voor de oprichting van een Europese volkspartij. De Turkse senator Yuce, conservatief, is sinds zaterdagochtend i n hongersta king uit protest tegèn de dood van een nationalist in De Krim, Moestafa Cemi- logloe, die in een gevangenis in Omsk in de Sovjet-Unie gestorven is. De regering van Thailand zal in de toekomst met inschakeling van de rech ter vluchtelingen uit de nieuwe commu nistische landen in Zuidoost-Azië naar hun vaderlanden terugsturen. Vluchte lingen uit Loas, Cambodja en Vietnam zullen niet meer als vluchteling worden erkend omdat de oorlog in Indochina is afgelopen, aldus een mededeling. De Amerikaanse ambassadeur in Mos kou, Walter Stoessel, lijdt aan een ge heimzinnige bloedziekte die is veroor zaakt of verergerd door de straling die in het Amerikaanse ambassadegebouw in Moskou is vastgesteld. Dit schrijft de krant Boston Globe. De ziekte doet vol gens het blad aan leukemie denken. De straling zou veroorzaakt zijn door krachtige afluisterapparatuur die in aan grenzende gebouwen zou zijn opgesteld en die gericht zou zijn op de ambassade. De Australische minister van Justitie, Ellicott, heeft gisteren een vervolg inge steld tegen de voormalige minister van PTT-zaken, Garland. Garland wordt er van verdacht bij een omkopingszaak be trokken te zijn. 9 -8 i 7 8 Staatssecretaris Meijer (Maatschappe lijk Werk) maakte dit gisteren bekend in een brief aan de Tweede Kamer. Deze had eind vorig jaar in een motie om een dergelijke regeling gevraagd. Het nieuwe subsidiesysteem heeft grote voordelen, zowel voor de betrokkene als voor over heid en dienstverleners. maal zo groot is als overdag en dat achttien percent van alle verkeersdoden fietsers zijn. Door deze fiets wil men ook het aantal flankbotsingen terugbrengen. Van alle "botsingentussen auto’s en fietsen is binnen de bebouwde kom twaalf percent frontaal, 27 percent kop-staartbotsingen en 61 percent flankaanrij dingen. Buiten de bebouwde kom zijn deze percentages respectievelijk achttien, 38 en 44. Het reflecterende materiaal, de reflec tor en de, speciale banden verhogen de kostprijsvan de fiets met twintig gul den- DEN HAAG (ANP). Het hoofdbe stuur van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren heeft minister Van der Stee van Landbouw en Visserij gevraagd de entstof voor de verplichte inentingen van honden tegen hondsdol heid, gratis ter beschikking van de die renartsen te stellen, of deze artsen op andere wijze financieel tegemoet te ko men. Men vreest dat anders veel hon denbezitters hun dier zuilen wegdoen, waardoor het gevaar van verdergaande infectie nog groter zal worden. Naast deze verbeteringen stelt de ANWB nog de volgende voor: teren dat de betrekkingen tussen Japan en de VS daardoor in ge vaar zouden kunnen worden g&- bracht. De woordvoerder zei ook dat het bij verdere onthullingen mogelijk zou zijn dat „communis ten, socialisten en linkse elementen gebruik maken van de situatie”. UTRECHT (ANP). In de zesde week van dit jaar is het aantal grieppa- tiënten nogal fors gestegen: van tien tot zeventien per tienduizend inwoners. Maar vergeleken bij vorig jaar liggen de cijfers nog erg laag. Toen was de griep- golf in de zesde week net op z’n retour en daalde het aantal gevallen van 83 tot 44 per tienduizend inwoners. Een woordvoerder van het ministerie van Volksgezondheid deelde gisteren mee dat de ziekteverschijnselen thans niet ernstig zijn en zich doorgaans be perken tot een flinke verkoudheid. In Groot-Brittannië heeft momenteel een op de vijftig mensen griep. De afgelopen week zijn 150 mensen (mede) door de griep overleden. In de week daarvoor waren het er 79. C 4 0 o o o o o o i) 0 o o o o o o o o o o o o 3 2 0 1 i 0 i 0 0.1 0 0.1 I 0 0.7 0 7 I 4 0 2 I 0 1 0 I n i o Nadat ruim vijfeneenhalf miljoen stemmen waren geteld, bleken de Cuba nen in de eerste volksraadpleging sinds Fidel Castro premier werd, de nieuwe grondwet met een meerderheid van 97 përcent te hebben goedgekeurd. Bij een opinie-onderzoek in de Bonds republiek is gebleken dat de Westduitse kanselier Helmut Schmidt populairder is dan ooit. bronnen wordt bekostigd: subsidies, de directe bijdragen en via de bijstandswet. Bovendien zijn de regelingen voor bij stand die door de gemeenten wordt betaald niet afgestemd op de subsi dieregelingen van CRM. Dit had zelfs tot gevolg dat diverse instellingen voor de gezinsverzorging met overschotten kwa men te zitten, wat natuurlijk niet de bedoeling was. Die overschotten bedroe gen vorig jaar 30 miljoen gulden. De meuwe regeling bestaat uitsluitend uit subsidies van CRM en bijdragen naar draagkracht. Iemand die een netto- inkomen heeft ter grootte van het netto- minimumloon behoeft geen bijdrage te betalen. Daarna loopt de bijdrage op met de stijging van het netto-loon. Daarbij wordt uitgegaan van een maximum in rekening te brengen uur- UTRECHT (ANP). De Commissie tot Beheer van het Schadefonds Ge weldsmisdrijven in Den Haag heeft tot gisteren ongeveer 600 verzoeken binnen gekregen van mensen die menen voor een uitkering in aanmerking te komen. De aanvragen kunnen tot 1 maart wor den ingediend. Japan vraagt VS niet nog meer onthullingen te doen Op grond van onderzoek door de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid zegt de ANWB dat de kans op een dodelijk ongeval voor een fietser bij schemer en duisternis vier Deze fiets zal op de volgende week dinsdag in Amsterdam te openen Twee- wieler RAI te zien zijn. De bond is voornemens de minister van Verkeer en Waterstaat te vragen wettelijke maatre gelen voor deze fiets te treffen. In vergelijking met de over het algemeen gangbare fiets heeft deze fiets aan de achterzijde een grotere reflectie terwijl de fiets van opzij zeer goed zichtbaar is door wtite reflecterende cirkels op de banden. Deze „zichtbaarheidsfiets” van de ANWB heeft een aantal verbeteringen ten opzichte van de bestaande fiets, die direct kunnen worden ingevoerd met uitzondering van het gele reflecterende spatbord, waarvoor wetswijziging nodig is- De secretaris-generaal van de Franse communistische partij, Georges Mar chais, heeft West-Duitsland beschuldigd van onbeschaamd eri inhalig imperialis me. Het zou proberen de Franse econo mie te vernietigen. Vooruitzichten voor donderdag: Weinig verandering in het huidige weertype. Aantal uren zon: 1 tot 7. Min. temp, om streeks min 3 graden. Max. temp, omstreeks plus 3 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 percent. Kans op een WOENSDAG M FEBRUARI 1976 Zon- en maanstanden Zon op 7.51 uur onder 17.58 uur Maan op 22.16 uur onder 8.37 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 5.27 uur en 17.40 uur Laagwater 1.14 uur en 13.39 uur S3 O o o o o o o ono ono no zzo no nno o ono o no n w zzw ozo wzw ozo o o w.stil w.stil w.stil ono n w.stil o w.stil no w Wht In binnan- buitenland Amsterdam geh. bew. geheel bew. geheel bew. geheel bew. zw. bew. Den Helder geh. bew. geh. Dew geheel bew. geh. bew. Zd. Limburg geh. bew. geh. bew. half bew. onbewolkt geheel bew. onbewolkt geheel bew. zw. bew. geheel bew. licht bew. zw. bew. onbew. zw. bew. 'x £%j r' L w A

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 2