Zaïre zet huurlingen voor FNLA op vliegtuig terug naar Brussel persoonlijke initiatief Bus in brand- 15 doden Processen in Russen ontvingen joodse delegatie omkoopzaak in Venezuela „Nieuwe campagne Mao's 1B1 Spanje wil binnen twee jaar EEG-lidmaatschap aanvragen So'oez-20 terug in Rusland Proces tegen afwezige oud-nazi’s I i hl door mco KLEIN LANDJE GROTER 44 AAN VOORAVOND CONFERENTIE BRUSSEL Zeker 12 doden door CONCLUSIE NA ONDERHOUD DE AREILZA-VAN ELSLANDE: Hoofd van Belgische inlichtingendienst verdacht van fraude w SYSTEEM Bommen in Belfast STOELGANG KLEINER (106) FLESJE Vervolging wegens belediging Congres I scheepmaker „Geen Algerijnen in Polisario” lawines in Frankrijk D I NS D AG FEBRUARI 1 7 19 7 6 BUITENLAND BINNEN- EN i Zuid-Afrika t Coutinho I 99 ;r Arabieren Elk half jaar a g a ij u is r. d 5? s- ld ie, e- in •MS::: WW few till Scandinavische landen erkennen MPLA (Van onze redactie buitenland) De Zuidafrikaanse minister van bui- of t he „The voice i 9 JÖNKOEPING (Reuter). In beschouwd. UPI). h :d DPA, BRUSSEL (ANP, AFP). ■4. c 1 t 1 Ik heb me laten vertellen dat wijlen prof. Jacques Presser een radikaal maar vernuftig en tijdbesparend systeem had ontwikkeld om proefwerken na te kij ken. Bij de derde fout hield hij op met corrigeren en gaf het proefwerk met een onvoldoende terug. Soms zat het hem tegen, en dook de derde fout pas aan het eind van het proefwerk op, maar het zat hem ook vaak mee. lie in ie n i i t 1 t Schorr heeft verklaard aan het New- yorkse weekblad Village Voice een exern plaat te hebben gegeven van een geheim rapport van een congrescommissie over de CIA, waarop hij via een relatie de had had kunnen leggen. Village Voice heeft er gedeelten uit gepubliceerd. In de bus zaten 43 bejaarden op weg naar Gothenburg. Hoe de bus in brand is kunnen vliegen, is niet bekend. De Belgische criminele inlichtingen dienst BIC werd in 1971 opgericht' en bestaat uit een twintigtal functionaris sen, gewezen gemeente- of rijkspolitie mannen. e o n a n S t 5 3 5 le h ïf, se e d ;e is e n ïn i- in ie ie nt >e. e- o- is. ,ot ne de >1. ar m m is Is e 17 De or n- Id e. „In feite zijn we er met meer Afri kaanse regeringen door in contact geko men dan ooit tevoren”, zei hij op een verkiezingsbijeenkomst. De minister stel de toekomstig „gecoördineerd optreden” in Afrika voor tegen wat hij noemde „het Russische imperialisme”. Ook in de Finse hoofdstad Helsinki verklaarden regeringswoordvoerders dat een erkenning van de MPLA als wettige regering in Angola slechts een kwestie van enkele dagen is. Het Deense minis terie van buitenlandse zaken verklaarde niet te zullen wachten tot de EEG- landen tot diplomatieke erkenning van de MPLA overgaan. Noorwegen en Ijs land zullen het voorbeeld van de overige Scandinavische landen volgen. MOSKOU (UPI). Tot veler verrassing is een delegatie dissidente joodse Russen gisteren door twee hoge Russische func tionarisen ontvangen voor een onder houd over hun bezwaren. De delegatie was samengesteld ui'; joden aan wie de afgelopen jaren een uitreisvisum is ge weigerd. Ik heb een paar brieven gehad van lezers en lezeressen, die óf om meer huismiddeltjes vroegen (meer in het al gemeen), óf om een specifiek huismid deltje voor een kwaal waar zij aan lijden. Zo vraagt een lezeres uit Utrecht naar huismiddeltjes die haar van haar reuma af kunnen helpen (ook vraagt ze of mevrouw Mulder die een middeltje tegen reuma naar deze rubriek stuurde maar haar adres niet in de brief schreef, alsnog even haar dres naar mij op wil sturen, zodat ze met haar in contact kan treden), en een lezer uit Hoogeveen vraagt of iemand een huismiddeltje weet voor een regelmatige stoelgang. half jaar mogen vragen om een nieuwe behandeling van hun zaak. Voorheen bedroeg deze periode een jaar. Hij zei ook dat alle joden die naar het partijbu reau waren gekomen onmiddellijk op nieuw visa mochten aanvragen, zonder hun echter enige reden tot hoop te geven dat deze documenten ook inder daad verstrekt zouden worden. De regering van Botswana heeft giste ren de MPLA erkend als enige regering in Angola. Botswana is de 38ste staat van de 46 leden tellende Organisatie voor Afrikaanse eenheid, die de MPLA erkent. Tweeëntwintig huurlingen die op weg waren naar Angola, zijn gistermiddag bij aankomst op het vliegveld van de Zaïrese hoofdstad Kinsj asa door de au toriteiten t egengehouden en met het eerstvolgende lijnvliegtuig van de Sabe na naar Brussel teruggestuurd. Dit gebeurde nadat president Moboe- STOCKHOLM-HELSINKI Binnen enkele dagen zullen de regerin gen van de Scandinavische landen de vrijheidsbeweging MPLA in Angola officieel als wettige regering erkennen. De Zweedse minister van Buiten landse Zaken Sven Andersson bevestigde dit tegenover verslaggevers. BRUSSEL (AFP). Het hoofd van de Belgische Criminele Inlichtingendienst is beschuldigd van fraude en verduistering, zo is gisterer in de Belgische hoofdstad vernomen. De 51-jarige André Thiry zou op 9 februari gearresteerd zijn. BELFAST (Reuter). In en bij het hoofdpostkantoor van Belfast zijn giste ren vier bommen ontploft. Er zijn geen slachtoffers. Wel is schade aangericht. Sinds de dood van de IRA-hongersta- ker Frank Stagg in een Engelse gevan genis vorige week, zijn elf Noordieren op gewelddadige wijze om het leven gekomen. Over de eerste zeven weken van 1976 zijn 68 mensen gedood. van de Mens en het Socialistische Alge meen Belgisch Vakverbond hebben in tussen al laten weten zich tegen een Spaans lidmaatschap van de EEG te zullen blijven verzetten, zolang de de mocratie in dat land niet is hersteld. De Europese Gemeenschap moet naar de mening van de Belgische premier Leo Tindemans in elk geval toj, een hechtere eenheid geraken. Daarvoor is een ge meenschappelijke buitenlandse politiek nodig, op zijn minst op bepaalde gebie den. Tindemans richtte gisteren van Parijs uit een oproep in deze zin tot de rege ringen van de negen EEG-landen. Hij sprak op een discussievergadering van de particuliere vereniging,,,Cercle de 1’0- pinion”. Volgens Tindeman moet de politieke samenwerking van de negen EEG-lan den een rechtsgrondslag krijgen, zonder dat er nieuwe instellingen worden ge schapen. Dat zou kunnen geschieden a.s de leden van de EEG zich bij voorbaat ertoe verbinden, tot een gemeenschappe lijk standpunt te geraken en daarnaar te handelen. U herinnert zich misschien dat TROS- Aktua vorige week maandag geteisterd werd door een geluidsstoring, waardoor Wibo van de Linde als een vis op het droge geluidloos naar adem zat te hap pen- Dat was leuk. Minder leuk was, dat het interview met de Russische dissiden te wiskundige Leonid Pljoesjtsj erdoor de mist in ging. Waren linkse, door de KGB betaalde, subversieve krachten de bet. aan die storing? Nee, de ironie van het noodlot wilde, dat Pljoesjtsj de mond gesnoerd werd door „het” symbool van het Amerikaanse Imperialistische grootkapitaal alias the American way of life, namelijk door een flesje Coca-Cola dat op de geluidstafel kapot viel! Vanuit Lissabon is de voormalige Por tugese hoge commissaris in Angola, ad miraal Antonio Coutinho, naar Loeanda vertrokken „om vrienden te bezoeken”. Coutinho, die bekend staat als de- „rode admiraal”, is een uitgesproken aanhan ger van de MPLA. Zijn vertrek naar Loeanda volgt na een .langdurige zitting van de Portugese Revolutionaire Raad, waar over de erkenning van de MPLA- regering in Loeanda is gesproken. In Spanje schijnt men erop te rekenen dat het democratiseringsproces dat daar in gang gezet is, voldoende voortgang zal maken om het land een goede kans te geven op een positie- antwoord, als het over een jaar of twee om het lidmaat schap verzoekt. Duidelijk is in ieder geval dat Spanje niet veel belang meer hecht aan het afsluiten van een nieuw handelsakkoord met het Europa van de negen. Het bestaande akkoord, dat in 1970 gesloten werd zou, aldus Spaanse zegslieden, „technisch aangepast” kunnen worden. De Belgische Liga voor de Rechten De volgende landen zijn kleiner: Albanië, Andorra, Australië (een dead heat, 13.268.000 in 1974), Oostenrijk, de Bahama’s, Bahrein, Barbados, België, Bhoetan, Bolivia, Botswana, Bulgarije, Boeroendi, Cambodja, Kameroen, Cen traal Afrikaanse Republiek, Tsjaad, Chi li, Congo, Costa Rica, Cuba, Cyprus, Dahomey, Denemarken, Dominicaanse Republiek, Ecuador, El Salvador, Equa toriaal Guinea, Fiji Eilanden, Finland, Gabon, The Gambia, Ghana, Grieken land, Grenada, Guatemala, Guinea, Gui nea-Bissau, Guyana, Haiti, Honduras, Hongarije, Ijsland, Irak, Ierland, Israel, Ivoorkust, Jamaica, Jordanië, Kenia, Koeweit, Laos, Libanon, Lesotho, Liberia, Libië, Liechtenstein, Luxemburg, Mada gascar, Malawi, Maleisië, Republiek van de Maladiven, Mali, Malta, Mauretanië, Mauritius, Monaco, Mongolië, Nauru, Nepal, Nieuw-Zeeland, Nicaragua, Niger, Noorwegen, Oman, Panama, Paraguay, Portugal, Qatar, Rhodesië, Roeanda, San Marino, Saoedi-Arabië, Senegal, Sierra Leone, Singapore, Somalië, Sri Lanka, Swaziland, Zweden, Zwitserland, Syrië, Togo, Tonga, Trinidad en Tobago, Tune sië, Oeganda, Verenigd A.rabisch Emi raat, Opper-Volta, Uruguay, Vaticaan stad, Venezuela, West-Samoa, Jemen Arabische Republiek, Volksdemocrati- sche Republiek Jemen, en Zambia. In totaal 106 stuks. De twee Russische functionarissen hadden er de aandacht op gevestigd dat de emigratiebeperkingen in verband met de Europese veiligheidsconferentie wa ren verzacht. De aanvragers behoeven bijvoorbeeld geen referenties van hun werkgever meer te verstrekken, terwijl de kosten van het visum zijn verlaagd van 400 tot 300 roebel. Niettemin moeten joden een extra 500 roebel per persoon betalen voor het afstand doen van hun Russisch staatsburgerschap. WASHINGTON (AFP). Samuel Stratton, lid van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, zal vandaag het Huis voorstellen de correspondent van het omroepbedrijf CBS Daniel Schorr te laten vervolgen wegens belediging van het Congres. Het onderhoud viel samen met de voorbereiding van het joodse wereldcon gres over de situatie van de joden in de Sovjet-Unie, dat vandaag in Brussel be gonnen is. De Arabieren hebben België gewaar schuwd dat de joodse wereldconferentie in Brussel „een negatieve invloed” zal hebben op de Arabisch-Belgische betrek kingen. Belgische diplomaten in Cairo verklaarden echter geen aanwijzingen te zien voor een mogelijke Arabische boy cot tegen België. De Arabische waarschuwing is vervat in een officiële verklaring die gisteren werd uitgegeven aan het slot van een tweedaagse conferentie van Arabische ministers van voorlichting in het hoofd kwartier van de Arabische I.’ga in de Egyptische hoofdstad. Het bestaan van de dienst van Thiry wordt thans ernstig bedreigd, zo wordt ir welingelichte kringen in Brussel ge zegd. Velen hebben reeds opheffing van de dienst geëist. «Wk -** L HONG KONG (UPI). De huidige politieke campagne tegen „revisionisten” in China is ontketend op „persoonlijk initiatief” van partijvoorzitter Mao, meldt Radio Sjanhai. Het in Hong Kong opgevangen bericht bevestigt de vermoe dens dat de bejaarde partijleider zich in de nieuwe politieke strijd heeft ge mengd. „Geconfronteerd met de tendens van de huidige klassenstrijd en de goede strijdgelegenheid aangrijpend, heeft onze Uit Johannesburg komt het bericht dat Zuid-Afrika zich op Angolees grond gebied bevindt met instemming van Zambia, Zaïre en Ivoorkust. Dat is de mening van de leider van de Unita, Jonas Savimbi, die hij ventileerde in een gesprek met de Amerikaanse senator Bill Coughlin. De Zuidafrikaanse krant Rand Daily Mail publiceerde gisteren een „rapport” over de ontmoeting tussen Savimbi en Coughlin. Radio Loeanda, Het inwonertal van Nederland was op 1 januari 13.734.000. Omdat veel Neder landers nog steeds in de overtuiging leven dat wij „een klein landje” zijn, dat daarom „zijn grote bek moet houden” en zich niet met anderen moet bemoeien” maar zich integendeel „bescheiden dient op te stellen” en andere landen „vooral niet de les mag lezen”, heb ik aan de hand van de bevolkingscijfers zoals die van een 150-tal naties in The World Almanac Book of Facts van 1975 worden vermeld, eens nagegaan welke landen, gelet op het inwonertal, groter zijn dan Nederland, en welke kleiner, opdat we eens en voor al weten, waar we staan in deze wereld. Na het gesprek, dat plaatsvond op het hoofdkwartier van het centrale comité van de communistische partij in Mos kou, verklaarde de joodse delegatie geen harde garanties voor een regeling van hun klachten te hebben gekregen, maar dat ze in ieder geval beleefd te woord was gestaan. Van de delegatie maakten o.a. deel uit de prominente activist Vitaly Rubin en Vladimir Slepak, die vorig jaar drie weken lang met zijn gezin een honger staking hield omdat zij nog niets ge hoord hadden op hun vijf jaar eerder ingediende verzoek om een uitreisver gunning. Zij werden ontvangen door Albert Ivanov, een afdelingschef van het partij bureau en luitenant-kolonel Vladimir Obedin, hoofd van het visumbureau. Volgens joodse kringen kreeg de dele gatie antwoorden „om ons zoet te hou den”. Het Libische vakverbond heeft beslo ten met ingang van gisteren de Belgi sche belangen in Libië een week lang te boycotten. Voorts zal het verbond een demonstratie voor de ambassade van België in Tripoli organiseren, zo maakte de Libische radio gisteren bekend. Obedin had gezegd dat degenen aan wie een visum geweigerd is voortaan elk Spanje zou binnen ongeveer twee jaar een officieel verzoek willen indienen om te worden toegelaten als lid van de Europese Gemeenschap. Dat is giste ren in Brussel uit Spaanse bron verno men, nadat de Spaanse minister van buitenlandse zaken, José Maria de Areilza een eerste onderhoud had gehad met zijn Belgische collega, Renaat van Els- lande. tenlandse zaken, dr. Hilgard Muller, heeft in Johannesburg verklaard dat Zuid-Afrika’s streven naar detente in het zuiden van Afrika, niet nadelig door zijn interventie in Angola is beïnvloed. toe nieuwe maatregelen bekend had ge maakt die moeten voorkomen dat huur lingen die willen gaan vechten aan de zijde van het FNLA in Angola, zijn land als tussenhaven gebruiken. De 22 huurlingen, 16 Britten, een Fransman, een Ier, een Australiër, een Belg en een Zuidafrikaan, waren zondag uit Londen vertrokken en vlogen via Brussel naar Zaïre. Op het vliegveld van Kinsj asa deden zij zich voor als toeris ten. grote leider Mao persoonlijk het initia tief genomen tot deze revolutionaire massa-discussie”, aldus Radio Sjanghai, daarmee nietgenoemde sprekers citerend tijdens een massa-bijeenkomst afgelopen vrijdag in de grootste stad van China. De discussie, die begon als een debat over het onderwijsbeleid, is omgeslagen in een felle aanval op Chinese leiders die gedurende de culturele revolutie in ongenade vielen maar later werden ge rehabiliteerd zonder openbaar berouw te tonen over hun fouten. Teng Sjao-Ping is de meest vooraanstaande leider van deze groep. De vice-premier, die de meeste taken van Tsjoe En-Lai overnam voordat de premier vorige maand over leed en die was gedoodverfd als diens opvolger, werd gepasseerd ten gunste van Hwa Kwo-Feng, een gematigd leider en beschermeling van Mao. De laatste weken zijn via muurkran- ten en studentenbijeenkomsten aanval len gedaan op zogenaamde „revisionis ten” en „kapitalistische zwervers”, waar bij Teng kennelijk het hoofddoel was. Sjanghai, de stad van waaruit Mao in november 1965 de culturele revolutie lanceerde, is het machtscentrum van verscheidene linkse radikalen die als de grootste tegenstanders van Teng worden De volgende landen zijn groter: Afghanistan, Algerije, Argentinië, Bangladesj, Brazilië, Birma, Canada, Rood China, Taiwan, Colombia, Tsjecho- Slowakije, Egypte, Ethiopië, Frankrijk, West-Duitsland, DDR, India, Indonesië, Iran, Italië, Japan, Zuid-Korea, Noord- Korea, Mexico, Marokko, Nigeria, Pakis tan, Peru, Polen, Filippijnen, Roemenië, Züid-Afrika, Spanje, Soedan, Tanzania, Thailand, Turkije, USSR, Groot-Brittan- nië, USA, Noord-Vietnam, Zuid-Viet- nam, Joegoslavië en Zaire. In totaal 44 stuks. CARACAS (UPI). In Venezuela zal een proces worden aangespannen tegen acht personen, onder wie een belangrij ke regeringsfunctionaris, wegens het aannemen van steekpenningen van de Occidental Petroleum Corporation, zo heeft minister van Justitie José Ramoen Medina gisteren bekendgemaakt. De acht personen, onder wie de Vene zolaanse vertegenwoordiger bij de orga nisatie van olie-exporterende landen, Al berto Flores Ortega, hebben zich gecom promitteerd in een vertrouwelijk presi dentieel onderzoek naar beschuldigingen, dat Occidental regeringsfunctionarissen, leden van het congres en politici in Venezuela geld had toegestopt om voor delige olieconcessies in Venezuela te krijgen. De acht zouden samen 527.400 dollar van Occidental hebben gekregen. Vanuit het hoofdkantoor van de maatschappij in Los Angeles, Californië, is tegenge sproken dat Occidental steekpenningen in Venezuela zou hebben betaald. MOSKOU (AFP). Het onbemande Russische ruimteschip Sojoez-20 is giste ren losgemaakt van het ruimtestation Saljoet-4 en heeft een zachte landing in de Sovjet-Unie gemaakt, zo meldt het Russische persbureau Tass. De Sojoez-20 is 17 november vorig jaar gelanceerd en later vastgemaakt aan Saljoet-4. De totaal uitgebrande bus, waarin tien mensen de dood vonden en veertig gewond raakten. MPLA”, heeft gisteren verklaard dat de Zuidafrikaanse troepen met geweld uit Angola verdreven zullen worden. De ra dio voorspelde dat Angola binnen een maand herenigd zal zijn, maar dat „het imperialisme” door zal gaan in haar pogingen het land onder controle te krijgen, gebruikmakend van stammenru- zies en racisme. ALGIERS (AFP, UPI). In de Spaanse Sahara bevindt zich niet één Algerijnse soldaat en in het Frente Poli sario vecht niet een vreemde soldaat. Dit zei de Polisario-woordvoerder Habib Al lah gisteravond voor de Algerijnse radio. Allah sprak hiermee een bewering te gen van de Marokkaanse koning Hassan II tegenover president Boumedienne van Algerije als zru de aanval op de stad Amgala zijn uitgevoerd door Algerijnse soldaten. Volgens Allah waren het uitsluitend Polisariostrijders die Amgala na een zware strijd in handen kregen. Overi gens liet Marokko gisteren weten dat Marokkaanse strijdkrachten Amgala weer op het Frente Polisario hadden heroverd. Om voortgang op het gebied van een gemeenschappelijk buitenlands beleid te bereiken, zou volgens Tindemans sector voor sector bestudeerd moeten worden, beginnend met de betrekkingen tot de ontwikkelingslanden. Een andere kwestie, die bijzondere aandacht vereist, is naar het oordeel van de Belgische premier het ontstaan van conflicten in de onmiddellijke nbijheid van Europa. „Het gaat er niet om, een voogd'jschap over naburige landen in het leven te roepen, maar om in geval van een crisis een gemeenschappelijke houding aan te nemen”. De EEG-landen waren bij de behan deling van dergelijke gevallen te vaak afwezig en alles speelde zich af, alsof de EEG ef niets mee te maken had. In hetzelfde perspectief noemde Tin- demar..; drie terreinen waarop een coördinatie van het buitenlandse EEG- beleid noodzakelijk is: 1) De verhouding tot de VS 2) De kwestie van de veiligheid en 3) De ont- spanningspolitiek als „centraal element van onze betrekkingen met de landen van het ooster”. PARIJS (Reuter, AFP). De tol aan mensenlevens als gevolg van de lawines van zondag in de Pyreneeën en de Alpen, is gisteren gestegen tot twaalf. Er is een even groot aantal gewonden. Het ergste ongeluk had plaats bij La Mongie in de Pyreneeën, bij de Pic du Midi, waar gisteren zeven doden en zeven gewonden werden gevonden. Drie gewonden zijn in een ziekenhuis opgeno men. Onder de doden is Jean Pierre Augert, lid van het Franse skiteam op de winte- rolympiade van 1964 in Grenoble. TRIEST, Italië (UPI). In Triest is gisteren een proces begonnen tegen na zi’s die het enige concentratiekamp uit de Tweede Wereldoorlog in Italië be stuurden. Het proces vindt 31 jaar na datum plaats en er zit niemand in de beklaagdenbank. Rechter-commissaris Sergio Serbo ver telde dat twaalf van de veertien oor spronkelijke beklaagden waren overle den. Een door de rechtbank aangewezen advocaat voor één van de twee resteren de beklaagden, August D. Allers uit Hamburg, zei dat hij had begrepen dat ook zijn cliënt niet meer in leven was. Een brief die hij aan Allers had ge stuurd, zei hij, was teruggekomen met de opmerking van de Duitse posterijen dat geadresseerde was overleden. De enige overgebleven beklaagde, de 60-jarige kelner Joseph Gaspar Ober- hauser uit München, staat bij verstek terecht omdat de Bondsrepubliek wei gert hem aan Italië uit te leveren. In het concentratiekamp een daar voor ingerichte rijstbereidingsfabriek in San Sabba onder de rook van Triëst zijn tussen 1943 en 1945 drieduizend mensen vermoord. a de buurt van de Zweedse stad Jönköping is gisteren een autobus in brand gevlogen. Daardoor zijn 15 inzittenden om het leven gekomen en zijn 27 gewond. wv.wvNi"

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3