Primeur van Santpoorter P. J. Nijssen 200 jaar Verenigde Staten Have Alléén MAJORETTEN VAN DANDY HEBBEN DRUK WERK ELS K ENNEMEI d „Westfriese Flora” h teken voor 18-plussers 73 t Mi - 1 JSS» I S:'x T - j Cratis in de tent Brulboei-kampen Lr fimi 1 1 Ff i® DINSDAG 1 7 FEBRUARI 19 7 6 NIEUWS UIT STAD EN STREEK f i Cijs is terug Otó a Het majorettenpeloton „Dan dy” uit IJmuiden heeft ,,het ge maakt”, zoals dit heet. Want na- Tips redactie: Ko van Leeuwen Tel. 02550-15389 et ‘n in ze f Kb WW 'T 'V; I WH x WW (OW '9 1 (Wan een onzer verslaggevers) F Met bijdrage van Jan van Dam i- L e- 3- l- !S Is le n n n n n De eerwaarde zusters Anne José en La- titiae uit Veneray gaven haar namen aan Er wonen in Driehuis mensen die van mening zijn dat de sociëteiten van tegenwoordig niet meer accepta bel zijn voor ouderen door de aanwe zigheid van een groot aantal jonge ren. Zo staat dat geschreven in een brief die wij ontvingen en waarin de geboorte van de nieuwe sociëteit „So ciëteit achttien plus” wordt aange- kondigd. Voor mensen die ouder zijn dan achttien dus. Die ouder zijn dus. Begrijpt u hoe betrekkelijk begrippen als oud en Jong zijn? A. P. WESTERWAL Jr. Oprichter en instructeur Van „Dandy" ïn >P ;e n n ij k ie jr n, is ie m ïl. ie 10 >k n ij d. ie Zondag vertrokken: Aegis Scope, Ros tock; Stavanger; Renate, Hostein, IJmui den; Dudinka, Tuapse; Marga Kiepe, IJmüiden; Apollo-1, Londen, IJmuiden; Kenrix, Kingslynn, IJmuiden. Majorettes sjowen de vier verscn.il lende uniformen twee nieuwe tulpen van de Santpoortse bollenkweker P. J. Nijssen. Zaterdag aangekomen: Coastas, Rot terdam; Tor Anglia, Gotenborg; Edda, Milos, IJmuiden; Lynx, Loden; Rewi Frederiksvaerk, IJmuiden; Erik Vieljeux, Le Havre; Mercurius, Aberdeen; IJmui den, Tarpon River, R.’dam; Elbrus, Tuspse; Tor Brittania, Gothenborg; Main BOVENKARSPEL. Het fleurigste winterfestijn dat ons land kent de „Westfriese Flora” in Bovenkarspel is maandagmiddag voor de 43-ste keer geo pend. Ditmaal geschiedde het openings- ceremonieel door de ambassadeur van de Verenigde Staten van Amerika in ons Maandag vertrokken: Hans Olden- dorff, Savona, IJmuiden; Kent Shore, Cont. Plat, IJmuiden; Fridel. Kingslynn, IJmuiden. v... der jaren aanzienlijk uitgebreid, zodat „Dandy” voor een optreden kan kie zen uit vier eigen uniformen; een groen-wit, een blauw, een wit en een zwart, alles met bijpassende laarsjes en kolbakken of zogenoemde „Zorro- hoeden”. Bij dit optreden hebben zij reeds iet verschillende bekend ar tiesten in een programma „gestaan”, zoals Albert Mol, Piet Romer, Johnny Jordaan en Ria Valk, terwijl de groep nu alweer een karnavalsfeest met Engelbert Humperdink in het vooruitzicht is gesteld. Wij vroegen de heer Westerwal of We kunnen weer een muzikale zo mer tegemoet gaan, als het weer een beetje mee zit, want de gemeente Velsen gaat van mei tot en met september in het park Beeckestijn weer de verplaatsbare muziektent op stellen. Edoch, nu rijst de vraag of de plaatselijke muziekverenigingen over voldoende animo beschikken om een klankrijke bijdrage te leveren. Alles lijkt mogelijk, muziek, dans, zang, theater, ballet. Ore, Monrovia, IJmuiden; Sea Viking, R'darn; Skaustream. Rotterdam: Marie Helleskov, Belfast, IJmuiden. Zaterdag vertrokken: RMANES, IJ muiden, Newport; Teribika, Tallin; Ayu- tia, Kopenhagen; Merc. Trader, Kopen hagen, IJmuiden; Lady Sophie, R’darn; Linda, Noorezee; Pandora, Shelby, Zaan dam; Subro Ventura, Colchester. Zaan dam; Bison, Cont.plat, IJmuiden; Helga- 5, Odense, IJmuiden; Adele-J. Goten borg, IJmuiden; Korle Lagoon, Ham burg; Althea, Antwerpen; Rig Pilot, Le- tre, Haico Holwerda, Grangemouth, IJ muiden; Drochtersen, rensburg, IJmui den; Shetland Trader, Noordzee, Velsen; Superman, Norfolk; Lucie 1 ponton, Norfolk; Tabou, Antwerpen: Hans Oscar en Intermac 502, Cont. Plat; Tor Britan nia, Gothenborg; Costas, Goole; Ladoga 6, Talinn; Tor Anglia, Immingham; Achilles, Le Havre. Het lijkt een omgekeerde filmkeu ring, mriar daar komt bij datde vreugde van korte duur lijkt. Want de nieuwe sociëteit achttien plus richt zich op de groep „ouderen” van 18 tot 22 jaar. Daarboven zijn we aardig op dreef naar het bejaarden paspoort, zo moeten de initiatiefne mers gedacht hebben. Verder ligt het in de bedoeling dat „Sociëteit 18 plus” in de toekomst een besloten karakter krijgt, een echte vriendenkring. De oprichting van de nieuwe soos is een initiatief van oud- leden van Trinity en Invocation uit Driehuis. Het gaat volgens de brief om gewoon gezellig samen te zijn op die vrijdagavond, eens in de twee weken. Er is dan de beschikking over een diskotheek en er kan ook een dansje gemaakt worden, want er is een redelijke dansvloer. „Sociëteit 18 plus” komt in de voormalige pastorie in Driehuis, aan de Driehuizerkerkweg. Op vrijdag 20 februari is de eerste soos-avond en vanaf 20.30 uur is iedereen die achttien plus is natuurlijk daar van harte welkom. Wie meer infor matie wil kan telefoonnummer 12832 (02550) bellen. land Kingdon Gould jr., die er zijn waardering over uitsprak dat deze Flora ter gelegenheid van 200 jaar VVerenigde Staten, in het teken staat van de Ameri kaanse samenleving. Hij onderstreepte deze waardering door een zilveren scliaal aan te bieden aan het Flota- bestuur. Verenigingen en clubs of anderen die zich daartoe voelen aangetrokken kunnen contact opnemen met het bureau van de Velser Gemeenschap, Moerbergplantsoen 22 in IJmuiden. Dat geit voor een ieder die in de muziektent een optreden denkt te kunnen verzorgen. De tent is daar voor natuurlijk gratis beschikbaar en de Velser Gemeenschap meent dat dit nu eens een goede gelegenheid is om uw vereniging wat dichter bij het publiek te brengen. Er zijn al verscheidene dagen bezet voor de komende zomer, maar toch is er nog ruimte in overvloed. Wie dan ook nog voor publikatie in de Toer- In-Krant in aanmerking wil komen, zal voor 1 april bericht moeten geven en dat is geen grapje. Maar alle gekheid terzijde gescho ven; als mensen van boven de acht tien menen dat zij al tot de ouderen behoren, dan is dat hun goed recht. Evenals het oprichten van een eigen knusse sociëteit waar zij zich zonder jongeren kunnen handhaven. Want daar let de nieuwe sociëteit wèl op. In de brief staat dan ook: „Wel moeten wij van te voren waarschu wen voor het feit dat er scherpe controle zal worden uitgeoefend op de minimumleeftijd en daarom is het aan te raden voor mensen die willen komen en er nog niet als achttien of ouder uitzien terwijl zij het wel zijn, een legitimatiebewijs mee te nemen. We controleren niet omdat we het zo leuk vinden, maar omdat er voor de jongeren al genoeg soosen zijn terwijl wij ouderen (dus van boven de acht tien, red.) eigenlijk daarbij wat ach tergesteld zijn”. Zondag aangekomen: Ostesund, Ter- neuzen, IJmuiden; Parkesgate, Roches ter, IJmuiden; Dart, Londen; Marioys, Gunnes; Thara, Narvik, IJmuiden; Ken rix, Poole, IJmuiden; Bogota, Bremen: Busuanga, Bremen; Netty; Londen; Gulf Coast, Tema; Per Knut, Londen; Apollo- 1, Londen, IJmuiden; Herman Helene, Halmstad, IJmuiden; Autoroute, Dover; Jemrix, Whitby, IJmuiden; Patricia, Bre merhaven; Sea Bure, Cont. Plat; Som men. Helsinki; Crescence, Southampton; Malacia, Wisbech, IJmuiden; Athens Sky, Hamburg; Dithmarschen, Helsinki; Fridel, Kingslynn, IJmuiden; Pomorye, Riga; Vladimir, Timofeyev, Dublin; Bothnia, Oscarshamn; Sea Fleyer, Cont Plat; Bison, Cont. Plat, IJmuiden; Expo BHtonferry; Inger, Borchefort, IJmui den; Hooginch, Plymouth; Scoll Pro gress, Skutskaer, Z’dam. Gijs is terug. Enkele rubrieken ge leden maakten we er melding van dat Gdjs, een rode kater, plotsklaps spoorloos was. Vandaag belde zijn vrouwtje op dat Gijs uit zichzelf was teruggekeerd. Door het poezeluikje in de keuken, vertelde zij opgetogen. hij nooit eens met bezorgde vaders of moeders krijgt te maken, wanneer hun jonge dochters zover over de grens door hem worden meegenomen. Hij antwoordde glimlachend: „Jawel, maar dan nodig ik hen altijd voor een repetitie uit. En de sfeer is hier zodanig dat zij onmiddellijk beseffen dat de meisjes bij mij en m’n vrouw in goede handen zijn, zodat hun vrees geen enkele reden heeft”. IJMUIDEN. Vrijdag aangekomen: Prinses Margriet, Cherbourg; North Sho re, Contplat; Regina Oldendorff, La Pla ta. Haico Holwerda, Grangemouth; H.M. Utrecht, Noordzee; Pechorales, Tallin; Venus, Dundee; Drochtersen, Jersey, IJ muiden; Bison, Contplat, IJmuiden; Cor sicana, Port Gentill; Stirling Brigg, Contplat, IJmuiden; Hermann Suhr, Gunnes; Ursa Minor, Gunnes; Hans Ol dendorff, Dordrecht, IJmuiden. Vrijdag vertrokken: Bison, IJmuiden, Contplat; Djartisari, Hamburg; Pauline Brinkman, IJmuiden; Poole; Shetland Trader, Londen; Bernard Oldendorff, Venezuela, Baitrummersand, Bremerha ven; Isra Wismar; Medina, Zaandam, Tynemouth; Holland, Scheveningen; Steinbukk, Le Tresport; Lecz 2, Lagos; Glenogle, Djakarta; Torsten, Zaandam, Southampton; Mariann, Holborn; Lei- pard, IJmuiden, Solvesborg; Star Astori- a, Velsen, Boulogne, Vanda, IJmuiden, Weston Point. Een overzicht van een deel van de Westfriese Flora, ditmaal in de stijl van het oude Amerika coals men dat nog kent uit de Westerns. let arrangement van de Westfriese Flea was wederom in handen gegeven vai Cock Veldhuis uit Hlllegom, die wekend vanuit het thema „Tweehon- ded jaar Verenigde Staten” kans heeft gelen ruim honderdduizend bloeiende boen als tulpen, hyacinthen, irissen, nacissen, bijgoed en verder cyclamen en bloeiende forsytia’s te arrangeren in?en Amerikaans aandoend landschap, daerend uit die begintijd van de Vere- nifle Staten. En wel op zodanige wijze, da men gaande door de wijde kronkel- paen en over waterpartijen heen, over al het Uitzicht heeft op een overweldi- getie kleurenpracht met daarin tuilen va blauwe irissen, de Stars and Stripes uifebeeld door hyacinthen, en verder on e maa enkele op te noemen de kline witte Zampa-tulpjes, de ode He at of Delight, de fijne Scilla, de sielij ke gele West Point, de lichtpaase China Pik, de ood-met-gele Thule en de pfls met-witte Ballade. Dit en nog vél, veel meer staat bijzonder overzich- ta.jk gegroepeerd rond en naast huif karen. de Tipi-wigwam, een kajak, een rach-schuurtje met cowboy attributen, ea antiek kanon, gestyleerde wolken- knbbers met daarin foto’s van zes presi- daten, Walt Disney figuren, een vrij- hedszuil en een pilarengalerij. "erwijl een Amerikaanse Brassband m< de artisten gekleed in de oude „pfbroeken” zoals de plusfours werden geioemd, vrolijk spelend door de win tertuin trok, hadden er o de oenings- da; twee hoogteunten laats, waarin de Saïtoortse bollenkweker P. J. Nijssen ee: hoofdrol seelde. Allereerst bood hij mster Kingdon Goüld' een bos van Zijn niuWste tulen aan, genaamd Mary GiUld naar de niet aanwezige ehtgenote van de ambassadeur. Ver- vogens had de naamgeving plaats van twfee andere nieuwe tulpensoorten, waraan de Santpoortse kweker vijftien jair heeft gewerkt om ze tot ontwikke- liig te brengen. Die naamgeving ge- saiedde door twee eerwaarde zusters. dSh dit deden als uitvloeisel van haar retlname enige weken geleden aan de Rtdi Carrelshow. Het waren de eer- wlarde zusters Anne José en Latitiae, bede werkzaam in een psychiatrisch iBkenhuis in Venray. Nauwelijks had- de> zij de door haar gekozen tulpjes nergezet of er werd een telegram bin- nsigebracht afkomstig van Rudi Carrel, rrét daarin de woorden „Hartelijk gefe liciteerd”. In onvervalst Limburgs klonk het toen: „Hardstikke leuk zegg”. En dcarna verdwenen beide zusters in de mensenmassa uit diverse landen, welke hi al op de been was in de Flora-hal. Vle duizenden uit geheel Europa zullen in de nomende week nog volgen. De Fora is geopend tot en met zaterdag 21 faruari van 9 tot 22 uur en zondag 22 faruari van 9 tot 18 uur. „Kamperen is anders leven als thuis, andere dingen meemaken en nieuwe ervaringen opdoen”. Dat is de mening van buurthuis De Brulboei in Oud-IJmuiden en slechts weinigen zullen die stelling aanvechten. Deze zomer organiseert het IJmui- dense buurthuis weer een aantal kampeerweken en wie mee wil doen kan kiezen uit twee soorten kamp- vermaak; de tentenkampen en de zo. genoemde Uiterton watersportkam- pen. Aan de tentenkampen kunnen zowel jongens als meisjes deelnemen, maar de Uitertonkampen gelden al leen voor jongens, zo meldt ons het persbericht. Voor een week kamperen moet zes tig gulden worden betaald plus een tientje inschrijfkosten; voor de Uiter tonkampen, die ook een week duren, is de prijs vijf gulden minder omdat daarvoor geen buskosten doorbere kend hoeven te worden. Wanneer kan er met De Brulboei gekampeerd worden? Tentenkamp van 10 t.m. 17 juli (12-14 jaar); van 17 t.m. 24 en 24 t.m. 31 juli voor kinderen van 8-11 jaar. Uitertonkam pen van 10-17 juli (12-15 jaar) en van 17 t.m. 24 juli alleen voor buurthuis bewoners of jongens uit Oud-IJmul- den van 12-15 jaar. dat de showgroep in 1970 door de heer A. P. Westerwal jr. werd opgericht, is hij met deze char mante meiskes sindsdien al dik wijls over de grens geweest, om in steden als Parijs, Düsseldorf, Brussel, Antwerpen, Lille, Cam- bray, Rouen en Compiègne me nig karnaval of ander festijn met een graag bekeken attractie op te luisteren. Ook in het binnenland treden zij dikwijl op, waarbij be jaardencentra en andere instel lingen uit deze omgeving even min worden vergeten. Oprichter Westerwal vertelde ons dat het door hem als lid van de IJmuider Harmonie enige jaren gele den altijd werd betreurd, wanneer deze gerenommeerde muziekvereni ging voor bepaalde shows altijd een beroep moest doen op de medewer king van buiten Velsen gevestigde majorettenpelotons. Hij besloot daar om, los van de IJmuider Harmonie, zelf te trachten een dergelijke groep van de grond te krijgen en dit is hém wonderwel gelukt. In maart 1970 startte hij met veer tien meisjes, die onder zijn leiding enthousiast aan het instuderen van enige shows zijn begonnen. Hij ont wierp voor de majorettes een fleurig uniform in groen-witte kleuren, com pleet met hoge kolbakken, die door zijn echtgenote, Wilma Westerwal- Blok werden vervaardigd. Hier was ruim achtduizend gulden mee ge moeid, welk bedrag door de meisjes door middel van een hoge contributie zelf bij elkaar werd gebracht. Na intensief repeteren volgde ter gele genheid van koninginnedag 1971 het eerste optreden naar buiten, waarbij het peloton in Velsen overal met veel bijval werd ontvangen. Sindsdien is het de showgroep „Dandy” voortdurend voor de wind gegaan. Er is steeds voldoende animo bij jonge meisjes van zestien tot on geveer twintig jaar, zodat zelfs bij de noodzakelijke selectie mutaties, ten gevolge van huwelijk of vertrek ge makkelijk kunnen worden aangevuld. Dit is allerminst onlogisch, want de leden van het peloton kunnen gere geld plezierige uitstapjes worden aan geboden. Wel is het hard werken op de repetities, omdat telkens nieuwe shows in het programma moeten worden opgenomen. Hiervoor laat in structeur Westerwal zich inmiddels door zijn zuster Lien en Joke Blok ker assisteren. Ook de itmonstering is in de loop o

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 5