Melkgebitten rotten kinderen de mond uit Volledige behandeling in centrum 1 i R 1E3 v J? 1 i ^•4 tl j few ijlll ■Bi JH IA DINSDAG 1 7 FEBRUARI 1976 door Pieter Taffijn Tekort Kosten gs W- RB Mondhygiëniste Volledig HAARLEM Nederland heeft in de wereld bekendheid door een aantal zaken: we hebben overal molens staan, iedereen loopt op klompen, we kunnen goede voet ballers opkweken en we zijn zo’n schoon volkje. Bij nadere beschou wing blijkt daar maar weinig van te kloppen. Molens vind je nog maar hier en daar, klompen worden hoofdzakelijk gemaakt voor toeris ten. Voetballers opkweken doen we wel, maar dan zijn ze meestal be stemd voor de export. En schoon zijn we alleen op ons huis: ramen lappen tot je erbij neervalt maar met de persoonlijke hygiëne een loopje nemen. Dat is onlangs nog gebleken uit een landelijk onder zoek. Welvaart j - Mi r I? Wit» 11 W Jeugdtand verzorging in praktijk vaak vooral vullerij van gaatjes rijdt, met een aantal schoolkinderen dat voor controle komt. Nu is dat laatste niet zo’n grote ver rassing. Denk maar eens aan Piet de Smeerpoets, die zo ellendig aan zijn eind kwam omdat hij door zijn altijd maar doorgroeiende nagels niets meer aan kon pakken. En aan de moeite die Benny Vreden met zijn stichtende versjes over Barend Bluf nam om de jeugd te wijzen Voorzitter P. J. Schipperus uit Beverwijk. weleens eentje. Maar omdat hij ze niet zo lekker vond werden ze eerst even in de suiker gedoopt Aangeraden wordt de kindertandjes en -kiezen te poetsen volgens de schrobmet- hode. Daarbij worden met horizontaal heen en weer gaande bewegingen alle kanten van tanden en kiezen schoonge maakt. Tandpasta is daarbij eigenlijk helemaal niet noodzakelijk, zeker moet geen kindertandpasta worden toegepast. Die smaakt zoet en het is natuurlijk moeilijk te verkopen dat snoep niet mag maar zoete tandpasta wel. Sinds het begin van dit jaar is Lies- beth Wagenaar als mondhygiëniste aan de stichting verbonden. Zij behandelt in het centrum de daarvoor in aanmerking komende kinderen, die samen met de ouders worden opgeroepen. Daarnaast reist ze alle kleuterscholen in Haarlem af. Daarvan heeft ze in dit schooljaar ongeveer de helft afgewerkt. Ze heeft er eerst een informatief gesprek met de leidsters, daarna worden de ouders uit genodigd een morgen of middag met hun kinderen mee te komen. ter wordt terwijl er ook spijsverterings- stoornissen kunnen optreden. Een niet goed verzofgd gebit kan oorzaak zijn van infectieziekten en het psychisch ge volg moet eveneens niet worden onder schat. Denk bijvoorbeeld maar eens aan de pesterijen die een meisje van een jaar of veertien moet ondergaan als ze lelijke tanden heeft. Van de kosten komt een kwart voor rekening van de acht deelnemende ge meenten: Beverwijk, Castricum, Haar lem, Heemskerk, Limmen, Uitgeest, Vel- sen en Zandvoort. Het overige deel wordt vergoed door het ziekenfonds of komt voor rekening van de „particulie re” ouders. Het handelt dan om een bedrag van tachtig gulden per jaar. Als het kind een goed gebit heeft lijkt het Werken met kleuters vindt Liesbeth heerlijk. Ze zijn spontaan, reageren di rect en soms ook onverwacht. Zoals dat jongetje, dat hoorde dat worteltjes zo goed zijn voor de tanden. Zijn moeder wist dat ook en daarom kreeg hij er nog Hij wijst er ook nog op, dat een goed gebit voor allerlei zaken van belang is.Als een kind kiespijn heeft zal het in principe alleen nog maar zacht voedsel willen eten. Met als gevolg dat het gebit nog minder te doen heeft en nog slech- Haarlem is één van de weinige plaat sen in Nederland met centrumbehande- ling. Hier kan men volledige tandartsbe handeling bieden: met moderne appara tuur en gelukkig voldoende tandartsen. Die zijn er voldoende te krijgen, er bestaat veel belangstelling voor jeugd- tandheelkunde. Men werkt in een team en er hoeven geen hoge investeringen te worden gedaan die via een zo hoog mogelijke produktie weer moeten wor den terugverdiend. Er is daarom alle tijd om een degelijk stuk werk te verrichten, iets wat voor jonge gebitten natuurlijk erg belangrijk is. veel, maar als vullingen per jaar worden gelegd is het al niet duur meer. Overigens kunnen de kinderen ook tussentijds terecht als ze tandpijn hebben. Vandaar zijn advies aan aanstaande moeders fluortabletten te slikken. Voor het eigen gebit en voor het gebit van het komende kind. Ook voor de jeugd van nul tot achttien jaar is dat zeer aan te raden. Socialer zou hij het vinden als het water werd gefluorideerd, dan kan iedereen er van profiteren. Gezien de politieke moeilijkheden hierover Zft hij dat echter voorlopig nog niet gebeuren. Hoofdmoot van het werk van de stichting Jeugdtandverzorging wordt ge vormd door de verzorging van de leer lingen van de lagere scholen. Van die groep heeft men er achttienduizend on der handen, waarvan alleen al in Haar lem 5.500. Behandeling vindt plaats in het centrum aan de Schotersingel in Haarlem, in een speciale auto (de zoge noemde dental care) of in het worden de kinderen met busjes van de Stichting Revalidatiefonds Kennemerland gehaald en teruggebracht. Voor de b.l.o.-scholen heeft men een verplaatsbare installatie in gebruik, zodat deze leerlingen niet uit de eigen vertrouwde omgeving behoeven te worden gehaald. Hiervoor is een spe ciale tandarts beschikbaar, mevrouw J. Mijatovic, die samen met assistente me vrouw T. Molenaar het werk met bij zonder veel liefde en geduld doet. Tandarts Pieter Meijer en assistente Mar jon Dieben vierhandig aan het werk. Als het kind van de lagere school komt valt er nog een gat. Met het tekort aan tandartsen valt het niet mee ergens te worden ingeschreven. Naar de mening van de heer Hoogen- boezem is dat echter een tijdelijke uit zonderingstoestand en zal het probleem binnen een jaar of vijf wel zijn opgelost. Bovendien bestaat er prioriteit voor de kinderen die door de stichting zijn be handeld. „Tandbederf neemt ontzettend toe” weten administrateur J. C. de Ruiter en voorzitter P. J. Schipperus (raadslid van Beverwijk) uit de cijfers. „Het zal wel een welvaartsverschijnsel zijn, de kinde ren hebben veel meer geld om snoep te kopen. De jeugd weet drommels goed hoe de tanden verzorgd moeten worden: drie maal per dag poetsen en niet snoepen. Maar het gedragspatroon blijkt moeilijk te beïnvloeden. Vandaar dat het slecnts bij hoge uitzondering gebeurt dat er een kind van een jaar of negen met een Tot het instrumentarium behoort ook een röntgencamera om foto’s van het gebit te maken. Behandelingen die nor maal niet bij de tandarts thuis gebeuren (chirurgische ingrepen en regulatie) ge beuren ook in het centrum niet. Daar voor wordt men doorverwezen naar de desbetreffende specialist. Liesbeth (die haar opleiding aan de urriversiteit in Amsterdam kreeg) vertelt dan hoe je je tanden moet poetsen, wat je wel en niet moet eten en meer van zulke zaken. Voor de ouders staat alle informatie uitgebreid op schrift. In on geveer tachtig percent van de gevallen komt vader of moeder mee. Komen ze niet, dan krijgen ze de informatie thuis bezorgd. Het is namelijk erg belangrijk, dat de ouders hun kinderen goed bege leiden. Zij moeten ervoor zorgen dat de voorlichting ook in de praktijk wordt gebracht. De invloed van Liesbeths werk is al duidelijk te merken. Op veel scho len wordt er niet meer getrakteerd op snoep maar op lekkernijen als nootjes, appels en stukjes kaas. op het goed voor zichzelf zorgen. Veel helpen doet het allemaal niet. Dat con stateert men elke dag bij de Stichting Jeugdtandverzorging Groot-Kennemer- land. De melkgebitjes rotten de kinderen de mond uit. Door verkeerde voeding, allerhande snoepwaar en het niet goed poetsen (of het helemaal niet poetsen) van de gebitten. Volgens de statuten van de stichting is voorkomen van tandbederf de belan grijkste taak. Tenslotte is voorkomen beter dan genezen. In de praktijk komt het er echter veelvuldig op neer, dat er aan gaatjesvullerij wordt gedaan. gaaf gebit verschijnt. Dan komt ook iedereen hier in het centrum kijken”. Hoewel het zeker niet de oorspronke lijke opzet van de stichting was, doet men nu ook aan TGVO: tandheelkundi ge gezondheidsvoorlichting en -opvoe ding. Volgens dirigerend tandarts L. W. Hoogenboezem een taak, die meer bij het onderwijs thuis hoort. Omdat er daar in Haarlem nog bijna niets aan gebeurt, heeft de Jeugdtandverzorging zelf initiatieven genomen. Zodra een kind leerling is van een lagere school komt er een uitnodiging aan de ouders het kind te laten deelne men aan de dienstverlening van de stichting. Normaal gesproken komt het kind dan twee keer per jaar op de stoei en wordt het gebit nauwlettend nage zien. Moeten er gaatjes worden gevuld of tanden of kiezen getrokken, dan ge beurt dat ook als de ouders het goedvinden. De hulp wordt verleend door de zogenaamde vierhandige tan dartsen: zij hebben assistentie van een echte assistente. Zij neemt daadwerke lijk deel aan het werk van de tandarts en zit niet achter een bureau te wachten tot ze met een potje cement moet op draven. Na het eten van voedsel, zoals het ontbijt, middageten of het koekje bij de koffie,, maar vooral van zoet snoep, blijven resten hiervan achter tussen tanden en kiezen. Dat gebeurt vooral bij kleverige etenswaren, zoals boterhammen met jam, ontbijtkoek, kinderbiscuits, koekjes en dergelijke. De tanden en kiezen worden in een meer of minder dikke laag bedekt met een soort aanslag of film, de zogenaamde tandplaque. Dit laagje bestaat voor het grootste deel uit bacteriën, ongeveer 70 percent, en verder uit speeksel en voedselresten. Wanneer men suiker of suikerhou dend voedsel gebruikt worden na een paar minuten door de bacteriën in de tandplaque deze suikers afgebroken tot zuur: de zuurstoof. Dit zuur tast de buitenste laag, het glazuur, van de tanden en kiezen aan. Voortschrij dende aantasting veroorzaakt een gaatje in tand of kies. Hoe langer voedselresten in de mond achterblij ven en hoe meer suiker deze bevatten des te meer het gebit wordt aange tast, Vooral snoep dat bijna geheel uit suiker bestaat is funest voor onze tanden en kiezen. Ook bij het ont staan van tandvlees ontstekingen speelt de tandplaque een belangrijke rol. Voor de opbauw en handhaving van ons lichaam is suiker helemaal niet nodig. We kunnen suiker letter lijk en figuurlijk missen als kiespijn. Vandaar ook het advies verstandig te snoepen. Lekkere dingen waarbij je toch gezonde tandenhoudt zijn bij voorbeeld zoute koekjes, crackers, toostjes met iets hartigs, tomaten, worteltjes, worst, radijsjes, stukjes komkommer, suikervrije kauwgom, fruit, blokjes kaas en dergelijke. Daarbij moet men wel in de gaten houden dat ook in dit geval overdaad schaadt. Dus niet te veel en niet te vaak. Als men een kind toch zoet snoep wil geven, dan ook maar alles in één keer, dan is er ook maar één zuur stoof. Iedere keer iets geeft ook iede re keer een zuurstoof en daar kunnen zelfs de sterkste tanden en kiezen niet tegen. Wis Liesbeth Wagenaar geeft een grote tand heelkundige schoonmaakbeurt. er maar twee of drie 'Ss

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 9