JAPAN KOOPT GEEN man LOCKHEEDTOESTELLEN Senaat VS wil openbaarmaking wapenleveranties Van Lent neemt Nederlandse Nederland gaat MPLA-regering spoedig erkennen Ruim 120.000 academische studenten Van der Stoel Hongarije Jc BOMMEN IN BELFAST soldaat in bescherming En&i dit VRIJHEID VAN ONDERWIJS IN DE KNEL” r 4 4 H F: if een miljoen gulden aan prijzen UITSTEL DEBAT DRUGBELEID GEVRAAGD NIE LIJKJE ONTVOERD KIND GEVONDEN I» 2 WOENSDAG 1 8 FEBRUARI 1976 BINNEN- EN BUITENLAND WOE Ford bedreigd Veroordeeld KJ HO Wl b: Theresienstadt Nu al SHEET Pas 65 niet op spits Onderling overleg Schietpartij Valse obligaties Uitgewezen 1 pik Opleiding Aanbod van wapens Rupsband defect: 1 dode Verongelukt Bemiddelaar gedood w Geen beperking Monumentenzorg Rudi Dutschke 1 ADVERTENTIE van c rent WEERRAPPORTEN maa tens daai om bevi Sov; het Westerterp van Verkeer 62 7 16 14 3 16 5 15 14 1 4 3 6 3 9 3 Het was in de Tweede Kamer, dat minister Van Kemenade over de Grond wet sprak. Het bijzonder onderwijs had evenwel al eerder aanleiding gevonden om onderling te overleggen en wel in het verschijnen van de nota „naar een structuur voor de ontwikkeling van het Te w/nnen In de National^ Puzzelaktle t.b.v. Nationaal Pbnds Sport Gehandicapten. Er Waren geen berichten over persoon lijke ongelukken. De explosies veroor zaakten felle branden en dichte rook wolken hingen boven het centrum van Belfast, dat sinds de dood van de hon gerstakende IRA-guerrillastrijder Frank Stagg in een Engelse gevangenis opnieuw het doelwit is geworden van een reeks terreuraanslagen. Op de foto: de bran dende supermarkt. Bij een vuurgevecht met studenten in een buitenwijk van Ankara is een poli tieman gisteren ernstig gewond geraakt. De Zwitserse politie heeft gisteren een 55-jarige Westduitser gearresteerd die heeft geprobeerd valse obligaties te ver kopen met een waarde van 40 miljoen Zwitserse francs. Thailand heeft gisteren besloten zeven Birmese oppositieleiders uit te wijzen „teneinde de goede betrekkingen met Birma te handhaven”. Er i gebra< zwerv zich grote krantf strekt uit v< ning I Het geleid kritiel WASHINGTON (DPA). De Ameri kaanse Senaat heeft zich gisteren uitge sproken voor afwikkeling in het open baar van de wapenleveranties door de VS aan het buitenland. De Senaat wil voorts dat de wapenleveranties afhanke lijk worden gesteld van de goedkeuring van het Congres. o o o o o ozo o o o ozo ozo n nw ozo windstil ozo no w wzw verand. zo w windstil ozo o windstil nw o zo nnw z o ono no z ozo zzo no nno no 1 1 1 0 —2 0 1 0 1 BOI mocra sloten ring Reeft niet wordi moet die in kenre sers komei geleg< De bij de J wier op d ren enig uurt welt heec vang: De Kun: Gold 140 plau: maal werp ban? volk: «en, acht< podii Julia mee Gold ze i voor eens In tijen verdi behai In - dat h zodat ander diend PE nieui nog lijkt „afvs De Schm lighei drage rek. 125.00 die b ning hebbe se Ro malig echte: Het diet verdr pensi< mil ja: moet de K deelsl ben, de d: schot behai T MöLÜ5' 10 3 7 3 «.vA o o o o o o o o o o 1 5 o o o o o o o 0,8 0 6 3 0.4 0 3 5 19 0 0 0.1 0 0 3 0 0 0 0 0 —2 1 9 6 2 —2 3 7 7 1 6 1 5 6 1 0 0 3 15 Het aaltal eerstejaars bedroeg 19.000. Voor deze groep was de stijging bijna zes percent ten opzichte van die van ’74- ’75. Ook hier weer de sterkste stijging bij landbouwwetenschappen met 41 per cent en bij letteren met 24 percent. Bij sociale wetenschappen werd een daling genoteerd van twaalf percent. De toene ming van het aantal eerstejaars, aldus het CBS, is achtergebleven bij die van het aantal geslaagden bij het voorberei dend wetenschappelijk onderwijs: gym nasium en atheneum. Medio augustus start in Utrecht de experimentele opleiding tot leerlingbege leider voor leraren die werken in het voortgezet onderwijs en die al taken vervullen op het gebied van leerlingbe geleiding. Schooldekanen, mentoren en brugklascoördinatoren kunnen de oplei ding volgen. Dat neemt gedurende acht maanden twee dagen per week in beslag. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Zij stellen, dat de interpretatie van minister Van Kemenade het gevaar in houdt, allerlei zaken onder deugelijk- heidseisen te brengen die hiermee lo gisch en historisch niets gemeen hebben. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek heeft deze uitkomsten gepubliceerd over aantallen ingeschrevenen aan uni- versiteiten en hogescholen. Van de gro tere faculteiten geven letteren en land bouwwetenschappen de sterkste toene ming te zien: respectievelijk 25 en 16 percent. Diergeneeskunde vertoonde een kleine daling. haal. De politie kon de omgeving ontrui men voor de tweede bom explodeerde. Dit staat in de uitvoerige brief, die zeven organisaties aan minister Van Ke menade hebben geschreven. De zeven omvatten de besturen van alle mogelijke onderwijsinstituten van katholieke, pro testants christelijke en „overig bijzonde re” signatuur, van kleuterschool tot uni- versiteit. De brief is ook naar de Onder wijscommissies van de beide Kamers der Staten-Generaal gezonden. De kamer waar het lijkje gevonden is, is gehuurd door een zekere Patrick Hen ry die al langdurig door de politie was verhoord in verband met de ontvoering. Verleden week woensdag overhandig de een priester de ouders een hand schoen van hun kind en een boodschap waarin de plek werd aangegeven waar het losgeld gedeponeerd moest worden. De vader van de jongen zou het geld naar deze plaats gebracht hebben, maar de ontvoerders zouden niet op zijn ko men dagen. wapenverkopen dan 25 het PARIJS (AFP). In een hotelkamer te Troyes, een stad op 200 km ten oosten van Parijs, is het lijkje gevonden van de zevenjarige Philippe Bertrand, die op 30 januari in deze stad ontvoerd werd. geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. mist Den Helder geh. bew. zw. bew. geh. bew. onbew. Zuid-LÏmburg onbew. motregen regen h. bew. geh. bew. mist onbew. geh. bew. mist geh. bew» mist Kopenhagen geh. bew. Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Istanboel Las Palmas New York primair en secundair onderwijs’’ en de „discussienota contouren van een toe komstig onderwijsbeleid”. Daarin worden grote problemen aan de orde gesteld Ongetwijfeld zijn vergaande wijzigingen van de Nederlandse onderwijswetgeving op komst, aldus de ondertekenaars van het schrijven. DOORWERTH (ANP) Staats secretaris Van Lent van Defensie betreurt het zeer, dat de Neder landse soldaat in het buitenland vaak wordt afgeschilderd als onbe trouwbaar, niet voor zijn taak be rekend en daarom niet geloofwaar dig. De Johannesburgse krant The Star meldde gisteren uit Loesaka dat de Sov- jet-Unie de SWAPO - bevrijdingsbewe ging voor Namibië - grote wapenlever- ranties heeft aangeboden. Ook zou Moskou zich bereid verklaard hebben een guer- rillaleger voor de invasie van Namibië en Angola uit te rusten. WMt Uk bUmw» buiumtand 4 4 4 1 4 2 4 3 3 3 5 17 13 0 —2 1 0 0 —3 5 —3 9 1 14 10 4 De 35-jarige L. van Hal uit Ede is gisteren in zijn woonplaats omgekomen toen hij met zijn auto op een pantser wagen botste. Een rupsband van de pantserwagens was door nog onbekende oorzaak vastgelopen, waardoor het voer tuig dwars op de weg tot stilstand kwam. BOEDAPEST (ANP). Minister Van der Stoel is gistermiddag in Boedapest begonnen aan zijn driedaags bezoek aan de Hongaarse hoofdstad. Op het vlieg veld werd hij verwelkomd door zijn Hongaarse ambtgenoot Frigyes Puja. Nog geen uur na aankomst begon hij de eerste ronde van de besprekingen op het Hongaarse ministerie van Buitenlandse Zaken. Komoto’s verklaring volgt op de ont hullingen in de commissie-Church in de VS over door de vliegtuigfabriek Lock heed betaalde steekpenninven. Zoals be- kend werd bij het onderzoek duidelijk dat Lockheed met de rechtse Japanse miljonair Koama had af gesproken dat deze ruim acht miljoen dollar zou krij gen als Japan 50 Lockheed Orions zou kopen. De voorgezette hoorzitting Japense Lagerhuiscommissie DEN HAAG (ANP). De Tweede- Kamercommissie voor het drugbeleid meent dat het voor volgende week vast gestelde Kamerdebat over het drugbeleid een week moet worden uitgesteld. Een desbetreffend voorstel wordt vandaag aan de Kamer voorgelegd. Het Congres moet volgens de Senaat voorts een einde kunnen maken aan de verkoop en hulp aan landen die zich niet aan verdragen houden of zich schuldig maken aan „grove schendingen van de internationaal erkende mensen rechten”. Tenslotte moeten landen die het „internationale terrorisme” steunen, van de leveranties uitgesloten worden. Tot dusver moeten waarmee bedragen van meer miljoen dollar gemoeid zijn, door Congres worden goedgekeurd. SKOL bier... elke week een feestelijke prijs. 26 cartons a 24 blikken voor de gelukkige win naar! Wees blij met SKOL in blik. Uit en thuis! SKOL. Thuis be zorgd door SKOL Brou werijen NV. DEN HAAG (ANP) Het bij zonder onderwijs is te hoop gelopen tegen de uitleg die minister Van Kemenade van Onderwijs en We tenschappen heeft gegeven aan de bepalingen in de grondwet die han delen over de vrijheid van onder wijs. De bewindsman bracht geen duidelijkheid en op een aantal kernpunten kan diens uitleg van het wetsartikel niet worden onder schreven. Staatsrechtelijk onaan vaardbaar is het dat de overheid in een bepaalde situatie het bijzonder onderwijs dwingt zich naar haar hand te voegen en dat zij dit doet via subsidieregelingen. DEN HAAG (ANP). Nederland zal „zeer binnenkort” de door de bevrijdingsbewe ging MPLA in Loeanda geproclameerde Volksrepubliek Angola gaan erkennen. Dit heeft minister Van der Stoel meege deeld in antwoord op vragen van de PPR-Kamerleden Waltmans en Coppes. „De situatie is thans zodanig dat het er op lijkt dat aan de criteria die voor erkenning worden gesteld, is voldaan. Hierbij dient te worden aangetekend dat bezorgdheid blijft bestaan voor de gevol gen van de buitenlandse interventies in dat gebied en voor de uitstraling daar van in naburige landen, aldus minister Van der Stoel. Het antwoord op de vragen van Walt mans en Coppes kwam kort nadat de Franse regering had besloten de Volks republiek Angola te zullen erkennen. In de Franse verklaring die werd uitge geven terwijl in Luxemburg de directeu- ren-generaal voor politieke zaken van de ministeries van buitenlandse zaken van de EEG zich nog beraadden over de kwestie-Angola staat dat de „Franse regering, in overeenstemming met haar Zij achten het daarom van belang nu al hun visie weer te geven over de juridische structuur, opdat in een sfeer van open overleg gestreefd kan worden naar oplossingen voor de gespecialiseer de onderwijsbegeleidingsfuncties. Die ko men met name in de structuurnota voor. Bij voorrang menen zij hun visie over de grondwettelijke vrijheid van onder wijs kenbaar te moeten maken. Frankrijk zouden er op hebben aan gedrongen dat de EEG nog gisteren de regering in Loeanda zou erkennen.Ande- ren geven er de voorkeur aan, niets te overhaasten. In conferentiekringen werd vernomen dat het „dossier-Angola” op de minister conferentie van 23 en 24 februari weer ter sprake zal komen. Op het hoofdbureau van politie in Rotterdam is een 77-jarige Chinees, die de vreemdelingendienst had bezocht, gis teren bekneld geraakt in een paternos- ter-lift en later in een ziekenhuis aan zijn'verwondingen bezweken. Het uitstel is volgens de commissie wenselijk, omdat zij wat tijd nodig heeft voor het verwerken van de ervaringen, vorige week opgedaan tijdens een stu diereis naar Zweden. Gisteravond ver scheen het verslag van die reis. Daarin staat dat tijdens een gesprek met Zweedse parlementsleden, leden van de commissies voor justitie en voor sociale zaken, bezorgd waren wat betreft het voorgenomen drugbeleid in Nederland. Bij een gesprek met de Zweedse politie- raad bleek, dat de politieautoriteiten in de liberalisering van het Nederlandse drugbeleid een groot gevaar zien. Zij menen, dat Amsterdam dan als vrijha ven gaat functioneren. De politie van Maastricht vermoedt dat de in die plaats doodgeschoten der tigjarige A. Scheffers gisternacht een ruzie tussen een 28-jarige en een 27- jarige man heeft willen sussen. De laat ste heeft inmiddels aan de politie be kend de heer Scheffers dodelijk te heb ben getroffen met zijn geweer. De Oostenrijkse kanselier Kreisky heeft gisteren een bezoek gebracht aan Theresienstadt, waar in de Tweede We reldoorlog een concentratiekamp van de nazi’s was gevestigd. Kreisky brengt mo menteel een bezoek aan Tsjecho-Slowa- kije. malige ministers van Defensie zouden geld hebben ontvangen. Na felle aanvallen in het Egyptische parlement op de leiding van de staats luchtvaartmaatschappij Egyptair is de algemeen directeur, Gamal Erfan, giste ren afgetreden, aldus Al Ahram. Tijdens debatten in de commissie voor transport van het parlement waren mededelingen over beweerde omkoperij gedaan, waar bij de Boeingfabrieken zouden zijn be trokken. In Griekenland heeft het ministerie van Defensie een onderzoek doen instel len naar aanleiding van berichten in het Amerikaanse tijdschrift Newsweek ais zou een Griekse generaal door Lockheed zijn omgekocht. Voor een order voor reserve-onderdelen zou de Amerikaanse fabriek de generaal „een bedrag van zes cijfers aan dollars” hebben gegeven. De verdenkingen zouden zijn gericht tegen generaal Spandidakis, die ten tijde van de coup van 1967 minister van Defensie was. De rechtbank in Maastricht heeft gis teren zes leden van een inbrekersbende veroordeeld. De mannen, allen uit Ge- leen afkomstig, pleegden in de herfst van vorig jaar een groot aantal inbraken in Zuidlimburg. De straffen die de zes kregen opgelegd, variëren van één maand voorwaardelijk plus een gedboe- te van vijfhonderd gulden tot een jaar en acht maanden. De besprekingen, o.a. over de weder zijdse betrekkingen, de Oost-West ver houdingen, de vrede en veiligheid in Europa zullen vandaaag worden voort gezet. De Hongaarse kranten meldden gisteren al op de voorpagina’s de komst van de Nederlandse bewindsman. Het Engels- en Duitstalige dagblad van het Hongaarse persbureau MTI „Neueste Nachrichten, Daily News” wees erop dat na de Tweede Wereldoorlog de betrek kingen tussen Hongarije en Nederland stagneerden tot 1968. Na het bezoek van de vroegere Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. Luns aan Hongarije en het tegenbezoek van de eveneens vormalige Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken, Janos Peter, aan Nederland werden de betrekkingen beter. praktijk op het gebied van de erkenning van een staat, overwegend dat de rege ring van Loeanda nu haar gezag over het grootste déél van het gebied uitoe fent, de Volksrepubliek Angola erkent”. In Deense regeringskringen heeft de Franse erkenning van de MPLA-rege-. ring grote verbazing gewekt. Premier Joergensen zei de erkenning vreemd te vinden omdat er in de EEG nog over een standpunt wordt gepraat. De besprekingen over de officiële er kenning van de MPLA-regering in Luxemburg hebben niet geleid tot het formuleren van een gemeenschappelijk standpunt van de negen. Dit is in krin gen van de omgeving van de directeu- ren-generaal vernomen. In de debatten van de hoge functionarissen waren diep gaande meningsverschillen naar voren gekomen. Sommige landen met name «a In het centrum van de Noordierse hoofdstad Belfast zijn gisteren twee bommen ontploft, terwijl ook elders in de Britse provincie nieuwe terreurdaden werden gepleegd, zo heeft de politie bekend gemaakt. De bommen explodeer den enkele minuten na elkaar en ver nielden een supermarkt en een meubel- winkel, aldus een woordvoerder van de politie in Belfast. Drie gewapende man nen renden de supermarkt binnen, wier pen hun bom op de grond, schreeuwden een waarschuwing en gingen aan de M M Sö c De Tweede-Kamerleden Hermes, Kraaijeveld-Wouters en Van Leijenhorst zijn de mening toegedaan dat de bezit ters van het schooldiploma MAVO-4 niet belemmerd mogen worden bij de toelating tot de vooropleiding hoger be roepsonderwijs. Dit staat in schriftelijke vragen die ze aan minister Van Keme nade hebben gesteld. Het bijzonder onderwijs merkt onder meer op, dat binnen de Grondwetsbepa lingen de overheid wel een sturende taak heeft als het gaat om de inhoud van het bijzonder onderwijs. Deze taak mag evenwel niet verworden tot een systeem, waarbij het stellen van wette lijke eisen van deugdelijkheid en voor waarden voor bekostiging (subsidie' overgaat in een regelingsbevoegdheid van de wetgever. Dit zou volgens de ondertekenaars van het schrijven in strijd zijn met de Grondwet en met het eigen karakter van het bijzonder onder wijs. Vooruitzichten voor vrijdag: „Overwegend droog met enkele opkleringen. In het algemeen weinig verandering in tem peratuur.” ratuur: omstreeks 0 graden. Maximum tem peratuur: omstreeks 5 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 percent. TOKIO (AFP, Reuter, DPA). Japan zal geen buitenlands vliegtüig voor duik- bootbestrijding kopen, maar zelf het toestel produceren dat in 1978 het huidi ge type zal moeten vervangen. Dit heeft de Japanse minister van Handel en In dustrie, Komoto, gisteren bekendge maakt. Op een bijeenkomst van de christen democratische partijen in Doorwerth zei de KVP-bewindsman gisteren, dat men er in het buitenland vaak geen flauw benul van heeft, hoe het in de Neder landse krijgsmacht toegaat. Er blijkt meestal een volledig wanbegrip uit die reacties voor de uitgangspunten van het personeelsbeleid, aldus Van Lent. Uitgangspunt is de gelijkstelling van krijgsmacht en burgermaatschappij t en burgermaatschappij in de zin van een zo groot mogelijke inte- regenbui regen zw. bew. zw. bew. mist 1. bew. onweer mist onbew. geh. bew. onbew. onbew. regen geh.bew. sneeuw geh. bew. zw, bew. zw. bew. geh. bew. DONDERDAG 19 FEBRUARI 1976 Zon- en maanstanden Zon op 7.49 uur onder 18.00 uur Maan op 23.37 uur onder 9.05 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 6.09 uur en 18.27 uur Laagwater 1.55 uur en 14.21 uur In Miami is een advocaat uit Miami Beach aangehouden die in november president Ford en diens Egyptische ambtgenoot Sadat telefonisch zou heb ben bedreigd. De 54-j^rige Samuel Ber ger werd aangehouden in de psychiatri sche afdeling van een ziekenhuis in Miami, waar hij een behandeling onder- ging Op de laatste dag van een tiendaagse bijeenkomst in Warschau heeft een Une- sco-conferentie gisteren internationale maatstaven bepaald voor de monumen tenzorg. De Algemene Vergadering van de Unesco zal daar in oktober over stemmen. DEN HAAG (ANP). Het totale aantal studenten dat zich op 1 december van het afgelopen jaar voorbereidde op een academisch examen, bedroeg 120.100. Dit betekent een stijging van bijna ze ven percent in vergelijking met de uit komsten van de tussentijdse telling een jaar eerder. Minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat blijft er bij dt bezitters van een Pas 65 tijdens de spitsuren van het stedelijk openbaar vervoer niet moeten kunnenprofiteren van een gereduceerd tarief. Dit blijkt uit het antwoord dat hij gisteren heeft gegeven op schriftelij ke vragen van het Tweede-Kamerlid Van Zeil. van een over de omkoopaffaire heeft ook gisteren geen licht gebracht in de zaak. De ondervra ging van zeven getuigen leverde niets op. Twee directeuren van de onderne ming Maroebeni die gisteren getuigenis hebben afgelegd voor de commissie heb ben voorgesteld af te treden, zo deelde de president-directeur van het bedrijf gisteren in Tokio mee. De twee hadden de Amerikaanse vliegtuigfabriek Lock heed geadviseerd bepaalde regerings functionarissen om te kopen. Maroebeni importeert Lockheed vliegtuigen in Ja pan. De twee directeuren hebben op de hoorzitting toegegeven af en toe vreemd gestelde kwitanties te hebben getekend op verzoek van de voormalige Lock- heedvertegenwoordiger in Japan. De ex-Lockheeddirecteur Kotchian heeft enige tijd geleden verklaard dat Maroebeni van zijn firma twee miljoen dollar aan steekpenningen had ontvan gen om uit te betalen aan Japanse regeringsfunctionarissen. Maroebeni ont kent dit. Het openbaar ministerie in Rome heeft gisteren arrestatiebevelen uitge vaardigd tegen twee medewerkers van Lockheed in Italië. Het gaat om de advocaat Lefebvre en de leidster van een bemiddelingsfirma, mw. Fava. Zij zouden Lockheed steekpenningen betaald hebben, waardoor de verkoop van Her culestransportvliegtuigen van Lockheed in Italië bevorderd zou zijn. Twee voor- gratie. Dit leidt ertoe, dat voorschriften ook moeten worden getoetst aan waar den als democratie en verantwoordelijk heid. „Die toetsing heeft de laatste jaren geleid tot een uitbreiding van de politie ke rechten van de militair, het streven naar een grotere delegatie van bevoegd heden, een herstructurering van het overleg en een minder diep ingrijpen in het persoonlijk leven: Ik acht dit een goede ontwikkeling”, aldus Van Lent. Hij waarschuwde tegen het gemak, waarmee soms het afstoten van taken van de krijgsmacht wordt gezien als een middel om de defensiekosten te drukken. „Wat men op korte termijn kan afsnij den, kan men alleen over een veel langere periode weer opbouwen”. Volgens Van Lent is het met de taak verdeling binnen de NAVO nog droevig gesteld. Wel worden er wat - meer vor deringen gemaakt met de standaardisa tie. De Eerste-Kamerleden Kweksilber en Brongersma (bejden PvdA) hebben mi nister Van 'Agt van Justitie gisteren schriftelijk gevraagd om welke redenen de Duitser Rudi Dutschke, die negen jaar geleden tot ongewenste vreemdeling werd verklaard, „blijkbaar voorgoed op de zwarte lijst blijft staan”. Dutschke sprak vorige week in Tilburg over de noodzaak aan universiteiten het vak marxistische economie te studeren. De kamerleden willen pok weten op grond van welke bepalingen een ongewenste vreemdelinge die als docent enige dagen in Nederland mag vertoeven, een bezoek aan Amsterdam kan worden ontzegd. Rotterdam Twente Vllssingen Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück .i

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 2