Zuid-Molukken Westduitse oppositie tegen Polen-verdrag Ajoebi: Syrië gaat Genève met naar Joodse wereldconferentie in Brussel geopend OVATIE VOOR REDE SENATOR FRANK CHURCH i „Verzet op de H ifilil is groeiende” „Krachtmeting tussen proletariaat en bourgeoisie” Rl SCRIPTIE Basil Hume primaat van Groot-Brittannië NIEUWE ONDERHANDELINGEN GEEIST DEVIANT Premier over vredesgesprek Midden-Oosten ■SO door nico scheepmaker WOORDENLIJST r 3 BINNEN- EN BUITENLAND 1976 1 8 FEBRUARI WOENSDAG Schok Ontbreken „Mensenhandel” n Opnieuw (door Nico Scheepmaker) BRUSSEL Gistermiddag werd in Brussel de „Tweede wereldconfe rentie van de joodse gemeenschappen ten voordele van de joden in de Sovjet-Unie” geopend (zoals de Vlaamse vertaling op het spandoek achter het podium luidde). Er hingen nog vier spandoeken met dezelfde tekst, maar dan in het Frans, Engels, Spaans en Hebreeuws. Het Duits ontbrak, om begrijpelijke redenen, want onder de 1200 afgevaardigden uit 32 landen bevonden zich ook 140 uit Rusland naar Israel geëmigreerde joden, en tenslotte gaat het om die joodse Russen die wel naar Israel willen, maar daar (nog) geen toestemming voor hebben gekregen. ''«c '1/ Chinese machtsstrijd belangrijker in het verleden dan vele andere GEORGE BASIL HVME „Onze cultuur, onze adat, In de tweede plaats eist de oppositie MAO-TSE TUNG I i De Amerikaanse senator Frank Church (links) in gesprek met ex-premier Golda Meir van Israel (rechts) en dl Israëlische ambassadeur in België, Elishiv Ben-Horin tijdens het congres. De 52-jarige Basil Hume is de opvol ger Van de in november gestorven kan- dinaal John Carmel Heenan. De benoe ming van de abt komt voor de Engelse katholieken volkomen onverwacht. Voor de meesten van hen is hij een onbeken de. Het taalgebruik dat de campagne be geleidt is vrijwel identiek aan de felle kritiek die de grote culturele revolutie In de Bondsdag, waar de regeringspar tijen een meerderheid hebben, zullen de verdragen morgen, tijdens de afsluitende behandeling, ongetwijfeld met de stem- krachtmeting tussen het proletariaat en de bourgeoisie”, aldus het partij-orgaan. China-deskundigen menen dat het arti kel de erstige verschillen weerspiegelt, die binnen de hiërarchie in Peking zijn ontstaan na de dood van Tsjoe. i i - Vandaag houden de Russen opnieuw een persconferentie. Over dit welles- nietes-probleem (willen er driekwart miljoen joodse Russen emigreren, zoals van de zijde van de conferentie gezegd wordt, of slechts 1400, zoals de Russische autoriteiten beweren?) hoop ik u morgen te berichten. „Dat herinnerde me aan onze eerste ontmoeting, in 1972 in Israel. Het eerste wat Gold a Meir me toen vroeg was: „Heb je honger?”. Ik zei dat ik wel wat lustte, ze ging de kamer uit, en even later hoorde ik allemaal keukengeluiden. Na enige tijd ging ik kijken, en ik zag tot mijn verrassing dat zij zelf bezig was van allerlei klaar te maken. „Kom je helpen?”, vroeg ze. „Ja, wat kan ik doen?”, vroeg ik. „Ik ben bijna klaar, ga maar zitten, er zijn andere dingen waar- (1966 1969) kenmerkte en waaraan destijds Teng eveneens ten offer viel. De Chinese pers liet gisteren voor het eerst duidelijk blijken dat de nieuwe revoluti onaire uitbarsting moet worden gezien in het licht van een felle machtsstrijd binnen de Chinese leiding. Het Volks dagblad meldde op de voorpagina dat rechtse tegenstanders van Mao Tse- Toeng de leiding van enkele departe menten hebben „opgeslokt”. „De huidige strijd is een gigantische rechte, want het was de indrukwek kendste rede van alle inleiders. Van de discussie die momenteel wordt gevoerd hangt in grote mate af welke weg China zal inslaan en welke leiders aan het stuur komen. In westerse ter- De man die het meeste applaus kreeg bij zijn verlate opkomst was overigens de Amerikaanse senator Frank Church, wiens voornaam op het bordje voor hem op de tafel door de Belgische organisato ren als Franck gespeld was, omdat hun enige beroemde componist zo heet. Een uurtje later nam Church (in Nederland welbekend als ontrafelaar van de Lock- heed-affaire) een staande ovatie in ont vangst voor zijn rede, en niet ten on mee je gekomen”, helpen”. En daarvoor ben Church hier nu gekomené”, aldus besloot senator Frank Chruch de inlei ding van zijn rede. De verklaring van de Syrische premier volgt op een uitlating, die de Jordaanse minister van voorlichting, Salah Aboe Zeid, maandag deed. Hij zei,, dat zijn land (Jordanië), niet aan de voorgestelde Geneefse conferentie voor het Midden- Oosten zal deelnemen. Aboe Zeid zei verder, volgens een Koeweits blad, dat de Geneefse confe rentie waarschijnlijk niet op korte ter mijn zal worden gehouden. Hij weet dit aan „Israels onverzoenlijkheid”. Egypte heeft onlangs bij V.S. aangedrongen op vroegtijdige hervatting van de bespre kingen in Genève. Desondanks probeert de oppositie dit accent aan de verdragen te geven. De regering in Bonn staat op het standpunt dat de verdragen noodzakelijk zijn om een verzoening met Polen tot stand te brengen. Het Poolse partijorgaan Tribuna Ludu schreef gisteren dat van nieuwe onder- handelingen geen sprake kan zijn en dat de grenzen van het compromis zijn be reikt. De nieuwe aartsbisschop heeft prak tisch zijn hele leven doorgebracht op Ampleforth. Hij studeerde moderne ta len in Oxford en in het Zwitserse Fri bourg. Na zijn priesterwijding in 1950 werd nij hoogleraar in de theologie aan het college van Ampleforth. Basil Hume zal bisschop gewijd wor den op de dag dat hij geïnstalleerd wordt als aartsbisschop van Westmin ster, vermoedelijk in maart. Er is een massale campagne op gang gebracht, gericht tegen „kapitalistische zwervers” en „rechtse afvalligen”, die zich concentreert rond het zogenaamde grote onderwijsdebat. Blijkens muur- kranten en officiële perspublikaties strekt de massa-beweging zich inmiddels uit van het verre noordoostelijke Lio- ning tot het zuidwestelijke Kwangsi. lïl'. a Bovendien staat de oppositie op het standpunt dat het vertrek van de voor malige Duitsers uit Polen een vanzelf sprekende aangelegenheid is, vooral na het ondertekenen door Polen van de akkoorden van de Europese Veiligheids- conferentie in Helsinki. Frank Chruch zei trouwens nog enke le opmerkelijke dingen die ik later niet in de oorspronkelijke tekst kon terug vinden. Hij sprak over het eenrichtings verkeer van de Russen met betrekking tot het akkoord van Helsinki, waarin (in de zogeheten „derde mand”) ook het recht van emigratie werd vastgelegd, een recht Church de Russische regering zich weinig van aantrekt. Chruch uitte indi rect kritiek op president Ford (die wel een aanmoedigingsboodschap van de conferentie had g estuurd) en Kissinger door te zeggen: „En als Amerika niet klaagt over het niet nakomen van de Helsinki-overeenkomst, dan moet het protest luid en duidelijk uit de Senaat komen”. in het parlement zit, of in de gevange- nisé”. Behalve van president Ford waren er boodschappen voor de conferentie bin nengekomen van de Canadese premier Trudeau, de Israëlische premier Rabin, van een aantal Amerikaanse senatoren, van het Engelse Lagerhuis, van de Fran se oud-president Pohert, van de voorzit ter van het Nobelprijscomitë en van enkele Nobelprijswinnaars. De meeste indruk maakte echter de lange bood schap die joodse Russen vanuit de Sov- jet-Unie hadden gestuurd, en die ook in het Russisch werd voorgelezen, gevolgd door de namen, mët de stad van her komst, van de ondertekenaars. Het moeten er wel 200 zijn geweest. men gesproken komt dit neer op een strijd om de macht, veroorzaakt door de dood van een premier, die China zich meer dan 25 jaar geleden toebedeelde. in (ie iwccae piddib cisi ue oppositie dat het verdrag geen precedent sihept, zodat nieuwe snhadevergoedingen door andere landen kunnen worden inge diend. Church het einde van zijn redevoering noemde senator Church Israel „een oase van vrijheid te midden van een woestijn van autoritaire regeringen”, en ook toen voegde hij nog iets toe dat hij aan zijn ontbijt van die ochtend met Golda Men had overgehouden. „Golda Meir”, zei hij, „heeft me vanochtend een goede speek- selproef aan de hand gedaan om er achter te komen of je met een democra tie of een dictatuur te maken hebt: vraag of de gevangenis”. Maar de huidige strijd lijkt veel be langrijker dan veel andere in het verle den, wegens het ontbreken van de geni ale verzoener Tsjoe En-Lai en wegens de gevorderde leeftijd van Mao Tse- Toeng. In ieder geval het veel-voud van het handjevol joodse Russische spijtoptanten dat deel uitmaakt van de Sovjet- vriendschapsdelegatie die zoals gebrui kelijk in zulke gevallen een „voorwed- strijd” speelde, waarin alle beschuldi gingen over belemmering van de emigratie naar Israel, bij voorbaat wer den ontkend. men van de oppositie tegen worden aangenomen. In de Bondsraad heeft de oppositie echter een meerderheid van 6 tegen 15 stemmen. De christen-democra- ten vinden dat er slecht is onderhandeld. Tijdens de gisteren gehouden hoofdbe stuursvergadering van de CDU en DSU, waar ook de minister-presidenten van de door de christen-democraten geregeerde deelstaten aanwezig waren, werd van de regering dan ook geëist opnieuw met de Polen te onderhandelen. Tijdens die on- derhandelingen zou ook een regeling moeten worden getroffen die een be scherming inhoudt van de Duitse min derheid in Polen. PEKING, DEN HAAG (AFP, ANP) China heeft de buitenwereld een nieuwe, ideologische verrassing bezorgd, waarvan de gevolgen voorlopig nog onvoorspelbaar zijn. Een maand na het overlijden van premier Tsjoe lijkt het land aanstalten te maken een van zijn bekwaamste leiders in de „afvalton van de geschiedenis” te werpen: vice-premier Teng Sjao>-Ping. Typisch een man die voorbestemd lijkt president van Amerika te worden, zijn vrouw zat bij de persconferentie al naast hem. Hij weet ook hoe je, na een zestal sprekers, toch nog de aandacht volgt (en vasthouden van de luisteraars. Hij begon als volgt(en later bleek dit begin improviserend tot stand te zijn tekstst): want het stond niet in de offi ciële tektst: „Vanmorgen heb ik ontbe ten met een van de grootste burgers van deze tijd, Golda Meir” (let op de nuance dat hij niet „vrouwen” maar „burgers” zei). Ajoebi, die zich sinds maandag in Jordanië bevindt voor besprekingen met Jordaanse functionarissen, die gericht zijn op nauwere samenwerking met en coördinatie tussen de twee buurlanden, maakte de opmerking in een vraagge sprek, dat afgedrukt is door het semi- officiële blad „Al Rai” in Amman. „Syrië” zal niet naar de Geneefse vredesconferentie gaan, nadat duidelijk werd, dat deze weg niet naar vrede zal leiden”, zou Ajoebi gezegd hebben. De zaal in het Paleis van Schone Kunsten zat al een haten toen eerst Golda Meir (luid applaus) en daarna de 140 ex-Russische joden (even 1 uid ap plaus) hun aparte, effectvolle opkomst maakten. Een kinderkoor van een Ant werpse joodse school zong eerst de Bra- banconne en daarna het Israëlische volkslied, dat staande werd meegezon gen, behalve door Golda Meir, de enige achter de drie groene tafels op het podium die niet meezong, zoals koningin Juliana ook niet het Wilhelmus pleegt mee te zingen. Maar misschien zong Golda Meir niet mee uit zelfkennis, ze rookt 40 sigaretten per dag en leeft voor het overige op koffie, heeft ze wel eens gezegd. Volgens Ajoebi zijn thans nieuwe stappen naar een unie tussen Syrië en Jordanië in overweging, nadat de coördi natie op alle terreinen was voltooid. Een puntgaaf begin, want hij bewees er eer mee aan Golda Meir, het Israëli sche symbool van onverzettelijkheid, en menselijkheid, hij toonde ermee aan dat hij vier jaar geleden ook al in de Israëlische zaak geïnteresseerd was, en hij gaf er datgene mee aan wat Israel van Amerika verwacht en hoopt: morele en materiële hulp, en in geval van nood ook militaire hulp, Church „andere din gen waarmee je kunt helpen. De schrijfster zegt in haar inleiding dat het gebruik van hulpverlenersvak- taal zo aantrekkelijk schijnt te zijn, dat het ook buiten het eigen vakgebied een gretige voedingsbodem heeft gevonden, zodat de massamedia zich zo langzamer hand ook niet meer in normaal Neder lands schijnen te kunnen uiten. Het is ook besmettelijk: een neerlandicus had opgemerkt dat nieuwelingen op de aca demie, die eerst nog normaal spraken, omstreeks Pasen allemaal gek gingen praten. Coot je van Doesburgh heeft eens een werkbespreking van drie hulpverle ners zo goed en zo kwaad als dat ging genotuleerd. Ik citeer wat de eerste ongeveer zei: „Het is nu twee maanden geleden na de intake en het lijkt mij wenselijk deze case eens door te lichten. De attitude van kliënt is nog steeds agressief en manipulatief en zijn frus-tratie-tolerantie is gering. Zijn wijze van communiceren met de groep is bedreigend voor de leefsfeer, mede door zijn deviant gedrag. Toch zie ik het ergens nog wel met hem zitten en ik zou daarom willen voorstel len om gezamenlijk wat te brainstormen over de mogelijkheden van kliënt”. Zij heeft vervolgens aangegeven, hoe ditzelfde op gewone-mensenmanier ge zegd had kunnen worden: „Meneer Jansen is hier nu al twee maanden en ik zou hem graag eens met jullie willen bespreken. Hij gebruikt mensen nog steeds, hij heeft ook woede aanvallen en hij kan nergens tegen. De stemming in zijn groep is niet zo goed omdat hij zich vreemd gedraagt, maar Ik vind hem niet hopeloos en ik zou graag eens horen wat jullie voor mogelijkhe den zien”. De scriptie wordt besloten met een woordenlijst. Omdat we op de wereld zijn om elkaar te helpen, neem ik er een aantal woorden van over die we regel matig in krant en tijdschrift of op de televisie tegenkomen: Agogie: opvoedings- en vormingswerk in het algemeen; agologie: wetenschap van de agogie; andragogie: opvoeding of vorming van volwassenen; briefing: mondelinge instructie; case-work: proces om individu te helpen bij het oplossen van problemen; conflictmodel: ontwerp voor oplossing van sociale problemen via een conflict; counselen: hulpverlening d.m.v. gesprekken die inzicht beogen te verschaffen; deviant: afwijkend; dubbel: tegenstrijdig; empathie: in voelend ver mogen; empirisch: op ervaring berus tend; evalueren: beoordelen (praten, na bespreken); extramuraal: buiten de in stelling; faseren: in opeenvolgende stap pen verdelen; feed back: reactie, com mentaar, meestal devaluerend tot: ant woord; field work:- verzamelen van ge gevens in de praktijk; frustratietoleran- tie: vraag van het aankunnen van be lemmeringen of teleurstellingen; harmo niemodel: aanpak van maatschappelijke tegenstrijdigheden d.m.v. overleg en compromis; impact: werking; intake: op name, toelating, meestal: vergadering waarin over toelating wordt gesproken; interactie: wederzijds contact; inschat ten: op grond van onvoldoende gegevens voorlopig beoordelen; opgefokt: kunst matig, onzeker; op de rit komen: op gang komen; outgoing, outreaching: naar buiten toe; polarisatie: toenemende te genstelling; refrentiekader: verband waarin men denkt en handelt, afhanke lijk van opvoeding, milieu, enz.; sanctie: bestraffing of beloning; sociale controle: beïnvloeding van gedrag teneinde alge meen geldende normen te handhaven; superego: het weten; het veld: praktijk- gebied van de hulpverlening; enz. enz. De Westduitse minister van buiten landse zaken Genscher heeft gisteren in een uitvoerige documentatie nog eens gewezen op de bereidheid van de Polen om ook, nadat de 125.000 voormalige Duitsers het land zouden hebben verla ten, te praten over het vertrek van nog meer etnische Duitsers. De minister wees erop dat de Bondsrepubliek en Polen alles in het werk hebben gesteld om de schijn te vermijden dat het- hier een „mensenhandel” betreft. Tussen 8 januari, de sterfdag van Tsjoe, en 7 februari, de dag waarop Hwa Kwo-Feng tot premier-ad-interim werd benoemd, schijnt het ingewikkelde even wicht tussen en binnen de Chinese machtsorganen volledig te zijn ingestort. De schok was zo heftig dat Teng Sjao- Ping, de gedoodverfde vervanger van Tsjoe, reeds halverwege februari via muurkranten en officiële persorganen anoniem, maar vinnig werd aangevallen. Afgelopen zondag riep het Volksdag blad de Chinezen in herinnering dat de leerd” door het volk. Het roemde de voordelen van kritiek via muurkranten omdat deze slechts de schuldigen schrik kunnen aan jagen. De strijd is nog niet definitief beslist. Het heeft er echter alle schijn van dat de kansen van Teng op de belangrijke funkties die voor hem leken weggelegd, ja zelfs op het behouden van zijn huidi ge positie, ernstig zijn verstoord. Zo lijken in nauwelijks drie weken tijds de ook door Mao ontplooide pogingen, ge durende drie jaar Teng de ladder van de macht te laten beklimmen, tenietgedaan. BONN. De Westduitse christen-de- mocratische oppositie heeft gisteren be sloten tegen de verdragen die de rege ring in Bonn met de Poolse regering heeft afgesloten te zullen stemmen als niet aan een aantal voorwaarden zal worden voldaan. In de eerste plaats moet op een niet aan te vechten wijze die in overeenstemming is met het Vol kenrecht geregeld worden dat alle Duit sers die Polen willen verlaten in de komende vier tot zes jaar daartoe in de gelegenheid worden gesteld. „Onze cultuur, onze adat, is zo ver trapt door de generaals, dat voor de eerste keer Islamieten en christenen el kaar gevonden hebben. De diverse on dergrondse bewegingen werken nu sa men, op Ambon, maar ook op de andere Zuidmolukse eilanden”, aldus Lokollo. Hij gelooft dat het er nu op aan komt mede vanuit Nederland de ver worven posities te consolideren en de geestkracht van het Zuidmolukse volk te versterken, zodat het klaar zal zijn om zich te bevrijden. Volgens Lokollo is dit moment dichterbij dan men algemeen denkt. Alles wijst er zijn inziens op „dal de eenheidsstaat Indonesië uiteen begint te vallen”. AMMAN (UPI, DPA) Permier Machmoed Ajoebi van Syrië heeft in een gisteren gepubliceerd vraaggesprek verklaard, dat zijn land niet zal deelne men aan toekomstige bijeenkomsten van Arabisch-Israelische vredesonderhande- laars in Genève. De Westduitse kanselier Helmut Schmidt sloot tijdens de Enropese Vei- ligheidsconferentie in Helsinki drie ver dragen met de Poolse partijleider Gie- I rek. Een ervan regelt de komst van 125.000 voormalige Duitsers uit Polen, die bij de Poolse regering een vergun ning om het land te mogen verlaten, hebben ingediend. Volgens het Westduit se Rode Kruis bedraagt het aantal voor malige Duitsers dat Polen wil verlaten echter 285.000. Het tweede verdrag betreft een kre diet van 1 miljard mark en het derde verdrag is een soort afkoopsom van pensioenen voor een totaalbedrag van 1,3 miljard mark. Alleen het laatste bedrag moet de goedkeuring van de Bondsraad, de Kamer waarin de regeringen van de deelstaten zijn vertegenwoordigd, heb ben, maar de Westduitse regering heeft de drie verdragen als één pakket be schouwd en wil ze niet los van elkaar behandelen. ROME (DPA). Paus Paulus heeft gisteren de abt van het Benedictijner- klooster van Ampleforth, Basil Hume, benoemd tot nieuwe aartsbisschop van Westminster en daarmee tot primaat van Groot-Brittannië. ROTTERDAM (ANP). Het verzet op de Zuid-Molukken tegen het „dicta toriale” bewind van Djakarta is groeien de. Dit heeft de heer P. Lokollo, vice- president in ballingschap van de Repu- blik Maluku Selatan (RMS), gisteren ge zegd tijdens een bijeenkomst met stu denten van de Erasmusuniversiteit in Rotterdam. Dezer dagen kreeg ik een scriptie van Cootje van Doesburgh over de „hulpver- lenersvaktaal” voor het eindexamen van de Sociale Academie Cicsa in Amster dam in handen. Een heel leesbare scrip tie, wat in die kringen vrij zeldzaam schijnt te zijn, met het resultaat dat de examinator Otto B. de scriptie ook prompt weigerde en er zelfs geen ver weer op toestond, wat later weer gecor rigeerd werd door de gecommitteerde, die de scriptie behalve om haar inhoud ook om haar grote leesbaarheid prees. Als verontschuldiging van het gedrag van Otto B. werd door zijn collega’s aangevoerd dat de scriptie te makkelijk leesbaar was en zo in de Avenue zou kunnen worden afgedrukt. „Daar heb ik ook mijn best op gedaan, want dat is het onderwerp van de scriptie”, heeft Cootje van Doesburgh toen gezegd. Het oude misverstand, dat iets wetenschap pelijk minderwaardig is als ook een gewoon mens het begrijpen kan.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3