CPN wil werker OPBRENGST DIT JAAR GERAAMD OP 3.2 MILJOEN van Hoogovens laten inspreken Verwarring over personele belasting Sluisbouw - 1870 1926 en in IM i I r i O 7^ JBI l o gt I» A n SPORTHAL KRIJGT f 1300 VAN BEATRIXFONDS I - F® A 7 NIEUWS UIT STAD EN STREEK 19 7 6 1 8 FEBRUARI WOENSDAG (Van een onzer verslaggeefsters) Heroïsch werk i a 1 door Jan van Baarsel 11. i i Vervanging Berekening HEEMSKERK Burgemeester en Wethouders van Heemskerk heben de raad voorgesteld, de tarie ven van de onroerend goed belasi- teing per tien vierkante meter be lastbare oppervlakte voor 1976 vast te stellen op 8 voor gebrui kers en 13 voor eigenaren. Bij een belastbaar oppervlak van in totaal 1.561.880 vierkante meter gaat de nieuwe belasting de gemeente dit jaar een bedrag van ruim 3,2 mil joen gulden opleveren. Daar bij de opstelling van de be groting voor 1976 nog met een ge raamde opbrengst van drie miljoen gulden rekening was gehouden, ligt de conclusie dat de invoering van de o.g.b. Heemskerk een fiscaal voordeeltje van bijna een kwart miljoen gulden oplevert, voor de hand. Dit is echter maar schijn, want daar de belastingheffing over zowel het openbaar als bijzonder kleuter- en basisonderwijs ten laste van de gemeente komt, moet van die 3,2 miljoen gulden weer zo’n 130.000 aan door de gemeente aan haarzelf te betalen penningen wor den afgetrokken. In feite vangt Heemskerk dus slechts ruim een ton meer dan was begroot. Donderdag 26 februari mag de raad zich over de door het college voorgestelde vermenigvuldigings factoren, de opbrengst daarvan in vierkante meters en de te hanteren tarieven buigen. Staande de verga dering, die om 19.30 uur in De Vrijburcht begint, moet door de raad een beslissing worden geno men, daar anders op grond van mi nisteriële bepalingen dit jaar niet meer tot heffing van de nieuwe bed lasting kan worden overgegaan. - SB mF gig (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggeefstersé) de deur uit gaLstad 1 College Heemskerk stelt raad definitieve OGB-tarieven voor Uitgaande opgenomen Een reuzenstap, van 1870 naar 1926, geeft ons gelegenheid om te citeren wat de journalist G. VVoet schreef in de begroting o.g.b.-opbrengst worden, betrokken M. een C. ro n, s, Ie muren 5.500.000 I «L'laJ gWi ai. t- dat binnen deze kuip gebouwd moet worden”. „Vooraf moesten een 7000 palen en 1300 damwanden van gewapend beton geheid worden, waarop het hoofd komt te rusten. Zij moesten gereed zijn vóór 1 november, want in den winter verhardt ;.t>eton zoo langzaam dat men tot ver in het voorjaar zou moeten wachten voor de palen geheid zouden mogen worden”. Ir Fingers gaf tenslotte een pluim van jewelste aan alle mensen die zich onder zijn leiding hadden geweerd: „Het is een straf werk geweest, lange dagen zijn er gemaakt van voor de zon opgaat tot dat zij reeds lang het werk kwam klaar en dat past zoo het werk kwam klaar en dat past zoo geheel in het karakter van onze stad van de geraamde beiders op”. Aldus G. Voet in zijn bijdrage aan het „Historisch Spel IJ- muiden 50 jaar” dat op vrijdag 5 november 1926 in Thalia werd opge voerd. Met de invoering van de onroerend goed belasting komen de straat-, grond-, personele en vermakelijkheidbelasting- heffingen te vervallen. Öm tot een be cijfering van de opbrengst van de ver vangende belasting te komen zijn B. en W. uitgegaan van de belastingopbrengst over 1975, vermeerderd met 290.000 aan in het vervolg in de gemeentekas vloeiende rijksopcenten en nog eens 400.000, afkomstig van tot op dat mo ment niet aangeslagen groepen belas tingplichtigen. Vanuit dat totaal, ge raamd op drie miljoen gulden, zijn de nu voorgestelde tarieven voor gebruikers en eigenaren bepaald, wat tevens in houdt dat de gemiddelde belastingdruk ten opzichte van 1975 niet is verhoogd. Nadat de Heemskerkse gemeenteraad in juni 1974 met de vaststelling van de ontwerp-verordening onroerend goed be lasting had gekozen voor een heffing op van het Haarlem Hij vraagt of GS weten, dat een groot aantal Hoogovenwerkers in het noorden van de provincie woont. Je kunt niet verwachten dat deze mensen na werk tijd naar het zuiden van de provincie gaan om in te spreken, aldus de heer Aarts. Hij wil op korte termijn een gesprek. Als GS zijn suggestie niet over nemen, wil hij weten waarom niet. Gelijk met de definitieve vaststelling van de bij de oppervlakte berekening gehanteerde vermenigvuldigingsfactoren en de voor 1976 becijferde tarieven, dient de raad formeel nog te besluiten de vermakelijkheidsbelasting te laten vervallen. REIZIGERS UIT HET BUITENLAND die omstreeks 1870 Amsterdam be zochten vonden in hun reisgids een tip om vooral ook de gigantische werken voor het Noordzeekanaai te gaan bekijken. De Baedeker noemde de prijs voor een tochtje naar de sluizen die bij Schellingwoude in aanbouw waren: twee dubbeltjes per persoon betaalde men in het stoombootje dat er slechts veertig minuten voor nodig had om het complex te bereiken. Wat kreeg men er te zien? Natuurlijk tev eel om te verwerken voor „een gewoon mensch. aan de wetenschappen van dynamica, statica, water- en alle mogelijke andere bouwkunde onschuldig”. De journalist Simon Gorter (1838- 1871), vader van de beroemde (Mei- jdichter, wijdde tr een reportage aan in Het Nieuws van den Dag. „Volg mij”, schreef hij. „Wij stappen over balken en planken heen, eene reu sachtige, half ineengezakte kalkloods voorbij. Een arbeider met een arm in den doek, invalide uit deze krijg te gen de elementen, wacht ons op: gelukkig heeft hij nog ééne hand vrij, thans om voor ons een hek te ope nen, straks om voor zichzelven het beeld van zijn vorst in zilver gracieu- seleijk op te vangen. Wij klimmen langs eene trap tegen een muur van balken op, en daar ligt de „put” voor ons”. Gorter vervolgde: „Stout gezicht. Uwe verbeelding neemt een sprong. Een der ontzaglijke amphitheaters der Romeinen ligt voor u Daar beneden is plaats voor honderden zwaardvechters. Hoort in de adem- looze stilte het kletteren der zwaar den; volgt met ingespannen blik het bloedig spel. Daar wordt een hok geopend; nog een; nog een; met woeste sprongen of sluipende naderen de rosse leeuw, de gevlekte tijger met zijn glinsterende huid „Gelukkig”, zo keerde Gorter tot de werkelijkheid terug, „zijn al die oude gruwelen weggedreven naar het niet. En het amphitheater, in welks diepte wij nederblikken, is niet meer dar een tijdelijke beschutting voor een groot werk, dat bij uitnemendhn' een werk des vredes is. Over balken en planken, over muren, to‘ ze ter dik en reeds tot halfmanslenct" opgetrokken, heen, en tus:c”^r saechtige blokken zerksteen do-> er over de bouw van.de Noordersluis te IJmuiden, waarvan vele lezers nog getuige zullen zijn geweest: „Men bouwt een nieuwe sluis en ied’ren dag zien wij het machtige werk van graven en vap boren vord’ren; gewel dig breede en diepe voren ontstaan in ’t zand; wat eeuwen reeds verzonden lag, wordt blootgelegd; wat voor tweeduizend jaar Bataven als ver- siers’Ien droegen: koralen en steenen messen, sterk en scherp, halen d’ar- Nee, het wordt veel ingewikkelder, want per belastbaar perceel wordt bui ten dat voor gebruikers en eigenaren weer verschillende tarief nog rekening gehouden met de aard, het gebruik, de ligging en de kwaliteit van het onroe rende goed. Door middel van vermenig- vuldingingsfactoren worden die zaken in de reele oppervlakte doorberekend, waardoor het fiscale oppervlak van het Bil1"1 wij verder, reeds in Duitschland naar ’t model gefatsoeneerd, worden deze op zware lichters hier gebracht, bui ten den ringdijk naar boven gehe- schen en over een spoorweg hoog in de lucht boven de plaats gereden, waar zij zijn moeten. Ze zijn bestemd om op allerlei plaatsen, die in de sluizen veel te lijden hebben, ge plaatst te worden, maar vooral om de reusachtige ijzeren sluisdeuren te dragen”. Kort na het einde van de oorlog 1940-1945 kon Radio Herrijzend Ne derland meedelen dat de verwoestin gen aan de sluiswerken te IJmuiden minder waren dan men had gevreesd: behalve de „Oranje” konden alle in Amsterdam thuisbehorende schepen de thuishaven via de Middensluis be reiken!. In juli 1946 gingen de vlaggen uit: dankzij het herstel van de Noordersluis was ook voor de „Oran je” de weg niet meer versperd. dat er nog wel even an herinnerd mag worden werken onafhanke lijk van weer of uur van den dag”. Werken, onafhankelijk van weer of uur van de dag. Als er ooit een moment komt om het oude IJmuiden niet alleen te eren maar ook te karakteriseren dan zou men deze tekst er met gouden letters op kun nen vermelden. Mede daarom hebben wij de woorden van ir. Ringers met graagte van het stof van een halve eeuw ontdaan. HEEMSKERK. Hoewel per 1 ja nuari 1976 de onroerend goed belas ting is ingevoerd, waarmee dus onder meer de vroegere personele belasting kwam te vervallen, hebben de meeste Heemskerkers nu een dezer dagen toch een aanslag in de personele belasting ontvangen. Dat heeft bij velen verwarring gewekt. De verklaring is, dat voorheen het belastingjaar niet samen viel met het kalender jaar. De personele belasting werd geïnd van juli tot juli. Wat men nu dus nog betalen moet is de perso nele belasting over een gedeelte van het vorige jaar 1975. Over het jaar 1976 wordt geen personele belasting meer geheven. Men gaat over dat jaar onroerend goed belasting betalen en dan over een vol kalenderjaar, dus van januari tot januari. De invoering van die nieuwe belas ting vergt echter veel tijd en wat de betaling daarvan betreft krijgt men nog even respijt. Waarschijnlijk zullen de aanslagen niet vr september van dit jaar de gemeentelijke deur uit gaan. i... 'z De heer Aarts wijst op de kritiek, die geuit is op de manier waarop de in spraak in de nota van uitgangspunten voor het Amsterdam-Noordzeekanaalge- bied is geregeld. Volgens de heer Aarts is daarbij duidelijk geworden, dat het specifieke belang van de werkers bij Hoogovens in de vraagstelling bij de inspraak niet voorkomt. Hij wil weten of GS zich kunnen indenken, dat juist het personeel een bijzondere bijdrage kan leveren in de gedachtenwisseling over de „samenhang van werkgelegen heid en milieuhygiëne”. HAARLEM. De heer F. P. Aarts, statenlid voor de CPN, wil gesprek tussen de vakbeweging en per- soneelsvertegenwoordigers van Hoogo vens enerzijds, en de statencommissies voor milieuhygiëne en ruimtelijke orde ning aan de andere kant. In schriftelijke vragen aan GS stelt hij dat het normaal is ook de vakbeweging en het personeel te horen, wanneer een bezoek wordt gebracht aan de direktie van het bedrijf. Hij vraagt of Gedeputeerde Staten die mening ook zijn toegedaan. ::;>S BEVERWIJK. De sporthal heeft van het Prinses Beatrixfonds een subsi die van f 1387 ontvangen ten behoeve van voorzieningen voor actieve invalide sportbeoefenaars. Het gaat hier om het aanpassen van onder andere douches. Fotograaf Poppe de Boer gelijknamige persbureau uit kon Heemskerk vanuit de lucht sneller bekijken. Met één knip van de camera legde hij een groot deel van het onroe rende goed van „Ezelenheem” vast, keu rig met de kerk in het midden. Voor de ambtenaren wordt het nog een penibele opgave, om voor iedereen in de bereke ning van de belastingaanslag het huisje bij het schuurtje te laten, te laten. In feite moet dus elk perceel apart bekeken worden. Maanden werk voor het betrokken ambtenarenkorps en daarom zullen de aanslagen over 1976 ook niet voor september de kunnen. gezamenlijk tarief voor gebruikers en eigenaren berekend. De uitkomst werd afgerond op ƒ21 per tien vierkante me ter belastbaar oppervlak, of te wel 8 voor de gebruiker en 13 voor de eige naar van het onroerend goed. Wettelijk zouden in Heemskerk tarieven van maximaal 10,75 voor gebruikers en 13,87 voor eigenaren haalbaar zijn, maar daar wil het college dit jaar nog niet toe overgaan. Oppervlakte en onroerend goed zijn de uitgangspunten waarop de Heemskerkers in het jaar 1976 de gemeentelijke belas ting moeten gaan betalen. Dat wordt een passen en meten, want t het is niet domweg een rekensommetje van zoveel miljoen vierkante meter grond maal het vastgestelde tarief per tien vierkante meter belastbaar oppervlak. basis van de grondslag oppervlakte, van drie miljoen, werd vervolgens het werd aan de hand van door de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten in sa menwerking met de Stichting Bouwcen trum Rotterdam ontwikkelde vermenig vuldigingsfactoren het totale belastbare oppervlak bepaald. Door middel van deze factoren (afzon derlijke correctie-cijfers voor de aard en soort gebruik, ligging en kwaliteit van het onroerend goed) wordt, zij het op benaderende wijze, rekening gehouden met de verschillen in waarde in het economische verkeer. Men kwam uit op een belastbaar oppervlak van 1.561.880 vierkante meters, inclusief 63.350 fiscale vierkante meters' voor het kleuter- en basisonderwijs, dat voor de goede orde weer van het totaal moest worden afge trokken. De Noordersluis, de grootste sluis ter wereld, in wording: een sluisdeur van 1.200.000 kg wordt op zijn plaats gebracht. Op 29 april 1930 kon de Noordersluis officieel worden geo pend. belaste perceel groter of kleiner wordt en men meer of minder moet gaan betalen. Hij gewaagde van „een labyrint van staven en van stutten; beton, graniet, staal, hout en ijzer, wat de werkers tezamen voegen. En wen ik schouw dat machtig werk, geboren in het brein van onze ingenieurs, dan moet ik denken: Hoe groot zijn zij, die aanzijn schenken aan zulk her- oisch werk”. Op zoek naar een toelichting van een van hen die „aanzijn schonken aan zulk heroisch werk” vonden wij een beschrijving, eveneens in 1926 gepubliceerd, door de man die de leiding van het werk had, ir. J. A. Ringers. In sobere taal vertelde hij hoe men de sluiswerken kon bereiken en wat men er te zien kreeg. „Eerst de oude sluizen. Dan naar de Groote Sluis, welke nu al dertig jaar oud is. Daarna komen wij op den ouden Kanaalweg, want voor den weg langs den ouden kanaaloever stat het dreigende „Verboden Toegang”. Dan. wat verder, zien wij links en rechts de nieuwe werken. Daar wordt de nieuwe sluis gebouwd, welke de grootste ter werelr moet worden”. „Van de breedte kunt ge dadelijk een beeld krijgen: de schutkolkmuren staan reeds voor een groot deel over eind. Zij zijn in 1924-1925 gebouwd, over een lengte ter weerszijde van 260 M. en voorlopig opgetrokken to tl m plus N.A.P. Deze muren zijn ge heel van gewapend beton opgebouwd, rusten op gewapend betonpalen en zware gewapend beton damwanden. Aan de muren is plm. 44000 M3 beton en 5.500.000 KG. ijzer ver werkt”. Ringers stelde vervolgens vast: Vóór die muren is de ontgraving sds tot 13.50 M. onder N.A.P. ge- derd. Een 26 M. lange ijzeren is langs de randen van dzzen put geplaatst en vormt een J'u'.p, met den onderkant op M. N.A.P. Binnen deze kuip moet •'er gegraven worden tot 18 ’9.50 M. N.A.P., de onderkant dering van het buitenhoofd, ,,S* g L G .W. •- 'J-'X F

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 7