Extreem-rechts maakt zich breed in regeringscoalitie MOGENS GLISTRUP: DE ONGRIJPBARE WORDT MARGARET THATCHER DE NIEUWE ENGELSE PREMIER Binnenlandse politiek Italië draait om abortusvraagstuk I1 11 fW til ET? i i ■ff a -IMi Belastingontduiking van Deense politicus? OOK BEMOEIENISSEN VATICAAN VAN GROOT BELANG Mogelijkheden van gietijzeren nacht egaal onzeker m! :re |g|||| (Van onze redacteur in Istanboel, Frans van Hasselt) Ook boeken Grote woede I Grijze wolven (Van onze redacteur in Londen, Rudolf Bakker) Kloof Bloedschande Opgevallen fout sar - ft ie >i- af- rde sze re- bij /an LONDEN. Margaret Thatcher nu bijna een jaar aanvoerster van de conservatieve oppositie heeft laten weten dat ze nog dit jaar eerste minister wil worden. De commentatoren hebben eerst wat gelachen over deze forse mededeling en daarna de werkelijke mogelijkheden voor de gietijzeren nachtegaal berekend. Hun conclusie was: het zit er nog niet in. af ten ;an. :ing )de ber ille nen f- id :n ISTANBOEL. „In een periode waarin de Turkse vlag niet meer werd ontplooid, waarin het Turkse volkslied werd beschimpt, hebben wij de regering aanvaard.Turks Nationaal Onderwijs ontleent z’n inspira tie aan het beginsel van de „nationale staat”. In de nationale staat gaat iedereen naar de nationale school. Aan de wortels van de nationale school liggen de nationale zeden, de nationale cultuur en de nationale aspiraties. Heel mijn rijkdom, heel mijn trots bestaat uit mijn Turks-zijn. Deze natie was Turks in het verleden, zij is Turks nu en zij zal Turks blijven in de toekomst”. Spaak in het wiel Sportief overhemd 1 i W- «1 08® Streng ideologisch dieet de Turken dreigt voor BULENT ECEVIT (Van onze correspondent) r I Een Italiaans meisje vraagt aandacht voor haar standpunt: Vrije en kosteloze abortus. 5 n van van t zit die tpje luis. om tiui- volgens hem trouwens een politieke achtergrond heeft. leerkrachtenorganisatie op poten gezet, die nu 25.000 leden heeft. De ongrijpbare Thatcher wordt door het Britse publiek ongetwijfeld voor vol aangezien. Toch blijft men haar verge lijken met zoiets als de ijskoude rozen in plastic, waarmee ze dezer dagen uit het vliegtuig stapte na een bezoek van vijf dagen aan Syrië en Egypte. angen geren ie on- waar- liet is t raagt van of gelijk, steeds velop- ran de jp uw t is in len, be- op gevr. avenstr. ;el. 020- ?zoek u lis de 4a in er d, :n lit- en. :en ran te :s- s” ia de De en De arts en alleen hij heeft het recht een geval van abortus toe te staan. De moeder wordt door deze eventuele nieu we wet geen baas in eigen buik. Voor de arts geïndiceerd worden met name ge volgen van bloedschande (zeer talrijk op het Italiaanse platteland), verkrachting, en de waarschijnlijke misvormdheid van het kind in wording. De tijdslimiet is zeer ruim: tot en met de eerste zes maanden van de zwangerschap. I I I I I I I I net mens inboezemt en hoe een recht schapen persoon alleen maar kan leven in een wereld waarin iedereen zich aan de regels van recht en orde houdt. Op de stilte en de verbazing waarmee de Arabieren dit aanhoorden, probeerde Margaret alles nog goed te maken door haar afschuw uit te breiden tot al het terrorisme ook dat uit Israël. Maar het was al te laat. Over Margaret Thatcher zijn het afge lopen jaar drié biografieën verschenen. De ene is nog onleesbaarder dan de andere. Zoals een criticus in de Times opmerkt: „Haar bewonderaars bewerk stelligen alleen maar Thatcher’s onder gang met dit soort van geschrijf, ze komt eruit te voorschijn als een vrou welijke versie van een van die Ameri kaanse superhelden uit de komische strips, zoals Superman en Batman. Heeft dat mens dan nooit eens haar tong tegen iemand uitgestoken, of op school de vlechten van het kind voor haar in de inktpot gedoopt?”. Voordat hij in de politiek ging gaf Glistrup belastingadviezen. Hij wist zo meesterlijk gebruik te maken van leemten in de wet dat velen, ondanks een flink inkomen, weinig of geen belsting hoefden te betalen. De open bare aanklager in het proces tegen Glistrup beschuldigt hem echter van opzettelijke belastingontduiking. pen. Bovendien is er in het Lagerhuis onder de conservatieven nog steeds de grootste argwaan tegen de man die ten slotte meer verkiezingen verloor dan hij er won- slaagde er weliswaar in de onder Ecevit benoemde directeur Cem weg te krijgen en te vervangen door de als conservatief bekend staande Altinbas een proce dure die overigens zowel door het con stitutionele hof als door het am’: tena- renhof werd aangevochten. KOPENHAGEN (ANP). Mogens Glistrup, wiens gave om de belastin gen uit de weg te gaan hem rijk, beroemd en de leider van de op twee na grootste partij in Denemarken heeft gemaakt, blijkt ook talenten te hebben om een tegen hem aange spannen proces te traineren. De TOR-DER is de voortzetting van de enkele jaren geleden buiten de wet gestelde TOES, waarvan veel leden een rol speelden bij guerrilla-acties in ’70 en ’71. Met haar 100.000 leden is zij een van de meest geduchte linkse krachtcentra in Turkije, en de regering vreest vooral haar activiteiten onder de Koerden in het Oosten. Als tegenwicht is een rechts ROME. Het al of niet legaal worden van de abortus zal dit jaar beslissend worden voor het evenwicht in de Italiaanse binnenlandse politiek. En niet eens alleen voor de binnenlandse politiek, want het Vaticaan bemoeit zich in een zelfs voor de r.-k. kerk ongekend hoge mate met dit voor Italië zo ingrijpende probleem. Het proces en alles daar omheen krijgt in Denemarken veel publiciteit en dat is jam op de boterham van de handige miljonair en meester in de rechten Mogens Glistrup. Toen hij in 1973 kwam met een partijgrogram dat tegen de „misdadige belastingwet ten” was en dat de kiezers een drasti sche verlaging van de overheidsuitga ven en een rigoreuze beknotting van het ambtenarenkorps beloofde, ver oorzaakte eij een politieke aardver schuiving. Zijn Partij van de Voor uitgang veroverde 28 van de 179 ze tels in het parlement. Toen in januari vorig jaar wederom verkiezingen plaatsvonden zakte het zeteltal naar 25. Een beetje publiciteit is Glistru- dus niet onwelkom en hij. buit elke mogelijkheid daarvoor tenvolle uit. Wat Thatcher echter zal hinderen op weg naar haar premierschap, is de kloof in de partij zelf over de te volgen politieke filosofie. Zal ieder partijlid wel als één man achter deze vrouw met haar vage sociale filosofieën gaan staan als puntje bij paaltje komt? Heath en de zijnen zien de partij als het tehuis voor alle gezindten. Thatcher en haar mede standers achten het eerder het onderko men voor de kleine en grotere midden standers die met eigen handen en hard werkend, ongehinderd door de staat, hun brood willen verdienen. En zou Thatcher in geval van een premierschap wel het hoofd weten te bieden aan de machtige vakbonden, in confrontaties waar haar voorganger Heath ath zo dramatisch gefaald heeft? Het is zelfs de vraag of het huidige bewind van premier Wilson' het de komende jaren tegen de vakbondsmacht wel zal weten te bolwerken. Dit jaar valt naar men aanneemt echter het absolute economische diepte punt, met een grote kans van een ferme opleving in het volgende. De bonden zullen veel werk maken van het stijgen de aantal werklozen en van het feit dat het vrij grillige loonplafond alleen be staat bij de gratie van hun wil. Als Thatcher een gooi naar de macht aan durft, zal het kabinet-Wilson dit jaar ten val moeten worden gebracht. De kiezers zullen dan de Labourpartij het slechtst gezind zijn. De Italiaanse bisschoppen hebben ech ter vlak voor de jaarwisseling de groot ste spaak in het wiel gestoken. En hoewel ze Italianen zijn, mag men rustig voor Italiaans „Vaticaans” lezen. Zij hebben in niet mis te verstane bewoor dingen meegedeeld dat abortus moord op onschuldige kinderen” is en dat de verdedigers van de abortus niet meer zijn dan moderne Herodussen”. Een kleiner en onschuldiger spaakje in het Het is bovendien een publiek geheim dat een hoge functionaris van het Vati caan (een persoonlijke vriend van paus Paulus, Gino del Bono) een gesprek heeft gehad met communistenleiders om hen te laten afzien van het wetsontwerp. De christen-democraten zijn doods bang voor een referendum. Het is nog maar twee jaar geleden dat Democrazia Cristiana en Vaticaan samen een klap te incasseren kregen waar ze nog lang niet overheen zijn: het referendum over de echtscheiding werd met een grote meer derheid beslist ten gunste van de vrij heid, zeer tegen de zin van de rooms katholieke leiders. Een volksstemming voor de legalisering van de abortus heeft een goede kans het te halen: een seri euze enquête heeft uitgewezen dat er jaarlijks in Italië (55 miljoen inwoners) meer dan een miljoen abortussen wor den gepleegd, en wel onder omstandig heden die op zichzelf al een nieuwe wet motiveren: niet in ziekenhuizen, maar in erbarmelijke hygiënische omstandighe den met als gevolg veelal een dodelijke afloop. De wet tegen de abortus, zoals die nu van kracht is, dateert van Mussolini en houdt kortweg in dat „abortus niet toe gestaan is, zijnde een misdaad tegen de puurheid van het Italiaanse ras”. Niet alleen de pure angst voor het dreigende referendum, maar ook een ander motief in verband met die volksstemming maakt een recordsnelheid voor een nieu we wet iets waarschijnlijker dan in andere gevallen: het voorstel zoals het er nu ligt, is van een voor de christen-democraten nog verheugende beperktheid. Ofschoon al deze activiteiten Margaret Thatcher schijnbaar in de schaduw stel len, hebben ze haar toch goed gedaan. Men kreeg immers bijna te doen met de arme vrouw; en Heath’s constante wei gering om deel te nemen aan haar schaduwkabinet en zijn ruwe woorden op het laatste partijcongres, hebben Margaret Thatcher alleen maar gehol- Hitler, waarbij hij de parallel tussen Türkesj, die zich Basbug (leider) noemt, en de Duise Führer niet verder door trekt. Maar ook in kringen die vanouds het communisme als grootste gevaar voor Turkije brandmerkten, en daarom het Nationalistisch Front aanvankelijk hun fiat gaven, begint men zich nu zorgen te maken over de wijze waarop vice-pre mier Türkesj en ook vice-premier Erba kan, leider van de PNR, zich breed maken in de coalitie over de toenemende activiteit van de Grijze Wolven, Türkesj’ jeugdcommando’s, overal in het land, en over de stroom van aanhangers van deze partij die op belangrijke posten worden benoemd- 1 wiel van het Italiaanse parlementsge- beuren: het feit dat de socialisten dit keer niet achter de regerende christen democraten staan maar achter de com munisten. Tegen de beperktheid van dit wets voorstel zijn de feministen, en met hen de communisten, dezer dagen ernstig ten strijde getrokken. Zij willen ook op sociale, morele en economische gronden vrijheid voor de vrouw om te beslissen. De tegenstanders van deze punten, de christen-democraten, wijzen erop dat in een door mannen gedomineerde maat schappij als de Italiaanse de beslissing van de man op deze gronden zal over heersen, niet die van de vrouw. In de politiek van Italië kunnen de christen-democraten hun prestige eni germate herstellen door de gematigde pro-abortuswet snel en zonder sputteren door te laten. In geval van een „zwaar der” wetsbesluit of, erger nog, van een referendum, zou het vraagstuk abortus wel eens de definitieve klop kunnen worden voor de christen-democraten, ten gunste van een links blok waarin de communisten de eerste viool zullen spe len en de socialisten (10 percent van de kiezers) de aangepaste en beslissende achtergrondmuziek zullen verzorgen. Thatcher herinnert hier natuurlijk met wellust aan. En het is nu de vraag of ze nog wel van Heath in haar equipe gediend zou zijn. De kloof tussen de twee politici is er werkelijk te groot voor geworden. Wie over Thatcher’s kansen spreekt, dient er >n één adem de kansen van haar voorganger bij in te calculeren. Oud-premier en oud-conservatievenlei- der Edward Heath heeft het afgelopen jaar een betere indruk weten te maken dan ooit tevoren. Niet alleen draagt hij voortdurend sportieve overhemden met ruitjes in plaats van de staalblauwe managershemden uit zijn regeringsperio de. Hij heeft ook een succesvol boek over zeezeilen geschreven. Hij dirigeert orkest, reist over de hele wereld en dineert er met koningen en presidenten, wat allemaal nog in de schaduw staat bij zijn recente handdruk met Mao Tse- toeng. Op dit ogenblik circuleert een wets ontwerp binnen de Kamer van Afge vaardigden („Tweede Kamer”) van het Italiaanse parlement. Daar zitten niet minder dan 616 Italiaanse redenaars ge reed om de hele zaak eens fors van amendementen te voorzien. Als na vele maanden het definitieve concept gereed is, gaat het naar de Senaat („Eerste Kamer”), ook al geen verzameling habi tuele zwijgers, om daar nog eens door de molen te worden gehaald. En dan gebeurt het oer-Italiaansedan gaat het wetsontwerp weer terug naar de Tweede Kamer, en zo kunnen die twee elkaar de bal blijven toekaatsen. Maar voor die gebruikelijke langdu righeid (die bij zo’n heet hangijzer wel eens extra langdurig had kunnen wor den) is plotseling een stokje gestoken door actiegroepen, die nu eens in plaats van vele woorden te gebruiken een daad hebben gesteld: zij hebben een volks stemming georganiseerd. Nu is zo’n refe rendum niet met een handomdraai voor elkaar: er zijn 500.000 handtekeningen voor nodig, die dan tweemaal gecontro- eventuele Een fout die iedereen is opgevallen, maakte Tatcher overigens dezer dagen bij haar recente bezoek aan het Midden oosten. Britse oppositieleiders worden in het buitenland al sinds jaar en dag voor vol aangezien. Margaret Thatcher wan delde tijdens haar verblijf in bet Midden oosten, dan ook onafgebroken over de rode loper. Maar gedurende een perscon ferentie in Damascus ging het mis, toen de Britse staatsvrouw vinnig de Pales tijnse bevrijdingsorganisatie begon uit te leggen hoeveel afschuw terrorisme een „dubbele schrijvers” en eenmaal op de echte inschrijving als Italiaanse staats burgers. Dat is allemaal achter de rug, en dat referendum over toelaatbaarheid van abortus komt er. Twee dingen kunnen dat nog veranderen: een wijziging in de grondwet, die referendums voortaan verbiedt (heel onwaarschijnlijk), ofwel het beroemde wetsontwerp dat dan in sneltreinvaart door de beide Kamers moet komen. Ook dat is niet waar schijnlijk, want er zitten heel veel ha ken en ogen aan. Deze enigszins Bibelebonse passage is uit een speech van Aii Naili Erdem, minister van nationaal onderwijs Turkije voor de parlementsfractie de Gerechtigheidspartij, de grootste van de vier partijen die de regeringscoalitie van het Nationalistische Front vormen. Velen echter geloven dat Erdem dichter staat bij de kleinste regeringspartij, de fascistische Partij van Nationalistische Actie onder oud-kolonel Türkesj. Hoe dan ook, onder Erdem wordt het natio naal onderwijs rigoureus gezuiverd van linkse elementen, die erin waren geko men tijdens de kortstondige regering van de huidige oppositieleider de sociaal democraat Bulent Ecevit. Vijfduizend van Turkije’s 250.000 leer krachten aan lager en middelbaar onder wijs zijn reeds ontslagen of naar secun daire posten gedegradeerd. Merendeels betreft het leden van de linkse leer- krachten-organisatie TOR-DER, die onlangs verder bleek geradicaliseerd toen niet een aanhanger van Ecevits Repu blikeinse Volkspartij, maar, met klein verschil, een „revolutionair” tot voorzit ter werd gekozen. Polarisatie dus. Het ziet er nu naar uit dat de zaak nog wel wat langer zal lopen. Gli strup blijkt namelijk net zo behendig te zijn in het saboteren van de zittin gen als in het betalen van zo weinig mogelijk belasting. Een van zijn be langrijkste wapens daarbij is het ar gument dat hij het te druk heeft met zijn politieke werk. „Ik beschouw mijn taak als politicus belangrijker dan mijzelf beschikbaar te stellen voor het proces”, verklaarde Glistrup begin deze maand toen hij door de rechter werd bedreigd met de gevan genis als hij niet op de vastgesteïde tijd zou verschijnen. Maar het blijft niet bij de uitschake ling van mensen. Ook boeken vormen een object van Erdems zuiveringswoede. In een circulaire aan alle schoolhoofden verzocht hij onlangs om ’n gedetailleer de opgave van alle titels die in de schoolbibliotheken aanwezig waren,met het oog op het gevaar van „anti-nationa- listische lectuur”- Verboden voor de jeugd zijn niet alleen een roman als Mehmed mijn Havik van de Turkse Nobelprijskandidaat Yasar Kemal, dat in 22 talen is vertaald, en werken van vele andere vooraanstaande Turkse schrij vers, maar ook geschriften van bekende buitenlandse jeugdbedervers als Dosto- jevski, Dickens, Gogol, Camus en Sartre. Lang niet iedere Turk kan erom lachen dat het obscuantisme in Turkije de laat ste maanden steeds meer veld wint. De recente mutatie aan de top van de Turkse Radio en Televisie (TRT) doet Turkse intellectuelen de angst om het hart slaan bij de gedachte dat, na de kinderen, ook de volwassenen op streng ideologisch dieet zullen worden gesteld. Sinds haar machtsaanvaarding in april heeft de regering getracht de TRT onder haar controle te krijgen, wat niet mak kelijk is, want de constitutie schrijft voor dat dit een autonoom lichaam is, enigszins op BBC-leest geschoeid. Men De rechtbank aanvaardde dit argu ment tot op zekere hoogte, maar ver wierp Glistrups argument dat dit een politieke zaak is die door een jury rechtbank behandeld diende te wor den. Voor de rechtbank wordt Glistrup geconfronteerd met vroegere cliënten die zijn adviezen hadden gevolgd om belastingvermindering te krijgen, maar die er geld bij inschoten, doordat de belastingdienst hun verzoeken af wees. Volgens Glistrup rekende hij een normale prijs voor zijn advies, maar de openbare aanklager noemt het fraude. Altimbas bleek echter in dé traditie van de TRT door te gaan, D.W.Z. DE van de TRT door te gaan, d.w.z. de. op positie kwam in de nieuwsbulletins nog altijd evenzeer aan het woord als de re gering, strijdende studentengroepen wer den „ideologisch tegengesteld” genoemd, niet „communisten en nationalisten” zo als de regering wilde. En, tot grote woe de vooral van de orthodox-Islamitische Partij van Nationaal Behoud, werd de mdern-Turkse vocabulaire aangehouden. De pressie op prof. Altinbas werd echter zo groot, dat hij zijn ontslag in diende. Als opvolger werd de uiterst rechtse landbouw-professor Karatas aan gewezen, hoewel volgens het constitutio nele hof het ontslag van Cem nog altijd niet geldig was. Het benoemingsedict werd door president Korutürk zesmaal naar de regering teruggestuurd het staatshoofd tekende tenslotte, omdat het alternatief een kabinetscrisis kon zijn, en de vorige had zes maanden geduurd. Met vlammend zwaard en veel „eigen mensen” deed Karatas zijn intrede in de TRT-burelen: zijn koers zou „strikt na tionalistisch” zijn. Eerste uitvloeisel daarvan was de stopzetting van het populaire tv-programma De Afstamming van de Mens Karatas bleek een te genstander van het darwinisme te zijn. Niet alleen hoge functionarissen moesten bij de nieuwsdienst het veld ruimen, ook wóórden werden van hogerhand vervan gen in. de bulletins. Maar Glistrup, die zich de toorn van de overheid op zijn hals heeft gehaald door niet alleen zelf waar hij maar kon de belasting te ontlopen maar ook tegen een pittig honorari um andere belastingplichtigen zijn geheim te onthullen, is geen man die zich door gezag laat intimideren. Hij stelde dat zijn verplichtingen tegeno ver de partij en het parlement voor rang hebben op de belastingzaak, die Door een staatscommissie in omloop gebrachte Turkse termen voor begrippen als „werk”, „woning”, „tijd”, „mogelijk heid”, „toéval”, moesten plaatsmaken voor hun pendanten uit het Arabisch, die nog niet uit het Turkse spraakge bruik zijn verdwenen. De bekende marxistische professor Mumtaz Soysal vergelijkt het huidige Turkije met het Duitsland van vlak voor In 1974 moest Glistrup terechtstaan op beschuldiging van belastingontdui king, belastingfraude en het doen van valse opgaven aan het Deense regi stratiebureau voor ondernemingen, onze kamer van koophandel. Het voorlezen van de aanklacht, neerge legd in een boekwerk van 143 pagi na’s, nam twee dagen in beslag en.de gerechtelijke autoriteiten schatten de duur van het proces op ongeveer twee jaar. op MÉ - I

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 11