Structuurverbetering confectie-industrie verdwenen Bonden teleurgesteld over opdracht Sperry Omzetten bleven klein Minder winst bij Ford Industriële vormgeving Coöp verkoopt aardappelen verdwijnt zonder winst Uitvoer naar OPEC-landen verdubbeld Autokostenaftrek de moeite waard SER uitgebreid met één lid BEURS SI WM ft Textiel-Inkoop koestert bezwaren tegen Strucon Bos in paar uur 9 Blijdenstein wil samenwerking IIR Bil! ISII fit® «Oil ■■■MB Olielanden willen gezamenlijke markt F ECONOMIE ZATERDAG 21 1976 FEBRUARI 13 (Door een medewerker) IN GELDERLAND \K De kosten van een auto, die uitsluitend of nagenoeg uitsluitend voor een onderneming of vrij beroep wordt gebruikt, worden in mindering gebracht op de winst. Tot de aftrekbare autokosten behoren o.a.de kosten van afschrijvingen, reparaties, wegenbelasting, verzekering, stalling, eigen garage en parkeergelden. U I Woon- werkverkeer AMSTERDAM. Voor het Damrak was het een week van kleine omzetten en geringe schom melingen. Wall Street daarentegen boekte na maandag, toen de beurs wegens een feestdag gesloten bleef wel grote omzetten met oplopende koersen. De grote effectenbeurzen lijken in een soort consolidatiefase te zijn beland waarin de sterke koersstijging van de eerste zes tot zeven weken van het nieuwe jaar wordt verdisconteerd en afgewogen tegen het bedrijfsnieuws dat bin nenkomt. n overheid :h T- ■8” ïd- ne Ch. W 50- een ?e iet i- i, De in de „commissie van 13” verenigde betrokken vakorganisaties zeggen verder in hun verklaring dat door de opdracht De SER-fusiegedragsregels en de toe passelijke bepalingen van de wet op de ondernemingsraden zullen nauwgezet in acht worden stein-Willink Het bos dat de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders had vrijgegeven voor het gratis halen van bomen is gisteren een overweldigende trekpleister geble- Trouwens, ook uit de verkrapping van de geldmarkt die voortvloeide uit de schatkistfinanciering van het Rijk werd duidelijk, dat ons geldwezen niet over een dusdanige ruimte beschikte om een nieuwe discontoverlaging te doen ver wachten. De obligatiemarkt begon deze week dan ook in een enigszins labiele stemming omdat de 8,25 percent lening van de Waterschapsbank die tegen 100 percent was uitgeschreven ai volledig de mist was ingegaan en voor de volle 100 percent werd toegewezen. waren ook duidelijk handelaren die hun voorraad wilden aanvullen. In groepjes stroopten zij het bosgebied af om met tientallen bomen te verdwijnen. 950 zweeft behoeft er niet veel meer aan te worden toegevoegd. Te meer omdat de hoogste stand ooit bereikt nimmer boven de 1050 is uitgekomen- le ;e- ia, >0- 'd e- n- De verwezenlijking van de plannen van de Strucon kan naar de mening van de Vereniging de economie van Neder land in algemene zin niet dienen. Het zal bovendien een nadelige invloed heb ben op de importhandel en daardoor op de prijsvorming van de onderhavige goe deren. genomen, zo heeft Blyden- oekendgemaakt. Dikwijls wordt een auto niet alleen voor de zaak of het beroep, maar ook voor privé-doeleinden gebruikt. In dat geval moet de belastingplichtige een deel van de autokosten voor eigen rekening nemen. Dit gedeelte, dat dus niet van de winst mag worden afgetrokken, is door de wet gefixeerd op een bepaald percen tage van de catalogusprijs van de auto met inbegrip van de omzetbelasting. Vroeger tot en met het belastingjaar 1970 moest tenor' iste 10 percent voor eigen rekening worden genomen. In de jaren 1971, 1972 en 1973 was tenminste 15 percent niet aftrekbaar. Sedert het belastingjaar 1974 zijn de autokosten ten behoeve van privé-doeleinden gefixeerd op ten minste 20 percent van de catalo gusprijs. Deze fictie is een minimum. De belas tingplichtige moet dus altijd een bedrag gelijk aan 20 percent van de catalogus prijs voor eigen rekening nemen, ook Onze belangrijkste handelspartner in het Midden-Oosten is Iran, dat in de eerste negen maanden van 1975 voor 560 miljoen gulden van ons afnam. Dit was ruim het dubbele van onze uitvoer naar dat land in de overeenkomstige periode van 1974. Na Iran is Saoedi-Arabië onze voornaamste handelspartner onder de olielanden van het Midden-Oosten. Onze uitvoer naar Israël is echter nog steeds enigszins groter dan die naar Saoedi- Arabië. De uitvoer naar Israel is in vergelijking met 1973 weinig gegroeid. In de eerste negen maanden van 1975 werd voor 179 miljoen gulden aan Israel geleverd vergeleken met een uitvoer van 214 miljoen in de eerst negen maanden van 1874. In 1973 bedroeg de uitvoer naar Israel 305 miljoen gulden. De groei van de uitvoer naar de olielanden van het Midden-Oosten heeft vooral betrekking op kapitaalgoederen, De Vereniging onderschrijft geenszins de bij voortduring gelanceerde stelling van de Strucon, als zouden de ernstige moeilijkheden in de Nederlandse confec tie-industrie te wijten zijn aan de de tailhandel in bovenkleding. Deze moeilij ke situatie berust op structurele proble men, schrijft zij. De Vereniging verzoekt de minister op korte termijn om een gesprek, samen met de andere betrokken partijen, over de inmiddels opgetreden gevolgen van de huidige importbeperkende maatregelen. dien heeft de handel te maken met een steeds zwaardere druk op het rendement van het geïnvesteerde vermogen, aldus de Vereniging. De heer Van Haaren zei. dat de minis teries een aantal redenen hadden om de subsidiekraan dicht te draaien. De acti viteiten van de stichting werden erg vaag geacht. Er waren veel plannen, waarvan er maar weinig tot uitvoering kwamen. De hoogte van de subsidie 275.000) verhinderde volgens de waar nemend voorzitter echter een uitvoering zoaals nodig werd geacht. De subsidiege vers vonden voorts de bijdragen, die de stichting van het bedrijfsleven ontving, veel te gering. AMSTERDAM (ANP). Na de Raad voor het Grootwinkelbedrijf heeft nu ook de Vereniging van Textiel-Inkoopcombinaties grote bezwaren tegen de door de Strucon (Stichting Structuurverbetering Confectie- industrie) voorgestelde maatregelen om de structuur van de Nederlandse confectie-industrie te verbeteren. In een brief aan de minister van Economische Zaken argumenteert de Vereniging haar bezwaren tegen deze maatregelen, die zij onaanvaardbaar acht. DEARBORN (Reuter). Ford Motor Corporation heeft meegedeeld dat haar winst in het vierde kwartaal van 1975 is toegenomen als resultaat van een kos tenbesparend beleid, maar dat de winst over het geheel van 1975 is afgenomen als gevolg van een daling van de omzet en de onmogelijkheid om de kostenstij gingen door te berekenen in de prijzen. Tot de veredelingsbedrijven van Bly- denstein behoren de blekerij-, ververij en finishafdeling te Lonnieker (160 werk nemers) en de textieldrukkerij Lakatex Textielmaatschappij BV te Wychen (110 werknemers). Bij de veredelingsafdeling van het bedrijf te Eibergen zijn 370 mensen werkzaam. Deze steunverlenipg dient niet op de handel te worden afgewenteld. Boven- De Vereniging concludeert, dat de tot nu toe in de Strucon gehuldigde ideeën hebben geleid tot een onaanvaardbare situatie en acht het nu de hoogste tijd als handel nauw bij het overleg en de beleidsbepaling te worden betrokken. Door de geruchten over mogelijke dis- contoverlagingen nog deze week in zo wel Duitsland als opnieuw in ons land, hervatte de obligatiemarkt op het Dam rak later in de week weer zijn stijgende tendens. De mislukte lening van de Wa terschapsbank die op 99,3 percent in de beursnotering kwam kon hierdoor na derhand flink bijtrekken. Maar verder dan 99,8 percent kwam hij toch niet en bleef derhalve de gehele week benedn de emissiekoers van 100 percent. Onder tussen bleven zowel de meningen over het conjuncturele herstel als de geluiden uit bedrijfsleven zelf tegenstrijdig. Zo optimistisch is men in Amsterdam ook in effectenkringen beslist niet. De meeste beurslieden zijn wel vast ge stemd, maar willen toch eerst wat na ders uit het bedrijfsleven horen. En wat er tot dusver ook deze week bekend werd, is niet allemaal van opgewekte aard. DEN HAAG (ANP). De Nederland se uitvoer naar de OPEC-landen*in het Midden-Oosten heeft zich in de eerste negen maanden van het afgelopen jaar ongeveer verdubbeld nadat in 1974 al een stijging met 75 percent was opgetre den, aldus de economische voorlichtings dienst. De maatregelen moeten leiden tot een beperking van de laaggeprijsde invoer uit en van de loonveredeling (uitvoer van een niet-gereed produkt, daarna weer invoer als gereed produkt) in de landen met lage lonen, c.q. landen met staatshandel. Een van de door de Strucon daartegen voorgestelde maatregelen is een EEG- regeling met een langzaam op te bou wen compenserende heffing aan de bui tengrens. De gelden uit die heffing zou den moeten worden gestort in een fonds voor de verbetering van de werkgele genheid in de confectie-industrie. Op dit moment is nog niet te zeggen hoe een dergelijke samenwerking gestal te zou kunnen krijgen, het overleg ver keert in het stadium van een uitwisse ling van gegevens. Tussen de beide on dernemingen bestaan reeds jarenlang goede relaties die onder meer tot uit drukking zijn gekomen bij de research' en verdere ontwikkeling van de Verosol zonwerende produkten. De speculatie lichtte zich nu op de gulden en de Duitse mark die pp vreem de geruchten uit kringen van de West- duitse Centrale Bank nog deze week met nieuwe discontoverlagingen in beide lan den zouden worden geconfronteerd. Maai- toen donderdag puntje bij paaltje kwam verklaarde de Westduitse Centra le Bank dat de rente niet zou worden gewijzigd, zodat ook de berichten als zou de Nederlandsche Bank nog deze week opnieuw tot een discontoverlaging willen overgaan als niet ter zake werden afge wezen- ken. Honderden tuinbezitters waren drukdoende bomen uit te graven. Rond het middaguur waren vrijwel alle bo men „uitverkocht”. Tussen de gravers ven, indien de werkelijke kosten in de privé-sfeer hoger liggen. Doch hier rust de bewijslast op de inspecteur. In de praktijk is een hoger privé-gebruik niet eenvoudig aan te tonen. ARNHEM (ANP). De vakorganisa ties, die met Philips onderhandelen over de reorganisatie van de computeractivi- teiten, zijn ernstig teleurgesteld over de beslissing van de gemeente Rotterdam om een studieopdracht te verstrekken aan het Amerikaanse bureau Sperry en niet aan Hollands Signaal (Philips). Het Amerikaanse bureau is gevraagd een onderzoek in te stellen voor een nieuwe radarbeveiligingssysteem ten behoeve van de scheepvaart op de Nieuwe Wa terweg. De Vereniging acht het onaanvaard baar, zo schrijft zij de minister, dat op textielimporten van buiten de EEG een speciale heffing wordt gelegd ten behoe ve van de herstructurering van de Ne derlandse confectie-industrie. Tndien fi nanciële steun moet worden verleend aan een bedrijf of een bedrijfstak, dient deze steun volgens de Vereniging te worden gefourneerd uit algemene, door de overheid daarvoor ter beschikking staande, middelen. Zo presenteerde Hoogovens nieuwe ideeën over rigoureuze uitbreidingsplan nen die tot ver in de toekomst zullen worden uitgesmeerd als zij in een con creet plan kunnen worden omgezet. De mededeling echter dat het IJmuidense bedrijf thans nog beneden de kostprijs werkt en 1976 daarom nog niet erg hoopgevend tegemoet ziet, deed de koers in eerste aanzet teruglopen. Daarna ech ter kregen de toekomstplannen de over hand en kwamen kopers voor het aan deel in de markt dat hierdoor begon te stijgen. DEN HAAG (ANP). De Sociaal- Economische Raad heeft gisteren beslo ten de raad van overleg voor middelbaar en hoger personeel toe te laten als lid. Deze raad van overleg zal met één lid zitting nemen in de Sociaal-Economische De maatregelen zullen onmiskenbaar tot prijsverhogingen leiden, waardoor de consumentenbestedingen aan kleding zul len teruglopen, gezien de lage inkomens- elasticiteit. Bij verdergaande importbe perkende maatregelen en het bij voor keur verleggen van beschikbare import quota valt volgens de Vereniging te verwachlen dat arbeidsplaatsen verloren zullen gaan bij de huidige handel en „converters”. En dat was ook deze week weer grotendeels van financiële aard met de valutaproblemen als inzet. De conferen tie tussen de Franse president en de Duitse bondskanselier leverde geen wij ziging op in de onderlinge muntpariteit tussen beide landen. Beide valuta bleven op gelijk niveau binnen de monetaire slang die ook de valuta van de Benelux omvat Ismede van Zweden. Speculaties over een andere oplossing hadden vorige week de gulden extra hard gemaakt en was aanleiding geworden voor ons land het disconto onverwacht te verlagen. Daarnaast werd deze marktsector ge confronteerd met alweer een nieuwe staatslening die nu tegen 8 percent zal plaatshebben, waarbij de inschrijvers opnieuw zowel bedrag als koers mogen opgeven waartegen zij hun belangstel ling kenbaar dienen te maken. Maar aan de andere kant bleef de hypotheekbank- sector in beweging. Want na de vorige week toegepaste verlaging van de hypo theekrente werden deze week in de uitgifte van pandbrieven flinke wijzigin gen aangebracht. De 8,25 percent pand brieven werden of op 101 percent gezet of de afgifte werd gestaakt. Duidelijk dus dat hier de kapitaalmarkt nog wel in ontwikkeling was. Mert de liquidatie van de stichting is Nederland, aldus de heer Van Haaren, één van de weinige landen in de geïn dustrialiseerde wereld geworden waar geen instituut meer bestaat voor de bevordering van industriële vormgeving en industriële ontwerpen. Het per auto heen en weer rijden tussen de woonplaats en de plaats, waar de onderneming gevestigd was, kon hier vroeger een belangrijke rol spelen. Vr 1971 werden de kosten van dit heen en weer rijden als particuliere uitgaven en dus niet als bedrijfs- of beroepskosten aangemerkt. Op deze regel werd slechts een uitzon dering gemaakt voor de belastingplichti ge, die aannemelijk kon maken, dat niet persoonlijke, doch zakelijke omstandig heden de doorslag hadden gegeven bij het bepalen van de woonplaats. Alleen in dat geval werden de kosten van het heen en weer rijden als zakelijke uitga ven beschouwd. Is dit systeem gehandhaafd bij de wettelijke regeling, welke sedert 1971 van kracht is? Op dit punt is de wet vrij duister, maar het gerechtshof in Den Haag heeft de knoop doorgehakt In Amerika heeft zich een zeer scher pe tegenstelling ontwikkeld tussen meer bezadigde economen die nog op de vele verborgen klippen wijzen op de weg naar het algehele economische herstel en de meeste effectenmakelaars van Wall Street. Deze laaste categorie vloeit over van optimisme en ziet zelfs voor dit jaar Dow Jones koersstanden voor industriële aandelen in het bereik van 1400 en meer. Indien bedacht wordt dat vorig jaar nog een laagtestand van 620 werd bereikt en dezelfde index nu rond Hoewel de opzegging van de subsidie al lang in de lucht hing kwam het besluit, aldus waarnemend voorzitter H. J. A. M. van Haaren, toch nog onver wacht. Medio november werd een posi tief advies van de Raad voor de Kunst nog door de minister van CRM als een uitgangspunt voor voortzetting be schouwd. heeft een auto, welke tot zijn onderne mingsvermogen behoort. Daarmede rijdt hij dagelijks heen en weer tussen zijn woning en zijn restaurant. Bovendien gebruikt hij zijn aüto voor privé-doe leinden. In 1971 hebben de autokosten in totaal 5219,36 bedragen. Daarvan trekt de restauranthouder 15 percent van de ca taloguswaarde ad 1171,25 af. De over blijvende 4048,11 brengt hij ten laste van de verlies- en winstrekening van zijn onderneming. Van zijn kant beschouwt de inspec teur het woon-werkverkeer als privé- gebruik van de auto. In verband hierme de wordt het voor privé-rekening ko mende bedrag ad 1171,25 nog met 2308 verhoogd. Maar het Hof stelde de restauranthou der in het gelijk. De betekenis van de regeling moet deze zijn, dat alle kosten van het heen en weer reizen tussen de woning en de vestigingsplaats van de onderneming geacht worden te zijn ge maakt ten behoeve van de onderneming, ook indien persoonlijke beweegredenen voor het elders wonen de doorslag heb ben gegeven, aldus het Hof. ARNHEM (ANP). Tot eind maart verkoopt Coop-Gelderland (24 zaken in de provincie) aardappelen zonder winst. Dit betekent op het ogenblik voor de huisvrouwen een kilo aardappelen voor de prijs van 86 cent- In 1973 beliep de uitvoer naar de olielanden in het Midden-Oosten 615 miljoen gulden. In 1974 steeg hij tot ruim één miljard gulden en in de eerste negen maanden van 1975 werd voor 1,4 miljard gulden geleverd, vergeleken met ruim 700 miljoen gulden in de eerste negen maanden van 1974. BEIROET (AP). De Arabische olie landen van het gebied van de Perzische Golf gaan een gemeenschappelijke markt stichten en hun valuta’s gelijk schakelen. Dit is door de Koeweitse regeringswoordvoerder Rasjed Abd’A) Azis El-Rasjed op het eiland Bachrein gisteren gezegd na bezoeken aan Saoedi- Arabië en Qatar. Hij gaat thans, aldus deelde radio Koeweit mee, de Verenigde Arabische Emiraten bezoeken. De vier landen waren al overeengeko men bilaterale akkoorden af te sluiten die geleidelijk zullen voeren tot de schepping van een „gemeenschappelijke markt der Golf-landen”. Ook wordt besproken hoe de mun teenheden van die landen kunnen wor den gelijkgeschakeld „ter bescherming der monetaire reserves tegen internatio nale koersfluctuaties en andere econo mische problemen”. AMSTERDAM (ANP). Het bestuur van de stichting Industriële Vormgeving heeft besloten de stichting op te heffen en wegens de financiële situatie faillisse ment aan te vragen. Aanleiding is het eind vorig jaar genomen besluit van de minister van Economische Zaken de subsidie aan de stichting, die behalve door Economische Zaken ook door CRM en Volkshuisvesting werd gesubsidieerd, per 1 januari 1976 te beëindigen. De liquidatie betekent ontslag voor vier vaste en drie losse medewerkers. Directeur B. Roerert zegt hiertoe te zijn gekomen om de consument niet langer de dupe te laten worden van de gigantisch gestegen aardappelprijzen. Ten koste van de handel en de consu menten worden naar zijn mening grote speculatiewinsten geboekt. Overheids maatregelen kunnen daaraan nietsver-t anderen. Hij hoopt dat zijn voorbeeld door andere winkelbedrijven zal worden gevolgd. lager zijn geweest. In voorkomend geval kan hij wel trachten te bewijzen, dat hij zijn auto „nagenoeg uitsluitend” voor zijn bedrijf of beroep heeft gebruikt. Slaagt hij in dat bewijs, dan is de autokostenfictie niet van toepassing en komen alle autokosten ten laste van de winst. Dit bewijs is in de praktijk niet ge makkelijk te leveren. Een auto waarme de in totaal 40.000 km was afgelegd, waarvan 1000 voor privé-doeleinden, is niet nagenoeg geheel gebruikt voor het verrichten van arbeid, zo besliste de Raad van Beroep te Zwolle. Naar het oordeel van de Raad van Beroep te Amsterdam kon nog wel van nagenoeg geheel zakelijk gebruik van de auto worden gesproken bij een privé-gebruik tot 400 km op een in totaal verreden afstand van tenminste 30.000 km. Van de autokostenfictie mag zoals De wereldomzet van Ford heeft in 1975 de recordomvang bereikt van 24 miljard dollar, twee percent meer dan in 1974 (23,6 miljard). Het totaal aantal auto’s, vrachtwagens en tractors dat Ford in 1975 verkocht, bedroeg 4.690.000 stuks, dertien percent minder dan in 1974 (5.368.000 stuks). De verkoop buiten de VS en Canada bereikte de recordomvang van 7,9 mil jard dollar, oftewel 33 percent van de totale verkoop, tegen 6,5 miljard dollar of 28 percent van het totaal in 1974. De winst uit verkoop in het buiten land bedroeg 161 miljoen dollar, dat is bijna driekwart van de totale netto winst. In 1974 waren deze cijfers respec tievelijk 71 miljoen en 20 percent. De winst die in 1975 in het buitenland werd gemaakt, was de op één na hoogste uit de geschiedenis van het bedrijf en moet vooral worden toegeschreven aan een aanzienlijke groei van de winst in Euro pa en Latijns-Amerika. aan Sperry de ontplooiingskansen van de civiele radarvestiging die de Hollandse Signaalf abriek in Apeldoorn heeft geves tigd, ernstig zullen worden belemmerd. Dit betekent dat de oplossing van de werkgelegenheidsproblemen van de werknemers in de computerindustrie verderweg komen te liggen, aldus de verklaring. De bonden hebben bij de aangedrongen invloed uit te oefenen op de gemeente Rotterdam om Philips de miljoenen-opdracht te gunnen. Verte genwoordigers van het ministerie van Economische Zaken hebben toegezegd, aldus de bonden, dat de minister opti male druk op Rotterdam zal uitoefenen. Het staat volgens de bonden vast dat de Hollandse Signaal uitstekend in staat is dergelijk werk af te leveren. „Ge meenschapsgelden kunnen beter in eigen land ten behoeve van stimulering van de werkgelegenheid worden besteed dan als ontwikkelingshulp aan de Verenigde Staten. Van Rotterdam mag in deze zaak solidariteit worden verwacht, aldus de „commissie van 13”. ENSCHEDE (ANP). Blydenstein- Willink NV (Textiel) en Koninklijke Textiel Veredelingsindustrie NV in Ei bergen voeren oriënterende besprekingen om hun veredeiingsactiviteiten samen te voegen. Bij de veredelingsbedrijven van de twee concerns zijn 640 mensen werk zaam. jaar, die 1 april 1976 begint. ten. MR. C. A. BARON BENTINCK Het betrof een restauranthouder. Deze kosten in de privésieer in werkelijkheid reeds vermeld met naar beneden worden afgeweken, maar wel naar bo-

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 13