K Amsterdamsen namen revanche voor verlies tegen Vastgoed WEG WHITE STARS SLACHTOFFER Wï VAN FEL GERARD DE LANGE I Ellery I Queen A Volendam-trainer Steehouwer: Geldermans STREEKSPORT Vanavond dus zet de kaas uit het vuistje maar klaar! U kunt weer Alphenaar giro 1111222 Mensen in Nood 4 „VVV is qua voetbal Al dat gedonder in Guatemala piano leren spelen sterker dan Haarlem” ongeslagen r Van tekenbord tot testrit duurt meestal enige |aren GEVAAR IN DERDE JAAR V Test voor brandstof men Luchtkussens R.C.H. 1-D.C.O.1 BRINK Luchtverwarming Uw installateur: bij Mercedes I 4 z II MMiJ 1 14 SPORT 1976 ZATERDAG 2 1 FEB RU A RI F" (21.25- KRONed.II) Nieuws in 't kort Vijf miljoen mensen tellen hun doden. Meer dan één miljoen mensen eten puin, drinken puin, slapen puin of sterven onder het puin. Als u onze girorekening nu eens een opdonder gaf. Voor Guatemala. en Wisselvallig I I I Stichting py* Mensen in Nood (Caritas Nederland) 7 „REINO” B.V. voor tapijtreiniging 41 (Van onze basketbalmedewerker) ADVERTENTIE ADVERTENTIE (Van onze sportredactie) ADVERTENTIE al ADVERTENTIE veel ADVERTENTIE ADVERTENTIE dc i 0 HBC is zondag voor de competitie vrijaf en speelt daarom op het veld aan de Cruquiusweg in Heemstede een oe fenwedstrijd tegen de Zaanse eersteklas ser ZFC. Aanvang twee uur. voor - de Anderson 3-5; derde klas D: Griffioens- M. Techniek 2-5; res. eerste klas: Les Routes Boys 2-CBS 2 3-3; res. tweede klas C: KI. Zwitserland 2-De Ezel 2 5-5. Het eerste interieurscherra, waarbij precies wordt nagegaan hoe de beschikbare ruimte kan worden verdeeld, kwam in november 1972 klaar. Ri intei een. je i< veel jaar tere heef klei ogei met lan tus: Sm vul dre 'Va: ivai top op De en elk wei vro de top in het wa eer hai sch eer De KRUISWEG 45-49 HAARLEM- 023-320244 steel het omh voer heef lijk volg de s Crui heb Rhii best uitsl dat wor maa van met Oiyi wee Ri maa Sinc pen: nocl hou, heel jaar coac lanc klei trail Voo die in 1 wer het „I spoi van Rin Hor voo 1 err ell (si ex Tm de sla ee: de ee ge w< be W( lie ze in Cc ee Sf be kc m h< el! sic 5 zij: op] on vai ooi me gir wa Va del he: ell Sn be rai rei ’s-Hertogenbosch, Hekellaan 6, tel. 073-144544. Of in de R.K. Kerk-kollekte in alle bisdommen in dit weekend van 21 en 22 februari. A.s. zondag 22 februari belang rijke damesvoetbalwedstrijd om de bovenste plaats in de eerste klas: Aanvang 11.00 uur op het Sportpark te Heemstede. BMW heeft de achterzijde van de nieuwe 3-serie gewijzigd. Sinds janu ari dit jaar is de achterkant voorzien van zwart geribbelde plaat tussen de achterlichten. De wagen lijkt daar door gestrekter en lager. HAARLEM-IJMOND. Voor de da mes van The White Stars heeft de nederlaag, die landskampioen Gerard de Lange BC vorige week tegen Vastgoed Strijen leed, kwalijke gevolgen gehad. De Amsterdamse ploeg die in de Kenne- mer-Sporthal duidelijk op revanche uit was voor de misstat tegen de ploeg uit Oud-Beierland trof in The White Stars een tegenstander, die het zonder de rou tine van Stien Kraay moest stellen. De Haarlemse aanvoerdster, die vorige week op de training geblesseerd raakte, werd deze week met gescheurde enkelbanden in het gips gezet en zal voor de rest van de competitie uitgeschakeld zijn. I LUCOTHERM B.V.-ALPHEN a/d RIJN Kalkovenweg 58, Postbus 337, Telefoon (01720) 2 03 00 De Beverwijkse rennersclub Kenne- merland heeft er reeds twee onderling clubritten opzitten en begint zondag op het parcours van het sportpark Adri- chem met de eerste rit van het neder- laagtoernooi tegen Alcmaria Victrix (Alkmaar). De jeugdklassers starten om half tien en de andere categoriën om tien uur. UITSLAGEN: HEREN: Onze Gezel lenThe Lions 50-64, AntilopenExer- citia 2 46-21, CronjéShots 4—Akrides 7 49-28. Veen, Flight of Van der Ham. De vorige wedstrijd, in Utrecht, werd door Telstar met 2—4 gewonnen. Haarlem staat voor de uitwedstrijd tegen Volendam. Hoewel het elftal van Hughes vrijwel zeker is van promotie, wil de Haarlem-trainer niet dat de aan dacht gaat verslappen. Hughes wil iedere week een goed gemotiveerd elftal binnen de lijnen. Dat elftal is ten opzichte van vorige week dan ook niet veranderd: Boersma, Wentink, Huyg, Fransz, Derk- sen, Kleteon, George, Metgod; Sadek, Van den Berg en De Geer. Hughes: „Er is geen reden om het elftal te verande ren. De jongens verkeren in optimale conditie. Zowel geestelijk als lichame lijk”. Haarlem heeft tegen Volendam nog wat goed te maken. De thuiswed strijd leverde niet meer op dan een 1-1 gelijkspel. HAARLEM-VELSEN. Zoals ver wacht zal Telstar morgen opnieuw onge wijzigd in het veld verschijnen. Het elftal van trainer Castenmiller speelt op Schoonenberg tegen FC Utrecht, de hek- kesluiter in de eredivisie. Een moeilijk duel voor Telstar, temeer omdat FC Utrecht sinds het vertrek van trainer Jan Rab - de Utrechtse formatie wordt nu getraind door Han Berger, tot voor kort de oefenmeester van het c-teanr - en de aankoop van John Steen Olsen van Feijenoord aanzienlijk beter is gaan spelen. Telstar zal in de volgende formatie spelen: Van der Meeren, Driesen, André, Van Essen, Bischot, Bijl, De Goey, Jon ker; Stout, Van Kooten en Kramer. Van FC Utrecht was nog geen definitieve opstelling bekend. Vermoedelijk ziet het team er als volgt uit: Hendriksen, Ooste- rom, Paulovic, Adriaanse, Wilschut; Ol sen, Wery, Van Staa; Van Maurik, Van Toch draait Volendam nog steeds niet erg best. Vorige week nog werd met 3-0 van Veendam verloren. Veendam, de ploeg waarvan Volendam-oefenmeester Steehouwer het vorige seizoen nog trai ner was. Steehouwer: „We draaien in derdaad wisselvallig. Ook tegen Haarlem zat het moeilijk worden. Die ploeg staat zo ver voor, dat er veel gemakkelijker gespeeld kan worden. Haarlem kan rus tig afwachten. Wachten tot wij een foutje maken. En dat is altijd lekker. Haarlem hoeft helemaal niet aan te vallen”. Overigens heeft Haarlem Stee houwer tot nu toe niet erg geïmponeerd: „Nee, qua voetbal vind ik VVV veel sterker. Alleen: Haarlem heeft nog wat meer routine. Haarlem heeft het juiste evenwicht gevonden tussen routine en jeugd”. Het elftal van Volendam is nog niet bekend. De selectie wel: Hoek, Hoogland, Hoogland, Dick Bond, Braari, Jaap Jonk, Jack Jonk, Wim Kwakman, Klaas Kwakman, Smal, Klaas Zwar- thoed, De Lange, Tol, Plat, Schokker. In de nieuwe Mercedes-serie 200- 280 E is voorin ruimte gereserveerd voor eventueel monteren van lucht kussens. Luchtkussens maken deel uit van een nieuw beveiligingssysteem, waarmee men vooral in Amerika reeds jaren experimenteert. Bij een botsing worden in een onderdeel van een seconde kussens opgeblazen, die de inzittenden opvangen. Merce des heeft aangekondigd nu zelf een groots opgezet praktijkonderzoek naar de betrouwbaarheid van deze luchtkussens te starten. Daimler-Benz is de grootste auto- industrie van Europa geworden. In 1975 nam de omzet van dit bedrijf toe met twintig percent, tot ruim twintig miljard DM. Er werden 350.000 PERSONENWAGENS GE- 350.000 personenwagens geproduceerd, een verdubbeling in vergelijking met 1947. Halverwege dit duel leidde Gerard de Lange BC reeds met 19-37. De Sterren, die deze avond zwak schoten, hadden hun onbetwiste uitblinkster in Nel van der Burg (8-8), die met knap rebound- werk veel werk onder de basket verzet te. Zij alleen kon het echter tegen de lange Amsterdamse spelsters ook niet bolwerken. Vrijwel de'gehele Amster damse ploeg kwam tot productieve da den. Waren het voor de basketverwisse- ling Lia van Reemst (13-7) en Janny van Ham (12-3) die de toon aangaven,! in de tweede helft nam Gerda Schouten (6-10) deze rol over. De thuisclub die pas in de slotfase van de tweede helft gelijke tred kon houden met de gasten, ging tenslot te roemloos met 45-82 ten onder. Bij de dames zorgden de Kometen, HOC en Outsiders andermaal Haarlemse successen. Windmills tegenstandster van de Kometen kwam pas tot scoren toen Betty Veen- stra (11-4) en Els Spee (6-6) hun ploeg al aan een 14-0 voorsprong hadden ge holpen. De Kometeji, die halverwege met een 29-9 voorsprong Konden gaan rusten, lieten in de tweede helft de teugelg duidelijk vieren en beperkten de schade voor Windmills tot 50-33. Eén helft heeft het ongeslagen Outsiders het tegen DSS moeilijk gehad. Door toedoen van Mieke Alting (7-4) en Karin Veen- Geldermans ging tegen Kennemerland aanvallend van start en kon reeds bin nen tien minuten door goals van Bras en Beeldman op een 2-0 voorsprong bogen. De koplopers speelden met deze snel verkregen voorsprong rustig verder en gaven Kennemerland geen kans om iets terug te doen. In de allerlaatste minuut van de strijd kwam Geldermans door Meiland zelfs nog op 3-0. Verhorst Boys speelde beter dan Sport CS en kwam reeds in de eerste helft door doelpunten van Visscher, Van Bellen en Konings aan een 3-0 voorsprong. Toen weer Van Bellen na de doel wisseling de score op 4-0 bracht, was het wel beke ken. Jansen wist tenslotte alsnog de eer voor Sport CS te redden: 4-1. Groot Assumburg zegevierde door goals van Chris van Li ere (2x), Van Honschoten (2x), en Schelvis met 6-3 over SC Zand- voort. Voor de badgasten, die het zonder Cees Bruin en Ad Krug moesten stellen, scoorden Arend Stobbelaar (2x) en Zee man. Door deze nederlaag blijft het degradatiegevaar voor SC Zandvoort ac- cuut. De wagen werd ontworpen door een team deskundigen van Chrysler France. Het startpunt voor een nieu we auto ligt meestal bij de marketing afdeling van een fabriek, die de vraag naar nieuwe auto’s onderzoekt. In dit geval vroegen de marketing mensen om een nieuwe Europese middenklasser, met een lengte tot ca. 4,25 meter. De nieuwe wagen moest een aantal eigenschappen van voorgaande modellen (zoals interieur- ruimte en rij kwaliteiten) in zich ver enigen. Natuurlijk komt dan altijd een compromis uit de bus, dat in elk geval moet beantwoorden aan bepaal de eisen op het gebied van prestatie, economisch gebruik en grote actiera dius. Bij Chrysler heeft men deze eisen gepoogd te realiseren door een slanke carrosserie met lage lucht weerstand te scheppen, een motor met hoog rendement te ontwikkelen en een weloverwogen keuze van de versnellingen. De 3-maandelijkse kursus begint Vraag vrijblijvend ons gratis doku- mentatieooeKje over de kursus èn over piano's en vleugels. Even een telefoontje en u hebt het snel in huis: 023-32 03 44. De problemen die zich voordeden bij het produceren van deze nieuwe Simca, kwamen globaal neer op het volgende: een nieuwe,krachtiger mo tor, technische oplossingen voor o.a. versnellingsbak en koppeling, een nieuw type motorophanging, enz. De motor werd dwars voorin geplaatst en dreef de voorwielen aan. Daardoor kon een slanke neus worden ontwor pen. Het verdere woetswerk moest zo min mogelijk luchteweerstand on dervinden, veel ruimte aan de inzit tenden bieden en een groot glasopper vlak toelaten. Het eerste interieurschema van de nieuwe Simca-reeks werd in novem ber 1972 opgesteld. Geleidelijk voeg den zich daarna alle componenten bijeen totdat er een volledige wagen ontstond, waarmee zo’n 550.000 ki lometer werd proefgereden. Er volg den nog crashtests, waarbij de proto typen met 50 km/uur tegen een be tonblok werden geslingerd. Na de botsing mag de stuurkolom niet meer dan 127 mm zijn verplaatst, terwijl de deuren nog geopend moeten kun nen worden. Ook werden er ver- bruiksmetingen verricht. Dit gehele ontwerpstadium duurde al met zo’n drie jaar. De uitslagen: hoofdklas: Groot As- sumburg-SC Zandvoort 6-3; Sport CS- Verhorst Boys 1-4; Geldermans-Kenne- merland 3-0; derde klas C: Oud Snacks- ’t Keiltje 2-2; res. eerste klas: Fransen Schoot 2-Groot Assumburg 2. In de tweede divisie beleefde Haarlem Cardinals tegen het hoofdstedelijke Ra cing Agon een moeilijke avond. Wel leidde Cardinals bij de rust met 33-32, maar reeds in de openingsfase keken Robin Dirks en zijn mannen tegen een achterstand aan. In de tweede helft van dit stevige, maar toch wel aantrekkelij ke duel leken de Amsterdammers aan vankelijk regelrecht op de overwinning af te stevenen. Willemse (6-13) en jeugd speler Ronnenbergh (2-9) zetten Cardi nals op een 47-53 achterstand. Mentaal bleef de thuisclub echter overeind. Toen bovendien in de slotfase Geert de Vries (8-15) de juiste richting weer vond, keerde het tij toch nog onverwachts. Met steun van Klaas Zonjee (10-8) en Tom de Bruine (11-2) werd de zege alsnog veilig gesteld. Eindstand 68-66. De dames van HOC herstelden zich van de nederlaag tegen Hoofddorp en lieten een niet productief Haarlem Car dinals met 21-52 achter zich. Al bij de rust keek Cardinals door toedoen van Marian Lankhof (8-0) en Carla Versteeg (6-8) tegen een 13-27 achterstand aan. Voor Cardinals kon opnieuw gen van de speelsters in de dubbele cijfers ko men. Een tweede teleurstelling kreeg Cardinals te verwerken in de vorm van een 23-26 nederlaag van de reserves tegen Exercitia. Voor The White Stars 2 lijkt de weg naar de zoveelste titel nu open te liggen. Het Britse bedrijf Crypton in Engeland bekend om zijn diagnose- apparatuur voor auto’s heeft nu een nieuwe „gasalyser” ontwikkeld. Het apparaat stelt de automobilist in staat om zelf vlug en voordelig de samenstelling van het gasmengsel te controleren. Voordat men naar een garage gaat, kan de autorijder eerst meten of het benzine-luchtmengsel goed is afgesteld. Het bedrijf wil in Engeland dergelijke meetapparatuur installeren bij de tankstations. De automobilist hoeft alleen maar een slang over de uitlaat te schuiven en enige geldstukken in de automaat te werpen. Daarna start hij de motor en houdt enige tijd een bepaald toeren tal aan. De test is snel afgelopen. Op een waardeschaal kan de automobilist daarna zien of het mengsel niet te rijk of te arm is. De wijzerplaat waarop dit staat aangegeven vertoont geen cijfers. In plaats daarvan Zijn er drie segmen ten: groen duidt erop, dat de meng- verhouding juist is, rood geeft een te rijk mengsel aan en blauw wil zeg gen, dat de mengverhouding te arm is. De wetenschap hoe het mengsel is samengesteld, is voor een aantal za ken belangrijk. Allereerst wil een te rijk mengsel zeggen, dat er onnodig benzine wordt verbrand. Soms wel tot 20 percent te veel. Dat is nogal wat, als men de huidige benzi neprijzen in het oog houdt. Als het arm mengsel dat de motor vooral voordat de motor geheel op tempera tuur is. Voor langzame rijders hoeft dat niet direct gevolgen te hebben. Voor snelle rijders betekent een te arm mengsel dat de moter vooral bij hoge toerentallen na enige tijd te heet wordt. Uitlaatkleppen krijgen daarbij veel te verduren. Nu geeft zo’n vlugge test natuurlijk niet alle bijzonderheden over de mengverhouding weer. Toch kan er voldoende aanwijzing zijn om de ga rage te verzoeken een uitgebreider test te nemen en zonodig de afstelling van de carburateur te controleren. Het ontwerpen van een nieuwe au to gebeurt niet van de ene dag op de andere. Er gaan jaren overheen, voordat een nieuw ontwerp ook in derdaad van de band loopt en in serieproduktie wordt genomen. Als voorbeeld de nieuwe Simca 1307-1308 serie, onlangs uitgeroepen tot „auto van het jaar.” Vaste vloerbedekking Losse kleden Telefoon 023-31 32 89 (Van een medewerker) HAARLEM-IJMOND. Het in de hoofdklas van de Haarlemse zaalvoet- balcompetitie leidende Geldermans bracht het voor eigen publiek in de Beverwijkse sporthal tot een 3-0 over winning op Kennemerland en kwam daarmee weer een stap dichterbij het kampioenschap. Verhorst Boys bleef met een score van 4-1 de meerdere van Sport CS en vormt voor Geldermans, dat nog steeds ongeslagen is, de grootste bedreiging. DE psycholoog Gerhard Munsch uit München kwam na een onder zoek tot de conclusie, dat in het derde jaar na het behalen van het rijbewijs voor de automobilist een gevaarlijke tijd aanbreekt. Van het derde tot het zesde „autojaar” over schat hij zijn kwaliteiten als be stuurder, met als gevolg een vergro te kans op een ongeluk. Munsch vond uit, dat bij een gemiddelde kilometrage van 15.000 per jaar, de kans op een ongeluk aanzienlijk afneemt voor de door snee automobilist. Dat komt, omdat de beginneling zich nog onzeker voelt in het verkeer en de nodige voorzichtigheid in acht neemt. Drie jaar na het behalen van het rijbe wijs, slaat de weegschaal echter door naar de andere kant. De auto mobilist meent dat hij nu wel weet, wat zich in het verkeer voordoet. Hij begint zijn kwaliteiten als bestuurder te overschatten en gaat in de loop van de daaropvolgende jaren allerlei situaties „uitproberen.” De praktijk brengt hem dan vaak hardhandig bij welke grenzen hij aan zichzelf en aan het voertuig kan en moet stellen. In feite maakt de automobilist van het derde tot ongeveer het zesde jaar een tweede scholing door, zonder daarbij overi gens een leermeester naast zich te hebben. Pas in de laatste fase, als de automobilist zo’n honderdduizend kilometer heeft afgelegd, gaat hij de werkelijkheid van het verkeer vol doende beseffen, om daarop zijn manier van rijden af te stellen. Hij is dan een ervaren rijder geworden, die situaties kan voorzien en zich zelf de nodige discipline oplegt. Hilda van Wijk (Gerard de bange BC) in een fel duel gewikkeld met Marjolein Drij ver van The White Stars, dat tegen de titelhoudsters een forse nederlaag moest incasseren. Het wielerseizoen op de weg wordt zondag door het Haarlemse De Kampi oen ingezet met de eerste rit van het nederlaagtoemooi in het Van der Aarts- portpark en daarbij fungeren HRTC (Hoorn) en Olympia (A’dam) als tegen standers. De nieuwelingen starten om tien uur en de andere categoriën om kwart voor elf. Op het Kinheimparcours in Zwanenburg opent het Halfwegse De Bataaf zondag het wegseizoen met de eerste van een viertal clubontmoetingen tegen Le Champion (A’dam). De nieuwe lingen bijten om elf uur de spits af, daarna starten om twaalf uur de junio ren, liefhebbers en veteranen, terwijl om kwart over een de profs en amateurs beginnen. De uitslagen:' Haarlem: Eerste klas A: CBS-HFC 5-4; tweede klas B: Otte Eag- les-Les Routes Boys 2-0; derde klas A: Plumbers-De Brug 6-2; derde klas B: DFB-Vermande Zn. 4-2; res. eerste klas! EDO 2-Kennemerland 2 0-2; res. tweede klas A: De Fles 2-DSC ’74 3 6-1; res. derde klas A: DVS 2-EDO 3 2-5; res. derde klas B: Kennemerland 4-J. M. Bakker 2 2-1; CBS 4-DGS Smul 4 1-0. Hillegom: eerste klas A: BSM-Hubra 3-0; derde klas E: SVG-Sporthuis H. 2- 2; res. tweede klas A: Club 12 2-Kleine Beurs 2 2-1; rés. tweede klas B: DGS Smul 2-Davidson 2 3-2. Wijk aan Zee: tweede klas B: CVG-L. Uitgangspunt bij het ontwerpen van deze nieuwe Simca-modellen, werd de Simca 1307 GLS, die naar de fabriek claimt, het doorsnee-model van de Europese middenklasse-auto vertegenwoordigt. stra (10-2) bleef de strijd tot aan de tweede helft volledig open. Direct na de basketverwisseling verhoogde Outsiders het tempo en deed Babs van der Groep (12-10) haar ploeg weglopen naar een ruime 53-28 zege. 1

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 14