Karstens is Krijger anderhalf jaar coach in Indonesië SPORWffi Vultink sportief verliezer Gerard Maarse: Nederlandse Van der Smissen de schaatsdames eten te veel sterkste bands to ter Coach kan w niet hard ingrijpen FSC LONKT NAAR VAN DER HART nog leider in Andalusië 1 OPVOEDING GEVEN’’ „IK MOET BOKSERS „De dames scheppen nog eens rustig op” een miljoen gulden aan prijzen op I ik *39 A i Opvolger van Brom 1b i SPORT 15 19 76 2 1 FEBRUARI ZATERDAG Werkloosheid Geen mentaliteit si «MM X 4 Pensioen Te winnen in de Nationale Puzzelaktle t.b.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. Medailles 7 Wii Negatief Proeftijd (Van onze sportredactie) haalde (V&n onze speciale verslaggever) - en •?ZzZZz>>->ï eerder in de ring vlvan onze sportredactie) L4 M8Ü). Van der Smissen: Zege tegen Hans Vultink. Rinus Krijger: „Een contract heb ik niet. Voor Tambunen ben ik geen werknemer maar een broer”. De moeilijkheden rond de damesploeg Sippie Tigchelaar op een Zijspoor; in Vries een niet-aanvalsverdrag gesloten; Annie Borckink in Innsbruck hand-in- hand met de regiotrainër Ab Gerritsen hebben Gerard Maarse kennelijk de mogelijkheid ontnomen om hard op te treden. Hij laat ze in Gjoevik tenminste Toch zal waarschijnlijk dit weekeinde al een beslissing vallen. Iets wat noodza kelijk is aangezien FSC na het vertrek van Brom bedenkelijk op de ranglijst begint te zakken. Van der Hart, die bij Standard min of meer op een Gerard Maarse: „Een advies maakt geen indruk” heen. Stuk voor stuk bedankten ze mij na afloop en zeiden: Rinus. ken bali Rinus kom terug. Met de bussen reden we daarna naar het vliegveld. Bij de trap riep ik: Garuda. En die jongens antwoordden in koor: Jaja.” De naam van de club dus. Krijger vindt het een mooi voorbeeld van verbroedering in de sport. Van moeilijkheden, bijvoorbeeld op politiek terrein, wil hij niet horen. „In de sport vinden de mensen elkaar, de hoge heren maken de problemen.” Toean Krijger zoals hij daar wordt genoemd wacht vol ongeduld op de vliegtickets van stadplanner Tambunan. PIETER MUL Deze ingenieur Rio Tambunan heeft zijn eigen boksclub en vroeg Krijger terug te keren als trainer-coach. Terug keren want midden ’73 had de Neder lander nog een half jaar te gaan als adjudant. In het najaar accepteerde krijger een uitnodiging van Tambunan het gevecht AliLubbers in Djakarta bij te wonen en bij die gelegenheid werd de zaak beklonken. Mei ’74 ging Krijger met militair pensioen en een half jaar later ging hij naar Djakarta als trainer van Garuda Jaja, de club van Rio Tam bunan. Olga brengt Het Rijke Slapen nu in totale harmonie. Voor mensen met oog voor schoonheid bedacht Olga iets geheel nieuws: de Harmony-look voor slaapkamers. Dat is: Olga’s beroemde springbox superbed - lits-jumeaux of tweepersoons met bij passende kussens, hoofdborden, sluimer- rollen, spreien en gordijnen. Dat moet u zien, voor u ook maar iets aan uw slaapkamer gaat vernieuwen. Zend dus uw naam en adres met daarbij ƒ1,- aan postzegels, in een als brief gefrankeerde envelop naar Olga en u ontvangt een uitgebreide, kleurrijke brochure van 24 pagina’s. Olga Postbus 16, Leiden. Van der Smissen, titelverdediger in zijn sterkste spelsoort, had zich zitten opladien. Precies op het juiste moment ontlaadde hij zich via queue. Een serie van 78. die op de slechte tafels dus toch ook mogelijk bleek, bracht hem hele maal voorsprong. Vanaf dat moment ging het sein op rood. In tien beurten was de score opgelopen tot 132-130 voor Van der Smissen, maar een hoog gemid delde was bij voorbaat uitgesloten. De heren legden de ballen uiteen en lieten elkaar de problemen oplossen. Van der Smissen was er het eerste uit. Na 21 beurten bleef hij de Groenloer 12 ca ramboles voor, ’s Avonds nam Vultink revanche tegen Arenaza (200-95). ROTTERDAM „Wat me is opgevallen is dat de mensen zo echt in je ge ïnteresseerd zijn. Ze zijn ook zo hulpvaardig voor elkaar. Iedereen praat met ieder een. Waar kom je vandaan, waar ga je naar toe. Moet je hier proberen. Dan krijg je iets te horen in de trant van: dat gaat je geen donder aan. Nee, de mens daar is veel vriendeljjker. En Indonesië is natuurlijk een prachtig land. Tot voor een paar jaar was ik er nog nooit geweest maar die benaming „de gordel van smaragd” is terecht en het eiland Java is in die gordel weer de parel”. Boksexpert Rinus Krijger heeft zijn hart aan Indonesië verpand, daar is geen twijfel over mogeljjk. De kleine steviggebouwde Rotterdammer heeft in het land van generaal Soeharto zijn ogen de kost gegeven. Daar trok hij ondermeer de conclusie uit dat hij gelijk heeft met zijn stelling dat „wat goed is langzaam groeit”. kwam. „Het gaat Coerver en Hendriks goed. Als Coerver gerugkeert is het echt vanwege de gezondheid van zijn zoon. Met de voetbalbond heeft hij geen moei lijkheden al doen die geruchten hier wel de ronde. Er zijn nog meer buitenlandse trainers in Indonesië, zelf heb ik al een Rus, een Chinees en een Duitser ont moet die daar voor verschillende sporten zijn.” Krijger verwacht over twee maanden weer te vertrekken naar land en volk waar hij dol op geworden is. „Toen ik in november naar Nederland kwam kreeg ik een groots afscheid. Tambunan en ik aten in de ring met alle boksers om ons helemaal te kloppen. Een hoogst ongewoon incident in de top sport, maar het begeleidend team van onze schaatsdames keek er niet gek van op. De mentale instelling van de Neder landse ploeg heeft immers weinig met topsport te maken. is een paar Rotterdam. bleek bereid de lusten en lasten van de topsport lang te dragen. De meeste an deren hebben er echter al snel genoeg van. „Trijnie Rep had nog veel langer door kunnen gaan, en zelfs Elly van de Brom had er in Innsbruck nog wel bij kunnen zijn”, stelt Maarse. „In deze ploeg praat Margriet Pomper nu al over een kinderwagen. Totaal geen continuï teit dus. Misschien had ik daarom de handdoek al veel moeten gooien”. Toen Krijger in november ’74 in Indo nesië aankwam werd hij in een hotel ondergebracht. Daar liep hij zijn oude kennis Wim Hendriks tegen het lijf. Hendriks is voetbaltrainer en assistent van Wiel Coerver, een man die Krijger vaag kende uit Rotterdam (Feyenoord) en die hij later ook in het hotel tegen- nog een keer opscheppen, en zegt dan later tegen de paar Nederlandse journa listen die de reis naar Noorwegen heb ben gemaakt: „Natuurlijk zijn deze meisjes geen topsportsters, laat staan dat zij er de mentaliteit voor bezitten. Maar zo vreemd is dat toch ook weer niet. Hoe gaat het bij ons in Nederland? Als een meisje 18 jaar is geworden, staat er al een auto voor de deur. Zware koffers willen ze niet sjouwen, want daar krijg je een rugblessure van”. Maarse heeft daarnaast te maken met het ontbreken van continuïteit in de Nederlandse damesploeg. Atje Keulen- Deelstra vormde een uitzondering, zij „Tussen ons tweeën gaat het prima. Bij een toernooi In december ’74 haalde onze club 27 gouden medailles, veel meer dan de boksers van Pertamina. Toen zei Tambunan waar alle boksers bij waren: Rinus is niet meer trainer- coach, nee hij is mijn broer. Ik werd opgenomen in zijn familie. Wij zijn van hetzelfde christelijke geloof en voelen elkaar goed aan. Ik heb ook geen con tract bij hem, ik ben niet in zijn dienst. Jongstleden augustus heb ik mijn vrouw opgehaald en sindsdien woon ik in een huis van Tambunan. Met personeel en een auto voor de deur. Veel van de jongens op de club komen zo van straat en mijn taak bestaat er ook uit hen op te voeden. Ik moet ze niet alleen maar boksen bijbrengen. Het gaat niet uitslui tend om de prestatie.” Toch zijn succes sen voor clubeigenaar Tambunan wel belangrijk want Krijger maakt duidelijk dat hij geen werk voor de bond mag opknappen. „Nee, Rinus, jij moet m ij helpen”, kreeg de bokskenner een keer te horen. MOYEUVRE (ANP). Nog niet zo lang geleden was de verstandhouding tussen Hans Vultink en Christ van der Smissen allesbehalve vriendschappelijk, vultink voelde zich meer en meer be dreigd door het opkomende talent Wan der Smissen gedroeg zich als een Van der Smissen gedroeg zich als een topsporter die zich isoleert in zijn jacht op titels. Maar de tijd heelt alle wonden. De scherpe kantjes werden afgeslepen en naarmate beide biljarters meer met elkaar moesten optrekken, ontstond de wederzijdse waardering. De geest van vroeger zweeft echter nog altijd boven de tafel waarop de twee Nederlandse topbiljarters elkaar ontmoeten. Zo ook in Moyeuvre, waar de Europese titel in het bandstoten op het spel staat. Vrijdag was het al zover omdat Van der Smissen een nederlaag had opgelopen tegen Jo han Scherz. Een nieuw verlies zou uit schakeling betekenen, Vultink was de eerste dag ongeschonden doorgekomen. Derhalve hadden beiden iets te verliezen. mogen tonen, is al aan de advies maakt scheppen nog eens op. Als nagerecht wordt ijs met een flinke laag slagroom gekozen. „Goed voor het zog”, grapt één van hen Later in het ijsstadion van het 16.000 inwoners tellende Gjoevik, waar een fatsoenlijke maaltijd op zeker 50 komt te staan, doen de vijf Oranje-schaatsters niettemin hun best. Bij alle kritiek kan aan Sijtje van der Lende, Annie Borc kink, Haitske Pijlman, Margriet Pomper en Christa Jaarsma, die in Gjoevik re serve is, geen gebrek aan inzet worden verweten. Er wordt hard getraind, en vandaag en morgen zal het viertal pro beren zo’n hoog mogelijke klassering te bereiken. Maar bij topsport komt meer kijken dan alleen maar hard trainen en flink je best doen. Rinus Krijger begon te boksen (ban tam en verdergewicht) toen hij een jaar of zeventien was. Vier jaar later werd hij prof. „De tijden waren heel anders. Er was grote werkloosheid, in alle lan den waar dat zo is heb je grote boksers. Je zoekt een manier om aan centen te komen. Natuurlijk vond ik boksen mooi maar geld was belangrijker en de men sen willen nou eenmaal sensatie, zo is het toch? Een jaar na de oorlog ging ik als vrijwilliger in dlienst. Lichamelijke opvoeding en sport stond in de kinder schoenen. Ik werd sportinstructeur en ben zo’n twintig jaar docent geweest. Van de bokssport was ik in dienst de pionier. Bij het boksen moet je snel handelen, snel reageren dat is nauw verwant met militaire eisen en vandaar dat boksen als vak voor instructeurs werd ingevoerd.” Na het spelletje carotte laaiden de emoties evenwel niet op. Beiden gaven elkaar groot gelijk. De inspanning (slechte tafels zijn bij ruime stoten een extra tegenstander), namen ze voor lief. Twee jaar geleden zouden ze het liefst de stok op eikaars hoofd hebben stukge slagen. Lu do Dielis toonde zich vrijdag een goede topsporter. Na zijn twee ne derlagen van donderdag zocht hij naar eerherstel. Zijn instelling hielp hem te gen Scherz door de problemen. Even weer ouderwets maakte hij in twaalf beurten een „schone partij”. De Belg weet zich bovendien ondanks vier ver- liespunten nog niet kansloos. In dit ge zelschap is van alles mogelijk. Hij werd in die mening gesterkt door Francis Connesson. De Fransman zat zo vast als een huis tegen Javier Arenaza. De Spanjaard, geen hoogvlieger, kreeg 25 beurten en daarin kon hij tot' de 200 komen. Ineens maakte hij de mooiste masses en als in een roes tikte hij de hoogste serie van zijn leven (39) bij elkaar. Genoeg om Connesson gedesillu sioneerd achter te laten. wilde werken. Krijger werd de man en in juni van dat jaar nam hij drie maanden verlof en ging naar Indonesië. „Ik moest stages voor instructeurs hou den en een team van Djakarta samen stellen voor de PONwedstrijden. Elk jaar na de Olympische Spelen wordt in dat land een evenement georganiseerd waarvoor uit heel Indonesië deelnemers komen voor wedstrijden in alle mogelij ke takken van sport. In 1973 was dat in Senayang, een wijk van Djakarta met een gigantisch sportcomplex. Van de ce remonieën bij die gebeurtenis ben ik enorm onder de indruk gekomen. Het was perfect georganiseerd. Mijn boksers van het Djakarta-team wonnen vijf maal goud, twee keer zilver en drie keer brons. Ik had drie assistenten die Nederlands spraken en verder kon ik met Engels goed terecht. Ik leerde ook hun taal, Bahasa Indonesia, want je moet nauwer tot elkaar komen. Die jongens geloofden ook echt in mij. De contacten waren erg goed. Dat groeide al in het trainings kamp. De gouverneur van Djakarta kwam ook regelmatig kijken en alle coaches werden regelmatig bij hem thuis uitgenodigd. Hij had echt belangstelling voor de sportmensen van zijn stad.” (waar 6 van de 130 miljoen Indonesiërs wonen). Tijdens dat verblijf in Indonesië werd Krijger voortdurend terzijde ge staan door een man van de machtige staatshandelsmaatschappij (voornamelij k olie) Peramina. Toch was het niet deze invloedrijke instelling die een beroep op Krijger deed maar de stadsplanner van Djakarta, door de Rotterdammer be schreven als de machtigste man na de gouverneur.” Het wachten in het trieste Franse dorp is nu eigenlijk alleen nog op een SITTARD. Fortuna Sittardia Com binatie heeft onderhandelingen met Cor van der Hart gevoerd over een eventuele opvolging als trainer van de voortijdig bij FSC vertrokken Cor Brom. Public- relationsman Ger Limburg: „Wij hebben inderdaad contact met Van der Hart gehad. Het is echter nog niet helemaal zeker dat hij komt want wij zijn ook nog met andere oefenmeesters in onder- handeling.” Over de vraag wie Maarse straks gaat opvolgen, bestaat nog steeds geen duide lijkheid. Al bijna twee jaar geleden stelde de vertrekkende coach Henk Gemser als opvolger voor, maar die moest nee zeggen, omdat hij juist docent aan het CIOS in Heerenveen was gewor den. Onlangs is Gemser opnieuw door de KNSB benaderd, maar zijn reactie luid de wederom negatief. De technische commissie overwoog ook de mogelijk heid om Maarse en Pfrommer van plaats te laten verwisselen: Maarse de heren, Pfrommer de dames. Krijger zat ondermeer in de techni sche commissie van de NBB en trad een paar maal officieus als bondscoach op. „Jammer genoeg is er geen officiële bondscoach, die man zou goed werk kunnen doen.” De NBB kreeg drie jaar geleden het verzoek van de Indonesische zusterorganisatie Pertina een Nederlan der te noemen die een tijdje in Djakarta „Ik ben er helemaal op uitgekeken”, was echter het antwoord van Maarse, die ook nee zei toen hem gevraagd werd in de technische commissie zitting te nemen. Nu ook Eddy Verheyen nee heeft gezegd, blijft Jorrit Jorritsma over, terwijl Maarse ook de naam van Kees Verkerk noemt. „Als men hem tenmin ste ontheffing wil verlenen, want hij bezit geen enkel papiertje”. Eén ding staat echter vast: de nieuwe schaatsco ach zal het, net zo als al z’n voorgan gers, bijzonder moeilijk krijgen. „In Indonesië wordt een jongen geen lid van een club zoals bij ons. Dat kennen ze daar niet, de meeste jongens zouden er geen geld voor hebben. Het KONI is er de overkoepelende sportor ganisatie, net als hier de NSF. Jaarlijks organiseert dat KONI een grote loterij en van de opbrengst krijgen de bonden gelden toegewezen. Daarnaast hebben clubs, bedrijven of particulieren achter zich staan. De club van Tambunan omvat accom modaties, drie assistenten van Krijger, twee dokters, twee autobussen etc. Dat alles ten dienste van 48 amateur- en zeven profboksers. Stadsplanner Tambu nan, wiens oom een machtige man in het KONI is, heeft zelf gronden en huizen in eigendom. Hij stelt ook zijn buitenhuis in Bandung ter beschikking van Krijger. Trainer-coach Gerard Maarse vindt bijvoorbeeld dat de dames zich aan tafel best wat minder gretig Het eten in Noorwegen vette kantMaar zo’n geen indruk: de dames Rinus Krijger, 56 jaar, maanden terug in „zijn” Sinds mei ’74 geniet hij van zijn militair pensioen maar hij heeft noch de leeftijd noch de zin om het voor gezien te houden. Over verschillende periodes heeft hij in totaal ongeveer anderhalf jaar in Indonesië doorgebracht als boks- coach. Een terrein waarop hij in Neder land zijn sporen al verdiend had. Een kleine dertig jaar fungeerde Krijger als trainer/coach van de militaire boksploeg. Voor de NBB vergezelde hij de boksers die naar de Europese kampioenschappen in Madrid en de Spelen van München werden afgevoordigd. „Ome Rinus” was het voor de jongens. „Ik was ondermeer docent aan de sportschool in Hooghalen en de houders van boksscholen belden mij op zo van Rinus die en die jongen moet in dienst. Hou jij hem in de gaten zodat-ie niet voor de sport verloren gaat. En dan GJOEVIK Margriet Pomper is vrijdagmorgen uit haar nieuwe schaatspak (kosten 150) gescheurd. Na het vele en lekkere eten van de afgelopen weken bleek de maat niet meer misstap van Dieter Muller. De Westduit- ser vertoont echter nog geen voorteke nen van een inzinking. Hij werd daar- Idoor al na vier ronden de eenzame koploper. Roland Dufetelle was voor hem een gemakkelijke tegenstander. „Als je je duim daar in de grond steekt schiet-ie wortel, zo vruchtbaar Is het daar. De groente komt enorm snel omhoog maar toch is dat geen juiste voeding voor de mensen. Wat goed is heeft een rijpingsproces nodig. Natuur lijk zijn daar uitzonderingen op maar volgens mij bevestigen die de regel. In de sport is dat ook zo. Toptalenten als Cruijff zijn uitzonderingen. Maandag heb ik James Vrij zien boksen tegen die Rhiney. Die jongen kende ik, een van de beste Engelsen. Laten we het over de uitslag maar niet hebben. Ik ben bang dat James te snel naar het grote werk wordt gebracht, ’t Is een goeie bokser maar hij heeft tijd nodig. Vrij kende ik van de militaire kampioenschappen en met hem én Richardson ben ik naar de Olympische Spelen van München ge weest.” In de kwartfinales van de open tenniskam pioenschappen van St. Louis, versloeg de Argentijn Vilas de Amerikaa Gottfried met 6-3. 6-1. De niet geplaatste Billy Martin (VS) bereikte de halve finales door een overwin ning van drie sets op de als derde geplaatste Ken Rosewall: 6-3, 3-6, 6-4. Huub Schuurs, de vrije verdediger van de eerste divldieclub FC VVV, zag zijn contract bij deze club beëindigd. Oorzaak van het vertrek van Schuurs is een al geruime tijd slepend conflict met trainer rob Baan. In het Virginia Slims-tennistoernooi in De troit boekte de Nederlandse speelster Elly Vessies een verrassende overwinning, door de Australische Cynthia Dörner met 3-6, 6-3, 6-2 te verslaan. Elly Vessies bereikte hierdoor de kwartfinales. Het Noordkoreaanse voetbalteam versloeg gisteren in Djakarta Indonesië met 2-1. Singa pore won van Nieuw-Guinea met 7-4. Hét waren wedstrijden voor het voor-Olympisch voetbaltoernooi in groep 2 van de Aziatische zone. De Amerikaanse Kathy McMillan evenaar de in Greensboro (VS) met een afstand van 6.52 meter het Amerikaanse indoorrecord ver springen. Tijdens internationale bokswedstrijden in Hamburg leed de Limburgse halfzwaargewich Sjimmy Verstappen een nederlaag tegen jde Westduitser Klein. De scheidsrechter moest de strijd in de vierde ronde stoppen, nadat Verstappen voor de derde keer neer het canvas was gegaan. Gisteren werd in Belfast bekend gemaakt dat het Schotse voetbalteam niet wenst te spelen tegen Noord-Ierland. De Schotten boy cotten de Noordlerse hoofdstad vanwege de onveiligheid. De Engelsman Bunny Sterling is in Ham burg Europees bokskampioen in het midden- gewicht geworden. Tom Okker heeft met zijn Amerikaanse partner Arthur Ashe de tweede ronde bereikt van het dubbelspel in het WCT-tennistoernooi in Rome. CEUTA. De zesde etappe van de ronde van Andalusië is gewonnen door de Belg Dirk Ongenae, die in de sprint van het peloton Gerben Karstens en de Spanjaard Antonio Vallori versloeg. In het stadje Ceuta, aan de Middellandse Zee, werden vrijdag drie ronden van 32 kilometer afgelegd, met daarin twee be klimmingen. De verwoede strijd om de bergprijs zorgde ervoor dat verscheidene renners de aansluiting met het peloton verloren. De bergprijs ging uiteindelijk naar de Spanjaard Oliva, met Tino Ta bak als tweede. In het algemeen klasse ment blijft Gerben Karstens eerste voor Hennie Kuiper en Tino Tabak. ik zo’n knul bij de militaire ploeg. De dienst moet je dan eigenlijk overboord zetten want een rang schept afstand. Je moeit contact met die jongens hebben, je moet alle ellende van ze weten. Het gaat om de psychologie. Van daar die naam ome Rinus. Ik zorgde voor trainingskampen, goeie voeding, kleding enzovoorts.”

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 15