al betaler extraatjes Amalrik weer gearresteerd Muhammad Ali 32 Massabetoging in Lissabon Northrop in Italië ook Telefoon pas op 1 augustus duurder cEen zeer rente maaktfUmet eeii r I 3 maakte Coopman belachelijk BIB DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN POLISARIO GEREED VOOR ACTIE 1st Nieuw© initiatieven ZACHT AGENDA Vandaag in ■M Het woord is aan... i I **- Loevendie Slachtoffers Jubilerende staatsloterij Genna Sosonko en de Russen wn/iniiiii/iiiininiiniiiiiiui/1111 TL Verwarring waarin opgenomen Erbij Weerrapporten 2 Binnen- en buitenland 2, 3 Stad en regio 4, 5, 7, 9, 11 Kerkdiensten 9 Radio en tv 13 Strips 13 Economie 15 16, 17 Sport Reactionair tot pagina 4 itic lllll ZATERDAG 21 FEBRUARI 1976 66e jaargang nummer 93 Jan Pelleboer ijs en weder dienende Jhba Wel vrij voor aankoop van een eigen huis. „KABINET ONDERHOUDT INTENSIEF CONTACT MET AMERIKAANSE EN ZWITSERSE REGERING” In het voormalige Spaanse Sahara is de bevrijdingsbeweging Polisario actief. Een patrouille van deze beweging maakt zich hier gereed voor een actie over de Marokkaanse grens. BERENDSEN B.V. uuuimuauuHummuuiiuuiuf. LOS ANGELES (UPI). De Amerikaanse vliegtuigenfabriek Northrop heeft gisteren bekendge maakt, dat een van haar Italiaanse dochtermaatschappijen Page- Europa in een periode van zeven jaar in totaal 861.000 dollar aan „commissieloon” heeft uitgekeerd. SPAARSPEC1AL1STEN SINDS 1817 nub/paarbank wëzJ west nededand 136 keer dood '"-M (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Premier Den Uyl vindt dat de onderzoekcommissie-- Donner zich niet louter en alleen hoeft te richten op de rol van prins Bernhard in de Lockheed-affaire, maar dat de commissieleden ook andere Nederlandse belangen in deze zaak mag onderzoeken. Als voorbeeld noem de Den Uyl gisteren op zijn wekelijkse persconferentie het verhaal dat rJ VM DER VOORER'S BROOD MAAR DAT IS LEKKER!! Kantoor: Lange Nieuwstraat 427 IJmuiden Postgiro 273107, Postbus 18 IJmuiden Tel. redactie 15389, na kantoortijd 10709 Tel adm en adv. Tel 15437 en 16450 Klachten bezorging. 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. 3 -J& •Rfc.?, Jmuider Courant I Losse nummets 60 rt f 37 40 p kwartaal lp post t 49 bij vooruitbetaling f 13 p mnd ■I ADVERTENTIES I (Zie verder pagina 3) (Van onze parlementsredactie) geldig maakte E. H. C. O. b.v. Den Uyl: Commissie kan haar onderzoek verbreden Weersverwachting, morgenavond: Overwegend droog met tempera turen van 10 tot 13 graden. Zwak ke tot matige wind uit zuid-zuid- oostelijke richting. Zacht. Church, die deze opmerkingen maakte tijdens een ontbijt-conferentie met een beperkt aantal journalisten, zei dat hij Lockheed al om de desbetreffende docu menten had gevraagd. Volgens Church Puin- en vuilafvoer per container TELEFOON 310561-323488 b.g.g. tel. 322031 ruimte ijvoor- n een spelen ronder •boven elkast, oor de □gelijk >en in is een ervan at met én van at met s GSpaardeposito voor 2, 3, 4 of 5 jaar vast. i WANDKASTBEDDEN Ook vertikaal opklapbaar JANSWEG bij het station De Italiaanse advocaat Vittorio Anto- nel (links) verbergt zijn gezicht in het jasje van een rechercheur, nadat hij gisteren was gearresteerd in verband met het Lockheed omkopingsschandaal. Hij wordt ervan beschuldigd een con tactman te zijn geweest tussen de Itali aanse strijdkrachten en buitenlandse in dustrieën, waaronder Lockheed. Inmid dels heeft de Amerikaanse vliegtuigfa briek Northrop laten weten dat haar Italiaanse filiaal ook met steekpenningen heeft gewerkt. Plaatwerkerij en Spuiterij M.L. Tectyleerstation EDISONSTRAAT 4 Telefoon 1 55 44 IJmuiden Er zit een grote beweeglijkheid in de buitenlandse politiek van Israel, zowel wat betreft de Israëlische betrekkingen met belangrijke landen buiten het Mid den-Oosten als wat de Israëlische ver houdingen met zijn potentiële „vijanden” aangaat. Deze politieke rusteloosheid be tekent dat Israel zich in deze periode van internationale ontwikkelingen be wust is van zijn positie als de partij van wie de initiatieven worden verwacht tot leniging van de altijd nog zeer explosie ve situatie in het Midden-Oosten. Aan de ene kant is zo’n positie zeer voorde lig, omdat zij is ontstaan ten gevolge van een zekere ontmoediging en besluiteloos heid bij de andere partij. Aan de andere kant kan Israel zich juist in deze situa tie niet veroorloven met de handen in de schoot te zitten. Er moet koortsachtig naar ideeën worden gezocht die nieuwe impulsen op het diplomatieke terrein kunnen bevruchten, ideeën die de heil loze fantasieën van anti-semiltische brei nen in het buitenland doorkruisen en tegelijk zowel politiek als strategisch het nationale fundament van Israel verstevi gen. De vijanden van Israel zijn hopeloos verdeeld geraakt en lopen de kans daar door het vertrouwen van grote buiten landse machten, die op gelegenheidsspe- culaties uitzijn, te verliezen. De Sovjet unie en Frankrijk, de mogendheden waarvan Israel het meest te duchten heeft door het koude opportunisme waarmee deze landen naar de gunst van Arabische staten lonken, beginnen zich wellicht af te vragen of er wel ooit iets terecht zal komen van die prachtige vergezichten, die zij voor zichzelf eens hebben gemeend te bespeuren in het Midden-Oosten van de olie, waar een fabelachtig rijke Arabische supematie zich aandiende als een nieuw financieel middelpunt van de aarde. De wereldas draait echter blijkbaar niet alleen op olie, al is deze voorlopig nog niet te missen. Er zijn andere voor waarden verbonden aan de groei, de ontwikkeling en de betekenis van een werelddeel, voorwaarden die in de lan den van de sheiks en de feodale konin- gen geen wortel willen schieten, ook al worden de woestijnen en oasen over stroomd met Russische en Franse advi seurs. Israel zonder olie, maar ook zon der feodale traditie en zonder gouden tronen, blijft nog steeds de culturele, sociale en industriële oase van het Mid den-Oosten. ongeacht de oorlogen, de interne politieke strijd, de armoede, de discriminatie en het verraad van buiten af. Israel gonst nu van politieke initia tieven: nieuwe relaties met de Sovjet unie, een vergelijk met Hoessein van Jordanië, toenadering tot Syrië. Er wordt in Tel Aviv koortsachtig aan een diplomatiek offensief gewerkt, waarvan mislukking of succes ongetwijfeld spoe dig moet blijken. beschikte de commissie zelf niet over de namen van de betrokkenen. Op dit punt bestaat enige verwarring, omdat de be kend geworden namen, zoals die van prins Bernhard en van de betrokkenen in Japan, Italië en andere landen, onder andere uit bronnen rond de subcommis sie afkomstig zijn. Een mogelijkheid is, dat de namen van de betrokkenen wel genoemd zijn in de besloten hoorzitting van de commissie waarop ex-Lockheed-president A. C. Kotchian werd ondervraagd, maar dat de commissie de namen niet wil prijsge ven zonder de daarbij behorende docu menten en zonder de expliciete toestem ming van Lockheed!. De 37-jarige Amalrik werd door twee rechercheurs in een auto geduwd, aldus vrienden van het echtpaar. Voor de wa gen wegreed, zei een van de recher cheurs tegen mevrouw Amalrik dat haar man naar een hoofdbureau van politie gebracht zou worden. Het is de vierde keer sinds september van het vorig jaar dat de Russische autoriteiten zijn overgegaan tot aanhou ding van Amalrik. Een deel van deze betalingen naar schatting 129.000 dollar is gedaan na dat Northrop in april 1975 op last van de beurscommissie een stuk had gete kend waarbij deze betalingen verboden werden. Het „commissieloon” is terecht gekomen in Italië, Griekenland, Portu gal, Somalië en Turkije. President Michelsen van de Zuidame- rikaanse republiek Colombia, die een speciale openbare aanklager heeft be noemd om een onderzoek in te stellen naar de omkoperij door Lockheed, heeft deze aanklager nu ook opdracht gegeven na te gaan of er onregelmatigheden zijn gepleegd bij de aankoop van Franse Mirages en Duitse G-3 geweren. Het Amerikaanse tijdschrift Time en het Colombiaanse blad Alternativa heb ben gemeld dat de Duitse wapenfa brikant Heckler Koch 200.000 dollar heeft betaald aan Colombiaanse gene raals om hen over te halen de G-3 geweren te kopen in plaats van een Belgisch geweer dat beter zou zijn en dat door militaire deskundigen was aan bevolen. Honderdzesendertig keer is hij Klinisch dood geweest en toch voelt de Braziliaanse geestelijke Denis Quilty zich opperbest. De afgelopen tweeëneenhalf jaar stond zijn hart 136 keer stil en begon telkens na ongeveer vier minuten weer te tikken. De 51- jarige pater, die in de Zuidbrazi- liaanse stad Curitiba nog dage lijks zijn werk doet, „stierf” voor de eerste keer in september 1973 in een kliniek in het Amerikaan se Boston. Alles bij elkaar opge teld heeft de pater een halve dag in het hiernamaals vertoefd. Aanvankelijk zou de prijs per 1 april worden verhoogd van 22 tot 24 gulden per maand. Staatksecretaris Van Bulten (Verkeer en Waterstaat) kondigde vorige week zaterdag al het uitstel aan, maar kon toen nog niet zeggen om welke periode het zou gaan. De ministerraad heeft gisteren het uitstel op vier maan den vastgesteld. De verschuiving kost de schatkist ongeveer 24 miljoen gulden. MOSKOU (UPI). Russische recher cheurs hebben vanmorgen vroeg de dis sidente auteur en historicus Andrei Amalrik gearresteerd nadat hij met zijn vrouw had aangezeten aan een diner ten huize van een Amerikaanse diplomaat in Moskou. Bij gevallen van mishandeling was het slachtoffer in meervoudige be tekenis altjjd het kind van de rekening. De dader werd gegrepen en eventueel psychologisch bege leid. Het slachtoffer bleef alleen achter. Daar is nu verandering in gekomen. Naast de sinds kort be staande particuliere bijstand (meer als geste) is er nu de financiële steun van de overheid. Over die steun had Theo Klein een gesprek met mr. Djjk van Justitie. Lockheed 25.000 dollar zou hebben betaald aan een hoge KLM-functionaris. Volgens de minister-president is het niet noodzakelijk dat de commissie voor deze doeleinden een nieuwe ruimere opdracht krijgt. „De commissie heeft van ons in vrijwel onbeperkte mate de vrijheid gekregen om zelf haar tijd in te delen”, zei Den Uyl. Over de vorderin gen van de commissie was de premier zeer zwijgzaam. „Wij willen elke sugge stie voorkomen dat de commissie beter thuis had kunnen blijven”, gaf hij als antwoord op vragen over de moeilijkhe den die het drietal ondervindt bij haar naspeuringen. Zowel met de Zwitserse als met de Amerikaanse regering onderhoudt het Nederlandse kabinet intensief contact. „Wij hebben alle vertrouwen dat de problemen uit de weg kunnen worden geruimd”, zei Den Uyl. Hij onderstreepte nogmaals dat de regering aan de com missie alle nodige steun zal geven. De commissie moet in Zwitserland en Ame rika alle medewerking krijgen die wet en recht daar toestaan, vond hij. Senator Frank Church heeft gisteren in Washington verklaard dat de Neder landse regering de namen kan krijgen van de bij de Lockheed-affaire omge kochte personen, wanneer Lockheed be reid is deze gegevens aan zijn onder zoekcommissie te verstrekken. In krin gen van de subcommissie bestaat de indruk dat Lockheed daartoe zijn mede werking zal verlenen. LISSABON (AP). Bijna 12.000 mensen hebben gisteravond deelgenomen aan een linkse demonstratie in Lissabon, de grootste sinds de mislukte staatsgreep van vorig jaar november. Church zei verder dat hij een ontmoe ting zou hebben met de Italiaanse am bassadeur in Washington, Roberto Raja, over de Lockheed-omkopingen in Italië. Het uitgangspunt van de commissie was, zei Church, dat de subcommissie bereid was de namen van omgekochte personen te verstrekken aan alleen die landen die er zelf een onderzoek naar instelden. In het geval van een aantal regerin gen van landen in het Midden-Oosten werden nog geen verzoeken om inlich tingen ontvangen, zei Church, en waren er ook geen aanwijzingen dat er een eigen onderzoek werd ingesteld naar de omkopingsschandalen. Ten slotte werd uit kringen van de subcommissie vernomen dat de enige documenten waarover de commissie van drie in Nederland op dit ogenblik be schikt, niet meer zijn dan de notulen van de openbare hoorzitting waarop Lockheed-president Kotchian werd ge hoord. Kitahara Hakushu: Ik heb brood gekocht en ik heb rode rozen ten geschenke ge kregen: wat ben ik een gelukkig mens, met deze twee dingen in mijn handen! DEN HAAG. De verhoging van de abonnementsgelden voor de telefoon wordt uitgesteld tot 1 augustus. Hoofdredactie: J os L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P Stuurman Abonnement (Van onze sportredactie) SAN JUAN. Een combinatie van een linkse hoek en een rechtsea directe maakte vannacht in de vijfde ronde van de wereldtitel boksen zwaargewicht in San Juan een einde aan de droom van Jan Pierre Coopman, de uitdager van titelhouder Muhammad Ali. Het was waarschijnlijk de gemakkelijkste over winning uit de carrière van Ali, die vier ronden lang stoeide met de 29-jarige Belg. Alie voelde zich superieur, demon streerde meermalen zijn beroemde „Ali- shuffle” en maakte Coopman belachelijk dooi aan het einde van de eerste ronde het teoen al danig gehavende hoofd van de Belg met één hand beet te pakken en met de ander een aantal stoten te plaat sen. Het kostte Ali wél een waarschu wing. „The Greatest” vond het in de vijf de ronde welletjes. Met een simpele com binatie bracht hij Coopman tegen het canvas. De trainingswedstrijd van Mu hammad Ali, die waarschijnlijk deze zo mer in een „echt” gevecht tegen Ken Norton zal uitkomen, was voorbij. p |aai f 146 90 lp post f 189 Theo Loevendie is een musicus op vier niveaus, waarvan het compo neren hem het meest boeit. Hij liet Cees Straus weten dat muziek bij hem voortkomt uit noodzaak, het wegwerken van onlustgevoelens. Loevendie geeft zyn aparte kijk op muziek (prima communicatiemid del. Heeremans van Leuven B.V. Nieuwe Gracht 78 - Haarlem Telefoon 023 -319245 De Zuidvietnamese regering heeft ruim 100.000 boeken, ka lenders met laaktfoto’s en Play- boy-tijdschriften in beslag geno men die „reactionair, anti-com- munistisch, sexy en obsceen” werden genoemd, meldt het offi ciële blad Giai Phong. De inbeslagneming deel uit van een campagne om de „gedegenereerde cultuur” uit te roeien die Amerikanen en het verdreven bewind van Thieu hadden gebracht. De demonstranten eisten de vrijlating van Otelo Saraiva de Carvalho, voorma lig hoofd van de veiligheidsdienst, die nu in de gevangenis zit en van andere soldaten die worden beschuldigd van deelname aan de coup. De betogers verzamelden zich tenslotte voor het Sao Bente-paleis, waar het parlement zetelt. Enkele honderden poli tiemannen en soldaten bewaakten het lege parlementsgebouw, maar er deden zich geen incidenten voor.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1