ORMATIE Gokken met grotere kans op een prijs dan in buitenland Lezen, kijken, doen tips voor vrije tijd Aanbouwgereedschap Hoe word ik een vakman? II SPONNING DEUVEL EN SADODEKK Nieuw soort slot 220 keer de honderdduizend r t'J w V I Mb door Pieter van der Vliet MN en ENKELE RECEPTEN n GROOT CHINEES KOOKBOEK De 100.000. Dan denk je aan de staatsloterij. Ook al is de hoofdprijs al lang een half miljoen. Ook al kan je voor een ton niet meer dan een bescheiden huisje kopen. De 100.000 heeft zijn magische klank be houden. Bijna dertig Nederlanders worden deze maand met dit nog immer lieve sommetje verblijd. Want de staatsloterij is 250 jaar geworden. Dat betekent feest. Een trekking meer. En voor twee miljoen extra aan prijzen. Directeur P. G. van Essen 9- wie winnen? ïgeld tar. n Blijk- 023- Interieur van de Ridderzaal in 1777 De 100.000 valt tegenwoordig 220 maal per jaar. Dat is niet alleen terug te voeren op de verregaande verslapping van de gulden en de voortwoekerende welvaart. Het heeft net zo goed te maken met de snel gestegen omzet na de democratisering van ons nationale gokinstituut. Want door de jaren heen zijn de loten (relatief) goedko per geworden en de kans op een prijs groter. Iedereen kan tegenwoordig een gokje wagen. En dat was vroeger toen de loten 80 gulden kostten, heel anders. Directeur P. G. van Essen: „Je kunt nergens beter terecht dan bij de staatslote rij. We steken met kop en schouders boven de rest uit”. Het klinkt wat arrogant. Maar het blijkt juist. Het totaal aan prijzen is ruim 70 procent van de inzet. Dat is heel wat meer dan het in de Wet op de kansspe len bepaalde minimum. En bovendien heel wat 'meer dan bij welke andere loterij in binnen- en buitenland ook. Van Essen: „Neem bijvoorbeeld de Noordduitse lote rij. Hoofdprijs anderhalf miljoen DM. Dat lijkt niet gek, maar je moet wel eerst voor bijna 500 DM aan loten kopen om een kans op die prijs te maken. Bij ons heeft ieder een die een lot van 25 gulden koopt niet alleen kans op de half miljoen maar ook op de andere grote prijzen”. Van de 30 procent van de inzet, die niet aan prijzen wordt uitgegeven, vloeit tussen de 20 en 25 procent aan de staat toe. „Je zou dat de enige belasting kunnen noemen die de Nederlanders vrijwillig betalen en waar ze nog vreugde aan beleven ook”, zegt Van Essen. „Als de staatsloterij niet bestond zou het geld op een andere manier binnen moeten komen”. Hij bedoelt dat we maar beter blij kunnen zijn met dit ludieke insti tuut van ’s rijks financiën. Van Essen: „Ik geloof het niet. Vrijwel alle deelnemers spelen om het spel, genie ten van de spanning. Neem nou de fruit kasten, de bandieten met één arm zoals ze worden genoemd. Je kunt niks winnen, maar hoeveel geld wordt daar niet inge gooid?” Hij wil maar zeggen dat ook de nuchtere noorderling bij tijd en wijle wordt overweldigd door een drieste speel drift. En dat die driften in het algemeen belang het best kunnen worden afgerea geerd op de staatsloterij. Bevordert het nationale gokinstituut de hebzucht, het materialisme? Kansspelen gedijen in Nederland net zo goed als elders. Ze worden hier echter niet zo snel getolereerd. De autoriteiten hebben het er altijd al wat moeilijk mee gehad; in bepaalde godsdienstige kringen tilt men er nog immer zwaar aan. Ook de staatsloterij is diverse malen in gevaar gekomen. Rond de eeuwwisseling vormde de calvinist Ab raham Kuyper een regering. Een van de eerste daden: een wetsontwerp ter beëindi ging van de staatsloterij. Het kabinet ver dween bijtijds, zodat thans feest kan wor den gevierd. Colijn probeerde later even eens tevergeefs de speelzucht van het volk te temperen. De Kamer dacht daar anders over, waardoor ook thans kan worden gefeest. Voor het volk was de Generaliteit - klas senloterij van 1726 (toen begon het alle maal) - beslist niet. Vele, steenharde, acht tiende eeuwse guldens moesten voor een kansje op een onbezorgd-bestaan-voor- het-leven worden neergeteld. Alleen be paalde klassen profiteerden ervan. Veel collecteurs (lotenverkopers) sloe gen een slaatje uit hun prijzige loten. Ze splitsen ze in zelfgemaakte „stukjes”, meer „stukjes” dan eerlijk gezegd kon. Omdat de mens, van vooral hoog maar ook wel van laag, graag meer verdient dan op een éérlijke manier ook maar enigszins moge lijk is. Dat heette „splitten in de wind”. De lotenverkoper gaf bijvoorbeeld 12 briefjes van een achtste lot uit. Voor vier achtste delen ging hij derhalve „in de wind”. De kans op ontdekking van het bedrog was niet zo erg groot. Als de prijs niet zo omvangrijk was kon hij het verschil gemakkelijk uit eigen zak bijpassen. Maar als het om een hoofdprijs ging kwamen er troubles. Hoe betrouwbaar is de huidige staat sloterij. Van Essen: „Honderd procent, kan ik zonder enige aarzeling zeggen. Het door de TH Delft ontwikkelde elektronische trek- kingsapparaat is door niemand te be ïnvloeden. Tijdens de werking van het apparaat komt er 100.000 maal per secon de een ander cijfer langs het kijkglaasje. De trekking geschiedt in het openbaar, door een willekeurig iemand uit het pu bliek. De staatsloterij is een uiterst dege lijk instituut”. Degelijk gokken zonder glamour als het ware. Een handzaam boekje over doe-het- zelf-activiteiten is altijd meegenomen. Het verfconcern Sigma (van Histor en Vervetal) heeft - zoals Alabastine al eerder deed - in eigen beheer uitgege ven: „Hoe word ik een vakman?” De titel is natuurlijk nogal pretentieus. Je blijft een goedwillende doe-het-zelver, de een wat handiger dan de ander. Er staan heel wat goede, bruikbare tips in het boekje, dat voorzien is van duidelij ke werktekeningen. Handelingen wor- Voor wie het nog niet wist: er bestaat ook universeel aan bouwgereedschap voor alle bekende merken boormachines: de naam: David. Zo is er nu bij de David-serie die er al was een basisset met boorstandaard en draaibank) een schuurtafel gekomen. Deze schuurtafel kan gemakkelijk aan de basisset bevestigd worden. Men kan met deze tafel werkstukken in allerlei standen schuren. Voor dit doel zijn in het tafelblad onder verschillende hoeken gaten voor de geleidepennen aangebracht. Het blad zelf is tot 45 graden verstelbaar. De schuurschijf, met een diameter van 150 mm, wordt opgespan nen in een gelagerde steun. Importeur van het David- gereedschap is handelsonderneming Brillenslijper en Sorma- ni BV, Alewijnlaan 39, Nieuw Loosdrecht. Inbraakbeveiliging is een moeilijke zaak. Het voorkomen, de preventie is al een belangrijk ding. Een maatregel om inbraak te bemoeilijken is het verlen gen van de inbraaktijd, bijvoorbeeld door ingewikkelde sloten. Ankerslot BV (Binnenhavenstraat 59, Hengelo) zegt een slotsysteem ontwikkeld te heb ben, waarbij sleutelvervalsing onmoge lijk is en de slotcombinatie niet kan worden afgetast. Sleutel en slot zijn, aldus de fabrikant, van revolutionair nieuwe constructie: het werkt op basis van magnetische velden, opgewekt door magneto-netjes in sleutel en slot. Het SE-slot werkt nagenoeg zonder slij tage. Voor naïeveling van sleutels kan men alleen bij Ankerslot terecht. Een BASISMARINADE voor var kensvlees, waarop naar eigen smaak te hangen, bepleisteren, tegel zetten, tocht weren, warmte isoleren, het vervaardi gen van horren en het repareren van autocarosserrieën. in elk hoofdstuk wordt ingegaan op de vele mogelijkhe den, die het tegenwoordige assortiment materialen te bieden heeft (zoals op het terrein van de sierpleisters). Enkele be langrijke facetten ontbreken in dit boek: het werken met electriciteit en de tips op het gebied van hout- en kunst- stofbewerking. Iding i aan rees- i. t het onze liden er- ize 28, wtot [stel- ft. ieder IBO s be ier. van 'esti- de is- er- jer zal :an Als vlees koos ik hamlappen (vrij dik gesneden, die ik ontdeed van vet en vliezen), die ik zoveel mogelijk in gelij ke stukken verdeelde. Daarop volgde knoflook fijnhakken en vermengen met suiker, soja, zout en peper. Het vlees met deze marinade inwrijven en 1 uur laten staan (langer mag). Dan het vlees op een ovenrooster leggen met daaronder een druippan ge vuld met water. 1 uur roosteren. Dan eruit nemen. Sla wassen en in repen snijden van 2’/> cm. Het van het vlees gedropen vet afgieten. De bodem van de pan bedekken met de sla en daarop de nu half gare stukken varkensvlees schikken. Daarna nog 45 minuten roos teren. Indien u de marinade wat vochtiger maakt (met bijvoorbeeld een glas sher ry of een goede cognac) kunt u het halverwege de roostertijd nog eens m- penselen met het geurige mengsel. Overheerlijk! Van Essen: „Ik speel wel eens mee. Lang voordat ik directeur werd deed ik het met een clubje collega’s. Een prijsje van 50 gulden. Meer heeft het nooit opgeleverd. Maar zo is het mooi”. Hij wordt bepaald niet door een Monte- Carlo-syndroom bevangen. De andere deelnemers ook niet, meent hij. Gelegali seerde casino’s in dit kikkerlandje kunnen de staatsloterij derhalve nauwelijks con currentie aandoen. Daarvan is hij over- uigd. In 1974 werden ruim 20 miljoen loten verkocht. De staatsloterij had toen een omzet van bijna 510 miljoen gulden. Dat was een record. De verkoop van de jubi- leumloten slaat echter alles. Meer dan 2,6 miljoen zijn er verkocht. Voor het eerst moest het meest merkwaardige instituut van het ministerie van financiën gebruik maken van dubbele letters voor het aange ven van de serienummers. den vanaf het begin tot het einde gede monstreerd. Aan het begin van elk hoofdstuk wordt aandacht besteed aan het gereedschap dat men nodig heeft. Zo zijn er hoofdstukken over schilde ren, stukadoren, wandbekleden, be- GASTON GOURMET Van Essen: „De duivel schijt niet altijd op de grote hoop. Niet alleen de mensen met poen kunnen het doen, de prijswin naars zijn anoniem. Niettemin horen we wel eens waar de prijzen vallen. De vijf ton komt soms heel leuk terecht. Een arbeider, die net wegens ziekte z’n auto had moeten verkopen. Natuurlijk blijf ik werken, want ik hou van werken, zei hij. Voor z’n zoons en z’n vrouw kocht hij auto’s en de rest liet hij beleggen. Het is mooi dat mensen met een bescheiden beurs nu ook voor een hoofdprijs in aanmerking komen”. De directeur van de staatsloterij zelf. 1. Verwijder de latjes met plamuurmes, leo het gaas op het frame en niet of spijker dit met krammen aan de bovenkant vast. variëren valt: Meng: 1 dl sojasaus, loe2 dl. sherry en 1 eetlepel suiker (bruine of de echte goela djawa (raspen), voeg 2 fijngehakte preitjes en 2 a 3 schrijfjes gemberwortel toe (eveneens fijnge hakt) (vervanging: gembemat of gem berpoeder), loe4 theelepel kaneel en een snuifje peper. Tenslotte nog een basismarinade voor „krabbetjes”, u weet wel die ou derwetse „kluifdingen”. Vraag ze aan uw slager „met veel vlees”! De marinade wordt gemaakt van: 1 teentje knoflook, 3 schijfjes gember wortel, 2 dl. soja, 1 eetlepel suiker, 1 eetlepel sherry. Knoflook en gember fijnhakken en vermengen met de ande re ingrediënten. Hiermee vlees inwrij ven en 1 uur laten rusten (mag altijd langer), maar het is eigenlijk een vlug- klaar gerecht. U kunt ook honing in plaats van suiker gebruiken, of de soja saus vervangen door Hoisinsaus. Pro beren, het zal u niet spijten. Een ronduit fascinerend werk is het Groot Chinees Kookboek van Gloria Bley Miller, in de bewerking van Beb Vuijk, verschenen bij de Utgeverij Lui- tingh te Laren. Het gaat zelfs doorvoor „het grootste en meest uitgebreide” boek dat over de Chinese keuken is verschenen. Laten we het er op houden dat het een meer dan voortreffelijke uitgave is gewor den, niet in het minst door de vele wenken en tips, die aan de receptuur zijn toegevoegd. Het is bovendien voor zien van een gemakkelijk te hanteren register, waardoor men snel een keuze kan maken zonder eindeloos te blade ren. Verder is het doorschoten met kleurenfoto’s en vele tekeningen, die het nog meereen lees- en kijkboek doen zijn dan kookgids alleen. Ik probeerde voor u: recept 144 GE ROOSTERD VARKENSVLEES MET SLA U hebt ervoor nodig l‘/i kg var kensvlees, 1 teentje knoflook, 1 eetle pel suiker, 4 eetlepels sojasaus, l'h theelepel zout, theelepel peper en 1 krop sla. Bij Graves (Zuiderdreef 59. Nieuw- Vennep) zijn enkele handige stukken gereedschappen verschenen van het Duitse merk Zenses. Het zijn een spon- ningschaaf en een precisie- deuvelboormal. De sponningschaaf kan op een boormachine worden vast gezet. Met de ene hand bedient men de boor, met de andere houdt men dank zij een handvatknop de schaaf of rasp op zijn plaats in de sponning. De deuvel- boormal is een hulpmiddel om boorga ten op exact dezelfde plaats te krijgen in bijv, twee planken, die men aan elkaar wil „deuvelen”. De foto geeft de wijze van gebruik duidelijk aan. Sadolin (Sloetsweg 382, Hengelo) heeft er een nieuw verftype bij. Na de Houtverdeling en Sadotopp superbeits is er nu de Sadodekk, een buitenverf op basis van een met water verdunbare acryl-alkyd-combinatie met een stevige hechting. De verf heeft een zachtmatte glans en is lang houdbaar. Belangrijk is dat dit Sadolins produkt ook hecht op een oude verflaag (als die natuurlijk goed vastzit). Door de prima vloeiing kan deze verf zonder inspanning of druk worden gekwast of gerold. De verflaag die niet barst of bladdert belet het binnendringen van het water, maar laat de waterdamp wel „uittreden”. De Sadodekk kent een zeer snelle droging. Na ongeveer een uur is de laag droog en al na drie uur kan de volgende laag worden aangebracht. Sadodekk wordt in veertien tinten geleverd. Het uit- strijkvermogen is tien tot twaalf vier kante meter per liter op geschaafd hout. Men kan er naast hout ook muur werk mee behandelen zoals stucwerk, lichtbeton, baksteen en asbestvezel- plaat. Ook plastic (regenpijpen), zink (dakgoten) en gegalvaniseerd beslag kan er mee geschilderd worden. 2. Span het horrengaas en niet of kram de onderzijde stevig zonder plooien aan het frame vast. Is Ss.- K. W.' i j

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 29