WERKGROEP VINDT DAT VARA KLEUR MOET BEKENNEN w Lunchpauzeprotest tegen situatie in Spanje Westduitse consul I Moskou houdt onveranderd vast aan beleid tegen dissidenten Geen strafmaatregel tegen onderbetalende werkgevers Gewijzigde Opiumwet maakt goede kans in Tweede Kamer g< in Sovjet-Unie van spionage beticht «I 33 it I 1 >1 I I f J h ii SV| Te Italiaanse CP roept christen-democraten Regering overweegt nieuwe maatregelen werkgelegenheid op tot samenwerking t Weer ontvoeringen in Libanon tg! W i F I ZATERDAG 2 1 1 9 76 FEBRUARI BINNEN» EN BUITENLAND Z A (Van onze redacteur in Bonn, Jan Kuiper) SER ADVISEERT BOERSMA: (Van onze Haagse redactie) Zwaar accent At L< hij 1 ondt hani Ingeburgerd ti" BONN Een krant in Leningrad heeft gisteren de Westduitse consul- generaal in deze Russische stad, Alfred Blumenfeld, van spionage be schuldigd. Eerder deze week had het regeringsblad Izvestia de perschef van de Westduitse ambassade in Moskou, Heiken, ervan beticht een agent van de Westduitse geheime dienst, BND, te zijn. ringsnota „Achtergronden en risico’s van drugge bruik”. Pas 'in mei ’75 werden de verantwoordelijke bewindslieden Vorrink (Volksgezondheid), Van Agt (Justitie) en Meijer (Maatschappelijk Werk) het eens over een wetsontwerp tot wijziging van de Opium wet. En nu vindt komende woensdag in het parlement dan eindelijk de beslissende laatste ronde plaats; een week later volgen de stemmingen. Nog onzekerder Mazelen DEN HAAG Er zijn lange jaren verstreken sinds het rapport van de Werkgroep Verdovende Middelen (de z.g. „Commissie-Baan”) verscheen. Het moest als basis dienen voor een aan de praktijk aangepaste over heidsbeleid ten aanzien van gebruik, bezit en handel van/in drugs. Uit het rapport ontstond later de rege- Extra Beestachtig Cussin Spaanse griep Omgekomen Nova Fritex Fiets Guatemala Hete hangijzers Adjudant Leesbaar Onafhankelijk (Van onze correspondent) drie en (Van onze parlementsredactie) zal WKKRRAPPORTKN De voorkeur wordt gegeven aan de huidige situatie, waarbij partijen in een ii 15 15 i 3 7 18 19 24 1« 19 0 0 Berlinguer zei dat na de jongste rege ringscrisis de „communistische kwestie” niet meer genegeerd kon worden. Zon der de communisten zou in Italië poli tiek gezien geen regeringsmeerderheid meer mogelijk zijn. De Italiaanse kamer van afgevaardig den zal vanavond stemmen over de re geringsverklaring van het nieuwe min derheidskabinet Moro. van de akkoorden van de veiligheids- top van Helsinki. Een zwaar accent krijgen onderzoek, voorlichting en vooral hulpverlening aan verslaafden, die primair niet meer als wetsovertreders maar als patiënten wor den gekenmerkt, hoewel een hard-drug- veslaagde met b.v. heroïne in zijn bezit in de nieuwe wetgeving nog steeds het risico loopt een jaar gevangenisstraf te krijgen. ZO zo ozo o zzo ozo zo zzo zo zzo z n w.stil w.stil zo zzo no w.stil nno zo w.stil zo w.stil w.stil w.stil nno o w.stil ono w.stil nw nw zo nno wnw n no wnw n ozo 12 13 12 11 14 11 12 12 9 12 5 11 12 7 16 13 10 10 -3 12 1 10 9 12 18 16 0 14 Grondgedachte van de nieuwe wetge- Ee renc per en c Chir staa beroi Gi reis over gem; Gi bela; als gene herb Midi Gi Jeru geer te, Aqs; gonr win; Si bepe NI taris Vere Israi gaat mogi het Hi pren het geor die heef ham Eng. blad Pn weke de m beooi hard op et image hield Den merk hebb De leder oven schri mier oppo „Ik rond beier C Ov voor len 1 heed tuigei kunn „een' in 19 vond op K Int schul Chpr zou een 1 heed o o o o o o o o o o 0.1 o o o o o o o o o o o o 0.3 o o o o o o o o o o o o o o De afgelopen dagen publiceerde de Komsomolskaja Pravda een serie uitla tingen van een journalist uit Odessa, ene Jossif Erlik, die zegt zich in opdracht van de Russische geheime dienst (KGB) bij de „Sokhout” in Wenen te zijn bin nengedrongen. Enkele weken geleden zond de West duitse tv een film uit, waarin spionage- activiteiten van diplomaten van de Rus sische ambassade in Bonn werden be licht. Twee diplomaten werden toen be schuldigd officier van de KGB te zijn. De Westduitse regering heeft geen aan leiding gezien om maatregelen te nemen tegen beide Russische diplomaten. Zij wijst overigens de Rusissche beschuldi gingen van de hand. De informatieve programma’s van de VARA, zo vond Pauka, werken bijna steevast zonder plan en zonder wissel werking met „van onderen”. Daardoor wordt de kloof tussen wetenden en on wetenden alleen maar groter. Het zal niet de bedoeling van de VARA zijn, maar het is wel een effect dat automa tisch optreedt als een massamedium zonder politieke wil of beleid aan de gang gaat. Pauka vond wel, dat veel amusement DRIEBERGEN. „Het gaat niet goed met de VARA. De VARA was eens een van de grote vier en zit nu in de middenmoot en zelfs die positie is niet veilig. Het ledental zakt naar de grens van 400.000, dat wil zeggen, dat de status van A-omroep in gevaar is,” aldus de openingswoorden van ex-VARA-mede- werker Tom Pauka bij de aanvang van het werkcongres, dat de werkgroep Soci- Amsterdam De Bilt Deelen Belde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Locarno Londen Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Lissabon Casa Blanca Las Palmas New York Tel Avlv Tunis De werkgroep Socialistische VARA zal in de VARA-afdelingen en -gespreks groepen een discussie op gang moeten brengen over het totaalpakket aan in formatie dat de VARA moet uitzenden. Pauka zei het te betreuren, dat het VARA-bestuur een kwaadaardige sfeer rondom de werkgroep had geweven. Ook het verleden van Blumenfeld, die overigens als zoon van een Duitse diplo maat in Leningrad werd geboren, wordt uitvoerig belicht. Zo zou de consul- generaal aan fascistische zijde in het Legioen Condor aan de Spaanse burge roorlog hebben deelgenomen, en was hij tijdens de oorlog lid van de Abwehr, de Duitse militaire spionageorganisatie. In Bonn gaat men ervan uit dat de be schuldigingen aan het adres van de twee diplomaten onderdeel van een doelge richte campagne zijn. ROME (DpA)- De leider van De krant in Leningrad zegt dat Blu menfeld een man met twee gezichten is. Bij officiële gelegenheden prijst hij de Sovjet-Unie, maar in persoonlijke ge sprekken heeft hij veel kritiek. Hij zou veel informatie verzamelen, en de krant wekt de indruk dat Bonn een meester spion naar Leningrad heeft gezonden. „Komsomolskaja Pravda”, het orgaan van de jongerenorganisatie van de com munistische partij in de Sovjet-Unie heeft gisteren de secretaris-generaal van het Israëlische ministerie van Buiten- Vooruitzichten voor maandag: AANHOUDEND ZACHT EN OVERWEGEND DROOG WEER Aantal uren zon: 0 tot 5, minimum tempera tuur: omstreeks 3 graden, maximum tempera tuur: omstreeks 10 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 percent, kans op een geheel droog et maal: 80 percent. onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew. onbewolkt half bew. onbewolkt half bew. half bewi zw. bew. zwaar bew. zwaar bew. geh. bew. onbewolkt zwaar bew. half bew. zwaar bew. licht bew. licht bew. onbewolkt verand. mist half bew. zw. bew. licht bew. half bew. zw. bew. mist half bew. geh. bew. zwaar bew. licht'bew. onbewolkt zw. bew. onbewolkt onbewolkt geh. bew. half bew. zw. bew. licht bew. onbewolkt zwaar bew. die het van WMT 1H MMMI» O» buitenland alistische VARA vandaag in De Horst houdt. Ondanks onzekerheden staan Vorrink. Van Agt en Meijer met hun voorstellen voor een aangepaste drugwetgeving sterk. Met name staatssecretaris Meijer heeft er eens op gewezen dat alcohol en tabak niet meer uit onze cultuur ie verdrijven zijn. Niets wijst er op dat een hasj-sigaret schadelijker gevolgen voor de gezondheid heeft. Als de praktijk heeft uitgewezen dat ook deze cannabis- produkten niet meer uit onze maat schappij te bannen zijn en als bovendien blijkt dat justitiële opsporing door het grote aantal „overtreders” nutteloos is geworden (vele honderdduizenden men sen zouden al of nie regelmatig hasj of marihuana gebruiken,) waarom zo redeneert de regering dan een wetge ving gehandhaafd die niet van deze tijd is en niet meer functioneert? de Italiaanse communistische partij, Enrico Berlinguer, heeft gisteren de christende mocraten opnieuw opgeroepen tot het sluiten van een historisch compromis”, in de vorm van een grote coalitie met de communisten. een voorwaarde is om het contact met een groot televisiepubliek in stand te houden. Het „toeval” wil nu dat een week voordat het Kamerdebat begint de Bijzondere Commissie voor het Drugbe leid nog onzekerder van de reis naar Zweden (een voorbeeld van een land toch, waar alles mag en alles kan, zo dacht men) is teruggekeerd dan zij aan vankelijk al was. Er is in Zweden grote bezorgdheid over het voorgenomen drug beleid in Nederland. Vooral de Zweedse' politie-autoriteiten zien in de voorgestel de legalisering van cannabisprodukten een groot gevaar- West-Duitsland en de Verenigde Staten blijken er net zo over te denken. Op dit moment zouden alleen Italië en Alaska er even „progressieve” gedachten als onze regering op na hou den. De Pravda verklaart de officiële hou ding tegenover „individuen die meningen verkondigen die strijdig zijn met de communistische ideologie” als volgt: en kelen zo heet, werden gerechtelijk vervolgd „niet om hun meningen, maar wegens acties die een inbreuk beteken den op de wet. Hieronder vallen acties ter ondermeining van het Sovjet-sys- teem of leugens die dit systeem belaste ren.” Wat betreft de „lasterlijke bewe ringen” da dissidenten in psychiatrische klinieken worden opgesloten zegt de Pravda dat „de Russische geneeskunde waarborgt dat slechts de mentaal ont spoorden aan behandeling worden on derworpen, maar het kan nietgarande- ren dat zogenaamde dissidenten niet on der dergelijke mentaal ontspoorden voorkomen.” (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Geen strafmaatregel invoeren tegen werkgevers die onderbe talen. Dat is de strekking van een advies aan minister Boersma van Sociale Zaken waarover de Sociaal Economische Raad het gisteren eens is geworden. r 1 De Turkse voorlichtingsdienst heeft gisteren bekend gemaakt dat de afgelo pen week meer dan honderd kinderen in de oostelijke provincie Sivas zijn overle den aan mazelen. Sinds begin dit jaar zijn nu 150 kinderen aan deze ziekte bezweken. landse Zaken, Nehemiah Levanon, en een Russische emigrant in Wenen ervan beschuldigd te hebben gespioneerd voor een zionistische organisatie genaamd „Sokhout”. DEN HAAG. De ministerraad de komende maanden bekijken welke extra maatregelen kunnen worden geno men om de structurele werkloosheid verder terug te dringen. Deze maatrege len zouden moeten worden genomen naast de zogenaamde 1-percentsbezuini- gingen, die tot 1980 tien miljard gulden moeten opleveren. Premier Den Uyl kondigde dit gisteren aan op zijn weke lijkse persconferentie. De burgemeester van de Gelderse plaats Rheden heeft gevraagd het door hem bewoonde pand te mogen kopen voor f 295.000. Dat is 90.000 meer dan de taxatiewaarde van de woning in be woonde staat en exact de prijs, die iemand voor het huis moet neertellen in onbewoonde staat. De burgemeester ver klaarde het extra bedrag te hebben aan geboden „om onaangenaamheden en dis cussies te voorkomen.” In de afgelopen week zijn in Arnhem twee honden en een kat gedood door het eten van in vet gebakken spons. De stukken spons zetten in de maag uit en doen het dier jammerlijk omkomen. De politie heeft na de meldingen nog meer stukken spons gevonden bij een plas in Arnhem-Zuid. In Parijs is gisteren op 88-jarige leef tijd overleden de eminente jurist René Cassin, die in 1968 de Nobelprijs voor de vrede kreeg. Cassin was de auteur van het eerste rapport over de universele verklaring van de rechten van de mens. Cassin heeft in totaal tweeëntwintig jaar deel uitgemaakt van de Volkenbond en de VN. Een naar het scheen onschuldige grie- pexplosie in het Amerikaanse legerkamp Fort Dix in New Jersey baart de medis che wereld aldaar zorgen. Men houdt er rekening mee dat de' beruchte Spaanse Griep weer in opmars is. De griep die de militairen heeft uitgeschakeld zou nauw verwant kunnen zijn met die, welke rond 1918 aan 20 miljoen mensen over de hele wereld het leven kostte. Een van de vier zieke militairen is inmiddels overleden. De Amerikaanse gezondheids dienst heeft de Wereld Gezondheidsorga nisatie gewaarschuwd. Deskundigen zeg gen dat het gevaar voor verspreiding niet erg groot is. De Pravda schrijft dat dissidenten die de Sovjet-Unie verlaten voor westerse spionagecentra gaan werken, dat tegen standers van het regime die in Russische psychiatrische hulp behoeven, dat dui zenden huwelijken worden toegestaan tussen en buitenlanders en dat de reden voor de terugval van emigratie van joodse burgers gelegen is in het feit dat weinig joden het land willen verlaten. De vertaalde tekst van het uitvoerige artikel is opgenomen in de buitenlandse dienst van het persbureau Tass een aanwijzing van het belang dat de autori teiten eraan hechten. Het scherpe artikel vormt de climax van een felle discussie in de afgelopen weken waarbij de Russen terugsloegen naar „de vijanden van de ontspanning”, journalisten veroordeelden die zij be schouwen als „bourgeois-vervalsers” en beschuldigingen terugspeelden dat zij fa len in het op menselijk gebied toepassen BEIROET. In de Libanese hoofd stad zijn gisteren weer ongeveer 30 mensen ontvoerd, zo is van de zijde van de veiligheidsdienst vernomen. De auto riteiten proberen de betrokkenen vrij te krijgen. Afgezien van deze ontvoeringen die gebruikelijk zijn als represaillemiddel, wordt het bestand in Libanon behoorlijk nageleefd. De Syrische minister van Bui tenlandse Zaken Abdel-Halim Chaddam sprak gisteren zijn voldoening uit over de situatie. Hij heeft in belangrijke mate bijgedragen tot de beëindiging van de bloedige burgeroorlog in Libanon. Eei minis zegd reger van recht toest: daar affaii uitzo: maal Nede punt In twee Meus zijn heed- recht ben met heeft Bern hebb in Zi te hc retisc van 1 De wijze ven naar prins nodi£ gevr< miss! KLM vraai De werkgroep heeft zo’n dikke uizend sympathisanten en die vinden, zo deelde Pauka mee, dat de VARA een grote omroep moet blijven. De enige weg ech ter, die er voor de VARA is om weer aansluiting te vinden met haar ware achterban (de grote groep mensen die in deze samenleving met een achterstand beginnen), is kleur te bekennen. ving is dat gebruik van lichte verdoven de middelen (hennepprodukten zoals hasjies en marihuana) in de loop van de laatste tien jaar in deze maatschappij, vooral onder jongeren, zozeer is ingebur gerd dat het zinloos is soft-druggebruik (en bezit voor eigen gebruik en kleine handel tot 30 gram) nog langer strafbaar te stellen. Of zoals het in de wet gaat heten: gebruik en bezit voor eigen ge bruik zullen niet meer als misdrijf maar als overtreding worden aangemerkt; een eventueel proces-vei baal zal naar ver wachting bijna steeds tot seponering lei den als de gebruiker ten minste niet van echte handel wordt verdacht. In de gewijzigde wet zal de kleine handel oogluikend worden toegestaan, althans bij bezitsoverdracht van gebrui kers onderling tot een maximum-ge- wicht van 30 gram; ook deze niet- professionele handel blijft in de strafwet staan maar wordt ook „gereduceerd’ van misdrijf tot overtreding. De grote grensoverschrijdende, professionele han del van zowel soft drugs (door de rege ring genoemd middelen met een „aan vaardbaar risico”) als van hard drugs (heroïne amfetaminen, etc.: middelen met een „onaanvaardbaar risico”) blijft in de nieuwe wetgeving een misdrijf. Met dit onderscheid dat professionele handel in soft drugs voortaan iets min der streng en professionele handel in hard drugs veel strenger zal worden bestraft. Onder meer in verband met het bezoek van de Spaanse minister van Buiten landse Zaken Areilza aan ons land, heeft gisteren een groepje mensen gedemon streerd bij het ministerie van Buiten landse Zaken in Den Haag. Hierboven twee demonstranten die hun lunchpauze gebruikten om lucht te geven aan hu verontwaardiging over de situatie in Spanje. MOSKOU (UPI). De Sovejet-Unie is niét van plan het officiële beleid tegen de dissidenten te wijzigen, zo wordt onomwonden gesteld in een zeer gedetailleerd antwoord op de beschuldi gingen dat het Kremlin de mensenrech ten schendt. Dit antwoord is vervat in een uitvoerig artikel in het communisti sche partij-orgaan Pravda, dat beschul digingen uit het Westen van de hand wijst als „kwaadaardige leugens” en „lasterlijke beweringen”. In een ziekenhuis in het Duitse Nie- dermarsberg is gisteren de 25-jarige ser geant eerste klas J. Straver uit Steen wij k overleden, nadat hij bij een onge val met een militair voertuig ernstig was gewond. Hij raakte tijdens een oe fening bij Paderborn bekneld tussen een jeep en een steil talud van een bergweg. Hij bevond zich naast zijn voertuig toen een remmende tank tegen de jeep botste en hem tegen de wand drukte. De consumentenbond heeft uit België berichten ontvangen als zou de door ITT-Nova geïmporteerde frituurpan No- va-Fritex 3 elektrisch onveilig zijn. De bond waarschuwt alle bezitters de pan in ieder geval niet meer te gebruiken en adviseert de bezitters het apparaat on middellijk terug te brengen bij de lever ancier. De importeur heeft de consu mentenbond toegezegd dat de pannen worden teruggenomen en vervangen door veilige exemplaren. loonregeling verplicht zijn in ieder geval het minimumloon overeen te komen op straffe van nietigheid. Uit regelmatige onderzoekingen van de Loon Technische Dienst is overigens gebleken dat het verschijnsel van onder- betaling vermindert. De resultaten op het terrein van het minimumloon zijn evenmin ongunstig. Volgens de SER-werkgroep advies over eventueel invoeren strafmaatregelen voor onderbetalende werkgevers heeft voorbereid is de tijd, die een civielrechtelijke procedure tot afdwingen van uitbetaling van het mini mumloon eist, zeer lang. De Wet Mini mumloon vertoont tal van gebreken en er zijn nogal wat wensen voor verbete ringen. Het zou de moeite lonen dit alles eens te inventariseren, aldus de advise rende werkgroep. De NS hebben hun rollend materieel onlangs uitgebreid met 500 fietsen. Daarmee komt het fietsenbestand van de Nederlandse Spoorwegen op 3500. NS wil hiermee inspelen op de steeds groter wordende vraag van reizigers, die bij aankomst op een station een fiets willen huren. Deze zomer zullen op 40 stations in Nederland kaarten met toeristische fietsroutes te krijgen zijn. Het Nederlandse Rode Kruis heeft 1 miljoen gulden ter beschikking gesteld voor het creëren van nog meer enorme tentenkampen in de rampgebieden van het door aardbevingen getroffen Guate mala. De nieuwe hulpverlening is moge lijk geworden door het grote aantal giften van de Nederlandse bevolking op giro 777 van het Rode Kruis. Aangenomen mag worden dat zowel nota als wetswijziging het in de Tweede Kamer zullen halen. Van progressieve zijde zijn weinig bezwaren te verwach ten, van de antirevolutionairen evenmin. Binnen de fracties van KVP en vooral van VVD lopen de meningen nogal ui teen. De CHU en enkele kleinere groe peringen zulle nnaar verwachting tegen de gewijzigd opiumwet stemmen. Het mag langzaamaan bekend zijn dat de totstandkoming van zoiets als een adequate abortuswetgeving geen sinecure is. De vöbrstellen voor een vernieuwde Opiumwetgeving mogen echter met evenveel recht tot „de hete hangijzers” worden gerekend. Sinds de noodzaak van een andere aanpak van het drug probleem werd ingezien, zijn er aan de lopende band al of niet wetenschappelij ke publikaties over het onderwerp ver schenen en hebben zowel leken als insi ders in groten getale hun al of niet belangwekkend oordeel gegeven. Vorige week zelfs nog deden leden van de Bijzondere Commissie voor het Drugbeleid een beroep op Kamervoorzit ter Vondeling het definitieve debat uit te stellen. Zij hadden zojuist een werk bezoek aan Zweden gebracht- Zij spra ken daar met regerings- en politiefunc tionarissen en met hulpverleners en kwamen na vier dagen met een om vangrijk pakket informatie naar ons land terug. Gun ons nog een week tijd om deze nieuwe ervaringen te verwer ken, werd de bewaker van de Kamer - agenda gevraagd. Maar Vondeling hield voet bij stuk. „Een socialistische omroep is geen om roep die programma’s maakt over het socialisme, maar zich bezighoudt met het vervaardigen van socialistische program ma’s.” Pauka noemde als voorbeeld van een dergelijk programma de onderwijs- serie „Een zoen van de juffrouw”, die na drie jaar van het scherm verdween, omdat het programma naar de mening van de VARA-leiding niet interessant genoeg was. „Het was traag van tempo en het swingde niet”. Met ingang van 1 maart aanstaande wordt kapitein Milva M. E. M. Mulder eervol ontslagen uit haar functie. Offi cier Marva J. Prinsen wordt haar op volgster. Van de dertig door een organisatiebu reau uit Aerdenhout onderzochte perso neels- en sociale jaarverslagen over 1974 bleek er welgeteld én leesbaar te zijn voor lezers met mavo wat de zinlengte betreft. Dit heeft de organisatie-adviseur dr. ir. H. de Boer meegedeeld in een gesprek met de redactie van „Onderne ming”, orgaan van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen. De heer De Boer noemde dit een verbijsterende con clusie. Allen die het mavo-niveau niet hebben bereikt, vinden de tekst te moei lijk en lezen die dus niet, aldus de organisatiedeskundige. Het ministerie van Onderwijs en We tenschappen heeft schoolbesturen en di recteuren schriftelijk gevraagd behande lende artsen niet in verlegenheid te brengen met verzoeken om medische verklaringen bij schoolverzuim van leer lingen. Dit omdat de vertrouwensrelatie arts-patiënt daardoor zou kunnen wor den geschaad. Op grond van de mam moetwet worden regelmatig schooltoet sen af genomen, die van belang zijn voor de eindexamenbeoordeling. Als leerlin gen zich voor deze proeven ziek melden en de schoolleiding niet in deze „ziekte” gelooft wórdt nogal eens om een medis che verklaring gevraagd. Het ministerie heeft gewezen op de mogelijkheid een verklaring door de ouders te laten on dertekenen of een objectieve arts in de arm te nemen. .4 M ||C S’"'"’ F-’-

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 2