Wellicht essentiële doorbraak in Rhodesië H Lockheed Peking Cherne in opspraak vertrokken ANS krijgt nog een kans IJslandse eis Soares wil geen samenwerking met communisten Waldheim stuurt Guyer als gezant naar Midden-Oosten Ondanks maatregelen van Spaanse kabinet CATALONIË IS NIET TEVREDEN Boeing moet documenten Nixon naar Ig Zojuist benoemde Leo overleggen België erkent Angola voor regeling met Engeland ■g J Commissie inlichtingendiensten Centraal comité in Moskou bijeen ilift Teng nog in functie T flGMth Utt. l EK 2 ZATERDAG 2 1 FEBRUARI 1976 BINNEN- EN BUITENLAND 3 I s «si i» f (Van onze redacteur in Londen, Rudolf Bakker) ll tig em het De en De eer in Rede prins I ex gië 3or Jo- De >an en >n- rer su- len ?en lar bu- ‘SO- 974 zijn igte eur een ne- yan De on niet jei- de •iep 'rie- amp ■dis- t er anse e de auw elke over van Idels •ids- rga- zeg- ding ;sin eef- tené r de van sele .ens. jaar I en lijk Ne- di- ide- ra ts en ie- 2T- *n- ?e- tig >e- »en eg. ten ste la den aeeft ;elo- n in erle- jaar In 1956 LONDEN De Rhodesische premier Ian Smith heeft laten weten dat hij het op prijs stelt dat de Britse regering zich gaat bemoeien met de onderhandelingen tussen de blanke regering en de nationalistische onder- handelingsdelegatie van Joshua Nkomo. Kaoenda V Bi® Dreiging I lanas-BhBi B5M ot i F I SF Eén brigade o 'I «Hasri i^nww’iï^ ■?A Smith wij ngelse hulp nu (Van onze correspondent) (AP). Als voorwaarde (Van onze redacteur in Barcelona) antwoordde Om enigszins tegemoet te komen aan ment. Wij de minister t y lol t' n- s- filantropische Voorzitter Hij weigerde de opdracht van de Brit se regering uit te voeren om een klimaat te scheppen waarin de zwarte meerder heid ook een meerderheidsstem zou heb ben. Sindsdien bleken latere Britse rege ringen niet bij machte Smith van ge dachte te doen veranderen. MOSKOU (AP). Het centraal comi té van de communistische partij van de Sovjet-Unie is gisteren in vergadering bijeen gekomen om zijn verslag aan het 25ste partijcongres goed te keuren, zo heeft het officiële Russische persbureau Tass bekend gemaakt. in van der andere voor het leger, bekendge maakt. „In zijn geheel zal het voorstel van de president de CIA zeker een grotere be scherming en meer gelegenheid om zo wel binnen als buiten Amerika acties te ondernemen verschaffen,” aldus senator Church. Nixon en zijn vrouw Pat, op het vlieg veld door een Chinese functionaris be groet. Premier Den Uyl was tijdens - zijn wekelijkse persconferenitie na afloop van de ministerraad zeer voorzichtig met een beoordeling van de rede die prins Bern- hard drie weken geleden in Davos hield op een symposium van Europese topma- lit de Ier fi- >p- te iche >er- atie ror- am- aet- 'oor lin den <te” dis- erie een on i de se or an an lie in ;n. de «TS er en ns he 1 ‘Id ne an pe se ta! op iekte In Sevilla werden de bussen bestuurd door militairen en politieagenten nu de werknemers van het openbare vervoer al twee dagen staken. De arbeiders van een grote textielfabriek in die stad heb ben zich bij de staking aangesloten. De activiteit op de textielfabrieken in Saba- dell, bij Barcelona, zijn ook stilgelegd. Overigens wees hij erop, dat de KLM voor het laatst in 1956 Lockheed-toestel- len heeft besteld; dat waren de Lock heed Electra’s; de laatste propellervlieg- tuigen voor passagiersvervoer. Daarom kunnen de betalingen van Lockheed aan „een hoge Nederlandse functionaris”, die in 1961 en 1971 zouden hebben plaatsge vonden, geen betrekking hebben gehad op KLM-bestellingen. Intern onderzoekt de KLM de be schuldigingen die via de commissie- Church naar buiten zijn gekomen, als zou een KLM-directeur in de jaren ’50 een bedrag van 25.000 dollar van Lock heed hebben ontvangen. te iet w j I In Londen worden, de uitlatingen van Smith met meer dan gewone aandacht bestudeerd. Men heeft het gevoel dat er misschien sprake is van een essentiële doorbraak. Het zou het eind kunnen zijn van een situatie die ontstond toen lan Smith op 11 november 1965 bekend maakte dat hij en zijn partij de gehoor zaamheid aan de Britse regering opzeg gen. Het bedrag was, volgens Weil bestemd voor een medisch hulpproject in het voormalige Belgische Kongo. Weil zei niet te weten of Cherne de juiste bron van het geld kende. Cherne heeft gezegd dat hij noch andere functionarissen van zijn organisatie ooit hebben geweten dat het geld van de CIA kwam. Premier Smith verklaarde in het par lement van Salisbury dat hij een aanbod van de Britse regering overwoog, hem te helpen bij het oplossen van de constitu tionele crisis. Smith voegde eraan toe: „Ik geloof dat een fase in de historie van Rhodesië is aangebroken, waarin het gunstig zou zijn wanneer we onze tac tiek zouden veranderen”. het Catalaanse verlangen naar meer au tonomie, zullen bepaalde regeringsfunc ties die tot nu toe in Madrid gecentrali seerd waren, worden overgedragen aan afgevaardigden in Barcelona. Het verslag zal volgende week aan het congres worden voorgelezen door partij leider Breznjev. De plenaire vergadering van het cen traal comité hechtte ook zijn geodkeu- ring aan het ontwerpverslag over het economisch vijfjarenplan voor 1976-80, dat reeds is gepubliceerd en eveneens aan het congres zal worden voorgelegd, aldus Tass. Verdere bijzonderheden over de ver gadering werden niet bekehd gemaakt. President Kenneth Kaoenda van Zam bia heeft, aldus het persbureau Reuter, gezegd dat een bloedbad onvermijdelijk wordt als de huidige constitutionele be sprekingen tussen de premier Ian Smith en Joshua Nkomo niet tot resultaat leiden. „Afrika heeft genoeg geduld gehad. Dat geduld is nu uitgeput en nu zal het bloedbad moeten volgen. Smith heeft gezegd dat zijn kiezers niet zullen toe staan dat er nu een meerderheidsbewind wordt gevestigd. Goed, dat betekent dat de zaak nu op het slagveld zal worden geregeld. Die kiezers zullen dan al hun boerderijen en hun industriën verliezen aan de bevrijdingsbeweging”, aldus Ka oenda. „Heil aan het grote Sovjetrussische volk, bouwer van het communisme. Moge de ideologische-politieke eenheid van de Sovjet-samenleving nog sterker worden”, aldus ongeveer detekst-op dit reusachti ge bord, opgericht ter gelegenheid van het 25ste partijcongres in Moskou. LOS ANGELES (AFP). De Ameri kaanse oud-president Richard Nixon Is gistermiddag naar Peking vertrokken. Hij komt daar vandaag aan, precies vier jaar na zijn historische bezoek dat de opening betekende van een nieuwe vriendschappelijke relatie tussen China en de Verenigde Staten. Voorlichting of, gezien de aanwezigheid van (nu 15) vertegenwoordigers van Eu ropese communistische partijen in dat parlement, de graaf van Motrico bedoel de dat in 1978 ook de Spaanse commu nistische partij zou kunnen optreden (tot nu toe hadden verschillende Spaanse ministers, evenals premier Arias Navar ro, steeds verzekerd dat de communisten uitgesloten blijven van de politieke ont wikkeling in Spanje). De minister van Voorlichting verwees eerst naar de woorden van premier Ari as. Na enig aandringen stelde hij catego risch vast dat de communisten ook in 1978 uitgesloten zouden blijven van het politieke spel in Spanje. Het blijkt dus dat er wel enige afstand bestaat tussen het optimisme van minister Areilza bij zijn buitenlandse bezoeken de be windsman is dezer dagen onder meer in Nederland over de politieke ont wikkeling in Spanje en de bedoelingen van de regering in eigen huis. LISSABON (AFP, Reuter). De Por tugese socialistenleider Mario Soares heeft in een vraaggesprek met het onaf hankelijke linkse blad O Jornal gezegd dat samenwerking van zijn partij met de communistische partij van Cunhal niet langer mogelijk is wegens de fouten en de neigingen tot een staatsgreep van de communisten. De ommezwaai van Smith is natuur lijk het gevolg van de dreiging vanuit Angola, waar Cubanen met Russische BARCELONA. Om het officiële be zoek van de Spaanse koning aan Catalo- nië af te ronden, nam het Spaanse kabinet gisteren tijdens een zitting die bij uitzondering door koning Juan Car los werd geleid, enkele voornamelijk symbolische maatregelen als geste tege nover de Catalaanse autonomieverzoe- ken. Op de persconferentie na afloop van de kabinetszitting gaf de minister van Voorlichting een niet al te concrete uitleg van die maatre elen, die naar een grotere coördinatie van de vier Cata laanse provincies streven. Zuid-Afrika kan de volksrepubliek Angola nog niet erkennen omdat de toestand in Angola nog verward is, zo is meegedeeld door de Zuidafrikaanse on derminister van binnenlandse zaken, Louis le Grange. De Zuidafrikaanse re gering zal het MPLA-bewind erkennen „wanneer het ogenblik daarvoor geschikt is”, zei Le Grange- Senator Frank Church, voorzitter van de sub-senaatscommissie die een onder zoek doet naar de illegale activiteiten van multinationale ondernemingen, heeft gisteren in Washington gezegd dat presi dent Ford’s voorstellen voor het reorga niseren van de inlichtingendiensten een gevaarlijk „sleepnet” vormen. V Dit zou kunnen worden gebruikt om pogingen laakbare activiteiten van over heidspersoneel aan het licht te brengen te niet te doen en verboden binnenland se activiteiten van de CIA verborgen te houden. Juist dezer dagen werden in een nieuw bezuinigingsprogramma van de regering verdergaande besnoeiingen, on- Ook heeft het Spaanse ministerie van Justitie een maatregel genomen om het voortaan mogelijk te maken dat Cata laanse ouders hun kinderen met Cata laanse voornamen kunnen inschrijven op de burgerlijke stand (onder Franco’s bewind waren Catalanen, Basken, Galli- ciërs enz. gedwongen de Spaanse versie van die namen te gebruiken). De „schaduwregering” van Catalonië, het zogeheten Consell de Forces Politi- ques de Catalunya, dat de elf voornaam ste oppositiepartijen omvat, vindt de re- geringsvoornemens echter volkomen on voldoende. In een verklaring die voor dit weekeinde werd voorbereid en in zekere zin dus een antwoord is op het officiële bezoek van de koning, zegt het Consell dat hetgeen de regering tot nu toe voor de democratisering heeft gedaan, duide- te bidden bij de tot dusver exclusief mohammedaanse heilige plaats, is het in Jeruzalem herhaaldelijk onrustig ge weest. Toen de politie de menigte uiteen dreef, vluchtten veel betogers de moskee in- Volgens ooggetuigen zijn er arresta ties verricht en gewonden gevallen. NEW YOR K (AFP, AP). Nauwe lijks benoemd in de door president Ford pas ingestelde commissie van toezicht op de inlichtingendiensten, kwam Leo Cherne, gisteren al in opspraak. De New York Times meldt dat Cherne destijds aan het hoofd stond van een particuliere humanitaire organisatie, waaraan de CIA in de jaren zestig een bedrag van 15.000 dollar overmaakte. WASHINGTON (AFP) Een federale rechtbank in Washington heeft gisteren de Amerikaanse vliegtuigfabriek Boeing gelast haar papieren over te leggen aan de commissie voor het toezicht op de beurs. De rechtbank bepaalde voorts dat de beurscommissie de gegevens en de resultaten van het onderzoek naar Boeing voorlopig geheim moet houden. Die eis was door Boeing gesteld. De beurscommissie meent redenen te hebben om te veronderstellen dat Boeing zich in het buitenland schuldig heeft gemaakt aan illegale of dubieuze beta lingen.' Daarom verzocht de commissie vorige week aan de rechtbank in Was hington Boeing te dwingen tot het over leggen van de gevraagde stukken. Boeing beweert geen enkele onwettige daad te hebben gepleegd. DEN HAAG. De Astronomische Nederlandse Satelliet (ANS) krijgt nog een kans. Staatssecretaris Klein (Onder wijs) heeft op grond van nieuwe weten schappelijke ontdekkingen besloten de ANS van 1 maart tot 19 april opnieuw in te schakelen. De kosten hiervan zijn 450.000. BRUSSEL (AFP). Als laatste land van de Europese Gemeenschap heeft België gisteren de regering van de An golese volksrepubliek (MPLA) erkend. België had er de voorkeur aan gegeven als de „negen” tegelijkertijd tot erken ning waren overgegaan, maar Frankrijk ging dinsdag als eerste tot erkenning over. Een niet nader aangeduide bron cite rend schrijft het blad dat Teng „14 uur Per dag” werkt in zijn bureau in Peking en dat hij van geen enkele functie in de Chinese communistische partij, de staatsraad of het volksbevrijdingsleger is beroofd- NEW YORK (Reuter). Ondersecre- taris-generaal Roberto Guyer van de Verenigde Naties vertrekt maandag naar Israel, Egypte, Syrië en Jordanië. Hij gaat de vier regeringen polsen over de mogelijkheid het vredesoverleg inzake het Midden-Oosten te hervatten. De communisten hebben in Portugal zoveel aan gezag verloren dat de socia listen er slechts stemmen mee zouden verliezen, zei hij. De democratisering volkspartij PPD vindt hij te rechts van het centrum, een partij die een bepaald soort kapitalisme wil herstellen. LONDEN (AP). Als v-- voor een regéling van de kabeljauwoór- log, eist Ijsland de terugtrekking van de Britse oorlogsschepen en trailers tot bui ten de 200-mijlszone, zo heeft IJslands consul Agustsson in Londen bekendge maakt. Het aantal Britse treilers dat voor de IJslandse kust vist, is in de afgelopen twee maanden groter dan in dezelfde periode een jaar geleden, zei Agustsson, die de Britse vissers ervan beschuldigde te vissen in wateren, waar de visstand beschermd wordt. De consul beklem toonde dat Ijsland economisch geheel is aangewezen op de visserij industrie. Ook gisteren heeft zich weer een incident voorgedaan in de IJslandse viswateren. Een IJslandse patrouilleboot voer de netkabels van een Britse treiler stuk, die tevergeefs had geprobeerd de patrouille boot te rammen, aldus het consulaat in Londen. wapens de grens met Rhodesië dicht zijn genaderd. Aan alle kanten klinkt de dreiging van een bloedige guerrilla-oor- log, die aan premier Smith en zijn blanke minderheidsregering een eind zal moeten maken. Uit een dergelijke guer rilla gesteund door Cubanen en Rus sen kan Smith nooit zonder hulp als overwinnaar tevoorschijn komen. De Britten hebben nu zelfs met mili taire steun geschermd, voor het geval Smith eerst van zijn veranderde houding laat blijken. In feite dringen de Britten aan op een vertrek van Smith uit de politiek, voordat ze van plan zijn te interveniëren. Bolvormige sterrenhopen zijn oude structuren die stammen uit het begin van de ontwikkeling van het heelal. In zekere zin zijn het oude structuren uit de periode waarin ons Melkwegstelsel ontstond. Deze nieuwe sensationele ont dekking plaatst de sterrenkundigen voor veel raadsels. Dank zij de beslissing van staatssecretaris Klein kan de ANS nu weer aparte objecten in de ruimte be studeren. Daardoor kan nieuwe informa tie over deze verschijnselen worden ver kregen. Guyer, een Argentijn, begint zijn rond reis in Israel. Verdere bijzonderheden over zijn reisschema zijn niet bekend gemaakt. Guyer, op het secretariaat-generaal belast met politieke kwesties, treedt op als persoonlijk gezant van secretaris generaal Kurt Waldheim. Hij is reeds herhaaldelijk voor Waldheim in het Midden-Oosten op pad geweest. Gisteren heeft de Israëlische politie in Jeruzalem met de wapenstok gechar geerd tegen een stenen gooiende menig te, die na het morgengebed bij de Al Aqsa moskee een demonstratie was be gonnen. De agenten losten waarschu wingsschoten. Sinds een Israëlisch hof op 29 januari bepaalde dat ook joden het recht hebben Terwijl de politie gisteren de leider van de Spaanse communistische partij, Simon Sanchez Montero, nog vasthield zijn op diverse plaatsen in Spanje nieu we arbeidsonlusten uitgebroken. Sanchez werd donderdagavond in zijn huis gear resteerd. De communistische leider bracht een kwart van zijn leven in gevangenissen door. Het Portugese verbond van boeren die eigenaar zijn van de grond die zij be werken heeft gisteren aangekondigd dat zijn leden over zullen gaan tot harde maatregelen om te protesteren tegen de onteigeningen. De bond organiseerde sinds vorig jaar november al diverse massabijeenkomsten uit protest tegen de wet op de landhervorming. De regering ging ermee akkoord die stukken grond terug te geven die door linkse landarbeiders onwettig werden bezet. Voorts zegde zij toe verdere ontei geningen uit te stellen tot na de eerstko mende verkiezingen in Portugal. De overmaking geschiedde door de Newyorkse filantropische „Norman Foundation”. Voorzitter Frank Weil heeft erkend dat hij in 1963 of 1964 was banaderd door een „geheimzinnig” lid van de CIA die hem had gevraagd 15.000 dollar over te maken aan het „internati onale hulpcomité”, waarvan Cherne voorzitter was, aldus de New York Ti mes. Op dezelfde conferentie hij als officiële woordvoerder van de regering ook op onze vraag over een recente uitspraak van minister Areilza van Buitenlandse Zaken, dat Spanje in 1978 voldoende gedemocratiseerd zou zijn om deel te nemen aan de directe verkiezingen voor het Europese parle- --""j vroegen de minister van magers, waarin hij een vurig pleidooi hield voor het vrije ondernemerschap. Den Uyl erkende dat onlangs twee Ka merleden hierover contact met hem hebben opgenomen. De volgsvertegenwoordigers (de PvdA- ledein Roethof en Franssen) zeiden te overwegen over de rede van de prins schriftelijke vragen te stellen. De pre mier heeft toen laten weten dat niet opportuun en niet ter zake te vinden. „Ik wilde alles vermijden wat de sfeer rond het onderzoek zou kunnen vertroe belen”, zei de minister-president gisteren De staatssecretaris is hiermee terugge komen op zijn beslissing om een streep te zetten onder het ANS-programma, dat 82 miljoen gulden heeft gekost. De reden hiervoor is dat Klein sinds enkele dagen over nieuwe wetenschappelijke gegevens beschikt. Het betreft hier Rontgenuitbarstingen in bolvormige sterrenhopen (zeer dichte verzamelingen van sterren), die een periodiek karakter schijnen te vertonen. Hierbij komen voor aardse begrippen enorme hoeveel heden energie vrij. Het gewezen staatshoofd kwam per auto van zijn buitenverblijf in San Cle mente naar Los Angeles, waar een Boeing-707 van de Chinese luchtvaart maatschappij hem kwam ophalen. Nixon wordt vergezeld door zijn vrouw Pat, enkele medewerkers en een groep lijf wachten van de geheime dienst. In to taal omvat het gezelschap 18 personen. (Vervolg van pagina 1) Een woordvoerder van het Zwitserse ministerie van justitie heeft gisteren ge zegd dat slechts een speciale, door de regering te Bern toe te stane afwijking van het Zwitserse Wetboek van Straf recht, Nederlandse onderzoekers kan toestaan naar Zwitserland te komen om daar tussenpersonen in de Lockheed- affaire te ondervragen. Een dergelijke uitzondering is overigens nog nooit ge maakt, zo voegde hij eraan toe. De Nederlandse regering zou van dat stand punt op de hoogte zijn. In Zwitserland zou de commissie de twee Lockheed-vertegenwoordigers, Meuser en Weisbrod, moeten horen. Zij zijn genoemd als degenen die de Lock- heed-gelden bij de juiste personen te recht moesten laten komen. Beiden heb ben verklaard dat prins Bernhard niets met de steekpenningaffaire te maken heeft. De Nederlandse ambassadeur in Bern zou nog geen officieel verzoek hebben ingediend om de commissieleden in Zwitserland toe te laten. Hij zou wel te horen hebben gekregen dat de „theo retische mogelijkheid” voor het verlenen van toestemming aanwezig is. De KLM is bereid de „commissie van wijze mannen” alle medewerking te ge ven wanneer die bij haar onderzoek naar de mogelijke betrokkenheid van prins Bernhard om gegevens vraagt. Zo nodig zullen alle stukken waarom wordt gevraagd, ter beschikking van de com- missie-Donner worden gesteld, zo zei een KLM-woordvoerder gisteren desge vraagd. De militaire expert van de Times heeft echter nog eens uitgerekend wat insiders al wisten, namelijk dat het Brit se leger nauwelijks meer kan zenden dan één enkele brigade, die dan in staat zou zijn alleen voor een korte periode, een brandhaard onder controle te hou den. Maar ook het aantal- transporttoes- tellen is zo gering, dat hiermee nauwe lijks een luchtbrug van enige betekenis kan worden opgebouwd. Bovendien be schikken de Britten niet over de zware wapenen waarmee de Cubanen in Ango la hebben geopereerd. lijk ontoereikend is; dat de recente monsterbetogingen in Barcelona voor amnestie en autonomie „de ware volks wil” vertegenwoordigen; en dat de oppo sitie wat Catalonië betreft haar acties niet zal staken totdat democratie, am nestie en autonomie zijn bereikt. Hij maakte zijn opmerkingen over de voorstellen van de president een dag nadat het ministerie van Justitie ver klaarde de vroegere CIA-directeur Ri chard M. Helms niet gerechtelijk zuUepvq^gen. HONGKONG. De Chinese vice- premier Teng Hsiao-Ping, die kennelijk het doelwit is van de huidige golf van georganiseerde aanvallen op „degenen die de kapitalistische weg bewandelen”, heeft nog al zijn partijfuncties en be handelt nog staatszaken, zo schrijft het Engelstalige in Hongkong verschijnende blad South China Morning Post. I'-. I

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3