Strindbergs mensen Pleidooi voor ’n straatnaam Ook deze snuiter I I tobbers in een fuik A KI «I helpt direkt bij neusverkoudheid 5 VAN ONDERGESCHIKTE TOT ZELFSTANDIGE DOOR ONGELUK ft J w liMSI wi NIEUWS UIT STAD EN ZATERDAG 21 FEB RU A R1 1 9 76 ft (Van een medewerker) “Wik Owis iel Ja ook hij hoeft zijn werk bij neusverkoudheid niet meer te onderbreken. Of zijn hobby of favoriete sport. Even die han dige Otrivinspray of -druppelflacon gebruiken en ook u kunt weer vrijer ademhalen. 1 I IJMUIDEN/HAARLEM Dat mensen uit een bepaalde gemeente op een gegeven moment uitzwerven en dan na verloop van tijd zo maar er gens enkele bekenden uit die vroegere woonplaats ontmoeten, is een vrij alledaags verschijnsel. Maar dat een groep mensen uit IJmuiden wegtrekt na een periode op een of andere wijze met elkaar gewerkt te hebben of met elkaar in contact te hebben gestaan met het doel elders iets nieuws te beginnen en dan na enkele jaren elk met zijn eigen bedrijf vrij plotse ling in één gebouw in Haarlem trekt dat mag toch wel als uniek wor den beschouwd. Een van die mensen is de Velsenaar (Driehuizer in feite) Wilko Neehus, die na ruim twaalf jaar de public relations dan wel de voorlichting te hebben verzorgd bij Bureau Wijsmuller, in 1969 vertrok om de totale interne en externe voorlichting ook voor binnen- en buiten land te gaan verzorgen voor het Ballast Nedam concern met zijn zestig ondernemingen. Hij begon daarna voor zichzelf met de „Support Group” b.v. en betrok vorige week het pand Kenaupark 5 in Haarlem, tegelijk met Vormgevingsbureau Fred Stroomer, een oud-IJmuidenaar. Beide ma ken zij daar gebruik van het souterrain. Enkele dagen later werd de rest van het pand betrokken door een groep IJmuidenaren en oud-inwoners van de gemeente Velsen, die samen het zeesleep- en bergingsbedrijf ITC hebben opgericht. iHVIBI IJMUIDEN Het inkrimpen van de vislosregeling is er deze week de oorzaak van geweest dat de enkele noordboot, die toch ruim schoots op tijd binnen was, niet meer aan de markt kon worden ge nomen. Wilde men nu de op week- reizen ingestelde schepen nog tijdig voor het uitvaren in gereedheid hebben gebracht, dan bestond de enige mogelijkheid uit het tot de dinsdagmarkt laten liggen van de genoemde noordboot. Dit alles is nog goed verlopen, omdat mag wor den aangenomen dat het wachten de schip hier geen schade van heeft ondervonden. - 2- 1S Ex-zeesleep voorlicht er W. Neehus id 2- begon eigen publiciteitsbureau er il- ar ers u. hl (te losplank 19 10 an, JAC HEIJER ADVERTENTIE op dag JAN VAN BAARSEL s- ïn tart, dag ter ran en 24 lag en ks Agnes zwerft als een buitenstaander tussen de Strindbergiaanse mensen door, maar neemt ook aan hun omgang deel. WELLICHT IS er zelfs voor de groot ste koolvissoorten nog meer „gemaakt” dan maandag kon worden verwacht. De koolvis drie liep immers op tot 74 per bak, met als gevolg dat de koolvis vier bij de grootste soorten uitgesorteerd voor 60 per bak werd meegenomen. De allerkleinste koolvis, aan boord reeds DOORDAT DE keeën waar men deze koolvis in had opgeborgen waren inge stort, ontstond er een breuk en gleed de inhoud te dicht op elkaar, zodat het bloed van de gestripte vis niet voldoende kon worden afgevoerd. En hoewel de kwaliteit beslist niet slecht is geweest, werd de kleur daardoor minder aantrek kelijk. DE DICHTE wijting, welke vissoort anders nog wel eens tot een uitschieter in staat is gebleken, mede door de inte resse van de exporteurs naar Frankrijk, is deze week niet hoog in prijs opgelo pen. Waarschijnlijk door de grote aan voer, zodat zelfs enkele partijen weer naar de visverwerkende industrie moes ten worden afgevoerd. die. dag itje, nd. Het rof :ay ud ag .30 iet U. 10 19 u. s- :er- ng; lis; za- nis □r- et nt irte, 8, ooi, aat, en ian, L u. ge- J. sa- G. ro9. >or aat, u.; ten u., u. u.: ins ace u.: u.: en he ev. 3.45 St. k. aal lag de. Ir. 'ij- ran m- (H. ev. the u.: Bij mijn terugkeer bij Ballast Nedam waar men juist bezig was met een reorganisatie. Er kwam een Amerikaans adviesbureau, je zag dat bepaalde delen van bedrijven werden afgebouwd en toen besloot ik voor mezelf een publici- teits- en adviesbureau te gaan beginnen. Globe heeft het stuk, dat nog steeds verrast door zijn moderne structuur, met voornamelijk jonge spelers bezet. - Dat heeft het voordeel dat de vele figuren niet realistisch gespeeld kunnen worden, zodat voortdurend ook in het spel een zekere afstand aanwezig blijft. Destebeter blijf je Strindberg beluiste ren, zonder bedwelmd te raken door deze of gene spelprestatie. Het spel be reikt een uitstekend gemiddelde. De spe lers hebben zich dienstbaar gemaakt aan het stuk. Ik geloof echter wel, dat bij langer werken en misschien volgens an dere methoden dan bij Globe gebruike lijk elke speler meer uit zichzelf had kunnen halen. Maar een repertoire-ge- zelschap, zoals Globe er een is, biedt daartoe per definitie niet de gelegenheid. „Een droomspel” is een stuk in het rijtje. Maar deze uitvoering, door regis seur Thijs in een prachtijg gedragen ritme gehouden, bewijst hoever zelfs een repertoiregezelschap kan komen. Een kijkje in de bedrijfsruimte van de P.R. Support Gróup b.v. en Fred Stroo mer’ Vormgeving. DE AANVOER van schol heeft deze week enige stagnatie moeten ondervin den, als gevolg van de jaarlijkse bid stond in Urk. Daardoor is er hier bijna geen schip uitgevaren en zij die tijdens het laatste weekeind binnenkwamen hebben de vangsten op verschillende da gen gelost en verkocht. Waar een goede marktspreiding het gevolg van is ge weest. Door dit alles werd de aangevoer de platvis vlot verkocht tegen hogere prijzen. Zelfs de allergrootste scholsoor- ten werden nog afgezet, zij het dan ook tegen de minimumprijs. Een toen het contact met de familie Pinksterboer, waarvan ik zo het een en ander hoorde over de wereld van de fysio-therapie. Pinksterboer is vice-voor- zitter van het Nederlands Genootschap voor fyso-therapie, dat steeds meer werd geconfronteerd met cao-zaken en over- heidsaangelegenheden en niet goed wist wat men er mee aan moest. Men vroeg mij eens met het hoofdbestuur te gaan praten over deze zaken en dat heb ik graag gedaan. Zo werd ik geconfron teerd met een totaal andere wereld dan die waarin ik mij tot het ongeluk in Oostenrijk bevond. HAARLEM. Regisseur Ger Thijs laat het publiek naar „Een droomspel” van August Strindberg kijken dor een gaas dat rond het dirkelvormige speel vlak is gespannen. Een prachtijge vondst, die verschillende effecten heeft. Je ziet de spelers vager dan normaal', het is een droom tenslotte waarin figu ren uit het niets verschijnen en in het niets verdwijnen. Het gaas schept ook een historische afstand; het is tenslotte een stuk uit 1907; je kijkt ook in het verleden naar het werk van een treurig oud man. Maar het mooiste effect vind ik dat je naar mensen kijkt, wier voort modderend lijden gevangen zit als in een stuk van de fuik, die het menselijk bestaan volgens Stindberg is. Een van de speciale I.T.C.-pontons, met daarop een booreiland en allerlei mate rieel, voortgetrokken door slechts één sleper. De sleepboot „Sistella" brengt de vracht vanaf de Arabische Golf naar Singapore. VOORTS MAG niet onvermeld blijven dat deze week ook nog een aantal vrachtauto’s of containers is gearriveerd met uit Engeland en Ierland geïmpor teerde haring en makreel. Deze vis werd zowel vers als diepgevroren afgeleverd bij rokerijen, vrieshuizen of conserven fabrieken. En tenslotte hebben de grote trawlers hun vangsten opnieuw in een der Noordduitse havens aan wal gezet. Aldus hielden enkelen hunner voor IJ- muiden alleen nog kleine hoeveelheden schelvis en wijting over. blijkt er niets achter te zitten. De perso nages zijn boos op Agnes, omdat zij hun een illusie ontnomen heeft.Agnes sterft, of liever gezegd, ze gaat weer naar haar god de vader terug. Een bureau dat ingeschakeld kan wor den voor alle activiteiten, die vallen onder de noemer communicatie. Het verzorgt de complete public relations voor ondernemingen en organisaties. Er kan echter ook een beroep op worden gedaan voor incidentele acties. Een tweede belangrijke activiteit is de volle dige verzorging van periodieken (huisor ganen en personeelsbladen). Verder houdt de P.R. Support Groep zich bezig met de produktie van folders, brochures en ander representatief drukwerk en het ming van allen die ermee te maken krijgen. Voor de opdrachtgever een ge ruststellend gevoel, dat elkeen achter de uitvoering van zijn opdracht staat en voor de medewerkers op die manier een bijzonder prettige werkmethode. Op het thema van de „educatieve bijstand”, welke de Support Group verleent werd op de openingsdag geparafraseerd door de fysio-therapeut, de heer Pinksterboer, die het openingsceremonieel verrichtte. Hij stelde vast dat de jonge Support Group de betekenis kent van taal, ge baar en uiterlijk voor de communicatie tussen de mensen en concludeerde voorts uit de aanwezigheid van de gas ten uit tal van takken van het bedrijfs leven dat Wilko Neehus en de zijnen hun eigen public relations op succesvolle wijze weten te behartigen. \f. F Midden in het speelvlak staat een deur, zinnebeeld van de menselijke hoop op het paradijs. Wanneer die deur op last van Agnes aan het einde open gaat, uitsluitend verkrijgbaar bij apotheker en drogist I „De eigenlijke oorzaak dat ik voor mezelf ben begonnen is dat ik tijdens een wintersportvakantie door een onge lukkige val een been verbrijzelde en voor lange tijd in een ziekenhuis te rechtkwam. Daarna moest ik mij onder behandeling stellen van een fysio-thera peut. Dat was de heer H. C. Pinkster boer in Beverwijk. En als je dan elke dag een tijd bij hem op de behandeltafel ligt, over alles en nog wat praat, dan gaat er een totaal andere wereld voor je open. Kijk ik heb eerst jaren te maken gehad met de zeesleepvaart en de scheepvaart. Dat is een keihard bedrijf. Daarna kwam ik in aanraking met men sen uit de wereld van scheepswerven, baggerbedrijven en aannemingsbedrij ven: dat is een bikkelharde wereld. gescheiden gehouden, werd verkocht voor van 38 tot 27. Dit prijsverschil was het gevolg van de uiteenlopende kwaliteiten. Otrivin Wilko Neehus met het geschenk van de man die de openingsceremonie verricht te. Van links naar rechts: mevrouw R. Neehus-Aalderink, W. Neehus, hun Zoon Eric en de heer en mevrouw Pinksterboer uit Beverwijk. DE SCHELVIS daarentegen bleek van goede tot zeer goede kwaliteit en werd aldus door elkaar verkocht voor ruim 80 per bak, met een top van 100 voor de allergrootste soorten. Ook de gul werd weer gretig afgenomen. Vooral omdat vele plaatselijke bedrijven enige honderden kisten gul elders moesten ko pen, om aan de vele bestellingen uit heel West-Europa te kunnen voldoen. rs”, g”. VELSEN. Op 9 februari bericht te ons blad dat in de commissie Openbare Werken de straatnaamge- ving in Oud-IJmuiden aan de orde zou komen: „Door de bouw van 215 etagewoningen zijn de S. P. Kuiper straat, de C. J. van Sluijsstraat, de Enschedéstraat en de Conradstraat verdwenen; er komen twee nieuwe straatnamen voor in de plaats, Sam Vlessinghof en het Willemsplein”. Twee dagen later kon men in deze krant lezen dat de commissie tegen die naamgevingen geen bezwaar had, zodat wanneer de gemeenteraad ermee instemt niets de beide naamgevingen meer i de weg staat. organiseren van persconferenties en ont moetingen. Bij mijn laatste baas werkte ik met een groep beroepsjournalisten. Die weten van wanten en haalden overal nieuws vandaan bij de ondernemingen. Dat sys teem heb ik nu gehandhaafd, met dien verstande, dat ik mijn eigen bureau heb, daarnaast werk met het bureau Inside Productions van D. Schaap (ook al een oud-IJmuidenaar) in Abcoude voor jour nalistieke produkties en met Fred Stroomer Vormgeving. Laatstgenoem de deelt met ons de bedrijfsruimte hier aan het Kenaupark. Voordat wij hier in Haarlem kwamen zaten wij met onze RP Support Group in het gebouw van Ballast Nedam. Ik mocht daar tijdelijk van een ruimte gebruik maken. De Ballast werd dan ook mijn tweede klant. Mijn derde klant werd International Transport Contractors b.v. (ITC), een zeesleep-, transport- en bergingsbedrijf dat werd opgericht door Fr. Jonkman en L. Burghouwt, die vroeger in dienst zijn geweest van bureau Wijsmuller. Ik kwam de heer Jonkman toevallig tegen, in de tijd dat ik herstellende was en raakte met hem aan de praat. Daaruit vloeide voort het contract tussen ons en hun bedrijf. Zij hadden eerst hun kan toorruimten in een gebouw van' Goed koop, maar zitten nu ook in dit gebouw hier in Haarlem.” De ITC begon met twee man, twee Noorse zeeslepers en vier afzinkbare pontons. Nu hebben zij een staf van 21 man en 16 slepers en pontons. Voor die pontons heeft Jonk man een eigen techniek ontwikkeld, door ze eventueel op afstand te laten zinken, de te vervoeren materialen als dokken, baggervaartuigen en boorei landen er op te varen, om daarna de pontons weer met lucht vol te pompen en weer drijvende te maken. Voor zo’n ponton is maar één sleper nodig en het vaart sneller. Het spaart dus schepen en tijd.” De PR Support Group b.v. van Wilko Neehus bestaat nu ongeveer tweeëneen half jaar en telt zestig klanten in de vorm van bedrijven, verenigingen en instanties. Zijn devies en dat is ook het devies van zijn medewerkers, luidt: „Doe gewoon - werk hard - en doe het goed”. Elke maandag komen alle vaste mede werkers bijeen om de projecten te be spreken welke aan de orde zijn of komen. Er moet een eensluidend stand punt over worden genomen en als een van de aanwezigen een afwijkend standpunt inneemt, dient dat eerst in zijn geheel te worden uitgepraat. Op die manier heeft een project dat onder han den wordt genomen de volledige instem- Ze deelt het lot van drie figuren, die uitsplitsingen zijn van Strindbergs idee over zichzelf. Het zijn de Officier (ver liefde dromer), de Advocaat (getrouwd man) en de Dichter (filosofische twijfe laar). In hun gezelschap proeft ze van verschillende soorten leed; van de psy chologische kwelling in het huwelijk tot sociaal onrecht. Telkens stuit ze op te genstrijdigheden in menselijke relaties: men bemint en haat tegelijk, wat logisch is blijkt toch onjuist, wat onrechtvaardig is blijft toch bestaan. Juist door de historische afstand blijkt, dat de visie van Strindberg gevangen zit in het maatschappelijk systeem van zijn tijd, waar je dienstboden en kolensjouwers hebt enerzijds, en geletterde burgers an derzijds- Een wereld die voortdurend dichtgeplakt wordt: de dienstbode Kris tin plakt letterlijk alle kieren naar de buitenwereld dicht. zijn, maar op 30 april 1878, het be ginjaar van IJmuidens bloei, kon hij zich hier toch definitief vestigen. Kuijper bouwde in IJmuiden een van de eerste handelscentra op. Hij wist zich direct aan te passen bij wat bijna niemand verwacht had: de on stuimige ontwikkeling vanhet visse rijbedrijf. Was de .vroegere Helderse vletterman Reijer Visser de pionier bij het stichten van een visafslag, ook Kuijper ontwikkelde al spoedig acti viteiten in die richting, samen met Kalis; doordat de regering aanvanke- lik geen concurrentie bij de visafslag wenste, werden zijn plannen echter vertraagd. Hij begon niet alleen een afslag in een straat die later de toepasselijke naam Vischstraat zou krijgen maar rustte ook visserssche pen uit. Wat voor IJmuiden overigens be- langrijker was: in de tijd van het „koekoeksjong” IJmuiden, toen van een „samenleving” nog geen sprake was, kwam hij als een van de eersten naar voren die de plaats een betere „naam” wilden bezorgen om aldus meer begrip voor de belangen van IJmuiden te verkrijgen. Hij was de eerste die voor de „afdeling” IJmui den zitting in de gemeenteraad kreeg, op 16 december 1879. Kuijper heeft het daar zeer moeilijk gehad. Uit en te na was en werd betoogd dat de gemeente Velsen van IJmuiden meer last dan lust had. Een gevreesd deba ter vond meer dan eens algemene instemming met zijn karakterisering dat IJmuiden voor moeder Velsen maar een lastige jongen was die voortdurend uit zijn broek en zijn kiel groeide. Kuijper heeft in de gemeenteraad onophoudelijk gestreden voor de er kenning van IJmuiden. Twee jaar na zijn dood, op 19 maart 1900 (hij bleef tot het laatst raadslid), zette de ge meente de kroon up zijn werk door een straat in zijn IJmuiden naar hem te vernoemen. Daarom moet gepleit worden voor het behoud van de naam S. P. Kui perstraat. Al is het maar in een passage van de woonblokken, die de naam krijgen van het centrum waar Kuijper zovele voetstappen heeft ge zet: het Willemsplein. Het gaas geeft een afstand, die zo onscherp is dat je als toeschouwer je toch nog verwant kan voelen met de mensen erachter. Maar de afstand is toch zo duidelijk aanwezig, dat je je een beetje de god Indra kan voelen die de hoofdpersoon van het stuk, Indra’s doch ter Agnes, naar de aarde stuurt om te zien hoe het die tobbers vergaat. Als deze Agnes telkens, bij wijze van ref rein, verzucht „arme mensen”, dan kun je met haar mee lijden zonder direct tot zelfmedlij den te vervallen. Met dit to neelbeeld, ontworpen door Jean-Marie Fiévez, gunt Ger Thijs je de gelegenheid het niet eens te zijn met Strindbergs levensvisie en er zelf iets beters van te maken. Een zeldzaam voorbeeld van een decor, dat een intelligente, hoogst per soonlij kevertaleing is van een toneelstuk. Het is dan ook geen decor meer. Het zelfde geldt voor de voortreffelijke be lichting. Iedereen dlie de jonge maar boeien de geschiedenis van IJmuiden kent zal het toejuichen dat de naam van de muziekleraar, dirigent en compo nist Sam Vlessing, ereburger van de gemeente, nu ook op deze wijze zal voortleven. Dat het Willemsplein, door de Duitse bezetter gesloopt, door het na oorlogse gemeentebestuur op ontstel lende wijze bij de wederopbouw mis kend, althans in naam terugkeert is een schrale troost voor hen die het als hart van de plaats hebben meege maakt maar in ieder geval kan men waardering hebben voor de goe de bedoeling. Anders ligt het met het verdwijnen van de naam S. P. Kuijperstraat. Dat deze naar alle waarschijnlijkheid juist in het jubileumjaar van IJmui den voorgoed vertonen zal gaan ge tuigt van gebrek aan kennis of van gebrek aan waardering. Het was op 20 maart 1902 dat de gemeenteraad van Velsen een straat in IJmuiden naar Sirion Pieter Kuij per vernoemde. Waarom? Er waren nog maar betrekkelijk weinig straten en bij de naamgeving kon men zeer kieskeurig zijn. Dat was men ook: door een straat naar Kuijper te ver noemen eerde men een groot IJmui- denaar. VOOR DE REST bestond de lading van de noordboot uit een mooie partij grote wijting, waar echter minder voor werd betaald dan mocht worden ver wacht. De wijting van de maandag ge toste schepen was weliswaar kleiner van stuk, maar had de plaats van grovere soorten toch reeds ingenomen. Vandaar dat de opbrengst slechts van 43 tot 40 per bak is geweest. Hij was op 12 januari 1836 op Texel geboren als zoon van Cornells Pieter Kuijper en Jannetje Daalder. Al heel gauw na de geboorte van IJmuiden kwam hij als scheepsagent hierheen. Aanvankelijk moest hij met woonruimte in Beverwijk tevreden

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 5