SB r 1 r -® Moeiteloze zege voor FC Twente a F I „We zijn niet alleen punten maar ook stuk zelfvertrouwen kwijt” iRfc ft<e II t mi se t a A •J t W MAANDAG 23 FEBRUARI 1976 SPORT 13 12 ur 9 hl» - I Paniek Kwetsbaar Moeite s< F WW O? t' Voetbal van Ajax brengt I’ Michels niet in paniek POKÏH (Van onze sportredactie) issen MMBÏWS’ Ruud Geels haalt uit voor Ajax’ eerste doelpunt. Aanvoerder Hans Mol komt te laat. dit zeker een nuttig duel MARC SERNE. A-S?' ’S VERGEEFSE STORMLOOP VAN TELSTAR 1 BERT BREVOORD <9l Brzezanczyk is erg ontevreden EINDHOVEN Er kunnen in de sport rare dingen gebeuren. Terwijl de Feyenoordspelers bijzonder lang in de kleedkamer bleven en met lange ge zichten uiteindelijk toch te voorschijn kwamen, heerste er in de kleedruimte van Eindhoven zondagmiddag een juichstemming. Toch hadden beide teams hetzelfde aantal punten behaald. Voor de één, de thuisclub, was het echter een geweldige verrassing en voor de ander, het bezoekende Feyenoord, een bittere teleurstelling dat de in Eindhoven gespeelde wedstrijd in een gelijkspel van 00 was geëindigd. had dat 1 FJ 1 dij. AMSTERDAM. Ook in de thuis wedstrijd tegen AZ’67 heeft Ajax op nieuw niet kunnen bewijzen dat het nog steeds een van de voornaamste gegadig den voor het landskampioenschap is. De serie tegenslagen in de afgelopen weken heeft de Amsterdamse formatie zo kwetsbaar gemaakt, dat het achteraf nog opmerkelijk was dat een zwaar geha vend AZ’67 uiteindelijk nog met 2-0 verloor. Als Piet Schrijvers niet enkele keren uitzonderlijk knap had ingegrepen bij „explosies” van AZ’s beste man 45668 Kist, dan was Ajax opnieuw in grote moeilijkheden gekomen. Telstar viel in die tweede helft op de enig juiste manier aan: met aanvallen die via de vleugels werden opgezet en door het druk bevolkte centrum dienden te worden geëffectueerd. Castenmiller: „Je kunt misscien stellen dat het een eenzijdig aanvalspatroon was, maar wat hadden we anders moeten doen? Utrecht stond soms met negen of tien spelers in het eigen strafschopgebied en dan hoef je echt niet te proberen om er met en een-twee-combinatie doorheen te komen. Utrecht laten komen? Ja, leuk gezegd, maar die jongens kwamen doodeenvou dig niet. Dus lag de keuze voor de hand”. In een stormloop bijzonder betreft was voor ons.” Een nederlaag waarmee de anders zelfs bij tegenslag tamelijk montere Tel- star-s'electie merkbaar moeite had. En niet alleen de selectie, want ook trainer Castenmiller deed geen enkele moeite zijn enorme teleurstelling te verbergen. Zijn ontboezeming: „Wat een afknapper. Het verhaal is in wezen natuurlijk gauw verteld, we hebben tal van kansen ge kregen en dan moet je er domweg een paar ballen inschoppen. Het is toch treurig, dat wij tenminste tien goede mogelijkheden krijgen en er daarvan niet één benutten, terwijl zo’n Utrecht nauwelijks over de middenlijn komt en er van zijn twee kansen verdorie nog eentje benut”. Behalve teleurstelling over de moeilijk te verteren verliespunten was er dan ook nog de verontwaardiging over het afkeuren door scheidsrechter Berrevoets van een doelpunt dat Cees van Kooten (Van onze sportredactie) VELSEN. De stelling dat een club die in de hoek zit waar de klappen vallen iedere vorm van geluk ontbeert, gaat wat het door degradatie bedreigde FC Utrecht betreft na gisteren niet meer op. Zou die, overigens aanvechtbare, stelling overeind zijn gebleven, dan wa ren de gisteren op Schoonenberg te ver dienen winstpunten niet beland bij FC Utrecht, maar bij Telstar. Een Telstar dat met royale cijfers had kunnen en moeten winnen, maar dat in de 92ste minuut scheidsrechter Berrevoets verlengde de ontmoeting met vijf minu ten blessuretijd door een doelpunt van Wim Temming gevloerd werd: 0-1. ENSCHEDE (ANP) Met een zeer simpele zege op FC Amsterdam heeft FC Twente zich moeiteloos op de eerste plaats gehandhaafd in de eredivisie. Na elf minuten al waren de Amsterdammers, die door autopech te laat in het Diekman-stadion arriveerden om zich optimaal te kunnen voorbereiden, op een kansloze achterstand gezet door toedoen van Jeuring en Gritter: 20. De hoofdstedelijke formatie miste de kracht en de overtuiging om wat doel treffends terug te doen en ging bovendien te chaotisch te werk. FC Twente kreeg daardoor alle gelegenheid het spel te controleren en te gaan bouwen aan een fikse score. Kansen om verder weg te lopen kregen de Enschedeërs volop, maar bij de afwerking ontbraken de juiste richting en een beetje geluk. Bovendien leken de spelers van de thuisclub geïntimideerd door de soms forse overtredingen van Koopman, die van de zeer zwakke arbiter Weerink onbe kommerd zijn gang mocht gaan. Eén keer trad Weerink wel handelend op om Otto te noteren wegens spel bederf toen deze net buiten het eigen strafschopgebied een fraaie redding ver richtte en de bal klemvast greep. Het gebaar dat de arbiter toen maakte, was gewoon een farce. FC Amsterdam, waarbij al na vijf minuten Bianchi (rug blessure) moest worden vervangen door Ten Bosch, kwam de eerste helft zon der verdere kleerscheuren door. Na de hervatting werd Van den Ban ingezet voor de evenmin fitte Wetzel, maar ook deze wissel haalde weinig uit. De brigade van Pim van de Meent bleef ordeloos te werk gaan en slaagde er zelden jn de thuisclub te bedreigen. Sörensen kreeg wel een fraaie kans, maar schrok daar zo van, dat hij naast mikte. FC Twente, dat evenmin kon imponeren, kwam dankzij een foutieve uitgooi van Jongbloed, waarvan Thijssen schitterend profiteerde, op 30 en daarmee leek de koek op voor de 10.000 toeschouwers. In de laatste minuut echter ging Drost twee keer in de fout en in tweede instantie slaagde aan voerder Husers erin om van dichtbij Gross het. nakijken te geven: 3—1. Een representatief beeld van de ontmoeting TelstarFC Utrecht. Frank Kramer be dreigt drie Utrechtse verdedigers, van links naar rechts Panovic (10), doelman Hen riksen en Cabo. Van de Ham (links naast Kramer) is niet al te gerust op een goede afloop. Een groep jeugdige supporters van Ajax heeft zondagmiddag na de com petitie-wedstrijd Ajax-AZ (2-0) een supportersbus van AZ vernield. De met messen en stenen gewapende jeugd trapte deuken in de bus en gooide de ramen in. Bij de vechtpar tij, die hierbij ontstond, viel een ge wonde, die voor behandeling naar een Amsterdams ziekenhuis werd ge bracht. Trainer Brzezanczyk van Feyenoord stak zijn teleurstelling niet onder stoelen of banken. Hij zei: „Het was bij Feyenoord weer de oude kwaal. Er werd niet of nauwelijks geschoten. En als er dan nog een keer een schot werd afgevuurd, was de richting volkomen zoek”. Brzezanczyk had weinig goede woorden voor zijn beide voorwaartsen Jürgen Kristensen en Wim van Hanegem. Beide spe lers hebben een dezer dagen te kennen gegeven bij Feyenoord weg te wilen. Brzezanczyk: „Ze hebben beiden gefaald. Evenals trouwens Nico Jansen”. Deze laatste werd zelfs na ongeveer 30 minuten in de tweede helft vervangen door Wegerle, maar ook die kon geen wending ten goede aan het spel geven. Rinus Gosens, de trainer van Eindhoven, was bijzonder tevreden over de prestaties van zijn ploeg. Ook hij had enkele spelers moeten vervangen. In de 12e minuut van de eerste helft al, toen Wamaar last kreeg van een oude bles sure. En in de tweede helft, toen Jacobs, die de hele week ziek is geweest, ver moeidheidsverschijnselen begon te vertonen. Soers en Postema bleken echter uitstekende vervangers. Gosens noemde de match- een goed gevecht, waarin vooral zijn achterhoede heeft geschitterd. Met name mogen in dit verband centrale verdediger Henk Bloemers en doelman Fred Beerendonk worden ge noemd. periode al een voorsprong genomen toen Geels, die een minuut daarvoor al dicht bij een treffer was geweest, een van de weinige glanzende combinaties, na een goede voorzet van Brokamp de bal in de uiterste hoek schoot. Michels: „Al is Geels mank, je weet dat er altijd zo’n moment met hem kan komen. Dat kan hij nu eenmaal. Dat bleek ook vanmid dag weer.” Maar zelfs hierna had Ajax nog de grootste moeite om de wedstrijd naar zich toe te trekken. Het zelfvertrouwen was inmiddels wel zo opgevijzeld dat er toch weer twee, drie vloeiende aanval- sacties te bewoneren vielen maar het duurde toch nog tot de 31ste minuut voordat Brokamp leep teruglegde op Steffenhagen, die met een niet al te hard, maar wel uiterst zuiver schot, de voortreffelijke doelman Vooys voor de tweede keer passeerde. Voor Michels was dat voldoende reden om na afloop toch niet al te pessimistisch te zijn. Michels: „De enige manier om het zelf vertrouwen en daardoor beter voetbal terug te krijgen is winnen. Wat dat 1 zoals we het wilden. Na de rust wilden we dat spelletje opnieuw spelen, maar Telstar begon zo furieus aan te vallen, dat we gewoon geen kans meer kregen om via het middenveld (met Olsen en Wery als sterkste mensen, Cabo was daarentegen in het middenrif een zeer zwakke schakel) verbindingslijnen naar de voorhoede te leggen. Je kunt dan alleen maar hopen op een counter, nou en de mogelijkheden daar toe kregen we in het laatste kwartier toen Telstar werkelijk alle risico’s van de wereld nam en met tien man aan viel”. In die periode ook kreeg Wim Temming, een kwartier voor het einde ingevallen voor Van de Ham, een juweel van een kans om Utrecht aan een voor sprong te helpen. Van der Meeren verij delde die poging, maar was zo’n tien minuten later wel kansloos toen Utrecht het nog maar eens probeerde. Een mis verstand rond het openzetten van de buitenspelval tussen Driesen en Van Es sen bood Van Maurik de Utrechtse reus had de gehele wedstrijd niets in te brengen tegen de formidabele André plotseling een vrije strook terrein. Met alleen nog Van der Meeren als hindernis voor zich was het voor de man die kortgeleden AZ’67 velde niet moeilijk om de (volgens Van der Meeren duide lijk buitenspel staande) Temming te lan ceren. Die maakte zijn eerder gemaakte fout goed, schonk zijn club in het degra- datiegedrang directe aansluiting met NAC en Excelsior en dompelde alles wat Telstar was in een diep bad vol ontgoocheling. Temeer niet daar Ajax zich momen teel ongeveer in precies dezelfde situatie bevindt als AZ. Ook bij Ajax lopen een aantal spelers rond, die voor het volgend seizoen lang niet zeker meer van hun plaats zijn. Dat er bij Ajax aan het einde van de rit een levendige handel in aan- en verkopen zal plaatsvinden is wel duidelijk. Of Cruijff nu wel of niet terugkeert, hoewel je je natuurlijk kunt af vragen wat Ajax nog aan een zich zo aan successen volgegeten voetballer heeft, voor Michels is momenteel wel duidelijk dat: „Deze groep op honderd procent van zijn kunnen zit. Dan ben je kwetsbaar. Zeker als je in drie wedstrij den vijf punten verspeelt. Je bent in zo’n situatie niet alleen die punten maar ook een stuk zelfvertrouwen kwijt. En dat is funest omdat Ajax anders wordt getaxeerd dan een AZ. Als een AZ het niet maakt dan kan het rustig verder werken. Als Ajax terugvalt dan breekt een stroom publiciteit los, omdat het een topclub is. Dat is het verschil.” zonder uitzondering onbenut bleven. Vooral Frank Kramer (hoog over ge schoten na een listige doorkopbal van Van Kooten), Van Kooten (hij miste de bal na een voorzet van Stout) en de veelal als extra aanvaller fungerende Bisehot, die eerst het been van Henrik sen trof en een handvol seconden later een inzet door Oostrom op de doellijn gekeerd zag, hadden de roos kunnen en moeten treffen, maar het geburde niet. Een dan waren er nog de vele onover zichtelijk scrimmages, waarbij de bal vaak de vreemdste capriolen maakte, maar niet de voor Telstar goede kant op wilde stuiteren. Een bedenkelijke zaak. Temeer omdat de Alkmaarders van tevoren al luid hadden verkondigd dat zij deze wed strijd min of meer cadeau zouden geven omdat zij volgende week voor de beker tegen Eindhoven moeten spelen. Het vormt in dit voor de Alkmaarders verlo ren seizoen zo’n beetje de laatste kans op internationaal voetbal volgend jaar, zodat ook Joop Brand wist: „We waren echt niet van plan om er hier ten koste van alles tegenaan te gaan. Die wed strijd tegen Eindhoven is veel tóelangrij ker. Gezien het vertoonde voetbal van ons vanmiddag zie ik dit duel ook wel met vertrouwen tegemoet”. AZ voetbalde in de Meer echter ook weer niet zo sterk. Niet zo verwonder lijk misschien als je bedenkt dat er ook gistermiddag bij de Alkmaarders weer vier, vijf spelers rondliepen, die er het volgend seizoen waarschijnlijk niet meer bij zullen zijn. Al het gepraat van trainer Joop Brand en het AZ-bestuur over nieuwe aanko pen om volgend seizoen de jacht naar de top pas goed in te zetten, maakt een gedeelte van de spelersgroep er natuur lijk niet gemotiveerder op. Michels: „Maar dan is het toch onzin om te stellen dat AZ zo’n wedstrijd laat lopen omdat het volgende week tegen Eindho ven speelt. Als je nu twee of drie dagen later al voor de beker zou moeten spe len dan kan ik zo’n theorie nog billijken. Maar als daar een week tussen zit dan gaat dat niet op.” direct na de hervatting met het hoofd scoorde. De Telstar-spits, die al weken lang achter zijn tiende competitie-doel- punt aan jaagt, zou bij zijn geslaagde doelpoging de uitstekende Utrechtse doelman Jörgen Henriksen onheus heb ben bejegend. Van Kooten: „Een giller. Ik was domweg eerder bij de bal dan Henriksen. Berrevoets schrok zeker om dat ik zo ver boven Henriksen uit sprong, maar dat kwam doodgewoon omdat hij verkeerd timede en ik niet. Die Berrevoets heeft zeker wat tegen me. In de uitwedstrijd tegen Roda JC weigerde hij de bal op de stip te leggen toen ik alleen voor een leeg doel was gekomen en die Ziegler me finaal on deruit schopte. Het is toch om woest van te worden.” FC Utrecht weigerde vooral na de rust inderdaad consequent uit de volop bestookte defensie te komen, iets wat in de eerste helft nog wel eens wilde gebeuren. Han Berger, Utrecht’s trainer: „Toen haalden we het tempo uit de acties van Telstar, precies op de manier veertig minuten durende creëerde Telstar een aantal aantrekkelijke kansen, die evenwel als gevolg van een dosis pech en vooral ook van een niet weg te cijferen portie aanvallende onmacht Cees van Kooten zal evenwel toch ook van mening moeten zijn dat Telstar zelfs zonder die al dan niet terecht afgekeurde goal royaal afstand moeten nemen van FC Utrecht, vanaf de eerste balwenteling al de in druk maakte dolgelukkig te zijn wan neer het in Velsen één punt rijker zou worden. Vooral in de tweede helft wa ren de mogelijkheden om de Utrechtse formatie wat vaster op de laatste plaats in de eredivisie te spijkeren meer dan legio. Maar is er bij de buitenwacht na Ajax’ spectaculaire terugval lichte pa niek ontstaan, intern wordt er hard en zonder een spoor van paniek verder gewerkt. Wat dat betreft is Michels te veel realist om niet te beseffen dat het toch al een uiterst opvallende zaak was dat deze spelersgroep op een gegeven ogenblik vier punten voorsprong op nummer twee in de competitie nam. Ook voor een wereldklassespeler als Ruud Krol was dat raadselachtig. Krol: „Zeker als je bedenkt dat we ons wel in de breedte hebben versterkt, maar er geen echte klassespelers zijn aangekocht na het vertrek van zoveel goede spelers.” Maar Michels werkt kalm door. Half Europa wordt afgespeurd naar klasse- voetballers, het scoutingsapparaat func tioneert weer en hoewel hij zelf ook wel met een aantal technische filosofietjes speelt (bijvoorbeeld Hulshoff weer eens voorstopper en Dusbaba op het midden veld) is de Ajax-directeur geen voor stander van frequent wisselen. Michels: „Omdat dat onder de gegeven omstan digheden geen zin heeft. Je hebt name lijk niet de garantie dat dat het elftal wezenlijk versterkt. We zijn pas gaan wisselen nadat we een aantal wedstrij den hadden verloren. Omdat ik nu ook eens kon bekijken wat andere spelers onder druk waard zijn.” Daarom speelde ook tegen AZ Ton Wickel weer voorstopper en nam Dick Helling de plaats weer van Gerrie Mühren in. Na een goed begin dat nauwelijks tien minuten in beslag nam zakte Ajax echter terug naar een on voorstelbaar bedroevend peil. Het mid denveld, Hulshoff-Notten-Helling, liep nutteloos rond en mede daarom had AZ aanvankelijk geen enkele moeite om de Ajax-stormlopen te pareren. Het ama teuristische gerommel maakte ook Mi chels des duivels. Maar toch duurde het tot ver in de tweede helft voordat Tscheu La Ling en Van Dord hun op wachting mochten maken voor Hulshoff en de nog steeds last van zijn enkel hebbende Ruud Geels. Ajax had in die ■MO

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 13