RUSSEN STELEN SHOW OP EK INDOOR NEDERLANDSE IN STERK TOERNOOI NAAR VIERDEPLAATS VAN DER LENDE HIELP BURKA IN RACE NAAR WERELDTITEL SPORMÏMÏ Weer titel Christ van 1976 der Smissen Schaatstop nog in vorm Lido Buitenzorg op hoofdlengte VERKERK EERSTE SPORTP lts 8% 15-JARIGE LENING ■Bay llllil EK-bandstoten MAANDAG FEBRUARI 23 1976 SPORT t' «gW If STAAT DER NEDERLANDEN w O Morgen begint om half twee de I Handicap SF? Borzov Zeven op 1.89 •roO-.-.i? r Beurs voor horeca en grootverbruik in geheel Noord-Holland ■It SWsS5 W.S Ria Ahlers nu kandidate I, voor Olympische training Ms (Van onze sportredactie) i, (Van onze sportredactie) inschrijving i: 7, (Van onze sportredactie) -KL; pot) l, 4e dsie i de inac lem) :nne nin- inac Het was Joke die leidde tot de voorlaatste bocht, toen Lido Buitenzorg zijn aanval inzette en de kop overnam. Kees Verkerk reageerde meteen en ging achter Lido Bui tenzorg aan, het paard ving de aanval echter goed en leek te gaan winnen. Na een zeer spannende laatste 50 meter gingen beide paarden voor het oog gelijk over de finish, maar de finishfoto wees uit dat Kees Verkerk met een hoofdlengte verschil had gezegevierd. Lido Buitenzorg heeft wel bewezen in een uitstekende vorm te verkeren en zal op 2 maart meedoen aan de Grand Prix d’Hiver in Brussel, waar het een goede kans maakt als de vorm zich doorzet. Wereldkampioene Sylvia Burka hield fa voriete Averina achter zich. 25 februari 1976 van 9 tot 15 uur door tussenkomst van bank of commissionair in effecten, onder opgave van het bedrag en van de koers waartegen men wil deelnemen Valeri Borzov (links) wint zijn zesde Europese indoortitel. Naast hem de Griek Papageorgopoulos, de Rus Korneljuk en Petrov uit Bulgarije. De 26-jarige nationaal kampioene was het met de kritiek die na Innsbruck is losgebarsten overigens niet oneens. „Ik kan het me voorstellen- Ik heb er met mijn uitspraken ook aan meegewerkt. Maar ik was mentaal niet op de Winter spelen voorbereid. Het kwam allemaal veel te onverwacht en veel te plotseling. Al die mensen en al die toestanden; dat was niets voor mij. Pas na de derde dag begon ik een beetje te wennen”. Het gevoel van onbehagen werd bij Sijtje van der Lende nog groter toen de naam Atje Keulen-Deelstra in de pers opdook. „Die wordt er altijd maar weer bijgehaald; dat zij het zoveel beter zou hebben gedaan. Zij durft dat zelf trou wens ook hardop te zeggen. Dat begon me toch wel te vervelen”. i be- van 8.701 be- van 9.403 ack- ?rijs ■mer eels lap) Van isen JC), Den C C IC ia IC 23 18 20 22 18 35 25 27 26 44 37 33 29 35 25 ■26 36 ■42 26 >r- SC lotto De 5. 2 5 ■12 2 4 2 1 5 1 7 4 7 6 9 4 8 7 7 13 :4 17 INZELL (ANP) Een week voor het wereldtiteltoernooi in Heerenveen heeft de Nederlandse tweemansploeg Hans van Helden en Piet Kleine gedemon streerd dat de „Olympische” vorm nog steeds aanwezig is. HILVERSUM Bij de Grote Prijs der Winterfavorieten viel er weer een confron tatie te zien tussen enkele van de sterkste dravers op dit moment: Lido Buitenzorg, Henri Buitenzorg en Kees Verkerk. De krachtmeting viel uiteindelijk uit in het voor deel van Kees Verkerk, die voor deze overwinning voor het eerst wel het achterste van zijn tong heeft moeten laten zien. Henri Buitenzorg, de winnaar van vorig jaar, werd wegens onregelmatig draven in de laatste bocht uitgeschakeld. Het paard lag toen in een kansrijke tweede positie. Jan Wagenaar verklaarde na de race dat de uitschakeling geheel terecht was en dat hy voorlopig niet met het paard aan de start zal verschijnen, omdat het over zijn grote vorm heen is. „Ik heb mij gerehabiliteerd”, zei Sijtje van der Lende zondagmiddag na haar verrassende vierde plaats in het wereld kampioenschap. „Na de Winterspelen in Innsbruck is er erg negatief over ons geschreven. Dat heb ik me aangetrok ken. Daarom voel ik me nu geweldig opgelucht”. in het klassement te verdringen, maar de tijd van de viervoudig wereldrecord- houdster bleef met 5.01,34 onder de maat. „Pas toen ik die tijd zag, durfde ik op de titel te hopen”, vertelde later Sylvia Burka. Ria Ahlers en haar op de achtergrond werkende trainer Grietus Naber stelden eigenlijk zaterdag de keuzeheren voor een voldongen feit. Hoewel Ria Ahlers zelf weinig over haar Olympische kan sen liet doorschemeren „Laat de be trokken mensen daar eerst maar eens rustig over praten” kon en wilde zij ook niet voorbijgaan aan het feit dat ze door die 1,86 m de deur niet op een kier had gezet, maar min of meer had open gebeukt. Dat Sijtje van der Lende in Gjövik inderdaad haar topvorm had bereikt, bewees zij met twee persoonlijke re cords. De 500 meter (van 45,66 naar 45,40) en op de 1000 meter (van 1.30,80 naar 1.30,63). Op de 1500 meter klasseer de de Friezin zich achter wereldkampi oene Sylvia Burka op de tweede plaats, terwijl zij op de drie kilometer vierde werd- MÜNCHEN Met een flinke ruk heeft Ria Ahlers zaterdag in München de deur opengetrokken die toegang geeft tot het voorportaal van Montreal. Met een voor iedereen verrassende hoogtesprong van 1.86 m toonde de 21-jarige Drentse als eerste Nederlandse in dit nog kersverse Olympisch jaar nadrukkelyk aan dat de voorlopige Olympische trainingsgroep van zestien atleten uitbreiding verdient. „Uiteraard gaan we op korte termijn met het NOC praten. Bram Leeuwenhoek heeft gezegd, dat de deur open blijft, ook voor degenen die niet tot die zestien „voorlopigen” behoren”, aldus de in München bij de Europese indoor-kampioenschappen aanwezige voorzitter van de nationaal technische commissie senioren, Hes Grewer. weiobLü 76 „Want”, aldus Sijtje, „ik gun de titel eerder aan Sylvia dan aan een Russin”. Dat Russische slachtoffer was Tatjana Averina, die na haar medaille-oogst in Innsbruck (tweemaal goud en tweemaal brons) tot de grote favoriete voor de wereldtitel was omgedoopt. De 25-jarige studente uit Gorski bleef in Gjövik on der haar olympische vorm, maar kreeg na de afgang van Sheila Young op de drie kilometer toch riante uitzichten op de wereldtitel- Inderdaad slaagde Averina erin Young „Dat gedeeltelijke gezichtsvermogen is een duidelijke handicap”, vertelt haar trainer, Jorrit Jorritsma. „Maar nu zij haar techniek veranderd heeft, gaat het een stuk beter- Eerst trachtte Sylvia tijdens een race namelijk alles te zien. Maar dan kreeg ze nek- en rugpijn, zodat ze elke avond gemasseerd moest worden. Nu kijkt ze alleen maar naar het ijs, waardoor de ademhaling mis schien wel iets belemmerd wórdt, maar dat weegt niet tegen het voordeel op”. Voor Sylvia Burka is Jorrit Jorritsma de grote man achter haar succes. „Hij is een geweldig trainer. Ik heb gehoord dat de Nederlandse schaatsbond hem een aanstelling wil geven. Maar wat mij betreft komt daar niets van terecht. Ik wil Jorrit houden en nu ik wereldkam pioene ben geworden, heb ik goede hoop dat de Canadese schaatsbond hem een goed contract zal aanbieden". ■-P* 4 „Dit had ik natuurlijk nooit ver wacht”, aldus de dolgelukkige Ria Ah lers, die een vaste klant is bij Europese indoor-kampioenschappen. „Voor mij was altijd de 1,83 m een geweldige barrière. Ja, die prestatie hab ik op mijn naam staan, maar in het afgelopen korte indoor-seizoen kwam ik nog niet hoger dan 1,81 m. Nu dan ineens die 1,86 m; De wereldtitel is daarmee voor de tweede maal buiten Europa terechtgeko men. In 1936 schaatsten de dames voor het eerst om het wereldkampioenschap, dat toen door de Amerikaanse Kit Klein werd gewonnen. Niet minder dan 20 maal waren de Russinnen daarna suc cesvol. Zes keer ging de titel naar Ne derland (viermaal Atje Keulen-Deelstra en tweemaal Stien Baas-Kaiser), terwijl op de statistieken verder Finland, Noor wegen en de DDR voorkomen met res pectievelijk drie, twee en één titel. „Deze overwinning heeft wel degelijk een grote betekenis voor mij. Het is de afsluiting van de eerste periode die aan montreal voorafgaat. Eind mei sluit ik de tweede periode af en dan moet het in Montreal gebeuren”. Opmerkelijke woorden van de al zo vaak tot sprintkoning gekroonde Russi sche sprinter Valeri Borzov, die in München naar zijn zesde Europese in- door-titel op de 60 m raasde. Dit in een tijd van 6,58 seconden; exact één hon derdste seconde boven het wereldrecord van de Westduitser Wucherer. Valeri Borzov, die onlangs ook nog in Amerika aan indoor-happenings deelnam „Ik ben overigens liever in Europa, want daar heb ik meer fans” en straks in Montreal maar al te graag met de Amerikaanse top zal willen afreke nen, is evenals velen van zijn landgeno ten een indoor-„vriend”. Geen wonder dan ook dat de Russen de grote winnaars werden van de in- door-EK in München. Zes titels pakten ze en dat via vaak indrukwekkende prestaties als die van Borzov en de argwanend door de Braziliaanse werel drecordhouder d’Oliveira bekeken Sane- jev, die bij het hinkstapspringen met 17,1 m maar zes centimeter boven het indoor-wereldrecord bleef. Van uitste kend gehalte waren bij de Russen ook Maar niet alleen daarom is het succes van Sylvia Burka ongewoon. De Cana dese, die drie jaar geleden in Assen de wereldtitel bij de junioren veroverde, is gehandicapt doordat zij haar linkeroog mist. Het gevolg van een ongeval dat haar jaren geleden overkwam. Vijf jaar geleden raakte zij bovendien nog eens ernstig gewond bij een auto-ongeluk in haar woonplaats Winnipeg. De altijd keihard trainende Sylvia Burka beschik te echter over zowel de fysieke als morele kracht om die tegenslagen te overwinnen. Eindstand: 1. Burka 184.840 punten, 2. Averina 185.283, 3. Young 185.540, 4. Van der Lende 186,580, 5. Halonen 186.716, 6. Filipsson 186.766, 7. Kessow 187.425, 8- Korsmo 187.932, 9. Ankoemidova 188.103, 10. Zernicek 188.167, 11. Swider 188.190, 12. Rys 189.087, 14. Borckink 189145. een hoogte die ik wel moet toeschrijven aan het feit dat ik deze winter voor het eerst met halters heb gewerkt. Een an dere verklaring heb ik er niet voor”, aldus de atlete van wie vaak is gezegd dat zij zeker een even groot talent is als de nu als toeschouwster in München aanwezige recordhoudster op de buiten baan (1,88), Mieke van Doorn. Vooral het feit dat Ria Ahlers haar prestatie leverde temidden van de het afgelopen weekeinde in München star tende wereldtop moet het NOC plezierig in de oren klinken. In tegenstelling tot de meeste andere nummers, die vaak heel zwak bezet waren, was op een enkele uitzondering na vrijwel de gehele Europese (en dus wereld-) hoogspringtop in München aanwezig. Op een hoogte van 189 m waren er nog maar liefst zeven deelneemsters in de strijd. Daarbij al niet meer de oud- wereldrecordhoudster Blagoejeva of de Westduitse hoop Holzapfel, die hadden moeten afhaken. In het gezelschap van onder andere wereldrecordhoudster Ro semarie Ackermann en de Olympisch kampioene van 1972, Ulrike Mayfarth, mocht Ria Ahlers op die voor haar ongekende hoogte een drietal pogingen doen. De spanning was er voor haar toen al grotendeels uit, nadat ze in een eerste vlekkeloze poging de 1,86 m had ge haald, na overigens op 1,83 drie pogingen nodig te hebben gehad. Uiteraard kon ze zich niet mengen in de stijd om de medailles, die zoals verwacht terecht kwamen bij de Oostduitse Ackermann met 1,92 m haar pogingen om het wereldrecord op 1,95 m te brengen mis lukten Ulrike Mayfarth (l,89m) en de Tsjechische Karbanova (1,89 m). De vreugde in het Nederlandse kamp over Ria Ahlers’ record en de sterke zesde plaats werd er uiteraard niet door getemperd, evenmin door het feit dat Annemieke Bouma met 1,75 m als 17e en laatste eindigde en Mirjam van Laar met 1,80 m 11e werd. De Haarlemse Annemieke Bouma, die vorig jaar bij de Europese indoor-titei- strijd in Katowice nog goed was voor brons (toen nog mogelijk met 1,80m) was de eerste die het strijdperk moest verlaten. „Maar als je nu vraagt waar- aan dat gelegen heeft, kan ik alleen maar zeggen, dat ik het niet weet. Het ging dit keer gewoon niet. Onlangs in Arnhem, bij de nationale titelstrijd, kwam ik nog over de 1,83 m, maar dat zat er nu helemaal niet in”. Mirjam van Laar was tevreden met haar 1,80 m. „Ik ben nu eenmaal geen hoogspringster, maar een vijfkampster. Dit toernooi was belangrijk voor me met het oog op het opdoen van internationa le ervaring. Al met al ging het tot de 1,80 m heel gemakkelijk en daarover ben ik erg tevreden”. GJÖVIK. Sijtje van der Lende heeft er een belangrijk aandeel in ge had, dat de wereldtitel bij het dames- schaatsen niet voor de 21e keer naar een Russin is gegaan, maar verrassend bij Sylvia Burka is terechtgekomen. De 21- jarige Canadese is bijna een vriendin van onze nationaal kampioene. Bij de voorbereiding in Oslo was Sylvia Burka de kamergenote van Sijtje. Zondagmid dag in Gjövik werd de Canadese op de beslissende drie kilometer aan Sijtje ge koppeld. Een „gouden” meevaller, want de Friezin was graag bereid haar dien sten aan te bieden. Tegen de gewoonte in opende Sijtje van der Lende bijzonder snel, waardoor zij Sylvia Burka voor bleef en voor de rest van de race ais trekpaard kon fungeren. De Amerikaan Dan Ripley heeft in New York het officieuze wereldindoorrecord pols stokhoogspringen verbeterd en gebracht op 5,58 meter. Vorige week onttroonde de Pool Vladislav Kozakiewicz hem met een sprong van 5,57 meter. Ripley was toen sedert een week recordhouder met 5,54 meter. De Amerikaan Terry Albritton heeft zater dag het wereldrecord kogelstoten verbeterd en gebracht op 21,85 meter. Het record stond sedert 5 mei 1973 op naam van Al Feuerbach. De Amerikaan kwam toen in San José tot 21,82 meter. Vorige week had de 21-jarige atleet uit Californië, die in Honoloeloe studeert, al 21,59 meter gestoten. En in Myeuvre werd Dielis opnieuw het slachtoffer van de Nederlander. Be droeg het verschil vorig jaar slechts één punt, nu was de achterstand aanzienlijk groter: 44 punten. Toch was Dielis als favoriet de eindstrijd binnengestapt. Maar de Belg was bang voor Van der Smissen, die al zo vaak terecht is ge loofd om zijn mentaliteit. Die was ook nu weer ijzersterk. De routinier kon het niet aan, de jeugd (Van der Smissen is pas 21 jaar) wel. Alsof het de gewoonste zaak van de wereld was, zei Christ tegen de op hem af stuivende officials: „Eventjes wach ten, eerst mijn keu opbergen”. Ook daarna bleef hij de rust zelve. „Je weet dat je tegen Dielis moet oppassen. Niets weggeven, want dan ben je gepakt”. De huldiging was voor Hans Vultink heel wat onplezieriger. Als koploper was hij het weekeind ingegaan, maar als zesde was hij geëindigd. Hoe kon dat? Door nederlagen tegen Connesson, Dielis en Muller. Het was vooral de Fransman Connesson, die Vultink volledig uit zijn ritme haalde. De verhouding tussen de specialist uit Groenlo en de Parijse ve getariër nëmt zo langzamerhand de vorm van een vete aan. Met zijn angsti ge spel kon Vultink gewoon niet win nen. Het was het begin van het einde. Connesson evenwel begon er zijn op mars naar de tweede plaats mee. Eindstand: 1. Christ van der Smissen (Ned.) 12 pt, 78 h.s. 8.14 alg. gem., 2. Francis Connesson (Fra. 10 56 8.23, 3. Ludo Dielis (Bel.) 8 61 10.12, 4. Dieter Mueller (Wdl.) 8 96 7.26, 5. Johann Scherz (Oos.) 6 66 7.57, 6. Hans Vultink (Ned.) 6 45 6.68, 7. Roland Dufetelle (Fra.) 4 69 6.20, 8. Javier Arenaza (Spa.) 2 39 4.69. De Olympische kampioen kunstrijder! bij de heren, de Brit John Curry, heeft aange- kondigd dat hij na de wereldkampioenschap pen in Gothenburg professional wordt. In een wedstrijd voor het Vijflanden- rugbytoernool won Schotland in Edinburgh met 22-12 van Engeland. Wales versloeg Ier land met 24-9 en heeft nu de leiding met zes punten uit drie wedstrijden, voor Frankrijk met vier uit twee. In St. Moritz wist het Zwitserse duo Erich en Peter Schaffer beslag te leggen op het Europees kampioenschap tweemansbob. De Olympische kampioenen Nehmer/Germeshau- sen eindigden als vijfde. De Nederlandse springruiter Johan eins heeft een geslaagde operatie ondergaan aan zijn linkerkuitbeen. Verwacht wordt dat hij midden-aprll op internationale springwedstrij- den in Hickstead zijn rentree zal maken. De Limburgse gewiehtheffer Henk Zielt- jens (Helios Slmpelveld) verbeterde twee Ne derlandse records in de zwaargewichtklasse. Hij bracht het record stoten op 162,5 kg en bij het trekken kwam hij tot 120 kg. waar door hij een nieuw totaalrecord vestigde met 282,5 kg. Tijdens schaatswedstrijden in de Noorse plaats Tynset zijn twee Noorse records gebro ken. Björang kwam op de 500 meter tot een tijd van 38.65 sec. en Storholt bracht het record op de 1000 meter op 1.18.35. De Noorse schaatsbond heeft Sjöbrend, Stansen, Stenshjemmet en Storholt aangewe zen voor de wereldkampioenschappen In Heerenveen. Andersen is reserve. In Den aag legde de biljartvereniging Club Fortuna beslag op de KNBB-beker voor driebandenteams. De club uit Den Bosch zal nu Nederland mogen vertegenwoordigen in de strijd om de Europese beker voor drieban denteams (14, 15 en 16 mei in Kopenhagen). Gerrit Wolsink werd winnaar van de in ternationale motorcross in Valkenswaard. de openingsklassieker van het internationale mo torcrossseizoen in Nederland. De atleet Cees Ruyter (AV Nop) zorgde in Dortmund voor de beste Nederlandse seizoen- prestatie op de 1S60 meter. Hij legde de afstand af in 3 min. en 51.1 sec. De Zweed Per Eklund behaalde de eerste plaats in de Zweedse rallye, die meetelt voor het wereldkampioenschap. De Nederlandse equipe Carlsson/De Jong legde beslag op de zesde plaats in deze zwaarste winterrallye ter wereld. Op de tweede <l.»g van de Oostduitse zwemkampioenschappè» (25 meter baan) reali seerde Kornelia Ender op de 1160 meter vrije slag met 55,37 sec. de beste tijd ooit op dit onderdeel gezwommen. Hetzelfde presteerden Barbara Krause op de 460 meter vrije slag met 4.14,11 en Hannelore Anke op de 100 meter schoolslag met 1.11,91. De tijden kunnen niet als wereldrecord worden erkend, omdat ze gemaakt zijn in 25 meter banen. Kleine bleef zijn ploeggenoot op diens favoriete nummer, de 5000 meter, nét de baas, maar de tijden resp. 7.07.8 7.08,30 waren van voortreffelijk gehalte. Op de tweede dag nam Van Helden op de schaatsmijt revanche voor zijn neder laag. De wereldrecordhouder realiseerde een tijd van 2.01,78 tegen Kleine 2.01,92. In Noorwegen bleven de grote rivalen echter ook in de buurt van deze cijfers. Sjöbrend zegevierde tweemaal, de 1500 meter in 2.01,84 en de 5000 meter in 7.23,49. Verdienstelijk was de terugkeer van Klaas Vriend, die op de 1500 meter tot 2.05,07 kwam en de 5000 meter achter zich liet in 7.23,10. Bij de sprinters was Jos Valentijn superieur- Viermaal kwam hij aan de start, viermaal triomfeerde hij. Op de 1000 meter noteerde hij zelfs met 1.18,02 een nieuw baanrecord. Ook de 500 meter reed de grote favoriet voor de gouden medaille bij de sprintkampioenschappen in imponerende tijden: 38,47 op de eerste dag en 38,77 op de tweede dag. MOYEUVRE (ANP). Tonny Schrauwen, de ex-leraar van Christ van der Smissen, zei het onlangs nog met klem: „Christ speelt dit jaar veel min der”. Maar zelfs de kleine Belg verkeek zich op zijn fabuleuze pupil. Het schuchtere talent van toen is nu een zelfverzekerde topbiljarter, die voor de tweede achtereenvolgende maal Euro pees kampioen bandstoten werd. de springnummers. De 5,45 m van de technisch heel begaafde polshoogspringer Prokhorenko, de 2,22 m hoog van Senju- kov, die zelfs bijna nog op 2,26 m succes had, en de vertesprong van de Russische Alfejeva van 6,64 m. De Russische indoor-,,vrienden” dus de grote winnaars, al rolde er voor hen geen wereldrecord uit. Dat was voorbe houden aan het organiserende land, want de Westduitse Rita Wilden liep in 52,26 seconden een 400 m van wereld klasse. Voor de door eigen publiek ge dragen Westduitsers waren er nog drie titels, maar vaak op zwak bezette num mers. Het derde land in München was het al maar sterker wordende Bulgarij met drie triomfen. Juist door de geweldige prestaties van de Russische Montreal-„top” zijn de dis cussies over de waarde van de indoor- atletiek ook in Nederland ziet men het indoor-gebeuren niet zo zitten weer in volle hevigheid opgelaaid. Dit na tien jaar indoor-atletiek op Europees niveau. In het kolossale groothandelcentrum Zeventig gerenommeerde exposanten VEN - Alkmaar, Zeglis 202. Gratis entree voor horeca en groot- Dinsdag 24 februari van 13.30 - 22 00 uur verbruik Woensdag 25 februad -an Geen invitatiekaart? Bel Alkmaa 3.3' - ,3.0Cju. 072-22126 en uw kaar', ligt ktaar! HM

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 15