Nieuw voorstel Saoedi-Arabië geeft Egypte voor miljard dollar steun Ford zou niet voor „briefing voelen Amalrik weer op vrije voeten NIXON BEZOEKT MAO Ondanks onenigheid in kabinet over Angola: IRA-aanhangers met leger en politie slaags Zaak-Herrema voor de rechter „non-belligerentieverdrag” de beste wensen gaan vergezeld van bloemen uw Fleurop-bloemist weet er alles van! Chaled Boete voor Spaanse in Italië leidt communistenleider Medestanders Baader- NIEUW GESPREK door r»co scheepmaker President Sadat bezoekt koning Misbruik psychiatrie in Rusland gehekeld CYPRUS IN MEI Meinhofgroep gepakt Lockheed-schandaal tot aftreden 3 1976 23 FEBRUARI BINNEN- EN BUITENLAND MAANDAG 1 Verdrag I Diner I 1 I t Jordanië TEL AVIV, AMMAN (AFP, Reuter) De ontruiming door Israel van de Sinai in het kader van het tussentijdse Egyptisch-Israelische akkoord, is voltooid. De afgelopen maanden hebben de Israëliërs successievelijk 6100 vierkante kilometer gebied ontruimd, waarvan twee derde bufferzone wordt onder toezicht van de Verenigde Naties. LISSABON (Reuter, UPI) President Francisco da Costa Gomes van Portugal heeft gisteren besloten de Volksrepubliek Angola te erkennen, nadat gebleken was dat het kabinet onder Pinheiro de Azevedo niet tot eenstemmigheid had kunnen komen. Terugtrekking van Israel uit deel Sinaï voltooid zal t r I l 1 Nixon gebruikt de thee met de waarnemend minister-president Hoea Kwo-Feng. 5? i Portugal erkent MPLA-regering t Franse maakt i i l i i i i Als Israel zou komen tot een akkoord met Jordanië dat van Israëlische kant gebiedsconcessies zou behelzen, aldus de commentator, dan zou de regering nieu we verkiezingen moeten laten houden om die concessies goedgekeurd te krij gen. Tijdens de kabinetszitting heeft minis- Carlson liet doorschemeren dat minis ter van buitenlandse zaken dr. Henry Kissinger voor zichzelf sprak, toen hij zei dat het ministerie van buitenlandse zaken wel met Nixon zou willen spreken over zijn gedachtenwisselingen met Chi nese leiders. Carlson zei dat de regering in Was hington geïnteresseerd is in iedereen die een communistisch land bezoekt, „waar bij de enige vraag is wie hem te woord staat”. Zijn uitspraken mogen worden opge vat als reaktie op die van zijn Israëli sche ambtgenoot Rabin, die donderdag meedeelde dat Israel had besloten „in overleg te treden met Jordanië”. i i s l J De Egyptenaren hebben bezit geno men van een gebied van 1000 vierkante kilometer, oftewel een stuk grond van 150 km lang en 5 km breed, en een gebied van 800 vierkante kilometer in de streek van Aboe Rodeis. De\Chinese regering heeft gisteren aan Nixon een diner aangeboden, waarop de waarnemende minister president, Hoea Kwo-Feng, gastheer was- Tegenover de ongeveer 300 gasten in het volkspaleis in het centrum- van Peking, verklaarde Nixon in zijn tafelrede, dat, „de toe komst van alle volkeren ter wereld”, afhangt van het respect voor de beginse len van het „communiqué van Sjanghai” uit 1972 tussen China en de Verenigde Staten. Israel heeft aan de Verenigde Staten gevraagd bij de Arabische landen uit te zoeken of zij geïnteresseerd zijn in een verdrag dat een einde maakt aan de staat van oorlog in het Midden-Oosten, zo blijkt uit een communiqué dat giste- De politie heeft nog geen namen mee gedeeld, maar vermoed wordt dat het gaat om de 36-jarige Jörg Lang uit Stutgart end e 29-jarige Michael Bau mann, bijgenaamd „Bommi”. In hun ba gage zouden machinepistolen, revolvers en munitie zijn gevonden alsmede een aanzienlijk bedrag aan geld. Ter hoogte van de Mitla- en Gidi-pas zullen vier Amerikaanse observatiestati- ons Israel en Egypte alle inlichtingen verstrekken over „verdachte troepenbe wegingen”. Israel en Egypte zullen hun eigen observatieposten hebben in encla ves van de bufferzone. Advocaat Antonio Rato zei dat hij om een onderhoud met minister van binnen landse zaken Manuel Fraga Iribarne had gevraagd, om tegen de boete te proteste ren. Rtao gelooft niet dat Sanchez Mon tero zal toestaan dat zijn politieke vrienden het bedrag van de boete inza melen - wat ze van plan zijn - om hem vrij te kpen. Premier Zaid Rifai van Jordanië heeft zaterdag in een kranteninterview gezegd dat alleen de Palestijnse bevrijdingsor ganisatie (PLO) gerechtigd is tot onder- handelingen met Israel, e Jordaanse regering is onder geen enkel beding voornemens om de PLO bij evetuele onderhandelingen met Israel te passeren of te vervangen, aldus Rifai tot het blad „Al Rai”. ren in Jeruzalem werd uitgegeven na het wekelijkse kabinetsberaad. De politieke commentator van de Is raëlische radio wees er op, dat Israel niet heeft verklaard welke gebiedscon cessies het i nhet raam van een „non- belligerentieverdrag” bereid zou zijn te doen. MADRID (Reuter). De Spaanse po litierechter heeft communistenleider Si mon Sanchez Montero gisteren een boete van een miljoen peseta’s opgelegd omdat hij vorige week het woord heeft gevoerd op een studentenbijeenkomst ten gunste van amnestie voor politieke gevangenen, zo heeft zijn advocaat meegedeeld Sanchez Montero kan maximaal twee maanden celstraf krijgen als hij niet betaalt.. De communistenleider, die vijf tien van zijn zestig jaar in de gevange nis heeft gezeten, werd donderdagavond tij zijnen huize aangehouden. ter van buitenlandse zaken Allon verkl aard, dat zijns inziens het plan voor een unie tussen Syrië en Jordanië een ma noeuvre is, zoals andere unievoornemens in het Midden-Oosten manoeuvres ge bleken zijn. zonderd de correspondenten van de in ternationale persbureaus, moeten Angola de komende week verlaten, zo heeft Luis de Almeida, hoofd van de voorlich tingsdienst van Angola zaterdag meege deeld. De maatregel is noodzakelijk om dat het ministerie van Voorlichting ge- regorganisserd moet worden. De Gulf Oil Corporation in Pittsburgh, Pennsylvania, heeft gisteren meegedeeld van het ministerie van Buitenlandse Za ken in Washington toestemming te heb ben gekregen de normale zakelijke con tacten met Angola te hervatten. Een woordvoerder van Gulf zei dat minister van Buitenlandse Zaken dr. Henry Kissinger de firma een week of twee geleden toestemming heeft gegeven de ongeveer 100 miljoen dollar in oliebe- lastingen te betalen aan de MPLA-rege ring in Loeanda, die in december op verzoek van het State Departement wa ren „bevroren”. Presidentieel woordvoerder John Carl son heeft gisteren verklaard dat presi dent Ford „geen plannen” heeft om zich door Nixon te laten briefen over zijn bezoek aan China. Nixon oefende in zijn tafelrede ver hulde kritiek op de veiligheidsconferen- tie van Helsinki, toen hij zei dat er mensen waren die meenden dat het simpele feit van ondertekening van een beginselverklaring of een diplomatieke conferentie, duurzame vrede zou bren gen. meer over maar over De Ierse autoriteiten hadden de begra fenis omgeven met strenge veiligheids maatregelen. In Ballina deed zich een ware veldslag voor toen de 700 IRA- aanhangers protesteerden tegen de ma nier waarop de autoriteiten de begrafe nis van hun held hadden geregeld. Za terdag had de begrafenis al plaats gehad nadat het lijk van Stagg uit de gevange nis in Engeland was overgevlogen, waar hij op bevel van de IRA zijn hongersta king had voortgezet tot het einde erop volgde. INNSBRUCK, (Reuter). Op een in ternationaal medisch congres in Innsy. bruck in Oostenrijk is gisteren het „stel selmatige politieke misbruik” van de psychiatrie in de Sovjet-Unie veroor deeld. De „wereldfederatie van artsen met respect voor het mensenleven”, nam een resolutie aan waarin vooraanstaande or ganisaties van psychiaters in het Westen werden gehekeld „vanwege hun bescha mende zwijgen over het onderwerp, on danks een onafgebroken stroom van in cidenten” Op het congres is het gebruik van psychiatrische methoden om dissidenten klein te krijgen, veroordeeld als indrui send tegen alle beginselen der medische ethiek en vergelijkbaar met wat de na zi’s in de tweede wereldoorlog op dit terrein hebben gepresteerd. men op het ogenblik aan in de Angolese hoofdstad Loeanda, zo is gisteren in Johannesburg gemeld. Het blad Sunday Tribune meldde be vestigd te hebben gekregen dat de gezin nen van Cubaanse militairen en technici, die samen met de MPLA in Angola hebben gestreden, nu in Angola aanko men. Bevestiging hiervan was verkregen via westerse en Zuidafrikaanse inlichtin gendiensten. De zegslieden menen dat de Cubanen uiteindelijk een kolonie van ongeveer veertigduizend mensen in An gola zullen vestigen. Zuid Afrika zal ongeveer 5.000 Portu gese oorlogsvluchelingen die in Zuidaf rikaanse kampen in Zuid-Angola zijn ondergebracht, met militaire vliegtuigen naar Windhoek in Namibië overbrengen. Vandaar zullen de vluchtelingen door de Portugese luchtvaartmaatschappij TAP naar Lissabon worden vervoerd. Alle buitenlandse journalisten, uitge- genodigd, omdat Peking niet gerust is op de „neiging naar Moskou van de rege- ring-Ford. „De regering Ford heeft haar gezicht verder naar Moskou gewend dan China graag wil” zo schrijft het blad, „en Peking wil nu een invloedrijke Amerikaan om het Chinese standpunt naar het westen over te brengen”. Het blad wijst erop dat China jaren lang de Amerikaanse journalist Edgar Snow gebruikte om zijn mening over te brengen. Mogelijk neemt Nixon nu een zelfde rol op zich. met buitenlanders vinden gewoonlijk plaats in de studeerkamer van zijn resi dentie achter de hoge muren van de vroegere verboden stad. PEKING (REUTER. UPI)- Ex-pre- sident Richard Nixon van Amerika heeft vandaag een ontmoeting gehad met de Chinese partijleidfer Mao-Tse-Toeng, heeft een woordvoerder in Peking be kendgemaakt.' De spaarzame ontmoetingen van Mao WENEN (Reuter,UPI) Aan het slot van hun vijfdaagse overleg in Wenen zijn de Griekse en Turkse bevolkings groepen op Cyprus zaterdag overeenge komen in mei opnieuw bijeen te komen, eveneens in Wenen en andermaal met V.N.secretaris-generaal Kurt Wald heim als „moderator” De komende zes weken zullen beide partijen schriftelijk voorstellen en te genvoorstellen uitwisselen, aldus het slotcommuniqué. Deze uitwisseling van denkbeelden zal plaatsvinden op Cyprus, met Waldheims speciale vertegenwoor- deiger Perez de Cuellar als tussenper soon. Op de tweede dag van hun bezoek hadden Nixon en zijn vrouw eerder een bezoek gebracht aan een landbouwten toonstelling. De laatste bezoekers die Mao had ontvangen waren Nixons doch ter Julie en haar man David Eisenho wer, op 31 december. De Chinese woord voerder gaf geen details van de jongste ontmoeting. Het Japanse blad Asahi meldt in een commentaar op de voorpagina dat China de Amerikaanse ex-presidept heeft uit- in een communiqué werd gisteroch- hoofd het besluit tot erkenning van het tend vroeg verklaard, dat het staats bewind van de „Volksbeweging voor de bevrijding van Angola” (MPLA) had ge nomen, na overleg met de regering en de Raad voor de Revolutie. Er werd niet vermeld of het kabinet het besluit had geodgekeurd. Volgens de grondwet kan de president op eigen gezag een derge lijk besluit nemen. Het is niet bekend hoe er in de ministerraad is gestemd, hoewel het ze ker is dat de twee bewindslieden van de links van het centrum staande volksde- mocraten (PPD) zich tegen erkenning hebben uitgesproken. Vóór het overleg met Chaled was Sadat op de hoogte gesteld van Saoedi- Arabië’s vijfjarenplan voor ontwikke ling, dat 489 miljard riaal kost. De bedoeling hiervan was volgens in gewijden Sadat onder de aandacht te brengen dat Saoedi-Arabië ook aan zijn eigen ontwikkeling moet denken, behal ve geld pompen in de Egyptische econo mie. Het tekort op de Egyptische beta lingsbalans bereikt dit jaar de 6 miljard dollar. President Sadat wil, behalve geld, Sa- oedi Arabië’s steun'voor zijn politiek in het Midden-Oosten. Deze politiek wordt afgewezen door Syrië en de Palestijnse bevrij dingsorganisatie. Fleuroplnterflora garandeert uw bestelling. Koninginnegracht 135, Den Haag. j Het blad zegt uit betrouwbare bron in Riad vernomen te hebben, dat 700 mil joen gebruikt zal worden voor nieuwe wapens, hoofdzakelijk uit de Verenigde Staten en de resterende 300 miljoen om Egypte te helpen de huidige economische moeilijkheden te overwinnen. (Van onze redacteur in Londen) LONDEN. Zevenduizend aanhan gers van de provisionele IRA raakten gisteren slaags met de politie en het leger van de Ierse republiek in het plaatsje Ballina. De leden van de provi sionele Sinn Fein de politieke vleugel van de Ierse terreurorganisatie waren naar het kerkhof gekomen waar de 34- jarige Frank Stagg zaterdag werd begra ven. Stagg was negen dagen geleden overleden aan de gevolgen van een hon gerstaking. RIAD (Reuter,AFP). President Sa dat van Egypte en koning Chaled van Saoedi-Arabië hebben gisteren in Riad besprekingen gevoerd die volgens tweede vice-premier prins Abdoella Ibn Abdoe- laziz, van invloed zullen zijn op de wederzijdse betrekkingen en op het ge coördineerde Arabische optreden. Ook zal volgens hem het resultaat van bete kenis zijn voor de Arabieren en de moslims. KEULEN (DPA). In de nacht van vrijdag op zaterdag heeft de politie van Keulen twee vermoedelijke medestan ders van de anarchistische Baader-Mein- hofgroep gearresteerd. Naar het tweetal was reeds lang gezocht. Tegen de achtergrond van het oor- spronkeli j ke onaf hankeli j kheidsakkoord van vorig jaar, dat voorzag in de vor ming van een coalitieregering drie bevrijdingsbewegingen in Angola, gaf de PPD zaterdagavond een verkla ring uit, waarin zij een erkenning te vroeg noemde. Volgens de volksdemo craten zou men zich door een erkenning van het bewind van de MPLA akkoord verklaren met een „regime van Cu- baans-Russisch kolonialisme”, zonder dat er enige garantie zou zijn voor de Por tugezen die nog in Angola wonen. Daar om hadden de PPD-ministers zich dan ook tegen erkenning uitgesproken. Schepen vol Cubaanse emigranten ko- DUBLIN (Reuter) In een zwaarbe waakt gerechtshof in Dublin is vandaag het naar verwachting maandenlange proces tegen de ontvoerders van de Ne- derlanse fabrieksdirecter in Limerick, dr. Tiede Herrema, begonnen. In de rechtszaal is een „kooi” ebouwd voor de twee hoofdbeklaagden, Eddie Gallagher en Marian Coyle. In totaal worden negen personen be recht in verband met de ontvoering in oktober van het vorig jaar die culmi neerde in een beleg van een maand van een woning en de uiteindelijke vrijlating van de 54-jarige dr. Herrema. De uit drie leden bestaaande bestaan de in het Special Criminal Court zal ongeveer 170 getuigen horen. MOSKOU (Reuter). De Russische historicus en dissident Andrei Amalrik, die zaterdagmorgen door politieagenten was aangehouden, heeft gisterenmorgen in Moskou persoonlijk meegedeeld dat hij op vrije voeten is gesteld. Amalrik zei dat hij in de ruim 24 uur van zijn detentie had vastgezeten op drie verschillende politiebureaus in Msokou, Kaloega en Borovsk, voor een deel in het gezelschap van dronkelappen die hun roes uitsliepen. Borovsk is het administratieve district waaronder het dorp Vorsino ressorteert waar Amalrik officieel moet wonen. De politie in Vorsino heeft tegen hem ge zegd dat hij was opgepakt omdat hij geen gehoor had gegeven aan een op dracht zich te melden ter bespreking van zijn registratie. op kwam tot ROME (AFP). Camillo Crociani, president-directeur van „Finmeccanica” (financieringsmaatschappij van de IRI- groep. instituut voor de industriële we deropbouw, een holdingmaatschappij van de staat), is gisteren afgetreden. Hoewel geen motief is opgegeven, lijkt het aftre den verband te houden met de steekpen ningen die Lockheed in Italië heeft be taald. De Corriere della Sera in Milaan noemde Crociani de „tweelingbroer” van de advocaat Vittorio Antonelli, die is beschuldigd van corruptie in het schan daal. Volgens de Corriere della Sera is An tonelli altijd „vertrouwensman” van Crociani geweest. van de Saoedi-Arabië zal Egypte financiële steun verlenen voor een bedrag van 1 miljard dollar, voor de aankoop van nieuw wapens en ter bestrijding van de Egyptische economische moeilijkheden, meldt het Beiroetse blad ’Al Anwar”. 1 f Een van de zegeningen van Nederland is, dat het Frankrijk niet is. Wat hebben ze daar nu weer bedacht? In de toe komst zullen de Fransen maximaal 100 gulden boete moeten betalen als zij hun taal met anglicismen verontreinigen. Op deze manier wil de Franse regering een halt toeroepen aan de voortwoekering van het zogeheten „Franglais”, de meng vorm van het Francais (Frans) en het Anglais (Engels). Ik zeg met nadruk „halt toeroepen” en niet bijvoorbeeld „stop zetten”, omdat „stop” Engels is en „halt” Frans. En ook Duits. Ik herinner me nog goed dat de stopborden in de oorlog op bevel van de Duitse bezetter het woord STOP moesten vervangen door HALT. Geen wonder dus dat de regering zich minder zorgen over het „Franmand” of „Al- lecais”, en ook geen tegenmaatregelen neemt tegen het „Franglaismand”, maar zich vooral bezorgd toont over het bin nensijpelende Engels. Wat is de bedoe ling? De bedoeling is dat met ingang van het volgend jaar niet „hovercraft” wordt gerept, „aeroglisseur” (luchtglijder). „Duty free shop” wordt „boutique franche” (tax- vrije winkel), en „know-how” wordt „savoir faire” (weten-doen). Ook gewone, overal elders eveneens ingebutgerde woorden als cameraman (moet „cadreur” is omlijster worden), show-business (moet „industrie de spec tacle” is schouwspelindustrie worden), disc-jockey (moet „animateur” is gang maker worden) en fair play (moet „franc jeu” is open kaart worden) zullen voortaan taboe (tabou, dat mag) zijn. Hoewel, dat is natuurlijk niet helemaal juist, je mag ze wel gebruiken, maar daar moet je dan een hoge tol voor betalen: maximaal (hoogstens) 100 gul den, per woord of per artikel, dat is me niet duidelijk. Het systeem van de per- keermeter dus' je mag wel parkeren, maar dan moet je geld in de gleuf doen (je mag wel „hot dog” schrijven in plaats van „chaud lapin”, als je maar 100 gulden stort). Nu weet ik wel dat het vooralsnog alleen geldt voor advertenties, arbeids contracten, openbare documenten, ga rantiebewijzen en gebruiksaanwijzingen, dus dat de journalistiek en de literatuur evenals de particuliere briefwisselingen er voorlopig buiten vallen, maar wat niet is kan nog komen. Nog een paar jaar en de Franse censor („briefopensto- mer”) opent op het postkantoor alle brieven om te kijken of er geen frang- laicismen in voorkomen. Hoe moet dat dan met Gerard Reve, die zich onlangs zo verbitterd toonde over Nederland, nu hij zich metterwoon in Frankrijk heeft gevestigd? Ik heb in zijn twee beste boeken, „De Avonden” en „Op Weg Naar Het Einde”, de bladzijden 100 nagekeken op on- Nederlandse, „geleende” of „toegeëigen de” woorden, en vond in „De Avonden” constructie (Fr. De bouw) en stag neert (komt tot stilstand) en in „Op Weg naar Het Einde” achtereenvolgens pro gressief (Fr. vooruitstrevend), hetero geen <Gr. ongelijksoortig), meubilair (Fr. huisraad), absorptie (Lat. ops lorping), compressie (Fr. verdichting), miraculeus (Fr. wonderbaar), toastje (Eng. geroosterd sneetje brood), effi ciënt 'Eng. doeltreffend) en vitrage (Fr. als open kant geweven witte venstergordijnen). Op diezelfde bladzijde 100 gebruikte hij ook nog echt-Engelse woorden als „eightpence” en „sitting room”, maar die beschouw ik grootmoe dig als citaten, niet als anglicismen. Ik z’e Gerard Reve nog met hangende pootjes terugkomen, als hij straks in Frankrijk niet meer schrijven mag zoals hij wil. Ik heb nog enkele Nederlandse literaire meesterwerken op hun bladzij de 100 nagekeken op on-Nederlandse woorden en kwam tot de volgende oogst: CAMERA OBSCURA van Hildebrand: glacé (geglansd leer). IK JAN CREMER: bureau (schrijfta fel), so.idariteit (saamhorigheid) en Het Genieuze Idee (cremeristische samen trekking van ingenieus, geniaal en geni us, boete 300 gulden). ARCH’BALD STROHALM van Harry Mulisch- transpirerend (zwetend). BROOD VOOR DE VOGELTJES van Simon Carmiggelt: attractie (aantrekke lijkheid). TURKS FRUIT van Jan Wolkers: ve hikel (voertuig), immense decors (onme- telijke toneelschermen). HET ACHTERHUIS van Anne Frank: étui 'koker), clipje (haakje). MAX HAVELAAR (Multatuli). KEES DE JONGEN (Theo Thijssen), EEN ZWERVER VERLIEFD (Arthur van Schendel), DAGEN VAN HONGER EN ELLEND ((Neel Doff) en FULCO DE MINSTREEL (C. Joh. Kieviet) bevatten op bladzijde 100 geen kwalijke buiten landse leenwoorden.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3