COMPLEX MAAKT PLAATS VOOR DIESELGEMAAL Vissersboot Sch. 171’ is bij Noorwegen zinkende Gymnastiekvereniging Wijkeroog uit Velsen-Noord moet bezuinigen Weer complex woningen in Neksloot r HOLLANDSE KAASFONDU UNIEKE INSTALLATIE DREIGT VOLGEND JAAR VERLOREN TE GAAN baldadigheid Auto’s beschadigd door MAANDAG 2 3 FEBRUARI 1976 NIEUWS UIT STAD EN STREEK door Ton Kors jr. Machinehal BEMANNING VAN BOORD GEHAALD 'J Beverwijk Heemskerk N en 1 I Energieverlies DE GEKROONDE HAMER l kunt u op maandag-, dinsdag- en woensdagavond a.s. onbeperkt Wijk aan Zee In en om Haarlem Velsen-IJmuiden Castricuni RW f Geen geld om van stoomgemaal in Halfweg museum te maken De schepraderen verplaatsen 1500 kubieke water per minuut. ADVERTENTIE u u.„oauuan a (Frans Halsplein) Pikant i 4a: de u. ..Once 4a: we ten discussie- u.: 39111, F M 7 Breestraat 24, Haarlem Tel. 312243 .7 .■rwrt.'w:-. HEEMSKERK Nadat in januari de ministerile goedkeuring werd verkregen op het bouwplan voor 90 woningwetwo ningen van de r.k.-woningbouwvereni- ging „Ons Huis” is onlangs de zogenoem de gunning verkregen voor een complex van 8? door de algemene woningbouw vereniging „De IJmond” in Neksloot te bouwen woningwetwoningen. Er zijn al wat verkennende besprekin gen geweest met het ministerie van C.R.M. en ook de stichting achter het museum de Cruquius bij Vijfhuizen voelt wel iets voor een museum, maar definitieve plannen voor het stoomge maal in Halfweg bestaan er nog niet. IJMUIDEN De diepvrieshektrawler „Cornelis Vrolijk” Sch 171 is vanmorgen vroeg in de Noordelijke wateren in moeilijkheden gekomen. Even voor zes uur meldde het schip, dat men water maakte en verzochten de opvarenden om onmiddellijke hulp. Tegen het sluiten van de editie leek het erop, dat de dertienkoppige bemanning het schip zou moeten verlaten. Op dat moment waren twee helicopters en een supplyboot bij het zinkende vissersschip. 14, 18.45 en 21.30 u.Jaws’’, Luxor (Gr. Houtstr.) 14, 19 en 21.5 u.: ,,The HALFWEG Het. oude stoomgemaal in Halfweg, naast de suikerfabriek, zal volgend jaar wanneer een nieuw dieselge- maal in gebruik wordt genomen zeker niet verdwijnen. Een sloop van het bijna honderdvijfentwintig jaar oude complex, dat aan de Ringvaart ligt, behoort tot de onmogelijkheden, omdat de gebouwen onder Monumentenzorg vallen. Daarover hoeft niemand zich dus zorgen te maken. Maar wel over de laties van dit unieke en enige stoomgemaal in Nederland te vraag of het mogelijk is de nog steeds werkende stoominstal- behouden en in tact te laten. Er bestaan plannen om van het complex een museum te maken met een volledig in werking 20 u. Heems- (Van onze correspondent) VELSEN-NOORD. Op de algemene jaarlijkse ledenvergadering van de gym nastiekvereniging „Wijkeroog” uit Vel sen-Noord, had men vrijdagavond met de lijvige agenda slechts weinig moeite. Tot zijn genoegen mocht voorzitter P. Bankert hiervoor in paviljoen „Konings veld” een behoorlijk aantal leden be groeten. waaronder ere-leden en leden van verdienste de dames van ’t Hof en A. Kok-van der Werf en ir. W. Singer. In het jaarverslag van mejuffrouw P. M. Kamhoot moest een terugloop van het ledental worden vermeld en wel van 294 tot 279. Ook penningmeester H. van Wijnen had minder gunstige berichten, omdart hij zijn boeke' met een aanzien lijk tekort moest afsluiten. Hij meende dit te kunnen toeschrijven aan de ver grijzing onder de leden en een vermin derde belangstelling voor de jeugdafde ling. Vandaar dat dpor hem tot zijn spijt enige bezuinigingen moesten worden aangekondigd waaronder het opheffen van de trainingsafdeling voor de meisjes. Indien zij dit mochten wensen kunnen zij echter nog bij het oefenkorps in IJmuiden terecht. Ook werd in dit ver zag het er echter naar uit, dat het schip, dat juist van de visgronden naar de thuishaven IJmuiden stomende was, niet behouden kon blijven en dat de beman ning van boord zou moeten worden gehaald. De oorzaak van de lekkage van het schip is nog. niet bekend. Om half twaalf zijn de 13 bemannings leden door de helikopter veilig van boord gehaald. Toen vanmorgen vroeg de melding binnenkwam zijn onmiddellijk drie vis sersboten, die ongeveer 45 mijl van de Sch 171 vandaan waren naar het schip opgestoomd. Vanaf de Noorse kustplaats Stavanger vertrok een reddingsboot en een helicopter. Ongeveer een uur later was de helicopter bij het zinkende schip aangekomen en is er snel een water pomp aan boord gebracht om te probe ren de Cornelis Vrolijk, eigendom van Vrolijk’s Visserij Maatschappij te IJmui den drijvende te houden. Rond elf uur Van Ter Beek weet van geen ophou den. Hij gaat weer terug naar de machi nehal en vertelt dat de stoom door het energieverlies in één klap „van ruim driehonderd naar vijfenvijftig graden zakt. „Die stoom doen we niet weg, hoor”, zegt hij geruststellend, „want na een zuivering brengen we deze stoom weer terug naar het ketelhuis, warmen ’m een beetje op in wat wij noemen de economiser en stoppen we tenslotte alles weer keurig terug in de ketel”. En terwijl hij dat vertelt, draait alles zoals het moet, geven meters trillend hun nieuws door, tikken de oliekleppen re gelmatig en hard, terwijl het personeel ook nog tijd heeft de installatie op te poetsen zodat het koper blinkt en alle machinerieën er smetteloos bij staan. „Het zal inderdaad jammer zijn”, zegt Van Ter Beek „als deze installatie moet verdwijnen.” Iedereen die hier komt is even enthousiast en tenslotte is dit het enige stoomgemaalvan Nederland. Het is mogelijk om er een draaiend museum van te maken, maar dan heb je min stens twee man nodig die de hele zaak bijhouden. Als er dan genoeg mensen komen, kan je de apparatuur langzaam laten draaien en als je bovendien nog de schotten uit de waterraderen haalt, hoe je niet bang te zijn dat je te veel water weglaat. Het kan allemaal, maar het zal wel ongelooflijk veel geld gaan kosten”. Rijnland is al een tijd druk bezig met de bouw van een nieuw dieselgemaal, niet ver van de Amerikahaven. Een vervanging van het oude stoomgemaal was nodig in verband met kwesties als rendement en capaciteit. In 1977 zal een hypermodern complex met zware diesel motoren de taak van de installatie bij de Ringvaart overnemen. De capaciteit van dit nieuwe gemaal, waarvoor ook min der personeel nodig is, zal veel groter zijn. Wanneer het stoomgemaal ophoudt met werken, zal volgens een grove bere kening meer dan honderdtachtig miljard kubieke meter water in zijn bestaan zijn verplaatst. In Halfweg wordt zeker twee dagen per week water gemalen, namelijk op maandag en vrijdag. Voor de bewoners van het dorp een zichtbaar verschijnsel, want de lange schoorsteen stoot dan een zwarte kolom rook uit, als teken dat het vuur onder de stoomketels flink wordt opgestookt, ’s Winters wordt er gemalen om al het regenwater dat in het gebied van het Hoogheemraadschap Rijnland valt en tenslotte terecht komt in de afwateringsboezem de Ringvaart, weg te sföan. ’s Zomers om te zorgen voor een verversing en een doorstroming, waar- band een contributieverhoging voorge steld en geaccepteerd voor de jeugd- en seniorenafdeling. De bezuinigingsmaatre gelen betekenen tevens dat de onderlin ge wedstrijden en de traditionele uitvoe ring nog slechts om het jaar zullen worden gehouden. De bestuursverkiezing leverde geen problemen op, omdat voorzitter P. Ban kert en mevrouw L. Meijer-Lubbers in hun functies werden herkozen. In de vakature van mevrouw J. de Leeuw-van Veen werd nog voorzien door de heer H. Weenink, zodat het bestuur thans als volgt is samengesteld: P. Bankert, voor zitter, mejuffrouw P. M. Kamhoot, se cretaresse; H. van Wijnen, penningmees ter en de leden J. de Reus en H. Weenink en de dames L. Meijer-Lubbers en M. Bankert. Voorts werd het reeds aangekondigde technisch programma nog goedgekeurd. Tenslotte volgde een huldiging van de trouwe leden mejuffrouw P. M. Kam hoot (vijftien jaar) en de dames A. van Rixel-Timmer, Diana Boerkoel en Jea nette Hendriks. De vergadering werd daarop afgerond met een gezellig sa menzijn met kienen en dansen op de muziek van het „Kennemer Duo”. In 1 eten met diverse garnituren voor f 9,— per persoon dan weer terug op zijn ketel. „Als je met stoken begint heb je na twee uur een druk van zestien atmosfeer en kun je malen. Bij een tankketel, waarin al het water in één vat zit en niet door pijpen circuleert, duurt dat veel langer.” Terwijl hij dat allemaal uitlegt, kijkt stoker Ab Groot met een half oog naar de drukmeter en vindt dat hij er best een schepje boven op kan doen door kolen op het vuur te gooien. Druk pratend gaat Andries Van Ter Beek een gang door, die over het water is gebouwd, naar het eigenlijke machi nehuis. „Als je boven je kijkt, zie je daar de stoomleiding”, zegt hij. Dan loopt hij de hal in, waar het allemaal gebeurt. Stoom met een temperatuur van driehonderddertig graden Celsius en een druk van zestien atmosfeer wordt een kleine glanzende machine (Van Ter Beek geeft het ding een bemoedigend klopje en veegt mogelijke vingersporen snel weg) binnengebracht waar een zui ger heen en weer wordt geschoven. Dat proces is aan het oog onttrokken, maar wel wordt het resultaat zicht zichtbaar, want middels een speciale overbrenging kan een reuze aandrijf wiel ronddraaien met een snelheid van honderdvijfent- wintig toeren per minuut. Door middel van gigantische tandwie len wordt deze snelheid teruggebracht tot vijf toeren per minuut, waarbij het dalen van de snelheid omgekeerd even redig is met het toenemen van de kracht. Dat moet ook wel, want de in totaal zes schapraderen, die links en rechts van de machinehal in het water draaien, wegen tonnen en tonnen. Als je bij die dingen staat en je ziet de kracht waarmee het water doorstroomt, terwijl je tegelijkertijd klompen ijs tegen de schotten hoort donderen, kom je snel onder de indruk. (Van een onzer verslaggeefsters) DRIEHUIS Vier baldige jongens hebben lin de nacht van zaterdag op zondag in de Van Maerlantlaan en de Wolff en Dekenlaan auto’s beschadigd door op de daken van diie auto te gaan lopen. TENTOONSTELLINGEN Openbare bibliotheek, Kerkstraat 44. Exposi tie zeefdrukken van Fred van der Wal; geopend tot en met 13 maart tijdens ope- nings-uren. Deze woningbouwvereniging heeft in dit complex achttien woningen opgeno men, die voor bewoning door minderva- liden zullen worden aangepast. De aan passing geschiedt per woning in relatie tot de validiteit; van de huurder. De 82 woningen zijn gesitueerd tussen de Mozartstraat en de doorgetrokken Puccinistraat. Met de bouw van dit compler is, inclusief de kosten van cv-installaties en een centraal antennesysteem, een bedrag gemoeid van totaal 6.398.025,-. De grondkosten van het complek zijn aanv aard tot 1.019.161,-, terewijl met de bouwkosten akkoord wordt gegaan tot maximaal 5.141.065,-. De gemiddelde kale huurprijs van de ze 82 woninges wordt geraamd op ten minste 351,- per maand. De gemiddelde maximum huur bedraagt volgens de ra ming 384,35 per maand. Aan de raad is gevraagd nog tijdens de februarivergadering de besluiten te nemen die nog noodzakelijk zijn voor realisering van het complex. dam is t ch een goed resultaat? We zijn gevrij m de Alpenwei” DIVERSEN MAANDAG 23 FEBRUARI Openbare bibliotheek. De Zwaanstraat volwassenen en jeugd 19-21 u. DINSDAG 24 FEBRUARI Openbare bibliotheek. De Zwaanstraat volwassenen en jeugd 14.30-17.30 u. voor ook bij Gouda water wordt binnen gelaten via de Hollandse IJssel. Het werken met stoom lijkt ongeloof lijk in deze tijd, maar het gemaal in Halfweg doet het nog steeds. De gehele installatie is in een perfecte staat van onderhoud, maar dat moet ook wil het gemaal, in werking, er zo’n vijftien hon derd kubieke meter water per minuut uitslaan. De leiding is in handen van Andries Van Ter Beek, die als een soort Willem Bever „zijn” gemaal als een kind vertroeteld. In wezen is de man gek op stoom, hij denkt in stoom en is bij elk bezoek weer (in de lopen der jaren kwamen duizenden uit heel de wereld) even enthousiast, waarbij hij even gede tailleerd als duidelijk Zijn verhaal ver telt. De huidige installatie van het gemaal is de derde in het bestaan. Sinds de ingebruikstelling in 1852 heeft Halfweg twee installaties versleten. De 'huidige machines werken sinds 1923. In het ketelhuis legt Andries Van ter Beek bij een schoolbord uit hoe het allemaal werkt. Hij praat uitgebreid over een waterpijpketel, circulatiesyste men, waterdrums, manometers en komt zijnde installatie, zodat het publiek kan zien hoe meer dan honderd jaar water uit het gebied van de Haarlemmermeer is gestuwd in de richting van vroeger het IJ en nu het Noord- zeekanaal. Maar om een dergelijk museum te laten functio neren is veel geld nodig. Het Hoogheemraadschap Rijnland, de eigenaar van het stoomgemaal, heeft dat geld niet. En als andere instanties niet bij springen is de kans groot dat na een sluiting van het gemaal volgend jaar de bedrijfsinstallaties binnen de kortste keren vastroesten en voor altijd verloren gaan. SCHOUWBURG Stadsschouwburg (Wilsonsplein 20.15 u.: Frans gezelschap Recherche et tradition met ..El Cid”. Dinsdag 20.15 u.: Letterlievende ver. J. J. Cremer met .,Klaten kunnen niet wach ten’’. Toneelschuur I (Smedestr. 23) Dinsdag 20.30 u.: Toneelgroep Sater met „Niks aan de hand”. MUZIEK Concertgebouw (L. Begijnestr.) Dinsdag 20-15 u.2e concert in de Mozart serie door het Radio Blakers Ensemble o.l.v. David Porcelijn. BIOSCOPEN Cinema Palace (Gr. Houtstr.) 15.30. BIOSCOPEN City, maandag en dinsdag 20 uur: „Jaws” (geprolongeerd). Museum Beeckestijn. Rijksweg, Velsen-Zuid, Stijlkamers en oude gebruiksvoorwerpen. Da gelijks geopend van 14-7 uur. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Cen trum, Moerbergplantsoen, dagelijks van 9.30 tot 12 en van 14 tot 16.30 uur. Stadhuis, bezichtiging op werkdagen tussen 10 en 12 uur. Burgerzaal, stadhuis, tentoonstelling Joop Beljon en Lon Pennock, op werkdagen geo pend van 9 tot 12.30 en van 14 tot 17 uur; ook maandag van 19 tot 21.30 uur. Bedrijfsmuseum Hoogovens, Bessemerstraat, Velsen-Noord. Geopend elke woensdag van 11 tot 15 uur en op aanvraag, telefoon 02510-91022 of 92088. DIVERSEN. Alarmnummers, politie 19033, ongevallen dienst 15400, Hoogovens 02510-96000, brandweer IJmuiden-Velsen-Noord 20750, Santpoort 370750. Interkerk, Stichting voor Gezinsverzorging. Spreekuur dagelijks van 9 tot 11 uur, Velser- duinweg 52, tel. 1183. Stichting Huishoudelijke en Gezinsvooriich- ting, spreekuur dinsdag van 9.3 lot 12.30 u„ Willibrordstraat 102, IJmuiden. Velserbad, Briniostraat, geopend dinsdag 6.45-8 (bejaarden), 12.10-13.10, 16.05-17.14 en 20- 21.30 uur. Instructiebad, Zeewijk, dinsdag geopend van 8.30-9.30 uur (moeder en kind). Sociaal Advies Bureau, spreekuren dinsdag: Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen 22, IJ muiden, 9-10 uur. De Mei 11-12 uur. Geel- vinekstraat 28, Velsen-Noord. De Haven 14-15 uur, Schipbroekerweg 6, Santpoort-Noord. De Abeel 16-17 uur. Twente, 1, IJmuiden-Oost. Stadsschouwburg, maandag 20-15 uur: To neelgroep „Globe” met „Moordenaar.” (DINSDAG 24 FEBRUARI Openbare bibliotheek. Wijkerstraatweg: volwassenen 19-21.30 u., jeugd 19-20.30 u. 19 en DIVERSEN MAANDAG 23 FEBRUARI Pius X-college, Büllerlaan. 20 u. avond Katholieke Schoolraad IJmond met minister van Kemenade over kontourennata. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkstraat 44 en Am- stelstraat 44: volwassenen en jeugd 19-21 u. (DINSDAG 24 FEBRUARI Hulpdienst Help een handje. Maandag tot en met zaterdag van 8-10 u.: Zeestraat 81, tel. 24617 of bij de bekende wijkhoofden en medewerkers. Sportfondsenbad, ’Kuikensweg. Geopend van 9-12 en 13.30-15.30 u. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkstraat 44: vol wassenen 14-17.30 u., jeugd 15-17.30 u. De jongens werden gezien door een bewoner van de Van Maerlantlaan diie de politie bedde. Twee van de jongens wenden gepakt. De namen van de andere twee zijn bij de politie gekend. Het onderzoek wordt voortgezet. BIOSCOPEN Kennemer Theater, Zeestraat. 20 u.; „Bite the bullet’’. 19.30 L: Jesus Christ Superstar Luxor Theater, Breestraat. 19 en 21.15 u.: „Jaws”. BIOSCOPEN Cinema Marquette, Ruysdaelstraat. 20 „Spartacus”. TENTOONSTELLINGEN Expositieruimte, Const. Huygensstraat. Ten toonstelling „De Kerk te Kijk”; geopend tol en met 7 maart op woensdag, vrijdag, zater dag en zondag van 14-17 u. DIVERSEN (MAANDAG 23 FEBRUARI Vormingscentrum De Velst, Velst 6. jaarvergadering postzegelvereniging I kerk. Progress-sociëteit, Const. Huygensstraat. Ge opend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkstraat 45: vol wassenen en jeugd 19-21 u. (DINSDAG 24 FEBRUARI Bowlingcentrum. Vrijburglaan. Geopend 12- 01 u. Progress-sociëteit, Const. Huygensstraat. Ge opend vanaf 20 u. Donkey Shot, A. Verherentstraat. Geopend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkweg 45: jeugd 15.30-17.30 u. Alarmnummers. Politie 39111, brandweer 32121, milieuklachten 96000. 21.30 u.: „The man from Hong Kong”, 14 j. Woensdag 13.30 u.: „Batman”, a.l. Frans Hals (Frans Halsplein) 19 en 21.15 u.: „Rollerball”, 18 j. Lido (Houtplein) 14 j. ZZ, ZZ -I. 21.Z drowning pool”, 14 j. Rembrandt (Gr. Markt) 14, 19 en 21.15 „Cleopatra Jones and the casino of gold”, „Sneeuwitje en <L .iV-lLUpaild Ul j. Woensdag 14 dwergen”, a.l. Roxy (KI. Houtstr.) 14.30 en 20 upon a time in the west”, 14 j. Studio (Gr. Markt) 14, 19 en 21.15 u.: „Het Marseille contract”, 14 j. Woensdag 14 u.: „Grof geschut”, a.l. Het stoomgemaal bij Halfweg draait nog. Het hart van het gemaal, de stoommachine. Van Ter Beek: „Een museum is mogelijk”. 9.0 BIOSCOPEN Corso Theater. -.Z V S 3 IL S) iJS

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 7