Steeds meer luxe en o Snorren en zoemen op een nieuwe generatie brommers /i A comfort op de motor t J I TWEEWIELER-RAI IN AMSTERDAM k- b I.- Veel vraag naar motorrij bewijs 7 TweewielerRAI MM 24t/m 29 februari r In elk gezin minstens een fiets I Wnlll M 8 - f Bromfiets Motorfiets •W (Van onze medewerker voor verkeer) De klassieke toerfiets, voorzien van zadel met krul, is niet meer. De sierlijke en vlotte sportfiets heeft zijn plaats overgenomen. En hoe. De Tweewieler Rai ’76, die van dinsdag 24 februari t/m zondag 29 februari in het Amsterdamse Rai-gebouw wordt gehouden, maakt verrassend duidelijk, dat de fiets ons weer in het zadel krijgt. Werden er in 1966 nog 600.000 fietsen verkocht in ons land, de verkoopstijging die daarna inzette, mondde in 1974 uit in een record van 1,3 miljoen verkochte fietsen. Ongetwijfeld onder invloed van de energiecrisis. Maar deskundigen van de Rai verwachten, dat in de komende jaren een plafond van een miljoen verkochte fietsen per jaar haalbaar blijft. Nederland heeft de fiets opnieuw ontdekt en de tweewieler- expositie toont de bezoeker hoe die fiets van vandaag eruit ziet. Met al zijn nieuwe snufjes, zoals schijfrem, verbeterde verlichting, ver minderd gewicht en aangepaste versnelling. c ■--f' De fiets krijgt ons weer in het zadel i wille» morzie- >986 door zijn drie wielen is parkeren jaren sterk toe. S V Net zoals dat gaat in de autowereld, heeft ook de branche van de motorfietsen Het meest wordt gefietst door de groep tot zestien jaar. Vanaf 40 jaar begint een nieuwe top. Welgestelden hebben meer be langstelling vooi de fiets, dan de lagere inkomensgroepen Men neemt aan, dat in de toekomst de fiets zijn gunstige positie zal handhaven. Belangrijke motieven voor terugkeer naar de fiets, fietsen is gezond, de fiets pleegt geen aanslag op energie bronnen, de fiets is in aanschaf en gebruik goedkoop. Het merendeel van de fietsen die nu worden gekocht, kosten ca. 275,- of meer. even te iefje te is 7600, De motorfiets is voor de liefhebber niet alleen een „ding” waarop je kunt rijden. Je kunt er ook aan sleutelen. Op de tentoon- lelampjes op het dashboard, zelfs een ben zinemeter en onder meer nieuwe veersys- temen dragen zorg voor een verbeterd rijgenot. Ook de terreinrijder krijgt het gemakkelijker: het Zweedse merk Husq varna bracht onlangs een terreinmachine uit met automatische vierbak. De tentoon stelling in het Rai-gebouw laat dit alles en nog veel meer zien. Primeurs zijn onder meer een crosser en een wegracer van Harley Davidson en een motorfiets met automatisch versnelling van het Zweedse merk Hagglund. Dat betekent, dat alle bromfietsen bij elkaar een bijna even grote vervoerspres- tatie leveren als de spoorwegen en in elk geval een grotere dan streek- en stedelijk vervoer samen. Wat de kosten betreft: vo rig jaar kostte een kilometer reizen per stedelijk vervoer 32,5 cent, waarvan de gebruiker overigens maar 10,6 cent betaalt en de rest wordt gedekt door subsidies. De bromfiets is echter dan toch nog voordeli ger en kost minder dan een dubbeltje per kilometer. Dit een onderzoek, dat medio 1975 werd uitgevoerd, bleek dat circa 1,96 miljoen Nederlanders een bromfiets bezaten. Deze bromfiets werd het meest gebruikt voor het doen van boodschappen en in het woon-werkverkeer. Ook bij sociale con tacten - op visite gaan, enz. - speelt de bromfiets een belangrijke rol. Uit het on derzoek bleek eveneens, dat ruim drieën half miljoen mensen vroeger een brom fiets hadden, maar thans gebruik maken van andere vervoermiddelen: in de mees te gevallen een auto. Nog maar pas in ons land, dit vierwielig voertuig, dat in Japan op medisch advies wordt gebruikt doormensen die aan benen of voeten gehandicapt zijn. Deze handi craft wordt door arm- en handbeweging aangedrevem. Er zijn ook'elektrische snorfietsen op de markt, hoewel deze eigenlijk geen snor fiets kunnen worden genoemd, maar eer der de naam zoemfiets verdienen. Hoe het ook zij: Union heeft in samenwerking met Philips een „elektrische fiets” ontwikkeld, aangedreven door een gelijkstroommotor onder de bagagedrager. Met behulp van een poly-v-riem wordt het achterwiel aan gedreven. De rijsnelheid kan men regelen met een soort gashandel. Twee accu’s zor-; gen voor voldoende energie om een actie radius van 30 a 40 kilometer mogelijk te maken. Deze elektrische fiets kan ook als conventioneel rijwiel worden gebruikt: er zitten een ketting en trappers op. Toch is het berijden van een bromfiets erg goedkoop. Het brandstofverbruik vari eert - afhankelijk van type - van 1 op 40 tot 1 op 50 km. Als men met een lichte brom mer per jaar zesduizend kilometer aflegt, dan kost dit niet meer dan 145,- aan brandstof. De totale kosten bedragen dan 708,- dat wil zeggen: nog geen twee gul den per dag. De bromfietsverkoop beleefde een piek in de jaren zestig. Daarna trad een daling in, met als voorlopig dieptepunt een halve ring van de verkopen na het bekend wor den van de draagplicht van een valhelm. De industrie is thans - als antwoord hierop - bezig met de produktie van zogenoemde snorfietsen. Op de Rai kunt u enkele exem plaren van deze nieuwe generatie brom mers zien staan: brommers met kleinere wielen en een absolute top van 20 km/uur. Op deze brommer behoeft men geen helm te dragen. to een anti-blokkeersysteem voor de schijf remmen vóór in ontwikkeling. fiets door vele mensen van de hand ge daan, wat weer een groot aanbod op de markt van gebruikte brommers tot gevolg had. En natuurlijk minder nieuwverko- pen. Minister Westerterp (Verkeer en Wa terstaat) heeft inmiddels een „snorfiets” aangekondigd, waarop dan zonder helm mag worden gereden. De „snorfiets” - eni ge typen zijn te zien op de Rai - wordt een milieuvriendelijke bromfiets, met kleine wielen en een „top” van 20 km/uur. Naast deze snorfiets, zijn er dan nog allerlei „zoemfietsen”: varianten op elektrisch aangedreven fietsen, voorzien van bijvoor beeld een gelijkstroommotortje. De bromfiets-industrie is druk bezig met het ontwikkelen van deze nieuwe genera tie brom-, snor- en zoemfietsen, al blijft het twijfelachtig of zij met elkaar de brom- fietsmarkt een groter aandeel kunnen be zorgen. De bromfiets wordt voor 47 per cent gebruikt om boodschappen mee te doen en voor 35 percent in het woon werkverkeer. In het totale verplaatsings- patroon speelt de bromfiets dan ook een grote rol. Het CBS rekende uit, dat ruim 6 percent van alle reizigerskilometers in ons land met de bromfiets wordt afgelegd. verda een twee-cilinder model uit, dat per cilinder vier kleppen heeft: acht in totaal dus. Zij worden bediend door twee boven liet achterwiel en een van de remschijven liggende nokkenassen. Er zijn nog andere redenen, die het dra gen van een helm bij bromfietsers be zwaarlijk maken. Bijvoorbeeld uit folklo- re-overwegingen, of gewoon, omdat zo'n helm te lastig is om tijdens het winkelen, mee te dragen. In elk geval werd de brom- De elektrische „zoemfiets" ontwikkeld door Union en Philips. Motor onder bagage drager. De belangstelling voor het behalen van een motorrijbewijs is de laatste jaren flink toegenomen. Dit heeft er onder meer toe geleid, dat de motorfiets er bij de rijscho len niet meer als een tweederangsattribuut bijhangt. Overigens kan men ook een oe fenvergunning krijgen bij de politie of op het gemeentehuis. Daarmee mag dan wor den gereden in een bepaalde wijk van de stad of dorp van inwoning. De bepalingen over kosten en geldigheidsduur verschil len van gemeente tot gemeente. Bij de aanvraag moet in elk geval een bewijs worden getoond, dat men de motor heeft verzekerd. Het is echter altijd raadzaam om enige lessen te nemen. De motorfietsen worden steeds luxer, kracht naar het voorwiel gaan en de reste- Minder geluid door waterkoeling, contro- rende 30 percent naar het achterwiel. Een motorrijder legt per jaar gemiddeld 16.040 kilometer af. Er zijn echter uitschie ters die per jaar 30.000 tot 40.000 kilometer rijden. Dit bleek uit een enquête onder de lezers van het blad Motor. Uiteraard zijn dit de bezitters van zware „fietsen”, zoals de Kawasaki 900 super 4 en de BMW R90S. Deze zware motorfietsen vervullen hoofd zakelijk een recreatieve functie. Voor het woon werkverkeer worden het meeste de lichte of middelzware rr chines gebruikt. Ruim zestig percent van de motorrijders die aan de enquête deelnamen, gaven op dat zij voornamelijk alleen rijden. Een kwart neemt regelmatig iemand mee ach terop. Onder de vrouwen neemt de be- De snorfiets van Batavus, kleinere wielen langstelling voor motorrijden de laatste en 20 kmoeuur. jaren sterk toe. Bij de bromfiets is de situatie minder rooskleurig, dan bij de fiets. Na een snelle groei in de jaren zestig zette een geleide lijke daling in. Vooral vorig jaar verliep catastrofaal voor de bromfietshandel: de verkoop werd gehalveerd. Deze plotselin ge terugval hangt - volgens de Rai - samen met de invoering van de draagplicht van de valhelm. Uit brieven, zowel gericht tot de bromfietshandel als tot het ministerie van Verkeer en Waterstaat, bleek dat vele mensen om medische redenen geen val helm kunnen of mogen dragen. Ten slotte nog snel iets over de motor fietsen, die ook een plaats kregen op deze Rai-tentoonstelling. De motorfiets is bijna uitsluitend een vervoermiddel voor de re creatie. Het aantal liefhebbers neemt nog steeds toe, met als gevolg een stijging in de verkoop van 3800 in 1970 tot 9800 in 1974. Vooral de belangstelling voor zware moto ren steeg. Bijna eenderde deel van de import bestaat uit machines van 500 cc tot 750 cc of meer. Motorrijden is een echte clubsport geworden: de liefhebber rijdt niet alleen op zijn motor. Hij doet dat met anderen in groepsverband en sleutelt ook veel aan zijn machine. Op de Rai staat een eigenbouwmotor, samengesteld uit een NSU-blok met allerlei BSA-onderdelen. Een typisch voorbeeld, van wat „motorrij den” allemaal kan inhouden. Batavus toont een snorfiets in twee uit voeringen: de City en de Batavus M 20. De City is zeer compleet uitgerust, onder an dere met een gereedschapsbus en bood- schappenmandje. Zowel voor als achter beschikt deze snorfiets over vering. Bij het eenvoudige type M 20 ontbreekt de achter- wielvering. Zo’n 138 exposanten, uit onder meer Hongarije, Hong Kong, Taiwan en Marok- aan]eg van typisch recreatieve fiets- pat}en. De verkoop van fietsen is sterk gestegen. In 1952 werden in ons land 365.700 nieuwe fietsen verkocht, in 1960 was dit aantal 519.400. In 1972 voor het eerst verkoop van ruim een miljoen fietsen. Naar voorzichti ge schatting beschikken de Nederlanders thans over zo’n 8,5 miljoen fietsen: dat betekent, dat vrijwel elk Nederlands gezin een fiets tot zijn beschikking heeft. De fiets verzorgt in ons land ruim een kwart van alle verkeersverplaatsingen Vooral in kleinere steden en op het platteland staat de fiets bovenaan de rij vervoermiddelen. Een nieuwe bromfiets in Nederland is deze brommer met vier versnellingen en voetschakeling van Peugeot. Dit model is onder meer uitgerust met knipperlichten en een stoplicht. Kosten: f 1.895,-. Overigens staan er ook brommers met wa- tergekoelde motoren op de Rai. ko, laten overigens niet alleen fietsen zien. Ook motorfietsen, scooters, bromfietsen, transportdriewielers en allerlei toebeho ren - vaak zeer vindingrijk - worden een week lang in Amsterdam getoond. Het jaar van de fiets renaissance van de fiets: wie met Rai-mensen over ons traditionele vervoermiddel spreekt, komt deze kreten regelmatig tegen.^ Zij zijn niet immers aHeen gebruikt kan worden op de breekt door, wat oud-minister Drees jr. heeft voorzien: het groeiende aantal auto’s brengt voor de gemeenschap thans meer De Nederlander koopt nu meer buiten landse fietsen en bromfietsen, dan vijftien jaar geleden. Dat heeft onder meer zijn weerslag gehad op de tweewielerindustrie en -handel. In 1960 had ons land nog 22 fietsfabrieken en 15 bedrijven die brom fietsen produceerden. Nu hebben we nog drie grote en zes kleinere fietsfabrieken en nog twee fabrieken van bromfietsen en twee assembleurs. Het aantal importeurs van bromfietsen steeg van 9 naar 19. De fietsindustrie heeft echter niet stilgezeten. Het blijkt, dat voornamelijk racefietsen op de markt worden gebracht. Japan stuurt bijvoorbeeld superlichte raceframes naar ons land, waar ze verder worden afge bouwd. In dit verband is het aardig te vertellen, dat meer en meer Nederlanders zo’n racefiets als „tweede” fiets aanschaf fen, speciaal voor sportief en toeristisch gebruik. De Nederlandse industrie heeft een fietsband vervaardigd, die beduidend smaller is dan de „klassieke” banden. Ver der zal men op de Rai nog een fiets uit de Chinese volksrepubliek kunnen zien, een hefboomfiets met op en neer bewegende pedalen, driewielers en kinderfietsjes uit Rusland. Ook bleek, dat de bromfiets - mits goed afgesteld en goed onderhouden - minder lawaai maakt, dan wel eens wordt aange nomen. Bij een snelheid van ca. 30 km/uur produceert de brommer ca. 70 decibel, gemeten op 7,5 meter afstand. Dat is het zelfde geluidsniveau als dat van een rusti ge personenwagen, die 70 a 80 km/uur rijdt. Nieuw op de Rai is ook deze Yamaha XS 750: een zware machine, oorspronkelijk bestemd voor Amerika, maar nu ook in ons land uitgebracht Het is een dne cilinder, viertakt motorfiets, met cardanaandrij- ving De inhoud is 747 cc Levertijd en pnjs zijn nog niet bekend. De fietser is meer kwetsbaar in het ver keer dan bijvoorbeeld de automobilist. De veiligheid van de fietser is niet alleen ge diend met aparte fietspaden en goede, betrouwbare verlichting, maar ook met een duidelijke reflectie. De A.N.W.B. stelt op de Rai een fiets met opvallende reflec toren tentoon. Overigens hebben we nu in ons land ook de „enige echte wielrijders- bond”: een groepering van gemotiveerde fietslieden, die vindt dat de A.N.W.B. zich te veel bezighoudt met de belangen van de automobilist en zijn afkomst uit het oog verliest. De nieuwe bond, de E.N.W.B. be schikt reeds over enige duizenden leden. Niet alleen tweewielers op deze Rai, maar ook nog een forse driewieler uit Engeland. Op de foto de Reliant Robin 850 personenwagen, die met een motorrij bewijs mag worden bereden. Het gewicht van het wagentje (395 kg) is hiervoor laag genoeg. De Robin bezit een vier cilinder kopklepmotor met een inhoud van 850 cc en een vermogen van 40 pk bij 5500 t.p.m. De Robin is beschikt overeen volledig gesynchroniseerde vierversnellingsbak. De carrosserie is van polyester met ingebouwde rolbeugel. Verder is dit wagentje compleet uitgerust onder meer met de nodige benzine- en temperatuurmeter achterruitverwarming, enz. De wagen heeft een korte draaicirkel en door zijn drie wielen is parkeren bijzonder makkelijk Het brandstofverbruik is volgens opgave van de fabriek één liter op de 24,8 kilometer, bij een gemiddelde snelheid van 60 kmoeuur. Overigens is er in de motor-wereld een verontrustende ontwikkeling gaande: uit ondermeer Amerika komen zogenoemde „trail-motoren”, motorfietsen die ge schikt zijn om ermee door het terrein te rijden. Dat betekent tochten maken langs bijvoorbeeld allerlei zandwegen in de na tuur. We moeten er niet aan denken, dat we op wandel- of fietstochten door de spaarzame natuurgebieden die we nog hebben, nog eens in de stank en het lawaai van deze trailmotoren komen te verkeren. Vredestein toont op de Rai deze nieuwe ontwikkelde fietsband, die zo smal is als een kwartje. De lichtgewicht band is ech ter minder kwetsbaar, dan een racetube en daarom ook bedoeld voor de doorsnee sportieve fietser. Deze nieuwe sportband kreeg de naam Sprint. Op de Rai staat deze duurste racefiets van Peugeot; hetzelfde type waarop Thevenet de Tour de France won. Deze fiets kost dan ook maar liefst rond de tweeduizend gulden. Daarvoor krijgt de koper dan ook een fiets die nog geen tien kilo weegt en twaalf versnellingen bezit. voud van dit bedrag is nodig, zo meent hij. Waarbij C.R.M. nog eens kan bijdragen in Hoe het ook zij: het staat vast, dat zowel provincies, gemeenten en politieke partij en de fiets in hun programma hebben geschreven: iets wat sinds de vijftiger ja ren nauwelijks is voorgekomen. Fietspad alleen is niet genoeg. Omdat de fiets, die helemaal zonder grond. In de^ laatste jaren korte afstanden, uiterst geschikt is voor j x i het Woon-werkverkeer, züllen vooral in stedelijke gebieden fiets- en bromfietsba- -nen nodig zijn, veilige oplossingen bij ver- nadelen, dan voordelen met zich mee. En keerslichten en een aangepast wegdek. Dit we moeten omzien naar andere middelen apes nog afgezien van een praktische en zo van vervoer. Zoals uit het Meerjaren plan mogelijk modieuze fietskledij, waar enige voor het personenvervoer blijkt, gaat de tijd geleden het t.v. programma Farce Ma- regering meer aandacht schenken aan het jeur nog enige grollen aan wijdde. Over vervoer per fiets. Op de begroting dit jaar jgens zullen vooral in de nieuwbouwwij- is 25 miljoen gulden uitgetrokken voor de ^en van jje steden fietshandelaren en voor aanleg van model-fietsroutes in Den Haag aj werkplaatsen weer een plaats moeten en Tilburg. In de komende jaren zal dit krijgen. Helaas is hun aantal sterk terug- bedrag geleidelijk stijgen tot 90 miljoen, zo geiOpen. Het ministerie van Economische rond het jaar 1978. Rai-bestuurslid mr. Th. zaken gaat nu onderzoeken of hierin ver- v.d. Meer vindt dit niet genoeg. Een veel- petering kan worden gebracht. Motorhobbyisten kunnen zich op deze Overigens is een voorwielslip op een nat of Rai-tentoonstelling verlustigen in vele glad wekdek een nachtmerrie voor de mo- mieuwe ontwikkelingen. Het houten fra- torrijder. Een Brits bedrijf heeft echter me van de eerste motorfiets die Daimler in 1866 bouwde, komt allang niet meer voor. Inplaats daarvan parallel logram- achtervorken, gegoten spaakwielen, ge koppelde remsystemen, en watergekoelde motoren. Om nog maar te zwijgen van de veel te danken aan de ervaringen die bij automatische versnellingsbak, waarmee het racen werden opgedaan. Gegoten wie- Moto Guzzi een toermachine uitrustte, len bijvoorbeeld, zijn nu ook meer en meer Kortom: technische snufjes bij de vleet, te verkrijgen op standaardmachines. Het voordeel is, dat ze stijver zijn, minder onderhoud vergen en mogelijkheden heb ben voor het gebruik van tubeless-banden. Een ander voorbeeld: de vierkleps cilin- stelling wordt het beroeps-sleutelwerk van derkop. Dit jaar brengen Yamaha en La de verschillende fabrieken getoond. Het gekoppelde remsysteem van Moto Guzzi zorgt ervoor, dat tegelijk de remschijf in in het voorwiel worden bediend. Een rem- krachtverdeler laat 70 percent van de rem-

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 9