Boersma sleutelt aan interimregeling voor werkloze jongeren KVP-voorzitter mr. Andriessen: een miljoen gulden aan prijzen Kamerleden willen steun koopvaardij HJMUHE GEU) Coca Cola nu ook te lucht Bloemen steeds meer in trek Dividend Stevin thans deels in aandelen JJ al „Koopkracht nu al ondergraven” en te water Gemeenten kunnen marktkooplui „Leveringsplicht aardappelen noodzakelijk” IR 1 iwf 1 ■p I I H» F z 99 99 SABENA H 4 I I VOORZITTER VERENIGING AMBULANTE HANDEL 0 STAATSHANDELSLANDEN GROTE CONCURRENTEN 'O. Argentijnse peso weer gedevalueerd Europese Commissie: Economische opleving slechts beperkt hü s... 15 ECONOMIE 1976 FEBRUARI 2 4 DINSDAG ,<:4 Go Belgian. Go Sabena. 4 I 1 O 'ÏA "HMslHo/ r ZEIST (ANP). KVP-fractievoorzitter mr. Andriessen verwacht dat de regering in haar bezuinigingsoperatie waarschijnlijk niet met de zoge naamde één-percentsnorm zal kunnen volstaan. De één-percentsnorm houdt in dat de extra stijging van de rijksuitgaven tot 1980 niet hoger mag zijn dan één percent. Eén-percentsnorm onvoldoende ADVERTENTIE 1 ADVERTENTIE 2,62- 5,28- 6,48- Amerikaans dollar Engere pond Belgische fr. (100) Duitse mark (100) Ital. lire (10.000) Portugese esc. (100) Canadese dollar Franse fr. (100) Zwitaserse fr. (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenr. sch. (100) Spaanse pes. (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegosl. dinar (100) AMSTERDAM (ANP). De advies- koersen (aan- en verkoopprijzen) voor buitenlands bankpapier luiden: kJKSB Wilgenlaan 68, Zwanenburg-tel. (02907) 3541 Wiegel noemde ook als een mogelijk heid eigen bijdragen in de verschillende sociale voorzieningen uit te bouwen. Tenslotte opperde hij de gedachte een rekenkamer voor sociale voorzieningen in te stellen. Te winnen In de Nationale Puzzelaktle t.b.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. Jongeren hebben gisteren in Den Haag geprotesteerd tegen de jeugdwerkloosheid. De demonstratie ging vooraf aan een bespreking tussen jongeren en minister Boersma. Die kritiek uitte gisteren de heer J. Willemsen, voorzitter van de Centrale Vereniging voor Ambulante handel. Hij deed dat in Tilburg in een toe- spreak tot de 55ste algemene verga dering van zijn organisatie. uitgesproken dat de verbetering van de vervoersvoorwaarden een van de essen tiële factoren voor de ontwikkeling van de onderlinge samenwerking vormt. In de motie wordt de regering gevraagd met de EEG-partners te komen tot overleg over de totstandkoming van een conferentie tussen de landen, die aan het akkoord van Helsinki deelnemen, over de verdeling van het internationale zeet ransport. Staatssecretaris Van Hulten zei nau welijks resultaat van een dergelijk in ternationaal overleg te verwachten. Principiële bezwaren tegen aanvaarding van deze motie had hij niet. In het overleg met de Kamercommissie werd nog aangedrongen op de instelling van een sociaal paritaire commissie voor de scheepvaart en EEG-verband. De staats secretaris zegde toe dit vraagstuk nader te zullen bekijken. Hij deelde nog mee, dat dit jaar in het kader van de komende De Ruyter herdenking een speciale Michiel de Ruyter-postzegel zal worden uitgegeven. 2,72 5,58 6,78 102,25-105,25 29.75- 33,75 7,50- 9,50 2,63- 2,73 58,25- 61,25 102,75-105,75 59,00- 62,00 46,50- 49,50 41.75- 44,75 14,52- 14,82 3,92- 4,22 6,40- 7,65 68,00- 71,00 12,75- 15,25 OOSTERHOUT. De uitgaven van de Nederlanders aan bloemen en planten stijgen sterker dan de inflatie. In de jaren 1970 tot en met 1975 bedroeg de toeneming van deze bestedingen jaarlijks tussen de 13 en 15 percent. Dit betekent, dat de reëele vraag naar bloemen en planten jaarlijks groter wordt. BUENOS AIRES (AP). De Argen tijnse peso is gisteren, ten aanzien van de Amerikaanse dollar, gedevalueerd met 4,6 percent. Dit is de derde devalua tie van dat geld sinds de nieuwe minis ter van Economische Zaken Em'lio Mondeii op 4 februari zjjn ambt aan vaardde. Voor één dollar moeten do Argentijnen nu 260 peso’s neertellen. In een motie-Van Zeil wordt de rege ring gevraagd d< bestaande investerings- aftrekregeling zodanig te herzien, dat met ingang van 1 oktober 1975 geduren de acht jaren een investeringsaftrek wordt toegestaan van vijf percent. Tot nu toe gold een investeringsaftrek van vijf maal vijf percent. Volgens het Ka merlid is de door hem voorgestelde wij ziging voor de schatkist minder belas tend dan het samenstel van middelen als in de beleidsnota wordt voorgesteld. In zijn motie wordt uitgesproken dat de instandhouding van een Nederlandse vloot noodzakelijk is en worden aanvul- reders in feite het overleg terzake uit de weg zijn gegaan. De in de motie-Van Zeil gevraagde nieuwe investeringsrege ling van acht maal vijf percent wees hij van de hand: „Dat kan niet en dat zal niet gebeuren”, aldus de staatssecretaris. Ook zijn collega Van Rooi jen (Finan ciën) kwam tot een afwijzend oordeel. Tijdens het debat bepleitten de Ka merleden Van Kuyen en Waltmans (PPR) en Roels en Albers (PvdA) een nieuwe Helsinki-conferentie over een stabiele en billijke verdeling van het internationale zeetransport. Dit pleidooi werd neergelegd in een motie-Van Kuy en, waarin gesteld wordt dat de concur rentiepositie van de Nederlandse zees cheepvaart ernstig wordt aangetast door de politiek van de staatshandelslanden en dat de mogelijkheden voor de Neder landse zeescheepvaart worden beperkt door protectionisme in de Amerikaanse scheepvaartpolitiek. In deze motie wordt er aan herinnerd, dat in het akkoord van Helsinki wordt De interimregeling had ten doel een aantal werkloze jongeren onder de 23 jaar met een onvoldoende vooropleiding een jaar lang werk te geven in het welzijnswerk of in overheidsdienst. Daaraan moest een aanvullende oplei- i ding .worden gekoppêld om deze jeugdi gen een „tweede kans” te geven. Minister Boersma heeft de delegatie van het NVV-JC gezegd, dat hij denkt aan het omzetten van de tijdelijke ar beidsplaatsen in vaste waar het gaat om werk met perspectief, dus voor jongeren die geen typisch tijdelijk werk doen. In zijn pleidooi voor verdergaande be zuinigingen op de overheidsuitgaven dan de één-percentsnorm zei Andriessen dat de huidige doelstellingen van de regering niet met de ramingen van het Centraal Plan Bureau overeenstemmen. Maar de één percentsoperatie is in volle gang en ik heb goede hoop dat de regering met voorstellen komt die de doelstellingen kunnen verwezenlijken. Op zijn beurt zei Wiegel dat in zijn benadering de overheidsuitgaven niet met grote passen terug hoeven maar er moet wel passend plaatsgemaakt worden. reiken om hun vrachten te kunnen lossen en laden. Marktpleinen moeten niet door allerlei obstakels worden „verfraaid”. De heer Willemsen stelde als eis dat markten en in studies moet wor den erkend. Juist in deze tijd. Er komen steeds meer markten in Ne derland. Er zijn er nu al tenminste 750. Markten voldoen duidelijk aan een economische en sociale behoefte van mensen, aldus de voorzitter van de vereniging. De heer Willemsen vroeg ook aan dacht voor de gevolgen van de even tuele zaterdagmiddagsluiting van winkels voor de markten. „De zater- dagmarkt is de kurk waarop de am bulante handel drijft”. Als die win kelsluiting zou gaan inhouderi dat er ook geen markten meer mogen wor den gehouden op zaterdag, zullen vele marktkooplieden een beroep moeten gaan doen op een uitkering uit het saneringsfonds, aldus de heer Willem sen. Tijdens een politiek debat met VVD- fractievoorzitter Wiegel zei mr. Andries sen gisteravond in Zeist dat de politieke discussie zich de komende tijd heel sterk op deze problematiek zal moeten toespit sen. Wijzend op de jongste gegevens van het Centraal Plan Bureau constateerde mr. Andriessen dat zijn uitnodiging aan de regering om in februari met concrete bezuinigingen te komen in elk geval juist is geweest. Het gaat, aldus de KVP-leider, niet alleen om de rijksuitgaven maar „om het hele gebouw van one sociale eker- heid”. Ook al de indexering van de sociale uitkeringen, de koppeling van de sociale uitkeringen aan lonen en inko mens en de pensioenaanspraken in deze operatie begrepen moeten worden. Voor een dergelijk beleid zal moed nodig zijn, meende Andriessen, die in tussen niet goed zag hoe de VVD een concreet beleid kan voorstellen dat op de zogenaamde nullijn uitkomt, dat wil zeggen dat de overheidsuitgaven stabiel blijven en alleen met de algemene wel vaartsstijging meegaan. Mr. Andriessen zette zich af tegen de door Wiegel geop perde gedachte om de kinderbijslag voor alle kinderen te bevriezen of op andere wijze aan te pakken. Zeker zal de kin- derbijslagproblematiek in de algehele operatie bekeken moeten worden, maar afschaffing zonder meer of zelfs op langere termijn is niet reëel te noemen. Wiegel bepleitte een aantal ingrijpen de maatregelen om de sombere situatie waarin ons land verkeert het hoofd te bieden. Naar zijn mening zal onderzocht moeten worden of: verruiming van het begrip passende arbeid mogelijk is; bekeken moeten worden of de WAO kritisch wordt toegepast; Deze aan officiële statistieken ontleen de cijfers heeft de bv Superflora in Oosterhout, die onder de naam „Flora- do” haar verkoopnet van twaalf winkels op franchise basis gaat uitbreiden maan dag bekendgemaakt. Gebleken is, dat vooral de pas gehuwden veel geld over hebben vóór bloemen en planten. Verder maken de statistieken duidelijk, dat ér in het westen van ons land veel meer bloemen en planten worden gekocht dan in de rest van het land. Gemiddeld wordt jaarlijks 52 gulden per hoofd van de bevolking aan bloemen en planten besteed. AMSTERDAM-BLOEMENDAAL. Stevin Groep NV is van plan, op de komende aandeelhoudersvergadering voor te stellen het dividend over 1975 vast 1975 vast te stellen op ƒ5 in contanten per aandeel van 20 noni- maanl of naar keuze 2 in contanten plus nominaal f 0,80 in agio-aandelen. Over 1974 werd een dividend uitge keerd van 4,50 in contanten of eventu eel 2 in agio-aandelen. De dividendpo litiek is enigszins gewijzigd, aangezien men liever enige reserve inbouwt over de te verwachten winstontwikkelingen, aldus de raad van bestuur in een toe lichting op het emissieprospectus van de 8,75 pet. achtergestelde, in gewone aan delen converteerbare obligaties. Deze le ning, groot 50 mln, wordt uitgegeven a pari en geschiedt met voorkeursrecht voor bestaande aandeelhouders. Inschrij ving op de stukken, groot 1000, kan plaatsvinden op 2 maart. De claimhandel begint op 25 februari. Nominaal 500 aan aandelen Stevin geeft recht tot van op 1000 aan obligaties. Storting moet plaatsvinden op 1 april. De conversie- prijs bedraagt 100 per aandeel van ƒ20. De heer Willemsen stak zijn vreug de niet onder stoelen of banken over het feit dat sinds kort 20 van de 37 Kamers van Koophandel leden be noemen die de ambulante handel vertegenwoordigen. Dat is een stap vooruit, vindt hij. „En dat staat in schrille tegenstel ling tot het feit dat in discussies over de problematieken van de binnenste den zelden of nooit van het begin af rekening wordt gehouden met de be langen van de markthandel. De ge meentebesturen realiseren zich niet dat de gevolgen van hun maatregelen mensen treffen die in hun bestaan orden aangetast, aldus de heer Wil lemsen. In dit verband pleitte hij voor zorgvuldigheid in het bestuur. Mark ten moeten in stedelijke centra ge houden worden. Ze moeten voor au tomobilisten gemakkelijk toegankelijk zijn. De marktkooplieden zelf moeten hun kramen met auto’s kunnen he lende maatregelen nodig genoemd om de zeescheepvaart de gelegenheid te geven haar concurrentiepositie ten opzichte van de zeescheepvaart in andere landen te verbeteren. In het overleg met de staatssecretaris drong ook het Kamerlid Koningh (DS ’70) aan op meer maatregelen ten behoe ve van de zeescheepvaart. Hij noemde het „verbazingwekkend”, dat de regering achter de feiten blijft aanhollen, waar door „iedere keer lapmiddelen moeten worden gebruikt om de ondergang van bedrijven te voorkomen”. Staatssecretaris Van Hulten bestreed aanvaarding van de motie-Van Zeil, die op een later tijdstip in een plenaire vergadering van de Tweede Kamer op nieuw aan de orde zal komen. Volgens de staatssecretaris wordt in zijn nota de richting aangegeven voor een selectieve steun aan de bedrijfstak. Hij zei over de uitwerking daarvan met iedereen te wil len praten. De staatssecretaris merkte op, het ten zeerste te betreuren dat de UTRECHT (ANP). De bondsraad van de hout en bouwbond CNV meent dat het voornemen van de regering om de koopkracht van de modale werkne mers dit jaar te handhaven reeds nu wordt ondergraven. De bondsraad komt tot die conclusie op grond van stroom van brieven van verontruste leden van de bond die de afgelopen dagen zijn binnengekomen- In een resolutie die werd aangenomen op de bondsraadsvergadering maandag in Utrecht stelt de bondsraad dat de prijscompensatie over april 1975 tot ok tober 1975 van 4,5 pet. reeds in zijn geheel is teniet gedaan door de stijging van de premies aow-aww, het werkne mersdeel sociale verzekering en door het ongedaan maken van de tijdelijke belan- stingverlaging. Door het eveneens ont breken van een reële inkomensstijging per 1 januari 1976 betekent een en ander dat de prijsstijging per over de periode oktober 75-januari 76 van onge veer 1 pet. reeds nu een aantasting van de koopkracht tot gevolg heeft. De nog volgende prijsstijgingen tot 1 juli 76 zullen leiden tot een verdere daling van de koopkracht, aldus de bondsraad. BRUSSEL (ANP). De Europese commissie, dagelijks bestuur van de EEG, heeft reden om te denken dat de omvang van de economische opleving in de EEG slechts beperkt zal blijven. Ze leidt dat af uit de voorzichtigheid waar mee de ondernemers de toestand van de orderportefeuilles en het niveau van de voorraden eindprodukten beoordelen. Dit staat in het jongste maandelijks con- junctuurrapport van de commissie. Het oordeel dat de omvang van de opleving slechts beperkt zal zijn wordt nog bevestigd door het feit dat er slechts op een matige opleving van de wereld handel en op een geringe afname van de inflatie binnen de EEG gerekend mag worden. De commissie handhaaft haar al eerder gegeven mening dat de toename van het reële binnenlands bruto produkt dit jaar kan oplopen tot 3 pet. Vorig jaar was er een daling per 2,5 pet. De commissie zegt in haar jongste conjunctuuroverzicht dat er slechts een zeer geleidelijke vermindering van de werkloosheid op zal treden- Die vermin dering zal dan qua land en qua bedrijfs sector nog zeer verschillen. Voor een ander deel van de „interimjon- geren” wil Boersma de termijn van tijdelijke tewerkstelling met ten hoogste één jaar verlengen: dat zal gebeuren als de mogelijkheid bestaat op een latere vaste arbeidsplaats. Tenslotte zal het voor een deel van de jongeren onont- koomoaar zijn dat ze worden ontslagen, zo heeft de minister aan de delegatie gezegd. Minister Boersma heeft verder toege zegd, met het ministerie van CRM te gaan praten over de verschillen in belo ning tussen de beide ministeries: wie bij een door CRM gefinancierde instelling werkt wordt doorgaans beter betaald dan via het ministerie van Sociale ken. Volgens de woordvoerdster van het NVV-Jfc Was 'de bewindsman erg somber over het opleidingsaspect van de inte rimregeling. Hij erkende dat dit niet goed van de grond was gekomen. Toch wil minister Boersma nog met staatsse cretaris Meijer van CRM en minister Van Kemenade (O. en W.) rond de tafel gaan zitten om te bezien of aan deze toestand e verbeeren val. In Groningen is maandag een comité opgericht om de belangen van de inte- rimjongeren te behartigen. Het NW-JC wil tot meer van deze comité’s komen in andere provincies om de problemen te inventariseren en om te kunnen insprin gen op de verdere maatregelen van mi nister Boersma. LISSABON (Reuter. ANP). —Dia mang, één van ’s werelds grootste maat schappijen voor de diamantwinning, is onderhandelingen begonnen met de MPLA-regering in Loeanda met het oog op de overdracht van zijn enorme con cessies in Angola. Diamang wil de rech ten overdragen aan de Angolese staat, maar de mijnen blijven exploiteren na mens de Angolese regering, zo verklaar de Carlos Abecassis, president-direcetaur van Diamang, maandag in Lissabon. DEN HAAG (ANP). Bij de behan deling van de beleidsnota over de Ne derlandse zeescheepvaart is de regering van KVPCHU-zijde gevraagd aanvul lende middelen ter beschikking te stel len voor het behoud van de Nederlandse vloot. De beleidsnota van staatssecretaris Van Hulten (Verkeer) kwam ter sprake in een vergadering van de Kamercom missie voor Verkeer. DEN HAAG (ANP). Minister Boersma van Sociale Zaken heeft giste ren een delegatie van het NVV-jonge rencontact toegezegd, binnen drie weken met maatregelen te komen voor de on geveer 900 jongeren die nu een jaar hebben gewerkt volgns de interimrege ling werkloze jongeren, zo heeft een woordvoerder van het NVV-JC meege deeld. NEW YORK (Reuter). Coca Cola Company heeft besloten de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Overseas Natio nal Airways en twee raderboten te ko pen voor in totaal 33 miljoen dollar. De maatschappij heeft gisteren bekendge maakt dat ONA negentien vliegtuigen bezit en Kennedy Airport als basis heeft. De raderboten varen op de rivier de Mississippi. De overneming behoeft nog de goedkeuring van de Amerikaanse overheidsinstanties. TILBURG (ANP). „Ondoordach te besluiten van gemeentebesturen kunnen marktkooplieden in hun be staan bedreigen. Het gemak waarmee die besturen soms een streep door hun rekening zetten, ligt die kooplie den vaak zwaar op de maag. Bij de keur door ambtenaren voorbereide beslissingen zou men een beetje reke ning kunnen houden met de man en de vrouw die elke week weer achter de kraam moet staan. Ambtenaren bereiden de beslissingen voor. Ze kloppen met politieke wensen, ver keerstechnische overwegingen, mi- lieu-eisen en allerlei andere kriteria. Maar men vergeet meestal de markt koopman zelf even om advies te vra gen”. I soms in bestaan bedreigen UTRECHT (ANP). De Industrie bond NKV meent dat de handelaren in aardappelen een leveringsplicht opgelegd moeten krijgen. In de Industrierevu, het blad van de bond, zegt secretaris S. van Bijsterveld over de stijgende aardappel prijzen: „De consument betaalt het ge lag. De boer profiteert weinig of niet van de prijsstijgingen, terwijl de groot handel er garen bij spint”. Volgens van Bijsterveld moet het be palen van de aardappelprijs niet alleen overgelaten worden aan de handelaren. „Ik vind dat zij nu maar eens rekening moeten houden met de gemeenschap”. Hij vraagt zich af of de handel geen taktiek voert om de prijzen hoog te houden. „Gezien het hoge prijspeil doet de consument er goed aan naar andere produkten uit te kijken zoals rijst en spaghetti. Dan moet de prijs wel terug”, aldus Van Bijsterveld- een onderzoek zal moeten worden ingesteld naar het oneigenlijk ge bruik van sociale voorzieningen. Een volledig verzorgde 15-daagse vakantie voor twee personen naar Indonesië aange boden door de Belgi sche Luchtvaart Maat schappij Sabena.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 15