KUSJES VOOR HELMUT KOHL Middelbare beroeps opleidingen nieuwe stijl in 1980 Nog steeds Nederlanders vast in Lagos J .CHINA WORDT GROTE INDUSTRIËLE MACHT’ Topconferentie Asean geopend CNV-bond wil extra injectie voor bouw 1 H n I i o I Stapel aanklachten ontvoerders Herrema 3 ZUID-AFRIKA, RHODESIE EN CUBA VEROORDEELD SS*: EVA BUTMAN Nixon na bezoek landbouwtentoonstelling: Beleidsnota aangeboden GESCHENK VAN GOD ADRESSEN door mco scheepmaker ft BINNEN- EN BUITENLAND 1976 2 4 FEBRUARI DINSDAG I EVENWICHTIG GULF OIL OAE Bewust risico rede eluk uild ngèn a de r en daan ester dens, swa- ebrij ns is tiling eval. i en- inlij- ting •bben loot’d ienst mid- hun ïbov. igen- raar- april weg vjet- neest ïhten tarov men iagd at en onge open Raad aarin pro- ie en tl bij .aken chtse r de ij de juri- daar som- on- rres- liten reuk artij s uit ;oud- a de zon- allen. uien ieuw n de werd land n en De zijn mge- fstal ote” (Van een speciale medewerker) DUBLIN. Het Ierse tweetal Callagher en Coyle, dat op 3 oktober vorig jaar dr. Tiede Herrema ontvoerde en meer dan 853 uur (36 dagen) gevangen hield, gaat wellicht nooit meer in vrijheid over straat. Zo zwaar zijn in de Ierse Republiek, waar het in principiële zaken dikwijls hard tegen hard gaat, de straffen die kunnen worden opgelegd voor deze ontvoering en wat daarmee verband houdt. Een reeks van aanklachten in hoofdzaak wegens bezit en gebruik van vuurwapens die bij elkaar circa 200 pagina’s beslaan en waarvoor Life totaal negen mensen zijn gedagvaard. 5 I ii Negen EEG-landen leggen ID basis voor Afrikabeleid spoedig een einde komt. carnavalsprinsessen die hem IV van bezoek China bezoek avila rede jares listi- lij ke nigte i be- arbij 'dam il in be- nog een veroordeling van de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek. Daarnaast beging Callagher zijn misdaad nadat hij uit een gevangenis was ontsnapt, en ook dat is in Ier land strafbaar. Tenslotte wacht hem na zijn gevangenschap een „ontmoe ting” waartoe de IRA heeft besloten, om het reeds uitgesproken doodvon nis te voltrekken. Het proces tegen Callagher en Coy le, hun twee helpers bij de ontvoe ring, Walsh en McGowen, het echt- door loord was van ministers spreken de hoop uit dat, in het belang van een voorspoedige ontwikke ling, vreedzame en constructieve samen werking tot stand zal komen, die betrek kingen van goed nabuurschap tussen de betreffende Afrikaanse landen veronder stelt.” Vooral de Franse minister van Buiten landse Zaken, Jean Sauvagnargues, ver zette zich tegen de opvattingen van de overigen. Maar ook de Deense minister leek niet geheel gelukkig met de gang van zaken: indien de Westeuropese lan den de MPLA in een eerder stadium hadden geholpen, zou de door de MPLA uitgeroepen volksrepubliek Angola thans minder afhankelijk van de Sovjet-Unie en haar bondgenoten zijn. E-9 ische Luid- ver- is de ie in aver- ge- Wes- a de is de n de seert ton silig- mge- stand sg in afge- Laos met alem athet naar i de van t de ebie- Mocht u iets aanmoedigends willen schrijven dan kan dat naar: Hillel But man, Vladimir Prison, USSR, Moscow, Uchrezdenie P-y 5110-1 OD-1 ST-1. Of naar Eva Butman, Kibbutz Naan, Israel. Of naar Hillels moeder: Sarah Butman, PR. Kirovsky 64 app. 66, Leningrad, USSR. nim- >isto- 1 de ;poor De 26ste ministersconferentie van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (O- AE) is gisteravond in Addis Abeba geo pend. Er waren 46 delegaties aanwezig, waaronder die van de volksrepubliek Angola (MPLA). Het is de eerste maal dat een delegatie van dit jonge onafhan kelijke land met de status van volwaar dig deelneemster aan een OAE-confe- rentie deelneemt. De delegatie staat on der leiding van Eduardo dos Santos, minister van Buitenlandse Zaken. Om een lang verhaal kort te maken: Eva en Hillel gingen tijdens hun laatste ontmoeting met elkaar naar bed, zij raakte wonder boven wonder in ver wachting en negen maanden later werd: Giula geboren: „Een geschenk van God”, zoals Eva zei. Als Hillel, die nu 43 jaar is, inderdaad niet eerder dan eind 1980 wordt vrijgelaten, zal hij Giula (Vrij heid) pas op haar zevende voor het eerst zien. Ze kijkt voortdurend uit naar haar vader. „Is dat papa?” vraagt ze iedere keer als een vreemde man haar aan dacht trekt. Nixon, die het deed voorkomen alsof hij als staatshoofd sprak, zei na afloop van zijn bezoek aan de tentoonstelling, dat China erin geslaagd was een „fout” te vermijden, die dikwijls door de lan den van de derde wereld gemaakt werd, die „onmiddellijke industrialisatie” wen sten en de landbouw op zijn beloop lieten. Dit beleid had tot resultaat, dat op geen van beide gebieden iets bereikt werd „omdat zonder een sterke land bouw er niet die industriële groei kan zijn waaraan een land behoefte heeft”. „Deze tentoonstelling”, zo ging Nixon Peking )anp). Ex-president Nixon van de Verenigde Staten heeft gisteren in de Chinese hoofdstad als zijn mening uitgesproken, dat China in de toekomst „een grote industriële mogendheid” zal worden. Hij sprak die overtuiging uit na een bezoek van meer dan twee uur te hebben gebracht aan een grote 1 and- bouwtentoonstelling, waarop de vorder ingen te zien zijn die China in de afgelopen jaren heeft gemaakt. In wat als de uitgangspunten voor een Afrikaans beleid kan worden be schouwd, verklaren de negen zich bereid tot samenwerking indien de Afrikaanse staten dit wensen. Zij „verwerpen elk optreden van onverschillig welke staat dat beoogt een invloedssfeer in Afrika te scheppen”. LUXEMBURG (ANP). De negen landen van de Europese Gemeen schap hebben gisteren in Luxemburg de Cubaanse en Zuidafrikaanse in menging in Angola, en pogingen van de Sovjet-Unie om in Afrika een invloedssfeer te vestigen, veroordeeld. Zonder Cuba, Zuid-Afrika, de Sovjet-Unie met name te noemen, verklaarden de ministers van buiten landse zaken na hun ééndaagse vergadering over samenwerking op het gebied van de buitenlandse politiek dat zij elke buitenlandse militaire inmenging in Angola veroordelen. Zij spraken de hoop uit dat hieraan overstappen naar een hogere beroepso pleiding in het hoger huishoud- en nij verheidsonderwijs en het hoger sociaal- pedagogisch onderwijs. lu dezelfde lijn ligt de verklaring voor het feit dat, in afwijking van de normale procedure, geen jury is op geroepen om over de verdachten het schuldig of onschuldig uit te spreken. En sterker nog, dat het Ierse kabinet nog geen uur nadat Marion Coyle de Nederlandse ambassade in Dublin van Herrema’s ontvoering op de hoogte had gebracht (alsmede van de eisen waardoor Herrema zijn vrijheid kon terugkrijgen), besloot op geen enkel punt toe te geven. Daarmee bewust het risico nemend dat Herrema zou worden gedood, ten minste totdat 19 dagen later de kidnappers en hun slachtoffer werden ontdekt in Monas- terevin. eiini bond I stuur reen- I seum I 3 ge- I ge- I aeten I mo- I BALI (Reuter). President Soeharto van Indonesië heeft gisteren op Bali de eerste topconferentie van de Zuidoosta- ziatische organisatie „Asean” geopend. Hiervan zijn naast Indonesië lid: Thai land, Maleisië, Singapore en de Filippij nen. Eva Butman bezocht haar man twee keer: in maart 1972 en in maart 1973. Ook zag ze hem na zijn arrestatie en vlak voor zijn deportatie naar het kamp een uurtje in de burelen van de KGB. In maart 1973, nadat ze besloten hadden dat zij en haar dochtertje Lily naar Israel zouden emigreren als zij daar de kans toe kregen, zagen Eva en Hillel elkaar voor het laatst. Hoe gaat zo’n ontmoeting in het werk? Op de grens van het kamp en de buitenwereld is een speciaal huis gebouwd, dat half in het kamp staat en half erbuiten. Het heet „Ontmoetingshuis”. De gevangene wordt door een deur binnen de afrastering het huis binnen gebracht, zijn bezoek (die tweedle en laatste keer Hillels vrouw Evan én zijn zuster) wordt door een deur buiten het kamp binnengelaten, waarna beide deuren op slot gaan. De bezoekers zien daardoor nooit een glimp van het kamp. Voor en na het bezoek wordt iedereen grondig gefouilleerd. Het is wel geoorloofd en zelfs gewenst, voed sel mee te nemen, want het is de bedoeling dat de gevangene en zijn fa milie gedurende (le twee dagen (of kor ter) van het samen-zijn zichzelf bedrui pen. Zij krijgen een kamer toegewezen, zeer sober gemeubileerd, maar je kunt er koken, aan tafel zitten en slapen. Ook is er een toilet. Het Ontmoetingshuis bevat verschillende van zulke kamers, in elke kamer zit een familie. Op mijn vraag of die, bijvoorbeeld ’s avonds, bij elkaar kunnen komen („voor de gezellig heid”, zal ik maar zeggen), antwoordde Eva Butman dat dat wel kon, maar dat je daar niet over peinsde: de tijd was te kort om die met vreemden te gaan delen. Zij had die ontmoetingen iedere keer als een vorm van marteling be schouwd: je leeft onder een geweldige spanning, je hebt elkaar zoveel te ver tellen, maar je zit daar maar, eerst de uren te tellen, daarna de minuten, we tend dat ze je ook plotseling kunnen weghalen (op 12 mei 1974 brak in dit zelfde kamp een hongerstaking uit, die een maand duurde, uit protest tegen het feit dat de politieke gevangene Pronjoek eerst wel zijn vrouw en vierjarig zoontje mocht ontmoeten en toen opeens weer niet, hoewel zij al uit Kiev waren over gekomen; tot de 25 hongerstakers be hoorde ook Hillel Butman, die met twaalf anderen zijn hongerstaking tot 13 juni 1974 doorzette; al die tijd zat hij in een kleine cel eenzaam opgesloten; al lerlei straffen volgden nadien). het jricht van ;burg mon- n de inder Vest- offen ngen rheid slaan Andere uitgangspunten zijn: eerbied voor de onafhankelijkheid van alle Afrikaanse staten en hun recht om volledig souverein en zon der buitenlandse inmenging hun na tionale beleid te bepalen; steun voor het streven van de orga nisatie voor Afrikaanse eenheid om Afrikaanse samenwerking te bevor deren; recht op zelfbeschikking en onafhan kelijkheid voor de volkeren van Rhodesië en Namibië (Zuidwest-Afri- ka) en De zittingen zijn voor iedereen toe gankelijk, al zijn er wel zeer strenge voorzorgsmaatregelen. Voor Marion Coyle is een speciale cel van kogel vrij glas gebouwd. Toeschouwers en andere belangstellenden worden lijfe lijk onderzocht, want al zijn er geen pogingen gedaan de twee hoofdver dachten uit de gevangenis te halen, er wordt rekening mee gehouden dat zo’n poging nu zal worden onderno men. Washington heeft niet langer bezwaar tegen de hervatting van oliewinning door Gulf Gil in de Angolese olie- enclave Cabinda. Dit heeft een woord voerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken bekendgemaakt. Het afgelopen weekeinde gaf Gulf al te kennen onderhandelingen over de olie winning te willen beginnen met dei MPLA-regering in Loeanda. De bekend making van Gulf kwam na overleg tus sen vertegenwoordigers van deze maat schappij en het ministerie van buiten landse zaken. Het feit dat buitenlandse zaken niet langer bezwaar heeft tegen hervatting van de operaties wil echter nog niet zeggen dat Washington de MPLA-rege- ring zou willen erkennen. Woordvoerder John Trattner verklaarde gisteren: „We achten het niet juist om over erkenning te praten terwijl er nog Russische en Cubaanse troepen in Angola zijn.” Minister Van der Stoel sprak na af loop van de conferentie over „een zeer evenwichtige verklaring”, waarin zowel de pogingen van het communisme om in Zuidelijk Afrika voet aan de grond te krijgen, als de Zuidafrikaanse apartheids politiek, het blanke minderheidsbewind van Ian Smith in Rhodesië, en de Zuid afrikaanse weigering, het volk van Na mibië het recht op zelfbeschikking te verlenen, worden veroordeeld. Zowel de Zuidafrikaanse als Cubaanse legers moe ten „tot de laatste soldaat” worden te ruggetrokken, aldus mr. Van der Stoel. Ook in de verklaring wordt gezegd dat „het volk van Angola zelf over zijn toekomst moet kunnen beslissen”. De paar dat in Monasterevin het huis St. Evins’s Park 1410 verliet om Eddie, Marion en Herrema een schuilplaats te bieden, de eigenaar van het huis, alsmede twee mensen uit Mountmel- lick, die in de eerste dagen van de kidnap onderdak geboden hadden, is gisteren in Dublin begonnen. De ver wachting is, dat het proces ten min ste één maand in beslag zal nemen, in welke tijd niet minder dan 200 getuigen zullen worden gehoord. Het zijn allen getuigen e charge. Kroongetuigen zijn Lawrence Wrenn, het hoofd van de Ierse recherche die de kidnappers er uiteindelijk toe bracht zich op de avond van 7 no vember over te geven, en natuurlijk Herrema zelf. Hoe Herrema,. die evenals Wrenn waarschijnlijk pas in de tweede week zal worden gehoord, zal getuigen, is nog een open vraag. Een aantal van 200 belastende ge tuigen lijkt onwezenlijk groot, als men bedenkt dat de twee hoofdver dachten, Callagher en Coyle, er zelf niet één a décharge hebben opgeroe pen- Op het eerste gezicht doet het argument voor 200 getuigen a charge wat vreemd aan: „We willen elke kans op juridische ontsnapping in de kiem smoren”, aldus een woordvoer der van de Ierse justitie. De bedoe ling hiervan is, de gevolgen van inti midatie van IRA-zijde, en daardoor de weigering te getuigen, zoveel mo gelijk te elimineren. Nog dezer dagen moest een boer worden vrijgesproken van moord op een andere boer, omdat de enige getuige plotseling weigerde te ver schijnen. Onderzoek wees uit dat de man was afgeranseld, zonder dat daar een woord bij was gezegd. De Ierse justitie twijfelt in zo’n geval niet: daar zit de IRA achter. Helmut Kohl, rivaal van de Westduitse Bondskanselier Helmut Schmidt bij de I ophanden zijnde verkiezingen, gekust I Het betrekkelijke voordeel van ler- lands geïsoleerde ligging, die het mis dadigers moeilijker maakt ongemerkt het land te verlaten, wordt vrijwel teniet gedaan door de woekerende aanwezigheid van de twee IRA-groe- pen (Regular en Provisional), die we ook uit Noord-Ierland kennen. Zij bestaan al sinds de strijd tegen Enge- lands overheersing en uitbuiting vaste vorm aannam, en hebben een wezen lijk aandeel gehad in de onafhanke lijkheid van de Ierse Republeik. De IRA is echter ook in de Ierse Republiek een verboden organisatie, wegens zijn staatsvijandige aard. Staatsvijandig, omdat de uit felle na tionalisten bestaande IRA Ierland nooit onafhankelijk genoeg gevonden heeft. De negen verdachten worden be recht door een Special Criminal Court, dat op grond van een in 1972 aangenomen wet bijeengeroepen wordt om recht te spreken in IRA- en navenant moeilijke” zaken. Een procedure derhalve die vrijwel de zelfde is als in Nederland- Eva Butman is 36 jaar. Ze werd geboren in Leningrad en woont nu in Israel, met haar dochter Lily van nege- neneen half en haar dochtertje Giula van twee jaar en twee maanden. Giula betekent „vrijheid”. Ze werd in vrijheid, in Israel geboren, en in de grootst moge lijke onvrijheid verwekt: in het concen- tratiekamp-streng-regime BC-389-35 District Perm. Hoe zulks, zult u vragen, Welnu, haar man Hillel Putman werd gearresteerd op 15 juni 1970 en op 24 december 1970 in het zogeheten Eerste Leningradse Proces veroordeeld tot tien jaar kamp-streng-regime. Over de rede nen van zijn arrestatie en de rechtvaar digheid van het vonnis spreek ik hier niet, dat komt later. Eens per jaar mag een kampgevangene bezoek hebben van zijn familie. Bij goed gedrag is dat twee dagen en in andere gevallen korter of helemaal niet. Ook gebeurt het dikwijls, dat het bezoek op het laatste moment (als de familie al onderweg is of zelfs voor de poort staat) wordt geweigerd, of dat het bezoek halverwege wordt afge broken. Alleen al het feit dat de 28-jarige Eddie Callagher een politieman een vinger afschoot tijdens het beleg in Monasterevin waarvoor hem po ging tot doodslag van een politieman ten laste wordt gelegd kan hem levenslang opleveren. Dat betekent in Ierland dat hij weliswaar al na acht jaar in vrijheid kan worden gesteld, maar de kansen daarop worden nogal verkleind door de andere aanklach ten, waarvoor hij en 21-jarige Marion Coyle een reeks van overigens gelijk tijdig uit te zitten jaren kunnen krij gen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. In augustus van dit jaar wordt een begin gemaakt met de ontwikkeling van een nieuw middelbaar huishoud- en nijverheidsonderwijs (MHNO) en middelbaar sociaal-pedago- gisch onderwijs (MSPO). In 1980 worden de nieuwe opleidingen over de hele linie ingevoerd. Op 1 augustus wordt de op leiding tot inrichtingassistente gewijzigd, de opleiding oriëntering verzorgende be roepen wordt op dezelfde datum beëin digd. Dit blijkt uit de beleidsnota „Her structurering mhno-mspo”, die staatsse cretaris De Jong (Onderwijs) gisteren aan de Tweede Kamer heeft aangebo- den. De bestaande opleidingsmogelijkhe den zijn in het algemeen te smal en te eenzijdig op ëën enkele functie gericht. „De leerlingen hebben behoefte aan bre de onderwijsmogelijkheden en aan opti male doorstromingskansen,” aldus de no ta. In 1974 volgden 36.600 leerlingen het mhno en 4463 het mspo. De herstructurering zal in eerste in stantie uitmonden in de opleidingen: tot verzorgende, voor beroepen in de sector van acti- viteiten-therapieën, voor assisterende beroepen in de ge zondheidssector, voor sociaal-agogische beroepen, voor beroepen in de huishoud-techni- sche sector, voor beroepen in de textiele sector, en voor beroepen in de sector sport. De cursusduur van de nieuwe oplei dingen zal in het algemeen drie jaar worden. Mocht blijken, dat een tweeja rige opleiding voldoende is, dan moet naast een driejarige opleiding ook een opleiding van twee jaar worden ontwik keld, aldus De Jong. In de opleidingen zullen stages worden opgenomen. In principe moet iedere leerling kunnen door twee gisteren in Bonn gezellig kwamen op zoeken. De vijf leden-staten zijn het erover eens dat de „Asean” niet moet worden omgesmeed tot een defensi epact, omdat dit door de communistische landen van de regio zou kunnen worden opgevat als een vijandige geste. Niettemin zal de onderlinge veiligheid vrijwel zeker een belangrijk agendapunt vormen. De conferentie duurt twee dagen. Het aanhalen van de banden zal vrijwel zeker gestalte krijgen in een verdrag van vriendschap en samenwerking. Pre sident Marcos van de Filippijnen ver klaarde dat de grote lijnen daarvan vastliggen, maar dat de ministers van Buitenlandse Zaken zich momenteel be raden op de eindredactie van de tekst. voort, „die het accent .aangeeft, dat door China is gelegd op de landbouw, is een goed voorteken voor een ontwikkeling van de volksrepubliek China, niet slechts als natie die haar bevolking kan voeden, kleden en huisvesten, dankzij de landbouw, maar eveneens als een natie die een grote industriële mogendheid wordt”, aldus de Amerikaanse ex-presi dent. Nixon, die door zijn vrouw Pat wordt vergezeld, toonde zich geïnteres seerd in alle aspecten van de Chinese landbouw en stelde talrijke vragen. Volgens Nixon kunnen China en de Verenigde Staten op landbouwgebied sa menwerken, „want wij hebben grote vorderingen in de landbouw gemaakt, niet alleen wat de cultuur zelf betreft, maar ook op het gebied van de distribu tie. Wij kunnen derhalve in een econo mische sector samenwerken”. Gisterochtend heeft het Pekingse „Volksdagblad” op de voorpagina twee grote foto’s afgedrukt van de Ameri kaanse ex-president, de eerste vóór het banket, dat hem zondagavond werd aan geboden en de tweede vóór zijn onder houd met de Chinese premier ad interim Hoea Koeo-Feng, dat zondagmiddag plaats vond. DEN HAAG (ANP). Een aantal Nederlanders, onderwie een onbekend aantal zakenlieden en een KLM-beman- ning verblijft op het ogenblik in de Nigeriaansc hoofdstad Lagos zonder te weten wanneer ze het land kunnen ver laten. Volgens een woordvoerder van de Ni- geriaanse ambassade zijn de grenzen van Nigeria „om veiligheidsredenen” geslo ten. Hij voegde er aan toe, te verwach ten dat de grenzen binnenkort weer open zullen gaan en dat de groep Neder landers, die op het ogenblik in Nigeria verblijft, dan het land vrij zullen verla ten „mits zij niets te maken hebben gehad met de mislukte staatsgreep”. UTRECHT (ANP). De Hout- en Bouwbond CNV wil dat er dit jaar naast de onlangs verdeelde f 650 mil joen nog een extra injectie aan de bouwnijverheid wordt gegeven, hoofdza kelijk op sociale gronden. Uit het bouw programma 1976 blijkt, zo zei voorzitter Van Commence van de CNV-bond van morgen tijdens een bondsraadsvergade- ring in Utrecht, dat in de tweede helft van dit jaar de werkgelegenheid voor nog eens 8.000 bouwvakkers verloren gaat. Onderdeel Nixons aan China was het bezoek aan een landbouwten toonstelling in Pe king. Hier de oud- president terwijl hij kennelijk met enige twijfel enkele mon- goolse schapen in ogenschouw neemt. sN ’w 'ss

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3