1- voor Parlement New York is tegen landing Concorde MUURKRANT IN PEKING MEDISCH TUCHTRECHT MOET OP DE HELLING 24tm 29 februari een feest op twee wielen! Proces verdaagd Weer cel geëist tegen Nieuwmarktbetogers i I I V Ingrijpende veranderingen in de Zweedse zedenwetgeving In New Hampshire „startschot voorverkiezingen Verenigde Staten E Jïl - ft I TWEE REPUBLIKEINEN EN VIJF DEMOCRATEN IN STRIJD ff Meerderheid Kamer: ES MSHHHI 1 D DINSDAG 2 4 FEBRUARI 1976 4 BINNEN- EN BUITENLAND ONTVOERING HERREMA - Alle fietsen, brommers en motoren van de wereld. Samen op de RAI. Drie punten Verkrachting Zuivere nonsens BW WO i' (Van onze redacteur in Washington) ADVERTENTIE (Zie verder pag. 3) Tweewieler RAI maart arrest Denkt u over een fietstocht? Op stand 62 biedt de stichting: fiets! u keus uit 144 verschil lende fietsrondritten in Nederland, Plus alles wat u verder wilt weten over de fiets en het fietsgebruik. Op donderdag 26 februari, 8 uur ’s avonds: de finale- verkiezing van de ’’motor- vrouw van het jaar”. Haar eerste officiële daad? De be kroning van ’’Koning Zelf bouw”! (de beste amateur- motorconstructeur). Ze zijn er weer: de leden van de Veteraan motoren club met hun historische machines. Plus een adembenemende expositie van race-, trial- en crossmotoren! Knotsgekke feestfietsen waar iedereen op mag rijden, als-ie durft! De wetsvoorstellen zijn geconcentreerd op drie belangrijke punten: Wat betreft homoseksualiteit verklaart de commissie geen bewijs te hebben gevonden dat homoseksualiteit door ver- Zij waren in hoger beroep gekomen van het vonnis van de politierechter, die hen wegens het gooien van stenen naar Algemeen werd vanuit de commissie gestetld dat de rechten van de patiënt veel meer in het geding moeten worden gebracht. De discussie werd gevoerd te gen de achtergrond van de voorstellen die de staatscommissie Medische Beroep suitoefening heeft gedaan. Daarin wordt Kies uit 1500 fietsen! Voor peuter tot 65-plusser. Voor naar ’t werk, naar school of voor de vrije tijd. Voor toeren, trimmen, racen. Maar ook voor ’t bood schappen doen (of makkelijk bij u in de autokoffer). Veelzijdig fietsgebruik, keus voor iedereen! Primeur op de RAI: het prototype van de snorfiets, waar u zónder valhelm op mag rijden. Maak een proef rit op de behendigheidsbaan. Trouwens, alle verschil lende brommers zijn er, van ’t handige stads- en boodschappenbrommertje (ook electrisch!) tot de zware sportbrommers. Zes bekende wielerploegen die onder leiding van oud- wereldkampioen Frans Mahn om het hardst rijden - op hometrainers! Dit evenement op zaterdag-en zondagmiddag en elke avond (behalve donderdag- en zondagavond). Dit alles - en nog veel meer gezelligheid - vindt u op de Tweewieler RAI in Amsterdam. Van dinsdag 24 t/m zondag 29 februari. Elke dag geopend van 10-17 en 19-22 uur (zondag van 10-17 uur). Toegang f. 5,-, kinderen tot 14 jaar f. 3,50. Voordelige Trein-Toegang- biljetten bij NS-stations. pe gr la lii vc ki v< vi h< B VI di hi gi w (I is P' ui Q| ■A I Dagelijks: het optreden van een voltallig Harmonie orkest - op de fiets! (Van onze speciale verslaggever) DUBLIN. Eddie Callagher’s en Ma rion Coyle’s verdediger Seamus Sorohan, heeft gisteren voor de bijzondere straf rechter in Dublin zijn eerste succes geboekt: de berechting van Herrema’s ontvoerders is verdaagd tot donderdag. Rechter Justice Pringle nam deze be slissing op grond van Sorohans argu ment dat de verdediging nauwelijks tijd had gekregen voor overleg met de ont voerders van Herrema. Nadat de verde diging hiertoe sinds vorige week maan dag verzoeken had ingediend, kwam de eerste ontmoeting pas zondag tot stand, minder dan 24 uur voor de zitting be gon. o.a. gezegd dat de klachten over artsen voorbaan altijd via de inspecteurs van de Volksgezondheid zouden moeten lopen. Ook zou de grondslag van het tuch- 'trecht een andere moeten zijn: niet lan ger moet het gaan om het beschermen van het aanzien van de artsenstand, maar om het beschermen van de belan gen der patiënten. De Koninklijke Ne derlandse Maatschappij voor Geneeskun de (artsenorganisatie) heeft zich akkoord verklaard met een volledige herziening van het tuchtrecht. WASHINGTON. In het besneeuwde New Hampshire wordt vandaag met de eerste voorverkiezing het startschot ge lost voor de Amerikaanse presidentsver kiezingen van 1976. Aan de startlijn staan twee Republikeinen en vijf Demo craten. orgia zijn. In dat opzicht kan de voor verkiezing in Florida belangrijker zijn dan die in New Hampshire. Wat Reagan en Carter echter gemeen hebben, ook al zijn ze politiek diame traal tegenovergesteld, is dat zij nooit deel hebben uitgemaakt van het „Was hington establishment”. Opiniepeilingen hebben uitgewezen dat de meeste Ame rikanen na Watergate, de onthullingen over de illegale activiteiten van de FBI en CIA, en over e grote omkopings- schandalen van de multinationale indus trieën, een grote argwaan koesteren te gen alles wat met de federale regering te maken heeft. Fords campagne in New Hampshire heeft geleden onder conflicten tussen zijn verkiezingsorganisatie in Washing ton en die in New Hampshire. Het was de reden waarom Ford op het laatste nippertje besloot nog een tweede verkie- zingsbezoek aan de staat af te leggen. (Van onze redacteur in Stockholm, Henk Ruyssenaars) STOCKHOLM. Homoseksuele han delingen tussen partners van 14 jaar en ouder en geslachtsgemeenschap tussen familieleden in de eerste graad zal in Zweden niet meer strafbaar zijn als het parlement akoord gaat met een zeer ingrijpende wijziging van de zedenwet ten. Sommige kandidaten, zoals de populist Harris, heeft een rigoureuze schoonmaak in Washington dan ook tot een van de thema’s van zijn campagne gemaakt. Maar daarnaast spelen de onzekere eco nomie en de aanhoudende werkloosheid een grote rol in dit verkiezingsjaar. Het ministerie van Justitie zal volgen de week een reeks wetsvoorstellen aan het parlement voorleggen, die het resul taat is van een studie door een commis sie van juristen en specialisten op seksu- eel-medisch gebied. Zij hebben vijf jaar aan die voorstellen gewerkt. AMSTERDAM (ANP). „Wij kunnen niet toestaan, dat er op gewelddadige wijze wordt getracht besluiten om te buigen, die men niet lust. De stenen werden niet gegooid naar politiemansen, maar naar onze democratie.” Dit zei de procureur-generaal bij het gerechtshof in Amsterdam mr. G. H. C. van Dijken, gisteren in zijn requisitoir tegen vier verdachten, die op 24 maart vorig jaar in de Nieuwmarktbuurt openlijk geweld zouden hebben gepleegd. De kiezers in de twee kiesdistricten zijn de afgelopen weken overspoed door politieke advertenties in alle nieuwsme dia, door vrijwilligers die namens hun kandidaten huis aan huis pamfletten af leverden, en door de kandidaten zelf die de staat doorkuisten. Met vier stemmen in het kiescollege dat de doorslag moet geven bij de ver kiezing van een president, is New Hampshire nauwelijks belangrijk en de kandidaten keren er na de voorverkie- zingen dan ook zelden terug. Maar de staat is belangrijk als barometer van het kiezersklimaat en als podium waar min der of nauwelijks bekende presidentiële kandidaten een graad van nationale be kendheid kunnen behalen. Het was in New Hampshire, bijvoor beeld, waar de vrijwel onbekende sena tor Eugene McCarthy in 1968 42 percent van de Democratische stemmen behaal de, wat president Johnson ertoe deed besluiten zich terug te trekken uit de verkiezingen. Maar toen datzelfde jaar de uiteindelijke verkiezingen plaatsvon den behaalde Nixon 52 percent en Hu bert Humphrey 44 percent van de stem men. De Amerikaanse ex-president Nixon heeft vanochtend een wandeling gemaakt op het Pekinqse plein dat „Hemelse Vrede” heet. Hij was nauwelijks de grote poort door of hij werd door Chinezen omringd die hem de hand wilden schudden. In de VS worden berichten ontkend als zou Nixon zijn reis naar China maken op verzoek van het ministerie van Buitenlandse Zaken. In het Congres oefende het democratische lid Donald Riegle ernstige kritiek uit op het feit dat Nixon voortdurend wordt bewaakt door twee agenuten van de geheime dienst. „Dat betekent weer 250.000 dollar per jaar voor de belastingbetaler voor een man die in de gevangenis hoort te zitten in plaats van de wereld rond te reizen met speciale bewakingsagenten.” Bij de Tsinghua-Universite’.t in Peking was deze muurkrant te zien. De teksten oproepen aan de lezers kritiek te leveren op rechtse deviationisten en op verkla ringen van de aanhangers van de voormalige minister Lioe Sjao-sjie. die zichzelf voorstelt als „een pinda- boer” (in zijn staat Georgia verbouwt hij inderdaad pinda’s). De overige Democraten Sargent Shriver (die in 1972 kandidaat was voor het vice-presidentschap naast George McGovern), ex-senator Fred Harris van Oklahoma (die een populistische cam pagne voert), en senator Birch Bayh worden niet in staat geacht het tot een tweede of eerste plaats te brengen. Van deze drie wordt Bayh het sterkst geacht als mogelijke derde. Opvallend door zijn afwezigheid in New Hampshire is gouverneur George Wallace van Alabama, die er de voor keur aan heeft gegeven de staat links te laten liggen en zijn grootste krachtme ting op Florida te concentreren waar de voorverkiezing op 9 maart plaatsvindt. Daar zal het rassenvraagstuk een belan grijke rol spelen en zijn belangrijkste tegenstanders zullen daar Reagan en Jimmy Carter uit het aangrenzende Ge- NEW YORK (UPI/Reuter). De wet gevende macht van de Amerikaanse staat New York heeft gisteren een wet sontwerp goedgekeurd dat het gebruik van het vliegveld John F. Kennedy door het supersonische verkeersvliegtuig Con corde verbiedt. De Senaat aanvaardde het ontwerp met 46 tegen 10 stemmen enkele minuten nadat de Assemblee zich met 139 tegen 4 stemmen voor het verbieden van de Concorde verklaard had. de politie tijdens de rellen op de eerste dag van de ontruiming van panden ten behoeve van de metro tot gevangenis straffen van zes weken tot zes maanden met aftrek had veroordeeld. De verdedigers, mr. G. R. Rutgers, mr. W. J. Bennekom en mr. Doelman, acht ten niet bewezen, dat de verdachten stenen naar de politie hadden gegooid en vroegen op dit punt vrijspraak. Voor zover het om gooien naar de waterwer- pers van de politie ging bepleitten zij ontslag van rechtsvervolging wegens „psychische overmacht.” Het gerechtshof zal 8 wijzen. elke vorm van seksueel geweld blijft strafbaar, ongeacht de aard van dat geweld (bedreiging, afpersing enz.) kinderen zullen te allen tijde be schermd moeten worden, een einde moet worden gemaakt aan de mogelijkheid vrouwen seksueel te misbruiken of te laten misbruiken om hierdoor geld te verdienen. Voorgesteld wordt de begrippen „on tucht” en „zonde” uit de Zweedse wet boeken te verwijderen. tweemaal per dag op het vliegveld Dul les zou mogen landen. Aangezien het Dullesvliegveld bij Washington onder de federale regering valt, is het besluit van minister Coleman daar bindend. Maar het Kennedyvliegveld valt onder het ge zag van de staten New York en New Jersey. In New Jersey heeft de Senaat een resolutie geen wetsontwerp tot een landingsverbod voor de Concorde verworpen. Verscheidene Senatoren wil den eerst openbare hoorzittingen houden. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Een meerderheid van de Tweede Kamer is niet gelukkig met het huidige medische tuchtrecht voor artsen en wil dat het op de helling wordt gezet. In de gisteren gehouden openbare commissievergadering volksge zondheid bleek dat de progressieve par tijen het tuchtrecht in deze vorm geheel willen afschaffen. De CDA-partijen wil len dat een brede studie wordt gemaakt van het tuchtrecht. Van VVD-zijde werd op uitbreiding van de mogelijkheid voor de patiënt aangedrongen. Staatssecretaris Hendriks zei dat het medisch tuchtrecht een extra zekerheid is, waardoor de gang naar de gewone rechter niet wordt elemmerd. Welis waar zijn er klachten over de trage garag van zaken ij de tuchtcolleges, maar dat etekent nog niet dat zij niet goed functioneren. Wellicht zou in de vernieuwde wetgeving een wat professi oneler opzet moeten worden nagestreefd. Hij leek weinig te voelen voor delege ren van het tuchtrecht aan de gewone rechter. Uw (kleine) kinderen worden zeer oppassend opge vangen in het Kinderpaviljoen (met driewielers en fietsjes natuurlijk!), zodat vrij bent. Ook tijdens de RAI: de befaamde Motor-sleutel- wedstrijd. Bekende Nederlandse motorkampioenen beproeven om ’t snelst hun krachten op technische problemen. De kansen van de kandidaten dit jaar liggen zo verspreid, dat weinigen zich aan een voorspelling wagen. Zowel de ex-gouverneur van Californië, Ronald Reagan, als president Ford hebben in ieder geval het voordeel dat zij bekender zijn dan de vijf Democraten die zich hebben laten inschrijven. Reagan, een aarts-conservatief, wordt een voorzichtige kans gegeven om het van Ford te winnen, maar onvoldoende om de president als kandidaat een gena deslag toe te brengen. Reagan beschikt over een bijna perfect functionerend campagneapparaat waar hijzelf, door zijn grote ervaring met radio en televisie (hij was tenslotte ooit radiocommenta tor, filmster en een televisiepersoonlijk heid), veel toe bijdraagt. Het publiek is niet gelukkig met deze vorm van rechtspraak, aldus Lamberts (PvdA). Men wantrouwt tuchtcolleges, zo wist hij na een praktijk van 23 jaar in deze colleges te vertellen. Het me disch tuchtrecht kan dan ook maar het best worden afgeschaft en aan de gewo ne rechter worden toevertrouwd. Bij de rechtbanken zouden specialekamers Van de vijf Democraten worden de ex-gouverneur van Georgia, Jimmy Car ter, en het lid van het Huis van Afge vaardigden Morris Udall, beiden liberaal, de beste kansen gegeven. Carter is al ruim een jaar aan zijn campagne bezig en heeft zich opgewerkt van een ge zichtsloze politicus tot iemand die natio nale bekendheid begint te genieten. Hij is een jongensachtige kernfysicus, met een soort Kennedy-aantrekkelijkheid, voor tuchtrecht kunnen worden in ge steld. zoals die er ook zijn voor elastin gen en grond- en pachtzaken. De socialist zou deze wijziging innen één tot anderhalf jaar willen invoeren. Hij wees erop dat er ook nodig een discussie over patiëntenrecht moet wor den gehouden, want die kwestie speelt door de zaak van het tuchtrecht heen. Het niet meer strafbaar stellen van incest („bloedschande”) betekent dat ie mand geslachtsgemeenschap met zijn ouders, zijn kinderen of zijn broer of zuster mag hebben. Volgens de commis sie is het idee dat uit incestueuze ver houdingen geboren kinderen bijvoor beeld imbeciel geboren zouden worden, zuivere nonsens. Bovendien zou het ui termate zeldzaam zijn dat uit dergelijke verhoudingen kinderen worden geboren. Volgens de commissie moet het wel strafbaar blijven als ouders hun positie misbruiken om incest te plegen. Ook datgene wat in de Zweedse wet totnog toe wordt omschreven als „ontucht met minderjarigen” blijft strafbaar. De Democratischekandidaat voor het presidentschap senator Henry Jackson van Washington hier gefotografeerd tijdens zijn verkiezingscampagne in Boston. Zijn actie trok de aandacht van veel bouwvakkers van een bouwwerk in de buurt; van daar dat Jackson met een (geleende) helm zwaait. leiding zou kunnen ontstaan. Daarom is de huidige grens van achttien jaar in het voorstel tot 14 jaar teruggebracht. Moeilijker is het met verkrachtingen, aldus de commissie. Mannen zijn door gaans van mening dat een beetje tegen stand van een vrouw normaal is, waar door misverstanden kunnen ontstaan. Ook hier wordt voorgesteld meer de omstandigheden in acht te nemen. Aangezien kinderen tegenwoordig vroeger „rijp” zijn, zo voert men verder aan, dient de leeftijd waaop geslachtver- keer is toegestaan, te worden verlaagd van vijftien naar veertien. Exhibitionisme zal volgens het ont werp straks niet meer strafbaar zijn, zolang geweld ontbreekt. Ofschoon gouverneur Hugh Carey hardnekkig weigerde te zeggen of hij het ontwerp, dat brede steun van beide partijen heeft, zou tekenen de gou verneur wil het eerst bestuderen”, aldus een woordvoerder maakte hij eerder herhaaldelijk bekend dat hij tegen lan dingen van de Concorde in zijn staat is. Critici van de Concorde verklaarden dat het gebruik van het toestel de ozon laag zou aarrtasten, waardoor het gevaar voor huidkanker zou toenemen en ook dat de geluidshinder ondraaglijk zou zijn. Onlangs bepaalde de Amerikaanse mi nister van Vervoer Coleman dat er een proefperiode van zestien maanden wordt ingesteld waarin de Concorde vier maal per dag op liet vliegveld Kennedy en .■yZo

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 4