Politie Velsen ALKMAAR NEEMT AFWACHTENDE HOUDING AAN gastheer op toernooi Examens K ELS Vernielingen aan rioolzuivering IENNEME Kamerorkest nog wat blijven Hulp bij belastingaangifte E „UmoncT wil Educatie bij Felison Reünisten i 5 BRAZILIAANSE FILM IN FILMHUIS NIEUWS UIT STAD STREEK EN DINSDAG 2 4 FEBRUARI 19 7 6 Versnipperd T Tel. 02550-15389 I Geen ontslagen Tips redactie; t Ko van Leeuwen „Alkmaar heeft twee jaar geleden een t; van- (Van een onzer verslaggevers) K De jongere bezoekers aan de expo- Elke dinsdag repeteert het Kamer orkest „IJmond" in de Velsense mu ziekschool onder leiding van dirigent Jene Meilof. VELSEN. Het politiekorps van Vel sen is woensdag drie maart weer gas theer voor een veertiental volleybalte ams van politiekorpsen uit het hele land. In opdracht van de commissie stelde de Bedrijfseconomische Afdeling van het Centraal Bureau van de Tuinbouwvei lingen een onderzoek in naar de meest wenselijke vestigingsplaats van de nieu we centrale veiling. De Beverwijkse vei ling, centraal gelegen in het bevolkings- gebied Amsterdam, Haarlem, IJmond en Vrijetijdsmusici die het orkest in de toekomst willen versterken kun nen even bellen met voorzitter Kleer- ekoper in Santpoort, tel. 023-376063. dat het kerheid gewone Weiis- i inge- elastïn- innen .voeren, lig een st wor- speelt heen. De fusiecommissie hoopt vurig, dat de leden van de veilingen de noodzaak van een fusie inzien. De heer Appelman: „Een centrale veiling is veel beter in staat om de druk van de loonkostenstij gingen op te vangen dan de afzonderlij ke veilingen. Als de fusie niet mocht doorgaan, loopt die kostenstijging voor de bestaande veilingen tot 1978 op tot 1.3 miljoen. Gaan we in Beverwijk centraliseren, dan ziet het er heel wat gunstiger uit: ƒ860.000 stijging. De vei- lingkosten van de tuinder zullen bij de centrale veiling te Beverwijk dan ook belangrijk minder zijn dan bij de be staande veilingen. In de nieuwe situatie is de tuinder in Beverwijk 5,39 percent kwijt. Als de fusie niet doorgaat, zit hij met 6.20 percent per 1000 omzet aan de hoge kant.” Bij een fusie van de vier veilingen zullen er geen ontslagen vallen. „Bever wijk heeft een personeelstekort. Ik kan me voorstellen, dat personeel van Alk maar naar de centrale veiling komt. In de Haarlemse veiling werken vier men sen in vaste dienst en in Amsterdam zeven. Een aantal van hen is de gepensi oneerde leeftijd dicht genaderd”, aldus de heer Appelman. Daar ontkom je niet aan. Maar Jen Meilof wil er als dirigent alles aan doen om met versterking van wat nieuwe mensen een goed musicerend orkest te laten bestaan”. Veilingfusie werkt betere prijsvorming in de hand Die woensdag namelijk wordt het tradi tionele volleybaltoernooi gehouden in de Sporthal Zeewijk. Voor het vierde jaar nu spelen de Velsense agenten in de eigen sporthal tegen collegae uit den lande. Het toernooi begint drie maart ’s morgens om negen uur en zal de hele dag duren. Omstreeks drie uur in de middag wordt de finalewedstrijd ge speeld. Iedere belangstellende kan tij dens het toernooi komen kijken. De kans op een nieuwe veiling in het gebied tussen Alkmaar en Beverwijk is nihil. Hoewel de aan- en afvoerweg (Rijksweg 9 - zie foto) bijzonder gunstig is, verwacht de fusiecommissie, dat de provincie nimmer vergunning zal geven voor de bouw van het complex in het agrarisch gebied tussen de twee steden. fusie met Broek op Langendij k af ge stemd en ziet zich nu opnieuw met een fusieprobleem geconfronteerd.” Alkmaar is niet van plan het enorme veilingcom plex te sluiten en wil zelfs een gedeelte van het bedrijf handhaven als consump- tieveiling voor de plaatselijke detailhan del en zo nodig als aanvoer en fustdepot. Maar om ironie is het de IJmond- musici niet te doen. Zover als met „Los Pompadores” willen zij het be slist niet laten komen. Jaap Kleere- koper: „Toen we destijds begonnen bleven we steeds op een bepaald peil staan. Toen kregen we verloop en ons orkest vergrijsde en dat had ook een daling van het niveau tot gevolg. De veilingfusie wordt versneld door de concentratie van de handel, die grote en meer uniforme partijen aanbieden. Het versnipperde aanbod van de tuinders maakt het echter niet mogelijk aan deze verlangens van de handel te voldoen, waardoor er, zo meent de fusiecommis sie, een stuk koopkracht verloren dreigt te gaan en de prijsvorming verder zal verslechteren. De tentoonstelling is nog geopend tot en met 4 maart op werkdagen van 9-12.30 en van 14-17 uur, tevens op de maandag- en donderdagavon den van 19-21.30 uur. De toegang is vrij en leerkrachten die met hun klas willen komen worden verzocht zo’n bezoek even aan te kondigen bij het bureau voorlichting van het stadhuis (02550-19000, toestel 238). 5 trage iolleges, zij niet in de «rofessi- jstreefd. delege- gewone VELSEN. Aan de fioolzüivërlngsin- statlatie bij de Oude Pontweg zijn ver nielingen aangebracht. Ruiten werden vernield, de dakbedekking werd met ste nen stuk gegooid en een plastic drijver in een put werd kapotgemaakt. Verdwijnen, dat wil het Kameror kest IJmond uit Santpoort niet. Voor zitter Jaap Kleerekoper en dirigent Jene Meilof willen er alles voor doen om dat onheil te voorkomen. Daarom heeft Kleerekoper zich eens afge vraagd hoe het toch komt, dat het orkest sinds de oprichting, zo’n twin tig jaar terug, slechts met de moed der wanhoop overeind kon worden gehouden. „We heben te weinig be kendheid”, weet hij nu, „nooit erg aan de weg getimmerd en dat blijkt toch nodig”. Kamerorkest IJmond is in de vijf tiger jaren ontstaan uit twee symp- honie-orkestende Velser Orkest Vereniging en de Beverwijkse Hoogo vens Kunstkring. Toen deze twee ter ziele gingen raapte dirigent Piet Wolf de resten samen om verder te gaan als kamerorkest. Er werd begonnen met achttien musici. Nu zijn er nog twaalf. Het orkestje lijkt dezelfde trieste kant op te gaan als het fictie ve Zuidamerikaanse ensemble „Los Pompadores”, dat door onverhoopt vertrek en overlijden tenslotte nog slechts de beschikking had over ëën enkele slagwerker. Drs. P. heeft er een ironisch nummer aan gewijd. Voor de jeugdige bezoekers van de Felisontentoonstelling in de burger zaal van het stadhuis heeft Felison voor een educatieve begeleiding ge zorgd. De belangrijkste details van de twee ontwerpen voor het monument voor 100 jaar IJmuiden (Van Joop Beljon en Lon Pennock) worden daarin naar voren gehaald en verkl aard. In Oss komt binnenkort de „oude hap” weer bij elkaar: mensen die in de jaren 1939 en 1940 gelegerd waren bij wat heet „de Derde Legerkorp- strein”. Wij mogen daar op gezag van reünie-organisator J. R. Lebbing on der verstaan: de derde verbandplaat- safdeling met vier secties, het derde autobataljon met drie compagnieën, de derde compagnie aan- en afvoer- troepen, de derde ziekenstalafdeling, de staf KRA „en andere afdelingen waarvan ik de naam niet meer weet”. cellisten. Maar mensen die andere strijkinstrumenten bespelen hebben we er ook graag bij. Het mooiste is het als we zo’n twintig mensen bij elkaar hebben”. Nu geeft het orkestje komende zondag in de Dorpskerk in Santpoort (Burg. Enschedëlaan) om 11.30 uur een koffieconcert, waarvoor de toe gang gratis is. De strijkers zullen daarbij worden aangevuld met Marij ke Niessen op altblokfluit (leerlinge van Frans Brüggen) en Albert Mei lof, dwarsfluit. Jan Timmerman zal het spinet bespelen en twee orgelsoli laten horen. De werken die worden uitgevoerd zijn het concert in e moll voor alt blokfluit en dwarsfluit van Georg Philip Telemann. Daarnaast omvat het programma nog een psalm van Telemann en een van Vierdanck, die beide samen met De Kantorij worden uitgevoerd. Dat is geen overbodige luxe, want menige volwassene die de vaak erg snel v „rtschrijdende ontwikkeling van de beeldende kunst niet op de voet gevolgd heeft, zal er ook nog moeite mee hebben. „Kamerorkest IJmond begon als strijkorkest met behoud van blazers. Er deed toen ook een fluitist mee”, verduidelijkt Kleerekoper, „die is verdwenen, nu hebben we alleen nog strijkers. Dan is er nog een jonge celliste, de 20-jarige Nella, maar als zij over een half jaar haar studie beëindigd heeft gaat zij ook weg. Een poosje geleden is er een cellist van ons overleden en helaas houdt de derde cellist die we nog hebben, een 81-jarige heer, er binnenkort ook mee op. Er is echt dringend behoefte aan poëtisch”, waarbij Diegues zijn ideeën en aanklachten heeft ondergebracht in een allegorisch werkende geschiedenis. Zoals gewoonlijk begint de voorstelling om 20.30 uur. De belangen van de tuinbouw in het zuidelijk gedeelte van Noord-Holland zijn niet gediend met een verder voort gaan op gescheiden veilpunten. Een vrij blijvende vorm van samenwerking kan het belangrijkste voordeel van de fusie (betere prijsvorming) nauwelijks bena deren. Zeven jaar al is hij er mee bezig maar dit jaar en zelfs al binnen een paar maanden moet het ervan ko men. Als plaats voor de reünie is Oss uitgekozen. Belangstellenden kunnen contact opnemen met J. R. Lebbing, Lod. Boisotstraat 10 driehoog, Am sterdam, tel. 020-160278 of 020-122825. BEVERWIJK. Alleen de 1800 bij de vier veilingen aangesloten leden kunnen de fusieplannen van de „Conïmissie realisering samenwerking veiling Noord-Holland” torpederen. Overigens houdt geen van de leden In een eerdere fase Vóór 1 april 1976 moeten de belastingformulieren voor het jaar 1975 zijn ingevuld en ingediend. Nu is er een werkgroep sociale dienstverlening gevormd, bestaande uit des kundigen, die de bejaarden onder meer met het invullen van hun belasting biljet terzijde willen staan. Mocht u gebruik willen maken van deze adviezen, dan kunt u een aanvraag inzenden aan het buro van de Stichting Dienstverlening aan Bejaarden, Abelen straat 1 te IJmuiden, te'etoon 0255012464/18445. Bejaarden die in Zee- of Duinwijk wonen, kunnen zich ook opgeven bij het Dienstencentrum aan het Zeewijkplein 260 te IJmuiden, telefoon 0255020650. U ontvangt dan een uitnodiging voor een afspraak op een nader te bepalen tijdstip in maart. De deskundigen zullen zitting hebben aan het Zeewijkplein in het Diensten centrum en aan de Abelenstraat in het buro van de Stichting. De kosten voor dit advies bedragen 1.— Nadrukkelijk vermelden wij, dat deze mogelijkheid niet geldt voor hen, die gewoonlijk de hulp inroepen van een belastingadviesburo of een accountant. „Er bestaat veel gevaar dat ons orkest nu langzaam gaat dood bloeden. Onze strijkers zijn voor al oudere mensen, al zitten er ook wel een paar jeugdige musici bij. De mensen in ons orkest maken vooral muziek omdat ze daar aardigheid in hebben. Die lief hebberij van het samen musi ceren, dat is ook eigenlijk het doel van het Kamerorkest IJ mond. Dat willen ze graag voort zetten en al staat het naar buiten treden niet zo op de voorgrond, toch wil je als orkest een be hoorlijk peil nastreven. Maar zoals het er nu uitziet, hangt de dreiging van verdwijnen boven onze hoofden”. Even erbij vermelden of u per auto komt, liever met iemand meerijdt, per trein reist, een prijsje mee wilt nemen voor de loterij die op de reünie gehouden wordt, of niet aan wezig kunt zijn door bijvoorbeeld ziekte. Een bloemetje zit dan in het vat voor u. Vergeet niet naam, adres en telefoonnummer te vermelden. VELSEN. Bij het streven naar een gevarieerd programma zal woensdag 25 maart in „Filmhuis Velsen” aan de Ka naalstraat de Braziliaanse film „Joanna Francesa” worden vertoond. Regisseur en scenarioschrijver is Carlos Diegues, bekend als wat tegenwoordig een „geën gageerd filmmaker” wordt genoemd. De Joanna waar de titel aan werd ontleend is een Parijse vrouw van de wereld, die met haar minaar, de plantagebezitter Aureliano zijn domein in de binnenlan den van Brazilië gaat bewonen. Op de plantage blijkt nog van slaven gebruik te worden gemaakt, volgens Aureliano noodzakelijk om de strijd tegen de op rukkende industrie te kunnen volhou den. Toch is het domein tot de onder gang gedoemd, tot het bittere einde bij gewoond door Joanna, die tenslotte sterft, alleen nog maar in gezelschap van haar favoriete huisslaaf. Ondanks het navrante gegeven wordt deze film omschreven als „krachtig, boeiend en Een en ander moet door de fusiecom missie nader worden doorgenomen, aldus de heer Appelman, die duidelijk liet merken niet zo blij te zijn als in Alk maar een deel van het aanvoerpakket zou worden geveild. „We hebben niets aan opsplitsing. De tuinders zijn meer gebaat met een échte fusie.” sitie krijgen een informatie/vragen formulier. Nu hoopt Felison dat der galijke formulieren, nadat ze zijn in gevuld, op school worden doorge praat. Lebbing reist stad en land af om de oude manschappen te achterhalen. Het gaat om mensen die gelegerd waren in Oss, maar ook in plaatsen zoals Geldrop, Nuenen, Berghem, Geffen, Nuland, Den Bosch, Eindho ven, Vianen, Vlissingen, Domburg. Driehonderdvijftig namen heeft Leb bing inmiddels achterhaald. Het moe ten er 550 worden. Zaanstreek, kwam hierbij als belangrijk ste vestigingsplaats tevoorschijn. Om het bestaande veilingcomplex uit te bouwen tot centrale veiling moet er ƒ7.7 miljoen worden geïnvesteerd: ƒ1.8 miljoen voor de aankoop van 30.000 m2 grond; 15 mille voor de ombouw van de bestaande neerzetruimte groente in bloe- menhal tot kopersloods bloemen; 80 mil le voor de ombouw van de bestaande neerzetloods groente tot kopersloods groente; bijna ƒ3 miljoen voor de bouw van een neerzetloods groente; bijna 6 DIRECTEUR J. APPELMAN ton voor de bouw van een fustloods groente; een half miljoen voor de bouw van koelcellen; 375.000 voor verharding van het terrein en 175.000 voor ver bouw en aanpassing van het kantoren complex. De post onvoorzien en prijsstij ging bedraagt 1.3 miljoen. Bij het EEG-fonds heeft men een verzoek om een investeringssubsidie ingediend, maar vooralsnog rekent men erop dat toeken ning lange tijd op zich zal laten wach ten. Inschrijven voor de reünie kan door tenminste 5 over te maken op nummer 187744 van de Rabobank in Amsterdam ten gunste van „Reünie Oss”, rekeningnummer 10 881146. van de commissie met deze mogelijkheid rekening. hebben de algemene ledenvergaderingen van Haarlem, Amsterdam en Beverwijk te kennen gegeven dat handhaving van het huidige aantal veilingen niet in het belang is van de tuinders en dat alle medewerking dient te worden verleend aan een zo groot mogelijkè concentratie van het aanbod. AMSTERDAM. Vrije Universiteit Geslaagd voor het doctoraal examen economie: B. G. Parson, Castricum. Voor hét doctoraal examen Engels: J. Rot, Heemstede. Voor het doctoraal examen Frans: Th. J. Wierda, Haarlem. DELFT. Technische Hogeschool. Geslaagd voor het doctoraal examen bouwkundig ingenieur: R. E. Wolterbeek, Beverwijk. Volgens commissie-voorzitter J. Ap pelman (directeur van de Beverwijkse groente- en bloemenveiling) is de wijfe lachtige houding van het Alkmaarse vei- lingbestuur niet van invloed op de voortgang van de fusieplannen.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 5