Eerste-Kamerlid Kloos tijdens debat in Sociale Zaken: Recordtekort op Israëlische begroting Voedsel hongerende schapen voor voortaan melden Zwitserse bank 4 6 6 Werven azen op Egyptische order van f 1,5 mid f 410/ ^T2/0 Werkgever moet plannen voor ontslagen Van koopvaardij kwart onder Prijsverschillen bij kruideniers 25 pet verkoopt belang Zuid-Afrika goedkope vlag ’’Rider, mijn idee?’ /paarbank 8% s 99 99 spaarspecialisten sinds 1817 I hoge vergelijk onzèFrentetarieven iB 10/ '4/0 0/ /o 0/ /o west nededond VOLGENS KOOPKRACHT: al y I DE I 13 VARIA WOENSDAG 25 FEBRUARI 1976 bij alle spaarvormen als extra voordeel 'rente over elke dag' r ht I 6 TERMIJNREKENINGEN SPAARBILJETTEN AAN TOONDER 5jaarvast8% 2 jaar vast 6% GROEISPAARBEWIJZEN SPAARDEPOSITO’S 5 jaar vast 81m% 3 jaar vast 7 4 jaar vast 73M% 2 jaar vast 61 M% vrij voor de aankoop van een eigen woning ’DE ZILVERVLOOT’ SPAAR SELEKTREKENING DEN HAAG (ANP). Volgens het Eerste-Kamerlid Kloos (PvdA), gaat onze samenleving een kant op, waarbij over de richting van de expansie en van de herinvestering niet alleen door ondernemers wordt beslist. Ook de gemeenschap en de werknemers zullen hun aandeel in de beslissings bevoegdheden opeisen, zei hij in het beleidsdebat over Sociale Zaken in de Eerste Kamer. De heer Kloos zei een toenemende mate van onderlinge afhankelijkheid te zien van overheid en het bedrijfsleven, er aan toe voegend dat men moeilijk van de overheid kan verlangen dat ze alleen steun aan het bedrijfsleven biedt zonder daartegenover invloed op het economisch gebeuren op te eisen. f ■u PERFEKTREKENING Elk pakje Rider heeft een dubbele, goed afsluitende flap. Dat voorkomt uitdrogen. Daardoor is Rider een halfzware shag die tot op de bodem vers blijft. Samen met de extra lange draad zorgt dat voor soepel rollen en een konstante smaak: pittig en toch zacht. Van de eerste tot en met de veertigste. BL:w X ADVERTENTIE Ook werknemers bevoegdheden het (Van onze parlementsredactie) 10K 81 De directeur van het Arbeidsbureau mag de aanvraag om toestemming pas een maand nadat de melding op zijn bureau is binnengekomen, in behande ling nemen. Intussen kan worden beke ken of er maatregelen zijn te treffen om te doen van de overwegingen die tot zijn voornemen hebben geleid. nemingsraad invloed krijgen op de be noeming van bestuurders van een onder neming. De raad zou, naar zijn mening, tenminste moeten beschikken over een vetorecht bij die benoeming. dam, nu grote delen van het noordwesten van New South Wales door overstro mingen geplaagd worden. 24 maanden opzegging 6 12 maanden opzegging 5’M% (m.i.v. 16/3’76 5 6 maanden opzegging 43m% (m.i.v. 16/3’76 4’12%) vrij voor de aankoop van een eigen woning (rente op rente) (rente op rente) per biljet stort u f681.- resp. f890,- na afloop van de termijn ontvangt u f1000,- rente in vijf jaar oplopend tot 10% (gemiddeld 7% per jaar) voordeel: zonder opzegtermijn blijft uw geld op ieder moment beschikbaar. (met ingang van 1 januari mag je maximaal f480,- per jaar sparen) de rente op de jeugdspaarregeling ’de Zilvervloot’ is 71/z% extra: een belastingvrije premie van 10% u ontvangt 6% over de bedragen die op de rekening blijven staan; u betaalt 1% van de bedragen die u tussentijds opneemt In het beleidsdebat stelde de VVD’er Louws zich zeer kritisch op. Hij vroeg zich af, of de regering wel van plan is de huidige sociaal-economische proble matiek aan te 'pakken. Hij constateerde een „rode broedertwist” een verschil in opvatting binnen de PvdA over de na te streven oplossing voor die proble men en sprak de vrees uit, dat deze situatie een goede en spoedige aanpak van de problemen zal belemmeren. De naam van de bank werd niet genoemd, maar vernomen is dat de di rectie ervan zich zeer bezorgd maakte over de eventuele toekomstige ontwikke lingen in dat deel van Zuid-Afrika. Een andere bankier heeft verklaard dat hij de angst over de toekomst van Zuid-Afrika overdreven vond en dat al hoewel men daar volop in de politieke problemen zit, de financiële toekomst van het land er in principe gezond uitziet. I De PvdA-afgevaardigde verzette zich tegen de gedachte als zou het onderne- merskU'imaat in ons land buitengewoon slecht zijn. Het is misplaatst het voor te stellen alsof het Nederlandse onderne- merskimaat geen straaltje zonneschijn kent en alleen koude maartse buien, betoogde hij. Hij suggereerde om in de landen van de Europese gemeenschap een vergelijkende studie te maken van het ondernemersklimaat. Sinds 1970 is de totale tonnage van de wereldkoopvaardij vloot met 46 percent toegenomeiji maar de tonnage van de schepen onder goedkope vlag met 116 percent. Liberia neemt nog steeds de voornaamste plaats in. Daar staan sche pen met een gezamenlijke tonnage van 65.820.000 bruto ton geregistreerd, 19,2 percent van de wereldvloot. Onder de vlag van Singapore vaart nu bijna vier miljoen ton en onder de vlag van Cy prus ruim drie miljoen ton. De heer Louws drong aan op stimule ring van de produktie en op het terug dringen van de sociale inflatie. De AR- afgevaardigde Albeda wees er op, dat de aangekondige beperking van de over heidsuitgaven alleen dan zinvol is, als tegelijkertijd een centraal akkoord voor Een Hercules transsportvliegtuig van de Australische luchtmacht werpt voed- BREMEN (Reuter). Volgens Economisch Instituut voor de Scheep vaart in Bremen vaart op het ogenblik ongeveer een kwart van de wereldkoop- vaardijvloot onder goedkope vlag. De vijf voornaamste landen met een goed kope vlag zijn Liberia, Panama. Singa pore, Cyprus en Somalië. Eind vorig jaar stonden daar 6556 schepen van samen 88.412.000 bruto ton geregistreerd. Eind 1970 was het nog maar 40.874.000 ton. het inkomensbeleid tot stond zou komen. Aan centrale afspraken over een even wichtige inkomensverdeling is niet te ontkomen, zei hij. De KVP-senator Franssen zette uiteen, dat rendementsverbetering „een primaire urgantie” moet hebben, willen althans investeringen en werkgelegenheid op peil worden gehouden. Hij vroeg zich af, of niet teveel de weg wordt gevolgd van individueel loon naar prestatie en niet te weinig de weg van gezinsinkomen naar huidige behoefte. Hij noemde temporise- ring van het minimumloon „onvermijde lijk”, er op wijzende dat juist het mini mumloon de arbeidsintensieve en zwak kere bed: ij fistakken treft, te weten tex tiel, kleding, leder, horeca en winkelbe drijven. DEN HAAG (ANP). Klanten van een goedkope kruidenier kunnen per maand, voor een bepaald representatief boodschappenpakket, 30 tot 60 gulden goedkoper uit zijn dan klanten van een dure levensmiddelenzaak. Tussen de meest, en minst voordelige kruidenier zit een prijsverschil van ruim 25 percent. DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft gisteren met algemene stemmen een wetsontwerp aanvaard, dat werkge vers met ontslagplannen verplicht om deze vroegtijdig bij het Arbeidsbureau en de vakbeweging te melden. De rege ling is van kracht zodra een ondernemer er hard over denkt om binnen drie maanden meer dan 20 persoenen tegelijk te ontslaan. De Kamer verwierp een voorstel van de heer Rietkerk (vvd) om tijdelijk pro jecten, met name in de bouwnijverheid, buiten de regeling te houden. Volgens Rietkerk wordt hier vaak met tijdelijke arbeidsovereenkomsten gewerkt, Zodat de bouwvakkers dan niet anders dan een ontslag kunnen verwachten. CPN en PSP keerden zich tegen de verplichting van Arbeidsbureau en vakbeweging om, indien de werkgever dit wenst, de mel ding gedurende e nige tijd geheim te houden. De werkgever zal bij de melding zo nauwkeurig mogelijk het aantal werk nemers, onderverdeeld naar beroepen, functies, leeftijden en geslacht, alsmede het tijdstip van het voorgenomen ontslag op moeten geven. Ook dient hij opgave Uit het nieuwe onderzoek blijkt, dat de prijsvoordelen van zogenaamde hy permarkten (warenhuizen in de wei) ten opzichte van andere winkeltypen dichter bij huis niet groot zijn. Voorts heeft het blad ervaren, dat tal van cash-and- carry-winkels, discounts en dergelijke ten onrechte de naam hebben de goed koopste kruideniers van Nederland te zijn. Sprekende over het voortdurende stij gende percentage in de jeugdwerkloos heid, zei de heer Kloos dat teveel met tijdelijke maatregelen wordt gewerkt. Hij bepleitte een gecoördineerd totaal beleid, een verruiming van de maatrege len ten aanzien van de scholing en herscholing binnen het bedrijfsleven en een wijziging van de interim regeling voor alle jeugdige werklozen. Volgens de heer Kloos moet de onder- ZÜRICH (AP) Zich ongerust ma kend over wat er in Angola is gebeurd heeft een van de Grootste Zwitserse banken al haar aandelen in Zuidafri- kaanse ondernemingen verkocht, aldus is in Zürich in bankkringen bekendgewor- den. De begroting 1976-77 is dinsdag inge diend door minister van Financiën Je- hosjua Rabinowitz. De grootste post op zijn begroting is die voor defensie. Hier aan zal 33,11 miljard pond (11,9 miljard gulden) worden besteed. Na enkele aan vullende begrotingen bedroegen de de- fensie-uitgaven in 1975-76 circa 25,8 mil jard pond (9,29 miljard gulden). Het komende begrotingsjaar zal het bedrag dat wordt besteed aan duurte- toeslagen drastisch worden beperkt. Er is hiervoor 1,6 miljard pond (576 miljoen gulden) begroot tegen 2,7 miljard pond (972 miljoen gulden) in het lopende jaar. Deze besnoeiing zal waarschijnlijk tot gevolg hebben dat de belangrijkste voe dingsmiddelen en de diensten 50 percent duurder worden. Wat de inkomsten etreft rekent mi nister op 44,8 miljard pond (16,1 miljard gulden aan belastingen en 23 miljard pond (8,28 miljard gulden) aan buiten landse hulp. De overige inkomsten be staan uit leningen en dergelijke. ADVERTENTIE ”Ik ken maar één halfzware die tot op de bodem vers blijft JERUZALEM (DPA). De Israëli sche begroting voor het op 1 april begin nende jaar geeft een recordtekort te zien van 2,7 miljard Israëlisch pond (onge veer één miljard gulden). Dat is bijna twee keer zoveel als in het lopende begrotingsjaar. Aan uitgaven wordt voor het jaar 1976-77 85,2 miljard pond (on geveer 30,7 miljard gulden) begroot. Daar staan inkomsten tegenover van in totaal 82,5 miljard pond (ongeveer 29,7 miljard gulden). ook met dagafschriften (m.i.v. 16/3’76 4’/4%) f2500,- per kalendermaand vrij. Geheel vrij voor de aankoop van een eigen huis, voor aankoop van effekten via de spaarbank, voor betaling van rente en aflossing op een hypotheek van de spaarbank en voor betaling van belasting. Koopkracht, maandblad van het Kon- sumenten Kontakt, heeft dit berekend op basis van een landelijk onderzoek naar de prijzen van kruidenierswaren, brood en zuivel. Een vergelijking met de resultaten van eenzelfde onderzoek, dat Koopkracht precies een jaar eerder liet verrichten, leert dat de prijsstijging van levensmiddelen in een jaar beperkt is gebleven tot enkele percenten. Prijsver hogingen van voedingsmiddelen als brood, koffie en melk blijken goeddeels te zijn opgevangen door prijsverlagingen van belangrijke produkten als margari ne. i ROTTERDAM (ANP). De grootste Nederlandse scheepswerven azen op een order uit Egypte ter waarde van onge veer 1,5 miljard. Indien deze order Nederland te beurt valt zullen binnen vijf jaar 57 kleine en middelgrote sche pen worden gebouwd. De bedrijven die naar deze order din gen zijn Rijn-Schelde-Verolme, Van der Giessen-de Noord, Hollandse Scheeps bouw Associatie, Boele’s Scheepswerven, Stork Werkspoor Diesel (Vmf) en scheepswerf De Hoop in Lobith. Dit heeft een woordvoerder van RSV die in deze optreedt namens de gezamenlijke werven meegedeeld. Het is volgens dze woordvoerder voor het eerst dat de grote Nederlandse scheepswerven samen proberen orders te verkrijgen. RSV treedt hierbij op als coördinator en woordvoerder. Vorige week is een delegatie van de Egyptian Navigation Company in Neder land geweest om zich te oriënteren. De delegatie brengt tevens bezoeken aan Frankrijk, West-Duitsland, Japan en Spanje. werkloosheid voor de betrokkenen te voorkomen, dan wel te bekorten. Ge dacht wordt daarbij onder meer aan continuering van het bedrijf met finan ciële steun van de overheid. Ook is overleg met de onderneming mogelijk, zo nodig met inschakeling van onafhan kelijke adviseurs, om tot wijziging van de voorgenomen ontslagen te komen. sel af voor een groot aantal schapen, die een toevlucht hebben gezocht op een

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 13