Amateurs Van der Kar-fonds rekenen steunt 31 talenten niet op wonder I Publiek komt niet aan zijn trekken in Rotterdam Sanders en een miljoen gulden aan prijzen Thung snel gewipt L 3 1 JK BONDEN WILLEN COACHES UITZENDEN IL WOENSDAG 25 FEBRUARI 19 76 SPORT 27 86 Machteloos 110 Cricket Kansloos Tennis Gelijk niveau Schermen 1 I Jf 9 2 j 2 2 2 2 2 i AMSTERDAM. Voor de zestiende keer heeft het Sportfonds Leo van der Kar de namen bekend gemaakt van een aantal talentrijke en jeug dige sportbeoefenaars, die via een gratis stage in staat zullen worden gesteld om zich verder in hun tak van sport te bekwamen. Wat voor een bekende klank het Sportfonds zo langzamerhand gekregen heeft, bleek ook dite jaar weer uit het feit, dat 32 sportbonden gegadigden naar voren hebben geschoven. Wegens die ook hier beperkte financiële middelen zullen er „slechts” 31 kandidaten worden uitgezonden. Strateeg 1 26 a ial- jn (Van onze sportredactie) WCT ONAANTREKKELIJKE PARTNER VOOR SPONSOR 1 SPORT-TOTO Nr. 9 basistip ADVERTENTIE toto-tips In de onderstaande kolommen treft u aan: de wedstrij den, daarachter de resultaten van de thuisspelende clubs in eigen huis (vorig seizoen of dit seizoen als de betref fende vereniging tenminste deze competitie al thuis ge speeld heeft), de resultaten van de uitspelende club op dezelfde basis. In de vierde kolom de resultaten van de zelfde wedstrijden in de afgelopen drie seizoenen en ver volgens een basistip, d.w.z. een advies met welke cijfers u de beste kans heeft. De op een na laatste kolom geeft aan wat uw kansen in percentages zijn bij 1, 2 of 3 en tenslotte een advies voor degene die zes kolommen in wil vullen. Liverpool, koploper in de Engelse le ague, verloor gisteravond verrassend met 1-0 van Arsenal. in Zakopane onder leiding van coach Martynowski. 1. Eindhoven A.Z. '67 2. PEC Zwolle - Ajax 3. Birmingham Norwich .4. Burnley - Aston Villa 5. Coventry Leeds U. 6. Derby C - Liverpool 7. Everton - Wolves 8. Manchester U —West. Ham. 9. Middlesbro - Arsenal 10. Sheffield QP Rangers 11. Tottenham - Leicester 12. Chelsea - Blackburn 13. Luton - T-Sunderland laatste 3 seiz. 2 2 1 1/3 2/3 1/3 1 1 1/3 3/2 1/3 1/3/2 1 2_ 2 1 3 2 1 1 1 3 2 3 2. 1 2 2 3 1 1 Ti- 30 20 30 40 40 40 30 20 40 40 40 35 30 CAEN. Stefan Kovacs aat zich de kans niet ontnemen om alsnog Montreal te halen. De ex-coach van Ajax tot voor kort de bondscoach bij de Franse voetbalbond is in de Nor- mandische stad Caen waar het Fran se olympische amateurelftal” woens dagavond de beslissende stap zet op de weg naar de Franse stad Montreal. Na drie kwartier enkelspel tegen Rod Laver wist Rolf Thung dat het ABN- toernooi voor hem verder uit een troost- toernooi zal bestaan. Het kan echter nauwelijks een troost zijn. Laver zette Thung in precies 46 minuten aan de kant: 6-1 6-2. De grote belangstelling die de bonden voor het Sportfonds hebben toont al aan, dat de formule nog steeds een succes is. Toch heeft de uit vijf perso nen bestaande keuzecommissie zich na 16 jaar afgevraagd of men er wel altijd goed aan gedaan heeft om alleen sport beoefenaars uit te zenden. Een weten schappelijk rapport, geschreven door de heer Pronk (verbonden aan de Vrije Universiteit van Amsterdam) heeft aan getoond, dat verscheidene sportbonden graag zouden zien, dat in de toekomst ook succesvolle coaches in staat worden gesteld om een stage te lopen. Nederlandse Rolschootsbond: Loes van den Brand (Schijndel). ij zal van 26 juni tot en met 9 juli trainen onder leiding van mevrouw Christine Ziser- Kreuzfeld in Freiburg. Nederlandse Ruygbybond: Henk van As (Den Haag) en Hendricus Vermeulen (Hilversum). Van 20 tot en met 27 maart zullen beiden naar Bristol gaan, waar zij bij de Bristol Rugbyclub en op Carnegie College onder leiding van David Impey zullen trainen. Stefan Kovacs is er. Dat wel maar veel zin zal zijn reis waarschijnlijk niet hebben want de Franse formatie heeft niet alleen de Nederlandse amateurs al gewezen op het ridicule van de amateurregel ook de Roeme nen van Kovacs hebben via een 4-0- nederlaag de mogelijkheden voor de Olympische Spelen al zien wegsmel ten. Olga brengt Het Rijke Slapen nu in totale harmonie. Voor mensen met oog voor schoonheid bedacht Olga iets geheel nieuws: de Harmony-look voor slaapkamers. Dat is: Olga’s beroemde springbox superbed - lits-jumeaux of tweepersoons met bij passende kussens, hoofdborden, sluimer- rollen, spreien en gordijnen. Dat moet u zien, voor u ook maar iets aan uw slaapkamer gaat vernieuwen. Zend dus uw naam en adres met daarbij ƒ1,- aan postzegels, in een als brief gefrankeerde envelop naar Olga en u ontvangt een uitgebreide, kleurrijke brochure van 24 pagina’s. Olga Postbus 16, Leiden. Nederlandse Badminton Bond: Mau reen Oskam (Soest); Pierre Swerts (Hoensbroek). In de zomervakantie zul len zij tien dagen in Kopenhagen door brengen bij de club HBC, onder leiding van de hoofdtrainer. HBC is de grootste badmintonvereniging van Denemarken. Koninklijke Nederlandse Cricketbond: Pierre Derckx (Deventer) en Fred Maar- leveld (Den Haag). Beide kandidaten zullen in juni of juli een stage doorlo pen in Engeland, vermoedelijk op Lords Ground in Loden bnij de Marylebone Cricketclub. f Thung was in ieder geval volkomen kansloos. De 2500 toesechouwers zagen dat na luttele minuten de stand was opgelopen tot 4-0 en dat Thung in die korte tijd slechts twee rally’s had ge wonnen. Hij herstelde zich hoewel in de absolute zekerheid kansloos te zijn enigszins. Hij haalde een punt op eigen service, maar moest na 18 minuten met acht gewonnen slagen op zijn conto, de eerste set inleveren. renbedrog. Genadeloos als de keiharde prof sloeg hij Borowiak van de baan, waar hij met wat minder inspanning het niet half gevulde sportpaleis Ahoy de illusie had kunnen geven dat er een tennistoernooi aan de gang is waar min of meer gelijkwaardige tegenstanders el kaar ontmoeten. uit- wedstrgden 11 2 3 6 7~ 10 4 3 3 11 14 3 3 8 9 15 0 5 10 5 13 5 4 4 14 14 5 7 2 17 13 2 2 9 6 14 3 4 7 10 15 1 4 10 6 15 3 6 6 12 14 '2 7 5 11 13 3 5 5 11 13 3 3 7 9 Rod Laver, een beetje kwetsbaarder de laatste tijd door spierblessures, is echter nog altijd veel meer dan een reputatie alleen. De faam opgebouwd in het verleden kan hij, zeker tegen een falende tegenstander als Thung nog al tijd fris houden. Te winnen in de Nationale Puzzel aktle t.b.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. NEC won in Nijmegen een vriend schappelijk duel tegen Rot Weiss Essen met 4-1. Dat is twee avonden in Rotterdam niet gebeurd. Het siert alleen Smith dat hij niet heeft meegedaan aan het boe- thuis- wedstrijden 11 3 4 1 10 10 6 2 2 14 15 8 3 4 19 13 3 4 6 10 15 5 6 4 16 15 13 0 2 26 13 5 6 2 16 14 11 3 0 25 14 6 7 1 19 15 2 5 8 9 15 3 8 ft 14 14 5 5 4 15 14 8 4 2 20 Tom Okker, gistermiddag bij de be kendmaking aanwezig en die in 1963 zelf door het Van der Kar Sportfonds als jeugdig talent voor zes weken naar Zuid-Afrika werd uitgezonden, vertelde de jeugdige sporters dat hij indertijd erg veel van zijn stageperiode heeft opgesto ken. „Maar”, sprak de tennismiljonair wijs, „de tijden zijn veranderd. Je be reikt niet alleen met uitsluitend het hebben van talent de top meer. Daar voor zijn drie zaken nodig. De wil om te winnen, erg hard werken en natuurlijk ook het nodige talent. Ik hoop dat jullie dat in je achterhoofd zullen houden”. De kandidaten die uitgezonden worden zijn: Nederlandse Basketbal Bond: Macky Steenmetz (Spijkenisse) en Mariam Del- mee (’s Hertogenbosch). Gedurende de zomervakantie zullen deze meisjes veer tien dagen in Polen doorbrengen voor een trainingsstage. Koninklijke Nederlandse Biljartbond: A. Arkenstein (Den Haag); J. Goverde (Zevenbergen); R. Kooy (Wieringen); F. Óttenhoff (Amsterdam) en R. Wijnen (Oss). In overleg met bondsinstructeur Schrauwen worden vier weekeinden van tien uur vastgesteld op het sportcentrum Papendal. Dat gebeurde in de tweede reeks op nieuw, zij het iets minder snel, hoewel het beeld opnieuw werd bepaald door foutloos (Laver) en foutenrijk (Thung) tennis. De eerste game, op eigen service, moest Thun bijvoorbeeld prijs geven na vier dubbele fouten. Dergelijke en ande re onvolkomenheden kent het spel van Laver, de eerste die dank zij het tennis miljonair werd, niet. Na 3-1 won Thung nog één keer zijn service, maar daarna waren de punten bijna uitsluitend voor Laver: 6-2. i gulden wordt verkocht dat er, zeker in de openingsfase van de wedstrijden, die zo bepalend zijn voor het slagen ervan waar voor het geboden geld wordt gege ven. Borowiak was ziek, ’s middags al. Me dicijnen hielpen niet. Hij wilde het niet temin proberen. Het werd een uitzichtlo ze affaire. ABN kan er natuurlijk niets aan doen dat Stockton en Van Dillen geblesseerd zijn, dat Metrevelli niet mag spelen en dat Borowiak ziek is. WCT echter heeft wel tot taak als een toer nooi met een prijzenpot van 150.000 De Nederlander was slim genoeg te ontdekken dat er sterker wapens zijn dan de backhand van Hrebec. Daar richtte hij ook zijn aanvallen op en bleef redelijk bij, mede dankzij Hrebec. De Tsjech namelijk onderschatte San ders, die een van zijn beste wedstrijden speelde, duidelijk. Sanders verloor zijn service iri de derde game van de eerste set, kwam op 3-3 weer gelijk, maar moest het hero verde terrein in het volgende spel me teen weer prijsgeven. Van 4-3 serveerde Hrebec via 5-3 rustig uit tot 6-4. De tweede set was vrijwel identiek. Sanders verloor na 3-3 zijn opslag en Hrebec maakte die fout niet meer, al had hij drie wedstrijdpunten nodig om zich La vers tegenstander in de tweede ronde te mogen noemen. De opstelling van het Nederlands amateurelftal: doel: Ton Bakhuis (RVC); achter: Aren Buvens, Nick Hokke (beiden Spijkenisse), Wout van Gelder (Unitas) en Frans Meijer (Xerxes; midden: Cees van Veenen- daal (FC Amsterdam), Kees Karstens (Noordwijk, aanvoerder), Hans van der Linde (Neptunus) en Makkie Nijssen (Xerxes); voor: Jan Peters (Unitas) en Louis Cordewener (EHC). Thung, die maandag met Louk San ders in de enige echte partij van de openingsdag goed dubbelde tegen de zeer ervaren, zij het niet perfect ingespeelde, combinatie Mac Millan-Laver, ontmoette in het eerste enkelspel van de wedstrij- dreeks een heel andere kleine Australiër. Laver had geen medelijden in een onge lijke strijd. De beginnende toerist Thung die hier en daar wat kruimels kon oprapen stond tegenover de in topvorm spelende 37-jarige Australiër, die gros siert in WCT-records en als enige speler twee keer in een seizoen zowel Wimble don, Forest Hills, Parijs als Australië won. Laver, een van WCT-helden van het eerste uur, heeft twintig toernooi- overwinningen op zijn naam staan. Slechts Ashe komt ook in de dubbele cijfers. Nederlandse Waterski Bond: Magda Slot (Rotterdam) en René Machiel (Go- rinchem). In het voorjaar zullen zij een tiental dagen in Ruisslip (Engeland) doorbrengen, waar zij onder leiding van Nations en Spyer zullen trainen. Koninklijke Nederlandse Wielrenunie: Theo van Tol (Poeldijk) en Klaas-Pieter Pieters (Zwanenburg). Gedurende negen weken zullen deze renners drie dagen per week in Amsterdam-Sloten getraind worden samen met de baanrenners die voor de Olympische Spelen getraind worden door bondscoach Frans Mahn. Koninklijke Nederlandse Schermbond: Henno Stemmerik (Uithoorn). Van 5 ju ni tot en met 26 juni zal deze schermer een stage doormaken in Boedapest onder leiding van maitre Laszlo Szabo. Nederlandse Tafeltennis Bond: Ine Willems (Weert); Vivian Blanckaert (Hulst); Han Gootzen (Roermond); Ro nald Rijsdorp (Waddinxveen) en William du Fosse (Vlissingen). Rond Pasen zullen zij in Papendal vier dagen getraind wor den onder leiding van bondscoaches. Volleybal: Alice en Dorreth Posthuma (Dokkum). Deze zusjes zullen van 20 juli tot 2 augustus een training doormaken AC Milan-speler Gianni Rivera, die enkele maanden geleden een succesvolle rentree maakte, maar nu al weer zes weken is geblesseerd, stopt definitief met voetballen. Zijn belangrijke be stuursfunctie zal hij wél behouden. Het programma voor vandaag ziet er als volgt uit: hcrenenkelspel tweede ronde: Rod Laver (Aus.)Jiri Hrebec (Tsj) herenenkelspel eerste ronde: Tom Okker (Ned)—Frew MacMillan (ZAF) dubbelspel: Fibak-Meiler (Pol-WDl) Kodes-Hrebec (Tsj). De Stichting Nederlandse Hippische Sportbond: Francis van Rooy (Waalre). In begin ’76 zal zij vier weten in Warendorf Stal Theodorescue trainen onder leiding van de heer Theodorescue in het dressuurrijden. Nederlandse Invaliden Sportbond: Jo han Reekers (Enschede). Er zullen drie trainingsweekeinden plaatsvinden in Keulen en Duisburg in de maanden maart en april op een sportpavlij oen. ft ROTTERDAM. World Championship of Tennis is, zoals de groep zich in Rotetrdam manifesteert, een weinig aantrekkelijk partner voor een sponsor. De Algemene Bank Nederland, die een bedrag van zes cijfers bijdraagt heeft alle reden zich voor de tweede keer in twee dagen bekocht te voelen, net als het publiek trouwens, dat na de snelle elimi natie van Rolf Thung door Rod Laver een nog vluggere afgang van Jeff Borowiak zag. Na dertien minuten gaf Borowiak, bij een achterstand van 0-5, zijn partij tegen Stan Smith gewonnen. Na minder dan een kwar tier uiterst eenzijdig tennis, waarin de totaal immobiele Borowiak slechts vijf slagen won. Het Nederlands elftal van Arie de Vroet heeft onlangs in Veendam de kracht van de Fransen ondervonden (2-3). En ziet zich vanavond geplaatst tegenover een opponent die zich nog eens heeft versterkt. De Fransen zien in deelname te Montreal namelijk meer dan alleen een plezierreis hoe wel ook zij beseffen dat er weinig kruit gewassen zal zijn tegen de Oos- teuropese staatsamateurs uit Polen en de Sovjet-Unie, dat met het complete elftal van Spartak Moskou komt op draven. Immers die landen kennen geen onderscheid tussen profs en amateurs. KNVB-voorzitter Wim Meuuleman heeft de problematiek onlangs aan den lijve ondervonden toen hij als FIFA-waarnemer optrad bij de wed strijd SpanjeBulgarije. Over en weer werden verklaringen geëist om trent de amateurstatus van de spe lers. Ik kon niet anders doen dan vragen naar de officiële verklaring van de nationale olympische comités. Nu die lui kwamen met keurige verklaringen op de proppen waarin stond dat alle deelnemers amateurs zijn. Dan ben je verder machteloos”. Louk Sanders redde voor zover dal mogelijk was tenminste de tweede avond van het toernooi nog enigszins. Sanders verloor weliswaar in twee sets 4-6 4-6 van Oiri Hrebec maar hij gaf zijn overwinnaar tenminste partij op gelijk niveau en dat was niet eerder gebeurd op deze avond. De jonge Amsterdam-speler krijgt !eIf de zwaarste opdracht mee, omdat hij Michel Platini moet uitschakelen. De lange, slanke pas 20-jarige speer van Nancy, wordt in Frankrijk al koesterend „de nieuwe Raymond Ko- pa” genoemd. Die koosnaam verwierf hij zich in zijn club door als midden velder maar liefst 18 goals te scoren, maar meer nog door de wijze, waar op hij op 3december tegen de Roeme nen acteerde. Als ongrijpbare strateeg legde hij de basis voor de grote zege en Arie de Vroet spreekt met bewon dering over hem. Veel, zo niet alles zal afhangen van Van Veenendaal. „Ik weet het. Het is onze laatste kans om in elk geval niet nu al te worden uitgeschakeld”. dit seiz. 7L3 --- 2-1 4-1/0-1 4-1/1-1 13 0-0 0-1/0-2 2-0 3-1 2 1/11 0-0 2-1 0-1/2-1 3-1 22/1-2 0-0/1-2 1-1 1-1 ---/0-1 0-3 10 1-1/3-2 /1-1 --- 3-4 1-0/0-2 Hetzelfde geldt voor de Fransen. Alle spelers komen wekelijks uit in de Franse eredivisie. Ze heten officie el stagières. Bondscoach Arie de Vroet vanwege zijn lange loopbaan in Frankrijk een kenner van de eer ste orde, zegt: „Die stagières verdie nen soms wel 1000 gulden per maand, maar ze heten nu eenmaal zo en zijn dus officieel geen prof. Bondscoach Gaby Robert kan ze dus rustig op stellen, want hij handelt in geen geval in strijd met de olympische regels”. De Vroet moet dus roeien met de riemen die hij via de olympische regel krijgt toegeworpen. „Natuurlijk kan ik uit het spelersarsenaal nog wel vel vier elftallen formeren die even sterk zijn. Maar, moet je je aan bepaalde regels houden, dan blijken er in onze hoofdklasse zeer veel spe lers rond te lopen, die eens betaald voetbal hebben gespeeld. Zolang de concurrentie de belemmeringen niet kent, beginnen we met een achter stand”. Koninklijke Nederlandse Tennisbond; Inge Korsten en Hanneke Raaymakers (Delden en Roosendaal). Van 16 augustus tot en met 30 augustus gaan deze dames naar Tsjechoslowakije om een trainings stage te doorlopen o.l.v. dr. 3. Hohn. Koninklijke Nederlandse Roeibond: Piet Dick van der Velde (Leeuwarden). Gedurende een week zal deze kandidaat getraind worden onder leiding van de heren De Boer en Plagemann in de Ruderacademie te Ratzeburg. Louk Sanders maakte tegen de Tsjech Hrebec een goede indruk. Hij verloo" weliswaar met 6-4, 6-4 maar beleefde niet de af gang zoals Rolf Thung dat deed tegen Rod Laver. Een voorstel bij het Nederland» Olympisch Comité om jonge, maar al ervaren eredivisiespelers in te schrij ven is niet haalbaar. Het NOC wenst geen trucages en daarom gaat het Nederlands amateurelftal, represen tant van zo’n 900.000 beoefenaren, niet naar Montreal. Tenzij er in Caen en later in Roemenië een wonder gebeurt. Daar wordt niet op gere kend, hoewel FC Amsterdams Kees van Veenendaal zegt: „De Fransen hebben ons in Veendam verslagen, ze klopten Roemenië met 4-0, een betere basis voor onderschatting bestaat niet, maar ik zie ons niet deelnemen aan de openingsceremonie in Montreal. Dan moeten we hopen op een won der; dat zij wat te gemakkelijk tegen deze wedstrijd aankijken en wij 200 percent inzet tonen”. percentages 1 2 20 50 20 60 40 30 40 20 20 40 40 20 40 30 6020 40 20 20 40 40 20 35. 30 50 20 advies voor zes kolommen 2 2 2 2 2 2 2 2 1111 13 13 2 3 3 3 13 11 1111 1111 1113 3 2 3 2 1113 13 3 2 1111

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 27