Pronk: Investeringen in kader ontwikkelingssamenwerking 'n Italië zal lire niet steunen NETTOVERLIES VAN AKZO F 189 MLN bedrijven Meubelindustrie heeft 500 a 600 man te veel Geen Concorde voor Lufthansa z Geen hogere uitkering van WWV PHROl Amsterdamse bouwwereld erg bezorgd over sterke teruggang dM, fok Petitie bouwvakkers GELD 'W "1* .JLJ— ifeai 1. Staatslening van 8 pet 500 mln ONDERZOEKERS VAN ERASMUSUN1VERSITEIT HM ECONOMIE 26 DONDERDAG FEBRUARI 1976 17 GEDRAGSCODES f Beroepssituatie VERZACHTEND EN WELDADIG f VOOR UW HUID ROTTERDAM (ANP) De reclame geeft wel degelijk een vertekend beeld van de vrouw in de samenleving. Tot deze con clusie komen twee medewerkers van het Marketinggenootschap van de Erasmusuniversiteit in Rotterdam naar aanleiding van een door hen verricht onderzoek. De stelling van de reklamema- kers, dat zij de samenleving slechts een spiegel voorhouden, is onhoudbaar, zo beweerden de onderzoekers gisteren tijdens het zeer druk bezochte congres „Re- klame en de vrouw” in de aula van de universiteit. ADVERTENTIE 90 le arbitrage altijd mogelijk moet zijn. totaal per aandeel 4 in is (Van onze parlementsredactie) 2,62- 5,28- 6,48- Na de publicatie van de voorlopige cijfers trad in het niet-officiële nabeurs- verkeer een reactie in voor de aandelen Akzo. De koers zakte snel tot 46,50 (officieel slot 48). Later in de middag werd gehandeld tussen 47 en 47,50. 00 00 40 00 00 30 20e 40 20 )0b oo oo 10 X) )0 10 Voorgesteld wordt geen slotdividend uit te keren, in december 1975 werd ook het interimdividend al gepasseerd. Over ue inschrijvingen op deze lening, die zijn gedaan tegen een hogere koers dan 100 percent worden ten volle toegewe zen. Van de bedragen waarvoor is inge schreven tegen een koers van 100 per cent wordt 57 percent toegewezen. Op de inschrijvingen tegen een lagere koers dan 100 percent vindt geen toewijzing plaats. SOOTHING AND BENEFICIAL FOR YOUR SKIN ADOUCISSANT ET BENEFIQUE POUR VOTRE PEAU y de bouwactiviteiten in Amsterdam zich zelfs nog iets zou doorzetten. Wethouder L. J. Kuijpers (Herhuisves ting en bouw- en woningtoezicht) zei de toestand niet zo somber in te zien. Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische fr. (100) Duitse mark (100) Hal. lire (10.000) Portugese esc. (100) Canadese dollar Franse fr. (100) Zwitserse fr. (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenr. sch. (100) Spaanse pes. (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegosl. dinar (100) x> >o 10a ZO >0 )0 )0 )0 iO )0 )0 X) X) )0 X) X) 10 >0 10 10 10 '0 0« 10 10 10 '0e >0 X) !0 10e )0 >0 ►o 10 10 >0 '0 iO >0 •0e X) 10 :o 10 10 10 X) X) >0 X) >0 >0 '0 X) X) 10 >0 >0 '0e X) )0 X) >0 AMSTERDAM (ANP). De Amster damse bouwwereld is ernstig ongerust over de sinds enkele jaren optredende teruggang van de activiteiten op de hoofdstedelijke bouwmarkt. Dit zei de heer G. N. Cortlever, voorzitter van de Vereniging Amsterdamse Bouwbedrijven, op een gisteren in het RAI-gebouw on der het motto „Bouwen aan Amsterdam” door deze organisatie gehouden forum bijeenkomst. De jaaromzet daalde met 10 pct. van 10.761 mln tot 9690 mln. Het netto verlies per gewoon aandeel van 20 is uitgekomen op 6,39 tegen vorig jaar 12,55 positief. Met inbegrip van de buitengewone baten en lasten komt het nettoverlies per aandeel uit op 14,93 12,83). Alle cijfers dragen een voorlo pig karakter en kunnen derhalve nog wijziging ondergaan, zo zegt de Raad van Bestuur. AMSTERDAM (ANP) Het Nederlandse bedrijfsleven zou actiever achter orders kunen aanzitten bij het Europese Ontwikkelingsfonds en dergelijke multilaterale instellingen op het gebied van de ontwikkelings samenwerking. Drs. J. P. Pronk, minister voor Ontwikkelingssamenwer king, heeft dit gisteren gezegd in een bijeenkomst van de Amsterdamse afdeling van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Hij vond dat het Nederlandse bedrijfsleven in deze multilaterale instel lingen niet goed kan meekomen. In het Europese Ontwikkelingsfonds bijvoorbeeld zweeft het aandeel, dat in Nederland besteed wordt, tussen de twee en vier percent. Dit is beduidend minder dan het ülatieve aandeel van Nederland in de bijdragen aan het EOF, dat onge veer negen percent van het totaal be draagt. Zowel het Duitse als het Itali aanse bedrijfsleven bijvoorbeeld is in staat relatief meer orders te krijgen. Het gaat hier om enorme bedragen, die een actief wervingsbeleid zeker lonend ma- DEN HAAG. De regering is niet van plan om de uitkeringen voor lang durig werklozen te verhogen. Zij weigert in te gaan op de verlangens van de linkse partijen en de vakbeweging. Die willen dat het uitkeringspercentage van de wwv (wet werkloosheidsvoorziening) wordt verhoogd van 75 naar 80 percent van het loon dat de werkloze eerder verdiende. 1974 keerde AUDET 15 per aandeel van 100 nominaal uit. In de afgelopen periode heeft het bij derden geplaatste aandelenkapitaal geen wijzi ging ondergaan. ROME (ANP, DPA). De hervatting van de officiële handel in de Italiaanse lire aanstaande maandag betekent niet dat de centrale bank van Italië van plan is de lire op de een of andere manier te steunen. Integendeel, het is de bedoeling dat de koersvorming van de lire geheel wordt overgelaten aan de krachten van vraag en aanbod, aldus een woordvoer der van de Banca d’Itaiia. 2,72 5,58 6,78 102,25-105,25 29,00- 33,00 7,70- 9,70 2,63- 2,73 58,25- 61,25 103,00-106,00 59,00- 62,00 46,50- 49,50 41.75- 44,75 14,48- 14,78 3,90- 4,20 6,40- 7,65 68,00-71,00 12.75- 15,25 den tot laden en lossen zijn er schuldig aan dat de vervoerskosten in Amster dam gemiddeld tien percent hoger liggen dan elders”. Naar zijn oordeel zal Am sterdam dan ook moeten komen tot een herverdeling van de beschikbare ruimte voor circulatie van het verkeer en „niet te vergeten het stilstaan fan het ver keer”. Ook vroeg hij aparte parkeerrege- lingen bij bouwwerken voor het betrok ken vervoer. AMSTERDAM (ANP). De advies- koersen (aan- en verkoopprijzen) voor buitenlands bankpapier 'luiden: Ook vakbondsbestuurder G. de Lange (Bouwbond CNV) vond dat het gemeen tebestuur een onduidelijke politieke koers aanhoudt, waardoor investeerders worden afgeschrikt. MINISTER Pronk zei in dit verband, dat Nederland het niet eens is met de ontwikkelingslanden, die van oordeel zijn, dat de eigen, nationale rechterlijke instellingen moeten beslissen over even tuele geschillen inzake compensatie. Ne derland erkent wel in het kader van de permanente soevereiniteit het recht op nationalisatie, maar stelt zich op het standpunt, dat de hierbij te hanteren normen voor compensatie moeten zijn gebaseerd op het huidige internationale recht en dat een beroep op internationa- 1974 werd uitgekeerd. Purol een produkt van Mijnhardt, dus uitsluitend bij apotheker en drogist Belangrijkste argument voor de wei gering is overigens dat het overheids budget dit niet toelaat. Verhoging van het uitkeringspercentage met 5 percent zou dit jaar al 90 miljoen kosten. In beurskringen toonde men zich te leurgesteld over de cijfers. Hoewel alge meen rekening was gehouden met een fors verlies en passering van het divi dend vond men toch de opleving in het vierde kwartaal en met name de resul tatenontwikkeling in deze periode te leurstellend. Het ontbreken van een toe komstvisie betreurde men eveneens. Veel zal afhangen, aldus marktkringen, van de reactie in Duitsland. Dit werd onderzocht door een ver gelijking te maken tussen adverten ties uit 1965 en 1975. Henstra en Pinckaers bepaalden zich tot de vol gende vier bladen: Margriet (vrou wenblad), Elsevier’s Magazine (opinie weekblad), Panorama (gezinsweek- blad) en Het Beste (populair weten schappelijk maandblad). Tezamen be strijken deze bladen een zeer grote lezersgroep, die qua samenstelling ge varieerd is. Bovendien treft men er reclame in aan voor een groot aantal produkien. Henstra en Pinckaers be keken in principe alleen de afbeel dingen van de advertenties, waarbij de aanwezigheid van tenminste één natuurlijk persoon het criterium vormde. Naar hun mening zijn af beeldingen veel beter geschikt dan tekst om een indruk te krijgen van de algemene sociale omgeving en de rolverdeling, die in een advertentie wordt getoond. DEN HAAG. Het ministerie van Financiën heeft gisteravond meegedeeld dat het bedrag van de acht percent 15- jarige staatslening, waarop de inschrij ving volgens het tendersysteem gisteren (25 februari 1976) openstond, is vastge steld op 500 miljoen gulden. De koers van uitgifte van de lening is bepaald op 100 percent. De heer J. C. E. Bruins, secretaris van de algemene verladers- en eigen vervoe- rorganlisatie, schreef de teruggang in de hoofdstad voor een deel op rekening van de moeilijke verkeerssituatie. „Alleen al het teruglopen van de rijsnelheid door het optreden van verkeerscongesties en het vrijwel ontbreken van mogelijkhe- Minister Pronk deed in zijn rede het aanbod aan het bedrijfsleven subsidies te verstrekken voor onderzoek op het ge bied van de aangepaste technologie in ontwikkelingslanden. Volgens Peters is het aantal arbeid splaatsen in de meubelindustrie vorig jaar al met ruim 2.000 gedaald tot 15.300. Hij zegt verder, dat naar zijn verwachting in de komende maanden enige meubelfabrieken „over de kop” zullen gaan. Een groot deel van de werknemers uit die bedrijven kan wel licht bij andere meubelfabrieken werk vinden, maar dit is afhankelijk van de streek waar de sluitingen zullen plaats vinden, aldus de secretaris van de cen trale bond. Ruim de helft van de meu belfabrieken heeft vorig jaar verlies ge leden. Im sommige gevallen bedroeg het verlies meer dan 2 miljoen gulden per bedrijf, aldus drs. Peters. FRANKFURT (Reuter). De presi- dent-commissaris van de Duitse lucht vaartmaatschappij Lufthansa, Herbert Culmann, he eft tijdens een lunch met de Amerikaanse Kamer van Koophandel verklaard weinig te voelen voor de aan schaf van het Frans-Britse supersonische vliegtuig, de Concorde. Hij zei dat de exploitatie van di' vliegtuig een verlies van 25 miljoen mark per jaar per vlieg tuig oplevert. overleg met de internationale vakbewe ging. Van geen van de door hem ge noemde vier elementen, ook. niet van de regulering van de grondstoffenmarkten, kan volgens minister Pronk worden af gezegd, dat zij het particuliere bedrijfs leven buiten spel zetten. Geen van deze elementen van de nieuwe economische orde betekent een breuk met de particu liere ondernemingsgewijze produktie. Wel vertegenwoordigen deze elementen een vermaatschappelijking van bet ka der waarbinnen ondernemingen kunnen opereren. „Reclame geeft van vrouw een vertekend beeld” Volgens drs. Balk is statistisch uitge maakt, dat landelijk een verdere terug gang wordt verwacht, „maar, op die zelfde basis wordt ook geen terugkeer naar de activiteit van enkele jaren gele den verwacht”. Hij zei tenslotte het niet uitgesloten te achten, dat de daling van Er moeten zo spoedig mogelijk ge dragscodes komen voor particuliere bui tenlandse investeringen, voor de over dracht van technologie en voor multina tionale ondernemingen. Behalve ver plichtingen moeten rechten in dergelijke codes worden vastgelegd. UTRECHT (ANP). In de meubelin dustrie zullen in het eerste halfjaar 1976 500 a 600 arbeidsplaatsen verloren gaan door het niet opvullen van vacatures die door natuurlijk verloop zijn ont staan. Dit schrijft drs. H. Peters, alge meen secretaris van de centrale bond van meubelfabrikanten in „De Opbouw”, het blad van de Hout-en Bouwbond CNV. die geadviseerd werden door prof. A. van der Zwan, proberen hun gelijk te bewijzen vanuit het ongerijmde- Als het waar is wat de reclamemakers zeggen, namelijk dat zij niets anders doen dan de maatschappelijke ont wikkelingen volgen, dan moet, zo re deneren Henstra en Pinckaers, de re clame de afgelopen tien jaar een aantal belangrijke veranderingen hebben ondergaan. Immers in deze periode maakte de maatschappij, het grote „voorbeeld” van de reclame, een aantal opvallende ontwikkelingen mee. Is het inderdaad te merken aan de advertentie? De heer Cortlever zei, dat er behoefte bestaat aan een grootscheepse renovatie van oude woningen, de bouw van het muziektheater in het nieuwe stadhuis en versnelde werkzaamheden aan de ring weg rond Amsterdam om de situatie op de bouwmarkt weer aanvaardbaar te maken. Hij toonde zich een tegenstander van het inschakelen van bedrijven van buitenaf bij het tot stand komen van grote bouwwerken in Amsterdam, zoals thans naar zijn zeggen herhaaldelijk ge schiedt. „Die bedrijven zijn vaak niet ingespeeld op de Amsterdamse situatie en daardoor ontstaan dan tal van onge wenste toestanden. Een delegatie van Haagse bouwvakkers, heeft gisteren een verzoekschrift overhan digd aan de voorzitter van de commissie van Sociale Zaken, de heer A. Weijters (links). De bouwvakkers bepleiten in hun petitie een gunstiger prijscompensatie. In zijn antwoord op vragen uit de Tweede Kamer gesteld naar aanleiding van de voorgenomen wijziging van de wwv zegt staatssecretaris Mertens van Sociale Zaken, dat deze werklozen geen premie betalen voor de ziektewet. Om te voorkomen dat mensen netto te weinig zouden ontvangen kent de wwv een aangepast minimum-dagloon. Paul Henstra en Louke Pinckaers, Mede een oplossing van de problemen zal volgens dr. P. L. van der Velden, financieel directeur van Bijenkorf-Be- heer, een tegemoetkoming van over heidswege bij het investeren kunnen zijn. Andere voorwaarden om het inves teringsklimaat in Amsterdam te verbete ren zouden volgens hem zijn de bereik baarheid en de veiligheid van de binnen stad, bestuurlijke coördinatie van de plannen en duidelijkheid van beleid. „Onze binnensteden moeten een kans krijgen om te overleven”, aldus dr. Van der Velden. De omzet vertoonde in het vierde kwartaal een aanzienlijke stijging zowel ten opzichte van de voorafgaande kwar talen van 1975 als ten opzichte van het vierde kwartaal 1974 toen de omzet reeds duidelijk onder druk stond van recessieverschijnselen. Deze toeneming van de omzet is met name bereikt door grotere afzet van chemisch» vezels en chemische produktn. Ondanks de hogere omzet werd ook in het vierde kwartaal verlies geleden door het te lage prijsni veau voor chemische vezels en de nog onvoldoende capaciteitsbezetting van de chemische vezelbedrijvèn in de EEG- De gedragscode voor buitenlandse in vesteringen en de erkenning van de permanente soevereiniteit zijn elementen van een door de overheden te bepalen internationaal kader, waarbinnen de particuliere ondernemingen hun rol kunnen spelen. Andere elementen zijn de rol van de internationale vakbewe ging en de regulering van de grondstof fenmarkten. De internationale vakbewe ging is nu nog geen reële gesprekspart ner, maar aat dat wel worden en in de gedragscode voor buitenlandse investe ringen zullen daarom bepalingen moeten zijn opgenomen over de beginselen van kén. Alleen al de Wereldbankgroep keurt jaarlijks voor meer dan vijftien miljard gulden aan projecten goed. Het Nederlandse aandeel hierin is eveneens laag, namelijk tussen de één en ander half percent. Er zijn echter ook sectoren, waarin het Nederlandse bedrijfsleven internatio naal wèl goed kan meekomen. Minister Pronk wilde in zijn rede misverstanden, die er op het punt van de ontwikkelingssamenwerking tussen het bedrijfsleven en de regering bestaan, ophelderen. Hij onderstreepte, dat parti culiere ondernemingen en met name de multinationals een belangrijke rol zullen moeten spelen in het industriaisatiepro- ces van de derde wereldi Het is uitgeslo ten, dat dit proces (de opbouw van een industriële structuur in de derde wereld en de aanpassing van onze eigen indus triële structuur daaraan) tot stand komt zonder de aanwending van het financiële en technische potentieel van deze onder nemingen. Het kader waarbinnen deze bijdrage wordt geleverd, moet echter door de overheden worden gedefinieerd. De resultaten van het onderzoek wijzen uit dat de advertenties veran deringen hebben ondergaan. Wat be treft de vrouwen valt op, dat zij veel meer worden afgedeeld in een be- roepsituatie en steeds minder als lou ter decoratie. Dit lijkt de kritiek op de reclamemakers te weerleggen, maar volgens Henstra en Pinckaers is dat niet zo. Zij wijzen er op dat het aantal advertenties voor (vakantie- „Bedrijfsleven moet actiever achter orders aanzitten” jreizen en industriële produkten veel groter is geworden. Daaruit vloeit logisch voort, aldus de onderzoekers, dat er ook meer hostesses, stewardes sen, typistes en dergelijke worden getoond. Hierbij zou de reclamemaker ech ter niet de geringste bedoeling heb ben om de aandacht te vestigen op het werken van de afgebeelde vrouw Dat het zwakke geslacht minder als versierend bijvoegsel wordt gebruikt, lichtten Henstra en Pinckaers niet toe- Zij merken wel op, dat het blijkbaar nog altijd bijna taboe is om een vrouw te tonen als bijvoorbeeld automobilist. De vrouwen mogen dan minder in bikini op een motorkap liggen, nog minder zitten zij normaal gekleed achter het stuur. En dat terwijl in 1975 de helft van het aantal kandida ten voor het rijbewijs B-E vrouwe lijk was. Wat de mannen betreft springt in het oog, dat zij ietsm eer getoond worden als huisvader en als pure decoratie. De „he-man” begint te verdwijnen. Alles tezamen genomen stellen de onderzoekers dat de vrouw anno 1975 niet wezenlijk anders figu reert in de reclame dan haar zuster anno 1965. Conclusie: de reclamema kers houden geen gelijke tred met maatschappelijke ontwikkelingen. De enige verandering, die zij hebben aangebracht, is de man wat minder mannelijk en walt meer als „Jan Hen” wordt afgebeeld. Drs. A. Balk, hoofd economische en algemene zaken van de hoofdstedelijke dienst Publieke Werken, gaf cijfers over de teruggang van de activiteiten op de Amsterdamse bouwmarkt. De sterkste teruggang is te vinden in de sector weg en waterbouw. Daarnaast daalde de wo ningbouw van 1968 tot 1975 met 30 percent, de produktie van bedrijfsgebou wen in dezelfde periode met 20 percent en die van ziekenhuizen, scholen en overheidsgebouwen met 40 percent. Me de door de mechanisatie daalde het aan tal arbeidskrachten in Amsterdam in de bouw van ongeveer 14.000 in 1969 tot bijna 7000 op dit moment. Het besluit om de wisselmarkten te heropenen heeft tot een herstel van de lire in binnen- en buitenland geleid. De verhoging van het Italiaanse disconto met één percent tot 8 percent droeg daartoe ook bij. Het was het eerste goede economische nieuws voor Italië sinds de nieuwe regering van premier Aldo Moro veertien dagen geleden aan het bewind kwam. De Italiaanse centrale bank heeft gis teren bepaald dat de handelsbanken hun verplichte reserves bij de centrale bank mogen verhogen. Bovendien zullen geen kortlopende kredieten meer aan expor teurs mogen worden verleend. Doei hiervan is een vermindering van de hoeveelheid geld die voor speculatie kan worden gebruikt. Verwacht wordt dat de Italiaanse re gering meer maatregelen in petto heeft. Zo zou worden overwogen van de illega le uitvoer van kapitaal een misdrijf te maken. „Het is op het ogenblik volkomen onmogelijk zonder subsidie met de Con corde te werken. De regeringen van Groot-Brittannië en Frankrijk zullen voor hun vliegtuig een hoge prijs moe ten betalen”, aldus Culmann. In septem ber 1975 deelde een woordvoerder van Lufthansa mee dat de maatschappij een optie had op drie Concorde-toestellen, maar niet tot aankoop zou overgaan als de kosten niet zouden dalen. Overeenkomstig eerder uitgesproken verwachtingen is de gang van zaken bij NV Associatie van Uitgevers van Dag bladen en Tijdschiften (AUDET) in de tweede helft van 1975 aanmerkelijk gunstiger geweest dan in het eerste half jaar. Was over het eerste halfjaar spra ke van een teruggang in de resultaten met ongeveer 14 pet, voorlopige cijfers geven over heel 1975 een winststijging te zien van circa 20 pet. Deze belangrijke verbetering is vooral te danken aan een toeneming van het advertentievolume, met name in het laatste kwartaal, en een stabilisatie van de papierprijzen, al dus het bedrijf. De winststijging maakt een verhoging van het dividend moge lijk. Een voorstel hiertoe voor de op 4 juni te houden jaarvergadering zal in de eerste helft van april worden gepubli ceerd. Over ARNHEM (ANP). Akzo NV heeft in 1975 een nettoverlies (voor buitenge wone bate en lasten) geleden van f 189 mln (v. j. 372 mln winst). Met inbegrip van de voorziening van 250 mln voor namelijk bestemd voor eenmalige verlie zen voortvloeiende uit saneringsmaatre gelen bij Enka Glanzstoff komt h et nettoverlies uit op 442 miln. aldus kzo. D D

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 17