het Carillonklanken FIAT-AGENT 1 De Fiat 131 Mirafiori. Gemaakt om 10 jaar mee te gaan. „Alleen een snel en drastisch ingrijpen van I kabinet kan bedrijfsleven gezond maken Jubilarissen bij Hoogovens ^4^5 1 I MR. B. W. BIESHEUVEL SPRAK IN LION D OR OVER POLITIEK EN ECONOMIE Er bestaat geen oordeel, hoe wijs ook, over een auto, of het is onvolledig. Wat er aan ontbreekt? Uw eigen visie op die auto. En die krijgt u alleen tijdens een uitgebreide, zelfgereden proefrit. Daarom staat er nu bij uw Fiat Agent een Fiat 131 Mirafiori klaar om door getest te worden. Belt u hem even voor een afspraak? U bent een wijs man. r....: A I Fe& NIEUWS UIT STAD EN STREEK 11 1976 27 FEBRUARI V R IJ D A G Groei Basis md JO. ik. il kamsteeg I rijs: ;o, •8,- I 1 Acht ijzersterke argumenten voor een bezoek aan onze V.W.-Audi ’76 Show. Gezondheidszorg 1? 10 (7 (Van een onzer verslaggevers) onderneming is toe- ADVERTENTIE anan F Haarlem: Heemstede: IJmuiden: Bloemendaal: Hillegom: IJmuiden: Santpoort: Haarlem-Schalkwijk: Hoofddorp: rt 4 AUTOMOBIELBEDRIJF KOENE Hagelingerweg 132. Tel. 023-377757 AUTOMOBIELBEDRIJF KOENE Dokweg 38. Tel. 02550-17819 AUTOMOBIELBEDRIJF GEBR. BEEKMAN B.V. Wagenweg 72. Tel. 023-314650/314651 Bloemendaalseweg 52-54. Tel. 023-263350/263351 Huygensstraat 67. Tel. 02550-11159 Belgielaan 57. Tel. 023-337082/335773 AUTOBEDRIJF H. J. M. RHEE B.V Koediefslaan 21. Tel. 023-289250 De werkloosheid is het grootste pro bleem. De slechte economische situatie heeft maatschappelijke gevolgen. Steeds meer groepen die het moeilijk hebben kloppen aan in Den Haag. De tegenstel lingen nemen toe evenals de jaloezie en verdachtmakingen in onze samenleving. Hierna stond de heer Biesheuvel stil bij de actuele zaken: De heer Biesheuvel zei dat hij voorziet dat het huidige kabinet, als het er in slaagt het realistische plan ten uitvoer te brengen, nog wel eens een basis zou kunnen vormen voor een samenwerking AUTOBEDRIJF VAN VLIETH CO. Meerstraat 108. Tel. 02520-15685 AUTOMOBIELBEDRIJF A. OSKAM Kruisweg 823. Tel. 02503-6310 AUDI NSU 023-379800 023-319349 i i Imp. Leonard Lang,Daniël Goedkoopstraat,lndustriegebied/Amstel,Amsterdam.Tel.(020) 924888. De heer M. W. Savrij Droste, voorzit ter van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel, dankte Mr. Biesheuvel voor zijn uiteenzetting en zinspeelde op een terugkeer in de politiek. Hij wenste hem zelfs wel weer als premier. De heer Biesheuvel liet merken niet op zijn eer der genomen besluit niet meer in de politiek te willen terugkomen. Als het zo doorgaat, zal over tien jaar 65 pet. voor de collectieve voorzieningen nodig zijn. Dat betekent dat er voor het bedrijfsleven en de actieve bevolking bijna niets meer over zal blijven”. Aldus de heer Biesheuvel. „Alleen al voor de gezondheidszorg zal het percentage van 9,5 pet. stijgen tot 12 pet. in 1980. Dat wil zeggen veertig miljard gulden. De regering erkent dit en wil een groei van maximaal één percent. Minister Duisen berg heeft uitgerekend dat bij een sala risverhoging van 3,75 percent 3,1 percent naar de collectieve voorzieningen gaat. Dat betekent dat 82 percent van onze groei daaraan zal worden besteed. Er zal snel moeten worden ingegrepen. Daar is echter veel moed voor nodig, want de bevolking komt onherroepelijk in op stand als men op collectieve voorzienin gen gaat besnoeien. Toch lijkt het mij noodzakelijk; en dan nog drastischer dan het kabinet van plan is. Om blij vende werkgelegenheid te verkrijgen, zal het rendement van de bedrijven moeten worden hersteld. De na-oorlogse politiek is goed ge weest. Er was een sterke economische groei van vijf percent per jaar met een piek in de jaren ’50-’60. De sociale voorzieningen zijn enorm verbeterd. De kosten die hiermee gepaard gaan stijgen echter onrustbarend: in 1968 was er twaalf miljard gulden voor nodig, dit jaar zal er 48 miljoen??? mee gemoeid zijn. Omdat het aandeel van de bedrij ven steeds groter wordt en de winstero- sie ernstige vormen gaat aannemen, komt de continuïteit van de onderne mingen in gevaar. „Er zijn al bedrijven die in de zuurstoftent van minister Lub bers in leven worden gehouden”, zei hij. De heer Biesheuvel tijdens zijn spraak in Lion d’Or. Whtis autowijsheid? lést zélf de Rat 131 Mirafiori Verder wees de heer Biesheuvel op het verschil in de defensieuitgaven tus sen Israel (40 pct.) en Nederland (4 pet.). Hij vindt dat er aan onze defensie prioriteit moet worden gegeven. „Ik wens de minister van defensie veel cal vinistische wijsheid toe” zei hij. Hij benadrukte nog eens dat we in een goed land leven. Maar dat de grote werkloos heid en de inflatie zorgen baart. IJMUIDEN. Bij Hoogovens zal in de maand maart de heer J. W. van de Kant zijn 50-jarig dienst jubileum vieren. De heer Van de Kant, die werkzaam is bij de afdeling hoogovens, woont in Velsen-Noord De heren A. van cker en N. Morseld zullen in maart 40 jaar aan het bedrijf verbonden zijn. De heer Van Acker is ingedeeld bij de werktuigkundige dienst, de heer Morseld is werkzaam op de afdeling nieuwbouw. Beiden wonen in Heemskerk. Voorts zullen 14 personeelsleden 25 dienstjaren volmaken. Het zijn: J. Bos, Cemij; W. H. van Roozendaal, werktuig kundige dienst; A. T. de Ruiter,havens; J. P. de Vries, Mekog-technische dienst; allen uit Beverwijk. J. Pekel, Cemij; uit Velsen-Noord. C. B. Hilbers, blokvormengieterij; uit Wijk aan Zee. W. van Duin, huizenbezit Breesaap; G. Kraai je veld, elektrotechnische- en in- strumenttechnische dienst; M. Welboren, produktieplanning; allen uit Heemskerk. E. J. Lute, staaf- en draadwalserijuit Castricum. J. M. Langendij k, centrale personeel sadministratie; uit Akersloot. C. J. de Ruij ter, blokwalserij 3; uit Heerhugowaard. E. J. van Buuren, elektrotechnische- en instrumenttechnische dienst; uit IJ muiden. en A. H. Beenhakker, nieuw bouw; uit Santpoort. „De gevolgen van de oliecrisis vallen mee voor het bedrijfsleven” zei hij. „On ze export steeg met vijftig percent naar de landen waar de olie vandaan komt. Goed beschouwd zijn de ontwikkelings landen de dupe van de hoge olieprijs, die voor ons economische voordelen bracht. HAARLEM „De meeste ondernemers maken zich bezorgd over de situatie in het bedrijfsleven. Een veel groter aantal mensen is ontevreden. De welvaart blijkt onze samenleving er dus niet plezieriger op te maken. We hebben het stukken beter dan onze ouders, maar zijn we er ook gelukkiger door?” Zo begon mr. B. W. Biesheuvel van 1971 tot 1973 minister-president en daarna niet meer actief in de politiek gistermiddag zijn speech in restaurant Lion d’Or. Hij sprak daar tijdens een lunchbijeenkomst van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Vele oude schoolvrienden van het Christelijk Lyceum bevonden zich onder zijn gehoor. De heer Biesheuvel zei dat de internationale situatie nog steeds om waakzaamheid vraagt. „De Sovjet-Unie tracht het Westen stelselmatig te ondermijnen. Portugal werd een mislukking, maar Angola een groot succes voor de communisten. Er heerst in Europa verdeeldheid en de V.S. zijn na de ervaringen in Vietnam verlamd”. I Er is een economisch herstel waar neembaar. Maar zelfs als de conjunctuur beter wordt zal rekening moeten worden gehouden met een blijvende structurele werkloosheid van 250.000 mensen. Het bedrijfsleven heeft te maken met felle buitenlandse concurrentie en inflatie. Het ziet er, één jaar voor we met z’n allen weer naar de stembus gaan, niet opwekkend uit. Het centraal planbureau heeft een stijging van de investeringen van 3 pet. voorspeld, maar dat is veel te weinig, het betekent dat het eigen ver mogen van de ondernemingen zal wor den aangesproken. Voor collectieve uit gaven gaat van elke honderd gulden vijfenvijftig gulden de bedrijven uit. De onderneming moet het dus met 45 pet. doen. Vondelweg 540 tel Julianalaan 295 tel VELSEN. Het programma dat door beiaardier H. de Ligt op zaterdag 28 februari van 16.00-17.00 uur op het stad huiscarillon van Velsen ten gehore zal worden gebracht luidt als volt: 1. Prelu dium in C: Staf Nees, 2. a. Jeugdig volkje ras, ras, ras, b. De vastenavond die komt aan: 2 volksliedjes, 3. Sonatine: Wouter Paap, 4. a. Country Gardens b. Three meet: 2 volksdansen, 5. Improvi satie: Hein de Ligt, 6. a. Jan Pierewiet, b. Boerenschots: 2. volksdansen, 7. Pas- sepied: Willem Pijper, 8. a. Der Vogel- fanger bin ich ja, b. Das klinget so herrlich: W.VX. Mozart en 9. Postludium: Hein de Lig» tussen de P.v.d.A. en het CDA in het volgende kabinet. Het lijkt hem van belang dat premier Den Uyl zijn econo mische deskundigheid laat prevaleren boven de partijpolitiek. Overigens was de heer Biesheuvel niet zo optimistisch gestemd over de kans dat er inderdaad rigoreuze maatregelen door het kabinet zullen worden genomen. Hij besloot zijn speech met de opmerking dat de bezui nigingen direct moeten ingaan, hoe lan ger men wacht hoe ernstiger de situatie wordt. De positie van de sterk gewijzigd, het heeft thans naast een zakelijke ook een maatschappelijke functie. De samenleving zal veel zelfdis cipline moeten opbrengen als het kabi net impopulaire maatregelen gaat ne men. Dit kan als er een duidelijke koers wordt uitgezet. De ondernemer heeft altijd al met onzekerheid te maken ge had en ook nu is de toekomst niet te voorspellen. Ondernemingsgewijze pro- duktie is een kostbaar goed en we moe ten voorkomen dat er collectivisme in treedt. Engeland en in het bijzonder Rusland laten ons het falen van dit systeem zien”. 7300 cc vanaf 12.330, - 1600 cc vanaf f13.979, - Verkrijgbaar in elf uitvoeringen.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 11