Nieuw instituut streeft eerlijker beoordeling na Emmylou Harris zorgt voor echt countrybal i fc BJif 99 Kittige Konarska met knappe kleurige kollectie O o® fc Stichting Nationale Hitparade denkt umij te kennen? u kent mij maar half.. EMMANUELLE 2 de antimaagd 1976 V R IJ D A G 27 FEBRUARI KUNST 1 Vanaf 4 maart in Nederland en niet in Frankrijkf SYLVIA KRISTEL HAARLEM Donderdag gaat het toneelstuk „Droom van een stuk” in de Toneelschuur in pre mière, nadat dinsdag en woensdag de try-outs zijn gehouden. Het stuk is geschreven door Rup van Woer- kom, Bert Bouquet maakte er de muziek bij. Dit is hetzelfde duo dat vorig jaar de succesvolle kindér- musical „Kinderen bestaan niet”, uitgevoerd door de leerlingen van de IVO-MAVO, schreef. Het werd zelfs een keer in het kader van het Holland Festival gespeeld. Toen was het een sprookje voor kinderen. Nu is het de harde realiteit voor volwassenen. EEN NAAM DIE U nagenoeg ieder seizoen in deze rubriek aan treft is die van Lucyna Konarska uit Amsterdam. Echt niet alleen omdat die naam zo’n mooie klank heeft, maar vooral omdat deze, van oorsprong Poolse, vrouw steeds weer kans ziet een ver rukkelijke kledingcollectie in het bijzonder van hooggekwali ficeerde Italiaanse makelij samen te stellen. Haar voorjaars- en zomercollectie is daar het klinkklare bewijs van. V onaangenaam vreselijk hebbenden nu EMMYLOU HARRIS zonder meer suède collectie gezorgd 7. CONCORDE FILM Uit de collectie van Lucyna Konarska is dit blauwe suède pak met bijpas sende blouse van het Italiaanse huis Lesy. Frans Icke en Marianne Lapré; op van een stuk”. Een suède pak met opengewerkt jasje van Lesy uit de Konarska- collectie. WAAG ALLEREERST EEN OOG JE met mij aan die eindeloze variatie in katoenen en wollen jersey jurkjes, deux-peèces Van batist en gemerceri- seerde katoen. Nou mag iedereen van mij, zonder met de ogen te knippe ren, beweren dat de natuur de mooi- DE KITTIGE LUCYNA KONARS KA had bovendien voor een uitzon derlijk mooie -4 van het Italiaanse huis Lesy. Suède met een zijdeglans verwerkt in pak ken met geajoureerde jasjes en rok ken met korte vestjes, flatteus opge- randen. En wat te zeggen van een beeldschoon blauw suède pak met cirkeltjes print en zijden blouse voor zien van hetzelfde dessin? VOOR DE AVOND ZIJN ER LAN GE katoenen rokken met bijpassende blouses en dan niet te vergeten de lange zijden jersey japonnen in ver rassende kleuren van de reeds ge noemde Ken Scott. Zwart zijden jer sey en franje leverden een bijzonder aparte kaftan op, terwijl een lange blauwe zijden mosseline japon met geborduurde V hals van Tiziani op een grand-gala beslist niet zal mis staan. Hoe dan ook, van de vroege ochtend tot de late avond en soms wellicht weer tot die vroege ochtend heeft Lucyna Konarska een flatteuze outfit. NAAST MANTELS MET BIJPAS SENDE rokken van wollen gabardine zag ik in de salons van Konarska ook slank gesneden zijden jasjes, die eventueel ook als robe-manteau kun nen worden gedragen. Andere fraaie mantels van wollen double-face en mantelpakken van flausch, waar de namen van Carla Arosio en Brugnoli garant voor staan, zijn het aantrek ken meer dan waard. gevolge vrijwel alleen gebruik makend van songmateriaal van anderen weet ze door een hoog tempo, een goede verde ling van krachten, haar gevoelsmatige manier van zingen en geholpen door het feit dat ze over een uitgelezen keur van begeleidrs beschikt, het publiek een op windende avond te geven: Terwijl heel wat countryfanatn zich door Emmylou’s appeal voelen aange trokken, zit de halve Elvis Presley- fanclub in de zaal om zich andermaal aan de verbluffende gaven van James Burton (gitaar), Glen D. Hardin (piano) en Emory Gordy (bas, banjo, mandoline) allen ex-begeleiders van de Pelvis te vergapen. The Hot Band wordt gecom pleteerd door Rodney Crowell (ritmegi- taar, zang), Hank diVito (nedal steel) en John Ware (drums). Het voor de country zo karakteristieke duet staat meteen in het eerste (korte) deel voor de pauze centraal in het openingsnummer Cash on the Barrelhe ad. Vlekkeloos mooi klinken de zanghar- monieën tussen Crowell, Gordy en Em mylou en technisch subliem die op gi taar tussen DiVito en Burton, die vanaf Dolly Parton’s Coat of many Colours talrijke open doekjes krijgen. Na If I could only win your Love en het blue- grass-achtige Mother met the Angels is het de beurt aan Crowell’s Tulsa Queen waarin het efficiënte ritmische vlecht werk van de piano telkens even zicht baar wordt. Dadelijk na de rust hoogvliegers zoals de Beatles-oldie Here, There Evryw- here; One of these Days, waarin Burton zijn standje poseert de man trekt met schijnbaar het simpelste gemak de moeilijkste soli tevoorschijn-, het tragi komische Feelin’ single-seein’ double en meer materiaal van Elite Hotel (voor de pauze stond Pieces of the Sky centraal). Bij de Hot Band valt het toch wat beperkte kader van de country nauwe lijks op. Zo is Grievous Angel wonder mooi, Wheels geaccentueerd en Till I gain Control again dermate onverbidde lijk, dat de zaal zeer dankbaar compleet door de knieën ga' t. Na de lange tweede set komt het gedwongen einde pas na twee toegif ten met onder andere Parsons’ Sin City en rockwerk als het licht wordt aan geknipt. Zeer tot ongenoegen van de gezellige roadie, die in het volle licht gezeten, tot vermaak van iedereen met allerlei grappen voortdurend de show had gestolen. Maar ja, de klok sloeg middernacht. Iedereen moet met ’n „we really had a ball last night” het Con certgebouw hebben verlaten. wakker wordt is het stuk afgelopen. „Een echte moraal zit er ook niet in”, gaat hij verder. Het publiek krijgt het verhaal voorgeschoteld en moet zelf maar kijken wat het ermee doet. Ik heb er alleen een stuk menselijkheid in ge stopt”. Gerard Verwer ziet het meer als een incidenteel voorbeeld: „Het is een problematiek van een bepaalde genera tie. Het gaat over een popzanger die een produkt is van de popwereld, maar het heeft ook betrekking op de wereld daar buiten. Mensen gaan zo in hun werk op dat hun huwelijk eraan kapot gaat.. Theater is bij uitstek een middel om de maatschappij zichzelf te laten zien, maar een kritische instelling moet je aan het publiek overlaten. Waarom zou je me teen met rode vlaggen gaan lopen? E waarom dat altijd rode vlaggen moeten zijn, is ook een gevolg van kortzichtig heid. In het kapot gaan van die jongens Profiteert Emmylou Harris van de hausse in de belangstelling voor kwali tatief goede country, haar leermeester Gram Parsons (onder meer Flying Bur rito Brothers) incasseert eerst lang na zijn voortijdig heengaan de nodige er kenning. Tijdens zijn leven viel een klassealbum als Grievous Angel, waar Emmylou haar medewerking aan heeft verleend, nauwelijks op. Een aantal van zijn songs staan op haar huidige reper- passie, waarmee zij ze ten gehore weet te brengen tot de beste. Overigens ziet Emmylou zich in de eerste plaats als performer, niet als componiste; dienten- Eveneens uit Italië afkomstig, maar nu van Avagolf, vindt u in de salons van Konarska deze katoenen knitwear jurk met omslagdoek. stommeling, een naar persoon, dat voel je helemaal. Het verhaal is eigenlijk het doorprikken van een idool, iemand die zich boven ande ren verheven voelt. Zijn ballonnetje wordt doorgeprikt en dan komt ie weer met zijn voeten op de grond terecht”. Het stuk lijkt hoofdzakelijk uit dro men te bestaan, de momenten dat je de hoofdpersoon ziet slapen zijn erg zeld zaam, waardoor wel eens de verwarring gewekt kan worden dat de dromen de werkelijkheid zijn, af gewisseld met een paar onduidelijke tussenvoegsels. „Het is een collage van dag- en nachtdromen, het publiek moet zelf uitmaken waar de droom in werkelijkheid overgaat”, zegt regisseur Gerard Verwer. WAAR HAAL JE zo’n onderwerp vandaan? „Als tekstschrijver kom ik nog al eens niet bekende mensen in aanra king zegt Rup van Woerkom. „Het zijn aardige mensen maar ze worden voor het volk gegooid. Ik heb een bekende vriend waarmee ik vergelijkbare dingen zag gebeuren. Dat heb ik overdacht en uitgewerkt. Een oplossing heb ik niet gegeven, die is er eigenlijk ook niet. Het gaat niet verder dan de dromen, als hij wakker wordt is het stuk afgelopen. „Een echte moraal zit er ook niet in”, gaat hij verder. Het publiek krijgt het verhaal voorgeschoteld en moet zelf maar kijken wat het ermee doet. Ik heb er alleen een stuk menselijkheid in ge stopt”. Gerard Verwer ziet het meer als een incidenteel voorbeeld: „Het is een problematiek van een bepaalde genera tie. Het gaat over een popzanger die een produkt is van de popwereld, maar het heeft ook betrekking op de wereld daar buiten. Mensen gaan zo in hun werk op dat hun huwelijk traan kapot gaat. Theater is bij uitstek een middel om HET GAAT OVER een popzanger in zijn nadagen. Het stuk speelt Zich af in zijn slaapkamer. Hij droomt alleen nog maar over vroeger: de tijd dat hij door zijn publiek werd toegejuicht, de meisjes hem aanbaden, de keer dat hij zijn toekomstige vrouw ontmoette, hun hu welijk en hoe dat uiteindelijk misliep. „Die dromen zetten hem voor het eerst in zijn leven aan het denken over zijn bestaan en hij merkt dat hij het belan- samen. De reglementen voor de samen werking boden de mogelijkheid, dat be langhebbenden als omroepdirecteuren en platenfabrikanten, mee zouden spreken bij het samenstellen van de T-op-30. Dit gevaarmoest worden uitgebannen. Er diende een forum te worden geconstru eerd van deskundigen die geen belang- zijn, wilde de Buma zijn plannen volledig kunnen en blijven uit voeren. Hiervoor komt er nu de beleidcom- missie als toporgaan van het instituut. Behalve de heer Schüttenhelm zitten in de commissie: Jaap van Praag, die ex- platenhandelaar is, Piet Beishuizen die directeur was van de inmiddels opgehe ven stichting voor de Collectieve gram- mafoonplaten-campagne, drs. A. W. Merk, secretaris van het bedrifschap Ho reca, en Frits Versteeg als representant van de muziekjournalisten in ons land. Het toporgaan telt daarmee het mini mum aantal leden. Het kan ten hoogste negen leden tellen. Het moet zijn eigen statuut ontwerpen. De beleidscommissie kan zich zo nodig verzekeren van we- tenscappelijke begeleiding voor de sa menstelling van de hitparades. Ze zal ook klachten over de Top-30 behande len. Ze gaat adviseren oVer de toekom stige structuur en staturs van het insti- tuur cn over de bestemming van even tuele baten, die in elk geval een culture le moet wezen, aldus de Buma. HET GAAT OVER een popzanger in zijn nadagen. Het stuk speelt zich af in zijn slaapkamer. Hij droomt alleen nog maar over vroeger: de tijd dat hij door zijn publiek werd toegejuicht, de meisjes hem aanbaden, de keer dat hij zijn toekomstige vrouw ontmoette, hun hu welijk en hoe dat uiteindelijk misliep. „Die dromen zetten hem voor het eerst in zijn leven aan het denken over zijn bestaan en hij merkt dat hij het belan grijkste in het leven verloren heeft. „De liefde”. Tijdens de repetities zegt Rup van Woerkom, werd mij ook steeds ver weten dat zijn karakter helemaal niet naar voren komt terwijl je van het meisje toch een duidelij' beeld krijgt. Maar in feite heeft hij ook geen karak ter, hij heeft een fase van zijn leven gemist”. De spelers vonden er wel bepaalde herkenningspunten in. Toen Frans Icke, de mannelijke hoofdrolspeler, het stuk voor de eerste keer las barstte hij in huilen uit. Hij herkende er dingen van zichzelf in. Hans van Veller, één van de musici, zag het ook zo: „Ik heb zelf samen met Jaap van Manen de drum mer, in een band gezeten en we herken den echt situaties zoals die zich in een band voor doen. Ze zijn ongezouten in het stuk weergegeven. De figuren zijn echt gaan leven. De hoofdpersoon is zo’n ste kleuren toont, maar die lieve mensen hebben dan nog nooit de handprinted jurken, deux-pièces en blouses van Ken Scott gezien. Daar sta je immer weer met open mond naar te kijken. Scott heeft zijn domi cilie in Italië, een land dat voor kleurgevoelige lieden zeer inspirerend is. Onnavolgbaar is overigens het raf finement waarmee Ken Scott met kleuren tovert. Van Milena Mosele treft u voorts aan zeer fijne katoenen knitwear, rokken met beeldschone jumpers en eenmaal bij elkaar aan getrokken niet meer van een jurkje te .onderscheiden. AMSTERDAM (ANP). Voor een objectieve en eerlijke hitparade richten de auteursrechtorganisaties Buma en Stemra het instituut de Nationale Hitpa rade op. Die oprichting geschiedt officie el 10 maart als ook de beleidcommissie voor het instituut wordt geinstlleerd. Dit top orgaan staat onder voorzitterschap van de gepensioneerde NOS-voorzitter E. Schüttenhelm, die evenals de overige leden op persoonlijke titel als onafhan kelijke deskundigen in de commissie is benoemd, naar de Buma donderdag heeft meegedeeld. Het instituut stelst zich ten doel het Nederlandse muziekleven en de onaf hankelijke en ofjectieve voorlichting te bevorderen. Hiervoor wil het ook een informatiecentrum voor het Nederlandse muziekleven, dus niet alleen voor de pop-muziek, oprichten. Het instituut De Nationale Hitparade bestaat al een tijdje als activiteit zonder winstoogmerk van de Buma, waarvoor wordt samengewerkt met de omroepen, de platenindustrie en de platenhandel. Het is de Buma bebleken, dat er bij de belanghebbenden behoefte bestaat aan een onafhankelijke voorlichting van de uziek- en platenconsument. Ruim een jaar geleden werd begonnen met de uitgaven van het weekblad „De Nationa le Hitparade”, dat thans een oplage heeft van meer dan 100.000 exemplaren. Het instituut stelt wekelijks de Top-30 IN DE COUTURE COLLECTIE ko men we zijden shantung japonnen van Tita Rossi tegen en modellen van mousseline de soie van Ognibene Zendman. Lancetti is vertegenwoor digd met een jurkje van ragfijne mousseline de soie met naalddunne plissé’s. Ook zult u de griffes ontdek ken van André Laug, Tiziani en An tonelli. AMSTERDAM. De lieftallige Em mylou Harris and the Hot Band lieten gisteravond in een uitverkocht Concert gebouw, nauwelijks drie maanden na de eerste kennismaking, opnieuw country van de bovenste plank horen. Bijna was het feest niet doorgegaan want zowel de musici als de intstallatie deden er on verwacht lang over om in Amsterdam te arriveren. Een quasi weifelend Emmy lou constateerde bij ’t laatste concert van deze toernee: „This must bij the place?” Droom van een stuk” prikt bestaan van pop-idool door grijkste in het leven verloren heeft. „De liefde”. Tijdens de repetities zegt Rup van Woerkom, werd mij ook steeds ver weten dat zijn karakter helemaal niet naar voren komt terwijl je van het meisje toch een duidelijk beeld krijgt. Maar in feite heeft hij ook geen karak ter, hij heeft een fase van zijn leven gemist”. De spelers vonden er wel bepaalde herkenningspunten in. Toen Frans Icke, de mannelijke hoofdrolspeler, het stuk voor de eerste keer las barstte hij in huilen uit. Hij herkende er dingen van zichzelf in. Hans van Veller, één van de musici, zag het ook zo: „Ik heb zelf samen met Jaap van Manen de drum mer, in een band gezeten en we herken den echt situaties zoals die zich in een band voor doen. Ze zijn ongezouten in het stuk weergegeven. De figuren zijn echt gaan, leven. De hoofdpersoon is zo’n stommeling, een onaangenaam vreselijk naar persoon, dat voel je helemaal. Het verhaal is eigenlijk het doorprikken van een idool, iemand die zich boven ande ren verheven voelt. Zijn ballonnetje wordt doorgeprikt en dan komt ie weer met zijn voeten op de grond terecht”. Het stuk lijkt hoofdzakelijk uit dro men te bestaan de momenten dat je de hoofdpersoon ziet slapen zijn erg zeld zaam waardoor wel eens de verwarring gewekt kan worden dat de dromen de werkelijkheid zijn af gewisseld met een paar onduidelijke tussenvoegsels. „Het is een collage van dag- en nachtdromen, het publiek moet zelf uitmaken waar de droom in werkelijkheid overgaat”, zegt regisseur Gerard Verwer. WAAR HAAL JE zo’n onderwerp vandaan? ,Als tekstschrijver kom ik nog al eens met bekende mensen in aanra king zegt Rup van Woerkom. ,Het zijn aardige mensen maar ze worden voor het volk gegooid. Ik heb een bekende vriend waarmee ik vergelijkbare dingen zag gebeuren. Dat heb ik overdacht en uitgewerkt. Een oplossing heb ik niet gegeven, die is er eigenlijk ook niet. Het gaat niet verder dan de dromen, als hij zit de kritiek. Er zit iets fout waardoor zijn leven ook mis gadt en dat willen we laten zien”. HOEWEL RUP VAN WOERKOM een compleet toneelstuk overhandigde is er van de oorspronkelijke tekst weinig over. De eerste weken van de repetities werden hoofdzakelijk doorgebracht met grsprekken over de inhoud en de tekst van de rollen. „Maar het is nooit uitge lopen op een strijd op leven en dood”, zegt hij lachend, „Het is uiteindelijk een stukje team-work van twaalf mensen geworden”. „De inzet van de mensen is erg groot ondanks dat ze overdag nog ander werk doen Dat kom je zelfs in de profwereld niet tegen”, zegt Gerard Verwer die zelf bij Rob van Reijns mimetheater werkt en daardoor wel vergelijkingsmateriaal heeft. Hij volgde de theaterschool van Jacques Lecoq in Parijs. De kennis die hij daar heeft opgedaan kwam hem hier goed van pas. „Het was de eerste keer dat ik regisseerde; voor mijzelf een ex periment, een leerproces. Ik heb geleerd met mensen samen te werken, mijn ideeën onder woorden te brengen en aan de spelers over te dragen”. Ondanks dat er veel muziek in voor komt,wil Rup van Woerkom het toch beslist geen musical noemen. „Het is een stuk met muziek, gedeelten uit de show van de popzanger, hij is in zijn dagelijks leven ook constant met muziek bezig en dan is er niet aan muziek te ontkomen”. Regisseur Verwer is erg tevreden over de integratie van muziek en toneel en ook van spelers en musici. De leden van de popgroep spelen namelijk ook een belangrijke rol in het leven van de popzanger; zij zijn de toekijkers, de critici. BERT BOUQUET SCHREEF de ak koordenschema’s en de thema’s die door de groep gezamenlijk uitgewerkt en ge arrangeerd werden. „We hebben gepro beerd zoveel mogelijk ongedateerde mu ziek te maken en toch niet clichématig te worden, het moest in de droomsfeer passen. We hebben expres niet de stijl van een bepaalde popgroep, bijvoorbeeld de Stones, geïmiteerd omdat je dan mensen krijgt die zeggen: „Hé, het lijkt helemaal niet op de Stones”. De musici worden in het stuk „de katten” genoemd, in het Engels vertaald zou dat „the Cats” worden, maar de overeenkomst met een Volendamse groep berust op puur toéval. In het programmaboekje zit een grammofoon plaatje met twee liedjes; een uitgave van de Toneelschuur. Dit is de eerste eigen produktie van de Toneelschuur in het verbouwde pand. De organisatie, produktie en verant woordelijkheid voor het programma lig gen helemaal bij de Toneelschuur. „Ik vind het ontzettend goed dat dit kan”, zeg Verwer, „Het is eenmalig in Neder land. Hiermee is het theater weer terug gekeerd bij zijn oorspronkelijke uitgang spunt: het theater maakt theater”. de

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 15