Brit meldt massamoord Ruim 10.000 in Rhodesisch dorpje zwartwerkers in de bouw HEREN HEBBEN KOPZORGEN GENOEG Openbaar vervoer Beschuldigingen geseponeerd in Attica-proces 32 ra Tandartsen vragen de Kamer voor fluoridering te stemmen Cftartendorp mii BRILJANT lac.warninq Portugal op weg Het woord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Tijdstip wordt in vraaggesprek niet genoemd ummwfnuummffuufuuimfn AANLIJNGEBOD VOOR HONDEN IN ZUID-LIMBURG Rustig weer AGENDA Japan acht kans op komst Amerikaanse See morns before you buy getuigen niet groot Aantal pagina’s vandaag: 2 pagina 6 5». VRIJDAG 27 FEBRUARI 1976 66e jaargang nummer 98 nenlandse Zaken) en staatssecreta ris De Goede (Financiën) gisteren hebben gevoerd met vertegenwoor digers van Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Groningen, Arnhem, Nijmegen, Maastricht en Dordrecht. suède, nappa, en lamsvacht- jassen Haarlem: Barteljorisstraat 20, tel. 023-312655 (bij de Grote Markt) Amsterdam: Leidsestraat 9 (bij Koningsplein), tel. 020-223596 DEN HAAG (ANP) De rege ring is met acht van de negen ge meenten met een eigen vervoerbe drijf overeengekomen dat het Rijk de tekorten op het openbaar ver voer voor honderd percent voor zijn rekening zal nemen. Dit is het re sultaat van besprekingen die minis ter Westerterp (Verkeer en Water staat), staatssecretaris Polak (Bin- 5, 6, 7, 9 en 11 21 9 15 17 17 25 25 31 27, 29 21 23 13 vuur het lekkerste brood en fijn banket uw warme bakker KENNEMERLAAN HK. SNELLIUSSTR. TEL. 14652 Umuider Courant Hubert Lampo: f 37 40 p kwartaal lp post t 49 l p iaat f 146 90 lp post f 189 bij vooruitbetaling f 13 p mnd Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. De heer Van Eijkelenburg wijt deze situatie aan gebrek RIJK DEKT TEKORTEN Het blijft ongelijk verdeeld in de wereld. Het lijkt erop, dat de ene heer het hoofd van de ander gestolen heeft, in zijn bagage ADVERTENTIES •WW»V.SV. v.sssxvvNvCvX' (ook grote maten) Dit uit China afkomstige mini- hertje is zijn moeder kwijtge raakt. Gelukkig kon Jo-Ann Tho mas, die op de kinderboerderij van de dierentuin in San Diego werkt, het diertje onder haar hoede nemen en zo verhinderen dat het van honger omkwam. Hier constateert ze verheugd dat haar pupil al vijf pond weegt, een fraai gewicht voor een zes weken oud mini-hertejong. Puzzel Medische diensten Kunst Radio en tv Strips Mode Economie Beurs Sport Schrijvende lezers Weg en wiel Amsterdam verstopt en diens hoed bovenop zijn eigen hoofddeksel heeft gezet. Maar dat is slechts een vermoeden dat deze krant niet kan bevestigen. Na de beschieting waren de soldaten het dorp ingetrokken, waar zij iedereen doodschoten die zij konden vinden. Som mige kinderen die nog op hun moeders rug waren gebonden, werden eraf ge haald en afzonderlijk doodgeschoten, al dus McCarthy volgens de Daily Mirror. Niets is gemakkelijker dan zijn wil aan een goed mens op te dringen. EDELSMID - JUWELIER Korte Houtstraat 16. Haarlem zijstraat Grote Houtstraat 1e straat links vanaf Houtbrug Telefoon 31 15 82 7?’ij k if Minister mr. H. van der Stee heeft tot dfeze maatregel besloten omdat in dit gebied de enting van honden tegen re- bies (hondsdolheid) nog niet op voldoen de schaal is geschied. Loslopende honden en katten die zich op een afstand van meer dan 300 meter van de dichtsbij- zijnde woning bevinden, zullen worden opgevangen en voor zover dat niet mo gelijk is onschadelijk worden gemaakt. Opgevangen dieren zullen drie dagen ter beschikking van de eigenaar worden ge houden.* In de nacht en ochtend plaatse lijk mist en miniumtemperatu- ren omstreeks 2 graden. Over dag droog weer met zonnige pe rioden en maxima van 8 graden aan de kust tot circa 12 graden in het binnenland. In het alge meen weinig wind. Weersverwachting van het KNMI tot zaterdagavond: van der Mije, H. P Stuurman Abonnement Plaatselijk nieuws De gehele kollektie. Er dient nu nog één Attica-zaak, te gen ex-gedetineerde Mariano Goxzales. Hik is voorvluchtig en wordt beschul digd van het doden van een mede gevangene. UTRECHT (ANP). De Nederlandse maatschappij tot Bevordering der Tand heelkunde heeft vandaag schriftelijk een dringend beroep gedaan op de leden van de Tweede Kamer, akkoord te gaan met de vcorgestelde wijziging van de Water leidingwet in verband met de fluoride ring van het drinkwater. De Kamer zal op 2 maart het desbetreffende wetsont werp behandelen. De minister zal in beginsel eenmaal per jaar in het najaar de tarieven per kaartsoort voorschrijven, op dezelfde da tum dat ook de tarieven van NS en streekvervoer worden aangepast. Daarbij zal worden uitgegaan van de stijging van de kosten van levensonderhoud. Ge zien het streven naar gelijke tarieven zullen in bepaalde gevallen extra verho gingen nodig zijn omdat achterstanden moeten worden ingehaald. Hoofdaanklager Alfred J. Scotti had rechter Bayger reeds in die zin geadvi seerd. Een ander lid van het Newyorkse opperste hof, Carman F. Ball, heeft Scotti’s advies ook de zaak tegen drie andere gevangenen en de enige gedag vaarde politieman in de zaak te sepone ren, in overweging genomen. Volgens de 22-jarige Tom McCarthy was de Rhodesische lichte infanterie, aan controle door de overheid. In Limburg, Noord-Brabant en Zeeland zijn er slechts enkele ambtenaren van de Economische Controle Dienst die kijken of er werkloze bouwvakkers zijn die toch werken, zei hij. De werkgevers in de bouw hebben ook zelf geprobeerd het misbruik van de sociale voorzieningen aan te pakken, maar dat was volgens Van Eijkelenburg een onbegonnen zaak, „want onze mensen werden gewoon met harde hand verwijderd van bouwplaatsen”. Van Eijkelenburg richtte ook een beschuldiging aan het adres van een aantal malafide aannemers die werklozen in dienst hebben en zodoende de betaling van sociale pre mies ontwijken. In Heerlen en het nabijgelegen Meersen hebben de politie en de Economische Controledienst een grote opsporingsactie gehouden naar zwartwerkers. Er werden o.a. foto’s van de mensen op de bouwplaatsen gemaakt. Vijf zwartwerkers werden betrapt. Het was de eerste keer dat een dergelijke politie-actie in Nederland plaats vond. In plaatsen over de grens met België en Duitsland is in het recente verleden al diverse keren gespeurd naar Nederlandse zwartwerkers. Instituut in de Verenigde Staten, dat uit wetenschappelijk onderzoek op geen en kele manier blijkt, dat fluoridering kan ker kan veroorzaken. Ook citeert de maatschappij prof. dr. P. Muntendam, voorzitter van de Com missie Voorlichting Drinkwaterfluoride ring van het ministerie van Volksge zondheid, die onlangs heeft verklaard dat toevoeging van fluoride aan het drinkwater volstrekt ongevaarlijk is. Ze zegt verder dat de Utrechtse hoogleraar in de ethiek prof. dr. J. de Graaf, ruim een jaar geleden in het tandartsenblad heeft gesteld, dat fluoridering van het drinkwater wel een middel is dat de vrijheid van het individu beperkt, maar dat deze vrijheidsbeperking niet onge oorloofd is, als men haar afweegt tegen de bescherming van de volksgezondheid. DEN HAAG (ANP) Vanaf 1 maart is de aanlijning van honden verplicht gesteld in 51 Limburge gemeenten. Het gebied betreft Sittard en Urmond, als mede alle zuidelijke daarvan gelegen gemeenten, zo deelt het ministerie van Landbouw en Visserij mee. De jonge Brit zegt ook nog door een Rhodesische officier te zijn gedwongen een gewonde guerrilla-strijdr dood te schieten. De lijken van de guerrilla- strijdts waren netten onder hef schroef- vliegtuigen gehangen om zwarte dorpe lingen te waarschuwen nationalisten geen onderdak te verlenen. McCarthy vertelt in het vraaggesprek dat hij halverwege zijn jaar dienst bij het Rhodesische leger had besloten te vluchten. Via Johannesburg keerde hij vorige maand naar Engeland terug. In het vraaggesprek wordt niet gezegd wanneer het bloedbad plaats vond. waarvan hij deel uitmaakte, na een tip naar het dorp beneden de Mavuradonha- bergen gezonden, waar Rhodesische nati onalisten zouden komen om 6.000 hulden voor hun fonds te innen. Toen de 17 guerrillastrijders waren gearriveerd, had de Rhodesische eenheid het dorp met automatische wapens en raketten onder vuur genomen. Volgens McCarthy was hun opgedragen alleen guerrillastrijders gevangen te nemen. Na het eerste spervuur waren kinderen die nog konden lopen doodgeschoten. In het vraaggesprek zegt McCarthy dat het geld was gevonden op het lijk van één van de 13 nationalisten die werden gedood. Het werd verdeeld onder de soldaten die moesten zeggen dat er geen geld gevonden was. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427 IJmuiden Postgiro 273107, Postbus 18 IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd 10709 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging. 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. (Van onze redactie economie) AMSTERDAM Er zijn in Nederland zeker 10.000 „zwartwerkers” in de bouw (bouwvakkers die normaal bij aannemers werken, hoewel zij een sociale uitkering ontvangen). Volgens officiële cij fers zijn er in de bouwnijverheid in totaal circa 40.000 werklozen. Het cijfer 10.000 is een voorzich tige schatting van de bouwwereld zelf. Het werke lijke aantal zou wel eens veel hoger kunnen zijn, aldus voorzitter S. J. van Eijkelenburg van het Nederlands Verbond Ondernemers Bouwbedrijf, die hierbij aantekende dat het Nederlands Economisch Instituut nog dit jaar een uitgebreid onderzoek naar het verschijnsel „zwartwerken” in de bouw hoopt af te ronden. echter na twee ken. In de afgelopen week hebben over heidsfunctionarissen kantoren en andere panden van Kodama grootscheeps on derzocht naar documenten die met de zaak te maken konden hebben. LONDEN (Reuter). De Londense Daily Mirror heeft vandaag een vraag gesprek met een jonge Londenaar gepu bliceerd, die zegt te hebben deelgenomen aan een massaslachting van 60 Afrika nen in een Rhodesisch dorp bij de grans met Mozambique. TOKIO (UPI). Japan heeft de Ame rikaanse regering vandaag verzocht drie Amerikanen toestemming te geven in het Japanse parlement te getuigen in het Lockheed-omkoopschandaal. Men ver wacht echter dat hooguit één van hen zal verschijnen: Tosjiyoeki Oni, hoofd van het kantoor in Tokio van Lockheed (Asia). Hij is in Japan en het ministerie van Buitenlandse Zaken gaat er van uit dat hij onder de Japanse jurisdictie valt. Men verwacht in Tokio niet dat ook Kotchian en de zakenman Katayama bereid zijn naar Japan te komen en de regering in Washington kan hen niet dwingen. Als één van de drie voor het parlement zal getuigen, zal dit voor het eerst zijn dat een buitenlander onder ede getuigt voor het Japanse parlement. De voornaamste getuige in de affaire- Lockheed in Japan, de 65-jarige miljo nair en grote man achter de schermen bij de rechtse politieke partijen Josjio Kodama, is vandaag in allerijl naar een ziekenhuis in Tokio gebracht, waaruit hij echter na twee uur weer mocht vertrek- De gevangenisopstand van Attica op 13 september 1971 kostte aan 43 mensen het leven. Negenendertig kwamen om bij de bestorming van het gebouw door politiemannen van de staat New York. BUFFALO, NEW YORK (UPI). Frank R. Bayger, lid van het opperste gerechtshof van de staat New York, heeft gisteren met de verklaring dat voortzetting van het proces geen enkel nuttig doel diende, de zaak tegen tien ex-inwoners van de Attica-gevangenis die in ’s lands bloedigste gevangenisop stand in 1971 bewakers hadden ontvoerd, geseponeerd. De tandartsenorganisatie zegt in haar brief, dat alleen van een maatregel als drinkwaterfluorideringin de toekomst een verlichting mag worden verwacht van de rampzalige situatie op het gebied van de gebitsgezonidheid. De Maatschappij Tandheelkunde her innert eraan, dat drinkwaterfluoridering door vele organisaties is aanbevolen, on der meer door de Wereldgezondheidsor ganisatie. Ze verwijst tevens naar de verklaring van het Nationaal Kanker I Losse nummers 60 ,c| Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, 4 Als de tekenen niet bedriegen, is Por tugal met zijn democratiseringsproces eindelijk op de goede weg geraakt. Na alle trubbels, politieke spiegelgevechten, ontsporingen van vrijwel allen die be trokken waren bij „de revolutie”, is eindelijk het besef doorgedrongen dat er van begin af aan eigenlijk slechts ëën dominerende factor in de politieke situa tie bron van alle ellende was: de onei genlijke rol van het militaire apparaat. Het leger, dat zich niet volkomen terecht de inspirator en uitvoerder van de opstand tegen het dictatoriale regime noemt, had zich de rol aangemeten van hoogste en enige beslissingsmacht in de natie. Tegen deze ivoren toren liepen alle politieke partijen stuk, zodat zij gedwongen werden een nieuwe soort dictatuur te aanvaarden om tenminste nog enige activiteit te kunnen ontwikke len in de richting van een democratise ring der Portugese samenleving. Men kan jaren discussiëren over het model van zo’n democratie er zijn honderd verschillende modellen te bedenken die in bepaalde situaties nodig, wenselijk of onvermijdelijk kunnen zijn. Eén model echter moet voor iedere Portugees van goede wil onaanvaardbaar zijn: de militaire staat, dat wil zeggen, de staat waarin het leger het wetgeven de, uitvoerende en rechtsprekende machtslichaam is. De complicaties van de laatste jaren hebben situaties te zien gegeven, waarin politieke partijen omwille van hun eigen invloed bereid bleken gemene zaak met zo’n militaire supermacht te maken. Minderheden aan de linker- en de rech terkant hebben duidelijk pogingen on dernomen om zich in de gunst van de Beweging der Strijdkrachten te wringen en op die manier politiek en maatschap pelijk dirigisme te bedrijven. Deze gang van zaken had gemakkelijk op een bloe dige burgeroorlog kunnen uitlopen en het zou absoluut onvoorspelbaar zijn geweest wie tenslotte de macht zou hebben veroverd. In ieder geval zou het een macht geworden zijn, die weinig democratisch van allure was want anders zou die macht zich nooit hebben kunnen handhaven. Wat nu gebeurd is de inkeer van het leger tot de juiste grondleer van alle democratische stelsels, namelijk, dat het bestuur van de staat in handen van een parlementaire burgerregering moet lig gen die langs legale wegen is gekozen en gemandateerd opent een nieuw, beter, heilzaam perspectief. Na twee jaren van machtsdronkenschap is de ontnuchtering gekomen. Het leger treedt terug in dienstbaarheid. De vraag is nu, of de politieke mondigheid van het Portugese volk die weelde kan dragen. Democratie is inderdaad een weelde, maar eveneens een kwestie van mondig heid. Alleen Amsterdam maakte bezwaren, maar de vertegenwoordiger van de hoofdstad zou op korte termijn laten weten of B. en W. van Amsterdam de overeengekomen regeling alsnog aan vaardt. Afgesproken is dat de gemeenten een selectief gebruik van de auto in de hand zullen werken en het gebruik van open baar vervoer, fiets en bromfiets zullen stimuleren. De gemeenten moeten voor 1 juni van elk jaar een exploitatiebegroting voor het volgend jaar indienen bij de minis ter van Verkeer en Waterstaat. Tevens moet voor 1 augustus van elk jaar een investeringsplan voor de komende vijf jaar worden overgelegd. De vervoerbedrijven van de gemeen ten mogen zelfstandig wijzigingen door voeren op het punt van lijnvoering en frequentie. Hierbij dient het verkeerscir culatieplan, waarover Rijk en gemeenten het eens moeten zijn, als uitgangspunt. De minister en de gemeentebesturen streven naar harmonisatie van de tarie ven. Uiteindelijk zullen de tarieven in de pas moeten lopen met de prijzen van de NS en het streekvervoer. Verder moeten de prijzen van kaartjes in steden met lange vervoerstrajecten „afstandge- bonden” zijn (zogeheten zönetarieven). Amsterdam maakt met name op dit punt voorbehoud, omdat deze stad ge kant is tegen een hoger tarief voor langere trajecten.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1