Seizoen van probeersels, taxaties en grenswisselingen EINDZEGE LIJKT VAST TE STAAN Cor van der Hart weer bij Fortuna riko°ns n de mensen SP0RTWÏÏ1 KNVB-straffen Carnaval F lUeuvie rubriek ^onKo'’00"'5 tusse1 Kes$ler-xuS'eS Ïoo'detens. WOEDE OVER BONDSBESLISSING j •11 V R IJ D A G 27 1976 SPORT FEBRUARI 27 26 Misrekenin Twee troeven Andere aanpak Eerzucht HU L latic Tegenvallers Ontmoedigd i (f16,25 per kwartaal, 13 nummers), Als u meteen abonnee wilt worden - - -- Hg', (van 9.00 tot 17.00 uur). ■wrt f 'W KS DE COME BACK VAN Zusjes Verlaan DE SCHAATSSPORT niet naar w.k (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) Ashe maakte weer eens grote indruk Arthur Ashe: Geen moeite met Smith ADVERTENTIE een gelukkige netbal uit: 6-4 speldeel te V PANORAMA len. In Andere straffen zijn: o.a.: Volendam: PIETER MUL. t doen. Het ge woon achtige keuken kt naar nbouw- ad van lubbele >ven en opende waar u in zo'n geven, jren en kijken. ZEIST (ANP). FC Vlaardingen zal in de eerstvolgende competitiewedstrij den moeten aantreden zonder Van der Bol en Zwamborn. Beide spelers worden door de tuchtcommissie van de KNVB voor twee wedstrijden geschorst en kre gen bovendien een boete opgelegd van 100 gulden. De Weense bevolking heeft zich met kleine meerderheid uitgesproken tégen de organisatie van de Olympische Spelen in 1988. Door een goal van Lex Schoenma ker, won FC Den Haag een vriendschap pelijke wedstrijd van Lokeren. Niki Lauda reed de snelste tijd in de training voor de GP van Zuid-Afrika op 6 maart. Hij kwam tot 1.15.06 wat een gemiddelde van 195 km betekende. In de ronde van Sardinië voor wie- lerprofs, won de Italiaan Panizza het Hij moest Standard Luik uit het slop halen en opnieuw aan de Belgische top brengen. Dat bleek een moeilijke, zeer zware opgave. Van der Hart kreeg de tijd niet om zijn karwei af te maken, werd op een zijspoor gerangeerd en ging met ziekteverlof. De overtref jende trap, het verbeteren van eikaars „supertijden"is terug in de schaatssport en daaraan heeft het vier jaar lang ontbroken. Dit seizoen doken al zeven rijders onder de scherpe twee- minutengrens op de 1500 meter, en oP de 10 km werd zes keer een tijd onder de 15 minuten geregistreerd. Het zijn onmiskenbare bewijzen dat de schaats sport door het dal heen is. het resultaat daarvan zal hij de Lim burgse club ook in de volgende compe titie trainen. hoog, uifdak t. '74, R 16. km.st. aunus >igen„ ïnt.st.. MINI t. '73 let op >i voor >'s zijn IWEG >5674. 3535 14-66. ovag- n b.v. I V.' Er wordt zelfs gesproken over interne verdeeldheid over de totale aanpak, en minstens een van de vooraanstaande schaatsers heeft zijn twijfels over de De rijstijl die hij de Noorse raspaard- jes opdrong (een hoog bewegingsritme en een explosieve afzet) blijkt energie- vretend te zijn geweest. Uit Tenmanns oorspronkelijke selectie, die uit tien man bestond, is in de loop van deze winter de een na de ander weggevallen, doordat de kracht op den duur begon te slinken. De verering van de Noorse methode, die zelfs als een revolutionaire ontwik keling in de schaatssport werd af geschil derd, en nu tal van vraagtekens oproept, is een andere misrekening in deze tur bulente winter. De kritiek die ten tijde van de Noorse overmacht over Leen Pfrommer werd uitgestort hij zou zijn ingedut en de ontwikkelingen niet in de gaten hebben gehouden kan eveneens onder de noemer „miskleunen” worden gerangschikt. In Noorwegen liggen, wat dit aangaat, de zaken een stuk duidelijker. De aan stelling van de 58-jarige Jos Tenmann tot bondscoach stond in feite bij voor baat garant voor een andere aanpak. Er hoefde slechts te worden teruggedacht aan Dag Fornaess, die zich zeven jaar geleden onderwierp aan wat wel de Tenmann-methode wordt genoemd: een Daarmee keert Cor van der Hart na precies 10 jaar terug bij de club, waar mee hij zijn grootste triomfen vierde: Fortuna. Als trainer had hij aanvankelijk veel succes. Hij bracht het Haagse Holland Sport in de eredivisie en handhaafde zich met die ploeg uitstekend in de hoogste voetbalklasse. Na vijf jaar stap te Van der Hart over naar AZ’67. Ook deze ploeg leidde hij naar de eredivisie. Toen dat eenmaal gebeurd was, leek Van der Hart lang in Alkmaar te blij ven, maar hij kwam voor de W.K. bij de KNVB terecht, vertrok daar weer snel en ging naar België. Jos Tenmann, de Noorse bondscoach die succes op korte termijn najoeg. Annemarie Verlaan: Bijna zeker van uitzending naar Gothenburg, nu diep teleurgesteld in de KNSB die haar niet wil uitzenden. Piet Kleine: Een van de grote N ederland- se troeven. SITTARD (ANP). De eerste divisie- club Fortuna SC heeft donderdagavond oud-bondscoach Cor van der Hart (48) gecontracteerd als trainer. Van der Hart, de afgelopen twee jaar werkzaam bij de Belgische club Standard Luik, begint zijn werkzaamheden op 1 april. Hij gaat proberen Fortuna SC via de naeompeti- tie in de eredivisie te brengen. Ongeacht IJMUIDEN. De zusjes Annema rie en Sophie Verlaan uit IJmuiden zullen niet deelnemen aan het toer nooi om de wereldkampioenschappen kunstrijden op de schaats in Gothen burg. Annemarie (16) en Sophie (18), die bij de Europese titelstrijd in Genève op respectievelijk de 81e en 20e plaats eindigden, zijn door de technische commissie kunstrijden van de KNSB niet goed genoeg bevonden. De goedige Ashe had na een uurtje demonstratietennis nog wel zin en fut tegen het rijtje in keurig wit gestoken kinderen aan te treden. De voorzitter van de spelersorganisatie gedroeg zich voorbeeldig,net als in zijn optreden te gen Stan Smith, die geen schijn van kans kreeg. De lange blonde Amerikaan kon serveren wat hij wilde, in bijna alle gevallen had Ashe de return in huis. Met 64 en 6-2 kon Smith zich gaan opmaken voor een dagje uit in Amster dam, dat moet je als Amerikaan toch gezien hebben Drie seizoenen heeft Fornaess het vol gehouden. De huidige Noorse generatie lijkt in zijn voetspoor te zullen treden. Maar wellicht wordt het roer omgegooid nu Tenmann heeft aangekondigd dat hij het bij dit ene seizoen wil laten. Boven dien hebben de winterspelen in Inns bruck de Noren aan het denken gezet ondanks twee gouden medailles (Stensen en Storholt). De rest van de ploeg be antwoordde immers niet aan de ver wachtingen die na de verpletterende overmacht bij de Europese kampioen schappen in Oslo zeer hoog gespannen waren. Alleen Kondakov (Olympisch zilver op de 1500 meter) en Varlamov, de stayer, hebben zich op het internationale niveau kunnen handhaven, hoewel beiden de veelzijdigheid missen om in de grote toernooien als kanshebber te gelden. Dit bericht heeft bij de familie Verlaan zoveel teleurstelling teweeg gebracht vooral Annemarie had verwacht dat zij naar Gothenburg zou worden uitgezonden dat men er sterk over denkt de al jaren durende poging om bij de top te komen, op te geven. „Het kunstrijden is bij de KNSB toch maar het vijfde wiel aan de wagen”, zegt de vader van de zusjes Verlaan. „Ze doen er toch zeker niets voor? Echt, we denken er hard over om wat gas terug te nemen, want we laten ons niet ringeloren”. Paul Engelfriedt, lid van de techni sche commissie kunstrijden en Ne derlands jurylid in Gothenburg, vindt het voor beide meisjes beter dat zij niet naar de wereldtitelstrijd worden capaciteiten van chef-trainer Barishev. Maar het zal helaas wel nooit tot een verhelderende discussie komen over de Russische visie op het schaatsen. Met name Leen Pfrommer heeft ervaren dat een vaktechnisch gesprek met zijn colle ga’s uit Rusland onmogelijk is. Op het derde enkelspel ’s middags mochten de paar honderd belangstellen den bijna een uur wachten. De heren Lutz en Crealy bleken vast te zitten in de Maastunnel, een ongerief dat hele maal slecht uitkwam omdat de twee voorgaande parfjen de minimumtijd van vijf kwartier samen vergden. Eenmaal begonnen overdonderde Lutz, dubbeispelpartner van Smith, Crealy met C-0, maar de Australiër vocht in de tweede set goed terug. Hij won met 6 2, maar bleek in de derde set opnieuw de mindere met 6-3. Uit het duel tussen Lutz en Fibak (die Metier in een span nende partij versloeg met 6-2, 5-7en 7-5) komt vrijdagavond de tegenstander voor Tom Okker in de halve eindstrijd van zaterdag. Inmiddels zijn de geruchten dat Dianne de Leeuw van deelname aan de wereldtitelstrijd zou afzien, ontze nuwd. Dianne is al een week in Gothenburg aanwezig en traint, vol- uitgezonden. „Vooral voor Annema rie”, aldus Engelfriedt, „want zij is echt wel een talent. Maar op de Europese kampioenschappen eindigde zij als 18e en Sophie als 20e. Als je dan bedenkt dat de meisjes die in Genève achter hen eindigden in Go thenburg niet zullen meedoen, dan zit het er natuurlijk dik in dat zij net als op het wereldkampioenschap van vorig jaar als laatsten zullen eindi gen. Dat willen wij voorkomen. Want zo’n teleurstelling zou funest voor de verdere carrière kunnen zijn”. „Dat is natuurlijk geklets”, is de reactie van vader Verlaan. Ze sturen bij het hardrijden toch ook dames naar de Olympische Spelen die op de laatste plaats eindigden? Er wordt gewoon met twee maten gemeten. Die technische commissie is bang voor de achterban. Toen wij het bericht ont vingen heb ik meteen de voorzitter van de KNSB, de heer Van Laer, opgebeld. Die wist van helemaal niets. De technische commissie heeft het niet eens aan de KNSB doorgege ven. Dat is toch een gekke zaak?”. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Hèt moment van hun tenniscarrière beleefden donderdagavond een stel schoolkinderen in het Rotterdamse Sportpaleis. „Ik heb tegen Arthur Ashe gespeeld”, zuilen zij trots als een pauw de komende jaren rondbazuinen. Wat lacherig stond Ashe balletjes te retourneren na een eenvoudige zege op Stan Smith. Toch geen misselijke tegenstander zou je zo zeggen. Maar enerzijds is het meesterschap van de donkere tennisser in het WCT-gebeuren sinds ruim een jaar onomstreden en anderzijds slaagt Smith er maar niet in zijn inzinking die nu al twee jaar duurt te boven te komen. Door de ver doorgevoerde wetenschap- pelijke benadering van de schaatssport in de Sovjet-Unie zouden de Westelijke schaatsnaties moeten afhaken, zo was Pfrommers stellige overtuiging. Dat ech ter, zo is tot nu toe gebleken, was de eerste misrekening van een seizoen, waarin probeersels en foutieve taxaties de overhand hebben gekregen. De ver wachte doorbraak, laat staan overheer sing, van de Russische all-rounders is immers uitgebleven, terwijl de sprinters en de dames hun faam continueerden. Nederland komt met twee ijzersterke troeven aan de start: een geladen Hans van Helden en een volledig ontketende Piet Kleine. De bezielde coach zal in wendig vurig hopen dat de vonk nu ook zal overslaan op zijn beide andere rij ders, Klaas Vriend en Joop Pasman. Want en dat is misschien wel het meest opzienbarende in dit seizoen de grenzen van het prestatievermogen zijn voortdurend verschoven. Toptijden ble ken een prikkelende uitwerking te heb ben. De Noren waren de eersten die de bakens verzetten. In Davos plaatsten de Nederlanders een verbluffende tegenzet, waarna de Olympische 1500 en 10.000 meter nog weer van beter gehalte wa ren. bikkelharde training die gericht is op succes op korte termijn. De impopulaire Noor bereikte inder daad bliksemsnel de top, maar zijn car rière was een even onstuimig als kort leven beschoren. Tenmann stak echter de hand in eigen boezem toen Fornaess, van wie hij toen de clubtrainer was, op een gegeven ogenblik volkomen over- traind op de achtergrond raakte. DEN HAAG (ANP). De uitslag van lotto en toto van zondag 23 februari 1976 is: LOTTO NO 8: Aantal deelnemers 922.022. Inleg 3.657.977. Prijzenbedrag 1.859.629. Ie prijs: 1 winnaar, die netto 5Ó0.000 ontvangt. Het resterende bedrag van de le prijs ad 63.532 wordt als jackpot toegevoegd aan de le prijs van week 9. 2e prijs: 6 winnaars, die elk bruto 29.958 ontvangen. 3e prijs: 211 win naars, die elk bruto 1.235 ontvangen, 4e prijs: 11.532 winnaars, die elk 30 ontvangen, 5e prijs: 11.639 winnaars, die elk 29 ontvan gen. TOTO No. 8: Aantal deelnemers 235.024. In leg 708.036. Prijzenbedrag 380.472. le prijs: Geen winnaar, het voor de le prijs bestemde bedrag wordt voor 1/3 toegewezen aan de jackpot voor toto no 9, voor 1/3 aan de 2e prijs en voor 1/3 aan de 3e prijs van toto no 8. 2e prijs: 26 winnaars, die elk bruto /5.524 ontvangen. 3e prijs: 493 winnaars, die elk 359 ontvangen. Jackpot lotto voor zondag ƒ63.562. Jackpot toto voor zondag ƒ59.555. HEERENVEEN. Heerenveen staat zaterdag en zondag de terugkeer van het „klompenlegioen” te wachten. De schaatssport lijkt daarmee zijn aantrek kingskracht, die steunt op chauvinisme en folklore, te hebben herwonnen na vier magere jaren. De overweldigende vraag naar toe gangskaartjes voor „het onmenselijke gevecht” (aldus Hans van Helden) om de wereldtitel, is evenwel de zoveelste mar kante gebeurtenis in dit gedenkwaardige schaatsseizoen. Want ongeacht de afloop van het kampioenstoernooi in het Thi- alf-stadion, sinds de 'laatste triomf jacht van Ard Schenk is er op en rondom de internationale ijspistes niet zo veel be roering geweest als dit jaar. gens de perschef van het kampioen schap, Klaening, keihard voor een poging zich te revancheren voor haar Olympische nederlaag tegen de Ame rikaanse Dorothy Hamill. Dianne de Leeuw verdedigt dus in Gothenburg haar wereldtitel. In het tweede en laatste i maakte Smith een ontmoedigde indruk. De kracht die hij in de eerste set in zijn opslag kon leggen bleek nog maar spo radisch aanwezig en zonder al te veel moeite doorbrak Ashe met sublieme backhand-returns twee keer de service. Ashe besloot zijn eerste duel in dit toernooi met een 6-2 zege in de tweede set. Tweemaal heeft Ashe in Rotterdam deelgenomen en gewonnen. Het lijkt er op dat ook zijn derde verschijning hier met de eerste plaats zal worden be kroond. In de middagaflevering van het vierde WCT-toernooi in Rotterdam veegde Jan Kodes de vloer aan met een onthutsend zwakke Wouter Fok, die zijn gezicht mocht laten zien omdat Stockton zich had teruggetrokken. De Tsjech gunde Fok twee games: 6-0 en 6-2. Een wanvertoning was ook de eerste ronde van het troosttoernooi tussen San ders en Thung. Met 8-0 versloeg Sanders Neerlands tweede tennistoerist, die snel afdroop na welgetelde 9 punten te heb ben gescoord. Omdat de zieke Borowiak niet in het troosttoernooi aantreedt mag Sanders meteen door naar de verliezers- finale, een positie die hem zonder meer 1000 dollar oplevert. Het is duidelijk dat de Russen tegen de verwachting in nog niet achter de succesformule zijn waarmee ze de Noors-Nederlandse suprematie in het herenschaatsen aan het wankelen kun nen brengen.Over hun werkwijze laten de Russische technische leiders nooit iets los, maar uit de summiere communicatie tussen enkele Nederlandse rijders en hun collega’s uit Rusland is wel geble ken dat aan de zogenaamde wetenschap pelijke basis van het Russische schaat sen niet al te zwaar getild moet worden En hier zag het helemaal niet naar uit toen een maand of vier geleden de internationale toprijders na hun zomerse arbeid al dan niet intensiever dan gewoonlijk weer het i js opstapten. Uit de gebruikelijke prognoses kwam één voorspelling heel duidelijk naar vo ren: de Russen zouden het eindelijk helemaal gaan maken. Leen Pfrommer, de Nederlands bondscoach, die op dat moment niet kon weten wat hem nog allemaal boven het hoofd hing, profe teerde: „De Russen gaan harde klappen uitdelen. Daarvan ben ik overtuigd”. Het servèergeweld van beide zijden was indrukwekkend maar het maakte de partij eentonig. Het aantal rally’s was op één hand te tellen en ook dan hield Ashe de meeste controle in zijn spel. Smith was bepaald niet angstig en kwam veel naar voren. Iedere keer ech ter strafte Ashe dat genadeloos af. Meestal met een onbespeelbare bal op de voeten vaan zijn opponent. Ashe was op 3-3 in de eerste set alweer op gelijke hoogte door middel van een doorbraak en een love-game. De pressie die hij middels zijn service (2 aces) uitoefende stelde hem in staat zijn tegenstander volgens het boekje te be strijden. Een diepe service, oplopen en een schitterende volley, dat was het recept en Smith had maar te slikken. In de negende game verloor Smith zijn opslag opnieuw en vervolgens maakte Ashe op eigen service de eerste set met De 32-jarige Ashe stoomt al twaalf maanden zonder mankeren over elke tegenstander heen. Om een kleine sa men vatting te geven: verleden jaar bracht hij vier WCT-toernooien op zijn naam, won de wereldtitel in de eind strijd in Dallas en maakte tegen veler verwachting in op Wimbledon Jimmy Connors af. De eerzucht van Ashe kent nog geen grenzen, want van alle WCT- toernooien in dit seizoen is hij er pas in één niet tot de finale doorgedrongen. Dat gebeurde in het evenement in Phila delphia, waar Tom Gorman hem te snel af was. Maar in Columbus, Idianapolis, Richmond en Rome streek de Ameri kaan de 17.000 dollar voor de eerste prijs op. Bovendien is Ashe in het niet-beëin- digde evenement in Lagos tot in de halve eindstrijd gekomen, zodat er alle reden om aan te nemen dat hij ook dat zesde gebeuren op zijn naam zou bren gen. Rotterdam moet zijn volgende prooi worden. En wie zou hem daarvan af kunnen houden? Toch niet Rod Laver, die zaterdagmorgen uit Zweden moet terugkeren en nog dezelfde dag in de halve finale tegen de Wimbledonkampi- oen moet aantreden. Voor de finale is Okker de grootste kandidaat in de ande re helft van het schema. Maar zoals Ashe donderdagavond optrad moet de moed Okker bij voorbaat in de schoenen zijn gezonken. Smith is toch geen tennisser met een kinderachtige reputatie. De torenlange inwoner van Californië pakte de Wim- bledon-titel drie jaar terug en veroverde in mei ’73 het wereldkampioenschap in Dallas. Nadien heeft hij echter een elle- boogoperatie ondergaan en is hij nooit meer op zijn oude peil beland.In het huidige WCT program heeft hij niets opzienbarends verricht in de enkelspe- de toernooien van Lagos en Rome bleek Ashe hem beide keren te machtig en donderdag in Ahoy werd duidelijk in Ahoy werd duidelijk waar om. Slow-starter Ashe, die verleden jaar ongeveer 350.000 dollar bijeen sloeg, ver loor na de openingsservic e van Smith zijn eigen opslag, maar daar is het ook bij gebleven. Hoe hard Smith ook ser veerde, Ashe sloeg de bal even hard terug. Sléchts één ace behaalde de blon de inwoner van Californië die in de opslag toch zijn meest gevreesde wapen heeft. Ashe heeft ook een grote naam op dat terrein maar bleek de vele andere onderdelen van het spel veel beter machtig. Met name zijn volleren was van grote klasse. de Vlaeminck het tweede deel. Het Britse jacht Great Britain II heeft bet record van de Sydney-Londen race dat sinds 1870 op naam van de Patriarch stond met 2 dagen verbeterd. Het record stond op 69 dagen. waardelijk. Haarlem: P. van den Berg een wedstrijd onvoorwaardelijk, een voorwaardelijk en een boete van 200 gulden. FC Amsterdam: L. de Leeuw een wedstrijd onvoorwaardelijk en een boete van 100 gulden. --_,-r - -

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 27