Proces over ontvoering Herrema GALLAGHER EN COYLE VERDEDIGEN ZICHZELF Egypte krijgt 300 miljoen dollar van Saoedi -Arabië Geestelijke stal voor f 100.000 Onthulling dagblad La Stampa: bij elkaar Italiaanse generaal bekent omkoping van 50 politici AUSCHWITZ-PROCES VRIJSPRAAK SS’ER i Bk. Grondwettelijk akkoord getekend Abortusklinieken en NVSH horen bij elkaar SPANJE TWEE DAGEN EERDER WEG UIT SAHARA Voedselvergiftiging JAN CREMER Russische beeldhouwer krijgt visum Kotalla verliest weer geding om vrijheid Amerikaanse arts naar ambassade in Moskou SARA ffl door nico scheepmaker 1976 27 FEBRUARI V R IJ D A G d” (Van onze redactie buitenland) •uw DUBLIN (Reuter) Tijdens het proces over de ontvoering van de Nederlandse industrieel dr. Tiede Herrema hebben de twee hoofdbe klaagden, Eddie Gallagher en Ma rian Coyle, gisteren hun advocaten weggestuurd en de rechtbank ge- ing 'aai ieel t in Ige- en i de al- i en aede :ter ten len ijk en rur dat in De ing ge- oe- ien ten lesj LISSABON Portugal is een stap dichter bij een parlementaire democratie gekomen na de onder tekening van een grond wettelijk akkoord tussen de vijf politieke partijen en de Beweging der Strijd krachten die sinds de val van het fascistische regime van Caetano, in april 1974, de dienst uitmaakt in Portugal. ROME (UPI, AFP) Generaal Vito Miceli heeft tegenover de Amerikaanse geheime dienst toege geven dat hij in 1972 vijftig Ita liaanse politici geld heeft gegeven dat hem was verstrekt door de voormalige Amerikaanse ambassa deur in Italië, Graham Martin. CAIRO Koning Chaled van Saoedi-Arabië heeft Egypte steun tot een bedrag van 300 miljoen dol lar toegezegd. Het nieuws daarvan kwam in een gezamenlijk slotcom muniqué na het staatsbezoek van president Anwar Sadat aan Saoedi- Arabië. BINNEN- EN BUITENLAND Portugal op weg naar democratie titie, tters lijke >ods- Het Italiaanse dagblad La Stampa, dat dit gisteren bekendmaakte, zegt dat ge neraal Vito Miceli, die toendertijd hoofd was van de Italiaanse militaire geheime dienst, zonder succes een beroep op de CIA had gedaan toen de opvolger van zoals zij het uitdrukten, „de kwestie van het Midden-Oosten wordt bevroren.” (Van onze redacteur in Spanje, Robbert Bosschart) sven het Am- ■vas- p 23 een eerd tor- Het srde iden in Da- aasd New laar u de duid l het >ple- wel iigen >nen. •hien tun- en zal Van tre- g is tge- ste- ge- nis- ten- ige- tof- *en. een het rdt. zegt ler- ■bo- de ardt een ne- vee )rig egd aan Hen .kcht ok- een l 40 i de 24 ge- ioor >tste land sac- desj tre- ids- der- ;den :aak zijn Axel zon zij n urn ijn aen de het ax- an- WASHINGTON (Reuter). Het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken heeft de dokter Sam Zweifel naar de Amerikaanse ambassade in Moskou gezonden om te trachten vast te stellen of twee gevallen van lymphe-kanker en een geval van anemie in verband staan met microgolven die naar het gebouw door de Russen zouden zijn uitgestraald, zo is van welingelichte zegslieden giste ren vernomen. Verwacht wordt dat de arts de komende twee weken het am- 1 bassade-personeel gaat onderzoeken. DEN HAAG (ANP). De stichting directe hulpverlening (SDH), die enkele abortusklinieken in Nederland beheert, behoort onverbrekelijk bij de NVSH. Het gerechtshof in Den Haag heeft gis teren met deze uitspraak het vonnis van de president van de rechtbank in Den Haag, onderstreept. Twee bestuursleden van de SDH waren het echter met dit vonnis niet eens en gingen in appèl bij het hof. DEN HAAG (ANP). De 67-jarige Duitse oorlogsmisdadiger Kotalla heeft ook in hoger beroep zijn kort geding tegen minister an Agt van Justitie om strafonderbreking te verkrijgen verloren. De civiele kamer van het gerechtshof in Den Haag heeft in zijn vervroegd gedane uitspraak het vonnis bevestigd van de president van de rechtbank in Den Haag van juli vorig jaar, die de vordering van Kotalla, één van de „drie van Breda”, afwees. In ieder geval is hij nog niet zijn gave kwijtgeraakt om iets plastisch te be schrijven. Neem bijvoorbeeld zijn schil dering van de douanehokjes op Schiphol, waarmee iedereen die gevlogen heeft wel eens in aanraking is gekomen: BERLIJN (DPA). Op vluchten naai en van Las Palmas op Gran Canaria zijn in totaal 307 Westduitse toeristen ziek geworden na het eten van bedorven spijzen. In het akkoord, waaraan twee maan den is gesleuteld, worden de toekomstige taken van de militairen omschreven. Hadden de militairen na de val van de rechtse dictatuur zo veel macht naar zich toegetrokken, nu is hun rol beperkt tot die van toezichthouders op de grond wet. r 1 jr. MADRID. Spanje heeft zich giste ren. twee dagen voor de vastgestelde termijn, teruggetrokken uit de Sahara, zijn laatste kolonie. De Marokkaanse koning Hassan heeft de Spaanse regering min of meer in deze dwangpostie gema noeuvreerd, zodat hij binnenkort toch, ondanks alle geheime beloften en recen te vriendschapsbetuigingen, Spanje weer als een zondebok kan gebruiken. Zo is het Inderdaad. Pas toen ik dit las besefte ik voor het eerst hoe vreemd het eigenlijk is dat die Schiphol-mare- chaussees zo hoog, als verkeersagenten, boven de geduldige rijen passagiers uit steken. Ik kan me geen vliegveld in Engeland, de Sovjet-Unie( Spanje, West- Duitsland, Italië, Tunesië, Turkije, Tsje- choslowakije, Denemarken of Joego-Sla- vië (de landen die ik tot nu toe per vliegtuig heb bezocht) herinneren, waar de douane ook als een God in het diepst van zijn gedachten boven de reizigers uittorent. Een vreemde zaak. De twee staatshoofden zijn van me ning dat met alle ten dienste staande middelen moet worden gestreefd naar de Israëlische ontruiming van alle Arabi sche gebieden en naar herstel van de rechten van het Palestijnse volk. Sadat en koning Chaled spoorden de Arabische wereld aan zijn hele potenti eel te mobiliseren om te verhinderen dat, Een dwingende noodzaak achten beide staatshoofden dat de Palestijnse bevrij dingsorganisatie (PLO), als enig recht matige vertegenwoordigster van het Pa lestijnse volk, wordt toegelaten tot alle internationale conferenties en organisa ties die zich met het vraagstuk bezig houden. Met „Sneeuw”, een verzameling herin neringen en impressies rond Kerstmis en de winterdag, uitgegeven door Peter Loeb, ontneemt Jan Cremer zijn critici de mogelijkheid te beweren dat hij („ei genlijk”) niet schrijven kan, en tegelij kertijd bewijst hij er mee dat de tijd waarin alles wat hij schreef groot op zien baarde, voorgoed voorbij is. Hoewel, wat heet voorgoed? De weg naar ondertekening van het akkoord was vrijgemaakt nadat de mili tairen ermee instemden, dat presidents verkiezingen zouden worden gehouden twee maanden na de verkiezing van een wetgevende vergadering (25 april). De volksdemocraten wensten aanvankelijk dat de twee verkiezingen zouden samen vallen, terwijl de socialisten wilden, dat de presidentsverkiezingen een half jaar tot een jaar zouden worden uitgesteld. Hij herinnerde eraan, dat de militai ren nu toch een rol blijven spelen in het politieke leven van Portugal. „Het ont breken van democratische ervaring ge durende lange jaren heeft geresulteerd in rivaliteit en onbegrip tijdens de afge lopen 22 maanden. De strijdkrachten achten het daarom raadzaam een assis terende rol te blijven spelen, al is dat tijdelijk, in de opbouw van een nieuwe samenleving”, aldus de president. MOSKOU (UPI). De 50-jarige Rus sische beeldhouwer Ernst Neizvestny heeft gisteren meegedeeld dat hij een visum heeft gekregen en het land mag verlaten. Hij zei dat de douane-autori- teiten, die eerst 56.000 roebel (180.000 gulden) hadden geëist als heffing op zijn werk, hadden ingestemd met een verla ging daarvan. De beeldhouwer die toe stemming had gevraagdcm naar Israel te emigreren, mocht nog een laatste bezoek aan zijn ouders in Sverdlovsk brengen om afscheid te nemen. De Zuidspaanse vissers, die van de vangst in Marokko’s territoriale wateren moeten leven, maar vooral de inwoners van de Spaanse enclavesteden Ceuta en Melilla op de Middellandse-Zeekust van Marokko, houden het hart al vast. Zij waren immers de eerste die het slach toffer werden van Hassans politiek om een buitenlandse bliksemafleider voor zijn binnenlandse moeilijkheden te zoe ken. meld hun eigen verdediging te zul len voeren. Gallagher, die samen met Marian Coy le dr. Herrema ontvoerde en gijzelde, verklaarde in de rechtszaal in Dublin dat hij wel het recht wilde hebben tijdens het proces op sommige punten juridisch advies te vragen. Twintig patiënten met darminfectie bevinden zich in ziekenhuizen. In zie kenhuizen te Las Palmas zijn 16 mensen opgenomen en worden 35 ambulante pa tiënten behandeld. De darminfectie gaat soms gepaard met hoge koorts. „Dit geeft mij de tijd om te bedenken dat de balies van de doorlaatposten op Schiphol zijn ontworpen door een para noïde architect of door een maniakale dwerg met een constant moeilijke stoel gang. Hoog en autoritair troont zo’n jonge tweedeklasser in zijn kist boven de luchtreizigers. Als een strenge magi straat uit een boek van Charles Dickens. Een rechter die wel wist hoe misdadi gers en aanverwant gebroed aangepakt dienden te worden. Als zondebokken en met terneergeslagen ogen, bij voorbaat schuldig, staan de meeste vaderlandse passagiers voor de pascontrole. Terwijl ze soms ettelijke duizenden guldens heb ben betaald voor een vliegticket en bo vendien met hun belastingcenten het Wapen der Koninklijke Marechaussee in stand houden, voelen ze zich opge lucht als ze het gekoesterde reisdocu ment ongestraft terugkrijgen”. LONDEN (DPA). De 32-jarige Ang licaanse pastoor Stephen Care (foto), “was zonder meer zeer populair in zijn parochie in het Engelse Plymouth. De jeugd was op hem gesteld omdat hij er altijd zeer modieus bijliep, hun taaltje sprak en allerhande manifestaties orga niseerde. De oudere parochieleden pre zen hem om zijn geduld, zijn begrip en zijn vriendelijkheid. De zieken waren met hem in hun sas door zijn behulp zaamheid en zijn veelvuldige bezoekjes aan het ziekbed. Dit constitutionele pact MFA-Partidos (Beweging der Strijdkrachten-partijen) zoals het officieel heet, heeft een loop tijd van vier jaar en komt in de plaats van een verdrag dat april vorig jaar is gesloten; daarin hadden militairen de beslissende stem in alle politieke zaken. Zo konden de militaire leiders de presi dent aanwijzen, en veel andere belang rijke posten, waaronder het premier schap, voor zich opeisen. Krachtens het nieuwe akkoord mogen de militairen wetsontwerpen niet meer af keuren, maar slechts voor andere FRANKFURT (DPA). Het vijfde Auschwitz-proces in de Bondsrepubliek is gisteren geëindigd met ontslag van rechtsvervolging voor de thans 56-jarige Willy Sawatzki, die in de oorlogsjaren als onderofficier diende bij de SS. „De strijdkrachten willen een aanzien lijk deel van de politieke macht niet voor zichzelf reserveren. Integendeel, wij willen een herstel van burgerbevoegdhe- den, tot stand gekomen via de wil van het volk”, verklaarde president Da Costa Gomes in een toespraak tijdens de on dertekening van het akkoord. Neem bijvoorbeeld mijn dochter. Zo als zij zijn er ongetwijfeld duizenden, vermoedelijk wel tienduizenden en mis schien zelfs honderdduizenden. Zij rookt niet, spuit niet, en bezondigt zich niet aan alcohol. Ze snauwt nooit haar ou ders af, laat haar kleren niet slingeren, loopt niet met ongewassen haren rond, blijft niet hele nachten van huis en scharrelt niet met ongure jongens in donkere portieken. Ze laat zich niet van de wijs brengen door Henk Jurriaans, en heeft dezer dagen ook haar haar niet oranje geverfd. Ze eet zich niet te bar sten aan patat met mayonaise, zit haar tijd niet te verdoen in een discotheek, is niet verslingerd aan stripverhalen, leest geen porno, smijt niet met de deuren, vloekt nooit, is geen lid van de padvin derij of de Communistische Partij Ne derland, jengelt niet om een brommer en staat niet in hotpants te liften langs Rijksweg 1. Ik heb kortom, als vader niets te klagen. Vandaag is ze negen maanden geworden. /OS de oor ïd- ge- tij- ten 'en. liet lijk overweging terugsturen naar het parle ment. Zij hebben ook de bevoegdheid niet meer op wetgevende vergadering te ontbinden. Wat de algemene en presidentsverkie zingen betreft, de verkiezingen voor de wetgevende vergadering (parlement) is vastgesteld op 25 april en de verkiezing van een president twee maanden later, op 25 juni. Al eerder hadden de militairen, onder druk van de partijen, een pre-ambule van het pact, moeten schrappen. De partijen waren er niet op voorbereid, omdat de militairen er onverwachts mee aankwamen. „Dit was wel nodig, want het had een te marxistische inslag”, verklaarde de voorzitter van de chris- ten-democraten, professor Freitas de Amaral. trad namens enkele Auschwitz-slachtof- fers, drong in zijn pleidooi echter aan op veroordeling van Sawatzki, een tech nisch tekenaar die in de lente van 1944 als bewaker naar Auschwitz werd over geplaatst. In zijn uitvoerige motivering van het vonnis laat het hof er geen twijfel over bestaan dat de gruwelijke gebeurtenis sen, tijdens het proces gestaafd met documenten en getuigenverklaringen, ook inderdaad hebben plaatsgevonden. Centraal in de tenlastelegging stond de verbranding van 400 joodse kinderen uit Hongarije. Deze kinderen, acht tot veertien jaar oud, waren in 1944 in Auschwitz aange komen. Omdat de SS op dat moment niet over voldoende Zyklon-B gifgas be schikte, werden de kinderen met vracht wagens naar de verbrandingsovens gere den en levend in de vlammen gegooid. Toch is dit een vertekening van de werkelijke situatie. Je hoort en leest nu eenmaal vooral de slechte voorbeelden, zoals je ook nooit in de krant leest dat er gisteren 4.230.450 woningen voor brand gespaard zijn gebleven, of dat ruim twaalf miljoen mensen weer heel huids het verkeer hebben overleefd. Graham Martin de geldkraan had dicht gedraaid. Volgens La Stampa is deze informatie afkomstig uit het niet gepubliceerde ge deelte van het rapport van de Otis Pike- commissie, die een onderzoek heeft inge steld naar de CIA-activiteit en Italië. Vorige maand onthulde het blad dat Martin in 1972 800.000 dollar aan Miceli had betaald, ondanks bezwaren van de CIA, die twijfelde aan Miceli’s vermogen het geld aan te wenden voor het doel waarvoor het werd gegeven, het finan cieel steunen van rechtse journalisten. Miceli gaf later tegenover CIA toe dat hij het geld ook gebruikte om vijftig Italiaanse politici te „subsidiëren”. Na de ondertekening: president Da Costa Gomes (links, vooraan) en, naast hem, premier De Azevedo. Daarin zeiden koning en president ook dat de Arabische wereld een collectieve verantwoordelijkheid draagt voor een rechtvaardige oplossing van de crisis in het Midden-Oosten en de Palestijnse kwestie. Sadat en koning Chaled hebben vijf dagen geconfereerd in Riad en in een van de koninklijke buitenverblijven 100 kilometer ten oosten van de hoofdstad. Hoofdonderwerpen waren de financiële moeilijkheden waarmee Egypte kampt en de Arabische solidariteit. „Koning Chalet heeft besloten Egypte onmiddellijk directe steun te verlenen tot een bedrag van 300 miljoen dollar, ter dekking van de dringende behoeften van het Egyptische volk,” aldus het slotcommuniqué. De jeugd van tegenwoordig Dat is een woordcombinatie die veel ouders en ouderen als een vloek in de oren klinkt. De jeugd van tegenwoordig is brutaal, werkschuw, ongewassen, rookt Caballero of marihuana, kortom je kan het zo negatief niet bedenken of de jeugdvan tegenwoordig (het is al één ondeelbaar woord geworden, zoals u ziet) staat er model voor. Gisteren bekende hij voor een recht bank in Exeter dat hij zich schuldig gemaakt had aan uitgebreide rooftoch ten. Kerken en scholen waren onveilig voor de „pinguïn”, zoals hij gemoedelijk genoemd werd. Allesbij elkaar bedroeg zijn buit 19.000 pond, ruim 100.000 gul den. Care, die vrijgezel is, komt uit een zeer eenvoudig gezin. Zijn karige inko men als pastoor, iets meer dan honderd gulden per week, en zijn liefde voor antieke meubelen en verzorgde kleding brachten hem op het dievenpad. De meest tot de verbeelding sprekende slag sloeg hij als boer verkleed bij een bank overval. Dreigend mei een nepbom maakte hij een bank 1.775 pond (meer dan 10.500 afhandig. De rechter veroordeelde hem tot ze ven jaar gevangenisstraf. Zijn 59-jarige huishoudster kwam er met een voor waardelijke straf af. Gebleken is dat zij haar pastoor geholpen had omdat ze „helemaal onder zijn invloed stond”. Het is voorts noodzaak, aldus het communiqué, dat de onafhankelijkheid, souvereiniteit en territoriale onschend baarheid van Libanon worden gewaar borgd. Sadat en koning Chaled vinden dat Libanon ook in de toekomst moet sa menwerken mét de Palestijnse verzets beweging en dat de Arabische trekken van het land onverlet moeten blijven. Toen ambassadeur John Volpe in .juni 1973 Martin opvolgde en de betalingen staakte, stelde Miceli vertwijfelde pogin gen in het werk geld van de CIA los te krijgen. Hij verklaarde dat zijn vijftig „protégés” wel eens verdenkingen kon den gaan krijgen en zich tegen hem zouden keren, waardoor hij in moeilijk heden kon komen, aldus La Stampa. Miceli kreeg echter niet zijn zin en tegen het eind van 1974 werd hij gear resteerd omdat hij een aandeel zou heb ben gehad in plannen om in 1970 een militaire staatsgreep te plegen. Minister van Buitenlandse Zaken Ma riano Rumor verklaarde gisteren tegeno ver een commissie van het parlement dat de Verenigde Staten om redenen van nationale veiligheid weigeren de Itali aanse regering volledige informatie te verstrekken over de CIA- en Lockheed- schandalen. De vroegere Italiaanse minister van Defensie, de sociaaldemocraat Mario Ta- nassi heeft gisteren met klem ontkend dat hij ooit steekpenningen van Lock heed zou hebben ontvangen voor zich zelf of zijn partij. Hij heeft wel in 1971, toen hij minister van Defensie was, een contract met Lockheed getekend voor de aanschaf van 14 vrachtvliegtuigen van het type Hercules C-130. Lockheed zegt in totaal 1,8 miljoen dollar te hebben betaald aan twee oud-ministers, en aan medewerkers om dit contract los te peuteren. De andere genoemde minister, de christendemocraat Luigi Gui, wees erop dat de woorden „minister” en „oud- minister” met de hand zijn bijgeschre ven in de getypte tekst van Lockheed. Ook hij ontkent. De Italiaanse politie heeft Interpol verzocht om opsporing van drie voort vluchtige verdachten in de Lockheed- zaak: Camillo Corciani, oud-directeur van de staatsbedrijvengroep „Finmecca- nia”, de advocaat Lefebvre ’d’Ovidio en mevrouw Maria Fava, adminstrateur van de onderneming „Com El”, die tus senpersoon zou zijn geweest. Ook het openbaar ministerie en de verdediging hadden aangedrongen op vrijspraak. De Ocstberlijnse advocaat Karl Kaul, die als neven-aanklager op- Medlio 1974 zijn de moeilijkheden tus sen de NVSH en de SDH ontstaan. Het bestuur van de SDH besloot toen de stichting los te koppelen van de NVSH. Dit gebeurde wel in het geheim, in samenwerking met het toenmalige NVSH-bestuur. Toen de ledenraad zich echter niet meer kon verenigen met het NVSH-bestuur en een nieuw bestuur koos, kwam de loskoppeling aan het licht. Volgens de statuten was hetont binden van de NVSH en de SDH juist verlopen, zodat het nieuwe bestuur niets anders overbleef dan naar de rechter te gaan. Dr. Herrema is in oktober afgelopen jaar in de buurt van zijn woning in Limerick ontvoerd en 36 dagen in gij ze ling gehouden. Zijn ontvoerders eisten de vrijlating van drie gevangen leden van het IRA (Ierse republikeinse leger) in ruil voor Herrema’s leven. Herrema, die gisteren in de getuigen bank verscheen, begon te huilen toen de officier van justitie hem vroeg zijn er varingen tijdens zijn gijzeling te verge lijken met die in zijn krijgsgevangen schap gedurende de Tweede Wereldoor log. „Praat alstublieft niet over krijgsge vangenkampen”, aldus Herrema. De twee hoofdbeklaagden, Gallagher en Coyle, worden onder meer beschul digd van illegaal bezit van vuurwapenen en wederrechtelijke vrijheidsberoving van dr. Herrema. In totaal moeten ne gen mensen terechtstaan in verband met de ontvoering en gijzeling van de indus trieel. Drie van hen worden samen met Gallaghan en Coyle berecht, de vier anderen af onderlijk, in april. De zaak wordt behandeld door een speciale rechtbank, die is opgezet voor zaken waarbij het IRA is betrokken. Er zijn drie rechters. Dezen kwamen giste ren in onopvallende auto’s en vergezeld door een gewapend escorte bij het ge rechtsgebouw aan. Dit naar aanleiding van het feit dat woensdag een bombrief naar één van de drie was gezonden. Hij stond terecht op verdenking van medeplichtigheid aan moordpartijen, be dreven in het nazi-vernietigingskamp Auschwitz. De juryrechtbank (6 beroepsrechters, drie leken) in Frankfurt is tot de slot som gekomen dat Sawatzki’s schuld of onschuld aan de tenlastelegging 30 jaar na dato niet meer wettig en overtuigend kan worden bewezen. S Eerst even een handige tip voor hen die de sticker „Wij blijven het volste vertrouwen in prins Bernhard behou den”, op de deur of het raam van hun woning, of op de ruit van hun auto hebben geplakt. Het beste is de sticker te deppen met heet water en er dan met een pannesponsje of (als u bang bent voor krassen op de ruit) een Lola- borstel overheen te wrijven. Dus nooit een mes of bijtende vloeistbf gebruiken.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3