VERVOERSFEDERATIE NVV/NKV: Britse visser bedreigde IJslands patrouilleschip Niemeyer dreigt Radaropdracht Nederlands onderzoek naar blijft toch in eigen land Brits soldaat voorkomt ramp Marechaussees in trein straks .24tm 29 februari Gerechtshof verwijst zaak tegen kalimijnen naar Europese Hof met proces kernfusie loopt gevaar bewapend een feest op twee wielen! I c 99 perez-tapijt. nergens Ik, SI Verras uw interieur met een exclusief IS DREIGBRIEVEN Muurkranten noemen Rechter levert kritiek op de maximumsnelheid Wij adviseren u vertrouwd en vrijblijvend. IN ZAAK-HEARST Teug nu voor het eerst met name Kenia sluit grens met Oeganda vooz goederenverkeer V f 4 BINNEN- EN BUxiU^ÜANO V R IJ D A G 27 FEBRUARI 1976 BOOS OP COMMISSIE f £«2 «■o Haarlem-Schalkwijk, Grootwinkekentrum, Rivièradreef 13 Amsterdam-Zuid Amsterdam-Buitenveldert Hilversum Utrecht-Overvecht Den Haag Rotterdam Eindhoven Groningen-Grote Markt Héél veel nieuws op het ge bied van onderdelen en toebe- horen.Voor motoren, brommers en fietsen. Eén voorbeeld; waar vindt u 250. verschillende fietszadels onder, één dak? Vrijdag, zaterdag en zondag treedt een voltallig Harmonie-orkest op - op de fiets! Knotsgekke feestfietsen. Iedereen mag proberen er op te rijden, als-ie durft! Primeur op de RAI: het prototype van de snorfiets (van Minister Westerterp), waar u zónder valhelm op mag rijden. Probéér het zelf eens op zo’n- snorfiets. Op de behendig- heidsbaan! Nog maar 3 dagen t/m zondag 29 februari: vandaag, morgen en over morgen. Alle fietsen, brommers en motoren van de wereld. Samen op de RAI UTRECHT (ANP) Volgens de Vervoersfederatie NVV-NKV onder mijnt de christelijke werkgeversorganisatie PCB de gezamenlijke actie van werknemers- en werkgeversorganisaties om de cao in alle bedrijven in het beroepsgoederenvervoer toegepast te krijgen. De vervoersfederatie was toch al gebeten op de PCB omdat deze er niet voor voelde samen met de vakbonden naar de rechter te stappen in een cao-geschil rond het Groninger transportbedrijf Nijdam. Nu moet de fede ratie constateren dat een vertegenwoordiger van de PCB binnenskamers met een groep tanktransporteurs probeert de cao-bepalingen „in de wie len te rijden”. De tanktransporteurs zouden willen afwijken van de be palingen omtrent de beloning van de bijrijders, de onregelmatigheids toeslag en de vergoeding van reis- en verblijfkosten. „Verkocht en verraden” „Oorlog” as I ADVERTENTIE W in (Van onze Haagse redactie) (Van onze Haagse redactie) S3® IW Motoren van 50 cc tot 1200 cc, van f. 850,- tot f. 25.000,- en alles wat daar tussen zit. De grootste Motor- manifestatie van Nederland! Op de Tweewieler RAI in Amsterdam! Voor fietsgenieters: alle voorlichting. Van rondritten door Nederland (144 verschil lende!) tot een boekje waarin staat hoe u zelf uw fiets kunt onderhouden (maar ook fijne fietsposters). Dat alles op stand 62 van de stichting: fiets! Ze zijn er weer: de leden van de Veteraan motoren club met hun historische machines. Plus een adembenemende expositie van race-, trial- en crossmotoren! Tot dusver was de man die als de opvolger van wijlen premier Tsjoe En- Lai was gedoodverfd, omschreven in ter men als,, de grootste kapitalist in de partij die probeert de dictatuur van het proletariaat te wurgen”. tei sei WJ va De lie no ko in lei GRONINGEN. De Groningse siga- rettenfabrikant heeft gedreigd met een proces tegen de Nederlandse staat of de commissie-Meulblok. Het bedrijf is boos over de aanval van de commissie op de term „nicotine-arm” en het „stippensys- teem” dat Niemeyer op de verpakking van zijn sigaretten hanteert. be he sts ka re< vo ov ve De Ve ne D. he di( Bl ht on all m< he mt wé da on op en ho Wc OV tie aa wi wc to( Wc I< rei K 3.8 6 14 tot ondermijning. „Er kan geen vergis sing in het spel zijn, omdat aan de onderhandelingstafel nog maar net was afgesproken dat er juist niet in achter kamertjes over afwijkingen per deel markt kon worden gesproken.” Het is de Vervoersfederatie NVV-NKV overigens een raadsel waarom de tank- vervoerders andere cao-bepalingen nodig zouden hebben. ADVERTENTIE Tweewieler RAI De schermutseling begon vroeg in de middag, toen de Tyr om het Britse fregat Scylla heenvoer en op de Benella afkoerste, die viste in IJslandse wateren. Enige tijd voren patrouilleboot en fregat gevaarlijk dicht voor elkaar langs. Het Britse marinevaartuig waarschuwde de Benella, maar kreeg als antwoord: „He ren, ik zou graag zien dat jullie je kalm houden, want ik ben niet van plan de netten in te halen”. Terwijl de Tyr rond de Benella voer, het ministerie. Hij vond wel dat dé beide insttuten nog maar eens op het ministerie moesten komen praten. Op Europees niveau stagneert de zaak, omdat men het er niet over eens is waar de JET (joint European Torus), een ex perimentele kernfusiereactor, moet wor den gebouwd:. De Europese Commissie heeft zich uitgesproken voor vestiging in het Italiaanse Ispra, maar Engeland en West-Duitsland verzetten zich daartegen. Zij willen de JET graag zelf hebben, onder meer omdat dit werk zou beteke nen voor uiteindelijk zo’n 3000 man. FON en RCN hebben weinig begrip voor de houding van het ministerie van Economische Zaken. Zij hadden al lang geleden vastgesteld willen zien, wat er moet gebeuren in geval de FET wel en in geval de JET niet door zal gaan. Dr. Ie Pair zegt het onbegrijpelijk te vinden „dat de regering aan dit onderzoek dat voor de toekomstige energievoorziening van wezenlijk belang zou kunnen zijn, zo weinig aandacht besteed.” ROTTERDAM (ANP). Als de rege ring niet snel met beleidslijnen komt is het niet denkbeeldig dat Nederland af moet haken op het gebied van de kern- fusieresearch. De stichting Fundamenteel Onderzoek der Materie (FON) en het Reactorcentrum Nederland (RCN), die zich met dit soort onderzoek bezighou den, hebben het kabinet al anderhalf jaar geleden gevraagd wat er moet ge beuren, maar tot op heden is antwoord uitgebleven. Vooral bij de FON is men daar zeer verontwaardigd over, aldus adjunct-directeur dr. C. Ie Pair. De voortdurende onzekerheid zal FON en RCN kunnen doen besluiten naar andere onderzoekgebieden uit te gaan kijken. Het ministerie van Economische Za ken, dat verantwoordelijk is voor de toekomstige energievoorziening in Ne derland, verklaarde dat men geen be sluiten wil nemen, voordat het stand punt van de Europese Gemeenschap in zake kernfusie bekend is. „Wij willen voorkomen, dat er nu dure dingen ge daan worden, die later onnodig zouden blijken”, aldus een woordvoerder van Het Europese Hof in Luxemburg is de enige (en dus hoogste) rechterlijke in stantie van de EEG. Aan dit hof komt de rechtsmacht toe als het gaat over uitleg en toepassing van het Verdrag van Brussel. Op dit verdrag nu is de zoutlozingszaak gebaseerd. Alleen al voor de kwekerijen in het Westland en die rond Aalsmeer levert de verzilting van het Rijnwater per jaar SAN FRANCISCO, (AFP). In brie ven aan het dagblad „San Francisco Chronicle” en twee radiostations in San Francisco, heeft het Suymbionese Be vrijdingsleger (SLA) gisteren bedreigin gen geuit aan het adres van figuren die optreden op het proces tegen Patricia Hearst. AMSTERDAM. De Koninklijke Marechaussee die in de trein van Neder land naar West-Duitsland de paspoorten controleert, zal binnenkort worden be wapend. Aanleiding tot die maatregel is de stijgende criminaliteit en de toene ming van drugsmokkel in de treinen. Wanneer de maatregel van kracht wordt, is niet bekend. Het wachten is op een beschikking. De Tweede Kamer is akkoord gegaan met een voorstel van minister Van der Stoel hierover. Voor de maatregel was het nodig een Nederlands-Duitse over eenkomst te wijzigen. In een verdrag uit 1945 stond dat opsporingsambtenaren op eikaars grondgebied geen wapens moch ten dragen. In het rapport van de commissie- Meulblok, waarin de regering een otaal verbod op de reclame voor tabakspro- dukten wordt geadviseerd, worht de be naming „nicotine-arm” misleidend ge noemd en tevens wordt bezwaar aange tekend tegen het gebruik van stippen om het teer- en nicotinegehalte van sigaretten aan te geven. Niemeyer noemt de aanval „onzorg vuldig en onrechtmatig”. Bij de intro ductie van het woord nicotine-arm, zo zegt de fabriek, is uitgegaan van de normen die in de Duitse wet zijn vastge legd (de Nederlandse warenwet erkent het begrip nicotine-arm niet). Wat be treft het stippensysteem verwijst het bedrijf naar een recente uitspraak van de Reclamecodecommissie, die de adver teerder toestaat inlichtingen te geven over het teer- en nicotinegehalte van sigaretten als mits dit niet in verband wordt gebracht met gezondheidsadpec- ten. DEVENTER. De Deventer kanton rechter mr. J. Schutte heeft zijn beden kingen geuit over de nog steeds geldende maximumsnelheid van honderd kilome ter per uur op autowegen. Om zijn twijfels over het nut van dat maximum te benaderukken, legde hij gisteren een 35-jarige man uit Amster dam een boete van „slechts” zevenhon- dervijftig gulden op, na een eis van twaalfhondervijftig gulden en voorwaar delijk ontzegging van de rijbevoegdheid voor een maand. De Amsterdammer moest voor de rechter verschijnen omdat hij op de E-8 honderveertig kilometer per uur had gereden. Volgens de kantonrechter„vra- gen” zulke weken om hoge snelheden. Ook wees hij er op dat de maximums nelheid was ingevoerd tijdens de oliecri sis en niet uit oogpunt van verkeersvei ligheid. PEKING (AFP). In de campagne in China tegen „de rechtse partijleiders” is voor het eerst vice-premier Teng Hsiao- Ping met name genoemd. Naar van we lingelichte buitenlandse zijde in Peking wordt vernomen, wordt hij op muur kranten in die stad betiteld als een boosaardig mens en even sluw als een vos. Federaal rechter Oliver Carter, verde diger F. Lee Bailey, openbare aanklager James Browning en twee getuigen a charge worden in de brieven met „exe- curie”bedreigd. Volgens de FBI zijn de brieven op de post gedaan in Pennsyl vania, niet ver van de plaats waar Pat Hearst een toevlucht zocht na te hebbel deelgenomen aan een bankoverval in San Francisco. De Vervoersfederatie is ook ontstemd over een andere cao-kwestie. Ze zegt dat acht chauffeurs van het Schiedamse be drijf W. van Pelt „verkocht en verra den” zijn. De chauffeurs zijn samen met de vervoersvergunningen overgedaan aan de firma Gorter, maar ze voelen niets voor de voorwaarden die deze fir ma stelt. Gorter wil bijvoorbeeld dat de chauffeurs op Iran gaan rijden en dat ze afzien van cao-bètaling. Dat laaitste be tekent dat ze „zwart” en dus onverze kerd betaald zouden worden. Toen de chauffeurs Gorter lieten weten hiermee niet akkoord te gaan, besloot Gorter ontslagvergunningen aan te vragen, al dus de Vervoersfederatie. IJslandse vissers hebben vanochtend vroeg de hoofdingang van de Ameri kaanse luchtmachtbasis bij Kerlavik (zie foto) met vrachtwagens geblokkeerd. Ook hielden ze protestacties bij het Amerikaanse centrum voor telecommu nicatie in Grindavik en het radarstation bij Sang er di, beide in de omgeving van Kerlavik. De demonstranten zeggen dat de Ame rikaanse defensiemacht op Ijsland ge toond heeft volkomen nutteloos te zijn toen er van buitenlandse zijde geweld tegen het eiland werd gebruikt. De beto gers doelen hiermee op de komst van Britse fregatten, die de Britse vissers binnen de 200-mijlszone beschermen. DEN HAAG. Het Gerechtshof in Den Haag heeft vanochtend de vraag of de Nederlandse rechter bevoegd is de zaak van de Stichting Reinwater en een Westlandse kweker tegen de Franse ka limijnen te behandelen, voorgelegd aan het Hof van Justitie van de Europese Gemeenschappen. Bij de behandeling van de zaak die de zoutlozing van de kalimijnen op de Rijn betreft hebben zowel de kalimijnen als de Stichting Reinwater en de kweker het hof ver zocht de zaak onmiddellijk te verwijzen naar het Europese Hof te Luxemburg. NAIROBI (Reuter). De grens van Kenia is voor alle goederenverkeer uit Oeganda gesloten, zo heeft de gouver neur van de grensporvincie vandaag meegedeeld. De een snort liever, de ander crosst liever. Al die verschillende brommers zijn er, van ’t handige stads en boodschappen- brommertje (ook electrisch!) tot de zware sportbrommers. Zes bekende wielerploegen rijden, onder leiding van oud- wereldkampioen Frans Mahn- om het hardst - op hometrainers! Toegang f.’5,-"kinderen tot Ti i 14 jaar f. 3,50. Voordelige Trein-Toegang- biljetten bij NS-stations. Uw (kleine) kinderen worden zeer oppassend opge vangen in het Kinderpaviljoen (met driewielers en fietsjes natuurlijk!), zodat vrij bent. Dit alles - en nog veel meer gezelligheid - vindt u op de Tweewieler RAI. Elke dag geopend van 10-17 en van 19-22 uur; zondag van 10-17 uur. De vakbonden zeggen bijzonder be nieuwd te zijn naar de houding van het Gewestelijk Arbeidsbureau in deze zaak. Vakbondsbestuurder Van der Heul zei dat er „oorlog” komt als het GAB het door Gorter aangeboden werk als „pas sende arbeid” beschouwt. De vervoerbonden van NW, NKV en CNV hebben gisteren het transportbe drijf Adriaan van Daalen en Zn. BV. te Naaldwijk voor de rechter gedaagd om dat deze vervoerder weigert de cao voor het beroepsgoederenvervoer toe te pas sen. Eerder deze maand hebben de va korganisaties soortgelijke gedingen aan gespannen tegen ondernemingen Vleuten en Groningen. REYKJAVIK (Reuter) Een IJslandse patrouilleboot, een Brits fregat en twee vliegtuigen zijn gisteren in actie gekomen tijdens „de slag om de Benella”, het jongste incident in het visserijconflict voor de kust van Ijsland. Centraal in het één uur durende spel blufpoker stond de kleine treiler Benella uit Huil, waarvan de schipper had gedreigd het grotere IJslandse patrouilleschip Tyr tot zinken te brengen. een schade var. meer dan dertig miljoen gulden op. Vorig jaar werd via de Rijn 50 miljoen kilo zout „vervoerd”, dat is 580 kilo per seconde. Daarvan is 38 percent (230 kilo) afkomstig van lozin gen van de Franse kalimijnen in de Elzas. Frankrijk had beloofd voor 1 januari 1975 te zorgen voor een centrale opslag van ongeveer de helft van de afvalzou ten van de kalimijnen, maar tot op heden is het die belofte niet nagekomen. In het oog moet worden gehouden dat het bij de beslissing van het Gerechtshof van vanochtend alleen gaat om de vraag welke rechter de zaak nu moet beoorde len, die op da plaats van de omstreden zoulozingen of die op de plaats van de geclaimde schade. Deze vraag over de bevoegdheid van een rechter houdt geen verband met de vraag of en zo ja in hoeverre de kalimijnen uiteindelijk verplicht zullen zijn tot het vergoeden van de door de lozingen veroorzaakte schade. Die vraag dient door de nnog aan te wijzen bevoegde rechter te worden beantwoord. „Christelijke werkgevers onder mijnen cao-overleg vloog een patrouillevliegtuig van de IJs landse luchtmacht boven het gebied, evenals een Brits patrouillevliegtuig. Aan de horizon verscheen de IJslandse partouilleboot Odinn, geëscorteerd door het pas gearriveerde Britse fregat An dromeda. De Tyr en de Scylla voeren in steeds kleinere cirkels om elkaar heen, toen de Benella weer een radioboodschap uit zond: „Tyr, Tyr. Dit is de Benella. Val me niet lastig. Ik herhaal: val me niet lastig, anders breng ik u tot zinken. Ik meen het”. De stem kennelijk van de schipper voegde er nog aan toe: „Scylla, Scylla, ga uit de buurt. Ik neem deze schooier voor mijn rekening. Ga alleen maar even opzij en laat hem aan mij over”. Toen de Tyr het vissersschip naderde, haalde dit de netten binnen. Maar toen de patrouilleboot kennelijk tevreden over dit resultaat wegvoer, kwam de Benella opnieuw In de lucht: „Tyr, Tyr. Als u zich weer in volle zee met mij bemoeit, breng ik u tot zinken. Dat zal ik zeker doen”. Hierna voerden de Britse en IJslandse schepen nog een aantal schijnaanvallen op elkaar uit. Een britse soldaat heeft gisterea- vond in het Noordierse Toombridge een ramp voorkomen door een met 135 kilo explosieven geladen auto bij een menigte mensen weg te rijden, enkele ogenblikken voordat hij in de lucht vloog. De chauffeur van de auto was aangehouden door twee mannen die de explosieven inlaadden en de chauffeur opdroegen de auto voor het politiebureau neer te zetten. De man deed wat hem gezegd werd. Toen hij zijn auto parkeerde arriveerden bij een hotel op enkele meters van het politiebureau juist ongeveer 200 mensen voor een feest. De chauffeur sprong uit de auto en gilde een waarschuwing, waarop de soldaat (wiens naam niet is bekend gemaakt) in de wagen sprong en snel wegreed. Vlak nadat ook hij uit de auto was gesprongen, explodeerde de ze waardoor alle ruiten in de hoofd straat sprongen. sprongen.ü DEN HAAG. Sperry is nog lang niet zeker van de studie-opdracht voor de aanleg van walradar in het Waterwegge bied. Minister Vredeling (Defensie) liet gisteren in de Tweede Kamer de moge lijkheid open dat een samenwerkings verband in ons land de sutdie-opdracht zal worden gegeven. In ieder geval zal, aldus Vredeling, bij de opstelling van de contrcaten gewaarborgd moeten worden dat de Nederlandse industrie de hoofd opdracht zal krijgen. De bewindsman reageerde daarmee op suggesties van het Tweede-Kamerlid Weij er, die zich op de bres gesteld heeft voor behoud van de werkgelegenheid bij Holland Signaal Apparatenfabriek in Hengelo. Vredeling maakte duidelijk dat de Ne derlandse werkgelegenheid in de elek tronische industrie niet mag worden ge schaad door het eventueel toewijzen van de studie-opdrachten aan Sperry. Volgens hem is de maatregelen geno men op verzoek van de bevolking, die donderdag uit protest tegen de territori- ale aanspraken van president Idi Amin langs de grens barricaded oprichtte, waardoor zowel het weg- als het spoor- wegverkeer geheel werd gestremd. Onlangs verklaarde het Gegaudese staatshoofd dat grote delen van Kenia j en Soedan historisch bij Oeganda beho- 5 ren. Sindsdien liet Amin zijn Keniase J collega Djomo Kenjatta weten, dat hij geen grondgebied van Kenia opeist. Vanavond, morgenmiddag en morgenavond én zondagmiddag. Ook tijdens de RAI: de befaamde Motor- sleutel- wedstrijd. Bekende Neder landse motorkampioenen beproeven om ’t snelst hun krachten op technische problemen. Volgens districtsbestuurder Van der Heul van de Federatie ontpopte de werkgeversdelegatie van de PCB zich onlangs tijdens cao-besprekingen met de tanktransporteurs als een afvaardiging van de Vereniging van Tankvervoerders Oegaridese (VTV), waarvan de pasbenoemde PCB- directeur Bergmans nog als secretaris deel uitmaakt. De manoeuvre van PCB- directeur Bergmans is volgens de Ver- voersfedratie een w elbesuewiotnpgg e oersfederatie een welbewuste poging

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 4