in Haven mag uitbreiden Weer slachtoffer t on zebrapad toofevishal haar huiskamer Velser raadsa genda werd snel tempo afgehandeld (ENNEME KRUIMELS Spaarndam-Oost Jeanette heeft leguanen in ff I bjBjj «gl Bill Over Velsen-Noord komt nader overleg Geen bijbel bij Asterix COINTREAU- TAARTJE verrassend goed van Hazenberg NIEUWS UIT STAD EN STREEK V R IJ D A G 27 FEBRUARI 1976 Tel. 02550-15389 Tips redactie: Ko van Leeuwen Van der Knoop De huiskamer van de nieuw bouwwoning van de familie Kragten in Zeewijk wordt be heerst door een gigantisch terra rium. Hoofdbewoner daarvan is een groenbruin gestreepte legu aan van bijna anderhalve meter. Dat dier vermaakt zich daar naar hartelust met de twee iets klei nere wijfjes en zijn gescharrel heeft inmiddels twee gifgroene baby-leguaantjes opgeleverd. Dit unieke vijftal mag zich verheu gen in de liefde van de 33-jarige Jeanette Kragten, een vrouw met levendige belangstelling voor reptielen. Haar man bouw de het omvangrijke terrarium dat zij zelf eufemistisch aanduidt met „een flinke bak”. Wie, waf, wanneer, waar en hoe? .7 I ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) VV. in (Van een medewerker) wa- ARIE VAN DER VEER kleur F de En ter de het Eén van de twee jonge leguaantjes die in september vorig jaar werden geboren. Met gemak gaat Jeannette zelf in het enorme terrarium om haar leguanen voor de fotograaf wat naar voren te halen. Ant- Tor Ons vertrouwen in de PTT blijft bestaan. We geloven ook niet dat die hoofdbesteller zelf naar die receptie of wie weet wat voor leuks zal gaan. Alleen jammer dat wij nu ook wie weet wat voor leuks moeten missen, omdat er geen afzender bekend is. De jongerensociëteit Asterix in IJ- muiden draait nu al weer vijf jaar. Dat was voor de soos aanleiding om er nog eens de aandacht op te vesti gen hoe gezellig het daar kan zijn en dat gebeurde met het volgende brief je: ie- je- 'ijn eld to- >an ers ga- een de oos de ys- :ing in is iao- we- üng lur- een een joen Rijn it is 38 izin- de uari islag zou- op tien. dat ;shof raag rde- iden i de de geen a in elijk sden akte nog r te •nd ri- zie rd. iet IU- ion jan sie- ;aal >ro- be- ge- ge- pen van ►rg- tro- zo de -ge- ;ent be- het van rer- ven van and >ec- Zo, u bent dus uitgenodigd, nu hoort u het eens van Asterix zelf. Het adres van de soos is Lariksstraat 2 in IJmuiden. „Die twee jonge leguanen, dat is iets unieks in Europa” weet Jeanette te vertellen. „Dat komt in gevangen schap bijna niet voor. Deze diertjes zijn nu vijf maanden oud en ze groeien goed. Ik moet ze twee a drie jaar bij de grote vandaan houden, Carnaval. Zaterdagavond is er in buurthuis De Brulboei in de Kanaal straat te IJmuiden een carnavalsfeest voor de buurtbewoners van Oud IJmui den en iedereen die zich betrokken voelt bij de Brulboei. De aanvang is om acht uur. De Posterij is attent, dat schreven we laatst al eens in deze rubriek. Nu kwam er bij de post van afgelopen vrijdag een fraaie enveloppe van ge schept papier en daarin zat in plaats van een verwachte vrolijke uitnodi ging voor wie weet wat voor leuks een stukje papier. Daarop stond ge schreven: „Leeg te IJmuiden aange komen. De hoofdbesteller’’. Dat doet zij niet allleen. Internatio naal is er de vereniging „Lacerta”, waarvan de leden alleen ditzelfde doel nastreven. Ook met grotere die ren, zoals haar leguanen. Vertrokken schepen op donderdag: Ares, Paramaribo: Cairranger, IJmuiden, Swansea; Comtesse, IJmuiden, Kings- lynn; Conkar Intrepid, Buchanan; Fah renheit, Iggesund; Venus Dundee; Rubi Scantic, Mersin; Shipmair 7, Boulogne; Haico Holwerda, Zaandam, Hamburg; goed weten wat je staat te vertellen. Zij heeft ook verscheidene malen duinhagedisjes uit de duinen van Zeewijk gehaald. Daar kwamen jon gen van en die zette zij weer terug in de duinen. „Er is ontzettend veel van deze diersoort verlorengegaan met de bouw van woningen”, vertelt zij. „Wij willen echt proberen om een bedreig de populatie op zo’n manier wat op te kweken.” Daarbij bereikt. Ook voor Spaarndam-West en woonwagens zal woonruimte worden ge creëerd, aldus het communiqué. 4'L'i Met voer heeft Jeanette geen pro blemen, de dieren eten voornamelijk groenvoer en soms een stukje rauw vlees of gekookte eieren. Achter de royale glasruit van acht milimeter dikte voelen de groene reptielen zich in huize Kragten verder uitstekend. En als dank voor het aangenaam verpozen verrijken zij de kamer met een tropisch panorama. Dit staat in een communiqué van de provincie dat in overleg met de gemeen te Haarlemmerliede is uitgegeven. „Bij het slaan van de eerste paal voor 88 woningwetwonigen in Spaarndam-Oost op 9 juli van het vorig jaar heeft gedeputeerde Van der Knoop verklaard bereid te zijn, zijn politieke nek uit te steken voor uitbreiding van de woonbe bouwing tot over de zogenoemde blauwe lijn, mits de gemeente erin zou slagen de woningbehoefte met cijfers hard te maken,” aldus het communiqué. De blauwe lijn is een op aanwijzing van de provincie door de Kroon aangebrachte lijn op plankaart van de gemeente Haarlemmerliede, die niet met woning bouw mocht worden overschreden. Over de resultaten van het daarop ingestelde Cebeon-onderzoek is op 18 februari een gesprek geweest tussen ge deputeerde Van der Knoop en het ge meentebestuur. Daarbij is volledige overeenstemming bereikt. Ook noodgevallen in S5? IJmuiden s eerste stoomtrawlerrederij, de Stoomvisscherij Maatschappij Mercu- rius, onder directie van de heer I. S. Groen bestond in het jaar 1912 uit vijf stoomtrawlers en als u wilt weten welke dat waren dan volgen ze hier: Eveline IJM. 15, schipper J. van Loosen; Betsy IJ. 75, schipper D. C. de Groot; Peter D IJM. 94, schipper F. ’t Hart; Sol vain IJM. IJM. 102, schipper Simon Drijver en Donald IJM. 103, schipper J. Spaan derman. In dat jaar werd een zesde schip aan de rederij toegevoegd welke in 1904 was gebouwd te North Shields door Smith’s Dock Company voor een Britse stoomtrawlerrederij en de naam Haes- man kreeg. Vijf jaar later werd het schip verkocht naar Frankrijk en kreeg de naam Orque met als eigenaar de Société de Pecheries du Golfe de Gas- gogne te Arcaehon en werd kort daarna verkocht aan P. Labat te Bordeaut en onderging geen naamsverandering. De Orque werd, zoals gezegd, in 1912 aange kocht door de Stoomvisscherij Mij. Mer- curius en kreeg in IJmuiden de naam Liesbeth Betty IJM. 183. De inhoud be droeg toen 195 bruto ton, de lengte 35,18 m, de breedte 6,55 m en de holte 3,69 m. De voortstuwing geschiedde door een Schotse ketel, die de stoom leverde voor de 3 cil triple expansie machine, fabri kaat Shields Engine Co Ld, vermogen 350 pk. Pieter Zwaan werd schipper op de Liesbeth Betty en het schip kon in de vaart blijven tijdens de Eerste Werel doorlog. In 1921 werd J. Prins er schip per op, in 1924 M. de Boer endaarna achtereenvolgens G. Groen, P. Prins E. de Groot en P. van der Leek en in 1934 kwam de maatschappij onder directie van de heer Donald J. Groen. Een bij zonderheid is dat de Liesbeth Betty in 1936 van een bak werd voorzien en toen ging schipper E. de Groot er mee ter visserij. „Hoewel sociëteit Asterix, evenals vorige seizoenen, een aantal leden heeft dat ver boven de 300 ligt, weet de overgrote meerderheid van de jeugd uit IJmuiden en omstreken niet of nauwelijks wat Asterix doet of g'aat doen. Nog steeds zijn er jonge ren die denken dat in Asterix wil open jeugdwerk bedrijven. Open jeugdwerk houdt in dat er zonder godsdienstig en/o f politieke jeugdwerk bedreven wordt. In de vijf jaar dat Asterix bestaat heeft het een eigen sfeer weten op te bouwen die vaak sterk afwijkt van die van de andere uitgaanscentra in de IJmond. Deze zeer goede sfeer is onder meer te danken aan de speci fieke opstelling van de sfeer is onder meer te danken aan de specifieke opstelling van de meubels (afgedank te stoelen en bankstellen) zodat men gemakkelijker contacten legt. Ook het feit dat de muziek in Asterix achtergrondmuziek is, en geen dans muziek, heeft tot deze sfeer bijgedra gen. Sociëteit Asterix is een niet-com- merciële instelling; het bestuur en de barmensen doen dit geheel belange loos. Dit werkt gunstig door op de prijs van de consumpties, zo kost bijvoorbeeld een tapbiertje slechts 80 cent. Het lidmaatschap van Asterix kost f 7,50. Hiervoor heeft men gedurende één seizoen toegang tot de soos. So ciëteit Asterix is geopend: zondag middag, woensdagavond, vrijdag- en zaterdagavond. De vrijdag en de za terdag zijn de normale soosavonden met ongeveer één keer in de drie weken een activiteit. De zondagmid dag en de woensdagavond hebben een wat meer eigen karakter. Zo wordt er bijvoorbeeld zondags geen alcohol houdende drank verkocht. Zijn wat meer gerichte programma werkt As terix op woensdagavond af. Door middel van gerichte activiteiten (zoals voorlichtingsavonden over onder an dere vakbonden en politieke partijen, discussies, film, folkzang). Mocht je interesse hebben kom eens langs.” bent dus uitgenodigd, Vertrokken schepen op weensdag: Finlandia, Wisbeck; Luther, Odense; Dnestrovskiy, Noordzee; Parkesgate, IJ muiden, Rochester; Suntis, Zweden; Fair,lay 9, Bremerhaven; Bak Titan 7, Bremerhaven; Maasborg, Zaandam, Delfzijl; Tor Belgia, Immingham; Mala- cia, IJmuiden, Ayr; Amta Von Bargen, Antwerpen; Lone Dania, New Castle; Hebe, Antwerpen; Wildebeest, IJmuiden, Cont. Plat; Sjatie Sarie, Antwerpen; Ha dar, Haifa; Jemrix, IJmuiden, Kins Lynn; Kenrix, IJmuiden, Whitby; Mer- cur, Stavanger; Santa Amalia, West In- dië; Ronnes, IJmuiden, Simönsvik; Sea Bure, Cont. Plat; Vartry, Goole; Oukrai- meden, Velsen, Rotterdam; Mobil Jade, Bremen; Francina Plein, Pasajes. Discussies deden zich nagenoeg niet voor. Alleen wat op- en aanmerkingen over en weer. Zoals bij het punt lasten verdeling Coördinatiebureau Noordelijk Deel Randstad, waarvoor de gemeente Velsen 6.103,50 voor haar rekening zal nemen. Het Progressief Velsen raadslid D. H. Kuijper had geen bezwaar tegen het bedrag. Wel echter tegen de metho diek van werken. Hij stelde dat het Bureau „zo maar een club is” en vond ht onjuist dat enig wettelijk kader ontbrak. De burger heeft er geen vat op, alleen de raadsleden worden geïnfor meerd en dat was iets waarmee Kuijper het niet eens kon zijn. Wethouder C. Ockeloen, die de ge meente in dat Bureau vertegenwoordigt, was het volkomen met het raadslid eens, dat enig wettelijk kader bij de overloop ontbreekt. De kritiek op het gebrek aan openbaarheid onderschreef hij eveneens en zegde toe, een pleidooi te zullen houden voor die openbaarheid. Niet eens was hij het met Kuijper, toen deze de overloop vergeleek met „mensendeporta ties”. Een woord, dat bij menigeen on aangename herinneringen oproept, ter wijl er voor het gebruiken van dat woord allerminst aanleiding is. „Let u toch vooral op uw woordgebruik”, zo waarschuwde de wethouder het raadslid. Verder ging de raad akkoord met het beschikbaar stellen van 130.700 voor het wijzigen van de kantine van het stadhuis in een vergaderzaal en een kantine waarover wij dezer dagen reeds berichtten. Voor een personenzoekinstallatie Mevrouw dr. J. van den Bergh Eysinga Eliasschool, de gemeentelijke huis houdschool. Wie hierover nu discussie had verwacht ‘en dat waren er ver- scheldenen die kwamen bedrogen uit. Er kon direct tot stemming worden overgegaan. Nummer één op de aanbe veling, mevrouw B. A. Zwart te Haar lem kreeg 19 van de 30 stemmen en werd benoemd. Nummer 2, de heer H. J. van Lienen uit Zaandam kreeg 11 stem men. Aangekomen schepen op donderdag: Haico Holwerda, IJmuiden, Grange mouth; Nordfjord, IJmuiden, Hamburg; Borre, Oslo; Mia, IJmuiden, Antwerpen; Corina, IJmuiden, Antwerpen; Petrolia 1, Larnaca; M. P. Grace, IJmuiden, Sluiskil; Wespe, Brunsbuttel; Marie Christine, Beverwijk, Norsbron; Moldan- ger, Néw Orleans; Monsumen, IJmuiden, Cork; Lynx, Bergen; World Nautilus Tilbury; Luminette, Immingham; Eu- maeus, Swansea; Fridel, IJmuiden. Whitby; Nigeria, Le Havre; Ventura, IJ muiden, Bremerhaven; King Alfred, Port Elizabeth; Sea Bure, Cont. Plat; Carabeka 3, Hendrik Ide Ambacht; Ger da Coast, Southampton; Torsten, Sou thampton; Helgoland, Emden. VELSEN. In een bijzonder snel tempo heeft de gemeenteraad van Vel sen donderdagavond de raadsagenda, welke zevntien punten telde, afgewerkt, van burgemeester drs. J. Reehorst, ver- De vergadering onder voorzitterschap liep zelfs zo voorspoedig, dat na afloop nog drie raadscommissies konden bijeen komen, ter bespreking van zaken, welke in de toekomst op de raadsagenda’s zul len verschijnen. VELSEN. Bij een aanrijding don derdagavond op de Lange Nieuwstraat, ter hoogte van de Merwedestraat, raakte een 75-jarige vrouw ernstig gewond. Zij werd aangereden op een zebrapad door een 30-jarige Haarlemse automobilist. De man reed ongeveer zestig kilometer per uur en zag de overstekende vrouw te laat om nog te kunnen stoppen. De Velsense vrouw werd met een zware hersenschudding in het Zeeweg Zieken huis opgenomen. IJMUIDEN. Aangekomen schepen op woensdag: Adamas, Singapore; Hebe, Delfzijl; Santa Barbara, Brighton Ferry; Export Freedom, New York; Oukaime- dan, Londen, Velsen; Fredrik Hughes, Rochester, IJmuiden; Venezuela, werpen; Bischofstein, Antwerpen; Belgia, Gothenburg; Noth Shore, Cont. Plat; Dido, Antwerpen; Armadalre, Ant werpen; Bison, Cont. Plat, IJmuiden. SPAARNDAM. Gedeputeerde van der Knoop wil verdere woningbouw in Spaarndam-Oost toestaan. De ge meente Haarlemmerliede en Spaarnwou- de heeft, zoals bekend, met een rapport van het bureau Cebeon de woningbe hoefte in de gemeente aangetoond. Uit de berekening van het bureau Cebeon bleek tot 1982 een behoefte aan 166 huizen (en in geval van afbraak van oude woningen aan 196 huizen). De heer Van der Knoop heeft toegezegd de door Cebeon genoemde cijfers ais uitgang spunt te zullen nemen voor verdere woningbouw in de gemeente Haarlem merliede en Spaarnwoude (onder voor behoud dat de rest van GS en de Provinciale Staten er ook mee akkoord gaan). anders vreten die ze onherroepelijk op.”. We belden Artis over het leguanen- kroost. En de reactie daar luidde: „Het is wel een zeldzaam leuke ge beurtenis. Over het Igemeen is de voortplanting van leguanen in gevan genschap inderdaad nog niet zo’n ge weldig succes. Maar juist de groee leguaan behoort tot de soorten waar het de laatste tijd iets beter mee gaat. Bij ons is het een jaar of drie geleden gebeurd en die dieren zijn mooi opgegroeid.” In Artis zijn nu zes leguanen; in Zeewijk dus bijna net zoveel. Het terrarium van Jeanette Kragten ziet er prachtig uit en is helemaal opge trokken in de stijl van de woning. Het is 4,25 meter breed, beslaat de hoogte van de woonkamer en meet anderhalve meter diep. De leguanen leven in een temperatuur van 32 graden celsius en hun paleis wordt verlicht door daglichtlampen. Jeanette heeft zelf in het reptielen huis van Artis gewerkt. Hield enige tijd padden, kikkers en Europese sa lamanders in huis. De tropische rep tielen deden hun intrede met de komst van een fikse nevelvaraan, een hagedisachtige diersoort. Jeanette: „Dat dier was 1,75 lang, dat werd te gek voor de kinderen. Het was een pracht exemplaar dat ik van Artis kreeg.” Jeanette’s echtgenoot weet zich ook de tijd van de padden overigens nog goed te herinneren en zegt: „Midde nin de nacht begonnen ze te loeien.” Zes weken geleden ging de familie Kragten verhuizen. Een flatwoning werd verwisseld met een eengezins- huis, maar dat kwam de reptielenver zameling duur te staan. Naast de leguanen bezat Jeanette ook nog vier doornstaartagamen, hagedisachtigen van ongeveer 25 centimeter lang. Twee overleefden een tijdelijk ver blijf in kisten niet, een derde is onder doktersbehandeling, maar de laatste van het kwartet maakt het uitste kend. Het houden van reptielen heeft er overigens toe geleid dat de familie zich sterk is gaan verdiepen in lec tuur over deze diersoort, die sterk herinnert aan de oertijd. Zo’n legu aan bijvoorbeeld wijst direct naar de richting van de dinosaurus, al is hij stukken kleiner. „Ik geef ook wel eens een lezing”, zegt Jenanette. „En als daar professo ren en zo bij zitten, dan moet je wel Op dat moment was schipper De Groot de oudste schipper en vandaar dat die in datzelfde jaar overging op de in Engeland aangekochte stoomtrawler het W. F. Visserhuis voteerde de raad 8.108,40. Akkoord gingen de raadsleden met het in voorbereiding verklaren van het bestemmingsplan in Velsen-Noord. Het was naar aanleiding van opmerkin gen van het CDA-raadslid A. Roosen daal, dat wethouder C. Ockeloen bij dit agendapunt de verzekering gaf dat er een gedegen overleg komt in de raad ovei’ de voorwaarden met betrekking tot de realisering van de plannen in dit gemeentedeel. De bijdragen in de restauratiekosten van de panden Middendorpstraat 2 en 3 in Velsen-Zuid kregen eveneens de goedkeuring van de raad, zij het dat het raadslid D. H. Kuijper, wijzende op de grootte van de bijdragen, vond dat bij verkoop door de bewoners/eigenaars, de gemeente dan toch wel het recht van aerste aankoop dient te hebben. Het RAADSLID A. Schiltmeijer vroeg van het college begrip voor die mensen, die vin den dat er toch wel erg veel geld aan wordt gespendeerd. Voor beide opmer kingen kon wethouder Ockeloen begrip opbrengen. Met betrekking tot de sugge stie van raadslid Kuijper, zegde hij toe deze te willen overwegen. Hij kon ech ter nog geenszins voorspellen hoe de uitslag van de overweging zal worden, daar men ook niet kan voorbijgaan aan de omstandigheid dat anderen straks, af schrikken van een dergelijke maatre gel en als gevolg daarvan de historische panden welke zij bewonen, in verval kunnen geraken. Tot slot was er de in de vorige raadsvergadering uitgestelde benoeming van een directeur of directrice aan de Tramp, Tynemouth; Grangemouth; Queensford, Londen; Hugo Oldendorff, Wespe, Megasund; Borre, Antwerpen; Corinna, IJmüideri, Rotterdam; Fridel IJmuiden, Rochester. Lord Chelmsford, die in IJmuiden de naam Norma Maria IJM. 6 kreeg. Op de Liesbeth Betty kwam schipper L. Grave- maker maar dat is van korte duur geweest want de trawlwer kwam op 8 april 1937 in aanvaring, tijdens de uitoe fening van de visserij, met het Britse stoomschip Leo en is tengevolge daarvan gezonken. De tweede machinist is daar bij om het om het leven gekomen ter wijl de overige 9 bemanningsleden door de Leo aan boord genomen konden wor den. De verongelukte trawler werd in 1938 vervangen door de aankoop van de Engelse stoomtrawler Surf Flower H. 363 naar IJmuiden is gekomen, maar heeft als Eendracht niet ter visserij gevaren en ook de naam Liesbeth Betty keerde niet terug. De Surf Flower was een stoomtrawler van het zg. Mersey type, evenals de Norma Maria, en kreeg in IJmuiden de naam Vikingbank IJM. 183, groot 335 bruto ton, 42,69 m lang en uitgerust met een triple expansie machi ne van 600 pk. Op 5 november 1938 ging schipper L. Gravemaker er mede ter visserij en dat is zo gebleven tot septem ber 1958 behoudens de oorlogsjaren. Na dat de Vikingbank op 4 mei 1940 van IJmuiden was vertrokken week het schip op 10 mei uit naar een Engelse haven en werd kort daarna gerequireerd door de Royal Navy en kwam, na ver bouwing, in de vaart als Minesweeper Vikingbank FY. 1781 in de vaart. Dit duurde tot 1945 en in Aberdeen werd het schip weer als stoomtrawler ver bouwd waarna het op 3 juli 1945 in IJmuiden terugkeerde en intussen weer het eigendom van de Mij. Mercurius was geworden. Tijdens de eerste jaren na de oorlog nam de Vikingbank een voorna me plaats in en heeft nog een aantal jaren de visserij kunnen uitoefenen maar van 7-19 september 1958 was de laatste reis en werd toen opgelegd. Van september 1958 tot december 1966 heeft het schip in Amsterdam gelegen en werd toen voor de sloop verkocht. IJMUIDEN. De besommingen ren: KW 4 10.900, KW 51 16.00, 16.000, 174 3.800, KW 185 12.700, UK 36 14.850, VD 6 10.900, VD 20 900, IJM 18 2.200, UK 141 en UK 271 32.000. IE .1 o u

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 5