kalk Bergen riet en in Doorgereden ondanks gebroken voorruit RUMONDERS-KAMPIOENEN GEHULDIGD Uitgevaren visserijschepen Automobilist reed in op roekeloze ruziemakers Grote Kerk 01 im I 1 rail rfi ïlf iMi d ra Jk f I" 1 *1 Bill Hf PT i h Elisabeth en Barbara BW Ze zijn er weer... 1 11! f Vn r 50 jaar Rotary Club in Haarlem I bij...van Rixel houdt Orgeljaar 1976 Mavo, Lavo en LBO krijgen genoeg steun van Rijk Gevonden voorwerpen I MM VRIJDAG 27 NIEUWS UIT STAD EN STREEK FEBRUARI 19 7 6 7 6 Slingeren Gedeputeerde Staten: I MNM - V U’ i HAARLEM „Ik ben altijd twee, drie weken van huis, dan rijd ik op Frankrijk. En als ik dan een weekeinde thuis ben, dan wil ik wel wat uitgaan ja”. Aldus een 28-jari- ge Haarlemse chauffeur die gisteren voor de Haarlemse rechtbank moest verschijnen wegens zijn grove schuld aan een verkeersongeluk in de nacht van 8 op 9 november vorig jaar, in de gemeente Haarlemmer meer. Hij reed toen in op twee men sen die op de weg stonden, ’s nachts om vijf uur, en liet hen gewond achter. Pas later kon hij achter haald worden. Toen, vijf uur na het ongeval, had hij een bloedalcohol- gehalte van 0,63. Volgens de justitie moet het boven de 1 milligram heb ben gelegen op het moment dat hij reed. Doorgereden b Jl Hl M. ADVERTENTIE hektrawler hektrawler ADVERTENTIE hem L w» ww WW- De eerlijke eenvoud' Het pure natuurlijke karakter? Maar waarom vragen Vurenhout is hartverwarmend mooi. Vooral in kombinatie met kussens in stofbekleding. Kussen met een verrassend fraai motief, r Kom eens kijken naar deze sportieve maar o. zo komforta- bele twee- driezitter. Ontdek het zachte zitten en de soepele Pi ijs. Geen spreekuur. Maandag 1 maart zullen in Velsen de burgemeester, drs. J. Reehorst, wethouder C. Ockeloen, we thouder Th. Witte en wethouder H. van der Werft geen spreekuur houden. de cje en iet it- id. rd, 've Oosterduinweg 29 - Tel. 02550 -14768 HAARLEM. De parochie Elisabeth en Barbara in noord opent zondag 29 februari met een feestelijke liturgievie ring haar eigen orgeljaar 1976. Het paro chieel koor Magnificat” zal een mis van Bruckner zingen. Het jaar 1976 is tot orgeljaar uitgeroepen door een speciale commissie in de parochie die zich beij vert voor een nieuw orgel in de kerk. viel. Een automobilist die erachter reed zegt dat er ongeveer een meter ruimte was. dat het kind viel en dat het ver- moedeüijk daarna door dé trekker is geraakt. Een derde getuige had heel de vrachtwagen niet gezien. Verdachte had niets gemerkt en niets gezien. De ver keerssituatie (de advocaat is het speciaal zelf gaan nameten en fotograferen), is moeilijk, de fietsers hebben er eerst meer ruimte maar worden dan als het ware in een flessenhals dichter naar de auto’s toegebracht, als ze de brug oprij den is het kind al fietsend er tussen gekropen? Of heeft de vrachtwagen in gehaald? DAT BIJ EEN RESTAURATIE ook toevallige ontdekkingen worden ge daan bewijst niet alleen het vrijko men van een balk (vlak onder het dak) met het opschrift Anno 1636, ook de vondst van een nog onbeken de grafsteen in de Grote Kerk hoort daarbij. Onder de grafsteen van 2.80 bij 1.70 ligt de Zeeuwse jonkheer Cornelis van Oudewerve begraven, die rond 1600 eigenaar is geweest van het landgoed „Adrichem”. dekking leidt tot langdurig overleg met het Ministerie van CRM, dat niet zo staat te trappelen om het opnieuw aanbrengen van de balken te subsi diëren. In het verleden zijn de balken om een of andere reden weggehaald en zijn er ijzeren staven voor in de plaats gekomen. Laat die staven maar zitten, zegt CRM, maar president- kerkvoogd P. J. Schipperus wil er alles aan doen om die balken door CRM te laten subsidiëren. MET GEL DVAN HET RIJK, de gemeente en de Hervormde Gemeente Beverwijk-Heemskerk ondergaat de zuiderbeuk een totale verandering. Herstel was dringend noodzakelijk, want hier en daar vielen de brokken steen uit de muren en de kalklaag liet op vele plekken los. Het kerkge- deelte, dat door het personeel van de aannemer onder handen wordt geno men, is met grote platen wan de overige ruimte afgeschut. De banken en de preekstoel, die in de zuiderbeuk stonden, zijn achter in de kerk opge stapeld. EEN RESTAURATIE van een der gelijk groot gebouw verloopt natuur lijk via een werkrooster, maar dat schema geeft niet altijd de inhoud van het herstel aan. Een dezer dagen, toen men hoog in de nok van de beuk, tegen het houten dakgewelf aan, aan het werk was, constateerde men, dat de beuk horizontaal ooit door zware balken gestut is geweest. De gaten in de muur, waarin de balken zijn vastgezet, kwamen bij het Met het thans in gebruik zijnde elek tronische orgel is van verantwoorde mu zikale begeleiding van het koor geen sprake. De orgelcommissie wil door mid del van evenementen geld voor het orgel inzamelen. Begonnen wordt met het op de plaat zetten van de dienst van zon dag, die om 10 uur begint. De opbrengst van de plaat komt aan de orgelaanschaf ten goede. iVan de provincieredactie) HAARLEM. Leerlingen van mavo, lavo en lbo komen volgens gedeputeerde staten van Noord-Holland voor voldoen de geledelijke steun van het Rijk in aanmerking. GS baseren hun standpunt op de mening dat de kosten, verbonden aan deze vormen van onderwijs, in het algemeen van een zodanige omvang zijn, dat een bijdrage krachtens de bestaande rijksregeling voldoende ondersteuning verschaft bij de bestrijding van de kos ten. „Voor mij staat vast dat de vrachtauto de oorzaak is. Maar waar de inhaalma- nouevre begonnen is, weet ik niet”. Hij vindt het minder belangrijk ook. Voorop staat voor hem dat de man hoe dan ook achter het fietstertje had moeten blij ven, er was geen ruimte op te passeren, van kinderen van die leeftijd is te vermoeden dat ze kunnen gaan slinge ren. Met geen enkele straf is goed te maken wat is gebeurd, niemand zal het zich vergeten, aldus de officier. Kans op herhaling van zo’n ongeval noemt hij minliem. Er is geen ergere berisping voor „roekeloosheid” nodig, de woorden „paal en perk stellen hoeven voor hem hier niet. Hij eist alleen een boete van f 750. Mr. Netze blijft in zijn pleidooi de botsing voorop en daarmee discutabel stellen Dat verdachte de aanrijding ver oorzaakt heeft staat voor hem niet vast endaarom komt hij op vrijdpraak in een betoog waarin hij alle facetten van de verkeerssituatie en alle onzekérheden over het moment van de botsing opsornt. Uitspraak op 11 maart. weghakken van de kalklaag tevoor schijn. Een onverwachte meevaller? Waarschijnlijk niet, want deze ont- 3-zit. bank 1190.- 2-zits bank 845.- miva interieur Dennenlaan 53 (de winkelstraat) te Zwanenburg, telefoon 07907 - 4590/ 5909, dagelijks geopend 8.30 - 18.00 uuizaterdag 8.30 17.00 uur Voor elke partikulier vrij entree. Lekker dichtbij tussen Haarlem en Amsterdam. VRIJDAGAVOND KOOPAVOND van 19-21 uur. Buiten zijn noeste werkers bezig met het slopen van de oude consistorieka mer (zie foto). Een gebouwtje, dat in het verleden tegen de kerk is aange plakt’’ en in feite niet past bij de Grote Kerk. Aannemer Woudenberg gaat er een wat meer in overeen stemming met de bouwstijl van de kerk komend gebouwtje neer zetten. Veel mensen hebben we moeten teleurstellen omdat onze kalender 'Oud-IJmuiden' uitverkocht was. Te veel vonden wij, daarom hebben we een beperkt aantal bijgemaakt. Dus vanaf heden weer verkrijgbaar 14. GS bezinnen zich op de vraag of deze opvatting moet worden herzien. Een on derzoek naar de kosten van genoemde vormen van onderwijs is ingesteld. GS onderkennen dat de leerlingen van ge noemde vormen van onderwijs afkom stig zijn uit de lagere inkomensgroepen, noemde vórmen van onderwijs afkom- Het toegezegde onderzoek, dat steek proefsgewijs wordt gehouden naar de kosten van de tot nu toe van provinciale steun uitgesloten vormen van onderwijs (lavo, mavo en lbo) wordt binnenkort afgesloten. Ook is binnenkort het resul taat bekend van een onderzoek naar plaatselijke regelingen. De onderzoeksre sultaten zullen aan de statencommissie voor onderwijszaken, jeugdwerk en sportzaken worden voorgelegd. Gedepu- sportzaken worden voorgelegd. Gedepu teerde i staten antwoorden dat in ant woord op vragen van het PSP-statenlid mevrouw B. G. Harms-Matser. velsen. Bij de Velsense politie zijn de volgende voorwerpen als gevonden aangegeven: twee sleutels, huissleutel, étui met twee sleutels, ring met Lipss- leutel, ring met zes sleutels, sleutel aan koord, ring met vijf sleutels, ring met vier sleutels,twee autosleutels aan han ger, handschoen, glacé dameshandschoen, hanger, portemonnee, herenhandschoen, suède want, muts, verzekeringsplaatje bromfiets (NVW 322), betaalpas, hondje, bril in étui, armbandje met inscriptie, hangetje met inscriptie. Inlichtingen over deze voorwerpen kunnen dagelijks worden verkve cn op het hoofdbureau van politie n Velsen, waar zij elke dinsdag en v..jdag van 16-30 tot 17.30 uur eventueel zullen wor den afgegeven. IN DE ZUIDERBEUK van de Gro te Kerk stapelen de bergen riet en kalk zich op. Een paar weken geleden is de restauratie van dit gedeelte van Beverwijks fraaiste kerkgebouw daadwerkelijk begonnen. Tegen beta ling van goed zeshonderdduizend gul den staat de specialist in het restau reren van de oude vervallen gebou wen, aannemer Woudenberg u'.; Ameide, borg voor een brokje vak werk, dat, als er geen problemen rijzen, over pakweg anderhalf jaar goed zichtbaar wordt. toestand s.achtoffers hulpeloos vroeg in totaal zes maanden ontzegging en 100. EEN BEZOEK AAN DE ZUIDER BEUK van de Grote Kerk is geen pretje. Je vergaat er van het stof en voorzichtigheid is geboden, omdat de beuk vol staat met stalen steigers, die vervaarlijke uitsteeksels bezitten. zen zich onder de kampioenen bevond, nam het lid van verdienste Th. B. van Kleef de taak op zich de vijf kampioe nen (winnende bestuurder uit de B- klasse F. F. Boog was niet aanwezig) de beker te overhandigen. Op de foto feliciteert de heer Van Kleef voorzitter Wolthuizen, terwijl van links naar rechts toekijken: de heren Potveer, Kraayeveld, Waardenier en Zwart. Uit de C-klasse zijn voor dit jaar gepromoveerd naar de B-klasse de he ren: C. Bontebal, F. Fiolet, N. Huyboom, J. J. Kraayeveld, F. J. J. Potveer en Versteege. Bij Automobielvereniging „Rijmon- ders” zijn donderdagavond tijdens de jaarvergadering de kampioene 1975 uit drie verschillende klassen gehuldigd. De kampioenen, bestuurders en kaart lezers, hebben in hun klasse het hoogste puntenaantal gehaald over de ongeveer twaalf rally’s, die in 1975 zijn verreden. In de A-klasse kreeg het team D. War- denier en kaartlezer S. Wolthuizen bei den een beker, in de B-klasse waren F. F. Booy en P. C. Zwart het hoogst geëindigd en de C-klasse (beginners) werden de bekers uitgereikt aan F. F. J- Potveer en J. J. Kraayeveld. Omdat Rijmonders-voorzitter Wolthui- WAT IS TOCH DE CHARME VAN BLANK De raadsman mr. O. H. van Wijk zei het feit niet te willen bagatelliseren, maar wilde wel met enkele kanttekenin gen het in een wat beperkter, bescheide ner kader plaatsen. Hij wees erop dat het drankgebruik toch over 30 uur was uitgesmeerd en dat er geen dranken gedrag was. En zo zei hij: zijn cliënt had misschien dan wel even, tien minu ten in zijn paniek, niet aan die slachtof fers gedacht, maar later toch' wel, want toen ging die vriend al kijken. Er was hem 24 uur bemeten voor het melden bij t de apolitie Na vijf uur whs de politie hem voor. Mr. Van Wijk wees de rechtbank er ook op dat de man die achter een andere wagen zit altijd veel minder ziet en veel minder snel kan reageren dan zijn voorganger. Een triest verkeersongeval speelde zich op 25 augustus af in Wormer op de Zaanbrug. Een trekker met oplegger, 15 meter lang en circa 21/» meter breed naderde ongeveer tegelijk met twee fiet sers, een moeder en haar zes-jarig doch tertje de brug. Wat er precies is ge beurd, daar heeft iedereen verschillende lezingen over. Feit is dat het dochtertje op een gegeven ogenblik voor de moeder uitreed, opeens slingerde en voorover viel. Bij dit ongval verloor ze het leven onder de ogen van de moeder. Woorden van deelneming gisteren in de rechtszit ting van de kant van de officier mr. Holtrop, en van de raadsman van de Beverwijkse chauffeur, mr. Netze. Een lichte toon van verwijt ook bij de raads man: hoe kon iemans zo’n jong kind in zo’n gevaarlijke verkeerssituatie bren gen, daar waar de auto de baas is en de fietser en voetganger te gast. Op de zitting draaide het er om waar de schuldvraag lag van het ongeval. De moeder zei dat de auto naar rechts ging en dat haar kind toen geraakt werd en Hij had in de voorafgaande dertig uur flink wat drank gebruikt. Anderhalf a twee flessen rosé, volgens zijn raadsman mr. O H. van Wijk, een gewoonte die zijn cliënt uit Frankrijk mee had geno men, en zo’n dertig pilsjes over de loop der tijd uitgesmeerd. In de bewuste nacht reed hij achter eenvriend aan Haarlemmermeer in om nog ergens kof fie te gaan drinken. Hij moet zo’n meter of 20 achter deze hebben gereden toen het ongeval gebeurde. Opeens waren daar twee mensen die zeker anderhalve meter van de kant af op de weg stonden, iets wat je ook niet verwacht midden in de nacht. Het twee tal had de auto speciaal aan de kant gezet om mdat ze ruzie hadden. Zoals de officier van justitie mr. Bredius zei: je kan maar beter binnenshuis ruzie heb ben, zo in die novembertijd. Hij vond overigens wel dat het tweetal zich zeer roekeloos gedroeg. Vandaar dat hij ver dachte ook niet art. 36 de grove schuld ten laste gelegd had, maar alleen ver weet de veiligheid op de weg met on voorzichtigheid in gevaar te brengen Daarnaast waren het alcoholgebruik en het doorrijden ten laste gelegd. De voorste auto on de twee mensen nog net ontwijken. De achterste waarin verdachte niet. In plaats van zich echter te bekommeren om het lot van de slachtoffers die hij geraakt had, reed hij met een kapotte voorruit verder. Op de afgesproken plaats was het de vriend die hem raadde terug te rijden en naar de politie te gaan. Daar voelde verdachte bitter weininig voor, hij had in het verleden al meer akkefietsjew met de politie gehad, en daaronder bevond Ich tweemaal artikel 26: rijden onder in vloed. Daarom reed de vriend maar terug, en constateerde dat er gelukkig politie en ambulance ter plekke was. Het letsel bestond uit armbreuken, en verdachte had zich zo bleek later wel om het lot van die mensen bekommerd door contact te zoeken. De officier van justitie merkte op dat er een stuk roekeloosheid en onvoorzich tigheid in zit als je bij goed zicht tegen iets aanrijdt, al heeft dat „iets” door zijn gedrag zoals hier toch een stuk mede- schuld. Verdachte had beter uit moeten kijken en een grotere afstand tot zijn voorganger moeten bewaren was zijn oordeel. Het alcolholgehalte lag zwaar op de maag, maar het meest was hij verontwaardigd dat een chauffeur, rijdens in een wagen met ook nog twee gladde banden, eerder al eens veroor deeld voor rijden onder invloed dus met kilo’s boter op het hoofd, dan weer in d’e toestand iemand aanrijdt ten zijn achterlaat. Hij weken, achttien i een boete van Maandag 5 januari: Hektrawler Eg- mond IJM.36 naar de Canarische Eilan den, Onderneming II SCH.108 naar de Canarische Eilanden. Maandag 26 januari: hektrawler Schout Velthuys KW.49, Cornelis Vrolijk Fzn SCH.171 (24 feb. te Bergen in Noor wegen binnengesleept). Donderdag 12 februari: hektrawler Dirk Diederik KW.172, Monica VL.89. Zaterdag 14 februari: hektrawler Vooraan VL.115. Maandag 16 februari: hektrawler Arie Ouwehand KW.122, Jan Maria KW.171. Dinsdag 17 februari: hektrawler Zee haan IJM.57, MK.Maarten KW.105. Woensdag 18 februari: hektrawler Jo hanna KW.39, MT.Ursinus VL.l, MK.Marco WR.32. Donderdag 19 februari: Onderneming I SCH.90. Vrijdag 20 februari: hektrawler Elisa beth Christina KW.41. Maandag 23 februari: hektrawler Rijnmond V KW.42 (25 feb. binnen), Rijnmond VI KW.135, MT.Rean IJM.30, Protinus IJM.154, Wiron II IJM.211, Ora et Labora KW.51, Jacob KW.55, Marry Martin KW.149, ML. Michiel KW.167, MK.Ebeen Haeezeer IJM.23, Drie Geb ders IJM.20, Swift IJM.115, Janny Jaco ba KW.4, Deo Volente II KW.ll, Alida KW.22, Pieter Jacob KW.24, Willem Adriana KW.25, Ada KW,29, Rose Marie KW.34, Anna Hendrika KW.45, Wilma KW.113, Tiny KW.145, Cornelia KW.174, Pieter Gijsbertha KW.175, Valk KW.185, Elly KW.187, Hans KW.189, Anna Lydia KW.194, Agatha KW.214, Arie Jacob KW.221, Jacob Senior KW.226, Johanna Cornelia WR.57, Leendert Jan SCH.256, Albert UK.l. Dinsdag 24 februari: hektrawler Rijn mond I KW.15, Rijnmond II KW.43, Hendrika Johanna KW.81, Voorwaarts VL.142, MT.Soli Deo Gloria KW.152, Elly VL.73, MK.Eben Haezer IJM.18, Marry Jacob KW.117. Woensdag 25, februari: Rijnmond V KW.42. HAARLEM. 12 maart bestaat afde ling Haarlem van de Rotary Club vijftig jaar. De viering van dit jubileum zal echter pas in de eerste week van mei plaatsvinden. In Nederland zijn ruim 200 Rotary- Clubs. Verdeeld over vier districten die geleid worden door gouverneurs. De Clubs zijn autonoom maar hebben zich te schikken naar de internationaal gel dende Rotary-wetten en die welke door de desbetreffende gouverneur worden uitgevaardigd. Het 50-jarig bestaan van Rotary Ne derland werd in maart 1973 al gevierd. •-M 'A V. I <xi

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 7