HANS VAN HELDEN: PEC verbaasd over simpele zege: AJAX NET EEN AMATEURPLOEG Pfrommer: „Twee jaar of niets Johan Derksen gaat vliegen Bekervoetbal a ■i |g||| O i 99 99 mag “hl aw Ui i B SPORT MAART 19 7 6 MAANDAG 1 (Van onze sportredactie) Counters W Wonderlijk Niet af gespro ken Goede indruk MP* HEERENVEEN Hans van Helden moet teleurgesteld ge weest zijn. Dat kan niet anders. Maar toen hij zich bij wereld kampioen Piet Kleine voegde, was er geen spoor van teleur stelling merkbaar. „De schaats sport in Nederland is in ieder ge^ val gered: een Nederlander is kampioen geworden”, aldus een sportieve Van Helden die met die uitspraak applaus scoorde. Niet moeilijk 2 I' 2, SPORTEF i® ®-?> (Van onze sportredactie) O Joop Pasman: onfortuinlijke val. heeft overhand (Van onze sportredactie) het reglement te om een (Van onze sportredactie) Klaas Vriend: fatale aarzeling voor de beker. Op de foto de vreugdevolle reactie van trainer r den genomen veranderen”. riet te worden beschouwd’ Maar het is wel een rol die de Drent nu ook zal moeten leren accepteren. „Want”, stelde Van Helden ad rem vast, „vol gend jaar zal Piet de favoriete rol moeten vervullen”. val van Ajax werd langs veel te veel wegen opgezet en leverde dan ook geen enkel rendement op. „Ik wil de mogelijkheid hebben om met iets verder te bouwen waaraan ik eenmaal ben begonnen”, aldus de bondscoach. „De bond kent nu mijn voorstel, twee jaar of anders niets. Er zou na onze trip naar Alma Ata een gesprek plaatsvinden, maar misschien is het op dit moment wat gemakke lijker om op korte termijn een beslis sing te nemen”, voegde hij er glimla chend aan toe. KWARTFINALE: Eindhoven-AZ’67 2- 0, PEC-ZwolleAjax 3-0. In de halve finales komt Eindhoven uit tegen PSV. Roda JC ontmoet PEC Zwolle. De wedstrijden worden in prin cipe op neutraal terrein gespeeld en wel op woensdag 10 maart. De clubs mogen in onderling overleg beslissen waar zal worden gespeeld. In dien er geen overeenstemming komt zal de KNVB bepalen waar de teams in actie zullen moeten komen. Een groots en onvergetelijk moment voor PEC: Ajax is gewipt Hans Alleman en Klaas Drost, rechts René Ijzerman. Ajax is nauwelijks echt gevaarlijk geweest. Al in de eerste fase eisten de snélle Verheyen en de zwoegende mid denvelder Ben Hendriks goede kansen op en was Piet Schrijvers niet in oude doen geweest, het scorebord zou eerder een Zwolse voorsprong aangegeven heb ben. Toch had het misschien anders gelopen als in de 18e minuut een over treding van de feilloos spelende Rinus Israel tegen Willy Brokamp door arbiter Jonker met een strafschop zou zijn ge honoreerd, maar even later had ook PEC een penalty kunnen claimen toen Banhoffer aan de andere kant werd gevloerd. Drie minuten voor rust viel de eerste treffer. De opkomende verdediger Hamming zette Barry Hulshoff op een zijspoor, gaf een gave voorzet af, die vervolgens door Banhoffer koelbloedig werd afgerond. Zes minuten na de pauze een fraai staaltje werk van alweer een verdediger. Ditmaal Drost die een voorbeeldige solo ondernam en vervolgens ook de uitlo pende Schrijvers misleidde: 2-0. Weer zes minuten later was de zaak beklon ken toen Arno Steffenhagen nauwelijks zichtbaar hands maakte waarvoor Jon ker nu wel een strafschop gaf. Doelman Peter Gerards belastte er zich mee en stuurde zijn collega Schrijvers keurig naar de verkeerde hoek: 3-0. Piet Kleine: „Dat was geen af ge sproken werk. Ik wist van Hans z’n schema ook niets af en kom er nu pas achter dat hij mijn schema wel kende. Ik was verrast dat Hans na een paar ronden al duidelijk bij mij achterbleef. Voor mij zelf had ik een tactiek uitgestippeld en mij voorgeno men na een rondje van zeven, acht toe te slaan. Maar het was niet nodig. Ik kon gewoon in mijn tempo door gaan”. Van Helden had er geen ver klaring voor. „Ik kan mij niet force ren. Daarom moest ik gewoon mijn race blijven rijden. En het lukte niet. Zelfs mijn schema kon ik niet vas thouden”. De Oranje-helden van het laaiend enthousiaste Thialf-stadion begonnen hun persconferentie na de race van Sten Stensen. Een race die bij Piet Kleine opluchting had gebracht. „Want je weet nooit, het was net het weer waar Stensen van houdt, een beetje wind, echt iets voor zo’n door douwer. Maar hij heeft het gelukkig niet gehaald”. Van Helden zal echter anders tegen de race van de Noor hebben aangekeken. Het kostte hem immers ook de tweede plaats. „Ach, het ligt gewoon aan mij zelf. Ik heb niet hard genoeg gereden. Niettemin liet Pasman een goede indruk achter, waarmee hij zijn mis lukte debuut op internationaal niveau (de Europese kampioenschappen in Oslo) ruimschoots goedmaakte. Na twee afstanden bood zijn elfde plaats een fraai uitzicht op een zelfde klas sering in de eindrangschikking, maar dat kon hij uiteraard na de 1500 meter wel vergeten. Toch liet hij zich door dit vooral niet ontmoedigen, want Pasman reed vervolgens de beste 10.000 meter in zijn prille carrière, vooral door zijn klim naar de internationale top en de eveneens grote mogelijkheden van Jan de Vries heeft Leen Pfrommer het KNSB-bestuur ervan op de hoog te gebracht alleen een tweejarig con tract te ambiëren. Leen Pfrommer drukt Piet Kleine de hand na een van de indrukwekkende presaties van de Drentse wereld kampioen. Teleurstelling Voor Ajax dat niet tot tempoversnel ling bereid bleek, bleef nog slechts de taak over de eer te redden. Hulshoff, hard werkend was al naar de spits verhuisd, maar dit kon het solide defen- sieblok van de thuisclub ook niet tot overgave dwingen. Een volstrekt diepte punt van Ajax, dat in niets deed herin neren aan de eens zo sterke formatie op wereldniveau. De nationaal kampioen was echter ook bereid! serieuzer op zijn falen van de tweede dag in te gaan. „Ik heb zaterdag alles moeten geven op de vijf kilometer. Ik moést winnen om Piet daarmee de kans op drie af- standsoverwinningen te ontnemen. Maar misschien was ik mede daar door zondag een beetje opgebrand. Ik heb tenminste een mooie voorsprong verspeeld. Twee steken heb ik laten vallen en dan tel je niet meer mee. Ik heb een tik achter m’n oren ge had. Maar uiteindelijk is dat een ervaring waar je lering uit trekt”, HAARLEM. Johan Derksen blijft nog één jaar bij Haarlem. Hoe wel de linkervleugelverdediger per 1 maart een baan in Emmen heeft geaccepteerd en daar ook zal blijven wonen heeft Haarlem een nogal inge wikkeld schema geproduceerd, waar door de linkervleugelverdediger nog een jaar kan blijven. Derksen zal het komende seizoen twee keer in de week met FC Groningen meetrai nen. Ook zal hij twee keer in de week met Haarlem meeoefenen. Om de lange reis tussen Haarlem en Gro ningen te overbruggen wil het Haar- lem-bestuur hem wekelijks twee keer van Eelde naar Schiphol en weer terug laten vliegen. Die lering zou voor Hans van Hel den kunnen bestaan uit het aantal 10-km-rititen dat per seizoen gereden kan worden. De Friese Brabander heeft dit seizoen heel wat gereden. „Meer dan daarvoor in mijn hele leven. Ik wilde die afstand goed on der de knie krijgen”, getuige de spec taculaire manier waarop hij zijn per soonlijk record omlaag heeft gebracht (van 15.41,09 naar 14.59,09) levert die langste afstand hem geen problemen meer op. Maar uitgerekend bij de belangrijkste 10-km-rit van het sei zoen faalde Van Helden. Leen Pfrommer steunt Van Helden in diens triomf gebaar na zijn over winning op de 5000 meter. Het was PEC’s trainer Hans Alleman, een gevierd man natuurlijk, een zorg. Alleman: „We hadden geen bijzondere voorzorgsmaatregelen genomen, alleen besloten om Ajax geen tempo te laten maken. Dit wilden we bereiken door de laatste vier van Ajax te laten komen en in de ruimte te dekken. Op eigen helft zouden we overschakelen op de pure mandekking, dit om het speelveld zo klein mogelijk te houden. Welnu, je hebt gezien het lukte. Ook met onze snelle counters via Banhoffer en Jan Verhey en. Van Helden voelt zich geen slach toffer van de favorietenrol die hem is opgedronge. Piet JCleine daarover: „Ik zou niet graag in de schoenen van Hans hebben gestaan. Het lijkt mij verschrikkelijk moeilijk om als favo- bler, Krol, Wlekei, Hulshoff. Helling, V „Ik reed niet hard genoeg Na afloop van het toernooi had Vriend zijn teleurstelling nog steeds niet overwonnen: „Ik ben inwendig enorm boos op mezelf, omdat ik ge woon een stommiteit heb begaan. Wat had ik hier niet anders een mooie plaats kunnen bereiken. Mijn vorm is momenteel erg goed. Ik hoop dat ik daar aan het eind van deze week in Inzell en straks in Alma Ata nog van kan profiteren”. Joop Pasman weet zijn val op de 1500 meter aan domme pech. Hij botste in de bocht met zijn schaats tegen een blokje dat de baan mar keert. Normaal hoeft dat nog geen valpartij tot gevolg te hebben, omdat de blokjes los op de baan liggen en dikwijls als projectielen over' het ijs suizen als ze door de schaatsers wor den aangeraakt, maar uitgerekend het markeringsteken dat door Pasman werd getroffen zat stevig vastgevro ren op de baan. Een buiteling kon daarom niet meer worden vermeden, maar het kostte de Deventenaar wel een fraaie plaats in zijn eerste we- reldkampioenstoernooi. Een nieuw reglementsartikel schrijft namelijk voor dat het aantal deelnemers per land afhankelijk is van de klassering na drie afstanden in het daarvoor gehouden toernooi. Gistermiddag na de 1500 meter ston den alleen Van Helden en Kleine gerangschikt onder de beste 20, waar door er in Davos voor Nederland hier maar één startpositie aan toegevoegd kan worden. De onbegrijpelijke misser van Klaas Vriend bij de start van de 500 meter en Joop Pasmans onfortuinlij ke val op de 1500 meter zijn de Nederlandse schaatsploeg dus erg zwaar opgebroken. „En dat terwijl ze allebei verder een uitstekend toernooi hebben gereden. Ze zouden waar schijnlijk tussen de 9e en 13e plaats zijn geëindigd als er niets was fout gegaan”, was de spijtige reactie van Pfrommer, die het bewuste regle mentsartikel van de ISU fel aan vocht. „Na het profschaatsen is men zich binnen de ISU gaan beraden op wel ke wijze het schaatsen in de breedte zou kunnen worden bevorderd. Toen is onder meer deze bijzonder slechte beslissing eruit gerold. Een diep tries te zaak. Het zal nog zeker een jaar duren voordat er hier weer iets aan kan worden veranderd, want dan is er pas weer een congres van de ISU en daar kunnen alleen besluiten wor- HEERENVEEN. Terwijl Piet Kleine en Hans van Helden zich naar het erepodium begaven om met volle teugen te gaan genieten van de tri omf van het Nederlandse topschaat- sen, vatte bondscoach Leen Pfrom mer zijn indrukken van het meesle pende toernooi samen met: „En toch heeft de teleurstelling bij mij een tikkeltje de overhand”. Een conclusie die voortvloeit uit de negatieve kant van de titelstrijd, omdat bij de vol gende kampioenschappen, die in 1977 in Davos worden gehouden, er slechts drie in plaats van vier Nederlandse rijders vertegenwoordigd zullen zijn. Een regelrechte sensatie dus, in Zwol le. Een ware happening voor de ruim veertienduizend toeschouwers, temeer omdat Ajax'in feite kansloos was ge weest. De uitslag was dan ook zeker niet geflatteerd. Het verlies had zelfs duide lijk hoger kunnen uitvallen, als de aan merkelijk gedisciplineerder spelende thuisclub al in de eerste helft niet e: 'teheide doelkansen o h„a bciaten. Ook toen al maakte Ajax, waarin René Notten zijn plaats aan Tscheu La Ling had moeten afstaan, een bijzonder stumperige indruk. Iedere aan- Onder die spelers bevond zich ook Klaas Drost, de man die het belangrijke tweede PEC-doelpunt op zijn naam had gebracht. Drost: „Wat is dat Ajax me tegengevallen. Het was verdorie net een amateurploeg”. Ook Rinus Israël, die juist in dit soort wedstrijden voor zijn ploeg van grote waarde is, was die mening toegedaan: „Ik heb het helemaal niet moeilijk gehad. Tegen sommige eer ste divisie-ploegen heb ik heel wat meer werk”. Opstellingen pFr r cerards; Drost, Israel, Schu bt ij; Hendixksen, Schutten, Hen- di ..s (Van 't Land), Banhoffer, Verheijen, Ijzerman. AJAX: Schrijvers; Suurrbier Dusbaba; Steffenhagen, II_1 Ding, Geels, Brokamp. Scheidsrechter Jonker, 14.500 toeschouwers. Zowel Pieit Kleine (daarbij geco acht door de toekomstige sprinttrai ner Henk Gemser) als Hans van Hel den ging weg op ween schema van 15.32. Voor Piet Kleine is het schaatssei zoen 1975-’76 een geweldig succes ge worden. Goud en zilver bij de Win terspelen in Innsbruck, wereldkampi oen als opvolger van provinciegenoot Harm Kuipers. Vergeten is daarmee de teleurstellende prestatie bij de Eu ropese kampioenschappen in Oslo. „Waar ik overigens een geldig excuus had”, aldus Kleine die er niet fit aan de start verscheen. Voor hem geldt de victorie van Heerenveen daarom ook niet zozeer als een revanche op de Noren die in Oslo de plaatsen één tot en met vier bezetten. „Wij hadden toen de top nog niet bereikt. Die kwam iets te laat. Maar daar zal volgend seizoen wel rekening mee worden gehouden. Leen Pfrommer blijft voor mij in ieder geval dé man”. De uitschakeling van Klaas Vriend was een uiterst wonderlijke zaak. Nadat zijn directe tegenstander op de 500 meter, de Fin Köppa, een valse start had veroorzaakt, klonk even later voor beide rijders opnieuw het startschot, maar Vriend bleef stok stijf bij de streep staan, terwijl Köppa wel vertrok. „Ik dacht dat er twee keer was geschoten. Daarom ben ik meteen naar starter Mulder toegegaan en heb hem aan zijn mouw getrokken. „Ik wil niet met jou pra ten”, was het enige wat hij tegen me zei. Even later overtuigden scheids rechter Charisius en Henny Roos me ervan dat ik toch moest rijden en anders gediskwalificeerd zou worden. Toen had ik geen keus meer, natuur lijk”, was naderhand de reactie van Vriend. ZWOLLE. Hoewel hij inwendig moet hebben gekookt, bleef Rinus Mi chels na afloop van het beschamende verlies van het nog steeds door hem getrainde Ajax tegen PEC Zwolle een rustig man. Met een van hem be kende dooddoener „Zoiets als dit maak je in voetbal wel eens mee” probeerde hij zich te ontdoen van de vele vraagstellers, die zich rond hem hadden gegroepeerd. Tevergeefs. Michels voelde ook wel aan dat hij de 3-0 nederlaag, waarmee Ajax uit de beker werd gestoten, nader moest verklaren. Waar ook hij niet toe in staat was: „Waarom ik geen wissels heb toege past? Er was al misère genoeg. Ik wilde de jongens in de dug out niet in die ellende laten delen. Wat me nu te doen staat? Nou, koppen tellen en gewoon doorgaan. In ieder geval: er was geen inzet en van overtuiging was helemaal geen sprake”, aldus de teleurgestelde Ajax-trainer, die overigens verklaarde dat hij het niet juist achtte om zich juist nü te gaan bezinnen over zijn eigen toekomst bij de Amsterdamse ploeg: „Van mijn vertrek is geen sprake. Dat zou ongepast zijn. Juist in deze omstan digheden heeft Ajax me nodig”. Michels’ treurige overpeinzingen vormden een schril contrast met de hossende feestende PEC-aanhang, die de overwinning van hun ploeg als een wel kome uitbreiding van het carnavalsfes- tijn ervaarden. De spelers en trainer Alleman („Dit was de mooiste dag van mijn leven”) werden, begeleid door een „echt” carnavalsorkest op de schouders van juichende Zwollenaren rondgedra gen.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 13